Προστασία spot χρωμάτων

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Προστασία spot χρωμάτων

Δημοσίευσηαπό Cassidy » 07.03.17, 12:06 pm

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου απαντήσει, αν υπάρχει τρόπος (και ποιος είναι αυτός) να προστατεύουμε ένα αρχείο από τη μετατροπή των χρωμάτων spot σε CMYK, ούτως ώστε αυτός που θα παραλάβει το αρχείο να μην έχει τη δυνατότητα να μετατρέψει τα χρώματα σε ένα πρόγραμμα όπως το ACROBAT PRO.

Θα ήθελα επίσης να μάθω αν υπάρχει γενικά τρόπος να διασφαλίσω ότι μπορώ να προλάβω και να αποτρέψω τον εκτυπωτή απ' το να προβεί σε αυτή την ενέργεια, ώστε να είμαι 100% σίγουρος για το αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Cassidy
Member

Re: Προστασία spot χρωμάτων

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 08.03.17, 2:05 pm

Μόνο να είσαι παρόν στην εκτύπωση.
Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Δημοσίευσηαπό Cassidy » 09.03.17, 10:29 am

Δηλαδή δεν υπάρχει κανένας τρόπος να κλείσεις το αρχείο με τρόπο ώστε να αποτρέπεται η μετατροπή της spot παλέτας σε CMYK.
Cassidy
Member

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 15.03.17, 12:53 pm

Δυστυχώς όχι. Από όσο ξέρω τουλάχιστον.
Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων