Σχεδιασμός λογοτύπου σχολής Πανεπιστήμιου (Δωρεάν;)

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Σχεδιασμός λογοτύπου σχολής Πανεπιστήμιου (Δωρεάν;)

Δημοσίευσηαπό aias » 14.09.19, 10:57 pm

Χαίρετε παιδιά.

Σήμερα διάβασα κάτι εντελώς παράδοξο και ήθελα να το μοιραστώ κάπου που θα με καταλάβουν. Αρχικά έχω τελειώσει τις σπουδές μου με τη Γραφιστική και αποφάσισα να μπω σε σχολή Πληροφορικής.

Στο τμήμα της σχολής λοιπόν, στο Πανεπιστήμιο ζητάνε σχεδιασμό λογότυπο και έχει γίνει μία ανάρτηση όπου παροτρύνουν τους φοιτητές να υποβάλουν τα σχέδια τους. Φυσικά και δεν υπάρχει καμία αναφορά σε χρήματα ή αμοιβή.

Για πείτε τη γνώμη σας; Εκνευρίστηκα και σκέφτηκα να κάνω κάτι. Δε ξέρω, μόνο εγώ το βλέπω τόσο σοβαρό;
aias
Member

Re: Σχεδιασμός λογοτύπου σχολής Πανεπιστήμιου (Δωρεάν;)

Δημοσίευσηαπό pagou » 13.01.20, 12:39 pm

Είναι σοβαρό και καλα κανεις και εκνευρίζεσαι. Ειδικά οταν πρόκειται για συμπεριφορά απο ενα χώρο που εκπαιδεύει, τότε, εγω, καταλαβαίνω οτι το μήνυμα ειναι : Η δουλειά σας δεν εχει αξία.
Αρα δεν παράγει επιστήμονες ικανούς να απαιτήσουν αμοιβή για το εργο τους ή το εργο τους δεν αξιζει αμοιβη.

Απο προσωπική πείρα θα πω οτι εχω κατασκευάσει website για Πανεπιστήμιο, όταν έκανα το μεταπτυχιακό μου και έλαβα αμοιβή. Δεν χρειάστηκε καν να το συζητήσω.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Re: Σχεδιασμός λογοτύπου σχολής Πανεπιστήμιου (Δωρεάν;)

Δημοσίευσηαπό mc13 » 20.01.20, 10:19 am

Είμαστε μια χώρα χωρίς σύλλογο γραφιστών κ χωρίς κατοχυρωμένα εργασιακά δικασιώματα. Ο καθένας μπορεί να δηλώνει γραφιστας, δεν υπάρχει έλεγχος ή κάποιος φορέας ελέγχου.
Άβαταρ μέλους
mc13
Member

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων