ΠΡΟΣΟΧΗ! - Πόνος στην πλάτη

Συναντήσεις, δραστηριότητες & επικοινωνία των μελών! Νέος / Νέα στο φόρουμ ? Πες ένα γεια εδώ !

ΠΡΟΣΟΧΗ! - Πόνος στην πλάτη

Δημοσίευσηαπό silencefi » 13.04.06, 11:34 am

λοιπον, εχω να πω το εξης:
εδω και 2 εβδομαδες, κατι με γραφιστικης φυσεως θεματα, κατι με ιντερνετ, κατι με σεμιναρια, βαρεσα 16 ωρες περιπου τη μερα στο pc μου....
λοιπον πιαστηκα...(ετσι νομιζα)
ειναι η 4η μερα που ειμαι πιασμενη στην πλατη και χειροτερεύει.
λεω δεν ειναι ψυξη...
ποναω τοσο, που οχι μονο δε μπορω να κοιταξω αριστερα η δεξια, δε μπορω να ακουμπησω πισω, δε μπορω να κοιμηθω, να αλλαξω πλευρο, να σηκωθω αν ειμαι ξαπλωμενη... ο πονος εντοπιζεται στην πλατη, με καταληξη αυχενα, λες και πονανε ολα τα νευρα...πηγα στο γιατρο λοιπον... ξερετε τι μου ειπε?
ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ "ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ" "ΤΕΝΟΝΤΙΤΙΔΑ ΛΟΓΩ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ"!!!!
ειπε οτι δεν προλαβαινουν να δεχοναται περιστατικα απο τυπακια που την πατησαν με το pc, ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΗ ΤΩΝ ΜΥΩΝ ΣΕ ΠΟΛΥΩΡΗ ΚΑΚΗ ΣΤΑΣΗ,και μου δωσε χαπια και αλοιφη παρακαλω! λεει να κατσω μονο 1 ωρα τη μερα στο pc για μια εβδομαδα τουλαχιστον (αποκλειεται φυσικα...)
και για να μην το παθεις αυτο πρεπει:
1)ΚΑΘΕ 1 ΩΡΑ ΠΟΥ ΚΑΘΕΣΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ ΓΙΑ 5 ΛΕΠΤΑ
2)ΝΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΣΩΣΤΑ (ισια η πλατη κ οχι τη σταση του πιθηκου... αποροφημενου γραφιστα που τον καταπινει η οθονη)
3)Η ΟΘΟΝΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕΞΙΑ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ

προσοχη λοιπον μεγαλη, γιατι πιστεψτε με, αν την πατησετε...
ποναει πολυυυυυυυ!!!!
Εικόνα
"life is art, and art is my life!"

www.efitheohari.com
www.coroflot.com/efi
Άβαταρ μέλους
silencefi
Old Member

Δημοσίευσηαπό diman » 13.04.06, 11:44 am

περαστικα βρε :D ... σε καταλαβαίνω γιατί όταν κλείνουμε ύλη στο γραφείο γίνομαι κι εγώ κάτι σε robocop :wink:
Άβαταρ μέλους
diman
Junior Member

Δημοσίευσηαπό peslac » 13.04.06, 11:54 am

Περαστικά! Εικόνα

Κι εγώ μία από τα ίδια, σε κάθε περίοδο μοντάζ!
Ευτυχώς κρατάει λίγο, άρχισα και δίαιτα μπας και σταματήσει να επιβαρύνεται η μέση και από το βάρος και είμαι μια χαρά!

Απλώς τώρα πεινάω συνέχεια...
http://peslac.pblogs.gr/
***Ο χρήστης peslac συχνάζει στο blog του και στο msn***

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 13.04.06, 12:05 pm

Ο charlis το χε πει, η υπόθεση σηκώνει γυμναστήριο. Εγώ πιστεύω 2-3 ώρες την εβδομάδα θα ειναι αρκετές. Ποιός προλαβαίνει όμως?

Δες εδώ για σχετικά σχεδιαγράμματα πάντως, σε σχέση με την στάση σου στη καρέκλα (Google: sitting position) :

http://www.ccohs.ca/oshanswers/ergonomi ... ition.html

http://www.spineuniverse.com/displayart ... e2028.html

Άντε και περαστικά μας! :)
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό silencefi » 13.04.06, 1:13 pm

ευχαριστώ γαι τα περαστικά! :D
παντως οντως το μόνο που μας σώζει... είναι το γυμναστήριο!
με τόσες ώρες στον υπολογιστή όμως... πού να δουμε προκοπή!
(ειμαι 27 χρονών και νιώθω αυτη τη στιγμή σαν ταλαιπωρημένος γεράκος 85 χρονών που δεν μπορεί να κουνηθεί!)
αίσχος!

παρεπιπτόντως ... είμαι ακόμα στον υπολογιστή μου... από τις 11 το πρωί κ εχει πάει 2.15... είναι που είπε ο γιατρος.. μόνο 1 ώρα να κάθομαι για μια εβδομάδα....

ααααχχχ! κατεστραμένη γενιά... δε σκαμπάζει από συμβουλές! :mrgreen:

www.efitheohari.com
www.coroflot.com/efi
Άβαταρ μέλους
silencefi
Old Member

Δημοσίευσηαπό silencefi » 13.04.06, 1:15 pm

penlix έγραψε:Ο charlis το χε πει, η υπόθεση σηκώνει γυμναστήριο. Εγώ πιστεύω 2-3 ώρες την εβδομάδα θα ειναι αρκετές. Ποιός προλαβαίνει όμως?

Δες εδώ για σχετικά σχεδιαγράμματα πάντως, σε σχέση με την στάση σου στη καρέκλα (Google: sitting position) :

http://www.ccohs.ca/oshanswers/ergonomi ... ition.html

http://www.spineuniverse.com/displayart ... e2028.html

Άντε και περαστικά μας! :)

μπηκα στα links σου...thanxxxx
είναι πάνω κάτω ότι είπε κ ο γιατρός...
πώς θα το κάνω κτήμα μου,δεν ξέρω... στάνταρ θα το εφαρμόσω για λίγο, και μετά πάλι αυθόρμητα θα επανέλθω στη στάση "βουτιά στην οθόνη" :roll:

www.efitheohari.com
www.coroflot.com/efi
Άβαταρ μέλους
silencefi
Old Member

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ! - Πόνος στην πλάτη

Δημοσίευσηαπό Livya » 13.04.06, 1:20 pm

περαστικά silencefi!!!
πρέπει να προσέχουμε όλοι λίγο παραπάνω πώς καθόμαστε στον υπολογιστή γιατι δυστιχώς περνάμε πολλές ώρες έτσι.....

silencefi έγραψε:ειπε οτι δεν προλαβαινουν να δεχοναται περιστατικα απο τυπακια που την πατησαν με το pc

ε, συγγνώμη! δηλ. αμα έχεις mac δεν το παθαίνεις? μόνο με το pc συμβαίνει???? :lol: :lol: :lol: :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Livya
Senior Member

Δημοσίευσηαπό tennisball » 13.04.06, 1:35 pm

Livya έγραψε:περαστικά silencefi!!!
πρέπει να προσέχουμε όλοι λίγο παραπάνω πώς καθόμαστε στον υπολογιστή γιατι δυστιχώς περνάμε πολλές ώρες έτσι.....

silencefi έγραψε:ειπε οτι δεν προλαβαινουν να δεχοναται περιστατικα απο τυπακια που την πατησαν με το pc

ε, συγγνώμη! δηλ. αμα έχεις mac δεν το παθαίνεις? μόνο με το pc συμβαίνει???? :lol: :lol: :lol: :lol:

μπααααααα..
και με τα mac μια από τα ίδια είναι..

Περαστικά σε όλους τους χτυπημένους απο τη νόσο του μέλλοντος!
Προσέξτε και τους αγκώνες διότι εκεί πέρα καραδωκεί η επικονδυλίτιδα και πονάει πααααααααααααάρα πολύ!
Ξεκινάει από τον αγκώνα και περνάει στον ώμο συνεχίζει στον αυχένα και καταλήγει στην μέση!

Είχα τρείς βδομάδες αναρρωτική άδεια και μετα από δυο βδομάδες περίπου επιστροφής στο γραφείο είμαι μια απο τα ίδια!
Άβαταρ μέλους
tennisball
Junior Member

Δημοσίευσηαπό silencefi » 13.04.06, 1:47 pm

tennisball έγραψε:
Livya έγραψε:περαστικά silencefi!!!

μπααααααα..
και με τα mac μια από τα ίδια είναι..

Περαστικά σε όλους τους χτυπημένους απο τη νόσο του μέλλοντος!
Προσέξτε και τους αγκώνες διότι εκεί πέρα καραδωκεί η επικονδυλίτιδα και πονάει πααααααααααααάρα πολύ!
Ξεκινάει από τον αγκώνα και περνάει στον ώμο συνεχίζει στον αυχένα και καταλήγει στην μέση!

Είχα τρείς βδομάδες αναρρωτική άδεια και μετα από δυο βδομάδες περίπου επιστροφής στο γραφείο είμαι μια απο τα ίδια!

τετοια λεγε μου τωρα!!!!!!! τετοια λέγε μου τώρα!!!! :shock:

www.efitheohari.com
www.coroflot.com/efi
Άβαταρ μέλους
silencefi
Old Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 13.04.06, 3:45 pm

περαστικά σου και από εμένα
Και εγω κατα καιρούς έχω αντιμετωπίσει διάφορα λόγο υπολογιστή. Θα σκεβρώσουμε στο τελος
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό Ch3 » 13.04.06, 5:05 pm

Karekles paidia! Doste leuta kai parte swstes karekles pou den se afhnoun na katseis san ton pi8hko. Pali kala edw sthn doulia exoume kales kai pote den me exei ksanaponesei h plath opws merikes fores palia.

oi aggones omws einai ligo provlima kai polles fores vazw ena apo auta ta maksilarakia gia to mouse apo katw. Patentes diladi.

(signomh gia ta greeklish, grafw apo thn doulia)
Άβαταρ μέλους
Ch3
Senior Member

Δημοσίευσηαπό vagdesign » 13.04.06, 10:09 pm

Περαστικά και απο μένα, και γρήγορη ανάρρωση.

Πρόπερσυ το καλοκαίρι είχα πάθει κάτι χειρότερο αλλα με άλλο τρόπο. Ψύξη απο aircondition σε rock bar, με είχε πιάσει στη σπονδυλική στήλη. Ούτε να κάτσω μπορούσα, ουτε να κοιμηθώ. Μιά βδομάδα ήμουν σάν μούμια... λίγη Counterpain, λίγη ρακί με εντριβή και μιά κινέζικη αλοιφή με έφεραν στα ίσα μου έπειτα απο 2 μέρες....

Πάντως στη χρήση υπολογιστή, εγώ απο ανέκαθεν άν δέν έχω μπροστά μου "κεντραρισμένη" την οθόνη δέν μπορώ να λειτουργίσω. (Και σε Mac καί σε PC :P )

Περαστικά και πάλι.
Βαγγέλης.
Άβαταρ μέλους
vagdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό silencefi » 14.04.06, 1:09 am

Ch3 έγραψε:Karekles paidia! Doste leuta kai parte swstes karekles pou den se afhnoun na katseis san ton pi8hko. Pali kala edw sthn doulia exoume kales kai pote den me exei ksanaponesei h plath opws merikes fores palia.

oi aggones omws einai ligo provlima kai polles fores vazw ena apo auta ta maksilarakia gia to mouse apo katw. Patentes diladi.

χμ? να φανταστω οτι εχεις και φιλτρο στην οθονη σου ...εεεε????
ετσι πρεπει! εεετσι!!! να ο σωστος επαγγελματιας! οχι σαν και μενα που για να χωρεσουν τα cd μου την εχω στο πλαι την οθονη!!! και οσο για την καρεκλα... εκτος του οτι καμπουριαζω, ανεβαινω πανω της, κανω ακροβατικα, γιογκα... οτι να ναι!! χαχα!

Βαγγελη... κινεζικη αλοιφη? τι κολπα ειναι αυτα? καλη? τι να σου πω, εμενα ο γιατρος μου γραψε reumacid (χαπια, 2 την ημερα.... εγω καταπια 2 μαζι για να ησυχασω, φαντασου πως ημουν...) και μια αλοιφη voltaren η οποια αμφιβαλλω αν μου κανε τιποτα σημαντικο....

www.efitheohari.com
www.coroflot.com/efi
Άβαταρ μέλους
silencefi
Old Member

Δημοσίευσηαπό tennisball » 14.04.06, 10:04 am

silencefi έγραψε:
Ch3 έγραψε:Karekles paidia! Doste leuta kai parte swstes karekles pou den se afhnoun na katseis san ton pi8hko. Pali kala edw sthn doulia exoume kales kai pote den me exei ksanaponesei h plath opws merikes fores palia.

χμ? να φανταστω οτι εχεις και φιλτρο στην οθονη σου ...εεεε????
ετσι πρεπει! εεετσι!!! να ο σωστος επαγγελματιας! οχι σαν και μενα που για να χωρεσουν τα cd μου την εχω στο πλαι την οθονη!!! και οσο για την καρεκλα... εκτος του οτι καμπουριαζω, ανεβαινω πανω της, κανω ακροβατικα, γιογκα... οτι να ναι!! χαχα!

Βαγγελη... κινεζικη αλοιφη? τι κολπα ειναι αυτα? καλη? τι να σου πω, εμενα ο γιατρος μου γραψε reumacid (χαπια, 2 την ημερα.... εγω καταπια 2 μαζι για να ησυχασω, φαντασου πως ημουν...) και μια αλοιφη voltaren η οποια αμφιβαλλω αν μου κανε τιποτα σημαντικο....

Η voltaren δεν κάνει πολλά.. (μήπως παραέχω γίνει σχετική ρε γμτ??)
Εμένα μου έδωσε xefo και mesulid εναλλάξ τα πήγαινα!
Τώρα έχω μείνει στα mesulid και μου είπε να τα κόψω διότι σε λίγο δεν θα με πιάνουν.
Πάντως καλό είναι σε τέτοιες περιπτώσεις-χέρια, δηλαδή- να φοράς κάτι να στο ακινητοποιεί το χεράκι.. Φοράω περιαγκώνιο και ένα άλλο για το καρπό.
Ο cosmo και η Αλεξάνδρα μου είχαν πει για ένα σιδερένιο νάρθηκα που κάνει πολύ καλό αλλά, δεν έχω αξιωθεί ακόμη..

(άσχετο,αλλά, δεν ξέρω που να το γράψω που έχω τρελαθεί από τη χαρά μου.. Στις 19 Μαϊου φεύγω για Ολλανδία!Ουτρέχτη!30 κάτι χιλιόμετρα απο Αμστερνταμ!ΥΕΑΗ!)
Άβαταρ μέλους
tennisball
Junior Member

Δημοσίευσηαπό cOzAtS » 14.04.06, 10:19 am

Καταραμένη τρίτη ηλικία!!!
Για την πίεση που μου ανεβάζουν οι πελάτες έχει να προτείνεις κάτι?
:P :P :P :P

Υ.Γ.: Tennisball eye hate u....όλοι πάνε ταξιδάκια και μόνο εγώ είμαι παγιδευμένος...
:? :? :?
Άβαταρ μέλους
cOzAtS
Junior Member

Δημοσίευσηαπό chryssa » 14.04.06, 10:24 am

cOzAtS έγραψε:Υ.Γ.: Tennisball eye hate u....όλοι πάνε ταξιδάκια και μόνο εγώ είμαι παγιδευμένος...

Μαζι σου και εγω.....

:cry: :cry: :cry:
"Logic will get you from A to B. Imagination will take you everywhere."
Albert Einstein

http://www.gchryssa.com/
Άβαταρ μέλους
chryssa
Senior Member

Δημοσίευσηαπό cOzAtS » 14.04.06, 10:26 am

chryssa έγραψε:Μαζι σου και εγω.....

:cry: :cry: :cry:

Πάμε μπαονο-εκδρομούλα εμείς? :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
cOzAtS
Junior Member

Δημοσίευσηαπό tennisball » 14.04.06, 10:31 am

cOzAtS έγραψε:Καταραμένη τρίτη ηλικία!!!
Για την πίεση που μου ανεβάζουν οι πελάτες έχει να προτείνεις κάτι?
:P :P :P :P

αναισθησία.. αν είναι εφικτό!
ααααααααα και το δίκανο! χεεχεχχε ;)

cOzAtS έγραψε:Υ.Γ.: Tennisball eye hate u....όλοι πάνε ταξιδάκια και μόνο εγώ είμαι παγιδευμένος...

θα σου φέρω δωράκι!
Και μιας πηγαίνω σε ζωγράφους που κάνουν το μεταπτυχιακό τους εκεί πέρα θα τους πω για το vcdc και θα γεμίσουμε με κοπελούδες της Καλών Τεχνών..
ε,ε,ε ???? :wink:
Άβαταρ μέλους
tennisball
Junior Member

Δημοσίευσηαπό cOzAtS » 14.04.06, 10:35 am

:D:D:D:D:D:D

Εγώ πάντα το έλεγα οτι είσαι απίθανη!!!!

Και για πές...καλές καλές? :wink: :wink:

*Πάει να καλωπιστεί για να υποδεχθεί τις ορδές των θαυμασριών του 8) 8) 8) 8)
Άβαταρ μέλους
cOzAtS
Junior Member

Δημοσίευσηαπό tennisball » 14.04.06, 10:38 am

cOzAtS έγραψε::D:D:D:D:D:D

Εγώ πάντα το έλεγα οτι είσαι απίθανη!!!!

Και για πές...καλές καλές? :wink: :wink:

*Πάει να καλωπιστεί για να υποδεχθεί τις ορδές των θαυμασριών του 8) 8) 8) 8)

καλές.. και ξέρεις πως είναι οι καλλιτέχνες..
μην καλωπίζεσαι.. άσχετα ρούχα φόρα και μην μιλάς για pc όταν έρθει η ώρα!
Άβαταρ μέλους
tennisball
Junior Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IV.IV VCDC Members

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων