Θήκες cd από χαρτόνι

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Θήκες cd από χαρτόνι

Δημοσίευσηαπό geo1984 » 01.10.12, 4:20 pm

Καλησπέρα σας!
Ήθελα να ρωτήσω για κάτι που ψάχνω εδώ και καιρό αν γνωρίζει κανείς.
Υπάρχει κανένα μαγαζί στην Αθήνα που να πουλάει θήκες cd από χαρτόνι;
Σαν αυτές:
http://www.guidedproducts.com/replay-recycled-cd-dvd-2-disc-case
http://www.stumptownprinters.com/store/c-blank-disc-packaging-24/

ή κάτι τελοσπάντων από γερό χαρτόνι.
Που ίσως να κάνουν και εκτύπωση πάνω. (όπως στo ένα site που έβαλα)

Κάπου είδα εδώ, κάποιος έλεγε για κάποια μαγαζιά, ένα site printex.gr νομίζω, αλλά δεν έχει κάτι τέτοιο..
geo1984
Member

Re: Θήκες cd από χαρτόνι

Δημοσίευσηαπό alkis10 » 02.10.12, 8:06 pm

καλησπέρα,
Μπορώ να σου κόψω οποιαδήποτε χάρτινη συσκευασία θες.
Κάλεσε με εργάσιμες ώρες.
Structural Package Engineering
Άβαταρ μέλους
alkis10
Member

Δημοσίευσηαπό geo1984 » 03.10.12, 5:29 pm

καλησπέρα.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Έχεις κάποια δείγματα από cd θήκες;
Γιατί και εγώ δεν ξέρω ακριβώς πώς πρέπει να είναι τα πρότυπα κτλ..
geo1984
Member

Δημοσίευσηαπό a.n.a » 08.10.12, 9:17 pm

Προφανως τα θέλεις για δικη σου χρηση και οχι για να τα πουλησεις σε πελατη. Μπορεις να διαλεξεις ενα κραφτ χαρτι (εχει ο Περρακης Αθηνα), να σχεδιασεις ή να παρεις ενα γραμμικο απο καποια αλλη θηκη που σου αρεσε, κανεις τη μακετα ( αν θελεις να τυπωσεις επανω) , κανεις ενα καλουπι και τα κοβεις. ΔΕ ΣΕ συμφερει να κανεις μικρη ποσοτητα στη περιπτωση αυτη . Να σκεφτεις μονο καλουπι και κοψιμο ειναι περιπου στα 1000 τεμ 80-90 ευρω + χαρτι + αν τυπωσεις+ κοστος για κολληματα αν εχει .
a.n.a
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 09.10.12, 1:34 am

a.n.a έγραψε:... ή να παρεις ενα γραμμικο απο καποια αλλη θηκη που σου αρεσε....

σεβασμος στην δουλεια των συναδελφων δεν θα εβλαπτε. περα απο το ανηθικο της υποθεσεις, υπαρχει και το πρακτικο: πρεπει να ζησουν απο την δουλεια τους
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 09.10.12, 9:28 am

Μην ανακαλύπτουμε τον τροχό σε κάθε μας δουλειά όμως. Ας στείλει ένα ευχαριστήριο mail στον αρχικό σχεδιαστή ζητώντας του το καλούπι και λέγοντας του ταυτόχρονα πόσο πολύ του άρεσε η δουλειά του, θα βγει και απο τον κόπο να το σχεδιάζει..
Αν δεν ξέρεις προς ποιο λιμάνι πλέεις, κανένας άνεμος δεν είναι ευνοϊκός.
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό alkis10 » 09.10.12, 9:48 am

pagou έχεις δίκιο, όμως oι αντιγραφές στην συσκευασία-καλουπι είναι πολύ συχνές έως καθημερινές και μιλώ μόνο για το γραμμικό ,όχι για το εικαστικό….αυτό δηλαδή που οι περισσότεροι λανθασμένα εννοούν εύκολο κομμάτι της δουλειάς!

Και φυσικά δεν δίνω έτσι εύκολα κάτι που έχω δουλέψει είτε είναι 15 λεπτά είτε 1 ημέρα, όσα κοπλιμάν και αν ακουσω.
Άβαταρ μέλους
alkis10
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 09.10.12, 9:59 am

ας στειλει το νομιμο ποσο στον αρχικο σχεδιαστη. μου ακουγεται πολυ πιο λογικο.

πολλή προθυμία για χουβαρνταλίκια βλεπω παντως με τη ξενη δουλειά. συγχαρητήρια.
σας ευχομαι τα καλυτερα και πανω απο ολα να χρησιμοποιήσετε τα ξενα σχεδια για δουλεια, ωστε να τα βρει αμεσως ο αρχικος σχεδιαστης και να σας κανει αγωγη για οσα του λειπουν.

-----

Αλκη το ξερω, τωρα ποιος νιωθει καλυτερα; εγω η εσυ που ξερουμε οτι καποιος θα κλεψει την δουλεια μας, τεχνικο / εικαστικο, γιατι ειναι ειναι φθηνος αλητης;
πως θα κανει αποσβεση ενα πακετο 15,000- 20,000$;
τα ZUND τα χαριζουν;
ποτε θα ερθουν τα λεφτα αυτα πισω;
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 09.10.12, 10:22 am

Αν Άλκη σου έστελνα ένα καλούπι να μου φτιάξεις που ήξερες ότι είχα αντιγράψει θα μου το έφτιαχνες? Η θα άφηνες τον επόμενο με ZUND να κάνει απόσβεση?
Αν pagou ερχόμουν σαν πελάτης με μια συσκευασία στα χέρια, και σου ζητούσα να μου κάνεις μια μακέτα για αυτή και αναγκαστικά να χρησιμοποιήσεις το αντίστοιχο καλούπι, τι θα έκανες?
Δεν λέω ότι είμαι υπέρ της κλεψιάς, προς θεού...
Αλλά να μην λέμε και χαζομάρες..ξέρουμε πολύ καλά σε ποια αγορά είμαστε..
Ή ίσως και όχι..
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 09.10.12, 10:32 am

Vasos έγραψε:Αν pagou ερχόμουν σαν πελάτης με μια συσκευασία στα χέρια, και σου ζητούσα να μου κάνεις μια μακέτα για αυτή και αναγκαστικά να χρησιμοποιήσεις το αντίστοιχο καλούπι, τι θα έκανες?

οτι κανω εδω και δεκα χρονια: θα εκανα μια μακετα, συμφωνη με τις ηθκιες μου αξιες (εχω διωξει κοσμο, πανω απο μια φορα) χωρις σε καμια περιπτωση να 'δανειστω' τις δουλειες αλλων.[/quote]

Vasos έγραψε:..ξέρουμε πολύ καλά σε ποια αγορά είμαστε..
Ή ίσως και όχι..

Ομως ξερω πολυ καλα που στεκομαι εγω. Η δικη σου σταση απεναντι στα χρηματα που καθοριζουν την σταση σου, μου ειναι εντελως αδιαφορα.
Τελευταία επεξεργασία από pagou και 09.10.12, 10:32 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό alkis10 » 09.10.12, 10:32 am

Vasos αν και έχω ήδη απαντήσει παραπάνω στην ερώτηση σου θα το ξαναγράψω με άλλα λόγια…..φέρε μου ότι θες και θα στο κάνω καλούπι, όμως μην μου ζητήσεις κάτι που δεν θέλω να σου δώσω 8)
Άβαταρ μέλους
alkis10
Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 09.10.12, 2:51 pm

pagou έγραψε:
Vasos έγραψε:Αν pagou ερχόμουν σαν πελάτης με μια συσκευασία στα χέρια, και σου ζητούσα να μου κάνεις μια μακέτα για αυτή και αναγκαστικά να χρησιμοποιήσεις το αντίστοιχο καλούπι, τι θα έκανες?

οτι κανω εδω και δεκα χρονια: θα εκανα μια μακετα, συμφωνη με τις ηθκιες μου αξιες (εχω διωξει κοσμο, πανω απο μια φορα) χωρις σε καμια περιπτωση να 'δανειστω' τις δουλειες αλλων.

Vasos έγραψε:..ξέρουμε πολύ καλά σε ποια αγορά είμαστε..
Ή ίσως και όχι..

pagou έγραψε:Ομως ξερω πολυ καλα που στεκομαι εγω. Η δικη σου σταση απεναντι στα χρηματα που καθοριζουν την σταση σου, μου ειναι εντελως αδιαφορα.

Προσαρμόζομαι στις εκάστοτε συνθήκες, και οι συνθήκες στην Ελλάδα αυτή την στιγμή αυτές είναι, θα ήθελα πολύ να ήταν διαφορετικές, αλλά αυτήν την στιγμή μου ακούγεται λίγο ουτοπικό. Άρα θα συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε..
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 09.10.12, 4:19 pm

η συζητηση κατα βαση ειναι μια συζητηση περι ηθικης...
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 09.10.12, 6:11 pm

Θα πρέπει να σου ζητήσω συγνώμη τότε..
Εγώ νόμιζα ότι συζητάγαμε για θήκες cd από χαρτόνι..
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό geo1984 » 10.10.12, 12:04 am

a.n.a έγραψε:Προφανως τα θέλεις για δικη σου χρηση και οχι για να τα πουλησεις σε πελατη. Μπορεις να διαλεξεις ενα κραφτ χαρτι (εχει ο Περρακης Αθηνα), να σχεδιασεις ή να παρεις ενα γραμμικο απο καποια αλλη θηκη που σου αρεσε, κανεις τη μακετα ( αν θελεις να τυπωσεις επανω) , κανεις ενα καλουπι και τα κοβεις. ΔΕ ΣΕ συμφερει να κανεις μικρη ποσοτητα στη περιπτωση αυτη . Να σκεφτεις μονο καλουπι και κοψιμο ειναι περιπου στα 1000 τεμ 80-90 ευρω + χαρτι + αν τυπωσεις+ κοστος για κολληματα αν εχει .

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά δεν έχω τη δυνατότητα και ικανότητα να τα κάνω όλα αυτά.
Έκανα την ερώτηση σαν καταναλωτής, όχι δημιουργός.
Βρήκα ένα μαγαζί, αλλά λέει χρεώνει 2-3 ευρώ τη θήκη!
Μου φάνηκε πολύ ακριβό..
geo1984
Member

Δημοσίευσηαπό alkis10 » 10.10.12, 9:54 am

geo1984 έγραψε:Βρήκα ένα μαγαζί, αλλά λέει χρεώνει 2-3 ευρώ τη θήκη!
Μου φάνηκε πολύ ακριβό..

Να κανεις καλουπι τοτε :)
Άβαταρ μέλους
alkis10
Member

Δημοσίευσηαπό alkis10 » 10.10.12, 2:39 pm

Nα μια ωραια θηκη για Cd :wink:

http://www.behance.net/gallery/Oliver-W ... ck/1146045
Άβαταρ μέλους
alkis10
Member

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων