Δημιουργία αυτοκόλλητου για εσωτερική επικόλληση

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Δημιουργία αυτοκόλλητου για εσωτερική επικόλληση

Δημοσίευσηαπό lupus » 07.09.12, 11:20 am

Γεια χαρά, παίδες.

Πως τα πάμε; Εγώ προσεχώς ΠΙΟ ΧΑΛΙΑ. Κάθε χρόνο και πιο άθλια.
(Απ' το ένα "λαμόγιο" εργοδότη στον άλλον καθίκι που αφήνει απλήρωτους τους υπαλλήλους!...)

Τεσπα.

Θέλω να φτιάξω για προσωπική μου χρήση, ένα αυτοκόλλητο τύπου "Baby on board" και να το κολλήσω στο πίσω παρμπρίζ του αυτοκινήτου. (Ενδεχομένως να φτιάξω κι ένα "Ν").
Εν πάσει περιπτώσει, έφτιαξα το σχέδιο (σε CorelDraw, πλακάτα χρώματα, CMYK) και θέλω να το κάνω αυτοκόλλητο εσωτερ. επικόλλησης.
ΠΟΥ ΤΟ ΣΤΕΛΝΩ το αρχείο και ΤΙ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ να μου φτιάξουν;
Επίσης, στο περίπου, για ένα Α4 σχέδιο (είπαμε, είναι τύπου "Baby on board", είναι λίγο μεγαλούτσικο), στα ΠΟΣΑ περίπου θα μου πάει το "μαλλί" (για 1-3 αντίτυπα);

Ευχαριστώ θερμά.
( Aν θέτε, τιμήστε με την παρουσία σας την ιστοσελίδα μου: http://www.lupus-creations.gr

...Ή το μίνι-portfolio, στο προφίλ μου στο FaceBook:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.148789731851767.33062.100001622234298&type=3 )
Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Re: Δημιουργία αυτοκόλλητου για εσωτερική επικόλληση

Δημοσίευσηαπό mari0s » 07.09.12, 12:26 pm

Καλό αποτέλεσμα θα έχεις με μεταξοτυπία αλλα δεν θα βρείς να σου κάνουν 2-3 κομμάτια.
Αν το σχέδιο έχει και κάποιο γραφικό εκτός απο γράμματα μπορείς απλά να κάνεις μια εκτύπωση σε διάφανο αυτοκόλλητο (το αρχείο σε cdr η eps αλλα mirror) και θα πάει κάτι σαν 3-5 ευρώ το τεμάχιο. Αν δεν έχει γραφικά θα κόψουν αυτοκόλλητο τα γράμματα και η τιμή θα πάει ανάλογα μετο πόσα χρώματα θα χρησιμοποιήσεις.
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 07.09.12, 12:51 pm

Πήγαινε και πες ότι θες να εκτυπώσεις μια σελίδα α4 σε διάφανο αυτοκόλλητο, ζήτα τιμή και μετά δείξε τους τα 3-4 στημένα αυτοκόλλητα στην α4. Θα σου πούνε ποιο χαμηλή τιμή έτσι. Ευκαιρία να πάρεις και λίγο από το αίμα σου πίσω από αυτούς τους εργοδότες.
Αν δεν ξέρεις προς ποιο λιμάνι πλέεις, κανένας άνεμος δεν είναι ευνοϊκός.
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό topaz » 07.09.12, 2:39 pm

Αν θέλεις δείξε μας την εικόνα για να καταλάβουμε καλύτερα.

Στο μέγεθος που λες πάντως και για την ποσότητα που θες, εγώ θα σε χρέωνα ελάχιστη χρέωση ητοι 10€ (για βινύλια). :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Do Or Do Not - There Is No Try"
Master Yoda
Άβαταρ μέλους
topaz
Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 08.09.12, 12:54 pm

Να, αυτό είναι (και έχω φτιάξω και μια διαφορετική παραλλαγή για τον κολλητό μου, τον πρόεδρο του Συνδέσμου LIVERPOOL FC Θεσσαλονίκης):

Εικόνα

Είναι ΟΛΑ τα χρώματα "πλακάτα" (και CMYK), δίχως "ντεγκραντέ" κτλ.
ΠΩΣ λοιπόν αυτό το σχέδιο, θα το εκτυπώσω σε αυτοκόλλητο εσωτερικής επικόλλησης σε 2-3 κομμάτια (για μένα) και την άλλη παραλλαγή από μια φορά (για τον φίλο μου);
( Aν θέτε, τιμήστε με την παρουσία σας την ιστοσελίδα μου: http://www.lupus-creations.gr

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.148789731851767.33062.100001622234298&type=3 )
Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό topaz » 08.09.12, 1:38 pm

Πολυ ωραίο!

Εγώ θα το τύπωνα σε αυτοκόλλητο ενιαιο και θα έκοβα τις "τρύπες" με το κοπίδι. Αν θέλεις να διευκολύνεις αυτό που θα το φτιάξει, περιέλαβε όλο το σχέδιο σε ένα λευκό κύκλο ή οβαλ. Thats all...

Έχει λίγο δουλίτσα πάντως. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Master Yoda
Άβαταρ μέλους
topaz
Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 08.09.12, 1:51 pm

topaz έγραψε:Πολυ ωραίο!

Εγώ θα το τύπωνα σε αυτοκόλλητο ενιαιο και θα έκοβα τις "τρύπες" με το κοπίδι. Αν θέλεις να διευκολύνεις αυτό που θα το φτιάξει, περιέλαβε όλο το σχέδιο σε ένα λευκό κύκλο ή οβαλ. Thats all...

Έχει λίγο δουλίτσα πάντως. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Έχω ήδη φτιάξει λευκό "παχύ" contour γύρω-γύρω (δεν φαίνεται εδώ).
Ωραία, οπότε ΤΙ προτείνεις, ΠΟΥ ΠΑΩ και ΤΙ ΖΗΤΩ να μου κάνουν γι' αυτό που θέλω;

Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό topaz » 08.09.12, 7:49 pm

Προτείνω να πας σε οποιοδήποτε μαγαζί που κάνει εκτυπώσεις, να τους πεις τι θελεις να κάνεις όπως μας είπες εδώ, και αυτό ήταν όλο!

"θελω να τυπώσω αυτό το σχέδιο, τόσο επί τόσο (το έχεις σε φυσικό μέγεθος 200+ dpi), τόσες φορές, σε αυτοκόλλητο και να το κολλήσω απ την μέσα πλευρά του τζαμιού του αυτοκινήτου (και να φαίνεται απ έξω)."

BTW τι μέγεθος έχει το αυτοκόλλητο; :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Master Yoda
Άβαταρ μέλους
topaz
Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 09.09.12, 3:46 am

topaz έγραψε:Προτείνω να πας σε οποιοδήποτε μαγαζί που κάνει εκτυπώσεις, να τους πεις τι θελεις να κάνεις όπως μας είπες εδώ, και αυτό ήταν όλο!

"θελω να τυπώσω αυτό το σχέδιο, τόσο επί τόσο (το έχεις σε φυσικό μέγεθος 200+ dpi), τόσες φορές, σε αυτοκόλλητο και να το κολλήσω απ την μέσα πλευρά του τζαμιού του αυτοκινήτου (και να φαίνεται απ έξω)."

BTW τι μέγεθος έχει το αυτοκόλλητο; :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Δεν με βοηθάς καθόλου...
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ θα πήγαινα "έτσι" και θα ρωτούσα σ' ένα μαγαζί εκτυπώσεων.
Θέλω να ξέρω ΕΞ' ΑΡΧΗΣ τί πρέπει να κάνω ή τί εναλλακτικές έχω...

Τεςπα, άστο...

Μισή Α4 είναι το μέγεθος.

Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό topaz » 09.09.12, 8:46 am

Με συγχωρείς, δεν κατάλαβα.

Θέλεις την τεχνογνωσία λοιπόν.

Η εναλλακτικές που βλέπω εγώ είναι οι εξής:

Είτε θα κάνεις κοπτικό όλο το σχέδιο ξεχωριστά κάθε χρώμα, κάτι που βλέπω ως ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ για μερικά Α5 που θές και το μοντάζ θα πάρει αιώνες μιας και με μια προχειρη ματιά εγώ βλέπω 15 χρώματα στη μακέτα. Με λίγα λόγια, αν ερχόσουν σε μένα και μου έλεγες φτιάχτο έτσι εγώ θα σου ζήταγα τουλάχιστον 100€.

H δεύτερη περίπτωση, είναι να τυπώσεις το αυτοκόλλητο σου mirror σε διαφανές αυτοκόλλητο, και εν συνεχεία να κολλήσεις απο πάνω λευκό αυτοκόλλητο. Μετά με το ψαλίδι θα κόψεις το περίγραμμα στο μαρκάρισμα. Σε αυτή τη περίπτωση εγώ θα σε χρέωνα από 30~40€.

Ελπίζω τώρα να ήμουν σαφής.

Υ.Γ.: Δεν μου αρέσει η πονηριά πάντως, να το ξέρεις... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Master Yoda
Άβαταρ μέλους
topaz
Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 09.09.12, 12:00 pm

Ρε φιλαράκι...
Μέσα σε χρόνια κρίσης, με τέτοια ανεργία (κλείνω 28 μήνες - με ενδιάμεσα κάτι μήνες δουλειάς σε "ΛΑΜΟΓΙΑ" που ούτε κανονική σύμβαση μου έκαναν ΟΥΤΕ τα λεφτά μου έδωσαν!)..., εσείς (κάποιοι επαγγελματίες), ΠΟΤΕ θα ρίξετε τις τιμές σας;;;;;;

Μου 'χουν στείλει προσφορές από επαρχία, με τα ΜΙΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ!!!!!!!!!
Το περισσότερο που κάποιος μου ζήτησε (εκτός Αττικής), ήταν... 18 ευρώ το κομμάτι!
Και μου ζητάς... 30 ή... 40 ευρώ;;;; Πλάκα κάνεις; ΜΗ ΣΩΣΩ να το τυπώσω το σχεδιάκι ΠΟΤΕ!
Το... σκιτσάρω εκ νέου με... μαρκαδόρους και το κολλάω απ' την απ' έξω πλευρά του αμαξιού με... UHU!

Πάτε καλά; ΠΟΙΟΣ νομίζετε ότι σας μιλάει, ο... ανιπρόσωπος της AUDI που θέλει αυτοκόλλητα για την βιτρινάρα της εκθεσάρας του, στην Φιλοθέη Αττικής;

Τεςπα.
Όποιος δίνει προσφορά από 15-18 ευρώ ΤΟ ΠΟΛΥ, θα χαρώ να τα πούμε κι από κοντά.

Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό topaz » 09.09.12, 12:36 pm

Παλληκάρι μου είπες αυτοκόλλητο ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ επικόλλησης και να φαίνεται έξω.

αν θες αυτοκόλλητο ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ επικόλλησης περνα απ το μαγαζί να στα κάνω εγώ επιτόπου και μου δίνεις ότι λεφτα θες, εκει θα κολλήσουμε τώρα...

Υ.Γ.: Στο ξαναλέω όμως, δεν μου αρέσουν οι πονηριές... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Επίσης, το 30~40€ αναφερόταν στην συνολική ποσότητα, 3 κομμάτια. :mrgreen: :mrgreen:
Master Yoda
Άβαταρ μέλους
topaz
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 09.09.12, 3:13 pm

.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 10.09.12, 11:06 am

topaz έγραψε:Είτε θα κάνεις κοπτικό όλο το σχέδιο ξεχωριστά κάθε χρώμα, κάτι που βλέπω ως ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ για μερικά Α5 που θές και το μοντάζ θα πάρει αιώνες μιας και με μια προχειρη ματιά εγώ βλέπω 15 χρώματα στη μακέτα. Με λίγα λόγια, αν ερχόσουν σε μένα και μου έλεγες φτιάχτο έτσι εγώ θα σου ζήταγα τουλάχιστον 100€.

Θα προτιμούσα να κόψω φλέβες εκτός κ αν με έβαζαν φυλακή κ μου έλεγαν "ορίστε κάνε αυτό...έχεις 1 χρόνο deadline" :P Μirror εκτύπωση σε διάφανο αυτοκόλλητο. Τέλος.
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό topaz » 10.09.12, 11:37 am

mari0s έγραψε:
topaz έγραψε:Είτε θα κάνεις κοπτικό όλο το σχέδιο ξεχωριστά κάθε χρώμα, κάτι που βλέπω ως ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ για μερικά Α5 που θές και το μοντάζ θα πάρει αιώνες μιας και με μια προχειρη ματιά εγώ βλέπω 15 χρώματα στη μακέτα. Με λίγα λόγια, αν ερχόσουν σε μένα και μου έλεγες φτιάχτο έτσι εγώ θα σου ζήταγα τουλάχιστον 100€.

Θα προτιμούσα να κόψω φλέβες εκτός κ αν με έβαζαν φυλακή κ μου έλεγαν "ορίστε κάνε αυτό...έχεις 1 χρόνο deadline" :P Μirror εκτύπωση σε διάφανο αυτοκόλλητο. Τέλος.

Μy man. Σωστός. Τελος. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Master Yoda
Άβαταρ μέλους
topaz
Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 10.09.12, 4:16 pm

mari0s έγραψε:

"Θενκς", φίλε.
Αυτό μου είπε κι ο κολλητός μου που 'ρθε χθες να με δει (ο Καλλιτεχν. Διευθυντής του Νάσιοναλ Τζεογκράφικ Ελλάς).

Αλλά επίσης, μου είπε ότι σε διαφανές θα 'ναι ΣΙΓΟΥΡΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ έντονα τα χρώματα.
Μου πρότεινε και μια ακόμα λύση: Να κάνω μια ΑΠΛΗ ΕΚΤΥΠΩΣΗ (έγχρωμη) το σχέδιο και με αυτοκόλλητη διαφανή ζελατίνα, αφ' ενός να το κολλήσω πάνω και αφ' εταίρου (αφού θα 'χω ΜΕΓΑΛΟ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑ ΑΦΗΣΕΙ στην ζελατίνα) να το κολλήσω έτσι στο τζάμι, ΟΧΙ ΟΜΩΣ μεγαλύτερο από Α5 μέγεθος... για να ...βλέπουμε κιόλας.
Τί λες; Καλή και φθηνή λύση;

Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 10.09.12, 4:18 pm

topaz έγραψε:
mari0s έγραψε:

Μy man. Σωστός. Τελος. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Τί "my man, σωστός, τέλος" απαντάς και συμφωνείς, ρε συ; ΑΦΟΥ ΕΣΥ ΜΟΥ ΤΑ ΕΓΡΑΨΕΣ/ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ αυτά, που ο άλλος φίλος ΔΙΑΦΩΝΕΙ και έγραψε άλλη άποψη!!!!!!!!

"Άντε γειαααά"! Ό,τι να 'ναι...
Τί να πω;!

Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 10.09.12, 4:18 pm

:D :D :D :D μη γελάσετε αλλα εγω το τυπωσα το δικο μου σε Α4 το κοψα γυρω γυρω και το κολλησα με σιλοτειπ. τιποτα δε φαινοτανε :P ειδικα αν δεν εχεις και το πιο καθαρο αυτοκινητο
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 10.09.12, 4:43 pm

Αρχικά τα χρώματά σου δεν είναι πλακάτα CMYK, είναι χωρίς ντεγκρατέ, όχι χωρίς ράστερ.

Αν τυπώσεις ψηφιακά αντίστροφα το θέμα σου σε διάφανο αυτοκόλλητο (περίπου 1 € η σελίδα Α4) θα χρειαστεί να βάλεις λευκό αυτοκόλλητο από πάνω επειδή η τα μελάνια της ψηφιακής όπως και της όφσετ είναι ημιδιαφανή και θέλουν άσπρη βάση για να δείχνουν κανονικά.
Εγώ θα το έκανα όλο αυτό σε ένα στρόγγυλο για να γλιτώσω τις πολλές χειροτεχνίες
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό topaz » 10.09.12, 5:37 pm

lupus έγραψε:Τί "my man, σωστός, τέλος" απαντάς και συμφωνείς, ρε συ; ΑΦΟΥ ΕΣΥ ΜΟΥ ΤΑ ΕΓΡΑΨΕΣ/ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ αυτά, που ο άλλος φίλος ΔΙΑΦΩΝΕΙ και έγραψε άλλη άποψη!!!!!!!!

"Άντε γειαααά"! Ό,τι να 'ναι...
Τί να πω;!

Ξεκινα με το να ΜΗΝ λες μ@λ@κιες.

Το παιδί προτείνει (όπως και εγω) mirror εκτύπωση σε διαφανές αυτοκόλλητο βυνύλιο και εν συνεχεία να κολληθεί λευκή πλάτη αυτοκόλλητο βινύλιο.

Θέλεις ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ απόψεις για να κάνεις αυτή τη δουλειά;
Master Yoda
Άβαταρ μέλους
topaz
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων