ΧΡΕΩΣΗ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΣΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

Συζητήσεις για την εικονογράφηση, το σκίτσο, την παραγωγή Cartoon, τις τεχνικές και τους illustration artists.

ΧΡΕΩΣΗ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΣΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό pixelines » 30.11.11, 1:36 pm

Γεια σε όλους. Πρώτη φορά γράφω και δυσκολεύτηκα να βρω πως να αρχίσω θέμα. Για να μην απασχολώ χωρίς λόγο προσπάθησα να πάρω απαντήσεις από θέματα που ήδη έχουν προκύψει χωρίς όμως κάτι θετικό. Η ερώτησή μου λοιπόν είναι πόσο θα πρέπει να χρεώσω κάποιο εκδοτικό οίκο (αρκετά μεγάλο) για δισέλιδη εικονογράφηση (σαλόνι) ανά εικόνα. Ήδη χρεώνω 100ευρώ ανά εικόνα, αλλά αναρωτιέμαι μήπως με την κρίση κι' όλα αυτά πρέπει να πέσω. Είναι ο πρώτος μου μεγάλος πελάτης και δε θα ήθελα με τπτ να τον χάσω.
Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.
pixelines
Member

Re: ΧΡΕΩΣΗ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΣΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό isikol » 30.11.11, 1:56 pm

μπορουμε να δούμε ενα δειγμα δουλειας σου? :)
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό pixelines » 30.11.11, 2:20 pm

Βεβαίως, μόνο που δεν ξέρω πώς να κάνω upload ή να κολλήσω εδώ εικόνα μου. Οδηγίες;
pixelines
Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 30.11.11, 2:45 pm

Καλησπέρα,
μπορείς να πάς σε ενα hosting site (εγώ χρησιμοποιώ αυτό http://www.imageshack.us/) και ανεβάζεις τις εικόνες σου. Κάνεις copy το direct link που σου δίνουν και μετά στον editor εδω μέσα θα πατήσεις το κουμπάκι img θα σου βγάλει αυτό και ανάμεσα τους θα κάνεις paste το url που έχεις κάνει copy.
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό pixelines » 30.11.11, 3:48 pm

...ουφ... λάθος τα έκανα; Γιατί μου βγάζει χ εικόνα;
pixelines
Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 30.11.11, 4:50 pm

Κάνε copy το direct link που σου δίνει όταν κάνεις upload όχι το σκέτο link. To direct link σε αφήνει να το κάνεις copy όταν γίνεις register και είναι free.
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό pixelines » 01.12.11, 10:48 am

Καλημέρα. Νομίζω πως μετά από επεισοδιακές προσπάθειες κατάφερα να συνδέσω εικόνες μου οπόταν μπορείτε να έχετε μια καλύτερη ιδέα ως προς τη χρέωση. Εκτιμώ τη βοήθεια και περιμένω απάντηση… :D
pixelines
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 01.12.11, 11:22 am

να βοηθησω λιγο με τις φωτο
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
αυτες βλεπουμε?
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό pixelines » 01.12.11, 11:33 am

Να ‘σαι καλά… Ναι, αυτές είναι κάποιες εικόνες μου…
pixelines
Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 01.12.11, 5:22 pm

Καλημέρα φίλε. Εμένα μου αρέσουν οι εικόνες σου. Επειδή μερικές φορές γίνομαι εκνευριστικός με κάποιες λεπτομέρειες εχω δύο παρατηρήσεις που έπεσε το μάτι μου.
Μου αρέσει πάρα πολύ ο αριστερός χαρακτήρας με το λεπτό σκουρόχρωμο περίγραμμα. Αντίθετα οι άλλοι δύο έχουν ποιό χοντρό και ανοικτόχρωμο περίγραμμα και κάνει μια αντίθεση. Επίσης μου αρέσουν πάρα πολύ τα κτήρια αλλα είμαι αναποφάσιστος αμα ταιριάζουν αισθητικά με το στύλ των χαρακτήρων σου. Νιώθω σαν να είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Ίσως κάνω λάθος.

Για την χρέωση μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω αλλα καλύτερα να πάρεις μια τιμή απο κάποιον που κάνει κάτι παρόμοιο. Εγώ πάντα πίστευα οτι μια τιμή 150 / εικόνα θα ήταν μια χαρά, αλλα βλέπω οτι επικρατεί ενας πανζουρλισμός στην αγορά οπότε οτι και να πώ έξω θα πέσω.
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό pixelines » 01.12.11, 6:32 pm

Ευχαριστώ για τα σχόλια και για το χρόνο σου να κάνεις παρατηρήσεις, όλα καλοδεχούμενα. Για το αλαλούμ των χρεώσεων θα συμφωνήσω, η λεγόμενη κρίση έχει δώσει το πράσινο φως για εκμετάλλευση και δυστυχώς οι τιμές συχνά δεν είναι εκείνες που θα έπρεπε. Ζήτω ο καπιταλισμός! Θα είμαι ευγνώμων αν κάποιος που ασχολείται με το θέμα ασχοληθεί και με την ερώτησή μου... :)
pixelines
Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 01.12.11, 11:32 pm

καλησπέρα...κάνω κάποιες εικονογραφήσεις για ανθρώπους που συλλέγουν "τεχνη" fan art περισσότερο για το εξωτερικό...εκει δεν χρεωνω κάτω απο 120-200€...και επαναλαμβάνω οτι απλά συλλέγουν εικόνες...για commercial use Νομίζω οτι δεν πρέπει να "πέσεις" τοσο χαμηλά...δεν θα εκτιμηθείς σαν καλλιτέχνης, θα είσαι πάντα σε αυτα τα νούμερα (γιατι μην περιμένεις να σου δώσουν περισσότερα εαν ξεκινήσεις με αυτα τα χρήματα) και επίσης χαλάς την αγορά...

επειδη εισαι καλος, νομίζω μπορείς να διεκδικήσεις περισσότερα...
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό pixelines » 02.12.11, 1:04 pm

Ευχαριστώ για την αμεσότητα της απάντησης. Τουλάχιστον τώρα έχω μια ιδέα για το τι να ζητήσω με βαση τα δικά σας δεδομένα. Τώρα τι θα γίνει απ' εκεί και πέρα, ο Θεός βοηθός...
pixelines
Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 02.12.11, 1:34 pm

pixelines έγραψε:Ευχαριστώ για την αμεσότητα της απάντησης. Τουλάχιστον τώρα έχω μια ιδέα για το τι να ζητήσω με βαση τα δικά σας δεδομένα. Τώρα τι θα γίνει απ' εκεί και πέρα, ο Θεός βοηθός...

να ξεκαθαρίσω οτι δεν εκπροσωπώ το σύνολο των εικονογράφων...ε :lol:

μονο τον εαυτό μου...
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 03.12.11, 3:42 am

Ισίδωρε, ΑΛΛΟ ΤΙ χρεώνεις εσύ στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (όπως τόνισες) - και σ' αυτούς που τους τα χρεώνεις, μου έχεις πει - κι άλλο "τι χρεώνονται" εδώ πέρα στο "Ελλαδιστάν", από "wonna-be" εκδότες!

Να μιλήσω κι εγώ που... υποτίθεται "ζω" απ' την εικονογράφηση;

Διότι έχω προσωπική εμπειρία να βλέπω να παζαρεύεται μπροστά μου από άλλον εικονογράφο, ένα εξώφυλλο ενός ελληνικού (μετάφραση) Dune μυθιστορήματος, ο τύπος είχε φτιάξει με αερογράφο και πινέλο "τη μάνα και τον πατέρα του" (φοβερή δουλειά) και πήρε τελικά... 60 ευρώ (για cover!!!!).
"Κάποτε"... στο εγγύς παρελθόν (πριν κάνα 3αρι χρόνια), μια ολοσέλιδη εικονογράφηση με αυτά τα στοιχεία που βλέπω σ' αυτές εδώ τις εικόνες, θα κόστιζε 150-200 ευρώ. Το εξώφυλλο πάνω από 300 (το ένα εννοώ, αν είναι συνεχόμενο μπρος-πίσω, άλλη τιμή - και αν είχε και εσωτερικά, άλλη).

Για μένα, στις μέρες μας, εάν πάρεις 70-80 για τις εσωτερικές και 150-200 για τη μια σελίδα του cover, να θεωρήσεις τον εαυτό σου τυχερό... Εμ, μιλάμε πάντα ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΠΛΟΚ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ, έτσι;;; Εάν πας για "μαύρα", ξέχνα τις παραπάνω τιμές που σου 'δωσα! Το ίδιο ισχύει και για δική τους (του εκδότη) "απόδειξη δαπάνης".

Επίσης, για την τιμή, παίζει ρόλο ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ του παραμυθιού (διαστάσεις), το κατά πόσο ΟΝΤΩΣ ολοσέλιδη είναι η εικονογράφηση, το κατά πόσο ΤΕΛΕΙΩΣ στο χέρι (με τέμπερες/ακρυλικά κτλ.) είναι η δουλειά ή αν είναι με ψηφιακή τεχνική, καθώς επίσης και πόσες σελίδες έχει το παραμύθι. Αν είναι πχ. παραμύθι με 48 σελίδες, ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΑ θα πάει η τιμή...

Εδώ στο "Ελλαδιστάν", δεν υπάρχουν... Osprey εταιρείες! Στον Λαμπράκη είχα πάει να φιλοτεχνίσω κάτι εικονογραφήσεις για αρχαία μέρη (πχ. Δελφοί κτλ.) και μου έδιναν ΤΟ ΠΟΛΥ... 100 ευρώ! Μιλάμε για την ΑΡΧΑΙΑ ΕΚΔΟΧΗ των sites, δηλαδή με ΠΛΗΡΕΣ ΟΛΑ τα αρχαία κτίρια/ναούς κτλ.!!! Και έδιναν το "αστρονομικό" ποσό που είπα - και φυσικά ΔΕΝ δέχτηκα!
( Aν θέτε, τιμήστε με την παρουσία σας την ιστοσελίδα μου: http://www.lupus-creations.gr

...Ή το μίνι-portfolio, στο προφίλ μου στο FaceBook:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.148789731851767.33062.100001622234298&type=3 )
Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό pixelines » 03.12.11, 12:14 pm

Θέλω να πιστέψω τον isikol αλλά και εμένα οι εμπειρίες μου ομοιάζουν σ' αυτές του Lupus... Άλλα λεφτά έχω πάρει για διημουργία αφίσας από διαφημιστικό γραφείο, άλλα έχω πάρει από άτομο που ήθελε να κάνει καδράκια για παιδικό δωμάτιο, άλλες χρεώσεις έβαλα για έκθεση και άλλες για εικονογράφηση. Όλοι σου λένε πως υπάρχει κρίση και άν σε πληρώσει εσένα ένα σωρό, κι' άλλα τόσα στα τυπογραφεία, διορθωτές, κτλ, θα αναγκαστεί να βάλει ψηλά την τιμή του βιβλίου και δε θα πουλιέται. Και 'γω "ζω" από την εικονογράφηση, οπόταν δεν με παίρνει να γυρίζω πλάτη σε δουλειές, εκτός βέβαια απ' αυτές που είναι τόσο εξόφθαλμη η εκμετάλλευση, που δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.
pixelines
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 03.12.11, 1:23 pm

δεν σχεδιαζω χαρακτηρες ουτε εχω επαφες με εκδοτες και ουτε θελω να εχω.
αλλα εχω μια αποροια
αφηνεται τους πελατες να αναφερονται στη δουλεια σας: ως ενα σωρο λεφτα ή ως ακριβη;

Αντι να του εξηγησεται ( 1 φορα οχι 200) οτι η δουλεια αυτη ως εργασια ποιοτητας σε σχεση με την αγορα και οχι με την σειριο και τον πλουτωνα, εχει εμπορικο αντικρυσμα και ως τετοια θα πληρωθει στην τιμη που εσεις οριζεται, (συμβουλη: βαση του εμπορικου αντικρισματος και τη σχεση της με την υπολοιπη πιατσα ), δεχεσται χαμηλοτατα μεροκαματα;

καλα τι μελλον και τι παρον βλεπεται;
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό pixelines » 03.12.11, 1:34 pm

Έχεις απόλυτο δίκιο, όμως, αντικειμενικά μιλώντας, πόσους τυχερούς γνωρίζεις, στο όποιο επάγγελμα, που να αμοίβονται σύμφωνα με την προσφορά τους;
pixelines
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 03.12.11, 1:46 pm

ξερω ενα τυχερο που επιασε το λοτο.
ξερω ομως πολλους που πηραν καθαρες αποφασεις, εδιωξαν πελατες κακους, εμαθαν κοστολογηση, περασαν δυσκολα για Χ διαστημα, ξεκαθαρισαν τι θελουν στη ζωη αλλα και τι μπορουν, αφωσιωθηκαν στο να γινουν καλυτεροι στο καλυτερο δυνατο συνδιασμο: θελω +μπορω) και πλεον απαιτουν τα λεφτα τους.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό pixelines » 03.12.11, 2:32 pm

Ορθό και απόλυτα αποδεκτό, όμως δε μας είπες μια τιμή χρέωσης, γιατί να υπενθυμίσω ότι απ' εκεί άρχισε η συζήτηση...
pixelines
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.II Εικονογράφηση / Σκίτσο / Cartoon

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων