indesign απορίες

Adobe InDesign, Photoshop, Illustrator, Quark Xpress, Corel Draw, PhotoPaint, Corel Painter κ.λπ

indesign απορίες

Δημοσίευσηαπό alexandra » 11.07.05, 2:19 pm

λοιπον ειπα και εγω μια που βρηκα την ευκαιρια να θεσω μερικες απο τις πολλες ερωτησεις που εχωπανω στο Indesign.

μεταξυ αλλων σχεδιαζω ενα νεανικο περιοδικο το οποιο για πολλους λογους το στηνω στο corel - να σημειωσω εδω οτι δεν εχω κανενα προβλημα ως προς το corel :) - το περιοδικο λοιπον θα γινει μηνιαιο και πιθανως θα αυξηθει η υλη του... ετσι μπηκα στη λογικη να το ψαξω με το indesign

μου δημιουργηθηκαν οι εξης απορίες (δουλευω στο Indesign cs)
- υπαρχει ελληνικο λεξικο αν ναι, που πως μπορω να το εγκαταστησω
- πως μπορω να κανω spelling σε μια παραγραφο (το ψαχνω και δεν μπορω να το βρω) παω απο το Hyphenation settings βαζω 4 - 2 - 2 - 3 περιπου οπως το ειχα στο corel αλλα δεν μου εμφανιζει καμια διαφορα :roll:

και κατι ακομα... το περιοδικο ειναι καθαρη διασταση 17χ24 τι διασταση πρεπει να εχω την σελιδα μου στο Indesign (πχ στο corel εβαζα 17,6χ24,6 και στα 6 χιλιοστα τοποθετουσα τα crop marks)
και πως βαζω ΣΩΣΤΑ τα crop marks? (ισως φαινεται χαζη η ερωτηση και "αντιεπαγγελαμτική" αλλα εχω κολλήσει...)

ευχαριστω :lol:
http://www.twomatch.gr

++live for design and design for life++
Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

KOURAGIO!

Δημοσίευσηαπό Panagiotis » 11.07.05, 10:42 pm

KOURAGIO ALEXANDRA!

DYSTYXWS DEN GNWRIZW InDesign, alla o logos pou sou grafw einai pws anoigwntas egw to Rhinoceros 3.0 Evaluation emeina ektos apo ekplhktos k apoxavnwmenos giati mou fainetai 'kineziko' dioti den gnwrizw apolytws tipota gia to Rhinoceros (oxi oti mou xreiazetai idiaitera gia thn wra, alla den tha htan kako na to mathw, Oooooooooootan to mathw! ) :)

Opote glykia mou ypomonh!

Filia,
Panos
Web & Visual Communication Services
Άβαταρ μέλους
Panagiotis
Senior Member

Υποστήριξη Ελληνικών σε προϊόντα της Adobe

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 12.07.05, 10:56 am

Καλημέρα Αλεξάνδρα.

Adobe και υποστήριξη Ελληνικών

Όλες οι εφαρμογές της Adobe, απο την έκδοση CS και μετά, κυκλοφορούν με 2 τύπους interface. Tον επίσημο "Αγγλικό" CS και τον τοπικό (CE για ανατολική ευρώπη κτλ). Θα μιλήσουμε για τα Ελληνικά δεδομένα.

Στην Ελλάδα, η σωστή ορολογία είναι το Aγγλικό ή το Ελληνικό interface, με αντίστοιχα αγγλικά και ελληνικά μενού. Ειδικά για το ελληνικό interface, υπάρχει για την έκδοση CS ένα Plug-in, με το οποίο μπορεί ο χρήστης να αλλάξει τα μενού από Ελληνικά στα Αγγλικά.

Αυτό στην έκδοση CS2, φαίνεται να καταργείται, διότι για πρώτη φορά, συμπεριλαμβάνεται Ελληνική υποστήριξη σε όλο το πακέτο και μεμονομένα. Δηλαδή ορθογράφος και συλλαβισμός.

Τώρα για την έκδοση CS που προφανώς σε ενδιαφέρει. Αν έχεις όντως την CS, θα σε απογοητεύσω. Δεν υποστηρίζει Ελληνική ορθογραφία ούτε συλλαβισμό. Θα πρέπει να προμηθευτείς την έκδοση CE. Υπάρχει σε demo μορφή απο το site της WinSoft.

¶λλη λύση είναι να βρείς την έκδοση CS2, όπου όπως γράφω και πιο πριν υποστηρίζει αυτόματα τα Ελληνικά. Μπορείς να κατεβάσεις και σε αυτή την περίπτωση το demo (με μια adsl γραμμή θα σου πάρει 3-4 ώρες).

Μόλις δοκιμάσεις έκδοση που υποστηρίζει Ελληνικά, θα απαντηθούν αυτόματα όλες σου οι απορίες σχετικά με τα settings που θές να εφαρμόσεις.

Σχετικά με ξακρίσματα και σημεία κοπής - Νέα (?) μέθοδος

Ειδικά για σένα που είσαι και χρήστης Corel, μπορείς να ξεχάσεις τους παλιούς σου εφιάλτες. Εκτώς ότι το Adobe Indesign λαμβάνει απευθείας γραμμικά αρχεία με copy paste από το illustrator, δεν χρειάζεται πλέον να έχεις πονοκεφάλους για τα σημεία κοπής.

Όταν πάς να κάνεις ένα νέο αρχείο, δίνεις την καθαρή του διάσταση. Τσεκάρεις το advanced option και εμφανίζονται ακόμη 2 δεδομένα. Το bleed και το slug. Το bleed, είναι η πληροφορία για τα ξακρίσματα, δηλαδή πόσο ξάκρυσμα έχεις συμφωνήσει με τον τυπογράφο ότι είναι αναγκαίο για την συγκεκριμένη εργασία. Το slug μας είναι άχρηστο. Είναι περιοχές έξω από την εργασία οι οποίες αφορούν πληροφορίες που θέλουμε να παρέχουμε στον τυπογράφο. Τις αφήνουμε 0mm.

Εαν σε ενδιαφέρει περιοδικό, φυσικά έχεις τσεκαρισμένο το Facing pages, όπου θα δείς ότι στο bleed, αντί για left και right αναγράφει inside και outside ! Το inside φυσικά το αφήνεις 0 mm και βάζεις τιμές στα υπόλοιπα 3 πεδία.

Καθώς θα σχεδιάζεις τα σαλόνια του περιοδικού, ότι θές να ξακρίζει θα το βγάζεις κανονικά, ακόμη και αν ειναι λιγότερο ή περισσότερο απ'όσο είχες δηλώσει όταν δημιούργησες το αρχείο.

Όταν έχεις ολοκληρώσει την εργασία σου και πας να παράγεις τα pdf αρχεία σου, το indesign, έχωντας τις τιμές για το bleed που δήλωσες, θα τοποθετήσει αυτόματα τα cropmarks αρκεί να τσεκάρεις την επιλογή για να τοποθετήσει.

Αυτά για την ώρα. Καλή συνέχεια.

Φιλικά, Θεμιστοκλής
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 12.07.05, 11:03 am

καλημερα Θεμιστοκλή, με κατατόπισες πλήρως σε ευχαριστώ πολύ.

θα ψαξω για την εκδοση CE ή ακομη καλυτερα την CS2 για να ειμαι ειλικρινης το προγραμμα δεν ειναι αγορασμενο (αφού ακομα τεστάρω τις δυνατοτητες του αλλα και τις δικες μου) αλλα απο τη στιγμη που θα το δουλευω για το περιοδικο θα το αγορασουμε οποτε να ξερω τι ακριβως να ζητησω.

οσο για τα ξακρισματα καταλαβα πολυ καλα τι εννοεις, οντως ειναι ευκολη η διαδικασία.

σε ευχαριστώ :wink:

Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό peri » 12.07.05, 11:13 am

Λοιπόν γενικότερα το Indesign στο θέμα character-paragraph settings δουλέυει με δύο τρόπους:
α) χρησιμοποιείς τις παλέτες paragraph, character όπως ακριβώς τις χρησιμοποιείς σε Photoshop και Illustrator
β) χρησιμοποιείς τις παλέτες paragraph-character styles που λειτουργούν όπως (περίπου) τα style sheets του Quark.
Αυτα γενικά για το indesign το οποίο όμως είναι πρόγραμμα σελιδοποίησης και θα σου προτεινα να πάρεις κάποιο βιβλίο γι'αυτο αν δεν έχεις ξαναδουλέψει με καθαρά σελιδοποιητικά προγράμματα (το Corel δεν είναι τέτοιο).
Τώρα στην πράξη ανοίγοντας το παράθυρο διαλόγου του Hyphenation σου δείχνει κάποιες ρυθμίσεις οι οποίες είναι ουσιαστικά "προυποθέσεις" των λέξεων για γίνουν hyphenate. αν αλλάζεις τις ρυθμίσεις εκεί και δεν βλεπεις αλλαγές σημαίνει οτι αυτές οι αλλαγές δεν είχαν μεγάλη διαφορά απο τα defaults settings του InDesign.
Crop marks στο Indesign δεν χρειάζεται να φτιάξεις με το πενάκι (όπως υποθέτω έκανες στο Corel). Τα crop marks ορίζονται ακριβώς στα σημεία που τελειώνει η σελιδα σου. Απλά όρισε μια bleed area (File>Document Setup... Bleed) που είναι η περιοχή της φωτό σου που θα βγαίνει έξω απο τη σελίδα.
Αυτά απο μένα
Άβαταρ μέλους
peri
Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 12.07.05, 11:22 am

Καλημερα peri,

ευχαριστω για την απαντηση σου.

οχι δεν ειναι πρωτη φορα που δουλευω σελιδοποιητικο προγραμμα. δουλευα το qxpress για αρκετο καιρο μαλιστα εχω "στησει" βιβλιο 850 σελιδων. το βιβλιο ομως με το περιοδικο εχει μεγαλη διαφορα στο τροπο που το δουλευεις... εκει ειχα το προβλημα αλλα λυθηκε.

Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό alexandra » 01.09.05, 1:46 pm

κυριε... κυριε.. εχω ακομη μια απορια στο in design!

συνηθησμένη απο τη λογική του corel οταν εστηνα ενα σαλονι περιοδικού (πχ. 17χ24 η καθε σελιδα 34χ24 το αναπτυγμα) και ειχα μια φωτογραφία που ηθελα να πιανει και τις δυο σελιδες τοτε την εκοβα στο photoshop εστι ωστε η μιση να πιανει την αριστερη σελιδα και η αλλη μιση τη δεξια και αυτο γιατι εστελνα .pdf αρχεια με την καθε σελιδα χωριστα.

τωρα που δουλευω στο Indesign ρωτώ: θα πρεπει παλι να σπαω την photo στη μέση ή δεν πειραζει να την κανω Place ολοκληρη και ας πιανει και τις δυο σελιδες. θα εχουνε προβλημα με το μονταζ?

ευχαριστώ :roll:

Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό leo » 01.09.05, 2:57 pm

alexandra μπορείς να την έχεις ολόκληρη την φωτογραφία. Το ανάπτυγμα το βλέπει σαν 2 ξεχωριστές σελίδες. Δεν ξέρω αν υπάρχει επιλογή στο cs2 για να κάνεις εξαγωγή όλο το αρχείο σε ξεχωριστά pdf ανα σελίδα, στο cs δεν υπήρχε.
Άβαταρ μέλους
leo
Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 01.09.05, 3:36 pm

σε ευxαριστώ leo για την απαντηση σου.
για την ωρα το δουλευω το cs. χμμ! μαλλον θα χρειαστεί να ρωτησω το τυπογραφείο..

thanks anyway :wink:

Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Staff » 01.09.05, 5:55 pm

Αλεξάντρα γειά σου ,και χρόνια πολλά για την γορτή σου (κοματάκι ετεροχρονισμένα)

Καταρχήν η διαδικασία που ακουλουθούσες στο corel δεν ανήκει στην "λογική" του corel , απλά είναι ένας ακόμη τρόπος για το αποτέλεσμα που επιδίωκες ,καθότι και στο corel υπάρχει η αντίστοιχη εντολή με το place (effects/power clip/place inside container), αλλά και διάφοροι άλλοι τρόποι για να μοιράσεις μια φωτογραφία σε δύο σελίδες.

Φίλε peri
Συμφωνώ πως το corel δεν είναι πρόγραμμα σελιδοποίησης, τα crop marks όμως δεν χρειάζεται να τα φτιάξεις με το πενάκι , υπάρχει έτοιμη vba macro που τα φτιάχνει όπου και όπως θέλεις.

Συγνώμη για την "παρεμβολή" μου , αλλά γενικά με έχει κουράσει ο υποτιμητικός τρόπος που αναφέρονται συνάδελφοι στο συγκεκριμένο πρόγραμμα πχ. ("γραφίστες που γνωρίζουν μόνο το σπασμένο τους corel" από άρθρο του Μιχάλη Αντωνόπουλου στο Γραφίστα τεύχος 31) και καλό θα ήταν να καταλάβουμε όλοι πως την διαφορά στην δουλειά μας δεν την κάνουν τα προγράμματα ή τα μηχανήματα αλλά το βάθος της γνώσης μας σε αυτά, σε συνδυασμό με την αισθητική μας που παρεπιπτόντως δεν διδάσκετε από καμία σχολή ,αλλά ούτε και πάει πακέτο με κάποιο software ή hardware.

Φιλικά και συναδελφικά [/code]
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 02.09.05, 7:30 am

1. Εικόνα πάνω στην ράχη του εντύπου

Είτε αναφερόμαστε στο InDesign, είτε στο Corel, εισάγουμε την εικόνα μας και την εντάσσουμε στο layout. Ούτε κόψιμο στα 2, ούτε power clip. Αυτές οι πατέντες, ανήκουν στην προ pdf εποχή. Χρησιμότατες παρόλα αυτά.

Αφού ολοκληρωθεί η σχεδίαση ή σελιδοποίηση του εντύπου, κάνουμε print το αρχείο σε έναν εικονικό Postscript Printer ( Post Script File) και επιλέγουμε σαν PPD, τον Acrobat Distiller που διαθέτουμε (5,6,7 κτλ).

Το postscript αρχείο που προκύπτει, το περνάμε μέσα από τον Distiller με τα settings που μας έχει δώσει το ατελιέ μας, και προκύπτει το pdf αρχείο με τις σελίδες μια μια.

Αυτή είναι η ορθή μέθοδος προετοιμασίας αρχείου προς pre-press.

2. InDesign και εξαγωγή μονών σελίδων pdf.

Νομίζω ότι με την παραπάνω μέθοδο έχω καλύψει ήδη την απορία αυτή. Φυσικά, το InDesign, το κάνει αυτό από την έκδοση 1. (και άρα και στην 2, και στην CS και την CS2). Αυτό για να λυθεί η απορία.

Ο άλλος τρόπος που κάνει pdf το Indesign, προφανώς δεν αναφέρεται σε σενάρια pre-press αλλά απλή εκτύπωση όλου του εντύπου, σε σαλόνια, σε μορφή Pdf (για Inject ή lazer εκτυπωτή ή απλά για αποστολή του εντύπου μέσο email). Δηλαδή, File/Export/PDF. Και πάλι εκεί, έχουμε την δυνατότητα να τυπώσουμε το αρχείο σε Pdf, ολόκληρο, είτε σε σαλόνια, είτε μεμονωμένες σελίδες. Το ίδιο ισχύει για EPS.

Ακόμη όμως και μόνο αυτή την ικανότητα να είχαμε, (δηλαδή ένα print για μια και μόνο σελίδα Pdf, και ξανά και ξανά μέχρι να τυπωθούν όλες μια μια), το ID, παίρνει τέτοιο scripting που θα μπορούσε κανείς να φτιάξει μια ρουτίνα που να κάνει αυτή την εργασία αυτόματα. Ήδη μπορεί κανείς πολύ εύκολα να βρει τέτοια scripts στο διαδίκτυο. Αλλά δόξα το θεό. Όπως γράφω και στο θέμα 1, το ID, με εξαγωγή σε ps και απο εκεί με distilling σε Pdf, μετατρέπει οποιοδήποτε έντυπο σε μονές, σελίδες pdf.

3. Σχετικά με το Corel

Επειδή το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον από μόνο του, αξίζει αν θέλετε να ανοιχτεί νέο θέμα, στην κατάλληλη θεματική ενότητα, ώστε να μην αλλοιωθεί το συγκεκριμένο thread.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 12.09.05, 5:27 pm

καλησπέρα Themistokli και Staff,

μολις σημερα ειδα τις απαντησεις, καποιο προβλημα μου βγαζει στο forum με τα νέα post τα οποία δεν είναι ενεργοποιημένα...

anyway:

@ staff:
ευχαριστω για τι ευχες!

στο corel έτσι ακριβώς δουλευα με το effects/power clip/place inside container)...

την βρήκα τελικα την ακρη στο in design, δεν δυσκολεύτηκα.

@ themistoklis:
σε ευχαριστώ πολύ, κοντεύω να γράψω manual με τα βοηθήματά σου thanks once again :)

Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό alexandra » 11.11.05, 4:25 pm

για να μην χρειαζετε καθε φορα που εχω απορία (πολυ συχνά δηλαδή) να ανοιγω και νεο topic για το Indesign το συνεχίζω εδω... :lol:

λοιπον ειμαι στο Indesign cs εχω στησει το περιοδικο μου με γραμματοσειρά κειμενου (κανονικά αγορασμένη) την cf urania. με το που τα κανω pdf μου βγάζει το εξης μηνυμα:
the following fonts aren't currently available: cf urania bold

ενω ειναι κανονικα εγκατεστημενη το πακετο της Urania. φυσικά και τις διαβαζει κανονικα στο in design αλλα και οταν ανοιγω το pdf. και ρωτώ, ειναι απλώς "σκουπίδι πληροφορία" η θα εχει καποιο προβλημα στην εκτυπωση...

μια αλλη γραμματοσειρά δεν μπορει να την κάνει embeded την pf diesel (και μονο αυτη απο τις free γραμματοσειρες του deltad ) αλλα εκει βρηκα τη λυση να κανω outlines τον τιτλο ο οποιος φοράει τη συγκερκιμενη γραμματοσειρά. Εκει βεβαια φαινοταν το προβλημα γιατί με το άνοιγμα του pdf η γραμματοσειρά "χτυπουσε".

Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό tsevis » 11.11.05, 4:38 pm

Έχω ακούσει από τον Πάνο Βασιλείου πως οι CS εκδόσεις της Adobe απαιτούν αναβαθμισμένες (ή αν θέλετε πιο σύγχρονες) OpenType ή TrueType εκδόσεις.
Εφόσον κανείς έχει νόμιμα μια γραμματοσειρά θα μπορούσε να αναφέρει το πρόβλημα στην εταιρία ανάπτυξης και λογικά να του βρουν λύση.

Τώρα, κατά πόσο θα δεχόταν να δώσει ξανά μια νέα έκδοση μιας γραμματοσειράς που είχε διατεθεί με ένα περιοδικό, δεν το ξέρω.
Το θεωρώ όμως δύσκολο, εφόσον οι προσφορές στα περιοδικά γίνονται μέσα στα πλαίσια ενός συγκεκριμένου χρονοδιαγράμματος και ενός διαφημιστικού προγράμματος.

Μια λύση πάντως θα ήταν να εξαχθεί το αρχείο σε PostScript και μετά να μετατραπεί σε pdf μέσω Acrobat Distiller. Αν μάλιστα, Αλεξάνδρα, δοκιμάσεις κάποια παλαιότερη version του pdf ίσως και να δουλέψει.

Καλή συνέχεια

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 11.11.05, 4:42 pm

tsevis έγραψε:Μια λύση πάντως θα ήταν να εξαχθεί το αρχείο σε PostScript και μετά να μετατραπεί σε pdf μέσω Acrobat Distiller.

μαλλον ετσι θα το δοκιμασω Χαρη. απλά μου εκανε εντυπωση πως η cf urania (κανονικα αγορασμένη) δεν μου ειχε δημιουργήσει πρόβλημα εως τώρα και ξαφνικά βγάζει πρόβλημα και μάλιστα η Bold version της.

ευχαριστώ για την άμεση απαντησή σου! :wink:

Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό tsevis » 11.11.05, 5:03 pm

Μπορεί όμως ακόμη και να είναι κατι παροδικό τότε. Ακόμη και ένα conflict της στιγμής. Φαντάζομαι πως δοκίμασες κάποια επανεκκίνηση.

Μήπως επίσης κάνει conflict με κάποιο άλλο font. Δοκίμασε να φτιάξεις ένα άδειο έγγραφο με μόνη γραμματοσειρά την CF Urania Bold. Δες αν κλείνει μόνο του σε pdf. Αν ναι, σημαίνει πως ίσως ο συνδιασμός με κάποια άλλη να δημιουργεί το conflict.

X.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 11.11.05, 5:10 pm

Θυμάμαι σε ένα βιβλίο που έκλεισα με Αrial font, επειδή το κείμενο είχε γινει placed από ένα Word αρχείο με κάποια άλλη γραμματοσειρά, αν και είχα αλλάει παντού το formatting με styles, μου ζητούσε ακόμα την ργαμματοσειρά που χρησιμοποιούταν στο Word. Κανένα πρόβλημα στη διαδικασία film/press αλλά το error το έβγαζε.. Μπορείς να το τεστάρεις Alex αν τυπώνεται σωστά? Do it..
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό alexandra » 11.11.05, 5:23 pm

tsevis έγραψε:Μια λύση πάντως θα ήταν να εξαχθεί το αρχείο σε PostScript και μετά να μετατραπεί σε pdf μέσω Acrobat Distiller. Αν μάλιστα, Αλεξάνδρα, δοκιμάσεις κάποια παλαιότερη version του pdf ίσως και να δουλέψει.

μαλλον ετσι θα το δοκιμασω Χαρη. απλά μου εκανε εντυπωση πως η cf urania (κανονικα αγορασμένη) δεν μου ειχε δημιουργήσει πρόβλημα εως τώρα και ξαφνικά βγάζει πρόβλημα και μάλιστα η Bold version της.

ευχαριστώ για την άμεση απαντησή σου!
:wink:

Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό alexandra » 11.11.05, 5:28 pm

tsevis έγραψε:Δες αν κλείνει μόνο του σε pdf. Αν ναι, σημαίνει πως ίσως ο συνδιασμός με κάποια άλλη να δημιουργεί το conflict.

δοκιμασα το tip που μου ειπες και κλεινει κανονικα το pdf. :roll: Τι θα μπορούσα να κάνω (επανεκιννηση εχω κανει) για να στρώσει?

ps. σορρυ για το διπλό μήνυμα σήμερα όλα τα προγραμματα μου κολλάνε :oops:

Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό alexandra » 11.11.05, 5:33 pm

και κατι αλλο που παρατηρησα τωρα...

στο συγκεκριμενο αρχείο .indd μου βγαζει το οτι λειπει η cf urania bold (ενω τυπωνετε κανονικα, και εμφανιζετε σωστα στο .pdf).
ανοιγω το προηγουμενο τευχος του περιοδικού, που περιέχει τις ίδιες γρμματοσειρές και εκει δεν εμφανίζει κανενα μηνυμα :roll:

Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Επόμενο

Επιστροφή στο I.III Δημιουργικό λογισμικό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων