PANTONE REFLEX BLUE

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

PANTONE REFLEX BLUE

Δημοσίευσηαπό Vasos » 11.06.14, 5:36 pm

Ξέρω ότι αυτό που ζητάω είναι μπακαλίστικο και λάθος, αλλά μήπως θα μπορούσε κάποιος εμπειρικά να με βοηθήσει να πετύχω το reflex ανακατεύοντας μελάνια cmyk?
Και λέγοντας ανακατεύοντας εννοώ ναι κυριολεκτικά, να ανακατέψω με την σπάτουλα μελάνια που θα χρησιμοποιηθούν σε offset. Εγώ στοιχηματίζω στο cyan 80gr magenta 15gr.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αν δεν ξέρεις προς ποιο λιμάνι πλέεις, κανένας άνεμος δεν είναι ευνοϊκός.
Vasos
Member

Re: PANTONE REFLEX BLUE

Δημοσίευσηαπό mariner » 12.06.14, 11:57 am

Υπάρχει έτοιμο.
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό nystagmenos » 12.06.14, 5:33 pm

Μακράν η καλύτερη απάντηση.

Δίπλα στην παντονιέρα σου υπάρχει και η αντιστοιχία σε cmyk. Στη δική μου υπάρχει. Οπότε μην ποντάρεις, τσέκαρέ το.
Αν δεν υπάρχει κάνε τη μετατροπή σε ένα πρόγραμμα, και συνέχισε ύστερα από εκεί μέχρι να το τελειοποιήσεις.
Άβαταρ μέλους
nystagmenos
Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 12.06.14, 8:55 pm

mariner έγραψε:Υπάρχει έτοιμο.

Στον λόγο σου? και εγω πως η παντονιέρα είναι για να κάνεις αέρα..
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 12.06.14, 8:59 pm

nystagmenos έγραψε:Μακράν η καλύτερη απάντηση.

Δίπλα στην παντονιέρα σου υπάρχει και η αντιστοιχία σε cmyk. Στη δική μου υπάρχει. Οπότε μην ποντάρεις, τσέκαρέ το.
Αν δεν υπάρχει κάνε τη μετατροπή σε ένα πρόγραμμα, και συνέχισε ύστερα από εκεί μέχρι να το τελειοποιήσεις.

Δεν έχει σίγουρα ι δική μου, και αν εχει η δική σου που δεν μου φαίνεται λογικό, τι γράφει στο reflex?
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 13.06.14, 5:12 am

Καλημέρα
Pantone reflex blue c
C 100% M 89%
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 13.06.14, 5:12 am

Καλημέρα
Pantone reflex blue c
C 100% M 89%
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 13.06.14, 8:46 am

Καλημέρα Κλήμη, το ξέρω πως αυτό βγάζουν τα προγράμματα σαν αποτέλεσμα, αλλά στην πραγματικότητας της offset απέχει πολύ το ένα απο το άλλο,
το 100% - 89% βγαίνει υπερβολικά μοβ. Ήλπιζα να είχε συναντήσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα και να είχε μια καλή συνταγή, Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις (ιδιαίτερα τον mariner που ήταν πολύ διαφωτιστικός :lol: :lol: ) τα ποσοστά που έβαλα τελικά είναι 80g cyan 25g magenta αλλά φάνηκε πως ήθελε και λίγο κίτρινο..
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό arxontopoulo1 » 16.06.14, 7:31 am

Κατά καιρους μου ζητουσαν και εμενα να ανακατεψω μπλε με ματζεντα για να γινει reflex .Οταν ελεγα οτι το reflex ειναι ετοιμο και δεν <<πιανεται >> οι απαντησεις ηταν οτι δεν ηθελα να προσπαθησω . Τοτε μαζευα γυρω μου τους γνωστες του αντικειμενου και ζητουσα την καθοδηγηση τους .Αποτελεσμα : αν η ζητουμενη ποσοτητα ηταν 200 γρ ,μετα απο 7-8 κιλα μελανιου δοκιμης φταναμε στο ΠΕΡΙΠΟΥ ποτέ ομως στο ΑΚΡΙΒΩΣ .Εκει αρχιζαν οι συμβιβασμοι (καλο μου φαινεται ,μικρη η διαφορα κλπ ) και σταματουσαν οι προσπαθειες.
Αν αντεχετε το κοστος συνεχιστε .Τοσο για το reflex ( οχι ΣΑΝ reflex) οσο και για το warm red (οχι ΣΑΝ warm red)
Eυχαριστω
Φως,περισσοτερο φως.
arxontopoulo1
Member

Δημοσίευσηαπό mariner » 16.06.14, 8:50 am

Παιδιά σόρρυ αλλά διάβασα την ερώτηση βιαστικά, άρα απάντησα και βιαστικά. :wall
Μπορείτε εύκολα να με καταδικάσετε για ηλίθιο :shock: αλλά δώστε μου μια ευκαιρία. :roll:
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 16.06.14, 9:43 am

βασικα αυτπό το τοπικ με προβλημάτισε πολύ. δεν είμαι πολύ έμπειρος τυπογράφος (9 χρονια μονο) οπότε συνχωρέστε μου την άγνοια παρόλα αυτά και στη σχολή το τει αλλα και σε όσα τυπογραφεία έχω δουλεψει ξέραμε έναν βασικό κανόνα: τα μελάνια της 4χρωμίας δεν αναμυγνύονται σε καμία περίπτωση. Γιατί; εξαιτίας της σύστασης τους. τα μελάνια 4χρωμιας δεν είναι καλυπτικά για να αποδώσουν μια αποχρωση λειτουργούν τελείως διαφορετικά από οτι τα pantone. για τον ίδιο λόγο που δεν μπορείς να ανακατεψεις μελάνια 4χρωμιας δεν μπορείς να πεις πως για να πάρω το χ χρώμα θα τυπώσω αυτό το pantone κι μετά από πάνω του το άλλο.
Vasos έγραψε:Ξέρω ότι αυτό που ζητάω είναι μπακαλίστικο και λάθος,

δεν είναι μπακαλιστικο είναι λάθος γιατί όπως είπα τα μελάνια 4χρωμιας δεν ανακατευωνται αλλα τυπώνονται σε επίπεδα για να αποδώσουν μια απόχρωση
nystagmenos έγραψε:Δίπλα στην παντονιέρα σου υπάρχει και η αντιστοιχία σε cmyk

ναι αλλά αυτά τα νουμερα που βλέπεις σε cmyk δεν είναι ποσοστά ανάμιξης αλλα εκτύπωσης

ο σημαντικότερος λόγος που με προβλημάτισε αυτό τοπικ είναι που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να κανει κανεις κατι τέτοιο; Για ακαδημαικούς λόγους; νομίζω οτι πραγματικά μπαίνεις σε πολύ μπελά για το τίποτα μιας και ξεκινάς όπως κι εσυ αναφέρεις από λάθος βάση.
Πραγματικά δεν έχω καμία διάθεση ειρωνίας ουτε θέλω να παριστάνω τον έξυπνο αν μου έχει ξεφύγει κάτι ας με επαναφέρετε στη τάξη, σε αντίυετη περίπτωση όμως κάνε μια χάρη στον εαυτό σου πρωτα και μετά στον πελάτη σου και βάλε pantone reflex blue ατόφιο.
τα pantone υπάρχουν για να κάνουν την ζωή μας πιο ευκολη όχι πιο δύσκολη και να δώσουν σε ένα έντυπο στο οποιο υα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν αυτο το κατι που θα το μετατρέψει από πολύ καλό σε εξαιρετικό.
θα σταματήσω εδώ πριν η απάντηση μου γίνει σεντόνι λέγοντας οτι στο φόρουμ αυτό βλέπω οτι υπάρχουν επαγγελματίες με εξαιρετικές γνώσεις και τους λιγους μήνες που σας παρακολουθώ διευρυνα τους ορίζοντες μου και επειδη βλεπω πολλα νεα παιδια να ειναι εδω μεσα καλο θα ηταν να προσεχουμε λιγο παραπανω
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 16.06.14, 10:15 am

Vasos έγραψε:Καλημέρα Κλήμη, το ξέρω πως αυτό βγάζουν τα προγράμματα σαν αποτέλεσμα, αλλά στην πραγματικότητας της offset απέχει πολύ το ένα απο το άλλο,
το 100% - 89% βγαίνει υπερβολικά μοβ.

το 100%-89% είναι ποσοσστά ράστερ και όχι αναμιξη αν το δοκίμασες με εκτυπωση και σου βγαίνει πολύ μωβ έχει να κάνει με την διαφορά που έχουν τα μελάνια της εταιρίας που χρησιμοποιείς σε σχέση με αυτά της pantone.
με άλλα λόγια τα ποσοστά αυτά από pantone σε cmyk είναι για εκτύπωση pantone μετα cmyk της pantone.
τα cmyk από εταιρία σε εταιρία έχουν μικροδιαφορές βασικά ακόμα και στην είδια εταιρία η μια σειρά cmyk σε σχέση με την άλλη μπορεί να έχουν μικροδιαφορές
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 16.06.14, 11:05 am

Το ξέρω πολύ καλά φίλε Βαγγέλη οτι το reflex είναι εκτός Gamut cmyk για αυτό έγραψα οτι είναι μπακαλίστικο ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ (για να το δείς αυτήν την φορά)
Το ξέρω επίσης οτι τα cmyk δεν είναι για ανάμιξη, εκτός και αν έχεις το θράσος να εξερευνήσεις νέες περιοχές.
Και τέλος, γιατί το έκανα αυτό: Πρόσθεσε
Εκτύπωση σε pvc (είχα μια σειρά cmyk για pvc)
Μικρό τιράζ (1500 περάσματα)
Ο πελάτης ήθελε άμεση παράδοση.

Τα παραπάνω μου δίνουν ένα άθροισμα, που τελικά όσο και οι θεωρίες των πρωτοετών στις σχολές να λένε μην ανακατέψεις cmy ή οτι το reflex είναι out of gamut, η πραγματικότητα της δουλειάς το βγάζει λογικό.
Δεν συμφωνείς?

Mariner είναι η τελευταία σου ευκαιρία.. :snooty :snooty
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό mariner » 16.06.14, 11:39 am

Vasos έγραψε:
Mariner είναι η τελευταία σου ευκαιρία.. :snooty :snooty

:whistle
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 16.06.14, 12:37 pm

Vasos έγραψε:Το ξέρω πολύ καλά φίλε Βαγγέλη οτι το reflex είναι εκτός Gamut cmyk για αυτό έγραψα οτι είναι μπακαλίστικο ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ (για να το δείς αυτήν την φορά)

το είδα καλά και την πρώτη φορα και μάλιστα έβαλα σε παράθεση τα λογια σου τονιζοντας το λαθος (ειναι σημαντικο οτι το τονισες εσυ ο ιδιος απο την αρχη απλα ήθελα να τονισω το λαθος)

Vasos έγραψε:Το ξέρω επίσης οτι τα cmyk δεν είναι για ανάμιξη, εκτός και αν έχεις το θράσος να εξερευνήσεις νέες περιοχές.
Vasos έγραψε:Και λέγοντας ανακατεύοντας εννοώ ναι κυριολεκτικά, να ανακατέψω με την σπάτουλα μελάνια που θα χρησιμοποιηθούν σε offset

επειδή όπως είπα ίσως όχι τοσο ξεκάθαρα ξερεις τι σου γινεται γιατι να το κανεις αυτο;

Vasos έγραψε:Και τέλος, γιατί το έκανα αυτό: Πρόσθεσε
Εκτύπωση σε pvc (είχα μια σειρά cmyk για pvc)
Μικρό τιράζ (1500 περάσματα)
Ο πελάτης ήθελε άμεση παράδοση.

Τα παραπάνω μου δίνουν ένα άθροισμα, που τελικά όσο και οι θεωρίες των πρωτοετών στις σχολές να λένε μην ανακατέψεις cmy ή οτι το reflex είναι out of gamut, η πραγματικότητα της δουλειάς το βγάζει λογικό.
Δεν συμφωνείς?

αυτο που καταλαβαινω είναι οτι ήθελες να τα βγάλεις με 1 περασμα σε 1χρωμη μηχανη; που είναι απολύτως λογικο οταν έχεις το χρώμα
εγώ αντί να χάσω τον χρόνο μου για κάτι που ξέρω οτι είναι λάθος από την αρχή θα έβρισκα άλλη λύση:
παραγγελια του reflex από τον προμηθευτή μου (για αθηνα θεσσαλονικη ειναι εφικτό και πολύ γρηγορα)
θα ανοιγα την παντονιερα μου και θα έφτιαχνα το χρώμα από παντονε χρώματα (το έχω κανει και βγαινει πολύ πιο κοντα)
θα δανειζόμουν από έναν συναδελφο με τον οποιο έχω καλες σχέσεις (έχω παει κυριακή στο τυπογραφειο που δουλευα επειδη δεν μπορουσε το αφεντικό για να δώσω σε συναδελφο τσιγκους οποτε ουτε αυτο το βλεπω δυσκολο)
κι αν τιποτα απο αυτα δεν ειναι εφικτο πρεπει να καταλαβει ο πελατης (και εμεις οι ιδιοι) "οτι η εκτυπωση δεν είναι στραγάλια να μπαινουν με την σεσουλα στα σακουλια" όπως έλεγε το αφεντικό μου
μπορει ο τρόπος σκεψης μου να απέχει τόσο επειδή δεν ήμουν ποτέ αφεντικό αλλά πάντα υπάλληλος αλλα δυσκολευομαι να δεχτώ τετοιες εφαρμογές όταν όλοι μας βράζουμε στο ίδιο καζάνι και ευαγγελιζόμαστε οτι η μονη έξοδος από την κρίση στον κλάδο μας είναι η συνεπεια και η ποιότητα
και έχω πολλά παραδείγματα (στην συντομη ως τώρα καριέρα μου) να αναφέρω όπως είμαι σίγουρος και οι περισσοτεροι απο μας οπου κέρδισα πελάτες όχι για την ταχύτητα μου αλλα είτε για την ποιότητα εκτύπωσης είτε γιατι τους ξεκαθαριζα από την αρχή τι έντυπο θα πάρουν στα χέρια τους
ΔΕΝ πιστευω οτι ειμαι ο καλυτερος τυπογραφος που πέρασε (ουτε καν για αστειο μεσα στους καλους) απλά πιστευω πως οτι κανω το κάνω όσο πιο σωστά γίνεται και βγάζω αποτελεσματα τουλάχιστον ικανοποιητικά και τελος
ΔΕΝ εχω διαθεση να παριστάνω τον δασκαλο σε κανεναν εδω μέσα αλλα θα ημουν ικανοποιημένος αν μέσα από τα λόγια μου εβρισκε ένας νέος άνθρωπος ψηγματα γνώσεις
και πάλι συγνώμη αν ξεφυγα και 1000 συγνώμη αν ακούγομαι επικριτικός
καλύ συνέχεια
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 16.06.14, 1:08 pm

Είναι καλά όλα αυτά που λες, αλλά τα βρίσκω λίγο ουτοπικά. Και εγώ θα ήθελα να είναι όλα ιδανικά, αλλά στην πραγματικότητα κάνουμε ένα επάγγελμα που είναι πολύ απαιτητικό, γι αυτό και πρέπει να βρίσκεις γρήγορες λύσεις αλλιώς θα τις βρει κάποιος άλλος για σένα, Έτσι δουλεύω εγώ, και νομίζω ότι αυτό κάνουν και οι περισσότεροι σοβαροί επαγγελματίες.
Δεν σε βρίσκω επικριτικό, ίσα ίσα χαίρομαι που βλέπω ότι αγαπάς το επάγγελμα, άλλα προσπάθησε να δεις την ολοκληρωτική εικόνα, Είναι ένα μονόχρωμο τιράζ 1500 περασμάτων, που χρειάζεται ειδικά μελάνια, και αύριο το ίδιο θα ξανάκανα..
Vasos
Member

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων