Superleague

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Superleague

Δημοσίευσηαπό amfx » 20.07.06, 8:20 am

Εικόνα

Αυτό είναι το σήμα της "Σουπερλίγκας" (έλεος) ή αλλιώς Superleague... Τα σχόλια δικά σας...

Απλά θα βάλω και μερικά σήματα από άλλα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Επειδή όπως έχετε καταλάβει έχω μία ψιλοτρέλα με την μπαλίτσα (I know, I am γραφικός κλασσικός άντρας etc.) θέλω να ανοίξουμε ένα θεματάκι για τα σήματα των Ελληνικών ομάδων...
index.php?tp=1
Άβαταρ μέλους
amfx
Junior Member

Δημοσίευσηαπό web_idiot » 20.07.06, 3:20 pm

Και εμένα με το που το είδα αυτό το (ο θεός να το κάνει) "μοντέρνο" λογότυπο έπεσα από τα σύννεφα. Αλλά για εμένα όλα τα λέει ο κυρ. Πανούτσος στο σημερινό του άρθρο.

Οπως και η επιμέλεια στα σήματα της Σούπερ Λίγκας. Πόση ώρα πήρε στον σχεδιαστή για να φτιάξει τη μακέτα; Αν είναι πάνω από μισή ώρα, θα πρέπει να του έπεσε καφές στον υπολογιστή και να χρειάστηκε να το φτιάξει δύο φορές. Ενα κομπιουτερέ γήπεδο ετοιματζίδικο, bird's eye view, με τη φοβερή έμπνευση να το βάψει στα χρώματα της ελληνικής σημαίας, άντε να χρειάστηκε πέντε λεπτά για να το σκεφτεί και άλλα πέντε για να χτυπήσει από κάτω ξεκρέμαστα την ονομασία της Σούπερ Λίγκας και τον χρόνο της διοργάνωσης. Τέλος πάντων, το ξεπετουά έγινε και πάει και τέλειωσε. Το να το παρουσιάζεις όμως μετά τα σήματα της Bundesliga, του F.A., της Primera Division και το φοβερό σήμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2002, στο οποίο είχε χρησιμοποιηθεί το φούξια και το φλούο πράσινο που βλέπεις μόνο στην Απω Ανατολή, ήταν σαν να έχεις φορέσει δύο κάλτσες από διαφορετικά ζευγάρια και να θέλεις να φωτογραφηθείς για το «Vogue».

Νομίζω ότι η κριτική ενός εκτός του επαγγέλματος μπορεί να θεωρηθεί πιο έγκυρη από κάποιον εντός....

Για εμένα κάτι ίσως λίγο πιο 3D να ήταν οκ.

Αλλά αν το πάρουμε και με άλλα λογότυπα, όπως αυτά που αναθέτεις ίσως να βάζαμε κάτι άλλο. Βέβαια δεν μου έρχεται κάτι πρόχειρο στο μυαλό.

Ίσως αν ξεχάσω το προηγούμενο να μου έρθει κάτι... Αλλά το σοκ που έπαθα δεν με αφήνει να συγκεντρωθώ.
"Cogito ergo sum" - René Descartes
Άβαταρ μέλους
web_idiot
Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 20.07.06, 3:58 pm

Απλά δεν βλέπεται!!! Τα λεγόμενα του καραφλού Πανούτσου, για άλλη μια φορά είναι κορυφαία
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό amfx » 20.07.06, 4:14 pm

Κατ' αρχάς δεν νομίζω να έγινε κάποιος διαγωνισμός... Η τουλάχιστον εγώ δεν το πήρα χαμπάρι...

Anyway, ας ελπίσουμε οτι στο μέλλον θα ανατεθεί να φτιαχτεί κάτι πιο όμορφο...
index.php?tp=1
Άβαταρ μέλους
amfx
Junior Member

Δημοσίευσηαπό lemon » 20.07.06, 4:21 pm

Φαίνεται πως το λογότυπο πρέπει να ακολουθεί και το αγωνιστικό επίπεδο του ελληνικού ποδοσφαίρου! :evil:

Υποτίθεται πως η Superleague δημιουργήθηκε με σκοπό να εκμεταλλευτεί και να προωθήσει καλύτερα το προϊόν που λέγεται ελληνικό ποδόσφαιρο... Αν κρίνει κανείς από το σήμα, που είναι και η πρώτη επαφή του προϊόντος αυτού με το "αγοραστικό" κοινό, τότε :cry: κλάφτα!
καλό σου ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
lemon
Senior Member

Δημοσίευσηαπό dandil » 20.07.06, 4:22 pm

Σας παραθέτω απόσπασμα από το σημερινό Daily Fax:

Εικόνα

Θα συμφωνήσω μαζί σας για το λογότυπο, δεν με τρελαίνει, αλλά όσον αφορά στα σχόλια του κ. Πανούτσου θα μου επιτρέψετε να διατηρήσω μια μικρή επιφύλαξη. Όλοι λιγο πολύ έχουμε δεχτει αντίστοιχα σχόλια για δουλειές μας από ανθρώπους που είναι έξω από το "χωρό". Ας μην τους δίνουμε λοιπόν τροφή και λόγους να κάνουν μη επικοδομητική κριτικη, όσο ευρηματική και χαριτωμένη κι ας είναι.
Καλό απόγευμα
ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΟΥΛΗΣΩ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ!!!
Άβαταρ μέλους
dandil
Junior Member

Δημοσίευσηαπό an1m8or » 20.07.06, 4:45 pm

Αυτή η CleverBank ρε παιδί μου....

από επιτυχία σε επιτυχία :lol:
(πάλι καλά που διαβάζεται τουλάχιστον το ΕΛΛΑΔΑ και δεν το καναν ΕΠΠΑΔΑ :P)

προσωπικά πάντως μου αποπνέει μια φρεσκάδα το logo
αν του αφαιρέσεις τα gradients από το background όμως... κλαφ' τα

το logo πρέπει να στέκεται και σε b/w εξ ίσου καλά
και αυτό χάνει την όποια δύναμή του χωρίς χρώμα
an1m8or
Old Member

Τοποθεσία: A city called Athens in a country called Greece on a planet we call Earth.In other words I DONT KNOW

Δημοσίευσηαπό zelda » 20.07.06, 5:44 pm

του ποτε ειναι?
πρεπει να εχουν κανει λαθος την ημερομηνια! :P
ετσι γινομαι και εγω creative director!
μια χαρα, αλλοι πανε μπροστα, εμεις προτιμουμε την οπισθεν!
ολε ελλαδα! ολε πατριδα!
Mama, just killed a man
-------------------------------------------------------------------------------
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zelda
Old Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 20.07.06, 6:32 pm

Ωστε Creative Director το εκανε αυτο το... αριστουργημα! Χχχχμμμμ. Δεν ήταν... καφετζής τελικά, όπως λέει ο Πανούτσος :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό lara » 20.07.06, 8:47 pm

είμαι λίγο εώς πολύ άσχετη με το ποδόσφαιρο -για ποδόσφαιρο είναι το σήμα νομίζω ε ;( αλλά αυτό το σήμα δεν μου θυμίζει καθόλου ποδοσφαιρικό γήπεδο
αφού τα τέρματα είναι τόσο κοντά και το σχήμα είναι ένα περίεργο παραλληλόγραμο. τα άσπρα παραλληλόγραμα τι συμβολίζουν άραγε;

πάντως όποιος έχει όρεξη και δεν έχει τίποτα καλύτερο να κάνει, θα μπορούσε να κάνει μία έρευνα και να μάθει πώς ανατέθηκε η δουλειά στο συγκεκριμένο γραφείο... και φυσικά να μας ενημερώσει μετά...
αυτά...
Ψηφίστε μας εδώ μέχρι τις 4/7/2011 !! κι εμείς, άμα κερδίσουμε, θα σας κεράσουμε ! ευχαριστούμεε!
Άβαταρ μέλους
lara
Master Member

Δημοσίευσηαπό lara » 20.07.06, 8:49 pm

υγ: πάντως ίσως να φταίει το που είμαι άσχετηηη, αλλά αυτός ο κύκλος με τη γραμμή στη μέση του παραλληλόγραμου δεν είναι από γήπεδο μπάσκετ;!
Ψηφίστε μας εδώ μέχρι τις 4/7/2011 !! κι εμείς, άμα κερδίσουμε, θα σας κεράσουμε ! ευχαριστούμεε!
Άβαταρ μέλους
lara
Master Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 20.07.06, 8:52 pm

Είναι Α Θ Λ Ι Ο :evil:
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 20.07.06, 9:32 pm

an1m8or έγραψε:Αυτή η CleverBank ρε παιδί μου....

από επιτυχία σε επιτυχία :lol:
(πάλι καλά που διαβάζεται τουλάχιστον το ΕΛΛΑΔΑ και δεν το καναν ΕΠΠΑΔΑ :P)

xxaaxaxaxax ONAN = οπαπ

χαχαχα

ΑΘΛΙΟ , διαφωνω με dandil, καλα κανει ο πανούτσος και το κράζει ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ LOGO ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ!!!!

(και η red ειχε τρελη επιτυχια με το γηπεδο καραησκακη που το λογοτυπο είναι ενα ΣΤΑΔΙΟ και λεει ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΡΑΗΣΚΑΚΗ Research goddammit research!!!)
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 20.07.06, 9:36 pm

NΤΕΓΚΡΑΝΤΕ!!!!

Η ΤΡΕΝΤΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΩΡΕΣ

ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ!!!

NΤΕΓΚΡΑΝΤΕeeeeee!!!! (echooooo)

:D :D :D
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό amfx » 20.07.06, 9:57 pm

lara έγραψε:υγ: πάντως ίσως να φταίει το που είμαι άσχετηηη, αλλά αυτός ο κύκλος με τη γραμμή στη μέση του παραλληλόγραμου δεν είναι από γήπεδο μπάσκετ;!

lara θέλω να σε παντρευτώ... Έχω την τύχη / ατυχία η κοπελιά μου να παρακολουθεί ποδόσφαιρο και μάλιστα ξέρει και από μπάλα... Αυτή Ολυμπιακός, εγώ ΑΕΚ, καταλαβαίνετε τι γίνεται... Προτιμώ να έχω γυναίκα που να με ρωτάει αν η μπάλα είναι στρογγυλή παρά να μου την λέει για τις μεταγραφές της ομάδας μου...

ΟΚ, πλακίτσα κάνω... Βλέπουμε και οι δύο μπάλα χαλαρά μόνο που το άσχημο είναι οτι όταν παίζουν οι ομάδες μας μεταξύ τους καταλήγω να κοιμάμαι στον καναπέ από την καζούρα που μου κάνει...
index.php?tp=1
Άβαταρ μέλους
amfx
Junior Member

Δημοσίευσηαπό daigorogr » 20.07.06, 10:23 pm

Πωπω, ντροπή....

Για να το βλέπεις logo & μονο logo, πρέπει να παίρνεις "ληγμένα".
Πόσο μάλιστα να σου αρέσει & να το αγοράζεις...

Ημαρτον...

Καποιος είχε εδω μέσα ενα ανθρωπάκι που ξέρναγε ενα πράσινο απαίσιο πραγμα....

Αν το είχα θα το αφιέρωνα στον Creative & στην εταιρία του...

Πωπω

PS: Ας εξηγήσει, καποιος αυτές τις δύο παυλες, (αν τις έχει καταλάβει...)
Εμένα κατι σαν το σήμα του ίσον μου κανουν..
PS2: To gradient θέλει να δείξει, οτι η Superleague (& κατ' επέκτασην το logo) θα σου αρέσουν μονο μετα την χρηση LSD
PS3: Αναρωτιέμαι θα μπεί σε κανα portofolio αυτο το πράγμα??
PS4: Ρε μήπως είμαστε άσχετοι & αλλοι σχετικοί
daigorogr
Member

Δημοσίευσηαπό lara » 20.07.06, 10:55 pm

μήπως αν το βλέπαμε καλύτερα να μας φαινόταν καλύτερο; γιατί νομίζω ότι αυτό που βλέπουμε είναι από προβολή ;
θα μου απαντήσει κανείς στις απορίες για το γήπεδο; :)

αμφξ θα σε παντρευόμουν κι εγώ ευχαρίστως, αλλά δυστυχώς σε πρόλαβε άλλος! :)
Άβαταρ μέλους
lara
Master Member

Δημοσίευσηαπό lara » 20.07.06, 10:58 pm

η cleverbank είναι τράπεζα; μήπως είναι η μαμά της imagebank ? :P :P :P :P
με γειά την έμπνευση ..!! very clever ...!!
Άβαταρ μέλους
lara
Master Member

Δημοσίευσηαπό an1m8or » 21.07.06, 12:15 am

ΟΚ, πλακίτσα κάνω... Βλέπουμε και οι δύο μπάλα χαλαρά μόνο που το άσχημο είναι οτι όταν παίζουν οι ομάδες μας μεταξύ τους καταλήγω να κοιμάμαι στον καναπέ από την καζούρα που μου κάνει...

this is about to change sooooooon
veeeeery sooooooooooon

:aek: :aek: :aek: :aek: :aek: :aek: :aek: :aek:
an1m8or
Old Member

Τοποθεσία: A city called Athens in a country called Greece on a planet we call Earth.In other words I DONT KNOW

Δημοσίευσηαπό amfx » 21.07.06, 7:20 am

an1m8or έγραψε:

this is about to change sooooooon
veeeeery sooooooooooon

:aek: :aek: :aek: :aek: :aek: :aek: :aek: :aek:

Μη μιλάς ακόμα...
index.php?tp=1
Άβαταρ μέλους
amfx
Junior Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων