web design για κατασκευαστική

Παρουσιάστε στο φόρουμ το Portfolio σας, ή ζητήστε την άποψη / κριτική για μια εργασία σας.

web design για κατασκευαστική

Δημοσίευσηαπό ethernek » 10.05.06, 2:19 pm

Εικόνα

Καλησπέρα! Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό.. Λείπουν πολλά όπως το λογότυπο κ τα ακριβή κείμενα κλπ.. (ελπίζω να μου τα δώσουν κάποια στιγμή κ όχι να περιμένουν να τα γεννήσω..) :wink:
Κάθε εξαίρεση έχει τον κανόνα της..:D
Άβαταρ μέλους
ethernek
Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 10.05.06, 2:38 pm

Γενικά είναι ΟΚ, αλλά κάτι με ενοχλεί στο header! Το fade και η κατοικία που βάφεται μερικώς κόκκινη (γενικά αποφεύγω να χρησιμοποιώ κόκκινο σε σπίτια, αυτοκίνητα κλπ, γιατί συνδέεται πολύ εύκολα με το αίμα κλπ κλπ)... κάτι με ενοχλεί.
Γενικότερα, είναι ένα σχετικά αυστηρό design που δικαιολογείται από το είδος της επιχείρησης.
Εμένα μου άρεσε.
Keep up the good work
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό feios » 10.05.06, 2:40 pm

Γνωμη πανω σε κατι που δεν υπαρχει?

Νομιζω πως πρεπει να κατσεις να ξαναφτιαξεις κατι απο την αρχη (20 φορες) και μετα να ξαναποσταρεις :) (χωρις παρεξηγηση)
Θελεις πολυ δουλεια ακομα.

Με αγαπη ο φειος σας.
feios - the money making machine
if you wanna be rich, you've got to be a bitch! I say RRRRRRRICH, BITCH...
Άβαταρ μέλους
feios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 10.05.06, 2:43 pm

Εντάξει ο άνθρωπος έδειξε ένα προσχέδιο πάνω στο οποίο θα βασίσει την δουλειά του. Δεν είναι κακό.
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό feios » 10.05.06, 2:46 pm

LNinio έγραψε:Εντάξει ο άνθρωπος έδειξε ένα προσχέδιο πάνω στο οποίο θα βασίσει την δουλειά του. Δεν είναι κακό.

Τιν γνωμη μας ζητησε την οποια ευχαριστως την ειπα.

Σχετικα με το αν ειναι κακο η οχι επιμενω πως ειναι κακο

(απλως ειμαι λιγο αυστηρως σε αυτα τα θεματα)
Άβαταρ μέλους
feios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό crs » 10.05.06, 2:49 pm

feios έγραψε:Σχετικα με το αν ειναι κακο η οχι επιμενω πως ειναι κακο

Ίσως αν ανέφερες και τους λόγους για τους οποίους το θεωρείς κακό, θα βοηθούσες πολύ περισσότερο.
No longer active
crs
Senior Member

Δημοσίευσηαπό ethernek » 10.05.06, 2:51 pm

thx παιδιά. κάθε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη. Τα χρώματα είναι αυστηρά καθοδήγηση της εταιριάς. εγώ σκεφτόμουν να παίξω σε pal πράσινο κ χακί αμμώδες.. όμως αφού αυτά θέλει ο πελάτης..

ps: κ ναι φείε θέλω δουλειά είναι πρώτη μου σοβαρή δουλειά..
Άβαταρ μέλους
ethernek
Member

Δημοσίευσηαπό feios » 10.05.06, 3:08 pm

crs έγραψε:
feios έγραψε:Σχετικα με το αν ειναι κακο η οχι επιμενω πως ειναι κακο

Ίσως αν ανέφερες και τους λόγους για τους οποίους το θεωρείς κακό, θα βοηθούσες πολύ περισσότερο.

1) Πρόχειρη δουλεια θα το ελεγα. (βλέπετε καμια μελέτη σε κατι?)
2) Στα μενου τα κενα αριστερα-δεξια ειναι οπος να'ναι
3) 760χ468 ειναι η εικονα, μετα τι? δλδ σε μεγαλητερη αναληση δεξια τι θα εχει? Αν τπτ πος θα τελειωνει?
4) Η δουλεια εχει γινει "στο μάτι" καμια μελέτη (επαναλαμβανομαι)
5) Το λόγο (εστω και προσορινο) λευκο και λεπτο σε ανοιχτο γκρι σας φενεται καλο?
6) Πολυ flat ειναι ολο το "site"
7) Η μπάρα στο footer δεν κολλάει πουθενα.

Αυτα για αρχη.
Άβαταρ μέλους
feios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Pkarast » 10.05.06, 3:13 pm

Συμφωνώ με τον feios και τον CRS. Μη φοβάσαι να πετάς τα προσχέδια... με την τριβή γινόμαστε καλύτεροι...
orginstudios.com
Άβαταρ μέλους
Pkarast
Member

Δημοσίευσηαπό feios » 10.05.06, 3:16 pm

Pkarast έγραψε:Συμφωνώ με τον feios και τον CRS. Μη φοβάσαι να πετάς τα προσχέδια... με την τριβή γινόμαστε καλύτεροι...

Και προς θεου μην σκεφτει κανείς οτι τα λέω για να μην ξαναδειξει τιποτα ο ethernek. Αν δέν του τα πει κάποιος θα σινεχίζει με τον ιδιο ρυθμο και θα νομίζει οτι ειναι ο MASTER! :)

Για να γίνει καλύτερος τα λεω, απλώς δεν μπορο να του πο οτι ειναι καλό απο την στιγμη που δέν ειναι και μονο και μονο για να μην τον πληγωσο
Άβαταρ μέλους
feios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό feios » 10.05.06, 3:19 pm

3) 760χ468 ειναι η εικονα, μετα τι? δλδ σε μεγαλητερη αναληση δεξια τι θα εχει? Αν τπτ πος θα τελειωνει?

ΔΙΩΡΘΩΣΗ

3) 760χ480 ειναι η εικονα
Άβαταρ μέλους
feios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό crs » 10.05.06, 3:19 pm

feios έγραψε:2) Στα μενου τα κενα αριστερα-δεξια ειναι οπος να'ναι
7) Η μπάρα στο footer δεν κολλάει πουθενα.
Αυτα για αρχη.

Για όλα τα υπόλοιπα που λέει ο feios θα βρω ένα ελαφρυντικό, μιας και είναι η πρώτη σου δουλειά, αλλά...

για το (2) είσαι αδικαιολόγητος

για το (3) μια λύση που σου προτίνω είναι να δουλεύεις το σχέδιο του Interface μέσα σε ένα λευκό παράθυρο από εξπλορερ. έτσι να το στήνεις καλύτερα και θα υπολογίζεις και το πως θα φαίνεται με κενά δεξιά, αριστερά και κάτω.

για το (7) δες και άλλα footers από σελίδες και προσπάθησε να τα μιμηθείς. Θα πρέπει να βάλεις κάποιες πληροφορίες παραπάνω για την εταιρεία (copyrights etc.)
No longer active
crs
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Pkarast » 10.05.06, 3:28 pm

Πέρα από αυτά που έχουν ήδη ειπωθεί, εγώ προτείνω να δουλέψεις λίγο τις περασιές σου με τις φωτό, απέφυγε να βάζεις φόντο από πίσο γιατί μπερδεύει με το κείμενο.
orginstudios.com
Άβαταρ μέλους
Pkarast
Member

Δημοσίευσηαπό ethernek » 10.05.06, 3:34 pm

feios έγραψε:
Pkarast έγραψε:Συμφωνώ με τον feios και τον CRS. Μη φοβάσαι να πετάς τα προσχέδια... με την τριβή γινόμαστε καλύτεροι...

Και προς θεου μην σκεφτει κανείς οτι τα λέω για να μην ξαναδειξει τιποτα ο ethernek. Αν δέν του τα πει κάποιος θα σινεχίζει με τον ιδιο ρυθμο και θα νομίζει οτι ειναι ο MASTER! :)

Μη φοβάστε.. θα σας ταλαιπωρήσω με αρκετές δουλειές ακόμα.. αν ήθελα να ακούσω μπράβο θα το έδειχνα στη μαμά.. :lol: εδώ το δείχνω για να μάθω τα λάθη μου όχι για να μοστράρω..

*για τα κενά στo menu έχεις απόλυτο δίκιο :oops: (
μου έδωσαν ένα κατεβατό κ το θέλουν ντε και καλά σε οριζόντια διάταξη..ελπίζω να τα αλλάξουν)
*για τις διαστάσεις έχω κ εκεί ρητή εντολή.. (το φτιάχνω στο photoshop δεν θα φτιάξω εγώ τον κώδικα)
*στο footer τι προτείνετε να κάνω?

οι παρατηρήσεις σας είναι πολύτιμες
Άβαταρ μέλους
ethernek
Member

Δημοσίευσηαπό feios » 10.05.06, 3:43 pm

1) *για τα κενά στo menu έχεις απόλυτο δίκιο Embarassed (
μου έδωσαν ένα κατεβατό κ το θέλουν ντε και καλά σε οριζόντια διάταξη..ελπίζω να τα αλλάξουν)
2) *για τις διαστάσεις έχω κ εκεί ρητή εντολή.. (το φτιάχνω στο photoshop δεν θα φτιάξω εγώ τον κώδικα)
3) *στο footer τι προτείνετε να κάνω?

1) Δέν ειπε κανεις οτι εχεις βαλει πολλα!! Είπαμε οτι τα κενα αριστερα/δεξια απο τα γραμματα ειναι οπος ναναι :D

2) Ισα ισα, αν δέν θα το φτιαξεις εσυ καντο μεγαλο μην φοβασαι καντο 950χ1000 και φτιαξε το content σου σε 760px για να δει ο coder τι και πος πρεπει να φενεται γιατι τωρα πρεπει να μαντέψει πως θα ειναι

3) 2 ωρες την ημέρα browse σε διάφορα site (το είχαμε σαν νομο στην JNL) για να παιρνεις ιδεες.
Άβαταρ μέλους
feios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό crs » 10.05.06, 3:52 pm

ethernek έγραψε:*στο footer τι προτείνετε να κάνω?

Όπως σου είπα δες corporate sites και παρατήρησε πως χρησιμοποιούν τον footer, είτε για πληροφορίες, είτε για κάποιες από τις επιλογές του μενού, είτε για ότι άλλο.

Α, και κάτι άλλο, κάτι άλλο που θα σου πρότινα είναι ότι κείμενο βάζεις και θα μπει από τους developer σαν κείμενο και όχι εικόνα, να επιλέγεις στο anti-aliasing method του photoshop το none, ώστε να έχεις πλήρη εικόνα του εικαστικού. Γενικά να έρθεις σε συννενόηση με τον developer γιατί πολλά από αυτά που θες ίσως δεν βγουν ακριβώς όπως τα έχεις σχεδιάσει.
No longer active
crs
Senior Member

Δημοσίευσηαπό feios » 10.05.06, 3:58 pm

για τις διαστάσεις έχω κ εκεί ρητή εντολή.. (το φτιάχνω στο photoshop δεν θα φτιάξω εγώ τον κώδικα)

Πρέπει να δωσεις στον coder εστω μια html σελιδα ετοιμη. Οχι μονο το .psd
Άβαταρ μέλους
feios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό antonist » 10.05.06, 5:57 pm

γιατί πρέπει; :) εγώ τόσα χρόνια με τους συναδελφους μου έτσι το κάνουμε, και ξέρω καλά ότι έτσι δουλευουν και πολλές από τις μεγαλύτερες εταιρίες στην ελλάδα, αλλά και έξω :D καλό είναι αυτό που λες αν μπορεί να γίνεται, αλλά όχι απαραίτητο :D
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό feios » 10.05.06, 6:38 pm

Δέν ξερω, εγω το θεωρο απαραιτητο γιατη ο γραφιστας μπορει να κανει της μαμακιες του στο Photoshop και αιντε μετα ο αλλος να τα κοψει να τα κανει template
Άβαταρ μέλους
feios
Junior Member

The master syndrom

Δημοσίευσηαπό onart » 10.05.06, 8:48 pm

feios έγραψε:Γνωμη πανω σε κατι που δεν υπαρχει?

Νομιζω πως πρεπει να κατσεις να ξαναφτιαξεις κατι απο την αρχη (20 φορες) και μετα να ξαναποσταρεις :) (χωρις παρεξηγηση)
Θελεις πολυ δουλεια ακομα.

Με αγαπη ο φειος σας.

Hi feios,
Θα σου πρότεινα και στο λέω μόνο καλοπροαίρετα να κάνεις τα εξής 5 πράγματα:
- Να ξαναδιαβάσεις πολλές φορές το post σου.
- Να ξεθάψεις την πρώτη σου δουλειά και να την δημοσιεύσεις στο forum, ζητώντας κριτική.
- Να εκτιμήσεις τις απαντήσεις στο post σου, του φίλου που τόλμησε να ζητήσει κριτική.
- Να σκεφτείς θετικά πράγματα.
- Να ξαναδιαβάσεις πολλές φορές το post σου.

Thanks, Dennis.
"Work of art" is not exactly an "object", but rather "part of a communication system."
--Lawrence Alloway--
onart
Junior Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.V Κριτική, Feedback & Portfolio

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων