import + corel x6

Adobe InDesign, Photoshop, Illustrator, Quark Xpress, Corel Draw, PhotoPaint, Corel Painter κ.λπ

import + corel x6

Δημοσίευσηαπό thanasis » 17.05.14, 7:36 pm

Καλησπέρα..

φτιάχνοντας μια μακέτα στο Corel D. X6 και χρησιμοποιώντας χρώματα Spot από την παλέτα της Pantone , συμβαίνει το εξής: όταν κανω import το αρχειο αυτό σε ένα άλλο αρχείο του corel, τότε ορισμένα Spot pantone χρώματα δεν εμφανίζονται (ή σωστότερα εμφανίζονται σαν να έχουν fill λευκό) , ενώ τα χρώματα που έχω χρησιμοποιήσει από την παλέτα cmyk εμφανίζονται κανονικά.
Έχετε καμιά ι΄δεα??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θανάσης
typotrast
thanasis
Member

Re: import + corel x6

Δημοσίευσηαπό Vasos » 18.05.14, 1:38 pm

Μήπως έχεις διαφορετικό colour profile στα δυο αρχεία? Αυτό μου έρχεται εμένα πρώτο στο μυαλό.
Αν δεν ξέρεις προς ποιο λιμάνι πλέεις, κανένας άνεμος δεν είναι ευνοϊκός.
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό George.Ev » 21.05.14, 9:53 am

Καλημέρα!

Μήπως έχεις χρησιμοποιήσει κάποιο Pantone από την, μάλλον, ανανεωμένη παλέτα του Corel που δεν υπάρχει στις προηγούμενες εκδόσεις?
Πχ τα χρώματα που υπάρχουν στην Plus Series της Pantone δεν υπάρχουν έως Corel X5 και Adobe CS5 (αν δε κάνω λάθος)

για πες ποιοι κωδικοί είναι αυτοί που δε σου βγαίνουν?
George.Ev
Member

Δημοσίευσηαπό nystagmenos » 23.05.14, 9:30 am

Το έχω αντιμετωπίσει και εγώ παλιότερα. Το κακό είναι πως και στην εκτύπωση έτσι θα βγουν. Δυστυχώς Corel και pantone δεν πάνε μαζί. Ή μάλλον καλύτερα Corel και γραφικές τέχνες δεν πάνε μαζί. Εγώ προσωπικά μετά από πολλά προβλήματα με το corel απλά το πήρα απόφαση.
Άβαταρ μέλους
nystagmenos
Member

Δημοσίευσηαπό George.Ev » 24.05.14, 12:14 pm

Nystagmenos καλησπέρα, μήπως είναι λίγο too much η κριτική σου? Έχει θεματάκια σίγουρα αλλά ποιο πρόγραμμα δεν έχει? Τι είναι αυτό που θεωρείς ότι είναι το χειρότερο και δεν λύνεται?
George.Ev
Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 25.05.14, 7:19 pm

Και εγώ θα ήθελα να μάθω τι προβλήματα αντιμετώπιζες, χωρίς να θεωρώ την επιλογή σου να αλλάξεις πρόγραμμα σωστή ή λάθος. Ο καθένας όπου τον βολεύει καλύτερα..
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό nystagmenos » 26.05.14, 10:04 am

Ίσως και να είναι too much όντως. Το corel το άφησα στην έκδοση 11 τότε. Μερικά από τα προβλήματα που θυμάμαι:
Πολύ αργό σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό καθώς ενσωματώνει οτιδήποτε του ρίξεις μέσα (και κατά τη διάρκεια που δουλεύεις αλλά και κατά τη διάρκεια του save)
Κακή συμπεριφορά με ξεγυριστά αρχεία (σπάνε τα πάντα αν δεν τα ξανακάνεις bitmap σε περίπτωση rotate και άλλα).
Κάκιστη διαχείριση όσον αφορά τα pantone (όπως στην εν λόγω περίπτωση)
Απουσία παντελώς import pdf (και που είχε ποτέ δεν λειτουργούσε σωστά).
Και φυσικά δεν αναφέρω όλα τα + που υπήρχαν σε άλλο πρόγραμμα που δεν υπήρχαν καν στο corel.
Και ποιός από εμάς δεν έχει δουλέψει στο corel και ξαφνικά τον πέταξε έξω χάνοντας πολλές ώρες δουλειάς;
Ποιός από εμάς δεν θέλησε κάποια στιγμή να βάλει ένα απλό tranparency ή μια σκιά και να τον πετάει συνεχώς έξω;

Δε θυμάμαι κάτι άλλο στα γρήγορα αλλά μπορώ να σου πω πως όταν δοκίμασα τον ανταγωνισμό και κάθε μέρα που περνούσε οι κουβέντες μου ήταν:
Γιατί το έκανα αυτό στον εαυτό μου τόσα χρόνια;
Πάντα βάση δικής μου εμπειρίας φυσικά και χωρίς να ξέρω κατά πόσο βελτιώθηκαν κάποια πράγματα στο corel.
Θα συμφωνήσω όμως πως κάποιες διανυσματικές εργασίες γίνονταν πιο εύκολα στο corel τότε. Πλέον νομίζω πως γίνονται εξίσου εύκολα.
Άβαταρ μέλους
nystagmenos
Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 26.05.14, 11:41 am

Δεν μπορώ να πω οτι λές προβλήματα που δεν έχω αντιμετωπίσει, εκτός με τα ξεγυρισμένα..
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό George.Ev » 26.05.14, 9:13 pm

Παίδες καλησπέρα,

Νομίζω ότι από έκδοση 13 και μετά έχουν γίνει αρκετές βελτιώσεις σε πολλά από αυτά. Στο μόνο που υπάρχει μια σύγχυση είναι στα χρώματα άλλα όχι τόσο στην απεικόνιση των Pantone, όσο στο ότι από Pantone χρώμα σε CMYK, σε τι ποσοστά στο μετατρέπει και το αντίθετο. Εκεί ομολογώ ότι δεν είμαι τόσο ικανοποιημένος, άλλα έτσι κ αλλιώς για να βρεις στη σωστή αναλογία μεταξύ ενός Pantone και CMYK ποτέ δε συμβουλεύεσαι μόνο το πρόγραμμα.

Γενικά ο ανταγωνισμός (illustrator θα πω γιατί μόνο αυτά τα 2 ξέρω και δουλεύω) είναι δυνατός δε το συζητάμε και υπερισχύει σε διάφορα θέματα όπως είναι σίγουρα πχ τα εφέ του και διάφορα άλλα... Να σου πω την αλήθεια όμως την ταχύτητα και την ευκολία του Corel προσωπικά δε τη συγκρίνω...

Σχετικά με κάποια που είπες όπως πχ το import, τι να σου πω? έχει τύχει να ανοίγουν όλα τέλεια, άλλα έχει τύχει και σε αρχείο με 5.00000000 γραφικά και μπαλίτσες και διαόλια και ΝΤΕΓΚΡΑΝΤΕ, και και και να σπάσει. Όπως ακριβώς το ίδιο και στο illustrator.

Τα crashing γενικά δε νομίζω ότι είναι ενός προγράμματος! Transparent αρχεία τύπου, tiff, psd, png κλπ όλα ΟΚ,
Σκιές ΟΚ εντάξει το δέχομαι. 2014 έχουμε θα έπρεπε να το έχουν φτιάξει!!! Αν μάθεις πως συμπεριφέρεται, ίσως κάτι κάνεις! lol. Αλλά δε μιλάω για να κλείσει αλλά για την ποιότητα του εφέ. Για crashing λίγο δύσκολο πλέον.

Γενικά θεωρώ ότι έχει να κάνει με τον τρόπο που σχεδιάζεις & το τι θέλεις να φτιάξεις. Αν τα ξέρεις αυτά τα 2 τότε θα ανοίξεις το κατάλληλο πρόγραμμα και τα κατάλληλα εργαλεία.

Anyway μεγάλη συζήτηση. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια λύση αν δεν υπάρξει συγκεκριμένο πρόβλημα! Όπως επίσης δε θα έπρεπε να έχουμε πρόβλημα να τα στείλουμε σπίτι τους αν δε μας κάνουν τη δουλειά που θέλουμε...
George.Ev
Member

Δημοσίευσηαπό thanasis » 04.06.14, 8:25 pm

..καλησπερα..

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας,

προχθές λοιπόν φτιάχνω μιά μακέτα (στο X6) με μαυρο, κιτρινο (από cmyk) και δύο Spot colors από την παλλέτα της Pantone , warm red, reflex .
Αφού την ολοκληρώνω , την στέλνω στον πελάτη για έλεγχο (κανοντάς την export se Jpg) , και όλα καλά. Εν συνεχεία την κάνω import σε νέο file προκειμένου να την μοντάρω για να βγάλω φιλμ. Και η γκέλα έγινε! Στην βιασύνη, δεν το κάνω convert to curves πριν το κάνω import. Αποτέλεσμα? τα fonts που ήταν φτιαγμένα με warm red, και reflex εμφανίζονται με λευκό χρώμα (και άρα δεν βλέπεις το λάθος) . Τελικό αποτέλεσμα? 20000 εντυπα Α4 τιμολόγια άχρηστα!!
Παρεπιπτόντως το X3 ήταν πολύ πιο σταθερό από το Χ6. Ο προβληματισμός μου είναι αν το Χ7 παρουσιάζει τα ίδια προβλήματα.

Ας σημειωθεί επίσης ότι στο φορουμ της corel που έθεσα το πρόβλημα δεν δόθηκε λύση.

Ευχαριστώ

Θανάσης
typotrast
thanasis
Member

Δημοσίευσηαπό nystagmenos » 05.06.14, 8:48 am

Το έγραψα και σε ένα άλλο thread κάποια στιγμή. Όταν κάνεις publish to pdf από το Corel όπως και από άλλα προγράμματα σου δίνει επιλογές τύπου pdf x3, high quality κτλ. Στο InDesign όταν δουλεύω με Pantone το πρότυπο Χ3 δε μου δουλεύει σωστά. Ενώ στο high quality όλα καλά.

Πάντα θεωρώντας ότι όλο το color managment του Corel ή οποιουδήποτε προγράμματος δουλεύουμε είναι σωστά ρυθμισμένο, και ότι δουλεύουμε, το ίδιο κλείνουμε και στο pdf.
Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να δω αν στο preflight εντοπίζεται κάποιο σπασμένο spot color. Αν εντοπίζεται (όπως το overprinting λόγου χάρη) τότε κακώς όλη αυτή η κουβέντα. Για τα λάθη σίγουρα δεν ευθύνεται η Corel ή η Adobe και ίσως για αυτό δεν απαντάνε. Δε γνωρίζω αλλά θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.
Άβαταρ μέλους
nystagmenos
Member

Δημοσίευσηαπό George.Ev » 05.06.14, 10:12 am

Καλημέρα!

@Thanasis
Δε ξέρω για εκδόσεις X6, X7 καθόλου εγώ είμαι στην X5. Λογικά οι επόμενες πρέπει να είναι καλύτερες θεωρητικά...
Σχετικά με το publish to pdf από corel θα ήταν καλό να μας πεις τι settings έχεις στις καρτέλες του pdf μήπως δει κάποιος κάτι ώστε άλλη φορά να το προσέξεις. Έκανα μερικά pdf για τεστ και δεν μου έχουν βγάλει κανένα πρόβλημα.
Έχω βάλει Ένα κίτρινο 4χρωμίας ένα Black και κείμενα με Warm Red C kai Reflex Blue C. Στο export έβαλα διάφορα combatibility για να δω μήπως σπάει κανένα ή κάτι άλλο.... (PDF X-1a / PDF X3 / Acrobat 9 από έτοιμα settings / Prepress από έτοιμα settings / PDF A-1b που δεν έχω ιδέα τι είναι...)

Σε όλα τα έκανα 2 φορές export, μία με ρύθμιση Convert all text to curves και μια με τίποτα επιλεγμένο.
μέχρι στιγμής όλα είναι μια χαρά! Στο acrobat φαίνονται όλα ΟΚ. Τα pantonte του, τα cmyk του, τα σημεία κοπής του, οι γραμματοσειρές του κλπ κλπ!

τι να πω... Check λίγο τις ρυθμίσεις σου και το συζητάμε.
George.Ev
Member

Δημοσίευσηαπό nystagmenos » 05.06.14, 11:36 am

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα δεις λάθος στο pdf. Το πιθανότερο να μη δεις τίποτα.
Όταν όμως περάσει στο rip, εκεί είναι που θα ψάχνεσαι. Όπως και στην περίπτωση του oveprint και στα περισσότερα λαθη
Άβαταρ μέλους
nystagmenos
Member

Δημοσίευσηαπό George.Ev » 05.06.14, 12:01 pm

nystagmenos έγραψε:Δεν είναι απαραίτητο ότι θα δεις λάθος στο pdf. Το πιθανότερο να μη δεις τίποτα.
Όταν όμως περάσει στο rip, εκεί είναι που θα ψάχνεσαι. Όπως και στην περίπτωση του oveprint και στα περισσότερα λαθη

Σωστός!
George.Ev
Member

Δημοσίευσηαπό thanasis » 05.06.14, 7:38 pm

..καλησπέρα..

εγώ δεν μίλησα καθόλου για pdf. Είπα ότι to πρόβλημα δημιουργείται όταν ένα αρχειο φτιαγμενο στο X6 , στον ίδιο υπολογιστή και στο ίδιο προγραμμα , όταν το κάνεις imports σε μια πχ. λευκη νέα σελίδα του Corel X6, παρουσιάζει το πρόβλημα που ανέφερα.

Θανασης
typotrast
thanasis
Member

Δημοσίευσηαπό nystagmenos » 06.06.14, 9:19 am

Της αλλάξαμε τα φώτα της συζήτησης ε;
Που το φέραμε πάλι σε άσχετα καταλήξαμε.
Όντως πολύ περίεργο
Μήπως στο αρχείο που δημιουργήθηκε είναι RGB και στο νέο αρχείο που φτιάχνεις είναι CMYK;;;
Οι προδιαγραφές τις σελίδας δηλαδή που δημιουργείς είναι ακριβώς ίδιες;;;
Τα color settings της καινούργιας σελίδας είναι ακριβώς τα ίδια;;;

Όλα δείχνουν ότι η πρώτη απάντηση του Vasos είναι τελικά αυτό που ψάχνεις
Άβαταρ μέλους
nystagmenos
Member

Δημοσίευσηαπό George.Ev » 06.06.14, 10:17 am

Πω πω τον κάψαμε τον άνθρωπο...
Νομίζω βρήκα λύση στο πρόβλημά σου μετά από μια συζήτηση που είχα και κάποια πράγματα που είδα για το X6.

Στο X6 έχει μια δεύτερη παλέτα χρωμάτων που φτιάχνεται κατά τη διάρκεια που ψάχνεις χρώματα για τα γραφικά σου. Θα δεις λοιπόν ότι όσο εσύ δοκιμάζεις διάφορα χρωματάκια με το που βάζεις ένα χρώμα μπαίνει στο κάτω αριστερό μέρος στην ονομαζόμενη Document Palette.

Μάλλον αν η τελευταία σου επιλογή για τα Pantone είναι από εκεί ή αν κάπως έχει μπει το Pantone σε αυτή την παλέτα στο επόμενο αρχείο που θα κάνεις import το αρχείο σου δε θα έχει την ίδια document palette οπότε μάλλον δε θα στα βγάλει και θα βάλει λευκό. Λογικά όταν επιλέγεις το κείμενο που είχε το pantone θα σου βγάζει για χρώμα "100% ID:0 Density 100" σωστά;

Για Ckeck λίγο αν είναι αυτό... Αν είναι πάντως είναι μεγάλο Fail του προγράμματος...
George.Ev
Member

Δημοσίευσηαπό thanasis » 07.06.14, 3:37 pm

..μιάς και πλατιάσαμε , ας το συνεχίσω λιγάκι :)

καταρχήν το document pallete που εμφανίζεται (αν θέλεις μπορεί και να μην εμφανίζεται), δεν επηρεάζει την μακέτα που δημιουργείς. Αυτό έχει το νόημα να έχεις μπροστά σου γρήγορα τα χρώματα που χρησιμοποιείς στο αρχείο που δουλεύεις, ώστε να μην αναγκάζεσαι συνεχώς να τα ψάχνεις ανοίγοντας διάφορες παλλέτες (cmyk, pantone κλπ) για να βρεις ενα χρωμα που ήδη έχεις χρησιμοποιήσει. Δεν σημαίνει δηλαδή, ότι αν ανοίξεις κάποια διαφορετική στιγμή την μακέτα που έχεις φτιάξει, χωρίς να ειναι ενεργοποιημένο το document pallete , τότε θα χάσεις κάποια χρώματα ή θα σου εμφανιστούν σαν λευκά.

Κατά τα άλλα τζίφος στο πρόβλημα , όσο και αν εψαξα!!!! :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :evil: :evil: :evil: :evil: :cry: :cry: :cry: :cry: :wall :wall :wall :wall :x :x :x :x

θανάσης
typotrast
thanasis
Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 07.06.14, 9:01 pm

Δεν λέω για το document pallette αλλά για το document colour profile , που γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι μπορεί να σου αλλάξει τα χρώματα, ανοίγοντας το ίδιο αρχείο στο ίδιο πρόγραμμα. Αυτό μου έρχεται πρώτο στο μυαλό αλλα δεν του δινω και πολλές πιθανότητες.. Τώρα αν είναι να κάνεις program downgrade τότε σίγουρα θα έχεις πρόβλημα με τα pantone, αλλα είπες πως το άνοιξες στην ίδια εκδοση..
Σόρρυ για τα ορθογραφικά, αλλα είμαι διακοπές!!
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό George.Ev » 08.06.14, 12:22 pm

Παίδες τι να πω? Κάνω δοκιμές σε PC με X6 και διαπιστώνω την εξής κουλαμάρα. Δώστε προσοχή γιατί είναι μπέρδεμα:

Σενάριο 1:
Ανοίγω αρχείο με default settings στο corel. Βάζω, Yellow, Black και 2 Pantone (δεν έχει σημασία ποια). Απο τη στιγμή που επέλεξα τα χρώματα μπήκαν και στην Document Palette. ΟΚ μέχρι εδώ. Δε κάνω τίποτε αλλο, δεν επιλέγω κανένα άλλο χρώμα, κάνω save και το κλείνω. Το κάνω import σε άλλο X6 default settings document και σε ένα με διαφορετικά color profile και ΟΚ μου δείχνει όλα τα χρώματα κανονικά... Οπότε μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα!

Σενάριο 2:
Ανοίγω αρχείο με default settings στο corel. Βάζω, Yellow, Black και 2 Pantone. Συνεχίζω να δοκιμάζω χρώματα και μπαίνουν στην document palette. ΟΚ μέχρι εδώ. Αφού δοκίμασα 6-7 μετά κάνω την τελική μου επιλογή στα χρώματα συγκεκριμένα και μόνο στα pantone αλλά απο την Document pallete. Κάνω save και μετά import σε νέο αρχείο με ίδια και διαφορετικά settings και τα 2 pantone έχουν γίνει λευκά!!!

Σενάριο 3:
κάνω ακριβώς τα ίδια με το σενάριο 2 αλλα στην τελική επιλογή το ένα pantone πάω και το επιλέγω ξανα απο το search των χρωμάτων και όχι απο την Document palette. Το αποτέλεσμα στο import είναι το ένα pantone να είναι λευκό και το άλλο να φαίνεται!

Τι να πώ να το γράψω σε video να το δείτε αν δε με πιστεύετε...!
George.Ev
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.III Δημιουργικό λογισμικό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων