Εκδοση βιβλίου και πνευματικά δικαιώματα

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Εκδοση βιβλίου και πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό gatoskylo » 05.08.12, 5:33 am

Καλησπέρα. Έχω αναλάβει εδώ και καιρό την εικονογράφηση και την σελιδοποίηση για ένα βιβλίο που πρόκειται να εκδοθεί αρχές Σεπτέμβρη.
Καθότι καινούρια στο χώρο, και όσο πλησιάζει η συμφωνία με τον εκδότη, έχω κάποιους προβληματισμούς.
Η συμφωνία που είχε γίνει με το συγγραφέα του έργου, ο οποίος και με πληρώνει (είναι ιδιαίτερα τυπικός σε αυτό) όσον αφορά την εικονογράφηση, περιείχε τον όρο ότι δε θα αγόραζε πνευματικά δικαιώματα (και συνεπώς με αυτόν τον τρόπο εξασφάλισε μικρότερη αμοιβή για μένα)
Διαβάζοντας τη σύμβαση που του έχει προτείνει ο εκδότης, βλέπω ότι υπογράφει ως ο κάτοχος του συνόλου των πνευματικών δικαιωμάτων του έργου. Ο συγγραφέας θα αναλάβει την εκτύπωση όλων των αντιτύπων (500) μόνος του (σε τυπογράφο) και θα πληρώσει κάποια έξτρα λεφτά στον εκδότη (για τα λογότυπα του εκδοτικού,τη διανομή και την προώθηση του έργου). Τα 250 θα ανήκουν στον ίδιο και μπορεί να τα κάνει ότι θέλει (ακόμα και να τα πουλήσει) ενώ τα υπόλοιπα 250 θα τα δώσει στον εκδοτικό, και από τα οποία -σύμφωνα με τη σύμβαση πάντα- θα δικαιούται κάποιο ποσοστό από τη λιανική πώλησή τους.
Εγώ αναρωτιέμαι τώρα, σχετικά με τα πνευματικά δικαιώματα, είμαι καλυμμένη ηθικά εφόσον το όνομά μου θα αναγράφεται ρητά στο βιβλίο, αλλά δε θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να αναγράφεται το όνομά μου στη σύμβαση με τον εκδότη...Πώς γίνεται τα πνευματικά δικαιώματα να έχουν περάσει αυτομάτως στο συγγραφέα -και όταν μάλιστα είχε γίνει εκείνη η συμφωνία εξαρχής;
Εάν έχετε σχετική εμπειρία, παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας.
Ευχαριστώ!!!
Άβαταρ μέλους
gatoskylo
Member

Re: Εκδοση βιβλίου και πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό pagou » 05.08.12, 8:57 am

δεν του εχεις παραχωρησει τα πνευματικα δικαιωματα αρα δεν μπορει να υπογραψει αντι εσενα.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό gatoskylo » 05.08.12, 10:57 am

Και πώς μεταφράζεται αυτό :shock: ; Δηλαδή μπορώ να διεκδικήσω μέσω της σύμβασης ένα ποσοστό επί των κερδών από τις πωλήσεις; (παρότι δεν θα συμμετέχω στα έξοδα της έκδοσης)
Άβαταρ μέλους
gatoskylo
Member

Δημοσίευσηαπό gatoskylo » 05.08.12, 11:00 am

Ουσιαστικά οποιαδήποτε εμπορική εκμετάλλευση των έργων πρέπει να γίνεται σε συμφωνία από κοινού και κατ επέκταση η όποια επανέκδοσή τους;
Άβαταρ μέλους
gatoskylo
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 05.08.12, 11:07 am

για λεπτομεριες ρωτα ενα δικηγορο.
παντως σε εμενα ειναι προφανες, οτι σου ανηκουν τα πνευματικα -αφου δεν τα πουλησες- οποτε αποφασιζεις και τη διαθεση τους, περαν των προσυμφωνηθέντων.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό gatoskylo » 05.08.12, 11:11 am

Ναι αυτό είναι το επόμενο που θα κάνω...σε ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
gatoskylo
Member

Δημοσίευσηαπό gatoskylo » 05.08.12, 11:51 am

Λοιπόν έκανα λάθος. Αυτό που αναφέρεται στη σύμβαση (την οποία και πρότεινε ο εκδότης) είναι η αποκλειστική κατοχή του εκδότη επί της εικονογράφησης και της αισθητικής εμφάνισης του βιβλίου (τα δικά μου πνευματικά δικαιωματα δηλαδή!!)
Πιο συγκεκριμένα γράφει
14. Απαγορεύεται η αναπαραγωγή με ηλεκτρονικές, φωτοτυπικές ή άλλες μεθόδους, της στοιχειοθεσίας, της σελιδοποίησης, του εξωφύλλου, των πινάκων, εικόνων και γενικότερα όλης της αισθητικής εμφάνισης του βιβλίου, των οποίων αποκλειστικός κύριος και δικαιούχος είναι ο εκδότης. Η προστασία διατηρείται και μετά τη λήξη της σύμβασης, οπότε δεσμεύει και τον εκδότη έναντι του συγγραφέα, όσο διαρκεί η προστασία των δικαιωμάτων του πνευματικής ιδιοκτησίας.
Από ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να προστεθεί ένα τμήμα που να παραχωρώ, με ανάλογο τρόπο με το συγγραφέα, μόνο για τη συγκεκριμένη έκδοση τα πνευματικά δικαιώματα στον εκδότη...
Άβαταρ μέλους
gatoskylo
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 05.08.12, 1:32 pm

μαλλον εχετε πολυ διαφορετικη για το τι παραχωρεις και τι θελουν.
συζητα πρωτα με δικηγορο, για να εχεις μια επαγελματικη αποψη επι του θεματος
και προετιμασου να ακουσεις αυτα που δεν θελεις.
οποτε ετοιμασε προτασεις χρηματικες για καθε προταση δικη τους.
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 07.08.12, 12:20 pm

Εύκολα παίζετε με τους δικηγόρους βρε παιδιά. Από την μια, ναι σωστά να διεκδικήσεις ένα ποσοστό από τις πωλήσεις (που δεν φαντάζομαι ότι θα είναι και κάποιο τρομερό νούμερο) από την άλλη όμως θα έρθεις σε σύγκρουση και με τον εκδοτικό που θα μπορούσε να σε είχε στα υπόψη του για κάποια μελλοντική συνεργασία, αλλά θα έρθεις και σε σύγκρουση και με τον συγγραφέα που επίσης θα μπορούσατε να συνεργαστείτε ξανά. Οπότε βάλτα σε μια ζυγαριά και δες τι σε συμφέρει περισσότερο.
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 07.08.12, 3:15 pm

μη βαρας μπαρπαμαριο δεν ειπαμε να πλακωθει στις αγωγες, μια γνωμη απο επαγγελματια ειπαμε να παρει. παντα ειναι χρησιμη
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 07.08.12, 4:40 pm

Πνευματικό δικαίωμα είναι η χρησιμοποίηση του ονόματός σου στη δημιουργία της εικονογράφησης. Αυτό δεν πωλείται και δεν αγοράζεται.
Η εμπορική χρήση του έργου σου είναι αυτό που πουλάς και από ότι κατάλαβα έχεις πληρωθεί.

Μπορεί δηλαδή να εκμεταλλευτεί την εικονογράφησή σου εμπορικά, αν αυτό έχεις συμφωνήσει.
Αλλά δεν μπορεί να πει πως την έχει κάνει αυτός.
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό gatoskylo » 07.08.12, 7:03 pm

Χμ, ναι έχω πληρωθεί αλλά χωρίς να αποποιηθώ τα πνευματικά μου δικαιώματα, και χωρίς η συμφωνία με το συγγραφέα να είχε περιλάβει εμπορική εκμετάλλευση των έργων.
Λοιπόν μίλησα με δικηγόρο ο οποίος και μου συνέστησε να μπουν δυο τρία πραγματάκια ακόμα στη σύμβαση, που να εξηγούν ότι τα πνευματικά δικαιώματα παραμένουν σε εμένα, καθώς και το δικαίωμα για την εμπορική χρήση των έργων. Πέρα από αυτό, και όσο ισχύσει η σύμβαση παραχωρώ ΚΑΙ στο συγγραφέα του βιβλίου το δικαίωμα για την εμπορική χρήση τους, χωρίς να το αποποιούμαι εγώ. Γιατί ο εκδότης πρότεινε στη σύμβαση να υιοθετήσει (χωρίς να έχει πληρωσει για εικονογράφηση και σελιδοποίηση) εφ όρου ζωής την αποκλειστική κυριότητα και εμπορική εκμετάλλευση της εικονογράφησης και σελιδοποίησης (αισθητική διαμόρφωση) του βιβλίου. Τώρα, ο εκδότης ελπίζω να μην επιμείνει σε παραπάνω αξιώσεις, κι επίσης ελπίζω στη στήριξη του συγγραφέα που δεν έχει και κάτι να κερδίσει ή να χάσει.
Νομίζω ότι δεν είναι παράλογο αυτό που θα προσπαθήσω να διεκδικήσω κι επίσης πάντα με ευγένεια και διπλωματία!
Άβαταρ μέλους
gatoskylo
Member

Δημοσίευσηαπό gatoskylo » 07.08.12, 7:05 pm

και χωρίς η συμφωνία με το συγγραφέα να είχε περιλάβει εμπορική εκμετάλλευση των έργων.
Δηλαδή δεν είχαμε ξεκαθαρίσει ότι εγώ σε αυτό το διάστημα δε θα μπορώ να τα εκμεταλλευτώ εμπορικά -παράλληλα.
Άβαταρ μέλους
gatoskylo
Member

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 07.08.12, 9:44 pm

Όπως είπε και ο tzertzis τα πνευματικά δικαιώματα (το ποιος είναι ο δημιουργός δηλαδή) δεν μεταβιβάζονται, είναι εξ'ορισμού και για πάντα στον δημιουργό.

Η εμπορική εκμετάλλευση του έργου είναι το θέμα σου, αυτό να ξεκαθαρίσεις.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό gatoskylo » 15.09.12, 10:56 am

Λοιπόν, από την εμπειρία μου από αυτήν την υπόθεση, μπορώ να συμπεράνω ότι τα πνευματικά δικαιώματα, νομικά, είναι αφενός ηθικά αφετέρου εμπορικά. Στις συμβάσεις κτλ με εκδότες, όταν αναφέρονται συνήθως σχετίζονται με την εμπορική εκμετάλλευση των έργων...Τελικά υπογράφτηκε η σύμβαση, κι έτσι όπως έγινε η κατάσταση καταλήξαμε να έχουμε τρεις άνθρωποι πνευματικά δικαιώματα επί του συνολικού βιβλίου. Ο εκδότης (για όσο διαρκεί η σύμβαση), ο συγγραφέας (για τα κείμενα) κι εγώ για τις εικόνες...τουλάχιστον μπορώ να εκμεταλλευτώ εμπορικά τις εικόνες με ότι τρόπο θέλω, δε με δεσμεύει η έκδοση του βιβλίου.
Θα μπορούσε να μην είναι και κάτι φοβερό αυτό, αλλά μη γνωρίζοντας από την αρχή τι παίζει ακριβώς με τα πνευματικά δικαιώματα, θεώρησα στο τέλος αναγκαίο να διεκδικήσω αυτό για το οποίο (δεν) πληρώθηκα και έτσι όπως έγινε η συμφωνία με τον πελάτη. Γι αυτό, προσοχή στις συμφωνίες εξαρχής.....
Άβαταρ μέλους
gatoskylo
Member

Δημοσίευσηαπό joe » 17.09.12, 4:13 am

Ειμαι πολυ σκεπτικος απεναντι στην φραση πνευματικα δικαιωματα, ετσι οπως χρησιμοποιειται τουλαχιστον απο τον κυκλο μας. Υπαρχουν 2 συνολα. Αυτοι που δεν δινουν δεκαρα και αυτοι που κυνηγανε χιμαιρες. Προσπαθω να μενω μακρια και απο τους δυο γιατι αν σε παρασυρουν στα δυχτια τους αυτο σημαινει αχρειαστα νευρα και χαμενα λεφτα. Χαμενα λεφτα ειτε απο υποπληρωμη ειτε απο χασιμο πελατη. Αυτη την αποψη την σχηματισα παντα σε σχεση με το εργασιακο τοπιο στην Ελλαδα. Αν ημουν στην Αμερικη πιθανα να ανηκα στους πιο σκληροπυρηνικους πνευματικοδικαιωμανεις και να εκτοξευα απο το βουνο που κατοικω αντι για αστραπες, εξωδικα στα κεφαλια απελπισμενων πελατισκων.

Στην περιπτωση σου αγαπητο γατοσκυλο θα εκανα το εξης.
Εφοσον γνωριζω απο την αρχη οτι προσεληφθην για την δημιουργια χ εικονογραφησεων για εκδοση (οχι για να τις βαλει ο αλλος στον τοιχο, συρταρι του, μπανιο του) θα ειχα ηδη υπολογισει αναλογα την αμοιβη μου. Εφοσον αυτη η αμοιβη μου κατεβαλλοταν, θα ειχα μονο μια απαιτηση. Την ελευθερια να χρησιμοποιησω το εργο μου σε προσωπικες εκθεσεις ή αυτοαναφερομενες εκδοσεις τυπου ''οι εικονογραφησεις του Joe''.

Μακαρι να εικονογραφουσες τον νεο Χαρυ Ποτερ αλλα ζουμε στην Ελλαδα του Μαικ του Φασολακη και εφοσον εχεις πληρωθει τον κοπο σου με το παραπανω, ειναι ανοητο να προβαλεις αξιωσεις που βασικα δεν ηταν ποτε κεκτημενο στις ελληνικες εκδοσεις γιαυτο και το τυποποιημενο των συμφωνητικων. Το μονο που καταφερνεις ειναι να χασεις πελατες. Προσεξε! Δεν μιλαω για περιπτωσεις που πληρωνουν ενα κομματι ψωμι και προσπαθουν να σε κλεψουν. Αναφερομαι σε περιπτωσεις που τα δυο μερη δινουν αυτο που πρεπει (αυτοι λεφτα, εσυ δουλεια) και φυσικα οταν το κανεις αυτο βιοποριστικα, οχι σαν χομπυ.

Ξερω πως υπαρχουν ατομα που νομιζουν οτι μπορουν να εμποδισουν τον πελατη να χρησιμοποιησει ενα λογοτυπο ή ενα πληρωμενο εικαστικο οπως θελει. Γιατι βασιζομαστε στο αξιωμα που λεει επιτυχημενη διαφημιση χ τοσα εικαζομενα ζευγαρια ματια= αμοιβη που μας αξιζει. Ε αυτο ο πελατης δεν το καταλαβαινει. Και εδω που τα λεμε ουτε εμεις αλλα δεν το μαρτυραμε...
Ασε την περιπτωση να μην ειναι επιτυχημενη η διαφημιση :lol: τοτε τι κανουν τα δινουν πισω χ το πληθος που αποφασισε να μην ασχοληθει με το προιον? :lol:

Επισης υπαρχουν καποιοι που νομιζουν πως αφου τελειωσαν την δουλεια ο πελατης πρεπει να τους πληρωνει για καθε ανατυπωση ενω αυτοι το μονο που κανουν ειναι να σηκωνουν το τηλεφωνο και να λενε στον τυπογραφο ''Βαγγελη, ριξε ρε μια χιλιαδα απο το εντυπο του ταδε''. Μετα τσεπωνουν την εκπτωση τους λες και ειναι ιμπρεσσαριοι και λενε την φουσκωμενη τιμη στον πελατη. Οταν ο πελατης αποφασισει οτι δεν θελει να του φερονται σαν πουτανα ερχονται εδω και τσιριζουν ''δεν εχει το δικαιωμα να κανει ανατυπωση χωρις εμενα''.

Αυτα εγω τα θεωρω αδικαιολογητα. Μαλιστα αδικαιολογητα τα θεωρουσα πολυ πριν γινουμε χωρα της πρωην σοβιετικης ενωσης. Ειναι ανοητο να εχεις τετοιες αξιωσεις οταν ο αλλος μπορει πολυ απλα να σε γραψει στα @@@ του και να μην μπορεις να του κανεις τιποτα, εκτος και αν το ''θα δεις τι θα παθεις'' μετουσιωνεται σε μια αγωγη που θα εκδικαστει σε 366989870870909080 χρονια γιατι εκκρεμουν 696969879878708 υποθεσεις δολοφονων ηλικιωμενων, παιδεραστων και τραμπουκων που αυτη την στιγμη που μιλαμε ειναι εξω αφου δεν προλαβαινουν να εκδικαστουν οι υποθεσεις τους.

Γιαυτο ζητα αυτα που πρεπει (αν σε κανει να νιωσεις καλυτερα ζητα και ενα μερος απο αυτα που θα ηθελες για πληρη παραχωρηση) και εφοσον τα παρεις, δωσε την δουλεια στους ανθρωπους να πανε στο καλο και να σε ξαναπαρουν τηλεφωνο.
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό gatoskylo » 17.09.12, 11:39 am

Καταλαβαίνω αυτά που γράφεις. Γι αυτό αναγνωρίζω το λάθος που έκανα από την αρχή. Όταν όμως ήρθε ο πελάτης και μου είπε (και λίγο εκ του πονηρού αν θες): δεν αγοράζω τα πνευματικά σου δικαιώματα, και εγώ καθώς δεν είχα και πολύ ιδέα με το τι παίζει με τις εκδόσεις καλώς ή κακώς, τον χρέωσα χωρίς παραχώρηση πνευματικών δικαιωμάτων. Αυτός, βέβαια απόσο αποδείχτηκε αναφερόταν στην ηθική του πράγματος, εγώ στην εμπορική. Γι αυτό και αποφάσισα να διεκδικήσω την απλή παραχώρηση στον εκδότη των πνευματικών δικαιωμάτων για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, εγώ όμως ταυτόχρονα μπορώ να τα κάνω και ότι άλλο θέλω, να τα πουλήσω και αλλού κτλ, και ναι πιστεύω ότι με τη μειωμένη αμοιβή αυτό μου αναλογούσε. Επίσης, ούτε εμπόδισα την ανατύπωση του βιβλίου ούτε διεκδίκησα πνευματικά δικαιώματα από τον εκδότη, αλλά και από την άλλη δεν μπορούν να εκμεταλλεύονται εφόρου ζωής ένα έργο για το οποίο έχουν δώσει μία περιορισμένη αμοιβή (ειδικά ο εκδότης φράγκο).
Επίσης, είναι ενδιαφέρον αυτό το λεπτό σημείο αφενός να διεκδικείς αυτά που πιστεύεις ότι δουλεύεις και σου αναλογούν μέχρι το σημείο να μη διώξεις τον πελάτη. Γιατί μπορεί να υπάρχει μεγάλη απόσταση μεταξύ του τι πιστεύει ο πελάτης ότι πρέπει να σου αποδώσει και του τι αξίζει η δουλειά σου.
Άβαταρ μέλους
gatoskylo
Member

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων