VCDC COMICS PROJECT - Σχόλια και συμμετοχές

Ομαδικά δημιουργικά παιχνίδια, το online μας περιοδικό ΟΠΤΙΚΟ Λ6ΚΟ και πολλά άλλα.

VCDC COMICS PROJECT - Σχόλια και συμμετοχές

Δημοσίευσηαπό antonist » 18.06.06, 8:48 am

Λοιπόν, με τον πεσλακ είχαμε μια ιδεούλα, για να φτιάξουμε ενα κομικ στο vcdc. το θέμα είναι, ότι είναι λιγο δυσκολο να συντονιστουν σχετικά με το σενάριο κλπ άτομα που βρισκονται μακρια, και σκέφτηκα την εξής φόρμουλα ωστε να το πραγματοποιήσουμε.

έχουμε μια σελιδα Α4. Δηλώνουμε συμμετοχή όσοι ενδιαφερομάστε, και με τη σειρά, αναλαμβάνουμε ο καθένας, να κάνουμε ένα εως δυο καρέ, ότι μεγεθος και σχήμα προτιμάμε ( καλό είναι να αποφευγουμε υπερβολές φυσικά ) και συνεχίζουμε, με τη δική μας φαντασία, αυτό που ξεκίνησε ο προηγούμενος! φυσικά δεν θα είναι στενά τα χρονικά περιθώρια, αλλά θα ήταν καλά να μπορούμε να έχουμε έτοιμη μια σελίδα σε μια εβδομαδα εώς δεκα μέρες.

δηλαδή φανταστείτε, το πρώτο καρέ μπορεί να ξεκιναει με τον dps12 να αγοράζει τυρόπιτα από το μαγαζάκι της γειτονιας του, και μετά απο καμια 30αρια καρέ, να έχουμε φτάσει, να έχουμε αποκαλύψει ότι ο ξάδερφος του μπατζανακη του συντεκνου του διαχειριστή της πολυκατοικιας του τυροπιτα, είναι εξωγήινος από τον αστερισμό της σαλαμάνδρας, και να κάνει απόβαση με τους φίλους του στον πλανήτη των αβδουισταρεκινοριανων!

αν δηλώσουμε συμμετοχή λίγοι, δεν πειράζει, θα κάνουμε κύκλο συνεχως όσοι είμαστε μέσα στο προτζεκτ, και φυσικά, οποιος κάνει κέφι στη πορεία έρχετε να βοηθήσει! θα μπορούσε να συνεχιζετε για πάντα αυτό το σκηνικό, όσο έχουμε όρεξη και το κάνουμε κέφι!

σίγουρα δεν θα είναι ένα ομοιόμορφο κομικ με τόσους διαφορετικούς καλλιτέχνες, αλλά πιστευω ότι αυτή θα είναι και η ομορφια του. αν προσέχουμε απλά, να μεταφέρουμε στην κάθε του συνεχεια , χαρακτηριστικα, πχ χρωμα μαλλιων κλπ, στους χαρακτήρες που έχουν περάσει οι προηγούμενοι από μας, πιστευω ότι όλα ειναι οκ. δεκτό κάθε στυλ και τρόπος εικονογράφησης! απο μελάνι μέχρι 3d και κολαζ!

προτείνω να ετοιμαζουμε τη δουλειά μας, με διαδικασίες κανονικού κομικ που πάει για τυπωμα, και εδώ στο φορουμ, να ανεβαίνουν οι δουλειές σε αναλυση για web.

φυσικά συζητάμε όλα τα παραπάνω, είναι μια πρώτη ιδέα, που νομίζω ότι θα μας βολέψει, και θα έχει και τη πλάκα του, μια και θα είναι πραγματικά ενα απρόβλεπτο σενάριο! όσοι δεν σκιτσάρουμε,αλλά θέλουμε να συμμετέχουμε, όπως θα προχωράν οι σελίδες, θα μπορούμε να προτείνουμε ιδέες κλπ, άλλα πάντα θα είναι στο χέρι των δημιουργών, αν θα τις χρησιμοποιήσουν κλπ!

ελπίζω να υπάρξει ανταπόκριση!
Τελευταία επεξεργασία από antonist και 22.07.06, 1:49 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό crosti » 18.06.06, 12:16 pm

ΓΙΟΥΥΥΠΙΙΙΙ!!!!!!
count me in!!!!!!!!
:D
Άβαταρ μέλους
crosti
Old Member

Δημοσίευσηαπό antonist » 18.06.06, 1:00 pm

δυο οι αντάρτες ως τώρα ;)

άντε, για να βλέπω και άλλους :D

μπορεί κάποιος να συμμετέχει, και με συμβολάκια του στυλ που κάναμε στο vcdc vector pack αν θέλει, ο καθένας μπορεί να εκφραστεί όπως του αρέσει! :D
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό space_ape » 18.06.06, 1:09 pm

Μέσα και εγώ φυσικά!!! Αυτό και αν θα είναι οτι ναναι!!!!!!
"There he goes. One of God's own prototypes. Some kind of high powered mutant never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die"
Άβαταρ μέλους
space_ape
Senior Member

Δημοσίευσηαπό antonist » 18.06.06, 1:11 pm

αστορπίθηκα εμένα κάτι μου λέει πως θα γράψουμε ιστορία κολλητέ ;)

τρεις οι γιατροί! θέλουμε άλλους 1010 για να γίνουμε τραγούδι!
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό space_ape » 18.06.06, 1:24 pm

antonist έγραψε:αστορπίθηκα εμένα κάτι μου λέει πως θα γράψουμε ιστορία κολλητέ ;)

τρεις οι γιατροί! θέλουμε άλλους 1010 για να γίνουμε τραγούδι!

Και ιστορία θα γράψουμε (που μακάρι να γίνει κόμικ), και άλλους 1010 θα βρούμε (αρκεί να μην μας βαράνε όλοι μαζί.)
Οπότε πως θα ξεκινήσει το θέμα? Αρχίζει κάποιος, το περνάει με την σειρά του στον επόμενο και όπως πάει η ιστορία? Για τους χαρακτήρες λίγο να το ψάξουμε ή όχι? Οπως κάτσει ντουγρού?
"There he goes. One of God's own prototypes. Some kind of high powered mutant never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die"
Άβαταρ μέλους
space_ape
Senior Member

Δημοσίευσηαπό antonist » 18.06.06, 1:31 pm

εγώ λέω όπως του βγει του καθένα! όσο για χαρακτήρες, καλά να ήμαστε να δημιουργούμε καινούργιους ;) απλά να φροντίζουμε να υπάρχει μια συνέχεια σε αυτό που κάνουμε, και όπου μας βγάλει! αυτό πιστευω θα είναι και η μαγκιά του. μπορεί να βγάζει χιούμορ, μπορεί να βγάζει ρομαντισμο, μπορεί δράμα, οτιδίποτε! εμείς το χειριζόμαστε και όπως μας βγει! φυσικά δεν είμαι απόλυτος και αν υπάρχουν και διαφορετικές ιδέες να τις κουβεντιάσουμε! απλά νομίζω, ότι με αυτό το τρόπο γίνετε πιο εφικτό το προτζεκτ. δεν θα υπάρχουν προβλήματα συντονισμού, θα προχωράει άμεσα, και κάθε νεο καρέ θα είναι και μια εκπληξη! όπως και να έχει δηλάδή, θα το διασκεδάσουμε!

προτείνω μέχρι να μαζευτούμε και άλλοι, να το ξεκινήσει τιμητικά ο πεσλακ, μια και εκείνος έδωσε την αφορμη να γεννηθεί η ιδέα!
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό space_ape » 18.06.06, 1:46 pm

Απο έμενα κανένα πρόβλημα, πάμε χωρίς χάρτη και χωρίς προορισμό, οτι κάτει, ας ξεκινήσει ο πεσλακ λοιπόν....... :D
Άβαταρ μέλους
space_ape
Senior Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 19.06.06, 8:50 am

count me in2
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 19.06.06, 9:15 am

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην συμμετέχω!
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό peslac » 19.06.06, 9:21 am

antonist έγραψε:προτείνω μέχρι να μαζευτούμε και άλλοι, να το ξεκινήσει τιμητικά ο πεσλακ, μια και εκείνος έδωσε την αφορμη να γεννηθεί η ιδέα!

:shock: Δεν περίμενα να γίνει όντως το project! Το ξεκινήσαμε σαν πλάκα με τον Αντώνη! (Spidey, είσαι γρήγορο πιστόλι τελικά! Άρχισες κιόλας να στρατολογείς κόσμο!!!)

:oops: Eυχαριστώ, επίσης, για την ψήφο εμπιστοσύνης! Αν θέλει κάποιος άλλος να ξεκινήσει πρώτος, δεν έχω πρόβλημα!

Βασικά, έχω αρκετές ιδέες για ξεκίνημα, αλλά ας περιμένουμε πρώτα να δούμε ποιοι άλλοι θέλουν να δηλώσουν συμμετοχή και μετά ας θέσουμε και κάποιες προδιαγραφές και ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΣΚΙΤΣΟ!!!!!

(γουστάρω τρελά!!!! :D )
http://peslac.pblogs.gr/
***Ο χρήστης peslac συχνάζει στο blog του και στο msn***

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 19.06.06, 9:44 am

Μεχρι στιγμής είμαστε μονο 6. Αντε, βρε παιδια και οι υπόλοιποι. Αντε ντεεεεεεεε :)
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό buG » 19.06.06, 9:48 am

Καλημέρα! :D
Και γω και γω! Τέλειο θα είναι!
:D :D
Άβαταρ μέλους
buG
Junior Member

Δημοσίευσηαπό space_ape » 19.06.06, 2:01 pm

peslac έγραψε: :oops: Eυχαριστώ, επίσης, για την ψήφο εμπιστοσύνης! Αν θέλει κάποιος άλλος να ξεκινήσει πρώτος, δεν έχω πρόβλημα!

Μην τρελαίνεσαι, ξεκίνα εσυ, όποιος είναι να μπεί θα μπει στην πορεία, οσο για τις προδιαγραφές (αν εννοεις πάνω στο σχέδιο) άστο, όπως φαντάζεται ο καθένας, δεν θα πάει αντιγραφή του ήρωα απο τον προηγούμενο, ο καθένας το δικό του "ματι" στο οπτικό.
Άβαταρ μέλους
space_ape
Senior Member

Δημοσίευσηαπό peslac » 19.06.06, 2:04 pm

space_ape έγραψε:
peslac έγραψε: :oops: Eυχαριστώ, επίσης, για την ψήφο εμπιστοσύνης! Αν θέλει κάποιος άλλος να ξεκινήσει πρώτος, δεν έχω πρόβλημα!

Μην τρελαίνεσαι, ξεκίνα εσυ, όποιος είναι να μπεί θα μπει στην πορεία, οσο για τις προδιαγραφές (αν εννοεις πάνω στο σχέδιο) άστο, όπως φαντάζεται ο καθένας, δεν θα πάει αντιγραφή του ήρωα απο τον προηγούμενο, ο καθένας το δικό του "ματι" στο οπτικό.

Όχι, δεν εννοούσα αυτό, λέγοντας για προδιαγραφές!
Anyway, θα σκεφτώ κάποια πράγματα και θα σας προτείνω κάτι πιο συγκεκριμένο!

Για την ώρα, δηλώστε! 8)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό space_ape » 19.06.06, 2:25 pm

αααααα κατάλαβα, οκ, αυτό το αφήνω σε εσάς παιδιά, απο τέτοια είμαι καραάσχετος, ξυνω μολύβι, κάνω ζέσταμα και περιμένω.....
Άβαταρ μέλους
space_ape
Senior Member

Δημοσίευσηαπό peslac » 19.06.06, 2:58 pm

Λοιπόν, ακολουθώντας το μοτίβο των υπόλοιπων project, φτιάχνω μία λίστα με αυτούς που συμμετέχουν ως τώρα, με τη σειρά που δήλωσαν.
(εννοείται ότι δεν είναι δεσμευτική αυτή η σειρά. Αν θέλει κάποιος να σχεδιάσει πριν από κάποιον άλλο, ή μετά, επείδή δεν προλαβαίνει, το λέει!)
Όποιος άλλος θέλει να συμμετάσχει, κάνει copy-paste, δηλώνοντας και το όνομα του στη συνέχεια!

peslac
antonist
crosti
space_ape
sokallega
panevan
buG

Έχω αρχίσει να επεξεργάζομαι κάποιες ιδέες για το ξεκίνημα! Ως τότε, περιμένουμε και άλλες συμμετοχές!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό lara » 19.06.06, 3:02 pm

ε θέλω κι εγώ να μπω στο project του πέσλακ!! και του αντόνιστ!!
έχετε σκεφτεί ήρωα;
Ψηφίστε μας εδώ μέχρι τις 4/7/2011 !! κι εμείς, άμα κερδίσουμε, θα σας κεράσουμε ! ευχαριστούμεε!
Άβαταρ μέλους
lara
Master Member

Δημοσίευσηαπό lara » 19.06.06, 3:05 pm

peslac
antonist
crosti
space_ape
sokallega
panevan
buG
λάρα
Ψηφίστε μας εδώ μέχρι τις 4/7/2011 !! κι εμείς, άμα κερδίσουμε, θα σας κεράσουμε ! ευχαριστούμεε!
Άβαταρ μέλους
lara
Master Member

Δημοσίευσηαπό lara » 19.06.06, 3:07 pm

σόρι δε διάβασα παραπάνω. οκ, στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα και χάρτη ..... εεε... χωρίς χάρτη! 8)
lara έγραψε:ε θέλω κι εγώ να μπω στο project του πέσλακ!! και του αντόνιστ!!
έχετε σκεφτεί ήρωα;
Άβαταρ μέλους
lara
Master Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IV.I VCDC Arena

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων