Ανοιγμα .cmx αρχείων σε ΟsX

Adobe InDesign, Photoshop, Illustrator, Quark Xpress, Corel Draw, PhotoPaint, Corel Painter κ.λπ

Ανοιγμα .cmx αρχείων σε ΟsX

Δημοσίευσηαπό johnramos0 » 05.06.06, 9:48 am

Είμαι κάτοχος του Corel Mega Gallery, από την εποχή των "παγετώνων".
Στην παρούσα φάση χρησιμοποιώ την εφαρμογή που είχε τότε το πακέτο (που φυσικά τρέχει σε Classic), για να μεταφέρω cliparts στο Photoshop CS. Επειδή όμως θέλω να πάρω έναν Intel iMac σκέφτομαι ότι θα έχω πρόβλημα με την συλλογή των Cliparts.
Έχει κανείς καμιά ιδέα?
Το Corel Draw δεν το έχω...
Άβαταρ μέλους
johnramos0
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 05.06.06, 10:00 am

johnramos0, καλωσήλθες στο vcdc και καλή συνέχεια.

Αν θέλεις στείλε με email ένα αρχείο .cmx (και τον μετατροπέα που έχει το πακέτο αν δεν είναι μεγάλος σε όγκο) σε κάποιο μέλος που να έχει Mac.Intel μηχάνημα να δοκιμάσει αν μπορεί να μετατρέψει .cmx σε eps ή ότι άλλο.

Παρακαλώ όποιος έχει την δυνατότητα να επικοινωνήσει με τον johnramos0. Καλό είναι το όποιο αποτέλεσμα να κοινοποιηθεί στη συνέχεια και στο φόρουμ. Αν πάλι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα να προωθήσουμε το αίτημα στην corel.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό johnramos0 » 05.06.06, 10:57 am

Themistoklis σε ευχαριστώ... για το καλοσόρισμα και φυσικά για την άμεση ανταπόκριση.
Το πρόβλημα δεν είναι ότι οι νέοι Μac έχουν επεξεργαστές Intel, αλλά η απουσία του Classic Support, μέσα από το οποίο έτρεχε και το συνοδευτικό software του Corel Mega Gallery. Η Corel απ' ότι κατάλαβα έχει σταματήσει να το υποστηρίζει.
To συγκεριμένο πρόγραμμα είναι μια απλή βάση δεδομένων, παρουσιάζοντας σε thumbails έναν όγκο 50.000 cliparts (τα .cmx αρχεία).
Αφού επιλέξεις το επιθυμητό clipart με copy - paste το μεταφέρεις σε όποια εφαρμογή θέλεις (PS, Illustrator, είτε αυτή "τρέχει" σε Χ ή σε 9) χωρίς φυσικά, να χάσεις την γραμμική του μορφή.
Εννοείται ότι δεν περιμένω να βρω κάτι αντίστοιχο αλλά ένα τρόπο να τα εισάγω στο PS και στο Illustrator.
Ευχαριστώ και πάλι
Άβαταρ μέλους
johnramos0
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 05.06.06, 11:03 am

Ουσιαστικά πρέπει να ψάξεις να βρείς έναν converter.

Keywords: ".cmx convert" (βρήκα αρκετά έτσι)

Σίγουρα η απώλεια του data base / file preview θα είναι σημαντική. Ελπίζω να δουλέψει στο νέο περιβάλλον όπως και στο Classic. Αν τελικά βρείς κάποιο αξιόπιστο converter που κάνει σωστά τη δουλειά του, πες μας τις εντυπώσεις σου.

Καλή συνέχεια !
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό johnramos0 » 05.06.06, 11:29 am

Εγώ δεν βρίσκω κάτι που να "τρέχει" σε OsX! Τα αποτελέσματα που πήρα από το Google αφορούν converters που τρέχουν σε PC.
Άβαταρ μέλους
johnramos0
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 05.06.06, 11:54 am

Έχεις δίκιο... δεν πρόσεξα ότι κανένα από τα converters δεν υποστηρίζει mac os x... Και το ότι δεν έχεις το coreldraw κάνει τα πράγματα ακόμη πιο δύσκολα ! Ελπίζω να βρεθεί κάποια λύση. Λυπάμαι... To μόνο που βλέπω σαν λύση, είναι να κάνεις εγκατάσταση κάποια δοκιμαστική version του corel και να κάνεις με κάποιο script από εκεί κατευθείαν εξαγωγή τα αρχεία...
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό johnramos0 » 05.06.06, 3:29 pm

Νομίζω ότι αυτό που προτείνεις είναι η καλύτερη λύση.
Σ' ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους
johnramos0
Member

Επιστροφή στο I.III Δημιουργικό λογισμικό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων