3χρωμια / μεταξοτυπια

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

3χρωμια / μεταξοτυπια

Δημοσίευσηαπό Myr » 28.01.14, 8:35 pm

Καλησπερα σας,
Θα ηθελα καποιος να με βοηθησει Σχετικα με την τριχρωμια.
Μου ζητηθηκε να Φτιαξω 3 μακετες ετικετων για ενα προιον. Το ειχα φτιαξει σε cmyk κ ειχα χρησιμοποιησει ολα τα χρωματα, στην πορεια για να ειναι πιο οικονομικη εκτυπωση μου ζητησαν να αφησω τρια χρωματα.
Ετσι εχω βαλει ποσοστο του μαυρου(γκρι), cyant(100%), magenta+yellow(100%) κ μαυρο στα γραμματα (100%).
Το φοντο ειναι λευκο, εκτος απο ενα μερος του που η καθε ετικετα εχει απο ενα χρωμα (c,m+y,k)
Δεν το εχω ξανακανει πριν και το γεγονος οτι δεν εχω βρεθει διπλα σε τυπογραφο με δυσκολευει.
Θα πρεπει να χρησιμοποιησω μονο 3 χρωματα απο το cmyk(πχ. C=0% m=0% y=0% k=100% ? Δηλαδη καθε φορα 3 χρωματα στο 0%)?
Επισης οταν θελουν να τυπωσουν μεταξοτυπια μου ζητανε να κανω την μακετα αρνητικη. Μεχρι στιγμης σε μια μακετα χρειαστηκε να αλλαξω το χρωμα των γραμματων απο ασπρο σε μαυρο για να τυπωθει ασπρο.

Πως θα πρεπει να σκεφτομαι κ να δουλευω σε αυτες τις περιπτωσεις;;
Myr
Member

Re: 3χρωμια / μεταξοτυπια

Δημοσίευσηαπό blackhumor » 02.02.14, 10:22 am

Όταν είναι για μεταξοτυπία, όταν σου ζητάνε 3 χρώματα εννοούν τρία "πλακάτα" χρώματα.

Όχι με διαβαθμίσεις μέσα.
Παράδειγμα, μαύρο, πράσινο, κόκκινο. Δεν χρειάζεται να είναι μόνο magenta, cyan, yellow. Απλά να είναι ένα πράσινο σε όλο το σχέδιο για παράδειγμα, ένα κόκκινο και ένα μαύρο.

Λίγοι μπορούν να κάνουν πολύχρωμη μεταξοτυπία και αυτό γίνεται με αποχρωματισμό που έχει άλλο κόστος...
blackhumor
Member

Re: 3χρωμια / μεταξοτυπια

Δημοσίευσηαπό nicktop » 21.11.14, 9:37 pm

Αυτά που γράφει ο blackhumor είναι σωστά.
Να προσθέσω ότι μπορείς να τυπώσεις και ράστερ, απλά πριν τη μακέτα ή τα φιλμ πάρε τη βοήθεια του τυπογράφου σου, σχετικά με την πυκνότητα του ράστερ και τις δυνατότητες απόκλισης που έχει στη σύμπτωση των χρωμάτων (αποδεκτό κούνημα ανάμεσα στα χρώματα, σε χιλιοστά).
Τοπάλης Νίκος
"IMPRESS" - Συνοδινού Ουρ. & Τοπάλης Νικ.Ο.Ε.
Κατασκευή και εισαγωγές ειδών συσκευασίας
www.topalis.gr
Άβαταρ μέλους
nicktop
Member

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων