Μεταπωληση Εντυπων με Εδρα το σπιτι

Τυπογραφία, Γραμματογραφία, Στοιχειοχύτευση, Letterpress, Χαρακτική, Βιβλίο, Γραμματοσειρές.

Μεταπωληση Εντυπων με Εδρα το σπιτι

Δημοσίευσηαπό GiorgosSmart » 24.04.13, 10:55 am

Θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει καποιος-εφαρμοζει, τροπο για μεταπωληση (ουσιαστικα εμπορια εντυπων με ερδα το σπιτι)
Ο λογος ειναι οτι ουτε εγω θελω να μαθαινει ο πελατης ποσο "αγοραζω", και να μην τελειωνει το εργο μου με την ψηφιακη παραδωση της μακετας κλπ.
Επισης να μην κοβω τιμολογιο υπηρεσιες επιμελιας εκτυπωσης + το τιμολογιο του τυπογραφου στην εταιρια και μας τα περνει ολα η ε___α. :silenced

Παρολο που εχω κανει search ολες τα θεματα ειναι σχετικα παλαια.

Ευχαριστω Πολυ
GiorgosSmart
Member

Re: Μεταπωληση Εντυπων με Εδρα το σπιτι

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 24.04.13, 11:06 am

Καλημέρα
από το σπίτι μόνο παροχή υπηρεσιών μπορείς να κάνεις.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 24.04.13, 4:16 pm

Καλησπέρα,

Υπάρχουν 2 τρόποι.

[1] Από το σπίτι μόνο για ποσότητες που θεωρούνται μικρές και δεν απαιτούν ιδιαίτερο αποθηκευτικό χώρο (κάρτες, flyers, έντυπα σε μικρές ποσότητες).
[2] Ο τυπογράφος στέλνει απ' ευθείας το προϊόν στον πελάτη με δελτίο αποστολής (δεν φαίνεται τιμή), τιμολογεί εσένα και εσύ τιμολογείς τον πελάτη.

Τόσο απλά.

Καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό GiorgosSmart » 24.04.13, 4:51 pm

1)10000 flyers A5 για παραδειγμα ειναι μικρη ποσοτητα?? για τα ματια μου ειναι πολυ μικρη για της εφοριας?
Και κοβω τιμολογια πωλησης οχι παροχης?

Ευχαριστω πολυ
GiorgosSmart
Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 24.04.13, 9:42 pm

Ναι, είναι μικρή ποσότητα. Χωράνε σε 2 μικρές κούτες.

Κόβεις Δελτίο Αποστολής Τιμολόγιο (ΔΑΤ) και εκεί που βάζεις τα στοιχεία αποστολής (Τόπος Φόρτωσης-Προορισμός) εσύ γράφεις 'Σύμφωνα με' ακολουθούμενο από τα στοιχεία του ΔΑ του τυπογράφου (Ημερομηνία, Αριθμό κλπ).
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό GiorgosSmart » 24.04.13, 11:51 pm

ΠΟλυ κατατοπιστικος και κατι τελευταιο με ποιο ΚΑΔ περνουμε το Δελτιο Αποστολης Τιμολογιο?
Πρεπει οπωςσδηποτε να βαλουμε το εμπορια σωστα
GiorgosSmart
Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 25.04.13, 1:19 am

Ψάχνεις κάτι του στυλ 'Αντιπροσωπεία ή μεσιτεία πώλησης ειδών που δεν κατονομάζονται' ή και πιό συγκεκριμένα.
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό GiorgosSmart » 27.04.13, 12:47 pm

Εψαξα λιγο
66.12.12 Υπηρεσίες μεσιτείας αγαθών
Η εφορια με εδρα το σπιτι θα δωσει ΔΑΤ σε εμενα?

Και εαν δωσει, ο τυπογραφος κοβει Τιμολογιο Πωλησης σε εμενα (πχ100ευρω) και Δελτιο Αποστολης (1111) απο την εδρα του στην εδρα του δικου μου πελατη
εγω περνω το και τα δυο και κοβω Δελτιο Αποστολης Τιμολογιο (πχ 150 ευρω) και πανω που λεει τοπος φορτωσεις και πελατης γραφω συμφωνα με το 1111 ΔΑ.
GiorgosSmart
Member

Δημοσίευσηαπό george.k » 30.04.13, 8:34 pm

73111100 Υπηρεσίες Πλήρους Διαφήμισης και μπορείς να κόψεις ότι θέλεις.
Φυσικά μιλάμε ότι έχεις δηλώσει τουλάχιστον ένα δωμάτιο 15-20τμ και έχεις χώρο αποθήκευσης. Όπως και η λύση του να κόβεις ΔΑΤ που να συνοδεύει το ΔΑ του τυπογράφου, όπως είπαν παραπάνω !!
Άβαταρ μέλους
george.k
Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 30.04.13, 11:03 pm

GiorgosSmart έγραψε:Εψαξα λιγο
66.12.12 Υπηρεσίες μεσιτείας αγαθών
Η εφορια με εδρα το σπιτι θα δωσει ΔΑΤ σε εμενα?

Ψάξε αυτό που σου έγραψα. Υπάρχει και κάτι με φυλλάδια, έντυπα κλπ
Μπορεί λίγο να χρειαστεί να εξηγήσεις στον έλεγχο ότι θα το κάνεις με μικροποσότητες και μόνο, αλλά μετά θα είσαι ΟΚ.

GiorgosSmart έγραψε:Και εαν δωσει, ο τυπογραφος κοβει Τιμολογιο Πωλησης σε εμενα (πχ100ευρω) και Δελτιο Αποστολης (1111) απο την εδρα του στην εδρα του δικου μου πελατη
εγω περνω το και τα δυο και κοβω Δελτιο Αποστολης Τιμολογιο (πχ 150 ευρω) και πανω που λεει τοπος φορτωσεις και πελατης γραφω συμφωνα με το 1111 ΔΑ.

Σωστά. Απλά να θυμάσαι ότι το πρωτότυπο ΔΑ πάει στον πελάτη και θα πρέπει μετά να το πάρεις εσύ.
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 30.04.13, 11:08 pm

george.k έγραψε:73111100 Υπηρεσίες Πλήρους Διαφήμισης και μπορείς να κόψεις ότι θέλεις.

Πολύ προσοχή στις Υπηρεσίες Διαφήμισης.
Λόγω των χαμηλότερων συντελεστών που κουβαλούσαν τις χρησιμοποιούσαν πολλοί για να πληρώνουν λιγότερα, τα καμπανάκια χτυπάνε (δικαίως) στην εφορία και αυξάνεις πολύ τις πιθανότητές σου για επιτόπιο έλεγχο.

george.k έγραψε:Φυσικά μιλάμε ότι έχεις δηλώσει τουλάχιστον ένα δωμάτιο 15-20τμ και έχεις χώρο αποθήκευσης. Όπως και η λύση του να κόβεις ΔΑΤ που να συνοδεύει το ΔΑ του τυπογράφου, όπως είπαν παραπάνω !!

Μόνο αν τους εξηγήσεις ότι είναι για μικρές ποσότητες.
Διαφορετικά ακόμα και αν το σπίτι σου είναι 1000τμ δεν πρόκειται να στο δώσουν.
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό george.k » 30.04.13, 11:19 pm

vpapadopoulos έγραψε:
george.k έγραψε:73111100 Υπηρεσίες Πλήρους Διαφήμισης και μπορείς να κόψεις ότι θέλεις.

Πολύ προσοχή στις Υπηρεσίες Διαφήμισης.
Λόγω των χαμηλότερων συντελεστών που κουβαλούσαν τις χρησιμοποιούσαν πολλοί για να πληρώνουν λιγότερα, τα καμπανάκια χτυπάνε (δικαίως) στην εφορία και αυξάνεις πολύ τις πιθανότητές σου για επιτόπιο έλεγχο.

george.k έγραψε:Φυσικά μιλάμε ότι έχεις δηλώσει τουλάχιστον ένα δωμάτιο 15-20τμ και έχεις χώρο αποθήκευσης. Όπως και η λύση του να κόβεις ΔΑΤ που να συνοδεύει το ΔΑ του τυπογράφου, όπως είπαν παραπάνω !!

Μόνο αν τους εξηγήσεις ότι είναι για μικρές ποσότητες.
Διαφορετικά ακόμα και αν το σπίτι σου είναι 1000τμ δεν πρόκειται να στο δώσουν.

Προσωπικά δεν με ρώτησαν καν...
Απλά ζήτησα να θεωρήσω ΔΑΤ και μου θεώρησαν !!
Τα υπόλοιπα ας τα συζητήσει με τον λογιστή του!
Άβαταρ μέλους
george.k
Member

Δημοσίευσηαπό mariner » 01.05.13, 8:33 am

Λέω:
"Ο τυπογράφος κόβει ΔΑ σε μένα με παράδοση στην έδρα του πελάτη.
Εγώ κόβω Τιμολόγιο απλό με αναφορά στο ΔΑ του τυπογράφου"

Σωστά; ή όπως αναφέρθηκε να κοπεί από εμένα ΔΑΤ;
Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να κοπεί εκ νέου ενσωματωμένο ΔΑ μαζί με το τιμολόγιο μιάς και το ΔΑ συνοδεύει το αγαθό.
Αλλά ας συμβουλευτείς και τον λογιστή σου.
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό GiorgosSmart » 02.05.13, 12:21 pm

73111100 Υπηρεσίες Πλήρους Διαφήμισης
το εχω σαν ΚΑΔ, αλλα σε ερωτηση που εκανα στον λογιστη μου ανεφερε πως αφορα μονο υπηρεσιες και οτι την μεταπωληση (δλδ εμπορια).
Τωρα σε συζητηση με αλλους παλαιους του ειδους μου ανεφεραν ακομα και το εξης
τιμολογιο πχ
"σχεδιασμος μακετας 1000 διαφημιστικων καρτων οργανωση, παρακολουθηση και ευθυνη ορθης παραγωγης τους και παραδωση στην εδρα του πελατη απο τον χωρο παρασκευης συμφωνα με το Τιμολογιο Πωλησης( το οποιο κοβεται απο το τυπογραφειο σε εμενα) και εγω κοβω ΔΑΤ στον Πελατη απο την εδρα μου στην δικια του"

Τωρα κατα ποσο μπορει να ειναι σωστο αυτο?

Σε ερωτηση στον λογιστη μου ανεφερε πως τα περισσοτερα απο αυτα ειναι αλχημιες και παντα ελοχευουν καποιον κινδυνο.
GiorgosSmart
Member

Επιστροφή στο I.IV Τυπογραφία / Γραμματοσειρές / Βιβλία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων