Ακτινοβολία οθόνης & Εργονομικές συνθήκες εργασίας

Παρουσίαση, αξιολόγηση & ερωτήσεις σχετικά με εκτυπωτές, οθόνες, wacom, backup και ότι άλλο εργαλείο χρησιμοποιούμε.

Ακτινοβολία οθόνης & Εργονομικές συνθήκες εργασίας

Δημοσίευσηαπό panevan » 02.08.05, 3:26 pm

Ενα θεμα το οποιο μας αφορα όλους είναι η ακτινοβολία των οθονών μας, την οπoια δεχομαστε καθημερινα για ενα 8ωρο min. Αν μαλιστα συνυπολογίσουμε (με στυλ Βέγγου στο "θα σε κάνω βασιλισσα") το ποση ακτινοβολια δεχομαστε μεχρι να συνταξιοδοτηθουμε τοτε... ολοι φανταζόμαστε τι βλεπουν τα ματακια μας καθε μέρα. Προσωπικα ανησυχω πολύ και θα ηθελα να αρχισω να προσεχω τωρα που ειναι νωρίς ακόμα.

ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΤΗΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑΣ; ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ; Υπάρχουν ειδικά γυαλιά; Ειδικά φίλτρα; Πώς λέγονται; Πόσο στοιχίζουν;

Παρακαλώ όποιον γνωρίζει να μοιραστεί τις γνώσεις του.

Ευχαριστώ

Π.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό sirca » 02.08.05, 3:58 pm

Ta φίλτρα δεν θα σου τα συνηστούσα, γιατι αλλοιώνουν τα χρώματα της οθόνης...

Υπάρχουν ειδικά αποροφητικά γυαλιά για υπολογιστές τηλεοράσεις και άλλα τέτοια... η τιμή τους πρέπει να ξεκινά απο τα 60 ευρώ μόνο οι φακοί...

Ρώτα σε ένα απλό κατάστημα οπτικών....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sirca
Site Admin

Δημοσίευσηαπό panevan » 02.08.05, 4:04 pm

Ευχαριστώ Sirca
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό graph 'n' proud » 02.08.05, 4:20 pm

EKTOS APO TA MATIA..ME TO AYXENIKO TI GINETAI :x GIATI EMENA ME EXEI XTYPISEI ASXHMA...YPARXEI KATI SA PANOPLIA AKOUSA POU PIANEI LAIMO KAI WMOUS.ANY IDEAS.....
Άβαταρ μέλους
graph 'n' proud
Member

Δημοσίευσηαπό sirca » 02.08.05, 4:43 pm

To auxeniko....

Σιγά μην αρματωθούμε κι όλας...

Υπάρχουν διάφορα προστατευτικά, που στηρίζουν την σπονδυλική στήλη, αλλα δεν είναι και καλά ειδικά για τους υπολογιστές...

Σε ένα κατάστημα ορθοπαιδικών, θα βρείς σίγουρα... αλλα δεν ξέρω αν θα σε βολεύει να δουλεύεις με αυτήν την μ*λακία στην πλάτη...

Δοκίμασε ένα κουτί μυοχαλαρωτικά... κάνουν θαύματα!!!
:D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sirca
Site Admin

Δημοσίευσηαπό vagdesign » 02.08.05, 6:01 pm

Μιά καλή καρέκλα, και σε θέση ψηλότερη απο το κανονικό, με το πάνω μέρος της οθόνης να είναι στο ύψος της μύτης σας, και βεβαίως μιά καλή οθόνη CRT στα 100Hz ή μιά πολύ καλή TFT (βλέπετε Apple 23"/30") πιστεύω οτι όλα είναι μιά χαρα (και μεγάλα!!!)
:)
Άβαταρ μέλους
vagdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό an1m8or » 02.08.05, 6:14 pm

σωστό ο από πάνω...

και διαλειμματάκια κάθε μια ώρα για 10 λεπτά για stretching baaaaaabe!
(δάσκαλε που δίδασκες... :roll: )
an1m8or
Old Member

Τοποθεσία: A city called Athens in a country called Greece on a planet we call Earth.In other words I DONT KNOW

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 02.08.05, 6:30 pm

Ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα:

Η περίφημη "ακτινοβολία" που εκπέμπουν-υποτίθεται οι Η/Υ ξεκίνησε, σαν ιστορία, με το που ήρθε στην Ελλάδα ο πρώτος...Amstrad 6128. Πραγματικά, τα άρρωστα μάτια των παιδιών-μεγάλων εκείνης της εποχής αποδόθηκαν στην "ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία" της οθόνης.
Τραγική μ*λ*κ***
Κι αυτό γιατί η μόνη ακτινοβολία που εκπέμεπει ένας υπολογιστής είναι ένα μικρό Ηλεκτρομαγνητικό πεδίο από όλες εκείνες τις συσκευές που βρίσκονται στα εσωτερικά του και περιέχουν πηνία (π.χ. το τροφοδοτικό), ασθενέστερα από το Ηλ/μαγνητικό πεδίο όλων των άλλων συσκευών (π.χ. μητρική πλακέτα, ανεμιστήρες και σκληροί δίκοι) και τέλος από τον καθοδικό σωλήνα (μόνο για οθόνες τύπου CRT)
Ο τελευταίος όμως,εκπέμπει μόνο μια "δέσμη" ηλεκτρονίων, η οποία εκτρέπεται στον οριζόντιο και κάθετο άξονα μέσα από ειδικές διατάξεις.
Αυτή η δέσμη, χτυπώντας την φωτοευαίσθητη επιφάνεια της οθόνης (πολύυυ πίσω από το "γυαλί" της, την μάσκα δηλαδή) που αποτελείται από εικονοστοιχεία φωσφόρου. Και πάλι, τόσο το Ηλ/μαγνητικό πεδίο που παράγεται όσο και η ίδια η δέσμη ηλεκτρονίων είναι πραγματικά αμελητέες ποσότητες ακτινοβολίας-ειδικά με τα Διεθνή και Ευρωπαϊκά Standards Θωράκισης των υπολογιστών από ακτινοβολίες.

Και πάλι όμως τα μάτια μας κουράζονται, Γιατί μαμά;

Γιατί απλούστατα, αυτή η δέσμη ηλεκτρονίων πρέπει να σαρώνει την οθόνη σε ένα ορισμένο ρυθμό για να μας δείξει την εικόνα. Αυτός ο βαθμός μετράται σε HZ. Και όσο μικρότερος είναι, τόσο πιό "αντιληπτή", από τα μάτια μας είναι η σάρωση τη οθόνης. Εμείς μπορεί να μην βλέπουμε αυτή τη διαδικασία, αλλά ο εγκέφαλός μας αντιλαμβάνεται αυτό το "ρυθμό". Για να το διαπιστώσετε καλύτερα, ρυθμίστε το monitor σας στα 60Ηz για λίγο και κοιτάξτε δίπλα από την οθόνη. Επειδή τώρα η εικόνα βρίσκεται στο περιφερειακό μας οπτικό πεδίο η σάρωση γίνεται αντιληπτή (θα δείτε το τρεμόπαιγμα). Ουσιαστικά η εικόνα που βλέπουμε στην οθόνη μας, αναβοσβήνει πάρα πολλές φορές κάθε δευτερόλεπτο λειτουργίας της. Είναι σαν να έχουμε ένα strobe light μέσα στα μούτρα μας. και έχετε διαπιστώσει πόσο κουραστικό είναι ένα strobo σε ένα club

Όσο πιό γρήγορα λοιπόν δημιουργεί μια εικόνα ανά δευτερόλεπτα ο σωλήνας της οθόνης μας, τόσο πιό φυσική φαίνεται η εικόνα!! Η κούραση που έχουμε οφείλεται κυρίως ,στο ότι είτε η οθόνη λειτουργεί ΚΑΤΩ από τα 75Hz (minimum ασφαλούς λειτουργίας), οπότε και το flickering γίνεται αντιληπτό.
Tα μόνιτορ τύπου υγρών κρυστάλλων TFT (LCD TFT), ΔΕΝ έχουν αυτό το πρόβλημα, γιατί δεν υπάρχει κάποιο κανόνι ηλεκτρονίων που σαρώνει την οθόνη, αλλά ένας μικροελεγκτής ο οποίος απλώς αναβοσβήνει εικονοστοιχεία. Με την ποιότητα που έχουν σήμερα ΚΑΙ χρωματικά οι TFT (βλ. Eizo, Formac, Apple, Samsung, NEC κλπ), δεν βλέπω το λόγο να επιμένει κάποιος στις θηριώδεις CRT. Ξεγράψτε τις..Mitsubishi Diamontron ΔΕΝ κυκλοφορούν πλέον και τα μόνα καλά μοντέλα αυτή τη στιγμή στην αγορά τα βγάζει η Viewsonic. Αλλά πιστεύω ότι είναι υποδεέστερα από οποιαδήποτε μοντέλα της Eizo, Lacie και της Αpple ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ στην πιστότητα χρώματος!!
Ένα άλλο φαινόμενο είναι το λεγόμενο squint των ματιών μας. Τι είναι όμως αυτό;
Στην πραγματικότητα αυτό που κάνουν τα μάτια ένας χειριστής υπολογιστή, ακόμα και άν έχει μια οθόνη με τέλεια σάρωση, είναι να εστιάζουν σε μια ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ επιφάνεια, χωρίς προοπτική (2 διαστάσεις) και για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ουσιαστικά οι μύες των ματιών μας κουράζονται από αυτή τη διαδικασία μέχρι του σημείου όπου θα μας πιάσει πονοκέφαλος, οπότε και πρέπει να σταματήσουμε πάραυτα την εργασία στον υπολογιστή. Επίσης καλό είναι να κοιτάμε τον ουρανό, ή τις απέναντι πολυκατοικίες, τις κοπελίτσες με τα μίνι που σουλατσάρουν 6 ορόφους κάτω από εμάς, ή ακόμα και τα βουνά (άν είστε τυχερός σαν εμένα!!) και γενικώς ότι βρίσκεται αρκετά μακριά ώστε να ξεκουράζονται τα μάτια μας από την συνεχή εστίαση στο ορατό πλαίσιο μιας οθόνης.
Για τα εργονομικά τώρα έχουν γίνει πάμπολλες έρευνες, όλες όμως καταλήγουν στα εξής:

1) Χρησιμοποιούμε τα γνωστά μαξιλαράκια του mousepad και του πληκτρολογίου, τα οποία ξεκουράζουν τον καρπό (τον φέρνουν σε πιό φυσική στάση). Αλλιώς θα αποκτήσουμε όλοι το Carpal tunel syndrome-μια μορφή τενοντίτιδας
2) Χρησιμοποιούμε επίπεδη οθόνη, με υψηλό βαθμό ανανέωσης (για CRT) και χαμηλότατο dot pitch (υπάρχουν στην αγορά μοντέλα με dp 0.22). Ή δίνουμε κάτι παραπάνω και αγοράζουμε μια καλή TFT.
3)Ανάλογα με τις διαστάσεις της οθόνης πρέπει να καθόμαστε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μισό μέτρο μακριά!!! Οπότε προτιμήστε κάτι γύρω στις 19 ίντσες σε διαγώνιο
4) Μην δουλεύετε στα σκοτάδια!! Καλός φωτισμός ΔΕΝ είναι τα trendy spotakia που βάλαμε από πάνω μας για να νοιώθουμε Fame Story, αλλά ο άπλετος, διάχυτος φωτισμός, που δεν δημιουργεί αντανακλάσεις και μειώνει την φωτεινότητα της οθόνης σε σχέση με το περιβάλλον. Εκτός κι αν γουστάρετε το στυλάκι Αρτέμης Μάτσας ("μολόγα σκουλήκι αλλιως θα σε τυφλώσωωωω....)
5) Απαραίτητα είναι και μια ΚΑΛΗ ανατομική πολυθρόνα που στηρίζει τόσο την πλάτη όσο και τον αυχένα.

Sokalegga out....
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό joe » 02.08.05, 7:19 pm

ihavenomouthandimustscrea έγραψε:EKTOS APO TA MATIA..ME TO AYXENIKO TI GINETAI :x GIATI EMENA ME EXEI XTYPISEI ASXHMA...YPARXEI KATI SA PANOPLIA AKOUSA POU PIANEI LAIMO KAI WMOUS.ANY IDEAS.....

εγω τη φοραω ηδη see my avatar :lol:
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό matin » 03.08.05, 7:54 am

sokalegga έγραψε:1) Χρησιμοποιούμε τα γνωστά μαξιλαράκια του mousepad και του πληκτρολογίου, τα οποία ξεκουράζουν τον καρπό (τον φέρνουν σε πιό φυσική στάση). Αλλιώς θα αποκτήσουμε όλοι το Carpal tunel syndrome-μια μορφή τενοντίτιδας
2) Χρησιμοποιούμε επίπεδη οθόνη, με υψηλό βαθμό ανανέωσης (για CRT) και χαμηλότατο dot pitch (υπάρχουν στην αγορά μοντέλα με dp 0.22). Ή δίνουμε κάτι παραπάνω και αγοράζουμε μια καλή TFT.
3)Ανάλογα με τις διαστάσεις της οθόνης πρέπει να καθόμαστε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μισό μέτρο μακριά!!! Οπότε προτιμήστε κάτι γύρω στις 19 ίντσες σε διαγώνιο
4) Μην δουλεύετε στα σκοτάδια!! Καλός φωτισμός ΔΕΝ είναι τα trendy spotakia που βάλαμε από πάνω μας για να νοιώθουμε Fame Story, αλλά ο άπλετος, διάχυτος φωτισμός, που δεν δημιουργεί αντανακλάσεις και μειώνει την φωτεινότητα της οθόνης σε σχέση με το περιβάλλον. Εκτός κι αν γουστάρετε το στυλάκι Αρτέμης Μάτσας ("μολόγα σκουλήκι αλλιως θα σε τυφλώσωωωω....)
5) Απαραίτητα είναι και μια ΚΑΛΗ ανατομική πολυθρόνα που στηρίζει τόσο την πλάτη όσο και τον αυχένα.

Sokalegga out....

Τα είπε όλα ο Soca. Εγώ είμαι ήδη με νάρθηκα στον καρπό, λόγω τενοντίτιδας.
Σαράβαλα θα γίνουμε στο τέλος!!! (Αν δεν έχουμε γίνει ήδη)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
matin
Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 03.08.05, 8:30 am

Soka όπως πάντα περιεκτικότατος & ουσιώδης. Πραγματικά βοηθηθηκα πολύ (ανεβασα τα Ηz σε 100). Το δύσκολο για μενα είναι το να κάθομαι μακρια απο την οθόνη την ωρα που δουλεύω. Αλλα θα το καταφερω. :)

Ευχαριστώ

Π.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Re: Ακτινοβολία οθόνης & Εργονομικές συνθήκες εργασίας

Δημοσίευσηαπό vanessa » 03.08.05, 8:56 am

panevan έγραψε:Ενα θεμα το οποιο μας αφορα όλους είναι η ακτινοβολία των οθονών μας, την οπoια δεχομαστε καθημερινα για ενα 8ωρο min. Αν μαλιστα συνυπολογίσουμε (με στυλ Βέγγου στο "θα σε κάνω βασιλισσα") το ποση ακτινοβολια δεχομαστε μεχρι να συνταξιοδοτηθουμε τοτε... ολοι φανταζόμαστε τι βλεπουν τα ματακια μας καθε μέρα. Προσωπικα ανησυχω πολύ και θα ηθελα να αρχισω να προσεχω τωρα που ειναι νωρίς ακόμα.

ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΤΗΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑΣ; ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ; Υπάρχουν ειδικά γυαλιά; Ειδικά φίλτρα; Πώς λέγονται; Πόσο στοιχίζουν;

Παρακαλώ όποιον γνωρίζει να μοιραστεί τις γνώσεις του.

Ευχαριστώ

Π.

Panevan epidi ki ego eixa arketa provlimata me tin orasi mou kai ton ypologisti, boro na sou po me vevaiotita oti yparxoun ekpliktikoi fakoi gia ta gialia (an foras gyalia) eidikoi gia tin apotropi tis amesis aktinovolias sta matia...noiotho poly kalytera stin othoni apo tin imera pou tous dokimasa...Ektos apo ayto kai kapoia kala filtra pou kykloforoun stin agora boreis kathe 1-2 ores na kaneis askisoules gia ta matia...p.x. na strefeis to vlema sou se mia monoxromi epifaneia (toixo) kata protimisi leyko gia na xekourazontai ta matia, i na vgaineis exo apo ton xoro pou ergazesai gia na xekourazeis to mati...
vanessa
Άβαταρ μέλους
vanessa
Member

Δημοσίευσηαπό Manowar_Rules » 03.08.05, 8:59 am

Καλά, οι οθόνες, τα μαξιλαράκια όλα αυτά τακτοποιούνται (αν θελήσει και ο εργοδότης βεβαίως βεβαίως να βάλει το χέρι στην τσέπουλα)
Εγώ όταν θα πάω 60 χρονών και τα ματάκια μου θα ναι πίσω από πατομπούκαλα, ο αυχένας θα έχει ελαστικότητα σφεντόνας και τα χεράκια μου θα πηγαίνουν σαν τον δείκτη του ρολογιού, ρωτώ ποιος θα μου εξασφαλίσει τα χρήματα για τους γιατρούς; (γιατί αν νομίζετε ότι θα βγούμε στην σύνταξη μέχρι τότε κάντε ΧΑ!)
Μήπως πρέπει να μας εξασφαλίζουν ειδικό επίδομα υπολογιστή; (το οποίο παρεπιπτόντως έχει καταργηθεί, αν δεν απατόμαι) :?
Άβαταρ μέλους
Manowar_Rules
Member

Δημοσίευσηαπό nat » 03.08.05, 9:08 am

Κάτι άλλο που έχω διαπιστώσει προσωπικά ότι βοηθάει πολύ είναι να ακουμπάει όλος ο πήχης στο γραφείο, να μην στέκεται στον αέρα δηλ. ο αγκώνας, και εννοείται όλη η πλάτη στην καρέκλα. Ο αυχένας μου δεν πονάει πια :)
Αν και κάπου είχα δει ότι δεν παίζει τόσο ρόλο που ακουμπάει η πλάτη, αρκεί να είναι στην ευθεία, αλλά ότι παίζει μεγάλο ρόλο για την σπονδυλική στήλη το που καθόμαστε (να την έχουμε αναπαυτικά την ουρίτσα... :wink: )
Άβαταρ μέλους
nat
Junior Member

Δημοσίευσηαπό matin » 03.08.05, 9:28 am

nat έγραψε:Κάτι άλλο που έχω διαπιστώσει προσωπικά ότι βοηθάει πολύ είναι να ακουμπάει όλος ο πήχης στο γραφείο, να μην στέκεται στον αέρα δηλ. ο αγκώνας, και εννοείται όλη η πλάτη στην καρέκλα.

Επιβάλεται ο αγκώνας να ακουμπάει στο γραφείο για να μη δέχεται όλες τις πιέσεις και το βάρος ο καρπός (εντολή του ορθοπεδικού).
Αν δεν γίνεται λόγω χώρου σκαρφιστείτε διαφορα, πχ στο σπίτι που είμαι λίγο στενάχωρα ανοίγω το πρώτο συρτάρι του γραφείου και ακουμπάω εκεί τον αγκώνα μου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
matin
Member

Re: Ακτινοβολία οθόνης & Εργονομικές συνθήκες εργασίας

Δημοσίευσηαπό panevan » 03.08.05, 9:28 am

vanessa έγραψε:Panevan epidi ki ego eixa arketa provlimata me tin orasi mou kai ton ypologisti, boro na sou po me vevaiotita oti yparxoun ekpliktikoi fakoi gia ta gialia (an foras gyalia) eidikoi gia tin apotropi tis amesis aktinovolias sta matia...noiotho poly kalytera stin othoni apo tin imera pou tous dokimasa...Ektos apo ayto kai kapoia kala filtra pou kykloforoun stin agora boreis kathe 1-2 ores na kaneis askisoules gia ta matia...p.x. na strefeis to vlema sou se mia monoxromi epifaneia (toixo) kata protimisi leyko gia na xekourazontai ta matia, i na vgaineis exo apo ton xoro pou ergazesai gia na xekourazeis to mati...

Αυτό με τα γυαλια με ενδιαφερει, αν και δεν φοραω αφου δεν εχω καποιο προβλημα με τα ματια μου (ακόμα). Οπως προτεινε και ο Sirca θα αποταθω σε ενα καταστημα οπτικών και οτι μου πουν θα σας το μεταφερω.

Ευχαριστώ Vanessa
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό sirca » 03.08.05, 2:19 pm

Κάνε και ένα τσεκ στα μάτια σου μήπως έχεις αστιγματισμό..

Εγώ έιχα πολύ λίγο απο το σχολείο και η παρατεταμμένη χρήση υπολογιστή, τον μεγάλωσε δραματικά. Είχα φτάσει σε σημείο όταν κάθομαι στον υπολογιστή, να ζαλίζομαι μετά απο λίγο, τα μάτια μου με έκαιγαν, και άλλα τέτοια περίεργα...

Πήγα στον οφθαλμίατρο και μου βρήκε αστιγματισμό στο δεξί μου μάτι.. (το αριστερό είναι μια χαρά). :)

Απο τότε που φόρεσα τα γυαλιά σώθηκα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sirca
Site Admin

Δημοσίευσηαπό panevan » 03.08.05, 2:31 pm

sirca33 έγραψε:Κάνε και ένα τσεκ στα μάτια σου μήπως έχεις αστιγματισμό..

Εγώ έιχα πολύ λίγο απο το σχολείο και η παρατεταμμένη χρήση υπολογιστή, τον μεγάλωσε δραματικά. Είχα φτάσει σε σημείο όταν κάθομαι στον υπολογιστή, να ζαλίζομαι μετά απο λίγο, τα μάτια μου με έκαιγαν, και άλλα τέτοια περίεργα...

Πήγα στον οφθαλμίατρο και μου βρήκε αστιγματισμό στο δεξί μου μάτι.. (το αριστερό είναι μια χαρά). :)

Τετοια να μου λες...
Θα το κοιτάξω όμως γιατι σε κατι τετοια ειμαι χεστης.

Ευχαριστώ και παλι.

ΥΓ. τα γυαλια που φορεσες ειναι για τον αστιγματισμο ή για την ακτινοβολία που μου είπες πιο πανω;
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό sirca » 03.08.05, 2:34 pm

panevan έγραψε:
sirca33 έγραψε:Κάνε και ένα τσεκ στα μάτια σου μήπως έχεις αστιγματισμό..

Τετοια να μου λες...
Θα το κοιτάξω όμως γιατι σε κατι τετοια ειμαι χεστης.

Ευχαριστώ και παλι.

ΥΓ. τα γυαλια που φορεσες ειναι για τον αστιγματισμο ή για την ακτινοβολία που μου είπες πιο πανω;

Και για τα δύο..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sirca
Site Admin

Επιστροφή στο VIII.II Hardware

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων