Δημιουργία PC για 3D & VideoFX

Παρουσίαση, αξιολόγηση & ερωτήσεις σχετικά με εκτυπωτές, οθόνες, wacom, backup και ότι άλλο εργαλείο χρησιμοποιούμε.

Δημιουργία PC για 3D & VideoFX

Δημοσίευσηαπό theofilosps3 » 28.02.12, 11:33 pm

Καλησπέρα
Όπως γράφω και στο θέμα θέλω να φτιάξω ένα pc με 2000€ καθαρά για 3D γραφικά και video FX & animation, δουλεύω με Maya, After Effect, Photoshop, illustrator, και Z-brush.
Μπήκα είδα της απαιτήσεις που ζητάνε τα προγράμματα αλλά αυτό που λένε δεν υφίστανται, για τον λόγο άμα πας να φτιάξεις κάτι περίπλοκο και μεγάλο, αρχινάει να σέρνεται αφόρητα.
Τα 2000€ θα τα διαθέσω καθαρά μόνο για το tower, χωρίς οθόνες, πληκτρολόγιο, ποντίκι και ηχεία.
Τι με παροτρύνεται να επιλέξω από τα παρακάτω;

Κάρτα Γραφικών:

Nvidia (για την τεχνολογία cuda, physX) ή
ATI

Στης κάρτες γραφικών να δώσω περισσότερη βαρύτητα στο: Engine Clock, Χωρητικότητα Μνήμης ή Memory Interface(bit)

Επεξεργαστή:
AMD (με τους νέους 8 πύρινες) ή
INTEL (τους 6 πύρινες άλλα με 12MB catch)

RAM:
Για RAM θα πάω σε 24GB minimum

Motherboard:
Τώρα για μητρική ανάλογα τον επεξεργαστή και το maximum μέγεθος της RAM που δέχεται

Hard disk:
Σκληρούς δίσκους έχω αλλά τους απλούς.
Άμα προτείνεται να πάω σε Solid State Drives (SSD) τότε θα μπει μέσα στη τιμή

Τροφοδοτικό:
Ένα που θα δουλεύει σωστά (να φτάνουν τα Watt)

Tower έχω βρει ένα πολύ καλό με 200€

"Δεν πηγαίνω σε MAC όπως μου έχουν πρωτινή για τον λόγο είναι πολύ ακριβή για αυτό που δίνουν"

Συγνώμη για το μακροσκελές ερώτημα μου απλός θέλω να φτιάξω ένα πολύ καλό υπολογιστή που να μπορώ να κάνω ποιο γρήγορα τι δουλειά μου, και να μην περιμένω ώρες ατελείωτες για ένα project

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων
Theofilosps3
theofilosps3
Member

Re: Δημιουργία PC για 3D & VideoFX

Δημοσίευσηαπό theoasim » 29.02.12, 5:59 am

Καλημέρα,

χοντρικά θα σου τα γράψω προς το παρόν.

Εφόσον μπορείς να διαθέσεις αυτά τα λεφτά δεν πρέπει να επιλέξεις αυτά που έγραψες.

- Μητρική να επιλέξεις Supermicro. Πολύ καλή τιμή για να βάλεις να δέχεται μέχρι 2 επεξεργαστές XEON και 4 μνήμες για τον κάθε επεξεργαστή. Θα την έχεις και για μελλοντική αναβάθμιση χωρίς να χρειαστεί να την αντικαταστήσεις.

- Επεξεργαστή ΧΕΟΝ μέχρι 4πύρηνο είναι αρκετό. Ένας επεξεργαστής μόνο σε ειδικά προγράμματα χρησιμοποιεί πάνω από 4 για να μην πω 2 πυρήνες. Θα σου είναι αρκετό εφόσον η αρχιτεκτονική ενός XEON είναι πολύ διαφορετική από τους άλλους.

- RAM δεν χρειάζεται να βάλεις πάρα πολύ για την δουλειά που το θέλεις. Με XEON επεξεργαστή μπορείς να βάλεις μνήμη με το χαρακτηριστικό ECC που αυτό σημαίνει ότι αδειάζει μνήμη όταν χρειάζεται οπότε δεν θα χρειάζεται να κάνεις επανεκκίνηση τον υπολογιστή.

- Κάρτα γραφικών είναι καλό να βάλεις NVidia Cuda που έχει πολλούς πυρήνες στον επεργαστή της κάρτας γραφικών. Εδώ τους χρειάζεσαι. :)

Το τροφοδοτικό θα πρέπει να υπολογιστή ανάλογα με αυτά που θα βάλεις.

Ψύκτρα για τον επεξεργαστή θα πρέπει να βάλεις άλλη επειδή αυτή που έρχεται μαζί με XEON κάνει θόρυβο. Αυτό γίνεται επειδή δεν τους νοιάζει να είναι αθόρυβη μιας και οι servers δεν είναι σε δωμάτια γραφείου.

Σκληρό δίσκο εννοείται πλέον ότι θα πρέπει να πας σε SSD αλλά όλες οι μάρκες και τα μοντέλα δεν είναι ίδια. Υπάρχουν μερικές ιδιαιτερότητες στην λειτουργία και στην εγγύηση τους.

Μπορώ να κάνω μια μελέτη και να σου πω ακριβώς μοντέλα για να υπάρχει συμβατότητα μεταξύ τους. Ότι άλλο χρειαστείς εδώ θα είμαι.
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό Ch3 » 29.02.12, 8:00 am

Όσα λεφτά και να ρίξεις σε έναν υπολογιστή, με 3d μπορείς εύκολα να τον γονατίσεις. Ή να το θέσω αλλιώς, ότι υπολογιστή και να έχεις, πρέπει να είσαι πάντα προσεκτικός στο πως στήνεις τις σκηνές σου, έχοντας πάντα υπ' όψη την βαρύτητα σε CPU ή RAM που έχει η κάθε ενέργεια που κάνεις.

Από εκεί και πέρα, έχω καιρό να ασχοληθώ με hardware. Για κάρτα γραφικών μάλλον nVidia, με την κλασική ερώτηση εάν πρέπει να επιλέξεις quadro ή gForce (εκτός εάν έχουν αλλάξει πλέον τα δεδομένα). Οι quadro απευθύνονται για επαγγελματική χρήση 3d/cad/video, ενώ gForce για gamers, γι' αυτό και η διαφορά στην τιμή. Στην ουσία είναι η ίδια κάρτα, αλλά διαφορετικά ρυθμισμένες για συγκεκριμένα προγράμματα. Μια gForce ίσως έχει μικροπροβλήματα σε κάποια προγράμματα, αλλά με λίγο ψάξιμο στις ρυθμίσεις είναι οκ.
Γεώργιος Χερουβείμ | ch3.gr - blog.ch3.gr
Άβαταρ μέλους
Ch3
Senior Member

Δημοσίευσηαπό theofilosps3 » 29.02.12, 11:37 pm

Ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας.
theoasim η επεξεργαστές ΧΕΟΝ δεν είναι ποιο αδύναμη από του νέους Ι7?
Λίγο τσέκαρα και της μητρικές, και είδα ότι κοστίζουν αρκετά για να πάρεις μια αξιόπιστη και δεν σου παρέχουν μεγάλες ταχύτητες στη μνήμη(RAM) σε σχέση με της άλλες, το μεγάλο τους πλεονέκτημα μεν είναι ότι δέχονται 2 επεξεργαστές.
Βρήκα αυτήν εδώ στο skroutz Supermicro

Εγώ έκανα αυτές της 2 συνθέσεις, η διαφορά τους είναι μόνο στη μητρική και στον επεξεργαστή που η τιμή τους πέφτει κατά ~336€
Σύνθεση 1 Εδώ ξεφεύγουμε λίγο από την τιμή, αλλά άμα αξίζει θα τα δώσω.
Σύνδεση 2

Για τη μητρική και επεξεργαστή που λες theoasim δεν γνωρίζω πολλά, άμα μπορείς να με βοηθήσεις.
Ευχαριστώ πολύ
theofilosps3
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 01.03.12, 7:26 am

Φυσικά και μπορώ να σε βοηθήσω. Γι' αυτό είμαι εδώ. :) Για την δουλειά που το θέλεις ο XEON είναι ανώτερος από έναν i7. Μην το συγκρίνεις ανάλογα με τους πυρήνες αλλά με την αρχιτεκτονική του κάθε επεξεργαστή. Σε 3Δ και βίντεο μην σε απασχολεί η CPU αλλά η GPU. Πρόσφατα έστησα ένα πολύ καλό μηχάνημα για έναν φίλο που σπουδάζει αρχιτεκτονική στο πανεπιστήμιο εδώ στην πόλη που είμαι και είναι πολύ ευχαριστημένος. Μέχρι που επικοινώνησα με την εταιρεία για τις nvidia, τους είπα τι προγράμματα θα δουλευτούν και μου απάντησαν. Από εκεί ξεκίνησα και μετά χτήστηκαν όλα τα υπόλοιπα. Τα έχω φρέσκα στο μυαλό μου οπότε μπορώ να σε κατατοπίσω πλήρως. Θα σου πρότεινα μια Matrox αλλά αυτές είναι πανάκριβες. Μπορούμε να επικοινωνήσουμε να σου πω ότι θέλεις σχετικά με το θέμα.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 01.03.12, 11:01 am

theoasim έγραψε:Σε 3Δ και βίντεο μην σε απασχολεί η CPU αλλά η GPU.

Εμ χμ συγνωμη το render με τι γινεται ? με φασολια ?
Περισσοτεροι πυρηνες = περισσοτερα render buckets αρα λιγοτερος χρονος στο render.

Κατα τη γνωμη μου ειναι υπερβολικα τα 24gb ram. Αν ξερεις να δουλευεις σωστα και οργανωμενα νομιζω τσαμπα θα τα πληρωσεις.

Δωσε βαση σε επεξεργαστη με οσο περισσοτερους πυρηνες για το render (κυριως στο 3D)
Δωσε βαση στη VGA για τα viewport και για το GPU rendering που κατα τη γνωμη μου ειναι ωραιο αλλα ακομα εχει λιγο καιρο μεχρι να πεις οτι βολευει.

SSD δισκο αν θελεις να πηγαινουν ποιο γρηγορα.

Αυτα θα ειναι τα κριτηρια σου.
Εγω δεν θα πονταρα και πολλα σε μητρικη γιατι πλεον ειναι εντελως αναξιοπιστες οι περισσοτερες.

;)

Καλες φαινονται και οι 2 συνθεσεις . ο 60αρης δισκος πολυ μικρος που φαινεται.
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 01.03.12, 1:27 pm

Ναι περισσότεροι πυρήνες στον επεξεργαστή της κάρτας γραφικών = CUDA της nvidia.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 01.03.12, 1:32 pm

για ποιες μητρικές λες ότι είναι αναξιόπιστες; πχ για MSI, ASUS και GIGABYTE; Αν εννοείς αυτές θα συμφωνήσω αλλά δεν υπάρχουν μόνο αυτές. Έχεισ δουλέψει με Supermicro; Δεν πετάς καθόλου τα λεφτά. Μάλλον δεν θα ήξεραν στην nvidia που επικοινώνησα και που όλο το πανεπιστήμιο εδώ έχει δώσει βάση περισσότερο σε κάρτα γραφικών. :shock:
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 01.03.12, 3:59 pm

theoasim έγραψε:Μάλλον δεν θα ήξεραν στην nvidia που επικοινώνησα και που όλο το πανεπιστήμιο εδώ έχει δώσει βάση περισσότερο σε κάρτα γραφικών. :shock:

μαλλον
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 01.03.12, 10:06 pm

Και στο πανεπιστήμιο δεν ήξεραν.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 01.03.12, 10:06 pm

Και στο πανεπιστήμιο δεν ήξεραν.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 01.03.12, 10:37 pm

ναι θες επεξεργαστες για ρεντερ, τι να κάνουμε τώρα ολη η ειρωνία του κόσμου δε το αλλάζει αυτό.
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 01.03.12, 10:53 pm

theoasim έγραψε:Και στο πανεπιστήμιο δεν ήξεραν.

Μαλλον.
Συν το γεγονος οτι ενα πανεπιστημιο δεν πληρωνει απο την τσεπη του ε ?

Αρα μπορει να κανει οτι γουσταρει με τα λεφτα των φορολογουμενων ε ?

Ακομα και π@π@ριες.

Το θεμα αλλαζει οταν θελεις βεβαια να πονταρεις τα δικα σου λεφτα και οχι αλλωνων.
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 01.03.12, 11:11 pm

O πιο γρήγορος επεξεργαστής αυτή τη στιγμή είναι ο i7-3960X. Απλά.
http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html
http://e-pcmag.gr/reviews/intel-core-i7-3960x-extreme-edition
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 02.03.12, 5:27 am

Ποια ειρωνία ρε μαγκάκο; Λογικό είναι να απορώ εφόσον σε σοβαρό πανεπιστήμιο και στην nvidia μου είπαν τα ίδια.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 02.03.12, 5:27 am

Ποια ειρωνία ρε μαγκάκο; Λογικό είναι να απορώ εφόσον σε σοβαρό πανεπιστήμιο και στην nvidia μου είπαν τα ίδια.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 02.03.12, 5:39 am

Δεν ξέρω από που είχαν τα λεφτά για τους υπολογιστές. Ακόμα παραξενεύομαι όμως επειδή έχω δει τους υπολογιστές τους να κάνουν rendering σε real time. Έχουν 2 κάρτες γραφικών και έναν επεργαστή XEON και αρκετούτσικη RAM. :|
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 02.03.12, 5:52 am

Να προσθέσω ότι χρειάζεται και αρκετή RAM.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 02.03.12, 10:09 am

Ακριβως.

Το θες το GPU (οπως ηδη προανεφερα) για real time rendering.

Αλλα προς το παρων χρησιμοποιειται για real time σε games κατα κορον που ειναι ολα Low resolution με baked materials κτλ.

Ελα δειξε μου ποιος κανει GPU render για επαγγελματικα render τυπου αρχιτεκτονικα η render με πολλα particles .

Κανεις. Αντε το gpu να βολευει αν εχεις ενα μοντελακι high-res και θες ολη την ωρα να το γυρνας απο δω και απο κει και να το βλεπεις τελειωμενο rendered.

Και οπως ξαναειπα, αν ξερεις να δουλευεις σωστα και οργανωμενα δεν θες και ολου του κοσμου τη RAM. ;)

Εγω δουλευω με Ι7 και 12gb RAM . Προς το παρων δεν χρειαστηκε μεγαλυτερη.
Ειναι ευκολο βεβαια να την φτασω με ενα καλο render αλλα μπορω και να το αποφυγω με πολλους τροπους.
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 02.03.12, 10:55 am

στο πανεπιστήμιο κάνουν real time render επαγγελματικά σε αρχιτεκτονικό σχέδιο. Μου είπαν ότι επεξεργαστή με πρεισσότερους από 4 πυρήνες το θέλεις αν το αφήσεις και κάνει render στο παρασκήνιο και έχεις ανοίξει και άλλα προγράμματα. Μου είπαν επίσης ότι οι XEON υπερτερούν σε μνήμη cache L3 από τους i7. Ε μνήμη αρκετή εννοώ 12 είναι οκ. Εγώ είμαι με 8. :P
theoasim
Master Member

Επόμενο

Επιστροφή στο VIII.II Hardware

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων