ΣΥΝΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

ΣΥΝΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό promytheus » 23.07.14, 3:42 pm

Καλημέρα στην παρέα!
Λοιπόν το θέμα έχει ως εξής:
Όλοι γνωρίζουμε πλέον τις γνωστές συνεκτυπώσεις.
Εννοείτε ότι οι δουλειές που δίνουμε για συνεκτύπωση είναι αυτές οι οποίες τυπώνονται σε συγκεκριμένα μεγέθη με συγκεκριμένους τύπους χαρτιών και δεν μας πολυενδιαφέρει η ποιότητα (εννοείτε και τον πελάτη δεν τον ενδιαφέρει και δεν έχει απαιτήσεις).

Θα έλεγα ότι το μόνο ΥΠΕΡ - θετικό είναι οι τιμές καθώτι ακόμα και εγώ ο οποιός έχω τυπογραφείο και παράλληλα είμαι και γραφίστας (έχω σπουδάσει δεν έμαθα απλά τον χειρισμό του illustrator κλπ) έχω δώσει δουλειές διοτί υπολογίζοντας το κόστος ήταν πιο συμφέρον να δώσω συνεκτύπωση παρά να βάλω να τυπώσω στην δικιά μου offset.

Τα βασικά αρνητικά είναι δύο αλλά άξια διαλόγου και έχουμε και λέμε:

1ον) Κάποιοι από αυτούς ....π.χ. έντυπα.net... τυπώνουν σε ξεφτίλα τιμές και στην λιανική, όποιος έχει κωδικό και μπορεί να δει τιμές χονδρικής και συγκρίνει με λιανικής θα φρίξει.
π.χ. στον πελάτη μας, που του τυπώσαμε π.χ. για ένα διαφημιστικό φύλλαδιο Α4, 3.000 τεμαχίων, 150 γρ. βέλβετ, 4χρ. για εκτύπωση κλπ (εκτός μακέτας) και τον χρεώσαμε 300-400 ευρώ μια φυσιολογική τιμή λιανικής ...ο έντυπα.net θα του πάρει περίππου 100-120 ευρώ. Οπότε από την μία ταΐζεις τον συνεκτυπωτή και εκείνος γιγαντώνει και σου τρώει και τους πελάτες με πρόσβαση στο διαδύκτιο. (δηλ. όλους)

2ον) Εμπεριέχει ΜΕΓΑΛΟ κίνδυνο (καθότι συνήθως απρόσωποι) να στείλουν e-mail στον δικό μας πελάτη με την ξεφτιλέ τιμή τους και μετά να τον χάσουμε.*
*Ενδιαφέρον θα είχε να μας πουν όσοι τους έτυχε κάτι τέτοιο και από ποιά εταιρία ώστε να ξέρουμε τι μας γίνετε και να προσέχουμε.

Ενδιαφέρον θα είχε οι γνώμη σας και πως θα το πολεμήσουμε.
Εγώ πιστεύω ότι τέτοιες εταιρίες αξίζει να υπάρχουν και να τις στηρίζουμε 100% αν είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΧΟΝΔΡΙΚΗ και μόνο για επαγγελματίες του χώρου.
Υπάρχουν τέτοιες εταιρίες με πολύ καλές τιμές.
promytheus
Member

Re: ΣΥΝΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 23.07.14, 8:33 pm

κατ αρχάς εγώ δεν θα συμφωνήσω απόλυτα στο οτι συνεκτύπωση ή μοντάζ πολλών παρόμοιων δουλειών (ίδιες ποσότητες χαρτί κλπ) σημαίνει χειρότερη ποιότητα.
Βασικά είναι μία πρακτική η οποία δεν ξεκίνησε χτες μπορώ να αναφέρω άπειρα παραδείγματα του τύπου κάθε δευτερη παρασκευή να υπάρχει μια απίστευτη προσφορά σε καρτες παράδειγμα απο πολλά τυπογραφεία, απλά σήμερα έγινε πάγεια τακτίκή κυρίως σε τυπογραφεία μεγάλων πόλεων
καταλαβαίνω την λογική σου και υπάρχουν και μαγαζιά τα οποία έχουν διαφοετικές τιμές για τον επαγγελματία των γραφικών τεχνών και άλλες για τον πελάτη λιανικής
υπάρχει όμως και η λογική σε πολλά μαγαζία "εγώ έχω πωλητη, του δίνω ποσοστά επί του τζίρου και θα έχω τον οποιοδήποτε εκτός μαγαζιου που θα απαιτεί καλύτερη τιμή απο αυτή που πουλάω εγώ για να βγάλει κέρδος με τις δικές μου πλάτες κλέβοντας μου τους πελάτες?"
και σκέψου την ψυχολογία ενός ανθρώπου που έχει μια επένδυση 1-2 εκατομυρίων ευρώ όταν ερχεται κάποιος ο οποίος δεν είναι καν γραφιστής και παίζει το ρόλο του μεσάζοντα και ζητάει τιμές με τις οποιές μπορεί να του κλέωει την πελατεία
τώρα οταν τις τιμές τις ξεφτιλίζουν αυτοί θα φάνε το μεγάλο σοκ στο τέλος πρεπει να έχεις κάποια όρια....
το θέμα χάνω τους πελάτες υπάρχουν περιπτώσεις σίγουρα μπορείς να σκευτέις κι εσύ μερικούς δικούς πελάτες οι οποίοι απλά δεν σε αλλάζουν θες για την ποιότητα? θες γιατί μιλάτε την ίδια γλώσσα? το θέμα είναι τους 10 τετοιους πελάτες να τους κάνεις 100 παρέχοντας αυτά που δεν μπορεί ο άλλος που σφάζει τις τιμές
το πως ποιες και αν θα στηρίξει καποιος καποια τετοια εταιρία νομίζω πως έχει να κάνει με το αν με αυτό τον τρόπο βγαίνουμε εμείς οι ίδιοι κερδισμένοι και μιλάω για το βραχυπρόθεσμο κέρδος
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό promytheus » 23.07.14, 10:41 pm

Καλησπέρα Βαγγέλη προφανώς δεν με κατάλαβες....είμαι σαφώς υπέρ των συνεκτυπώσεων αλλά σε αυτούςπου έχουν μόνο ΧΟΝΔΡΙΚΗ και ίσως λιανική σε τιμές αγοράς (όχι 4 χρωμία με 100 ευρώ). Έφερα παράδειγμα δεν πρέπει τέτοια μαγαζιά να τα ταΐζουμε (δηλ που συνεκτυπώνουν ΧΟΝΔΡΙΚΗ και την ΛΙΑΝΙΚΗ τους με ξεφτίλα τιμές). Με το σκεπτικό ότι ποιός θα έλθει σε σένα να τυπώσει φυλλάδιο με 300-400 όταν ο άλλος του κάνει την ίδια δουλειά με 100.......
promytheus
Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 23.07.14, 11:44 pm

κατάλαβα τι λες αλλά μαλλον εγώ δεν τα είπα κατανοητά :)
σαν επαγγελματιες θα πρεπει να δουλευουμε με τρόπους που θα μας δώσουν κέρδος μακροπρόθεσμα
οπου είναι εφικτό ας βάλω κι εγώ μοντάζ πολλών δουλειών σε 1 τσίγκο
'η ας συνεργαστώ με αυτούς που το κανουν με τον τρόπο που θεωρώ εγώ σωστό (όπως για παράδειγμα αυτό που ανέφερες να δινουν αλλες τιμες χοντρικής και άλλες λιανικής)
καθε μαγαζί ψάχνει τον δικό του τρόπο να τραβήξει πελάτες.
εσύ με τις διαπρωσωπικές σου σχέσεις ο διπλα με την ποιότητα, εγώ βγάζοντας πωλητη ο παραπέρα με τις τιμές (και ας μην αναλύσουμε γιατιί δεν μπορεί κάποιος να τα προσφέρει όλα αυτά μαζί...)
αν εγώ κι εσύ δίνουμε το ίδιο έντυπο με τήν ίδια ποιότητα εγώ 150 κι εσύ 350 δεν θα χρειαστεί να σου κλεψω κανέναν πελάτη θα έρθει σε μένα μονος του.
αν όμως δίνεις ποιότητα που εγώ έχω θυσιασει για την χαμηλή τιμή ?
βαίβαια το ποια τιμή είναι σωστή απαιτέι έρευνα αλλά και αξιολόγιση του κόστους και του κέρδους που θέλεις
αυτός που δίνει τιμές χοντρικής και στο λιανικό πιστευει πως αυτή είναι η σωστή τακτική...
αν συμφωνώ ? οχι
αλλα αν συνεργαστώ με αυτόν αντί με εκείνον που δίνει αλλη τιμή χοντρικής και άλλη λιανικής για να κερδίσω ακόμα περισσοτερο καλά να πάθω
το θέμα που έχεις πίασει δεν είναι και τόσο απλό...
και στο τέλος καταλήγουμε πάλι στο αν και πόσο υποβιβάζουμε τον κλάδο μας ρίχνοντας την ποιότητα τις τιμές κλπ...
πριν 3 χρόνια η 1000αδα η κάρτα μπορεί να είχε 80-100 ευρώ και σήμερα 20 ή και παρακάτω και οι δυο περιπτώσεις προβληματικές είναι στα δικά μου μάτια και υα πρέπει να μάθουμε να βάζουμε κάποια όρια καποια στιγμή
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 24.07.14, 10:51 am

Καλημέρα,
εγώ θα πω ότι αφού ξεκίνησε το κακό και αρκετοί λιθογράφοι βγάζουν μόνοι τους τα ματάκια τους,
μπορείς να κάνεις και εσύ ενα site να επενδύσεις σε αυτό και να κάνεις τη δουλειά σου,
φυσικά με μια καλύτερη πολιτική τιμών και επαγγελματική συμπεριφορά,
ο κλάδος σας καθημερινά συρρικνώνετε, χωρίς να μπορεί να αντιμετωπίσει
τα προβλήματα που προέκυψαν από την κρίση.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό mariner » 25.07.14, 8:05 am

Καλημέρα,
Κλήμη, "η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα";
Η ευθύνη είναι και των τυπογράφων και των γραφιστών αλλά και ΚΥΡΙΩΣ αυτών που παριστάνουν τους γραφίστες.
Τους τελευταίους μήνες η πόλη μου υποφέρει από κάποιον που έχει μπλεχτεί με επιγραφές, μπλουζάκια, έντυπα και ότι άλλο φανταστεί ο νούς σου παρεμφερές με τιμές επιεικώς ΞΕΦΤΙΛΑ. Παράδειγμα: 5.000 Α5 έγχρωμα διπλής όψης 69 € με τη μακέτα δώρο. 1000 κάρτες 19 €, παράδοση αυθημερόν και η μακέτα δώρο.
Αναρωτιέμαι τελικά αν το βαρέλι έχει πάτο ή αν ξεκινήσαμε γεώτρηση γοια πετρέλαιο...
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 25.07.14, 11:12 am

το όλο πρόβλημα ξεκίνησε από την στιγμή που για να μην πω όλοι μας οι περισσοτεροι θεωρούμε πως η μόνη λύση είναι η χαμηλότερη τιμή.
Αυτό που δεν καταλαβαίνουμε είναι οτι πάντα θα υπάρχει κάποιος με καλύτερες άκρες από εμάς που θα μπορέσει να κάνει καλύτερες τιμές από εμάς.
ας εκπαιδευσουμε τους πελάτες μας να ζητάνε κάτι πέρα από αυτό
και οχι δεν πιστευω πως αυτοί που πουλάνε τόσο φτηνά μπαίνουν απαραιτήτως και μέσα άσχετα από το αν συμφωνώ με αυτή την τακτική αν γίνει έξυπνα και σωστά μπορεί να επιφέρει ικανοποιητικά κέρδη
μας άρεσε φυσικα η εποχή που βγάζαμε 600% κέρδος και τώρα το 100% μας φένεται λίγο, και για να μην λετε οτι βγάζω νουμερα από το πουθενά
100 κατρελάκια 6,5χ10,5 με πλαστικοποίηση τύπου ταυτότητας μου χρεώθηκαν 30 ευρώ αρχικά, όταν είδαν πως ειναι για τον αδερφό μου χρεώθηκα το κόστος μόνο δηλαδή 20ευρώ με την επισύμανση "κανονικά επειδή είναι προσκλητήρια η χρέωση θα ήταν 100 ευρώ"
δεν λέω πως επιβιώνεις με 50% κέρδος αν μπαίνουν 2 δουλειές την ημέρα μέσα στο μαγαζι αλλά αν βρεις τρόπο να μπουν 50 δουλειές την ημέρα στο μαγαζί σου (οι όσες μπορείς να βγάλεις δουλευοντας στο 100% το μαγαζί σου) τώτε οχι απλά τα βγάζεις πέρα....
και ναι αν εσύ μαζεψεις 50 δουλειές θα κλείσουν οι 2 διπλανοί .... ασ κλείσουν δεν έπρεπε να είχαν ανοιξει σε πρώτη φάση εμείς τους δώσαμε αέρα να αναπτυχθουν οι άσχετοι με τον χώρό εμείς πρέπει να τους τον κοψουμε.
το 2006 πήρα το πτυχίο μου απο την γραφικών τεχνών. σε ένα χρόνο είχα πρόταση να ανοιξω τυπογραφείο από έναν επιπλοποιό λεναν πιτσαδόρο κι έναν βοσκό...ο βοσκός τελικά το άνοιξε το τυπογραφείο και έκλεισε πέρυσι τα λόγια του ήταν : " θα πουλήσω 5 γελάδια και χε...ω στο τάληρο... έχουν πολύ χρήμα οι εκτυπώσεις"
για κάθε έναν τετοιο άσχετο με τον χωρο που τελικά απέτυχε υπάρχει σίγουρα ένας που οχι απλά συνεχίζει αλλά παει και καλύτερα από αυτόν που ξεκίνησε να κάνει την δουλειά μας από αγάπη και μεράκι για αυτήν και όχι για να πλουτίσει (εξάλου συνήθως αυτοί ποτέ δεν πλουτίζουν)
μπορώ να γράψω σελίδες ολόκληρες επί του θέματος αλλά μάλλον στο τέλος θα είναι πράγματα που γνψρίζουμε όλοι μας και ίσως στα περισσοτερα συμφωνούμε οπότε καπου εδώ θα βάλω μια τελεία ... και ναι το βαρέλι έχει πάτο το θέμα είναι να σταματήσουμε πριν ακουμπήσουμε ....
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 25.07.14, 11:43 am

Δ Βαγγέλης έγραψε:το όλο πρόβλημα ξεκίνησε από την στιγμή που για να μην πω όλοι μας οι περισσοτεροι θεωρούμε πως η μόνη λύση είναι η χαμηλότερη τιμή.
Αυτό που δεν καταλαβαίνουμε είναι οτι πάντα θα υπάρχει κάποιος με καλύτερες άκρες από εμάς που θα μπορέσει να κάνει καλύτερες τιμές από εμάς.
ας εκπαιδευσουμε τους πελάτες μας να ζητάνε κάτι πέρα από αυτό
και οχι δεν πιστευω πως αυτοί που πουλάνε τόσο φτηνά μπαίνουν απαραιτήτως και μέσα άσχετα από το αν συμφωνώ με αυτή την τακτική αν γίνει έξυπνα και σωστά μπορεί να επιφέρει ικανοποιητικά κέρδη
μας άρεσε φυσικα η εποχή που βγάζαμε 600% κέρδος και τώρα το 100% μας φένεται λίγο, και για να μην λετε οτι βγάζω νουμερα από το πουθενά
100 κατρελάκια 6,5χ10,5 με πλαστικοποίηση τύπου ταυτότητας μου χρεώθηκαν 30 ευρώ αρχικά, όταν είδαν πως ειναι για τον αδερφό μου χρεώθηκα το κόστος μόνο δηλαδή 20ευρώ με την επισύμανση "κανονικά επειδή είναι προσκλητήρια η χρέωση θα ήταν 100 ευρώ"
δεν λέω πως επιβιώνεις με 50% κέρδος αν μπαίνουν 2 δουλειές την ημέρα μέσα στο μαγαζι αλλά αν βρεις τρόπο να μπουν 50 δουλειές την ημέρα στο μαγαζί σου (οι όσες μπορείς να βγάλεις δουλευοντας στο 100% το μαγαζί σου) τώτε οχι απλά τα βγάζεις πέρα....
και ναι αν εσύ μαζεψεις 50 δουλειές θα κλείσουν οι 2 διπλανοί .... ασ κλείσουν δεν έπρεπε να είχαν ανοιξει σε πρώτη φάση εμείς τους δώσαμε αέρα να αναπτυχθουν οι άσχετοι με τον χώρό εμείς πρέπει να τους τον κοψουμε.
το 2006 πήρα το πτυχίο μου απο την γραφικών τεχνών. σε ένα χρόνο είχα πρόταση να ανοιξω τυπογραφείο από έναν επιπλοποιό λεναν πιτσαδόρο κι έναν βοσκό...ο βοσκός τελικά το άνοιξε το τυπογραφείο και έκλεισε πέρυσι τα λόγια του ήταν : " θα πουλήσω 5 γελάδια και χε...ω στο τάληρο... έχουν πολύ χρήμα οι εκτυπώσεις"
για κάθε έναν τετοιο άσχετο με τον χωρο που τελικά απέτυχε υπάρχει σίγουρα ένας που οχι απλά συνεχίζει αλλά παει και καλύτερα από αυτόν που ξεκίνησε να κάνει την δουλειά μας από αγάπη και μεράκι για αυτήν και όχι για να πλουτίσει (εξάλου συνήθως αυτοί ποτέ δεν πλουτίζουν)
μπορώ να γράψω σελίδες ολόκληρες επί του θέματος αλλά μάλλον στο τέλος θα είναι πράγματα που γνψρίζουμε όλοι μας και ίσως στα περισσοτερα συμφωνούμε οπότε καπου εδώ θα βάλω μια τελεία ... και ναι το βαρέλι έχει πάτο το θέμα είναι να σταματήσουμε πριν ακουμπήσουμε ....

Για ψηφιακή μιλάμε να υποθέσω;
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 25.07.14, 2:01 pm

η αγορά ευτυχώς ή δυστυχώς είναι ελεύθερη
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό topaz » 25.07.14, 2:55 pm

Δ Βαγγέλης έγραψε: σε ένα χρόνο είχα πρόταση να ανοιξω τυπογραφείο από έναν επιπλοποιό λεναν πιτσαδόρο κι έναν βοσκό...ο βοσκός τελικά το άνοιξε το τυπογραφείο και έκλεισε πέρυσι τα λόγια του ήταν : " θα πουλήσω 5 γελάδια και χε...ω στο τάληρο... έχουν πολύ χρήμα οι εκτυπώσεις"

μουαχαχα κορυφαίος ο βοσκός!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Δ Βαγγέλης έγραψε:...και ναι το βαρέλι έχει πάτο το θέμα είναι να σταματήσουμε πριν ακουμπήσουμε ....

μπα φίλε Βαγγέλη, νομίζω ότι είναι άπατο το βαρέλι... κάτι σαν την άβυσσο... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Do Or Do Not - There Is No Try"
Master Yoda
Άβαταρ μέλους
topaz
Member

Δημοσίευσηαπό topaz » 25.07.14, 2:57 pm

ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ έγραψε:
Δ Βαγγέλης έγραψε:100 κατρελάκια 6,5χ10,5 με πλαστικοποίηση τύπου ταυτότητας μου χρεώθηκαν 30 ευρώ αρχικά, όταν είδαν πως ειναι για τον αδερφό μου χρεώθηκα το κόστος μόνο δηλαδή 20ευρώ με την επισύμανση "κανονικά επειδή είναι προσκλητήρια η χρέωση θα ήταν 100 ευρώ"

Για ψηφιακή μιλάμε να υποθέσω;

ΓΑΤΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΑΘΕΜΑ ΣΕ! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Master Yoda
Άβαταρ μέλους
topaz
Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 25.07.14, 4:15 pm

Προσπαθώ να καταλάβω ποιός μιλάει για offset και ποιός για ψηφιακή.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό topaz » 25.07.14, 5:40 pm

ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ έγραψε:Προσπαθώ να καταλάβω ποιός μιλάει για offset και ποιός για ψηφιακή.

:love :love :love :love

ένα παράδειγμα είπε...
Master Yoda
Άβαταρ μέλους
topaz
Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 25.07.14, 6:33 pm

ναι μιλάω για ψηφιακή στο παράδειγμα που ανέφερα αλλά ε΄χει σημασία?
υπάρχουν τυπογραφεία που δίνουν τιμές ψηφιακής ή εκεί κοντά για κάρτες ας πούμε κάνοντας μοντάς πολλές δουλειές μαζί
ο λόγος που το ανέφερα είναι για να επισημάνω οτι ακόμα και σήμερα που θα έπρεπε λόγο κρίσης να είμαστε πιο προσεκτικοι και μεθοδικοί χρεόνουμε οτι και όπως ναναι και με αυτό τον τρόπο δίνουμε αέρα στον κάθε τυχαρπαστο

tzertzis έγραψε:η αγορά ευτυχώς ή δυστυχώς είναι ελεύθερη

η αγορά ελευθερη και εμείς ελευθεροι πολιορκιμένοι...
πάντως ένα κομμάτι του προβλήματος θα είχε λυθεί αν υπήρχαν ξεκάθαρα επαγγελματικά δικαιόματα για τον κάθε κλάδο
γιατι αλλο το ελευθερη αγορά κι άλλο ο βοσκός να το παίζει τυπογράφος ....

topaz έγραψε:
Δ Βαγγέλης έγραψε:...και ναι το βαρέλι έχει πάτο το θέμα είναι να σταματήσουμε πριν ακουμπήσουμε ....

μπα φίλε Βαγγέλη, νομίζω ότι είναι άπατο το βαρέλι... κάτι σαν την άβυσσο... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

με πάτο ή χωρίς αυτό το βαρέλι έχει ένα κακό ... τα κατακάθια μένουν στην επιφάνεια αντί να βουλιάζουν πρώτα αυτά...
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 25.07.14, 7:25 pm

Δ Βαγγέλης έγραψε:πάντως ένα κομμάτι του προβλήματος θα είχε λυθεί αν υπήρχαν ξεκάθαρα επαγγελματικά δικαιόματα για τον κάθε κλάδο
γιατι αλλο το ελευθερη αγορά κι άλλο ο βοσκός να το παίζει τυπογράφος ....

αν βλέπεις να επιβιώνει ο βοσκός βάλε αντίστοιχες τιμές, αν βλέπεις πως δε βγαίνει μείνε ως έχει και θα κλείσει αυτός
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό promytheus » 28.07.14, 10:49 am

Έγω ομιλώ ως επι το πλείστον για offset και την ξεφτίλα των συνεκτυπωτών που δίνουν τιμές λιανικής παραπλήσιες με χονδρική σαν το entypa.net κοιτάξτε τιμές χονδρικής και λιανικής και θα καταλάβετε τι εννοώ. Εγώ στηρίζω αυτούς που κάνουν συνεκτυπώσεις ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ και ΟΧΙ ΛΙΑΝΙΚΗ...ΜΟΝΟ ΧΟΝΔΡΙΚΗ ή άλλοι πρέπει να κλείσουν και μόνο εμείς μπορούμε να τους κλείσουμε κοιτώντας το συμφέρον μας!!!
promytheus
Member

Δημοσίευσηαπό GiorgosSmart » 28.07.14, 5:35 pm

http://www.kartes-fylladia.gr/prosfores.html

Δείτε παραδειγμα κοστους 2500 Α5 65 ευρω ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΚΕΤΑ!!

Ελάχιστος χρονος για την μακέτα 3 ωρες με το αποτελεσμα πιστευω κατω του μετριου, εκτος αν τυπωνετε το ιδιο σχέδιο για πολλους. Αλλα σε ενα ΜΕΝΟΥ delivery πχ τι γινετε....

Το πρόβλημα δεν ειναι πιστεύω η συν εκτύπωση αλλά η εκτίμηση της αξιας του χρόνου του "γραφιστα" και καθε επαγγελματια...
Στο παραπανω παραδειγμα τα τυπογραφικα ειναι κοντα στα 40ευρώ επόμενος για ολόκληρο το χρονο (presale,σχεδιασμο 2 οψεων Α5, παραλαβη, παραδωση, επικοινωνια) που ειναι πανω απο 3 ωρες δουλειας κοστολογητε ο εαυτούς του Χ επαγγελματία στα 25 ευρω... εκ τον οποίων στην τσέπη θα μείνουν τα 15 δλδ κατω απο 5 ευρω την ωρα....

Περιθώρια λάθους? Κανένα… Περιθώρια εξελίξης? Μηδεν…Έξοδα φοροι???

Σε κάτι τετοιες περιπτώσεις πιστεύω πως ο υπάλληλος ΑΛΗΘΙΝΟΣ γραφίστας βγάζει πολλά περισσότερα στο τελος του κάθε χρονου απο τετοιους επαγγελματιες....
GiorgosSmart
Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 29.07.14, 8:46 am

Άλλο ενα site που έχει
ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ (ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ)
ΔΩΡΕΑΝ ΜΑΚΕΤΑ
ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ
ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΔΙΑΚΟΠΕΣ
ΔΩΡΟ ΜΕ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΤΟ PRETTY BRA (ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΡΩΜΑΤΑ)

αλλα κάνει πολύ κακό στον κλάδο και εγω δεν συμφωνώ με αυτές τις πρακτικες
ρε μας δουλεύετε?
Η πολύ χαζούς μας θεωρείτε με αυτήν την έμμεση διαφήμιση (έλα παππού να σου δείξω τ' αμπέλια σου)
ή πολύ χαζοί είστε που αναπαράγετε αυτό που μας κάνει ζημιά.
Αν δεν ξέρεις προς ποιο λιμάνι πλέεις, κανένας άνεμος δεν είναι ευνοϊκός.
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό promytheus » 29.07.14, 11:29 am

Vasos έγραψε:Άλλο ενα site που έχει
ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ (ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ)
ΔΩΡΕΑΝ ΜΑΚΕΤΑ
ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ
ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΔΙΑΚΟΠΕΣ
ΔΩΡΟ ΜΕ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΤΟ PRETTY BRA (ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΡΩΜΑΤΑ)

αλλα κάνει πολύ κακό στον κλάδο και εγω δεν συμφωνώ με αυτές τις πρακτικες
ρε μας δουλεύετε?
Η πολύ χαζούς μας θεωρείτε με αυτήν την έμμεση διαφήμιση (έλα παππού να σου δείξω τ' αμπέλια σου)
ή πολύ χαζοί είστε που αναπαράγετε αυτό που μας κάνει ζημιά.

Εγώ φίλτατε Βάσο κάνω το αντίθετο γι' αυτό έφτιαξα και αυτό το θέμα, όλοι τους ξέρουμε πολύ ίσως να μην γνωρίζουμε όμως ότι ταΐζοντας τους μεγαλώνουμε το τέρας.....
promytheus
Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 29.07.14, 12:04 pm

όπως παντου υπάρχουν καλοί και κακοί εοαγγελματίες το ίδιο γίνεται και στις συνεκτυπώσεις, και εννοώ αυτούς που ασχολούνται αποκλειστικά με τις συνεκτυπώσεις
ξαναείπα πως επειδή τα έχω δει εκ των έσω πολύ συχνάτα μαγαζιά αυτά έχουν μια τελείως διαφορετική πολιτική με τα συνηθισμένα τυπογραφεία αν αυτή η πολιτική είναι σωστή ή λάθος μένει να αποδειχτεί
Το αν καποπιος αποφάσισε να μειώσει το κέρδος του απο 100ή 200% στο 30-50% και στοχευει στο να μπουν πολλές δουλειες μεσα στο μαγαζί του είναι μια τακτική
επίσης άλλη μια τακτική είναι να μην βλέπεις κανεναν χοντρικής αλλά να κάνεις λίγο καλύτερες τιμές σε αυτούς που σου φέρνουν λίγες παραπάνω δουλειές είναι και να μην του αφήνεις πολλά περιθώρεια κέρδους με τις δικές σου πλατες.
επίσης μια τακτική είναι να δίνεις δουλειές εκεί ναι να βγάζεις κέρδος 300% όπου σε παίρνει
επίσης τακτική είναι να έχεις φόρμες από έντυπα στις οποίες πάνω να πατάνε οι μακέτες και βγαίνουν σε χρόνο DT όπως έλεγε κι ένας καθηγητής μου
τακτική είναι και να δουλευεις κάθε πελάτη ξεχωριστά και να προσπαθείς να τον καλύψεις 100% χρεώνοντας αναλόγως
Δεν μπορώ να πω ποια τακτικ'η είναι σωστή αλλα ο καθένας μας πρέπει να διαλέξει αυτή την τακτική που θα του δώσει το μεγαλύτερο κέρδος και βιοσημότητα της επιχείρησης του
Ναι σε πολλες περιπτώσεις φαίναται να ξεφτιλίζουμε τον κλάδο αλλά μήπως τελικά έπρεπε να γίνει ο διαχωρισμός ποιοτικής και μη δουλειάς?
Εννοώ πως παντού υπάρχει το brand name και το no name και μια χαρά τα πάνε ολοι εμείς προ κρίσης είχαμε τιμές "brand name" ανεξάρτητα με την ποιότητα. ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΥΤΟ
και ας είμαστε ειλικρινείς με τον ευατό μας πρώτα και να ξεκαθαρίσουμε τι μας χαλάει
το οτι ο χ δεν λειτουργεί επαγγελματικά (και τι εννοουμε επαγγελματικα αλήθεια?)
ή το ότι γαμώτο εγώ με τηα μηχανήματα μου δεν μπορώ να το κάνω αυτό (λογική του "η δικιά μου μάνα πέθανε κανενός να μη ζησει")
Αν ο κλάδος τως γραφικών τεχνών ειναι ένα σώμα κι εμείς τα κύταρα του πριν αρχίσουμε να ψάχνουμε για καρκινόματα δεξιά κι αριστερά αν είμαστε σίγουροι πως δεν είμαστε εμείς καρκινόματα...

ελπίζω να είμαι κατανοητός και να μην φαινεται οτι απλά τρολάρω
και να επισημάνω οτι δεν έριξα καμία σπόντα για κανέναν εδώ μέσα με αυτά που γράφω ειναι απλά γενικές παρατηρήσεις
Δ Βαγγέλης
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων