XSI Softimage

Προγράμματα μοντελοποίησης και κίνησης που κυκλοφορούν (ή κυκλοφορούσαν στην αγορά).

XSI Softimage

Δημοσίευσηαπό ForzaInter » 20.05.06, 11:12 am

Ασχολείται κανείς με το συγκεκριμένο πρόγραμμα? Είναι 3D modelling/animation και το χρησιμοποιώ σε αυτό το εξάμηνο για ένα μάθημα που λέγεται Πληροφορική Κινηματογραφία και...τί πάλουκος είναι αυτός! :shock:
Κάθομαι και το μαθαίνω αυτές τις μέρες γιατί έχουμε χάσει πολλά εργαστήρια, μου πήρε 3 ώρες να διαβάσω το tut με τα bacis, και δεν μπορώ να πω ότι τα κατέχω :roll:
Άβαταρ μέλους
ForzaInter
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Snowhite » 21.05.06, 10:00 pm

Είναι ενα απο τα πιο καλά προγράμματα για 3D μαζί με το Maya και το Max. Στην Αγγλία ξέρω οτι το διδάσκουν, εδω είναι μάλλον λίγοι αυτοί που το δουλεύουν.. Καλώς ήρθες στον κόσμο του 3D, καλό κουράγιο! :)
Άβαταρ μέλους
Snowhite
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 21.05.06, 10:14 pm

Καλως ήλθες κι εσύ στο vcdc, δικτυωμένη Χιονάτη! :wink:

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό Snowhite » 21.05.06, 10:16 pm

Χαχα..Πολύ δικτυωμένη :P
Καλώς σας βρήκα! :D
Άβαταρ μέλους
Snowhite
Member

Δημοσίευσηαπό gvk » 22.05.06, 2:39 pm

φιλε ασχολουμαι εγω.

Εχω καποια εμεπειρια απο max και τωρα λογω του master μου, χρησιμοποιω XSI. Σαφεστατα ειναι πιο δυσκολο απο το max (γνωμη μου παντα) αλλα πιστευω οτι σου δινει περισσοτερη ελευθερια σε καποια πραγματα..

καποιες αποριες ισως να σου λυθουν και εδω:

http://www.xsibase.com/
"Games don't affect kids. I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music." Kristian Wilson, Nintendo, 1989.
Άβαταρ μέλους
gvk
Member

Δημοσίευσηαπό ForzaInter » 22.05.06, 9:53 pm

Snowhite σ'ευχαριστώ:)
Έχω πολύ όρεξη να δουλέψω, και ο καθηγητής εδώ δε βοηθάει καθόλου:evil: (κάνα σμάιλι σε σφυρί εδώ? :lol: ) Στο τελευταίο μάθημα μας έδωσε ένα φυλλάδιο tut για το animation και μας άφησε να το διαβάσουμε μόνοι μας:roll: Τί να κάνει και αυτός με τόσα μαθήματα που χάσαμε...Τέσπα

gvk τί ακριβώς σπουδάζεις στην Αγγλία? Θα μ'ενδιέφερε κάποιο μεταπτυχιακό στον τομέα του 2D/3D modelling/animation

Για την τιμή του softimage ξέρετε τπτ? :shock:
Άβαταρ μέλους
ForzaInter
Junior Member

Δημοσίευσηαπό ForzaInter » 22.05.06, 9:55 pm

Aν και πρέπει να πω ότι δεν είναι η πρώτη μου επαφή με 3d πρόγραμμα. Έχω διδαχτεί τα Autocad και ProE
Άβαταρ μέλους
ForzaInter
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 23.05.06, 8:02 am

Περί τιμών

Το XSI κοστίζει μόνο (Χεχε) 3499$.
Το Autodesk Maya Complete 7 - node-locked ?2099
Το Αutodesk 3ds Max 8 $3495

...Δεν τους ρίχνουμε ένα τεράστιο άκυρο και να αρχίζουμε μαθηματάκια στο Blender;

http://www.blender.org/cms/Home.2.0.html

Περί δυσκολίας:
Το ΜΑΧ και το ΜΑΥΑ είναι πολύ κοντά στη λογική του interface άν και έχω την εντύπωση πώς το ΜΑΥΑ είναι ΣΑΦΩΣ ευκολότερο και πιό εύχρηστο. Υπάρχει και το lightwave της παλιάς, καλής Newtek, αλλά έχει πολύ περιορισμένη βάση χρηστών.
Το XSI το είχα δει παλαιότερα, αλλά δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα το "techie" interface του.

Πάντως ότι και να διαλέξετε σαν πλατφόρμα, θα πρέπει να ξέρετε πώς τα 3Διάστατα γραφικά θέλουν χρόνο, υπομονή και αρκετές θυσίες εκ μέρους του δημιουργού. Είναι εγγενώς...user hostile!!

Πιο κοντά στη λογική των προγραμμάτων επξεργασίας εικόνας και με ένα πανέμορφο, funky interface είναι το Zbrush της Pixologic

http://pixologic.com/home/home.shtml.

Ουσιαστικά είναι ότι πιο κοντά στη γλυπτική με υπολογιστή και είναι εκπληκτικό το σύστημα εκμάθησης που έχει (ο υπολογιστής παίρνει τον έλεγχο του ποντικιού και σου δείχνει τη διαδικασία μοντελοποίησης, mapping κλπ)
Το μειονέκτημα του είναι πώς ΔΕΝ παρέχει σύστημα animation, αλλά είναι λογικό, εφ'οσον έχει καθιερωθεί πλέον σαν organic modeller και μόνο!
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 23.05.06, 9:29 am

XSI Foundation=$495. :D
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό ForzaInter » 23.05.06, 10:54 am

Eμάς μας είπε ο καθηγητής κάτι για 30.000 ευρώ. :o Προφανώς έκανε λάθος στα μηδενικά :roll: :twisted: :? :lol:
Άβαταρ μέλους
ForzaInter
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 23.05.06, 12:24 pm

to xsi me to face robot, kapou toso kanei...
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό gvk » 23.05.06, 1:43 pm

Γενικά παίζουν αρκετά μεταπτυχιακά στην Αγγλία πάνω στον τομέα.
Τώρα τελευταία έχουν αρχίσει και ξεπετάγονται και κάποια που είναι εξειδικευμένα σε 3D Game design κτλ.

Αυτό που κάνω εγώ είναι το Μα Computer animation στο Bournemouth University.
Μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Το master είναι στημένο από την δεκαετία του 90 οποτε τα άτομα ξέρουν τι κάνουν..
Κάθε παρασκευή παίζει άτομο από το industry που έρχεται και μας μιλάει
(μέχρι στιγμής έχουν έρθει EA, Codemasters, Dreamworks k.a.) Τα εργαστήρια είναι στημένα μονο για το συγκεκριμένο master (οποτε παίζουν γαϊδούρια μηχανήματα dual οθόνες κτλ)

Υπάρχουν ακόμα και το Msc Computer Animation (πολύ ποιο programming, shaders, renderman και δεν
συμμαζεύεται) και το Μα Digital Effects, που έχει μέσα Houdini κτλ...

Και κατι τελευταιο: Συμφνωνω απολυτα για το ΖBrush. Πολυ απλα κανεις
πραγματα που για να γινουν μεσα στο XSI η στο Maya θα σου βγαινε η πιστη. Το χρησιμοποιησα για normal map και ειναι super...

Ελπιζω να βοηθησα..
Οτι αλλο θες..Ρωτα..
"Games don't affect kids. I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music." Kristian Wilson, Nintendo, 1989.
Άβαταρ μέλους
gvk
Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 23.05.06, 4:45 pm

gvk έγραψε:
Αυτό που κάνω εγώ είναι το Μα Computer animation στο Bournemouth University.

Πολύ σωστός!!
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό ForzaInter » 23.05.06, 7:00 pm

gvk έχω μία φίλη που όταν της είπα για το μεταπτυχιακό που κάνεις και για τις εταιρείες που σας επισκέπτονται, έπαθε πλάκα! Της αρέσει και αυτηνής ο τομέας, όπως και μένα.
Μπορείς να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες για το τμήμα?

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)
Άβαταρ μέλους
ForzaInter
Junior Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 24.05.06, 7:01 am

ForzaInter έγραψε:gvk έχω μία φίλη που όταν της είπα για το μεταπτυχιακό που κάνεις και για τις εταιρείες που σας επισκέπτονται, έπαθε πλάκα! Της αρέσει και αυτηνής ο τομέας, όπως και μένα.

Το τμήμα αυτό (ακόμα και το BA του) είναι ένα από τα καλύτερα της Μ. Βρετανίας και θυμάμαι οτι πρέπει να είσαι πάρα πολύ καλός ακόμα και για να μπείς... Όντως συνεργάζονται με όλες τις καλύτερες εταιρίες παραγωγής ανάλογων ταινιών, και πολλοί σπουδαστές έχουν βρεί το δρόμο τους προς Hollywood μεριά κλπ. To είχα ψάξει παλιότερα. (Άσε που το Bournemouth είναι από τα πιό ομορφα μέρη της Αγγλίας και η ζωή του απίστευτη! Alcatraz, Opera House αυτά θυμάμαι στα γρήγορα gvk, ελπίζω να χεις ρίει καμιά ματιά στο club scene εκεί!)

:)

Συγχαρητήρια gvk και καλή συνέχεια!
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό remgio3d » 24.05.06, 11:56 am

to 3ds max kata tin gnomi mou einai to pio eukolo kai euxristo programa gia auta pou theloume na kanoume oso afora tin xwra mas,giati poli apla tainia eksoloklirou apo 3d diskola sto amesw melon kai an ginei den tha mporesei na ''xtipisei'' tis tainies tou eksoterikou ,opote gia spotakia gia modeling kai arxitektonika sxedia to max einai oti prepei.
Deuteron to Maya tinei na ginei kai auto san to max afou i Autodesk to agorase ara se kapoio seimio tha ginoun idia kai den tha exei simasia pio douleveis,ta plugins allazoun giati to maya xrisimopoiite kata korwn stin ameriki kai sta megalitera studios opou ekei ta programata pou exoun einai eleuthera kai spasmena oso afora ta scripts kai fisika den asxolounte me to modeling apoklistika giati i magia tou 3d scanner exei lisei ta xeria polwn.
Εικόνα

vevea oti ksereis kalo einai,egw exw ola ta programa 3d alla mono to max doulevw gia tin ora giati apla den exw katsei na mathw ta alla,ta opoia ola einai me tin idia logiki alla me diaforetikes onomasies.

oso afora gia ta ptixia pou legate egw kanw master edw,sigoura den sigrinete me auta tou eksoterikou alla distixos den exw akoma tin oikonomiki dinatotita gia eksoteriko.
remgio3d
Member

Δημοσίευσηαπό gvk » 24.05.06, 12:47 pm

ForzaInter έγραψε:gvk έχω μία φίλη που όταν της είπα για το μεταπτυχιακό που κάνεις και για τις εταιρείες που σας επισκέπτονται, έπαθε πλάκα! Της αρέσει και αυτηνής ο τομέας, όπως και μένα.

Κοίτα μην ψαρώνεις και πολύ με τις εταιρείες. Αυτό που
έχεις να πάρεις από τέτοιου είδους επισκέψεις είναι συμβουλές
για το τι να βάλεις και τι να μην βάλεις στο showreel σου, τι να
βάλεις στην αρχή, τι κοιτάνε οι εταιρείες, τι ψάχνουν να βρούν, πως σκέφτονται και τι παίζει για το μέλλον.
Για το τελευταίο το άτομο τις dreamworks είπε ότι τουλάχιστον για μια πενταετία θα υπάρχει δουλειά για animators που ασχολούνται με animal movement κτλ. εγω απλώς αναρωτιέμαι: Πόσες ταινίες ακόμα θα βγούνε με ζώα?
Βάλτε κάτω και θυμηθείτε τις φετινές μονο...
και κατά ποσο είχαν επιτυχία..

Το web site που μπορείς να βρείς πληροφορίες είναι αυτό:
http://ncca.bournemouth.ac.uk/

Ανακατασκευάζεται προς το παρόν γι αυτό είναι σε αυτή την κατάσταση.

Επίσης αν θες να παραγγείλεις prospectus μπορείς να το κανεις από το κύριο
site του Uni.

Και ίσως το βασικότερο: Τα δίδακτρα είναι 5200 λίρες (φέτος)

penlix έγραψε:
Το τμήμα αυτό (ακόμα και το BA του) είναι ένα από τα καλύτερα της Μ. Βρετανίας και θυμάμαι οτι πρέπει να είσαι πάρα πολύ καλός ακόμα και για να μπείς... Όντως συνεργάζονται με όλες τις καλύτερες εταιρίες παραγωγής ανάλογων ταινιών, και πολλοί σπουδαστές έχουν βρεί το δρόμο τους προς Hollywood μεριά κλπ. To είχα ψάξει παλιότερα. (Άσε που το Bournemouth είναι από τα πιό ομορφα μέρη της Αγγλίας και η ζωή του απίστευτη! Alcatraz, Opera House αυτά θυμάμαι στα γρήγορα gvk, ελπίζω να χεις ρίει καμιά ματιά στο club scene εκεί!)

:)

Συγχαρητήρια gvk και καλή συνέχεια!

Σε βρίσκω πολύ ενημερωμένο..
Ένταξει όλο και κάποιες βολτούλες κάνουμε..Για μένα το + στην πολη είναι η παραλια..
Για την ιστορία ο υπεύθυνος του BA είναι Έλληνας. Μιας και αναφέρθηκα σε πατριώτες παίζει και μια κοπέλα παλιότερη απόφοιτος που έχει εργαστεί στο LOTR και στο King Kong.
Άβαταρ μέλους
gvk
Member

Δημοσίευσηαπό ForzaInter » 24.05.06, 3:09 pm

Έχω φάει 2 δυνατές σφαλιάρες αυτή τη στιγμή :(
Μία από τον penlix
penlix έγραψε:Το τμήμα αυτό (ακόμα και το BA του) είναι ένα από τα καλύτερα της Μ. Βρετανίας και θυμάμαι οτι πρέπει να είσαι πάρα πολύ καλός ακόμα και για να μπείς... Όντως συνεργάζονται με όλες τις καλύτερες εταιρίες παραγωγής ανάλογων ταινιών, και πολλοί σπουδαστές έχουν βρεί το δρόμο τους προς Hollywood μεριά κλπ. To είχα ψάξει παλιότερα. (Άσε που το Bournemouth είναι από τα πιό ομορφα μέρη της Αγγλίας και η ζωή του απίστευτη! Alcatraz, Opera House αυτά θυμάμαι στα γρήγορα gvk, ελπίζω να χεις ρίει καμιά ματιά στο club scene εκεί!)

και μία από τον gvk
gvk έγραψε:Και ίσως το βασικότερο: Τα δίδακτρα είναι 5200 λίρες (φέτος)

Αν και έπρεπε να τα είχα σκεφτεί αυτά, δεν τα είχα καν υπόψη... :?

gvk δεν είναι οι ταινίες μόνο. Είναι και τα games, έτσι δεν είναι? Και, εσύ θα μας πεις καλύτερα γιαυτό, το virtual reality κλπ στην εποχή μας έχει πολύ πέραση νομίζω, και όσο περνάνε τα χρόνια θα γίνεται όλο και πιο έντονη αυτή η τάση-εντύπωσή μου.
Εσύ τί σκέφτεσαι να κάνεις μετά? Έχεις κάνει πρακτική σε κάποια εταιρεία εκεί?
Άβαταρ μέλους
ForzaInter
Junior Member

Δημοσίευσηαπό ForzaInter » 24.05.06, 3:11 pm

Κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω: Ο καθηγητής μας είπε ότι με το softimage φτιάξανε το half life 2.
Είναι τόσο καλό αυτό το πρόγραμμα? Αν και δεν έχω ασχοληθεί με cinema, maya, max κλπ, το βρίσκω αρκετά δύσχρηστο
Άβαταρ μέλους
ForzaInter
Junior Member

Δημοσίευσηαπό gvk » 16.06.06, 10:35 pm

Συγγνώμη για την τεραστια καθυστέρηση αλλα τα deadlines και ένα motherboard που χτύπησε με σκίσανε.

Το ότι μπορεί να έχει φτιαχτεί ένα παιχνίδι στο xsi δεν λέει τίποτα. Η Codemasters όταν έκανε την παρσουσίαση
είπε ότι είναι 100% 3D Studio Max company..Η EA maya και XSI.
Αν θες την γνώμη μου είναι πολύ καλο πρόγραμμα. Τα expressions και το shape manager πολύ απλά σπέρνουν...

Και εμενα στο transition από το max μου φάνηκε κάπως το XSI (μου φαίνεται ότι το γράψα και παραπάνω)
αλλα τώρα δεν μπορω να πω ότι με ενοχλεί ιδιαιτερα..

Για το τι θα κάνω μετά έχω μια καλή πρόταση από μια εταιρεία που λέγεται Greek Army Ltd. Γαμάτη εταιρεία...Δεν ξέρω αν την ξέρεις...
Ήθελα να μείνω αλλα δεν παίζει άλλη ανάβολα..Μετά βλέπουμε...

Πρακτική δεν έχω κάνει εδώ..Γενικά το master αυτό παίζει μονο σε full time και είναι λίγο δύσκολο να τα συνδυάσεις.
Απ όλους αυτούς που κάνουν το master αυτή την στιγμή, το 70% δεν δουλεύει και όσοι δουλεύουν μονο 1 δουλεύει freelancer
σε ένα 3d project και άλλος ένας σαν part time graphic designer. Όλοι οι άλλοι απλώς βγάζουν χαρτζιλίκι σε άσχετες δουλειές.

Γενικά από τις εταιρείες που έχουν έρθει καταλαβαίνεις ότι το game industry έχει περάσει σε άλλο επίπεδο πλέον...
Μπορώ να σου πω ότι και ο τομέας τις διαφήμισης εχει ανεβει και συνεχιζει να ανεβαίνει αρκετά όσο η αφορά το 3D. Όντως VR δεν παίζει και πολύ..
Άβαταρ μέλους
gvk
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο V.I 3D modelling & animation

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων