flash e-card από outlook express

Θέματα web + mobile design, development & cyberculture.

flash e-card από outlook express

Δημοσίευσηαπό fadomlord » 18.04.06, 12:53 am

Θα 'θελα την γνώμη σας για ένα θέμα που μου έχει προκήψει... έχω δουλέψει πασχαλινές ευχετήριες κάρτες και φέτος σε μορφή *.swf (12kb ομίζω είναι λόγος αν βάλεις και την κίνηση..) και το θέμα είναι: θέλω να βρω ένα τρόπο να σταλούν σε όλες τις επαφές που υπάρχουν σε ένα υπολογιστή και ο παραλήπτης (ελπίζωντας ότι έχει flash player τουλάχιστον) να το βλέπει όπως τα συνημένα αρχεία εικόνας χωρίς να χρειάζετε να το τρέξει...
Το ψάχνω πάνω απο μία βδομάδα και δεν έχω βρει λύση...
-=AnalTypography=-
Άβαταρ μέλους
fadomlord
Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 18.04.06, 1:06 am

Η πιο σίγουρη λύση είναι να τους στείλεις ένα url όπου θα μπορούν να δουν online την φλας κάρτα.

Λόγω του ότι ο κάθε χρήστης έχει διαφορετικά προγράμματα για να διαβάσει τα emails (webmails - yahoo, hotmail, google | pop mail - outlook και σία) όπου το καθένα έχει ρυθμιστεί, είτε από τον χρήστη είτε απο updates λογισμικού, να έχει διαφορετικό επίπεδο ασφαλείας, τότε δεν θα μπορέσουν να το δουν όλοι. Ειδικά στα updates που έχει κάνει η MS στο Outlook δεν επιτρέπει (μέσω ρυθμίσεων που αλλάζουν) το άνοιγμα τέτοιων αρχείων γιατί τα θεωρεί επικίνδυνα για μεταφορά ιών.

Ακόμα και gif να το στείλεις, υπάρχει περίπτωση να εκνευρίσει κάποιους χρήστες η ερώτηση "εάν θέλουν να δούνε τις επισυναπτώμενες φωτό που υπάρχουν στο μήνυμά που δέχτηκαν, είτε αυτό είναι σαν απλό attach είτε σαν html.
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

αχά

Δημοσίευσηαπό fadomlord » 18.04.06, 1:14 am

το 'κανα στο flash γιατί έχει αρκετή κίνηση και δνε έλεγε για .gif από την άλλη δεν θα θελα μια απλή περίπτωση κάρτας αλλά (αυτό θα το καταλαβένεις φανταζομαι) ότι και να κάνω θα πρέπει εύκολα μα μπορεί να το στείλει το άτομο που μου το ζήτησε και εύκολα να το δουν οι περισότεροι "πελάτες" του και καταλαβένεις τώρα που να τους βάζω
    ink και τα λοιπά θα ασχολούμε με το τηλέφωνο όλη μέρα να εξηγώ...
    thanks anyway θα το πολεμίσω μέχρι το τέλος (καλού κακού έχω και 2 προτάσεις .jpg :wink: )
-=AnalTypography=-
Άβαταρ μέλους
fadomlord
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 18.04.06, 9:05 am

Στείλε ένα ωραίο image με link τότε και κάντους εσύ να κάνουν click πάνω του. :wink:
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

σωστό

Δημοσίευσηαπό fadomlord » 18.04.06, 9:09 am

penlix έγραψε:Στείλε ένα ωραίο image με link τότε και κάντους εσύ να κάνουν click πάνω του. :wink:

πολύ καλό ούτε που το σκέφτκα σωστός...
-=γιαυτό λέω πολυ καλό αυτό το forum και για τις ιδέες και για τις λύσεις=-
thanks θα το δοκιμάσω να δω :) :) :) :)
-=AnalTypography=-
Άβαταρ μέλους
fadomlord
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 18.04.06, 9:40 am

Alpha Bank 147 00 17366854122

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό notis » 18.04.06, 10:29 am

Συντροφε ΤΕΝ ΤΕΝ!
Κανεις που κανεις το καλο, δωσε μας και τα στοιχεια Login στο ALPHA WEB BANKING να κανουμε Πασχα! :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό useme » 18.04.06, 10:48 am

αν ανυσηχεις για το flash player τοτε απλα κανε το αρχειο .exe ;) θα μου πεις σε καποια mac δε παιζει...

Καντο και μετα ενα zip και στειλτο μαζι με μια φοτογραφιουλα να λεει δειτε το ολο η κατι τετοι :D:D:D:D:D
useme
Member

Δημοσίευσηαπό charlie » 18.04.06, 11:24 am

useme έγραψε:αν ανυσηχεις για το flash player τοτε απλα κανε το αρχειο .exe ;) θα μου πεις σε καποια mac δε παιζει...

Καντο και μετα ενα zip και στειλτο μαζι με μια φοτογραφιουλα να λεει δειτε το ολο η κατι τετοι :D:D:D:D:D

Καλημέρα το exe το κόβουν πολλοί admins ακόμα και αν είναι μέσα σε zip :wink:
Άβαταρ μέλους
charlie
"wow" link provider

Δημοσίευσηαπό useme » 18.04.06, 11:37 am

ναι δεν εχεις αδικο... οποτε οσα λενε τα παιδια πραπανω... δεν ειναι και πολλα που μπορεις να κανεις...!!!

φυσικα οι περισοτεροι δεν εχουν φλας Player.. οποτε απλα πες τους οτι μπορουν να δουν το αρχειο σας απο τον Browser τους ;)
useme
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 18.04.06, 1:23 pm

notis έγραψε:Συντροφε ΤΕΝ ΤΕΝ!
Κανεις που κανεις το καλο, δωσε μας και τα στοιχεια Login στο ALPHA WEB BANKING να κανουμε Πασχα! :lol: :lol: :lol:

Δε κάνεις ούτε του Λαζάρου, μπακαλιάρος κι έτσι Νότη μου!
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

flash player

Δημοσίευσηαπό fadomlord » 18.04.06, 1:58 pm

Ναι καλές όλες οι γνώμες σας. Πέστε μου πως γίνεται να μην έχουν τόσα άτομα (που ασχολούντε με web γενικά) flash player λέτε να στέλνω και το link για να το κατεβάσουν :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :roll: :roll: :roll: [/list]
-=AnalTypography=-
Άβαταρ μέλους
fadomlord
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 18.04.06, 2:15 pm

Λογικά θα έχουν player. Αν όχι, έχει φτάσει το MB πια οπότε ίσως να μην πολυ λέει να το στείλεις. Στείλε link λοιπόν σε url και είσαι μέσα!
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 18.04.06, 5:44 pm

notis έγραψε:Συντροφε ΤΕΝ ΤΕΝ!

χαχαχαχαχα!
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 18.04.06, 6:10 pm

:D

Βρήκα και νέο άβαταρ για τον Πεν...

Εικόνα

Ειδικά φωτογραφημένο απο μαγαζί στις Βρυξέλες για τις ανάγκες του σύντροφου... ΤΙΝ ΤΙΝ
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 18.04.06, 6:17 pm

Και θέλω πολύ ένα τετοιο θηρίο-σκύλο με μούσια, μουστάκια κλπ!
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Επιστροφή στο II.I Ιστοσχεδίαση + Mobile + Διαδίκτυο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων