Δημιουργία τιμοκατάλογου σε mac

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Δημιουργία τιμοκατάλογου σε mac

Δημοσίευσηαπό thorik » 12.12.12, 4:40 pm

Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω με ποιον τροπο προτεινετε να δημιουργησω τιμοκατάλογο με εικόνες των προιοντων, περιγραφη, και τιμη. Ο τιμοκατάλογος θα έχει τουλαχιστον 20 σελιδες και ο καθε καταλογος θα πρεπει να γινει 5-6 φορές με διαφορετικές τιμές.

Επίσης θέλω να μπορω να αλλάζω τις τιμές ευκολα!

Ως τωρα χρησιμοποιούσα το photoshop και μετα μαζευα τις σελιδες και τις εκανα pdf άλλα ειναι λιγο δυσκινητος ο τρόπος αυτός λόγω των αλλαγών των τιμών και των προιοντων

Βασικά θα ήθελα να υπάρχει ένας μόνο κατάλογος και απλά να υπάρχουν version του σε διαφορετικές τιμές

Ευχαριστω για το χρόνο σας!!
thorik
Member

Re: Δημιουργία τιμοκατάλογου σε mac

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 12.12.12, 4:54 pm

Καλησπέρα, InDesign
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό george.k » 12.12.12, 4:55 pm

Indesign... ΜΟΝΟ
Άβαταρ μέλους
george.k
Member

Δημοσίευσηαπό thorik » 12.12.12, 4:58 pm

Ok!Ευχαριστώ!

Έχω δηλαδή και αυτές τις επιλογές με τα "versions" πχ? με διαφορετικές τιμές δηλαδή κτλ?
thorik
Member

Δημοσίευσηαπό george.k » 12.12.12, 5:02 pm

Έχεις τη δυνατότητα να κάνεις ότι θες. Βασικά θα έλεγα ότι μπορείς, μιας και ακούγεσαι unfamiliar με το πρόγραμμα. Το σίγουρο είναι ότι θα μπορέσεις πολύ πιο εύκολα και απλά να εξάγεις αρχείο pdf προς εκτύπωση. Νομίζω ότι αν ξεκινήσεις να το δουλεύεις θα αποκτήσεις αρκετές απορίες. Οπότε ξαναρώτα.
Άβαταρ μέλους
george.k
Member

Δημοσίευσηαπό IzyRider » 12.12.12, 5:03 pm

Καλησπέρα!

Φτιάχνεις τον πρώτο κατάλογο ολοκληρωμένο -φυσικά και μόνο σε InDesign- και μετά, κάνεις τις αλλαγές που θέλεις, αποθηκεύοντάς το με διαφορετικό όνομα αρχείου, π.χ. με ένα αύξοντα αριθμό.

Το Photoshop είναι πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, όχι σελιδοποιητικό.
Σκέψου, ΠΡΙΝ μιλήσεις... Μετά, είναι αργά...

Α! ναι... υπάρχει και το:
Οι άδειοι τενεκέδες κάνουν περισσότερο θόρυβο...
IzyRider
Site Admin

Δημοσίευσηαπό thorik » 12.12.12, 5:07 pm

Ευχαριστω πολυ guys!!

Ειμαι λιγο familiar με το photoshop γιαυτο τα παλευω ολα εκει, αλλα πολυ παιδεμα!

Ναι ξεκιναω με tutorial και αν ειναι ξαναρωτάω!
thorik
Member

Δημοσίευσηαπό george.k » 12.12.12, 5:08 pm

IzyRider έγραψε:Καλησπέρα!

Φτιάχνεις τον πρώτο κατάλογο ολοκληρωμένο -φυσικά και μόνο σε InDesign- και μετά, κάνεις τις αλλαγές που θέλεις, αποθηκεύοντάς το με διαφορετικό όνομα αρχείου, π.χ. με ένα αύξοντα αριθμό.

Το Photoshop είναι πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, όχι σελιδοποιητικό.

Επίσης μπορεί να κρατήσει το βασικό layout του καταλόγου και να βάλει σε layers τα πεδία που θέλει να αλλάζει και να "παίζει" με τα "ματάκια" εμφανίζοντας κάθε φορά το layer που θέλει.
Άβαταρ μέλους
george.k
Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 12.12.12, 5:13 pm

Ας μάθει πρώτα τα βασικά και μετά παίζει και με τα ματάκια.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό george.k » 12.12.12, 5:18 pm

ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ έγραψε:Ας μάθει πρώτα τα βασικά και μετά παίζει και με τα ματάκια.

Κλήμη, το να ανοιγοκλείνεις ματάκι, είναι σημαντικό όταν αρχίζεις να φλερτάρεις με κάτι καινούριο... ;)
Άβαταρ μέλους
george.k
Member

Δημοσίευσηαπό thorik » 21.12.12, 3:18 am

Χαιρετε κ παλι! Πέρασα κάποιες ώρες με tutorial της lynda και τα βασικά του indesign τα έχω ας πουμε..

Με βόλεψε πολύ η λειτουργία των master pages!

Οσο για τα layers αυτο που έχω καταλάβει είναι ότι σε κάθε σελίδα είναι διαφορετικά η μάλλον unique καλυτερα.

Εδω θα ηθελα την βοηθεια σας, μιας κ δεν το βρισκω στα tutorials

Αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι 4 τιμοκατάλογοι προιόντων όπου ισχύει το εξης που ως τώρα μου δημιουργουσε δυσκολια και ηθελε πολυ χρονο.

Η διαφορά των 4 καταλόγων είναι οι τιμές (πχ κατάλογος χονδρικής, καταλογος λιανικης κτλ) και θα ηθελα με τα layers, κάπως να εχω 4 πχ κ με ένα κλικ σε όλες τις σελιδες να αλλαζουν οι τιμές..
thorik
Member

Δημοσίευσηαπό george.k » 21.12.12, 3:04 pm

θα πρέπει να δημιουργήσεις 4 layers που στο καθένα θα έχει μόνο τις τιμές που σε ενδιαφέρει.
πχ.
1 Layer => τιμές λιανικής
2 Layer => τιμές χονδρικής
3 Layer => τιμές χ και πάει λέγοντας

για να σε βοηθήσει και να μη μπερδευτείς, ξεκίνα με το πρώτο layer και αφού τελειώσεις με την πρώτη κατηγορία τιμών, κάνεις copy το layer 1, το νέο layer το ονομάζεις layer 2, και αφού "κλείσεις" με το ματάκι το Layer 1 (καλό θα ήταν να το κλειδώσεις κιόλας με το λουκετάκι), μπορείς να δουλέψεις το Layer 2 αλλάζοντας τιμές. Και μετά κάνεις την ίδια διαδικασία για όσα layers θες να φτιάξεις...

Μετά ανάλογα με πιο ματάκι έχεις ανοικτό θα σου εμφανίζονται και οι αντίστοιχες τιμές.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να βοήθησα.
Άβαταρ μέλους
george.k
Member

Δημοσίευσηαπό thorik » 22.12.12, 2:36 am

Ευχαριστώ για την απαντηση!

Εχω την εντυπωση οτι με αυτον τον τροπο ομως για καθε σελιδα (o καταλογος θα φτασει τις 30) πρεπει να εχω χειροκινητα 4 layers. και για να το γυρισω σε "καταλογο λιανικης πχ" θα πρεπει να παω σε 30 σελιδες και να παιζω με τα ματακια σε καθεμια. Ελεγα μηπως γίνεται κάπως πιο συγκεντρωτικά.

Το βασικό δηλαδή που βλέπω σαν εμπόδιο είναι οτι καθε σελιδα εχει τα δικα της unique layers
thorik
Member

Δημοσίευσηαπό Dikaiwma » 22.12.12, 11:04 am

Υποψιάζομαι ότι βλέπεις τα επιμέρους αντικείμενα (έκδοση 5 και πάνω) όπου βλέπεις ΤΙ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΑΘΕ LAYER και όχι ΤΟ ΙΔΙΟ το layer (δηλαδή, κάτι σαν το "γκρουπ" στο φώτοσοπ).

Κοιτάς εκεί που γράφει layer 1, layer 2 κ.ο.κ. και έχει ένα τριγωνάκι που ανεβοκατεβάζει τη λίστα περιεχομένων. Δηλαδή: Το αρχικό γαλάζιο, το αρχικό κόκκινο, το αρχικό πράσινο κ.λπ. ΑΥΤΟ κρύβεις, κι αυτό αφορά σε όλες τις σελίδες του εγγράφου σου. (Πατάς το τριγωνάκι να σου "κλείσει" το "γκρουπ", να μη βλέπεις τα περιεχόμενα, ώστε να μην μπερδεύεσαι).

Αν κλείνεις το ματάκι σε κάθε ένα αντικείμενο, τότε ναι, αυτό αφορά στη σελίδα που βρίσκεται.

Μέθοδος εργασίας:
1) Δημιουργείς αρχικά (το λιγότερο) 2 layers από το μενού (Το πρώτο υπάρχει ήδη και είναι γαλάζιο, δημιουργείς ένα ακόμα που αυτόματα θα είναι κόκκινο). Στο κάτω (π.χ. το γαλάζιο) τοποθετείς το εικαστικό σου (αν είναι ένα pdf ή ένα tiff από το φώτοσοπ). ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙΣ.

2) Πηγαίνεις στο πάνω (το κόκκινο) και βάζεις τα κουτάκια με τις τιμές λιανικής. ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙΣ, ΤΟ ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΙΣ, ΤΟ ΚΡΥΒΕΙΣ. Το μετονομάζεις σε "ΤΙΜΕΣ ΛΙΑΝΙΚΗΣ".

3) Κάνεις διπλό κλικ πάνω στο layer 1 copy που σου δημιουργήθηκε και το μετονομάζεις π.χ. σε "ΤΙΜΕΣ ΧΟΝΔΡΙΚΗΣ" και διαλέγεις πράσινο χρώμα. Τα κουτάκια με τις τιμές τα έχεις ήδη έτοιμα (αφού έκανες κόπυ το λέιερ με τις τιμές λιανικής). Αλλάζεις τις τιμές. ΚΛΕΙΔΩΝΕΙΣ.

Αν χρειάζεσαι άλλες πληροφορίες δημιουργείς όσα layers χρειάζεσαι. Π.χ. ένα layer όπου θα τοποθετήσεις τη σελιδαρίθμηση που θα είναι κοινή για όλα τα βιβλία και θα είναι τοποθετημένο πάνω από όλα τα άλλα layers.

Για να τυπώσεις τιμοκατάλογο χονδρικής κλείνεις το ματάκι του κόκκινου layer και ανοίγεις το πράσινο. Για να τυπώσεις τιμές λιανικής κλείνεις το πράσινο και ανοίγεις το κόκκινο (το γαλάζιο εμφανίζεται πάντα).

Κλείνε τα "γκρουπ=layers" για να μην εμφανίζονται τα επιμέρους αντικείμενα.

Καλά Χριστούγεννα :)
Για φάε την κουτσή απ' τη σελίδα 69...
Άβαταρ μέλους
Dikaiwma
Member

Δημοσίευσηαπό thorik » 23.12.12, 4:04 am

Ναι ναι τωρα κανω δουλιτσα!! Ευχαριστώ πολύ!!
thorik
Member

Δημοσίευσηαπό george.k » 23.12.12, 11:34 pm

Αυτό εννοούσα κι εγώ... το κάθε layer επηρεάζει όλες τις σελίδες, οπότε δεν χρειάζεται να πηγαίνεις σε κάθε σελίδα ξεχωριστά.
ίσως δε το περιέγραψα τόσο κατανοητά όσο ο φίλος Dikaiwma :)

καλή συνέχεια και καλές γιορτές !
Άβαταρ μέλους
george.k
Member

Δημοσίευσηαπό Dikaiwma » 24.12.12, 12:49 am

Μια χαρά κατανοητά το περιέγραψες κι εσύ George.k :)

Αλλά όταν είδα για πρώτη φορά την έκδοση 5.5 όπου εμφανίζει πλέον το κάθε αντικείμενο σελίδας σαν υπο-layer, νομίζω ότι είναι λογικό να μπερδευτεί κάποιος που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα για πρώτη φορά. Αν έκλεινε το ματάκι του υπο-layer αυτό θα ήταν μόνο για τη συγκεκριμένη σελίδα, όπως το είπε.

Πλέον μάλλον θα πρέπει να αλλάξουμε φρασεολογία μιας και τα layers φέρνουν πιο πολύ σε groups (μιλώντας με τη λογική του photoshop).

(Πάντως εδώ που τα λέμε, αυτό εμένα μ' έχει βολέψει μόνο όταν έχω κάποιο ξεχασμένο αντικείμενο και θέλω να μάθω γιατί δε σβήνει το -κατά τα φαινόμενα άδειο- layer. Το τσεκάρω και βλέπω τι περιέχει. Αλλιώς... μάλλον άχρηστη μου είναι η νέα δυνατότητα! )
Για φάε την κουτσή απ' τη σελίδα 69...
Άβαταρ μέλους
Dikaiwma
Member

Δημοσίευσηαπό george.k » 24.12.12, 3:10 am

Δεν έχω δουλέψει έκδοση πάνω από τη 5, οπότε αυτό που λες δε το έχω συναντήσει.
Σημασία έχει ότι ο άνθρωπος κατάλαβε και μπόρεσε να βρει τη λύση που έψαχνε !
Άβαταρ μέλους
george.k
Member

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων