ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΣΕ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΑΞΙOΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥΣ

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΣΕ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΑΞΙOΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥΣ

Δημοσίευσηαπό submarine » 12.02.14, 10:38 am

Καλημέρα, πριν από καιρό και με αφορμή τη γέννηση του γιού μου είχα φτιάξει κάποιες μακέτες
τις οποίες τύπωσα σε μπλουζάκια/φορμάκια κλπ. τα οποία τα φοράει και αρέσουν σε όποιον τα βλέπει.
Σκέφτηκα λοιπόν ότι θα μπορούσα να αξιοποιήσω και να προωθήσω αυτές τις ιδέες μου με σκοπό να έχω οικονομικό όφελος
αλλά δεν ξέρω με ποιόν τρόπο να το κάνω ώστε να μην υπάρχει αντιγραφή των σχεδίων μου.

Π.χ. μου πέρασε η ιδέα για μια σελίδα στο facebook την οποία θα προωθούσα μέσω φίλων και όποιος ήθελε θα μπορούσε
να μου παραγγείλει και να του την τυπώσω αλλά την απέριψα γιατί δεν θέλω να μπλέξω με εκτύπωση απ' την οποία δεν θα έχω κάποιο
αξιόλογο κέρδος όπως και ότι απ' το facebook άνετα μπορεί κάποιος να αντιγράψει την ιδέα.
Επίσης σκέφτηκα κάποιες ιδέες για εκτυπώσεις σε ρούχα για ενήλικους (όχι για μωρά δηλαδή) τις οποίες θα μπορούσα να τις δείξω
σε κάποια εταιρεία που φτιάχνει casual ρούχα αλλά και πάλι μπορούν να σου πουν "ωραίες οι ιδέες σου, ευχαριστούμε αλλά δεν…"
και να τις φτιάξουν μόνοι τους έχοντας πάρει την ιδέα.

Αν έχει κανείς καμιά γνώμη για το πως θα μπορούσα να προωθήσω τη δουλειά μου ευχαρίστως να τον ακούσω.
Δεν λέω ότι είναι κάτι φοβερό αυτά που έχω κάνει-σκεφτεί αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να χαρίσω τη δουλειά μου.
submarine
Member

Re: ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΣΕ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΑΞΙOΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥΣ

Δημοσίευσηαπό sodesign » 12.02.14, 5:34 pm

δεν εχω απαντηση στο ερωτημα σου...αλλα σε καυταλαμβαινω.
Εγω εχω δει δουλεια μου σε μαγαζι να πωλειται σε κάδρο από καμβά €70.
Εννοειται οτι μπηκα μεσα και ζητησα εξηγησεις αλλα εως εκει...
sodesign
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 13.02.14, 9:26 am

κατευθειαν τηλεφωνο σε δικηγορο για να σου πει τα βηματα θα κανεις. παντα ολο και καποιο οικονομικο οφελος βγαινει.
ειναι και ηθικοι οι λογοι. δεν μπορει ο κλεφτης να βγαζει χρημα και ο δημιουργος να κοιτα τα εργα του απο το τζαμι.

*θυμαμαι παντα ενα φωτογραφο που μου ελεγε οτι υπο την απειλη νομικωνμετρων εβγαλε καλα λεφτα απο τι; απο τη στυλη κοσμικα που αφηνε επιδεξια να του κλεψουν τις φωτογραφιες. πιστευω οτι μαλλον ελεγε αληθεια
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό submarine » 13.02.14, 9:47 am

Αν το πάρεις χαμπάρι βέβαια όπως ο sodesign που ήταν τυχερός - άτυχος και το είδε.
Όπως είπα σκεφτόμουν κάτι μέσω facebook η ένα site τύπου e-shop για το οποίο όμως θα πρέπει να κάνω κι άλλες ενέργειες
που έχουν σχέση με φορολογικά θέματα για να είμαι νόμιμος.

Οπότε έχουμε: συνεργασία με κατάστημα - εταιρεία που θα μου τυπώνει τις παραγγελίες + εφορία + έξοδα αποστολής = κέρδος 0

Και λέω κέρδος 0 γιατί οι παραγγελίες λογικά θα είναι 1 άντε 2 τεμάχια η κάθε μια, διαφορετικά μεγέθη κλπ, δηλαδή δεν θα είναι
μαζική παραγωγή για να πεις ότι θα βγάλεις κάτι.
submarine
Member

Δημοσίευσηαπό AlexP » 13.02.14, 12:59 pm

για να κατοχυρωσεις οποιοδηποτε σχεδιο, υπαρχει ο Οργανισμος Βιομηχανικης Ιδιοκτησιας, ο οποιας αφορα και σε πνευματικη ιδιοκτησια φυσικων προσωπων (σχεδια, καλλιτεχνικα εργα κλπ).

για να κανεις την ιδεα σου προϊον 2 τροποι υπαρχουν. Εμποριο ή παροχη υπηρεσιων.
Εμποριο σημαινει ανοιγεις εταιρεια, τυπωνεις μπλουζακια και τα πουλας σε οσο περισσοτερα σημεια γινεται για να εχεις κερδος. (χονδρικη, λιανικη, μεσω internet, μεσω αλλων καταστηματων on-line τυπου etsy κλπ κλπ)
Παροχη υπηρεσιων σημαινει πουλας μονο το σχεδιο σου. Εκτος απο το να προσεγγισεις μια εταιρεια, υπαρχουν site στα οποια ανεβαζεις το σχεδιο, και εκεινοι τυπωνουν μπλουζακια (και αλλα προϊοντα) και κρατουν το ποσοστο απο την καθε πωληση.

και στις 2 περιπτωσεις χρειαζεσαι καποια χαρτια, εννοειται. Αν δεν ''φαινεσαι'' πουθενα δεν μπορεις να προστατευσεις την ιδεα σου...
Some live in a dream. I live in Athens, Greece.

http://theroundbutton.blogspot.gr/
http://theroundbutton.bigcartel.com
Άβαταρ μέλους
AlexP
Member

Δημοσίευσηαπό submarine » 14.02.14, 10:36 am

Πολύ κατατοπιστικές οι απαντήσεις σας παιδιά, ευχαριστώ. Θέλει πολύ μελέτη πριν προχωρήσω σε κάποια κίνηση.
Το να προσεγγίσω μια εταιρεία είναι αυτό που μου αρέσει πιο πολύ αλλά φαντάζομαι ότι θα πρέπει πρώτα να έχω κατωχυρώσει
τα σχέδια μου. Αυτό για να γίνει αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος ή κάτι τέτοιο ε;

AlexP αν σου είναι εύκολο στείλε μου με pm κάποια sites στα οποία μπορείς να ανεβάσεις σχέδια να δω τι παίζει.

*edit: τώρα το πρόσεξα, στον οργανισμό που λες μπορώ να κάνω τις διαδικασίες που χρειάζεται χωρίς να κάνω έναρξη επαγγέλματος
αν κατάλαβα σωστά.
submarine
Member

Δημοσίευσηαπό AlexP » 14.02.14, 11:37 am

το πιο γνωστο ειναι αυτο. σου δινω σε link τη σελιδα για τους δημιουργους. πηγαινε και στην αρχικη να δεις δειγματα απο αλλους.

http://society6.com/help/selling

στοιχεια οργανισμου βιομηχανικης ιδιοκτησιας εδω, για τηλεφωνα κλπ.

www.obi.gr
Some live in a dream. I live in Athens, Greece.

http://theroundbutton.blogspot.gr/
http://theroundbutton.bigcartel.com
Άβαταρ μέλους
AlexP
Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 14.02.14, 3:50 pm

δε χρειάζεται απαραίτητα να καταχωρίσεις το σχέδιο,
με τη δημιουργία του αποκτάς και τα δικαιώματα σε αυτό,
αρκεί να αποδείξεις ότι το έκανες εσύ

αν και γενικότερα δε νομίζω να είναι αυτό το μεγάλο σου πρόβλημα
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 15.02.14, 1:50 pm

tzertzis έγραψε:αν και γενικότερα δε νομίζω να είναι αυτό το μεγάλο σου πρόβλημα

και εγω θα συμφωνησω
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό submarine » 17.02.14, 9:55 am

Τι εννοείτε βρε παιδιά; Έχω διάφορα μέσα στο μυαλό μου όσον αφορά αυτό το θέμα και δεν ξέρω αν έχω καταλάβει τι θέλετε να πείτε.

*σε 2 χρήστες που μου έστειλαν pm τους απάντησα αλλά δεν μου δείχνει πουθενά την απάντηση μου.
Ελπίζω να πήραν τα μηνύματα μου και τους ευχαριστώ και πάλι.
submarine
Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 17.02.14, 4:03 pm

submarine έγραψε:Τι εννοείτε βρε παιδιά;

μακάρι αυτό που θα κάνεις να είναι τόσο πετυχημένο που να σε αντιγράφουν
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων