ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΩ WEB DESIGN;

Θέματα web + mobile design, development & cyberculture.

ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΩ WEB DESIGN;

Δημοσίευσηαπό peslac » 28.04.06, 10:39 am

Καλημέρα!
Ξεμπέρδεψα και μ' αυτό το τεύχος κι έχω χρόνο για vcdc επιτέλους!

Τον τελευταίο καιρό με έχει πιάσει μία επιθυμία να μάθω τα βασικά από web design. Δεν θα ρωτήσω πόσο δύσκολο είμαι, γιατί το έχω διαπιστώσει από πολλούς εδώ μέσα και ούτε σκοπεύω να το αξιοποιήσω επαγγελματικά, γιατί ξέρω ότι χρειάζεται χρόνια σπουδών, εξάσκησης, ασχολίας κτλ και, δυστυχώς, δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου!

Θα ήθελα όμως να μπορώ να στήσω μόνος μου μία ιστοσελίδα, όχι απλώς κάνοντας upload φωτογραφίες ή εικονίδια σε ένα έτοιμο template, αλλά κάνοντας κάτι πρωτότυπο και δημιουργικό (όπως τόσες σελίδες που χρησιμοποιούν flash, illustrations κτλ.)

(Sorry που δεν μιλάω με τους "όρους" του web design, αλλά πραγματικά δεν έχω την παραμικρή ιδέα!)

Οπότε, για να γίνω πιο συγκεκριμένος:

α) Αξίζει τον κόπο να ξεκινήσω από το μηδέν;
β) Από πού πρέπει να ξεκινήσω;
γ) Χρειάζεται να μάθω κώδικες, γλώσσες προγραμματισμού κτλ;
δ) Μπορώ να μάθω το Flash μόνος μου; Αν ναι, υπάρχει κάποιο βιβλίο ή tutorial που να μου προτείνετε; Ή μήπως δεν πρέπει καν να ξεκινήσω από το Flash;

Και χιλιάδες άλλες απορίες που θα τις αναφέρω στη συνέχεια, αφού μπω πρώτα σε μία σειρά!
Ευχαριστώ για την υπομονή και περιμένω απάντηση!
http://peslac.pblogs.gr/
***Ο χρήστης peslac συχνάζει στο blog του και στο msn***

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 28.04.06, 11:20 am

Μάθε για αρχή τι σημαίνουν οι έννοειες: (όσα δεν γνωρίζεις anyway)

Domain name
Web server (Hosting)
Hypertext
Hypermedia
Multimedia
Website
Webpage
HTML
XHTML - CSS
Flash
Dreamweaver
Image Ready
PHP, ASP
DHTML, Javascript
XML
Usability
Accessibility

Και όταν έχεις κατανοήσει ακριβώς τι πάει να πει το κάθε ένα από αυτά, μπορείς να προχωρήσεις και να ασχοληθείς με το κομμάτι που σε ενδιαφέρει.

Διάβασε λιγάκι πρώτα όμως, πριν πιάσεις στα χέρια σου ένα πρόγραμμα (π.χ. Flash).

Καλή συνέχεια peslac και θυμήσου οτι το internet θα σου προσφέρει πηγές για όλα αυτά, για αρχή.
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό peslac » 28.04.06, 11:27 am

penlix έγραψε:
Και όταν έχεις κατανοήσει ακριβώς τι πάει να πει το κάθε ένα από αυτά, μπορείς να προχωρήσεις και να ασχοληθείς με το κομμάτι που σε ενδιαφέρει.

Διάβασε λιγάκι πρώτα όμως, πριν πιάσεις στα χέρια σου ένα πρόγραμμα (π.χ. Flash).

Καλή συνέχεια peslac και θυμήσου οτι το internet θα σου προσφέρει πηγές για όλα αυτά, για αρχή.

Ok! Κάποια τα γνωρίζω ήδη, αλλά θα τα ψάξω όλα στο Web!
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Βέβαια, αυτό που με απασχολεί πιο πολύ είναι, όταν καταλήξω με τι θέλω να ασχοληθώ, ΠΩΣ θα το κάνω αυτό και από πού θα ξεκινήσω!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό pokatro » 28.04.06, 11:32 am

Για flash δες το flashkit.com. Έχει tutorials από το μηδέν
Always be you
Άβαταρ μέλους
pokatro
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 28.04.06, 11:33 am

*Πρόσθεσε και τη λέξη Streaming στα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό peslac » 28.04.06, 11:34 am

pokatro έγραψε:Για flash δες το flashkit.com. Έχει tutorials από το μηδέν

Οκέι, σημειώθηκε και αυτό, ευχαριστώ!
Αλλά θα ακολουθήσω πρώτα την τακτική του Penlix και θα διβάω πρώτα κάποια πράγματα γενικά, για να ξέρω και τι μου γίνεται!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 28.04.06, 11:37 am

peslac έγραψε:Βέβαια, αυτό που με απασχολεί πιο πολύ είναι, όταν καταλήξω με τι θέλω να ασχοληθώ, ΠΩΣ θα το κάνω αυτό...

Exactly, και το σίγουρο είναι οτι δεν μπορεις να κατέχεις τα πάντα, γιατί οι τεχνολογίες είναι ατέλειωτες και καθημερινά εξελίσσονται..
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 28.04.06, 11:40 am

peslac έγραψε:Βέβαια, αυτό που με απασχολεί πιο πολύ είναι, όταν καταλήξω με τι θέλω να ασχοληθώ, ΠΩΣ θα το κάνω αυτό και από πού θα ξεκινήσω!

Θα εφοπλιστείς με αρκετή υπομονή... και θα ξεκινήσεις μαθαίνοντας πολύ καλά την πολύ εύκολη γλώσσα την HTML :wink:

Ξεκίνα να φτιάχνεις απλές σελίδες σε HTML για να κατανοήσεις την "βάση" όλων των sites... Μπορεί να σου είναι βαρετό και ανιαρό στην αρχή, αλλά θα πρέπει σιγά σιγά να προχωρήσεις στον σκοπό σου, και να ασχοληθείς αργότερα με άλλες γλώσσες / objects (javascript - flash) έτσι ώστε να πας ένα βήμα πιο πέρα τις δυνατότητες της HTML και να αρχίσεις να φτιάχνεις sites πιο "πρωτότυπα και δημιουργικά"...

Υπομονή λοιπόν... και αρκετό διάβασμα (ιντερνετ - βιβλία | ξεφύλλησε κανά βιβλίο για HTML στον Παπασωτήρη για να δεις ποιο σου φαίνεται ευκολοδιάβαστο, αν δεν μπορείς να βγάζεις τα μάτια σου στην οθόνη) αλλά και "view source" σε sites που σε ενδιαφέρει κάποιο συγκεκριμένο εφέ / στήσιμο.

:)
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό peslac » 28.04.06, 11:47 am

Μου φαίνεται έχω πολληηηηηηή δουλειά μπροστά μου! :shock:
Έχει κολλήσει πάλι και το &@#@(*! το Google και δεν μπορώ να ψάξω!!!

*αρχίζει πάλι πολύ σοβαρά να σκέφτεται να παραιτηθεί από τη δουλειά για να βρει χρόνο για όλα αυτά!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό mentos » 28.04.06, 1:58 pm

ο πιό απλός τρόπος για να ξεκινήσεις για μένα είναι να πάρεις κάποιο βιβλίο. εγώ κάθε φορά που θέλω να ξεκινήσω κάτι καινούριο παίρνω κάποιο βιβλίο απο αυτά του Sams της σειράς "μάθετε τάδε σε 21 μέρες". σε βάζουν αμέσως στο ζουμί και σου δίνουν τα βασικά για να κάνεις κάτι αξιοπρεπές. απο εκεί και πέρα άμα θές να λιώσεις υπάρχει κ το ιντερνετ και το γκουγκλ :wink: :roll:

εάν θές να πάρεις βιβλίο πήγαινε στον παπασωτηρίου και υπάρχει ένα στα ελληνικά (άμα δε θες αγγλικα) που λέγετε "Μάθετε HTML κ CSS σε 24 ώρες". είναι και σχετικά φθηνά αυτά τα βιβλία του Sams :twisted:
Άβαταρ μέλους
mentos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό peslac » 28.04.06, 2:02 pm

mentos έγραψε:ο πιό απλός τρόπος για να ξεκινήσεις για μένα είναι να πάρεις κάποιο βιβλίο. εγώ κάθε φορά που θέλω να ξεκινήσω κάτι καινούριο παίρνω κάποιο βιβλίο απο αυτά του Sams της σειράς "μάθετε τάδε σε 21 μέρες". σε βάζουν αμέσως στο ζουμί και σου δίνουν τα βασικά για να κάνεις κάτι αξιοπρεπές. απο εκεί και πέρα άμα θές να λιώσεις υπάρχει κ το ιντερνετ και το γκουγκλ :wink: :roll:

εάν θές να πάρεις βιβλίο πήγαινε στον παπασωτηρίου και υπάρχει ένα στα ελληνικά (άμα δε θες αγγλικα) που λέγετε "Μάθετε HTML κ CSS σε 24 ώρες". είναι και σχετικά φθηνά αυτά τα βιβλία του Sams :twisted:

OK! Thanks! Σημειώθηκε και αυτό! (Μακάρι να το μάθαινα όντως σε 24 ώρες!!)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό useme » 28.04.06, 2:37 pm

κοιτα σωστα οσα σου ειπαν τα παιδια δε λεω!! αλλα φανταζομαι οτι θεσ μια πιο γρηγορη πιο πρακτικη λυση ισως και Live παραδειγματα...

Δοκιμασε το www.w3schools.com πιστεψε με οτι στο τελος ολες σου οι απαντησεις θα λυθουν και αν θες να προχρορισεις σε πιο εξιδικευμενα πραματα ελα ξανα εδω να σε πουμε...

ξεκινα με τα βασικα απο εκει... ;) html και css

οσο για το φλασ θα ελεγα να το αφησεις προς το τελος! οχι για κανενα αλλο λογο.. απλα μπες πρωτα στη λογικη του προγραμματισμου και μετα ασχολισου.. δεν ειναι πια ενα προγραμμα για κεινουμενο σχεδιο και μερικες φορμες.. θα το εχεις δει πως εχει φτασει πολυ πιο μακρια...!!

για το φλας επισης τα καλυτερα μαθηματα κατ εμε τα εχει η macromedia! ειναι λιγο καταχονιασμενα μεσα στον ιστοχωρο της. Υπαρχουν ομως και σε πανε βημα βημα!!
useme
Member

Δημοσίευσηαπό peslac » 28.04.06, 2:56 pm

useme έγραψε:κοιτα σωστα οσα σου ειπαν τα παιδια δε λεω!! αλλα φανταζομαι οτι θεσ μια πιο γρηγορη πιο πρακτικη λυση ισως και Live παραδειγματα...

Δοκιμασε το www.w3schools.com πιστεψε με οτι στο τελος ολες σου οι απαντησεις θα λυθουν και αν θες να προχρορισεις σε πιο εξιδικευμενα πραματα ελα ξανα εδω να σε πουμε...

ξεκινα με τα βασικα απο εκει... ;) html και css

οσο για το φλασ θα ελεγα να το αφησεις προς το τελος! οχι για κανενα αλλο λογο.. απλα μπες πρωτα στη λογικη του προγραμματισμου και μετα ασχολισου.. δεν ειναι πια ενα προγραμμα για κεινουμενο σχεδιο και μερικες φορμες.. θα το εχεις δει πως εχει φτασει πολυ πιο μακρια...!!

για το φλας επισης τα καλυτερα μαθηματα κατ εμε τα εχει η macromedia! ειναι λιγο καταχονιασμενα μεσα στον ιστοχωρο της. Υπαρχουν ομως και σε πανε βημα βημα!!

Πολύ καλό! Ευχαριστώ!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 28.04.06, 3:11 pm

Μάθε αυτά, και τα λέμε σε κανα2 χρόνια που θα χεις τελειώσει! :) Μιλάμε για πολύ content!
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό peslac » 28.04.06, 3:21 pm

penlix έγραψε:Μάθε αυτά, και τα λέμε σε κανα2 χρόνια που θα χεις τελειώσει! :) Μιλάμε για πολύ content!

Πω πω, ρε συ! Έχω ΠΟΡΩΘΕΙ τώρα!!! :shock: :shock: :shock:
Έκανα αυτό το παραδειγματάκι με τη σελίδα html που έχει και μπήκα αμέσως στη λογική! Αφού κάνω copy paste τα κείμενα στο Word για να τα εκτυπώσω και να τα διαβάσω στο σπίτι το ΣΚΔ!!!
Αλλά όντως έχει ΠΟΛΥ ΠΡΑΜΑ μέσα! Θα αρχίσω μελετώντας τους γενικούς όρους που έχει στην αρχή, και μετά βουρ για τα tutorials, αν και με τρομάζουν πολύ οι κώδικες, οι γλώσσες κτλ, γιατί μου θυμίζουν άλγεβρα!

<porwmenos mode> ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΟ WEB DESIGN!!!! </porwmenos mode>

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 28.04.06, 3:29 pm

ευχαριστούμε παιδία για τις πληροφορίες.

*προσωπικά έχα φάει τα μούτρα μου με το web και είπα να το αφήσω σε πραγματικούς web-designers και να μην μπώ σε ξένα (για μένα) χωράφια.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 28.04.06, 4:45 pm

Πολύ καλό, απλό και κατανοητό βιβλίο για HTML είναι το "HTML με εικόνες" εκδόσεις Κλειδάριθμος. ;) (μην περιμένεις μόνο να βρεις μέσα εικόνες, ουσιαστικά οι "εικόνες" που λέει είναι screenshots κώδικα :P)
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 28.04.06, 4:46 pm

A ξέχασα!! Αν τελικά ασχοληθείς με flash πες μου κι εμένα πόσο καιρό σου πήρε! :oops:
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό Mahadeva » 28.04.06, 6:18 pm

Μια ακόμα συμβουλή. Μην αντιμετωπίζεις το web όπως ένα έντυπο … :wink:
Boom Shankar
Άβαταρ μέλους
Mahadeva
Member

Δημοσίευσηαπό mentos » 28.04.06, 9:03 pm

πάντος άμα θες να ασχοληθείς και να κερδίσεις χρόνο από παντού για να μάθεις τα βασικά γλυτώνοντας μελάνι απο τον εκτυπωτή σου πάρε κανένα βιβλίο... πάει παντού... εκτος απο την μπανιέρα :oops: :roll: :twisted:
Άβαταρ μέλους
mentos
Senior Member

Επόμενο

Επιστροφή στο II.I Ιστοσχεδίαση + Mobile + Διαδίκτυο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων