Οθόνη για γραφίστα

Θέματα σχετικά με Microsoft Windows και τα PC.

Οθόνη για γραφίστα

Δημοσίευσηαπό kostasvix » 14.04.15, 11:44 am

Καλησπέρα σε όλους!

Αυτή τη στιγμή έχω ξεμείνει με αυτήν εδώ την οθόνη: http://www.e-shop.gr/lg-m227wd-22-tft-p-PER.169367. Περιττό να σας πω ότι δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος γιατί περισσότερο σε τηλεόραση φέρνει, παρά σε οθόνη (και ειδικά για γραφιστική δουλειά). Μάλλον είναι η πλέον ακατάλληλη για αυτό που κάνω και το διαπίστωσα από την πρώτη στιγμή. Χαρακτηριστικά θα αναφέρω ότι την πάτησα μια φορά με ένα γραφικό που μου είχε ξεφύγει από λάθος αλλά δεν φαινόταν καν λόγω χρώματος και το διαπίστωσα εκ των υστέρων. Τραγωδία!

Τέλος πάντων, για να μη μακρηγορώ, θέλω να μου προτείνετε ένα καλό μοντέλο για να κάνω επιτέλους τη δουλειά μου σαν άνθρωπος. Δεν θέλω να ξεφύγουμε σε τιμή αλλά δεν θέλω να πέσω ξανά και σε κάποια παρόμοια περίπτωση. Υπολογίζω να δώσω το πολύ μέχρι 300 ευρώ γιατί τα οικονομικά μου δεν είναι πολύ καλά, όμως αν νομίζετε ότι με κάποια χρήματα παραπάνω μπορώ να πάρω κάτι πολύ ανώτερο, τότε είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
kostasvix
Member

Re: Οθόνη για γραφίστα

Δημοσίευσηαπό surtuki » 15.04.15, 5:12 pm

καλησπέρα,
ρίξε μια ματιά... και οι δύο είναι μια χαρά για το μπάτζετ που διαθέτεις

http://www.skroutz.gr/s/4963646/Dell-Ul ... ?from=drop

http://www.skroutz.gr/s/4287220/Dell-Ul ... 2414H.html
Αγαπημένο τραγούδι
the Black Keys - in time
Άβαταρ μέλους
surtuki
Junior Member

Δημοσίευσηαπό kostasvix » 15.04.15, 8:30 pm

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου! Θα τις εξετάσω πολύ σοβαρά...

Μια άλλη που κοίταζα επίσης σήμερα είναι η Eizo FlexScan EV2450: http://www.skroutz.gr/s/5793195/Eizo-Fl ... V2450.html.

Και περισσότερο δηλαδή επειδή έχουν φήμη σαν οθόνες για γραφιστική εργασία. Έχει κανείς άποψη;
kostasvix
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 22.04.15, 11:33 am

όχι ρε παιδιά 27" σε 1920Χ1080 θα είναι το πίξελ ΝΑ με το συμπάθιο.

Θα πρότεινα https://www.skroutz.gr/s/3908671/Dell-P2314H.html μιας και είναι ζόρικα τα οικονομικά σου και αν αργότερα καλυτερέψουν θα πρότεινα την 27άρα UltraSharp ή ακόμα καλύτερα κάποια QHD της dell

Γενικά όταν διαλέγεις οθόνη καλύτερα να κοιτάς review που γίνονται σε βάθος (υπάρχουν σελίδες για κλάματα πχ που λένε "ωραίο χρώμα, 10/10"...) να έχει τουλάχιστον IPS/PLS panel για καλύτερη απόδοση χρώματος και καλύτερες γωνίες θέασης
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 22.04.15, 12:31 pm

Εγώ πάντως που έχω 27'' με 1920*1080 είναι μια χαρά το pixel.
lg 27mp75, μόνο το χρώμα με χαλάει λίγο..
Αν δεν ξέρεις προς ποιο λιμάνι πλέεις, κανένας άνεμος δεν είναι ευνοϊκός.
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 22.04.15, 12:58 pm

Vasos έγραψε:Εγώ πάντως που έχω 27'' με 1920*1080 είναι μια χαρά το pixel.
lg 27mp75, μόνο το χρώμα με χαλάει λίγο..

σε τι απόσταση δουλεύεις; αυτή η ανάλυση είναι ΟΚ μόνο για να βλέπεις ταινίες στον καναπέ, εδώ πιξελιάζει η fullHD 23" στο μισό μέτρο που είναι είναι συνήθως η απόσταση όταν δουλεύεις σε ένα γραφείο.

Όσο μεγαλώνει η οθόνη, αν δεν μεγαλώνει και η ποσότητα των πίξελ (η ανάλυση δηλαδή), αναγκαστικά μεγαλώνει η απόσταση μεταξύ των πίξελ για να καλύψει την μεγαλύτερη επιφάνεια

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 22.04.15, 1:08 pm

για να το πω και με ένα πιο μπακάλικο παράδειγμα, όταν είναι τόσο μεγάλη η οθόνη και κάθεσαι κοντά είναι σαν να έχεις κάνει ζουμ με αποτέλεσμα να είναι πολύ πιο εμφανή το γεγονός ότι μια οθόνη αποτελείτε από πολλά μικρά κουτάκια που σχηματίζουν την εικόνα.

όταν είσαι τόσο κοντά λοιπόν σε μια οθόνη τόσο μεγάλη, όσο μεγαλύτερη η ανάλυση της τόσο καλύτερη η εικόνα που βλέπεις
κάπως όπως εδώ δηλαδή:
Εικόνα

Σαφώς αν από πάντα δούλευες την 27άρα με 1920X1080 δεν σου φαίνεται παράξενο, αλλά αν κάτσεις και την βάλεις δίπλα με μια μεγαλύτερης ανάλυσης ή μικρότερης διαγωνίου (και ίδια ανάλυση) τότε θα δεις πόσο πιο καθαρό αποτέλεσμα έχεις στην εικόνα.

Αν δεν είναι στο επάγγελμά μας σημαντικό το να έχεις καθαρή εικόνα (sharp image) και καλά χρώματα, τότε σε τίνος το επάγγελμα είναι; :wink:

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 22.04.15, 2:35 pm

Χαχαχαχ, έτσι με πάθος που μου τα λες, κάθομαι και κοιτάω καλά καλά την οθόνη μου να βρω κάποιο πρόβλημα, μήπως και έχω κακή οθόνη και δεν το έχω πάρει χαμπάρι.. :D :D :D
Τέλος πάντων.. εγώ δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα με τα pixel..

Όσο αφορά το χρώμα, και θα το πω βάση εμπειρίας αυτό, δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει ποτέ οθόνη που να με καλύψει στο χρώμα, οπότε με αυτή που έχω με καλύπτει σε ένα 90%-95% πιστότητας και είμαι ευχαριστημένος με αυτό.
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 22.04.15, 2:57 pm

έχω βγάλει τα ματάκια μου με χάλια οθόνες και έχω βάλει σκοπό της ζωής μου να σώσω όσους μπορώ :lol:

Αν δουλεύεις με αυτή καιρό θα το έχεις συνηθίσει, άλλωστε δούλευα για χρόνια 19" 5:4 με 1280Χ1024 ανάλυση και δεν με ενοχλούσε καθόλου, αλλά μόλις πέρασα στις 23" 16:9 με 1920Χ1080 ένοιωσα ότι η ζωή μου έγινε ευκολότερη (παρόλο που έχασα ύψος) και όποτε κάθομαι σε χαμηλότερη ανάλυση κουράζομαι αισθητά πλέον.

Αν την έχεις την οθόνη δεν λέω να την αλλάξεις, αλλά αν είναι να πάρεις νέα καλύτερα να πας για μεγαλύτερη ανάλυση, κάνει την διαφορά σαφώς.

Τώρα για το χρώμα, και εγώ που έχω καλιμπραρισμένη οθόνη δεν ξέρω τι έχω κερδίσει, αφού ο κάθε ένας θα δει την δουλειά μου σε διάφορες οθόνες και όπου τυπώσω θα έχουν (αν έχουν) άλλα προφίλ, οπότε...

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 22.04.15, 3:06 pm

"και εγώ που έχω καλιμπραρισμένη οθόνη δεν ξέρω τι έχω κερδίσει!"
Αυτό που λες είναι σοφή κουβέντα!
Πραγματικά αν το ψάξεις πολύ χάνεις χρόνο και χρήματα!
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 22.04.15, 7:57 pm

Καλησπέρα
αυτό που κερδίζει κάποιος όταν καλιμπράρει (με σωστό τρόπο) την οθόνη του είναι
χρόνος και ΧΡΗΜΑ.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 22.04.15, 8:04 pm

ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ έγραψε:Καλησπέρα
χρόνος και ΧΡΗΜΑ.

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως συμβαίνει αυτό όταν:

Το ψηφιακό περιεχόμενο που θα σχεδιάσεις το βλέπουν από τελειωμένα κινέζικα κινητά μέχρι 100" τηλεόραση, τα οποία έχουν στην καλύτερη περίπτωση oversaturated αποτέλεσμα για να χαίρονται με τα χρώματα οι ιθαγενείς, στην χειρότερη και να ήθελε η οθόνη δεν μπορεί να βγάλει καλό χρώμα.

Και όταν πας να τυπώσεις συνεργαζόμενος με 10+ συνεργάτες (γιατί κανένας δεν τα κάνει όλα και συμφέρει) όλοι έχουν διαφορετικά προφίλ από εσένα (αν έχουν καλά καλά).

Εγώ άκρη δεν έχω βγάλει αφού δεν υπάρχει μια ενιαία γλώσσα του χρώματος.

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 22.04.15, 8:22 pm

Για αποφυγή παρεξηγήσεων..
Πραγματικά αν το ψάξεις πολύ χάνεις χρόνο και χρήματα!
Είναι σαν σπασμένο τηλέφωνο, όσο πιο πολύ απομακρύνεται το γραφικό απο τον "καλιμπραρισμένο" υπολογιστή σου, τόσο πιο πολύ αλλοιώνεται το χρώμα της μακέτας.
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 24.04.15, 5:36 pm

nitro912gr έγραψε:
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ έγραψε:Καλησπέρα
χρόνος και ΧΡΗΜΑ.

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως συμβαίνει αυτό όταν:

Το ψηφιακό περιεχόμενο που θα σχεδιάσεις το βλέπουν από τελειωμένα κινέζικα κινητά μέχρι 100" τηλεόραση, τα οποία έχουν στην καλύτερη περίπτωση oversaturated αποτέλεσμα για να χαίρονται με τα χρώματα οι ιθαγενείς, στην χειρότερη και να ήθελε η οθόνη δεν μπορεί να βγάλει καλό χρώμα.

Και όταν πας να τυπώσεις συνεργαζόμενος με 10+ συνεργάτες (γιατί κανένας δεν τα κάνει όλα και συμφέρει) όλοι έχουν διαφορετικά προφίλ από εσένα (αν έχουν καλά καλά).

Εγώ άκρη δεν έχω βγάλει αφού δεν υπάρχει μια ενιαία γλώσσα του χρώματος.

Καλησπέρα
φυσικά και υπάρχει ενιαία γλώσσα του χρώματος, αυτό κάνει το προφίλ,
τώρα εάν έχεις 10 διαφορετικούς συνεργάτες για να τυπώνεις (θα πρέπει να τους μειώσεις), θα πρέπει να φτιάχνεις κάθε φορά το αρχείο σύμφωνα με το προφίλ που τυπώνει ο καθένας και να δίνεις δοκίμιο σύμφωνα με αυτό το προφίλ, να μη λέμε τα αυτονόητα. Τώρα εάν ολα αυτά δε μπορείς να τα χρεώσεις είναι δικό σου θέμα, παίρνεις ενα ρίσκο κάθε φορά που κάνεις μια δουλειά. Η σωστή χρήση ενός προφίλ και ενα σωστό δοκίμιο είναι μια μορφή ιχνηλασιμότητας για την κάθε δουλειά.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Επιστροφή στο VIII.III Windows & Pc

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων