Σκέφτομαι να αγοράσω Mac laptop...

Παρουσίαση, αξιολόγηση & ερωτήσεις σχετικά με εκτυπωτές, οθόνες, wacom, backup και ότι άλλο εργαλείο χρησιμοποιούμε.

Σκέφτομαι να αγοράσω Mac laptop...

Δημοσίευσηαπό peslac » 14.06.06, 11:24 am

Δεν φανταζόμουν ότι θα το έλεγα ποτέ αυτό στη ζωή μου, μετά από 12 χρόνια χρήσης PC, αλλά... σκέφτομαι να αγοράσω mac!

*δίνω πέντε λεπτά εορτασμού για τους mac users που χαίρονται κάθε φορά που κάποιος "βλέπει το φως"!!!

Ο κύριος λόγος που το αποφάσισα είναι ότι πρόσφατα έχασα μία πολύ καλή δουλειά επειδή δεν ήξερα να χρησιμοποιώ mac... :evil:
Και μια και βλέπω ότι πολλές αγγελίες ζητάνε mac users, είπα να κάνω αυτή τη μικρή "στροφή"!

Πιο συγκεκριμένα τώρα:

-Δεν έχω δουλέψει, είπαμε, ποτέ σε περιβάλλον mac. Θα είναι δύσκολη η μετάβαση; (έχω ακούσει πώς όχι.)

-Ισχύει ότι τα Mac είναι πιο σταθερά από τα pc; Έχω βαρεθεί τα κολλήματα που τρώει ο υπολογιστής μου στη δουλειά (προγράμματα που αργούν, οθόνες που παγώνουν κτλ).

-Ενδιαφέρομαι για φορητό. Ένας φίλος μου είπε ότι δεν συμφέρει, διότι είναι πιο ακριβοί, χαλάνε πιο εύκολα κτλ. Αλλά δεν με βολεύει η αγορά ενός desktop γιατί είμαι σπάνια στο σπίτι και θέλω να μπορώ να τον έχω πάντα μαζί μου. Έχετε να προτείνετε κάτι αξιόπιστο και με συμφέρουσα τιμή; (Ή κάποιο κατάστημα;)

-Επειδή είμαι και λίγο άσχετος όσον αφορά τα harware κτλ, μπορείτε να μου πείτε τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει (περίπου);

-Τέλος, δεν έχω ιδέα τι παίζει με το λειτουργικό, τα προγράμματα κτλ. Υπάρχουν πακέτα για mac; Μπορώ να βρω ξεχωριστά το Photoshop ή το InDesign κτλ...

Η αλήθεια είναι ότι δουλεύω σε περιοδικό τεχνολογίας και θα μπορούσα να ρωτήσω κάποια πράγματα και εδώ, αλλά επειδή ξέρω τι "κονέ" και "συμφωνίες" παίζουν με συγκεκριμένες εταιρείες, προτιμώ εσάς που θα απαντήσετε πιο αντικειμενικά και σφαιρικά! :wink:

ΥΓ: Σας έπρηξα, ε;;;; :oops:
http://peslac.pblogs.gr/
***Ο χρήστης peslac συχνάζει στο blog του και στο msn***

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό crs » 14.06.06, 11:35 am

Κοίτα Βασίλη, για laptop mac δεν έχεις και πολλές επιλογές όπως με τα πισιά. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν έχεις ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ!

MacBook

MacBook Pro

Εγώ από τον άλλο μήνα πάω για το δεύτερο (pro)!
Από θέμα αξιοπιστίας είναι από άλλο πλανήτη.
Όσο αφορά την Adobe η φάση είναι ότι τώρα είμαστε πάνω στην αλλαγή των επεξεργαστών (από IBM σε Intel) και το CreativeSuite τρέχει μέσω "μεταφραστικού" προγράμματος, την Rosseta. Αναμένεται η έκδοση για Intel επεξεργαστές.
No longer active
crs
Senior Member

Δημοσίευσηαπό peslac » 14.06.06, 12:05 pm

Thanx!
Βασικά, τώρα που το είπες, συνειδητοποίησα ότι το MacBook Pro το είχαμε παρουσιάσει στο τελευταίο μα τεύχος, στα Νέα Προϊόντα! Το είχα ξεχάσει τελείως!
Στα κατά, έχουμε γράψει αυτό που λες κι εσύ, για τη συμβατότητα με την Intel...

Η τιμή, βέβαια, είναι λίγο τσιμπημένη (2.500 ευρώ), αλλά φαντάζομαι ότι ανταποκρίνεται στην ποιότητα...
Το θέμα είναι, υπάρχει περίπτωση να το βρω φθηνότερα κάπου αλλού, πέρα από την Rainbow;

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό crs » 14.06.06, 12:09 pm

peslac έγραψε:Το θέμα είναι, υπάρχει περίπτωση να το βρω φθηνότερα κάπου αλλού, πέρα από την Rainbow;

Φθηνότερα από ελληνικό μαγαζί-μεταπωλητή της Rainbow δεν νομίζω. Με καλύτερη υποστίριξη, service και επικοινωνία ΣΙΓΟΥΡΑ.

Το Pro που θα πάρω με την 15" οθόνη και το 2.0Ghz έρχεται στα 2100ευρά.

Δες αυτήν την εταιρεία, δεν παίρνω ποσοστά, αλλά έχω τις καλύτερες εντυπώσεις!

Pricelist
No longer active
crs
Senior Member

Δημοσίευσηαπό peslac » 14.06.06, 1:26 pm

ΟΚ! Ευχαριστώ!
Τύπωσα τη λίστα για να τη μελετήσω μετά με την ησυχία μου!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό peslac » 14.06.06, 1:40 pm

Και μερικές ακόμα χαζές ερωτήξεις!!!

α) Απ' όσο ξέρω τα mac έχουν δικό τους λειτουργικό σύστημα, εργαλεία κτλ. Μπορώ να τα μάθω μόνος μου όλα αυτά ή θα χρειαστεί να μου τα δείξει κάποιος;;;
β) Τα προγράμματα που χρησιμοποιεί ποια είναι; Εννοώ, πέρα από τα κλασικά της Adobe, έχει κάποια αντίστοιχα για το Word, Excel κτλ;
γ) Έχει νόημα να περάσω και τα Windows XP, ώστε να μπορώ να περνάω αρχεία σε PC, ή θα είναι συμβατά τα αρχεία μου σε προγράμματα PC; (Αυτή η ερώτηση μάλλον παίρνει Οscar Βλακείας!!!)
δ) Αν όντως περάσω και τα XP, θα κρασάρουν το ίδιο, όπως και στα PC; :D

Σόρι, αλλά είμαι ΤΕΛΕΙΩΣ άσχετος από mac, οπότε μην με παρεξηγείτε! :oops:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό crs » 14.06.06, 1:53 pm

peslac έγραψε:Και μερικές ακόμα χαζές ερωτήξεις!!!

Ούτε εγώ έχω μεγάλη εμπειρία...

peslac έγραψε:α) Απ' όσο ξέρω τα mac έχουν δικό τους λειτουργικό σύστημα, εργαλεία κτλ. Μπορώ να τα μάθω μόνος μου όλα αυτά ή θα χρειαστεί να μου τα δείξει κάποιος;;;

Απείρως ευκολότερο από την πλατφόρμα της microsoft. Θα το διαπιστώσεις όταν αρχίσεις να το δουλεύεις.

peslac έγραψε:β) Τα προγράμματα που χρησιμοποιεί ποια είναι; Εννοώ, πέρα από τα κλασικά της Adobe, έχει κάποια αντίστοιχα για το Word, Excel κτλ;

Υπάρχει γι αυτά που λες το msOffice 2004. Με περισσότερα features από αυτό των windows. To λειτουργικό έρχεται μαζί με μια πλατφόρμα iLife με την οποία θα λυσεις πολλές από τις καθημερινές σου ανάγκες.(ρίξε μια ματιά στο site της apple στο software). Για ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.

peslac έγραψε:γ) Έχει νόημα να περάσω και τα Windows XP, ώστε να μπορώ να περνάω αρχεία σε PC, ή θα είναι συμβατά τα αρχεία μου σε προγράμματα PC; (Αυτή η ερώτηση μάλλον παίρνει Οscar Βλακείας!!!)

Καθημερινά επικοινωνούν (και εσύ μαζί) χρήστες που δουλεύουν σε διαφορετικά λειτουργικά. Είχες ποτέ πρόβλημε με μια εικόνα ή ένα eps που σου έστειλαν?

peslac έγραψε:δ) Αν όντως περάσω και τα XP, θα κρασάρουν το ίδιο, όπως και στα PC; :D

Φυσικά, το προβληματικό λειτουργικό, παντού προβληματικό είναι. :lol:

Αν βρεις χρόνο χάζεψε λίγο το site της apple και θα δεις πολλές λεπτομέρεις που θα σε ενδιαφέρουν.
No longer active
crs
Senior Member

Δημοσίευσηαπό vagdesign » 14.06.06, 2:21 pm

Έπειτα απο 5 λεπτά πανηγυρισμών για έναν ακόμα που θα προστεθεί στο "club" μας, σου γράφω....

Μπράβο!!! Ήταν καιρός φίλε peslac να κάνεις αυτή τη κίνηση. Σήμερα βέβαια είναι ευκολότερη γιατί πολύ απλά, έχεις τη δυνατότητα να τρέξεις και Windows XP ή ακόμα και Vista όταν αυτά βγούν (σε 6-7 μήνες). Πολλά απο τα φορητά PC που κυκλοφορούν παράλληλα, δέν είναι σίγουρο οτι θα τρέξουν Vista...

Τώρα, ένας ξάδελφος αγόρασε το 17άρι στα 2.16 Ghz, είναι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές και το έχει για χρήση επεξεργασίας video παρέα με έναν Dual 2.5 Ghz G5 PowerMac. Σχεδόν την ίδια δύναμη έχουν στην επεξεργασία στις σουίτες της Apple... για γραφικά δέν ξέρω επιδόσεις γιατί εγώ προσωπικά δέν έχω MacBook Pro αλλα και με το PowerBook μου, που είναι 4-5x βάσει τα λόγια του Steve αργότερο απο το MacBook Pro, είμαι ευχαριστημένος μετά απο 2 χρόνια χρήσης του, και θα το έχω σίγουρα αλλα 2 χρόνια τουλάχιστον σε χρήση...

Αυτό είναι το καλό με τα μηχανάκια της Apple, δέν τα αλλάζεις όσο συχνά κάνεις στα PC, δέν είναι τόσο αναλώσιμα, μπορείς να τα παραλληλίσεις με τις οθόνες (που τις αλλάζουμε κάθε 4-5 χρόνια και όχι κάθε χρόνο)

Σου εύχομαι ότι καλύτερο και πάντα να ξέρεις οτι υπάρχουν τα MacEphemera για βοήθεια http://www.macephemera.gr
Και το επίσημο site της Apple για support απο χρήστες:
http://discussions.apple.com
που θα σου λύσουν απορίες και θα βρείς βοήθεια απο χρήστες που έχουν το ίδιο μηχάνημα με σένα. ;)

Hope that helps,
Χαιρετίσματα απο Ηράκλειο,
Βαγγέλης.
Άβαταρ μέλους
vagdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 14.06.06, 2:24 pm

Eύγε Peslac για την απόφαση.
Πίστεψέ με δεν θα είναι απλά πιο εύκολα, θα είναι και πολύ πιο όμορφα!

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό peslac » 14.06.06, 2:28 pm

Ευχαριστώ, παιδιά για τις απαντήσεις! Με διαφωτίσατε πλήρως, τόσο που σκέφτομαι να το παραγγείλω τώρα!!!
Ρώτησα εδώ έναν συντάκτη και μου είπε ότι είναι όντως πολύ καλό, αλλά μου πρότεινε να αγοράσω PC notebook που μπορώ να τα βρω και με ένα χιλιάρικο, αλλά προτιμώ να τα σκάσω λίγο παραπάνω τώρα και να είμαι σίγουρος! 8)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό peslac » 14.06.06, 2:29 pm

tsevis έγραψε:Eύγε Peslac για την απόφαση.

Χ.

Και μόλις ετοιμαζόμουν να κάνω και την ερώτηση: "Πού είναι ο tsevis όταν τον χρειάζεσαι"!!! :D

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό crs » 14.06.06, 2:32 pm

peslac έγραψε:μου πρότεινε να αγοράσω PC notebook που μπορώ να τα βρω και με ένα χιλιάρικο, 8)

:lol: :lol: :lol:

Έλα εδώ τα καλά λάπτοπ του κιλου (και του χιλιάρικου)!
No longer active
crs
Senior Member

Δημοσίευσηαπό vagdesign » 14.06.06, 3:11 pm

Και ένα MacBook μικρό 13" εκεί γύρω έχει... αλλα η όλη ιδέα είναι να αποκτήσεις ποιότητα με ποσότητα δυνατοτήτων και όχι κάτι που σε 4-5 μήνες θα είναι "άλλο ένα PC λάπτοπ για γράψιμο κειμένου...) καλύτερα πάρε μία γραφομηχανή, δέν θέλει και μπαταρίες και δέν θα κολάει ;)

MacBook Pro....η καλύτερη χρήση του αλουμινίου σάν υλικό που έχω δεί (απο το PowerBook) σε υπολογιστές.
Άβαταρ μέλους
vagdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 14.06.06, 3:18 pm

peslac έγραψε:
tsevis έγραψε:Eύγε Peslac για την απόφαση.

Χ.

Και μόλις ετοιμαζόμουν να κάνω και την ερώτηση: "Πού είναι ο tsevis όταν τον χρειάζεσαι"!!! :D

Φίλε, ψιλοπνίγοπμαι αυτό τον καιρό. Φοβάμαι άλλωστε πως θα επαναληφθώ. Σε μόνο μια πρόταση λοιπόν: Μετά την προσθήκη της δυνατότητας να τρέχεις και Windows κάθε Mac είναι μια εξαιρετικά ανταγνωιστική πρόταση. Εντελώς αντικειμενικό πιστεύω.

Χαιρετισμούς

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 14.06.06, 3:26 pm

Peslac, να κολλάς με τα χρήματα, κοίταξε και για μεταχειρισμένο
από επίσημο reseler. Έχουν πολλά laptop
(ακριβώς γιατί ειδικά στη γραφιστική χρειάζεται εξοικείωση με το φορητό
και πολλοί που τα αγοράσουν λόγω "μούρης",
δεν μπορούν να δουλέψουν παραγωγικά και τα πουλάνε σχεδόν καινούργια...)
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Δημοσίευσηαπό peslac » 14.06.06, 3:36 pm

kassavetis έγραψε:Peslac, να κολλάς με τα χρήματα, κοίταξε και για μεταχειρισμένο
από επίσημο reseler. Έχουν πολλά laptop
(ακριβώς γιατί ειδικά στη γραφιστική χρειάζεται εξοικείωση με το φορητό
και πολλοί που τα αγοράσουν λόγω "μούρης",
δεν μπορούν να δουλέψουν παραγωγικά και τα πουλάνε σχεδόν καινούργια...)

Θα το κοιτάξω, αλλά τα φοβάμαι τα μεταχειρισμένα.
Δεν ξέρεις τι του έκανε ο άλλος πριν το πουλήσει!!!

:roll: Πω πω.... Πραγματικά ΨΗΝΟΜΑΙ να πάω και να το αγοράσω αυτή τη στιγμή, τοις μετρητοίς κιόλας! :D
(Φαντάζομαι, πως θα μπορέσω να το αγοράσω με δόσεις, έτσι, για να μη μου έρθουν πολύ απότομα τα 2,5 χιλιάρικα!!!)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 14.06.06, 4:54 pm

Peslac, δεν έχω χρόνο, αλλά να θυμάσαι οτι τα laptop που βγάζει τώρα η Apple είναι Intel που σημαίνει οτι όλες οι εφαρμογές σου θα υπολειτουργούν μέχρι να βγούν του χρόνου καινούριες universal..

Στη θέση σου θα περίμενα αν μπορούσα..

(Γιέ μου άκου το πατέρα σου)

:lol:
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό antonist » 14.06.06, 7:48 pm

και εγώ είμαι εντελως στη πρίζα να το πάρω! το πιθανότερο μάλιστα μέσα στον ιούλιο!ειδικά απόταν βλέπω καθημερινά το 17αρι που το έχει ένας συνάδελφος, και έχω χάσει το μπούσουλα! βλέπεις το λειτουργικό, και λες, ότι τα windows, περιορίζουν την νοημοσύνη μας! τα περισότερα που κάνει, ειδικά, απλές και γελείες λειτουργίες, είναι σαν να βλέπεις ταινία επιστημονικής φαντασίας!

απλά το μόνο κόλημα που έχω για να το πάρω, είναι ότι το θέλω για να αντικαταστησω το πισι σπίτι. με το οποιο όμως εργάζομαι κανονικά και το ζορίζω και πολύ. ένα φορητό, όπως και να το κάνουμε είναι φορητό, θα μπορέσει να ανταπεξέλθει στη δουλειά ενός ντεσκτοπ; αν κάποιοι από σας έχουν γνώση πάνω σε αυτό, πάω και το αγοράζω μαζί με τον χρήστο με τη μια, και ας δουλευω το φοτοσοπ σε windows, μέχρι να βγει το cs3! :lol:
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό crs » 14.06.06, 9:27 pm

antonist έγραψε:αν κάποιοι από σας έχουν γνώση πάνω σε αυτό, πάω και το αγοράζω μαζί με τον χρήστο με τη μια, και ας δουλευω το φοτοσοπ σε windows, μέχρι να βγει το cs3! :lol:

Άντε έλα τον Ιούλιο να πάμε να το χτυπήσουμε παρέα! Στα 2 να μας κάνουν και ένα iMac δώρο!
No longer active
crs
Senior Member

Δημοσίευσηαπό antonist » 14.06.06, 9:33 pm

κάτσε βρε κολλητέ να πάρω καμία απάντηση για το αν θα μου κάνει δουλειά, και πάμε και το χτυπάμε παρέα, και από το δώρο, εσύ θα πάρεις το i και εγώ το mac για να δεις πόσο φιλότιμο κοπέλι είμαι :lol: :lol:

α, και όσον αφορά το μαγαζί που πρότεινες, μια και είδα από κοντα τη διαδικασία να το πάρει ο συνεργάτης μου, αν το πάρεις ντούκου, το έχουν κανα 300αρι φτηνότερα απο όλους τους άλλους. το θέμα είναι, ότι απο εξυπηρέτηση όλοι ήταν χάλια, του διελυσαν τη ψυχολογια
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Επόμενο

Επιστροφή στο VIII.II Hardware

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων