My work!!!

Παρουσιάστε στο φόρουμ το Portfolio σας, ή ζητήστε την άποψη / κριτική για μια εργασία σας.

My work!!!

Δημοσίευσηαπό LNinio » 11.04.06, 8:45 am

Παρακαλώ, τα φώτα σας. Θα εκτιμούσα αφάνταστα την άποψη ενός τρίτου για την δουλειά μου. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
isotopon
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 11.04.06, 10:20 am

Καλημέρα.

Το βρίσκω για τον σκοπό του εύστοχο. Αν διορθώσεις τα νούμερα προσθέτοντας και ένα τουλάχιστον μηδενικό θα είναι Super ! Ελπίζω να ακούσεις / σεβαστείς την γνώμη / συμβουλή μου σε αυτό. Ρώτα και τον sirca33 τι τράβηξε.

Επί την ευκαιρία καλωσήλθες και καλή διαμονή !
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 11.04.06, 10:23 am

Ευχαριστώ Θέμη. Υποθέτω εννοείς οτι οι τιμές των 3 προσφορών είναι μικρές! Το σκέφτηκα και εγώ πριν τις βάλω και κάθε κριτική επί του θέματος (απο κάποιον εμπειρότερο στον χώρο) είναι καλοδεχούμενη!
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 11.04.06, 10:31 am

Θα έλεγα ότι υπάρχουν πιο έμπειροι από μένα στο θέμα κοστολόγησης και ακόμη περισσότερο σχεδίασης ιστοχώρων. Εγώ μόνο λίγο Php ξέρω, λίγη action script και λίγο Ajax. Αυτό που μπορώ να υποστηρίξω όμως, είναι ότι κάποιος θα μπορέσει να επικοινωνήσει με έναν δικτυακό τόπο, θα μπορέσει να πουλήσει, θα μπορέσει να διαφημιστεί. Και αυτό αποφέρει κέρδος. Θα πρέπει με αυτή την έννοια και ο δημιουργός (εσύ) αυτής της προβολής να αμειφθεί ανάλογα.

Στην αρχαία Ελλάδα, πριν υπάρξουν τα νομίσματα, κάποιος έδινε λάδι και λάμβανε κρασί. Σήμερα έχουμε υπηρεσίες και αμοιβές για αυτές. Προσφέρεις εταιρική παρουσία, προβολή, θέτεις τις βάσεις για οικονομική ανάπτυξη κάποιου, και αντίστοιχα πρέπει να λάβεις και εσύ κάτι.

Θεωρώ ότι ακόμη και να μην αλλάξεις τις τιμές σου τώρα, θα το κάνεις αργότερα όταν δεις τους ανθρώπους αυτούς να έχουν οφέλη και εσύ να μην μπορείς καν να πληρώσεις τα πάγια σου. Είναι δηλαδή αναπόφευκτο αυτό. Δεν έχει να κάνει με κοινωνικό κομπλεξισμό, "γιατί αυτοί να βγάζουν και εγώ όχι ?", έχει να κάνει με απλή και δίκαιη εργασία. Όποιος προσφέρει κάτι πρέπει να αμείβεται ανάλογα.

Καλύτερα να αναθεωρήσεις κατά πολύ το κόστος της εργασίας σου.

Φιλικά, Θεμιστοκλής
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 11.04.06, 10:37 am

Έχεις απόλυτο δίκιο σε ότι λες. Σαφώς και δεν είναι αυτή η κοστολόγηση της εργασίας μου. Απλά είναι ένα είδος "προσφοράς γνωριμίας" διάρκειας 3 εβδομάδων. Σαφώς και μετά θα αλλάξουν.

PS: Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα για την κοστολόγηση website ας μου πει (αν του είναι εύκολο) μια πρόχειρη εκτίμηση για τις δουλειές που έχω στο portfolio! Ξέρω οτι είναι ενοχλητικό αυτό που κάνω, αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή να το αποσαφηνίσω! Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 11.04.06, 10:43 am

Καθόλου ενοχλητικό δεν είναι. Αντίθετα, μακάρι να το έκαναν όλοι αυτό. Δεν είναι κακό να μην έχει ένας νέος δημιουργός τις γνώσεις να κοστολογεί.

Αν το κάνει εν γνώση κάποιος αυτό (χαμηλή κοστολόγηση) κάνει κακό στον κλάδο και στο εαυτό του. Εμείς σαν κοινότητα στο vcdc έχουμε χρέος να σου μεταφέρουμε κάποιες απόψεις / εμπειρίες και μετά εσύ να κρίνεις μόνος σου.

Και είναι πάντα καλύτερα να εξηγήσεις σε κάποιον το πώς μπορεί να βελτιωθεί παρά να τον κατακρίνεις ή να τον μαλώσεις για κάτι που ίσως και να μην γνωρίζει.

Αν τώρα κάποιος δει το site σου και κρατήσει το ποσό 18 ευρώ αλλά δεν έχει χρόνο να "αγοράσει" από σένα, και έρθει μετά από 1 μήνα που θα έχει λήξει η περίοδος προσφορών, ξέρεις τι θα γίνει ? Εσύ θα του πεις 600 ευρώ για ένα απλό στατικό site (το θεωρώ μια μίνιμουμ τιμή για κάτι πολύ πολύ απλό) και αυτός θα σου πεί... Ορίστε ?

Με 18 ευρώ αγοράζεις 6 σουβλάκια.

(πάω να φάω κάτι τώρα.. θα τα πούμε αργοτερότερα)

:)
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 11.04.06, 10:51 am

Μισό λεπτό, μπορεί να γίνει αφορμή αυτό το τόπικ να σκεφτούμε παραμέτρους που δεν εχουμε σκεφτεί ήδη..

Γειά και χαρά σου φίλε κατ'αρήν και καλώς μας ήλθες! Δεν σου βάζω δύσκολα ακόμα (worm, pixel.art.project, l6ko) αλλά θα τα δείς σιγά σιγά. (τσέκαρε τα links στην υπογραφή μου για αρχή!)

Πως ακριβώς κοστολόγησες 19 ευρώ το κάθε website λοιπόν.

Είχες κάποια έξοδά σου υπ'οψιν, κάποια πράγματα που ήθελες να ξεπληρώσεις, τον ανταγωνισμό και την νέα αγορά στην οποία εισέρχεσαι?

Για να δούμε...

Κώστας

Υ.Γ. Σαν σελίδα δεν μου κάθεται καθόλου άσχημη πάντως, ακόμα και αυτή η κλίση στο μενού σου ψηλά. Καλή συνέχεια!
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό LNinio » 11.04.06, 10:55 am

Απαραίτητη διευκρίνηση:
Οι τιμές στην κεντρική σελίδα, αναφέρονται σε μηνιαίο κόστος και για μια fixed περίοδο 2 ετών. Άμεσο αποτέλεσμα είναι το ποιό απλό site με την προσφορά να βγαίνει περίπου 450 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ).
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό sirca » 11.04.06, 4:39 pm

Tα 18.95 Ευρω είναι χρηματοδότηση, ευκολία πληρωμής, δόσεις, για τους πελάτες του.

Το site πχ. είναι 450Eυρώ χωρίς ΦΠΑ και μπορείς να το εξοφλήσεις σε 2 χρόνια δίνοντας 18.95 τον μήνα...

Fair enough!

Το θέμα είναι να μας πουν οι "ειδικοί" αν τα 4,5 κατοστάρικα είναι σωστή τιμή για αυτά που περιλαμβάνει το πακέτο ή λάθος....

Ερώτηση απο εμένα:
Τα 18.95 X 24= 454,8 Euro..... τόκο για την διευκόλυνση δεν θα βάλεις?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sirca
Site Admin

Δημοσίευσηαπό LNinio » 11.04.06, 6:40 pm

Σωστά. Κάπως έτσι το σκέφτηκα και εγώ. Όχι, τόκο δεν προτίθεμαι να βάλω. Το θέμα είναι αν ένα απλό site κοστολογείται 450 ευρώ ή κάπου κάνω λάθος!!! Γνωρίζω οτι τίποτα δεν είναι fixed... απλά θα ήθελα να ξέρω αν η τάξη μεγέθους είναι λογική.
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 12.04.06, 8:26 am

Well, από όσο έχω συνειδητοποιήσει προσωπικά, κάθε φορά τα projects κοστολογούνται ανάλογα με διάφορα κριτήρια και παραμέτρους/παράγοντες που επηρεάζουν την τελική τιμή.

Εσύ πως κατέληξες λοιπόν στο 18,95/μήνα ?
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό pokatro » 12.04.06, 10:06 am

Γεια σας κι από εμένα.

Θα κάνω μια παρένθεση στη συζήτηση περί κοστολόγησης και θα πω κάποια πραγματάκια για το design.

Κατά τη γνώμη μου το background με τα συνεφακια πρέπει να το αλάξεις. Έχεις φτιάξει ένα πολύ ωραίο site και χάνει με το background που έχεις βάλει. Εγώ θα έβαζα ένα flat χρώμα. Δοκίμασε το μαύρο ή ένα σκούρο γκρι.

Πρόσεξε τα γραφικά σου που σπάνε λίγο.

Το layout έχει λίγα προβληματάκια. Στη home πχ δώσε περισότερο αέρα ανάμεσα στα γραφικά αριστερά και στα δείγματα δουλειάς.... Θα σου πρότεινα τα εικονίδια των δουλειών να έχουν το ίδιο μέγεθος. Επίσης οι αποστάσεις ανάμεσα στις συνθέσεις αριστερά να είναι ίδιες. Γενικά πρόσεξε λίγο τις ισοροπίες σου...

Αυτά.... Καλή συνέχεια στην ωραία σου δουλειά
Always be you
Άβαταρ μέλους
pokatro
Member

Δημοσίευσηαπό pokatro » 12.04.06, 10:22 am

Περί κοστολόγησης...

Όταν τελειώσει η περίοδος προσφοράς θα έλεγα ότι είναι καλό να το διατυπώνεις ως εξής:

- κατασκευή website
- κατοχύρωση domain name
- 6 σελίδες
- δυναμική contact form πχ από 500 eurο

Πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου το βαθμό δυσκολίας κάθε δουλειάς, την τρέλα του καθενός (μπορεί ο πελάτης να θέλει να δει 800 προσχέδια) και άλλους παράγοντες που δεν μου έρχονται τώρα. Μη βρεθείς στη δυσάρεστη θέση να δουλεύεις μια δουλειά που τελειωμό δεν έχει για 450euro.

Καταλαβαίνω πάντως τη λογική της fix τιμής. Δύσκολοι καιροί και πρέπει να δώσεις ένα κίνητρο στον πελάτη... Όλοι τα έχουμε κάνει αυτά.
Always be you
Άβαταρ μέλους
pokatro
Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 12.04.06, 11:08 am

Pokato, σε ευχαριστώ θερμά για τις εμπεριστατωμένες παρατηρήσεις σου.
Θα δοκιμάσω για το background να δω πως βγαίνει, για τα εικονίδια των δουλειών έχεις απόλυτο δίκιο και θα αλλαχτούν πάραυτα. Οι αποστάσεις στα banner στο sider αριστερα, δεν είναι οι ίδιες επίτηδες, για να καταδεικνύεται το γεγονός ότι πρόκειται για διαφορετικά πράγματα (άλλο το newsletter που είναι εσωτερικό του site και άλλο η psiGROUP που δεν αφορά αυτό καθ’ αυτό το site).
Για την κοστολόγηση μετά το πέρας των προσφορών, έχει απόλυτο δίκιο και κάπως έτσι θα το κάνω.

Όπως και να’ χει, σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά που ασχολήθηκες με την δουλειά μου.
Όλοι σας με έχετε σκλαβώσει.
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 12.04.06, 6:56 pm

Καλησπέρα.
Δεν θα σταθώ στις τιμές μιας και οι προλαλήσαντες τα ξέρουν καλύτερα.
Θα πω απλά τι δεν μου έκατσε καλά στον σχεδιασμό όταν το πρωτοείδα:

1. Οι εικόνες έχουν πολύ άσχημη ποιότητα. Δοκίμασε να την ανεβάσεις όταν τα κάνεις save ή αν δεις οτι βγαίνει καλό δοκίμασε ακόμα και gif. Σε σχετικά μικρές εικόνες δίνει πολύ καλό αποτέλεσμα με μικρό μέγεθος, πολλές φορές μικρότερο και απο jpg.

2. Ενώ σαν concept είναι πολύ όμορφο δεν έχεις δώσει προσοχή σε κάποιες λεπτομέρειες. Για παράδειγμα πρόσεξε τις περασιές στα κουτάκια στο πλάι γιατί φαινονται βαλμένα σχεδόν τυχαία.

3. Όταν αποθηκεύεις μια εικόνα που περιέχει γράμματα είναι πιο ομορφο να είναι anti-aliased τα γράμματα.

4. Το σημείο που γράφεις "Το internet στην Ελλάδα, αλλάζει. Εσείς;
[...]Σχεδίαση και ανάπτυξη παρουσιάσεων σε CD" είναι λες και το κείμενο μπήκε χύμα στη σελίδα. Χρειάζεται λίγο φτιάξιμο ώστε να ταιριάζει περισσότερο με τα υπόλοιπα. Κάποιου είδους πλαίσιο ίσως; Επίσης νομίζω οτι θα ήταν καλύτερα να είναι τα γράμματα σκούρο γκρί αντί για καθαρό μαύρο.

5. Υπάρχουν πάρα πολλές διαφορετικές γραμματοσειρές στη σελίδα.

6. Θα προτιμούσα οι όροι χρήσης στο footer να είναι μαζί με τα υπόλοιπα αντικείμενα και χωρίστό να είναι μόνο το copyright notice.

7. To φόντο δεν είναι seamless και φαίνονται οι ενωσεις. Δοκίμασε να το κάνεις seamless με χρήση της λειτουργίας offset στο photoshop.

8. Στα κουτάκια των προσφορών οι γωνίες δεν είναι διαφανείς ενώ θα έπρεπε μιας και έχουν στρογγυλεμένες άκρες.

9. Στη φόρμα εγγραφής για το newsletter το editbox "κολλάει" πάνω στο κουμπί υποβολής.

10. Το εικονίδιο στο κουτάκι για το newsletter δεν είναι καλά κομμένο και φαίνονται aliased οι άκρες του.

Αυτά απο μένα, μπορείς κάλλιστα να τα αγνοήσεις μιας και τα περισσότερα αφορούν λεπτομέρειες. Πρόσεξε μόνο το πρώτο για την ποιότητα των εικόνων γιατί χαλάει αρκετά τον σχεδιασμό.
Συγγνώμη αν ακούστηκα αυστηρή, δεν ήταν αυτή η πρόθεση μου... :oops:
Σε γενικές γραμμές μου άρεσε πάντως :)
Καλή συνέχεια! :)
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 12.04.06, 7:05 pm

Καλοδεχούμενες οι προτάσεις σου Michelle αλλά αυτό για την ποιότητα των εικόνων δεν το κατάλαβα. Για να είμαι ειλικρινής η ποιότητα είναι υποβιβασμένη από την αρχική εικόνα για να μειωθεί το μέγεθος και κατ' επέκταση το loading της σελίδας. Οι εικόνες είναι αποθηκευμένες με το 80% της αρχικής τους ποιότητας. Έχω τσεκάρει το site σε 3 διαφορετικές οθόνες (αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό βέβαια) και κανείς δεν μου είπε κάτι για την ποιότητα. Παρακαλώ οι υπόλοιποι να εκφέρουν γνώμη για το συγκεκριμένο θέμα, γιατί ειλικρινά με θορύβησε.
Οι υπόλοιπες παρατηρήσεις σου με βοηθούν πάρα πολύ και σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες και εσύ με την προσπάθειά μου.
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 12.04.06, 7:09 pm

Themistoklis έγραψε:Αν το κάνει εν γνώση κάποιος αυτό (χαμηλή κοστολόγηση) κάνει κακό στον κλάδο και στο εαυτό του. Εμείς σαν κοινότητα στο vcdc έχουμε χρέος να σου μεταφέρουμε κάποιες απόψεις / εμπειρίες και μετά εσύ να κρίνεις μόνος σου. \

[...]

Εσύ θα του πεις 600 ευρώ για ένα απλό στατικό site (το θεωρώ μια μίνιμουμ τιμή για κάτι πολύ πολύ απλό)

Όταν όμως Θεμιστοκλή ο πελάτης ΦΡΙΚΑΡΕΙ όταν του πεις μια τέτοια τιμή και δεις οτι αν δεν χρεώνεις λιγότερα έστω στην αρχή δεν πρόκειται να έχεις δουλειά τι κάνεις; Κάθεσαι άπραγος και φτιάχνεις πράγματα μόνο για το κέφι σου και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι δεν κάνεις κακό στον κλάδο;
Ωραία όλα αυτά στη θεωρία αλλά οι πελάτες χρειάζονται πολλήηη επιμόρφωση για να κατανοήσουν γιατί πρέπει να πληρώσουν τα μισά απο όσα λες. Αν πεις 600 ευρώ για στατικό site θα σε κοιτάνε σαν να ήρθες απο άλλο πλανήτη οι περισσότεροι. Και τι θα κάνεις; Δεν σου έρχονται πάντα μεγάλες δουλειές, και ένας μικρομεσαίος δεν έχει τα χρήματα για να επενδύσει τόσο σε ένα στατικό site συνήθως. Τουλάχιστον αυτά έχω δει εγώ στο μικρό διάστημα που δουλεύω. Εδώ πληρώθηκα 650 ευρώ για δυναμικό site και της έλεγε ο άντρας της "μα καλά θα δώσεις τόσα λεφτά για μια ...ζωγραφιά;;". Δεν ξέρουν και δεν μπορούν να κρίνουν οι περισσότεροι. Εσείς που είστε φτασμένοι και γνωστοί είναι φαντάζομαι πιο εύκολο να πείτε τέτοιες τιμές. Σκέψου όμως κάποιος που ξεκινά... Δεν είναι δυνατόν να χρεώνει τόσα. Θα μείνει χωρίς δουλειά. Ο πελάτης δεν καταλαβαίνει και θα πάει στον Ινδό που θα του το κάνει με το 1/5 των χρημάτων.
Είπαμε, προσπαθούμε να δώσουμε στους πελάτες να καταλάβουν πέντε πράγματα αλλά δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου. Ειδικά όταν δεν είναι ο άλλος σε θέση να κατανοήσει τη διαφορά μεταξύ ενός κακού design και ενός καλού ή έστω αξιοπρεπούς.
Σόρρυ για τη φλυαρία αλλά αυτό τον καιρό είμαι λίγο συγχυσμένη μιας και ανέλαβα μια δουλειά για την οποία θα πληρωθώ πολύ λιγότερο απ'ότι πιστευω οτι κανονικά αξίζει και απ'οτι βλέπω καθώς την προχωράω και νιώθω τελείως μ@λ@κας που τη δέχτηκα. :( :(
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 12.04.06, 7:10 pm

LNinio έγραψε:Καλοδεχούμενες οι προτάσεις σου Michelle αλλά αυτό για την ποιότητα των εικόνων δεν το κατάλαβα. Για να είμαι ειλικρινής η ποιότητα είναι υποβιβασμένη από την αρχική εικόνα για να μειωθεί το μέγεθος και κατ' επέκταση το loading της σελίδας. Οι εικόνες είναι αποθηκευμένες με το 80% της αρχικής τους ποιότητας. Έχω τσεκάρει το site σε 3 διαφορετικές οθόνες (αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό βέβαια) και κανείς δεν μου είπε κάτι για την ποιότητα. Παρακαλώ οι υπόλοιποι να εκφέρουν γνώμη για το συγκεκριμένο θέμα, γιατί ειλικρινά με θορύβησε.
Οι υπόλοιπες παρατηρήσεις σου με βοηθούν πάρα πολύ και σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες και εσύ με την προσπάθειά μου.

Ίσως φταίει που τώρα είμαι απο ένα λαπτοπ με ψιλοάθλια οθόνη, ίσως οτι έχω μια ευαισθησία με την ποιότητα στις εικόνες.
Πάντως δοκίμασε το gif και ίσως εκπλαγείς απο τη σχέση ποιότητας-μεγέθους ;)
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 12.04.06, 7:50 pm

Michelle έγραψε:Εδώ πληρώθηκα 650 ευρώ για δυναμικό site και της έλεγε ο άντρας της "μα καλά θα δώσεις τόσα λεφτά για μια ...ζωγραφιά;;". Δεν ξέρουν και δεν μπορούν να κρίνουν οι περισσότεροι. * Εσείς που είστε φτασμένοι και γνωστοί είναι φαντάζομαι πιο εύκολο να πείτε τέτοιες τιμές**. Σκέψου όμως κάποιος που ξεκινά***... Δεν είναι δυνατόν να χρεώνει τόσα. Θα μείνει χωρίς δουλειά.****

*. Δεν σε ενδιαφέρουν τέτοιοι πελάτες
**. Βγάζεις λάθος συμπεράσματα! Πάντα και όλοι στον χώρο της παροχής υπηρεσιών πασχίζουν να βρούν πελάτες, περισσότερους και καλύτερους. Δεν ξέρω πολλούς που το παίζουν τόσο φίρμες, υπάρχουν σίγουρα αλλά αυτοί θα είναι μία πολύ μικρή μειοψηφεία.
***. Μπορώ να σου αναφέρω 100 ονόματα εδώ μέσα που ξεκινήσαμε να δουλεύουμε την τελευταία πενταετία στο αντικείμενο.
****. Καλύτερα να κάθομαι και να μην πληρώνομαι παρά να δουλέυω και να μην πληρώνομαι.

Και ποιός είπε οτι τα portfolios με δικές μας προσωπικές δουλειές δεν μετράνε στην αγορά? Εγώ έχω βρεί τις πρώτες μου freelance δουλίτσες δείχνοντας το προσωπικό μου website για παράδειγμα.

Hint: Εμείς εκπαιδεύουμε τους πελάτες μας, αλλά αυτό δεν θα στο μάθει κανείς και σε κανένα forum, θα πρέπει να το καταλάβεις μόνη σου..
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό Michelle » 12.04.06, 8:03 pm

penlix έγραψε:
Michelle έγραψε:Εδώ πληρώθηκα 650 ευρώ για δυναμικό site και της έλεγε ο άντρας της "μα καλά θα δώσεις τόσα λεφτά για μια ...ζωγραφιά;;". Δεν ξέρουν και δεν μπορούν να κρίνουν οι περισσότεροι. * Εσείς που είστε φτασμένοι και γνωστοί είναι φαντάζομαι πιο εύκολο να πείτε τέτοιες τιμές**. Σκέψου όμως κάποιος που ξεκινά***... Δεν είναι δυνατόν να χρεώνει τόσα. Θα μείνει χωρίς δουλειά.****

*. Δεν σε ενδιαφέρουν τέτοιοι πελάτες
**. Βγάζεις λάθος συμπεράσματα! Πάντα και όλοι στον χώρο της παροχής υπηρεσιών πασχίζουν να βρούν πελάτες, περισσότερους και καλύτερους. Δεν ξέρω πολλούς που το παίζουν τόσο φίρμες, υπάρχουν σίγουρα αλλά αυτοί θα είναι μία πολύ μικρή μειοψηφεία.
***. Μπορώ να σου αναφέρω 100 ονόματα εδώ μέσα που ξεκινήσαμε να δουλεύουμε την τελευταία πενταετία στο αντικείμενο.
****. Καλύτερα να κάθομαι και να μην πληρώνομαι παρά να δουλέυω και να μην πληρώνομαι.

Και ποιός είπε οτι τα portfolios με δικές μας προσωπικές δουλειές δεν μετράνε στην αγορά? Εγώ έχω βρεί τις πρώτες μου freelance δουλίτσες δείχνοντας το προσωπικό μου website για παράδειγμα.

Hint: Εμείς εκπαιδεύουμε τους πελάτες μας, αλλά αυτό δεν θα στο μάθει κανείς και σε κανένα forum, θα πρέπει να το καταλάβεις μόνη σου..

*Και τι να ενδιαφέρει κάποιον όταν ξεκινά; Οι μεγάλες εταιρείες;
**Δεν το είπα αρνητικά για αυτούς, ίσα ίσα που τους σέβομαι και τους συμπαθώ όσους εδω μέσα είναι πχ σαν τον Τσέβη ή το Θεμιστοκλή. Ούτε είπα ποτέ οτι το παίζουν φίρμες! Κάθε άλλο!! Απλά ότι είναι πιο εύκολο γιάυτούς να εφαρμόσουν τα ενδεδειγμένα στις τιμές μιας και αν ο πελάτης δεν μπορεί να τα δώσει απλά θα τον προσπεράσουν.
***Αυτό δεν έχει πάντα σημασία. Μερικοί έχουν το ταλέντο, την τύχη και/ή την διορατικότητα να πετύχουν γρήγορα.
****Και πως θα ζήσεις; Εγώ πες ακόμα δεν είμαι οικονομικά ανεξάρτητη. Κάποιος όμως που ζει απο αυτό; Με την ηθική ικανοποίηση δεν πληρώνεις λογαριασμούς. Άλλωστε ένας λόγος που δέχτηκα τη συγκεκριμένη δουλειά είναι γιατί ΗΘΕΛΑ να την κάνω. Απλά τα χρήματα είναι τόσο λίγα που νιώθω λίγο κορόιδο.

Δεν διαφωνώ οτι οι προσωπικές μας δουλειές μετράνε. Κι εγώ έτσι βρήκα τις πρώτες μου δουλειές. Δεν μπορείς όμως πάντα να δουλεύεις μόνο για χόμπι. Το ζητούμενο είναι να κάνεις το χόμπι επάγγελμα.

Απ: Hint: Δεν διαφωνώ, τους εκπαιδεύεις αλλά πόσο; Απο το Χ θα καταλάβουν οτι πρέπει να πληρώσουν 2Χ ή 3Χ. Όχι όμως 5Χ-8Χ που θα έπρεπε.
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.V Κριτική, Feedback & Portfolio

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων