How Much? + POLL!!! :P

Θέματα web + mobile design, development & cyberculture.

How Much? + POLL!!! :P

Δημοσίευσηαπό skoumas » 14.08.05, 2:58 pm

Καλησπέρα σε όλους και πολλά μπράβο για το όμορφο σάιτ σας!

Λοιπόν, εγώ είμαι ένας μικρός γραφίστας και προγραμματιστής ο οποίος μόλις τελείωσε την πρώτη του δουλειά και περιμένει να έρθει το αφεντικό του απο τις διακοπές του ώστε να πληρωθεί!

http://www.exclusivewaterbeds.com/

Αυτό είναι το σάιτ!
Απο εσάς θέλω 2 πράγματα

1) Την άποψη σας για το σάιτ(γραφικά, πλοήγηση κτλ)...
2) Να με ενημερώσετε λίγο σχετικά με τις τιμές των σάιτ στις μέρες μας! Δηλαδή το παραπάνω πόσα να βγάζει; Είναι με βάση δεδομένων, έχει flash, έχει και πλατφόρμα διαχείρησης όλα με ASP!!!
Άβαταρ μέλους
skoumas
Member

Δημοσίευσηαπό TaGGeR » 15.08.05, 6:50 pm

Το κάλυμμα στρώματος βοηθά στη διατήρηση της θερμότητας και επίσης βοηθά στην προστασία του στρώματος νερού από παιχνιδιάρηδες φίλους!

:lol: :lol: :lol:

Στο flash bannerάκι νομίζω σου χει ξεφύγει η μάσκα στο κάτω μέρος και φαίνονται τα γράμματα να ξεκινάνε "έξω από το νερό"...
..::Color&Code::..
Άβαταρ μέλους
TaGGeR
Member

Δημοσίευσηαπό Tilemahos » 16.08.05, 1:23 pm

ε... τα bevel και τα degrande μπορουσες να τα παραλειψεις για λογους αισθητικης... :roll:
Άβαταρ μέλους
Tilemahos
Member

Δημοσίευσηαπό Naya » 17.08.05, 9:27 pm

Gia times de tou eipate re paides :)
kai go new eimai :wink:
* I do not lie ...I just mislead *
Άβαταρ μέλους
Naya
Member

Δημοσίευσηαπό charlie » 12.10.05, 6:33 pm

Καλησπέρα σε όλους και από μένα και καλώς σας βρήκα

Λοιπόν εγω θα πρότεινα να προσέξεις λίγο το width γιατι έχει ξεφύγει λίγο ειναι περίπου 880.

Περί κοστολόγησης , πρέπει πρώτα να καθορίσεις πόσο χρέωνεις την εργατοώρα σου (πχ 30-40euro) και να το πολλαπλασιασεις με τις ώρες που σκοπεύεις να διαθέσεις (στο περίπου) συν λίιιγο παραπανω για να μην πέσεις έξω
Άβαταρ μέλους
charlie
"wow" link provider

Δημοσίευσηαπό penlix » 12.10.05, 6:53 pm

Θα ήθελα και εγώ να δω πως τιμολογούν τις δουλειές τους άνθρωποι με πολλά χρόνια στη πλάτη τους..

Charlie καλώς ήλθες και καλή σου διαμονή!

Σχετικά με την τιμή που πρότεινες στον newbie φίλο μας :) έχω ένα σχόλιο. Αν χρεώσει αυτός 30-40 ευρώ/ώρα για το πρώτο του website τότε κάποιος με π.χ. 8 χρονια εμπειρία θα έπρεπε να χρεώνει 100-150 ευρώ/ώρα το οποίο ΝΑΙ είναι σωστό! αλλά σε κάποια άλλη χώρα, σε κάποιο άλλο χώρο..

Εγώ απο την άλλη πλευρά έχω δεί προσφορά εταιρίας για full e-shop designed και programmed με 800 ευρώ. Δηλαδή τους πήρε γύρω στις 6-7 ώρες με τα ποσοστά που μιλάμε... Hm..
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό parsec_dev » 13.10.05, 10:02 am

penlix έγραψε:Θα ήθελα και εγώ να δω πως τιμολογούν τις δουλειές τους άνθρωποι με πολλά χρόνια στη πλάτη τους..

Charlie καλώς ήλθες και καλή σου διαμονή!

Σχετικά με την τιμή που πρότεινες στον newbie φίλο μας :) έχω ένα σχόλιο. Αν χρεώσει αυτός 30-40 ευρώ/ώρα για το πρώτο του website τότε κάποιος με π.χ. 8 χρονια εμπειρία θα έπρεπε να χρεώνει 100-150 ευρώ/ώρα το οποίο ΝΑΙ είναι σωστό! αλλά σε κάποια άλλη χώρα, σε κάποιο άλλο χώρο..

Εγώ απο την άλλη πλευρά έχω δεί προσφορά εταιρίας για full e-shop designed και programmed με 800 ευρώ. Δηλαδή τους πήρε γύρω στις 6-7 ώρες με τα ποσοστά που μιλάμε... Hm..

Φίλε Penlix.
Για δείξε μου ένα site που να παίζει με την συγκεκριμένη πλατφόρμα plz....
Έχω μεγάλη περιέργεια.
Γιατί ΟΚ σχεδιάζεις μια πλατφόρμα 1-2 χρόνια και μετά την πουλάς "φθινά" και η κατανάλωση θα φέρει το κέρδος.
Αλλά ειλικρινά με 800 τι να πρωτοκαλύψεις? Την εκπαίδευση προς τον πελάτη? το ενδεικτικό Data Feeding? Το layout? Το SSL? ή την σύνδεση του συστήματος με την τράπεζα και τα τέστινγκ του?

Διότι και εγώ εχω χάσει αρκετές δουλειές απο επιδέξιους e-commercΆδες με 1500€ (που είναι μια πιο decent τιμή σε σχέση με τα 800...)
Τί παίρνει με 1500 ο πελάτης?
Απο κάποιους ενα κακοστημένο osCommerce
Δείτε!

http://www.hellenicbooks.gr

Πείτε μου εμένα τώρα.... Εσείς θα ψωνίζατε απο αυτό το e-shop?
(Παρατηρήστε αριστερά που αντί να φαίνονται τα μενού φαίνονται τα πεδία της βάσης δεδομένων;))
Επίσης.... πέταξε ο άνθρωπος αυτός στα σκουπίδια τα λεφτά του ναί ή όχι?

Γνώμες....
Coding is the closest thing we have to a superpower.
Άβαταρ μέλους
parsec_dev
Senior Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 13.10.05, 10:33 am

parsec_dev έγραψε:Δείτε!

http://www.hellenicbooks.gr

...Γνώμες....

Κώδικας: Επιλογή όλων
online Database INSERT Error

Αυτό απο το bottom της σελίδας που έστειλες.. :roll: Ουδέν σχόλιον πιστεύω..

parsec_dev έγραψε:Φίλε Penlix.
Για δείξε μου ένα site που να παίζει με την συγκεκριμένη πλατφόρμα plz....
Έχω μεγάλη περιέργεια.

Τίποτα διαφορετικό απο αυτό που παρέθεσες.. Δεν συγκράτησα το link, αλλά θυμάμαι οτι το στειλα στον Νότη, κ.Νότη μας u remember?
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό charlie » 13.10.05, 1:23 pm

Φίλε Penlix έχεις δίκιο περί χρέωσης , ίχως ήταν ατυχές το παράδειγμα που έδωσα στον φίλο μας , βάση την εμπειρία του πρέπει να καθορίσει και το τί χρεώνει , πάντως το site den νομίζω οτι ειναι παραπάνω απο 1-2 μέρες δουλειά...ακομα και 30 euro την ώρα να χρεώνει, που τα θεωρώ πολλά για την εμπειρία του, πάλι μικρή είναι η τελική τιμή...

Σχετικά με τις πλατφόρμες eshop έχω δει και εγώ μια και ελληνική , η οποία κοστίζει 1500euro αγορά και περιλαμβάνει πολλά πράγματα, δεν περιλαμβάνει μεγάλη σχεδιαστική παραμετροποίηση , αλλά με αυτόν τον τρόπο και ο μπαρμπαμιτσος επε μπορεί να έχει ενα σεβαστό και καλό eshop.
Άβαταρ μέλους
charlie
"wow" link provider

Δημοσίευσηαπό notis » 13.10.05, 4:35 pm

Μηνυμα απο το eshop που ειπε ο parsec:

Κώδικας: Επιλογή όλων
 Ας δούμε τι έχουμε εδώ
Δεν υπάρχουν βιβλία σε αυτή την κατηγορία.

:lol: :lol: :lol:

Μα ειμαστε καλα????? Ειναι μηνυμα για σοβαρο e-shop αυτο???

Δυστυχως κυριε Πενλικα δεν το κρατησα το link.
Ηταν πραγματι ...καταπληκτικη βλακεια :lol:
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό penlix » 13.10.05, 4:58 pm

Και όμως το βρήκα εγώ:

www.conast.gr
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό an1m8or » 13.10.05, 5:36 pm

guys...

το θέμα της κοστολόγησης καίει αρκετούς...
ok δεν είναι εύκολο ειδικά στην αρχή να κοστολογήσει κάποιος σωστά,
ειδικά ο γραφίστας πολλές φορές αυτό που κάνει το βλέπει και λίγο σαν διασκέδαση, οτι κάνει αυτό που του αρέσει και συχνά υποτιμά τη δουλειά του

επίσης το γεγονός οτι πολλοί ξεκινούν να παίρνουν δουλειές χωρίς να έχουν επενδύσει σε τίποτα
(μόνο το pcάκι τους και 2-3 χρόνια σε σχολή - αρκετά, αλλά σκεφτείτε π.χ + νοίκι, λογαρισμοί, ORIGINAL software κλπ)
τους δυσκολεύει ώστε να εκτιμήσουν τελικά πόσο ΑΞΙΖΕΙ η δουλειά που φέρνουν σε πέρας

βλέπω μεν ορισμένους, σωστά κατά τη γνώμη μου, να αντιτίθενται με ορισμένες από τις απόψεις περί κοστολόγησης που εκφράστηκαν...

χωρίς να έχουν για μένα σημασία τα πρόσωπα, νομίζω σε κάποιο post ο φίλτατος parsec_dev, αντέδρασε αλλά δεν πρότεινε έναν άλλο τρόπο...
Απλά ένα παράδειγμα έφερα...

Γνώμη μου είναι οτι αν ο καθένας έλεγε την άποψη του ή πως εκείνος κοστολογεί θα έκανε καλό και στο συγκεκριμένο μέλος που ρωτά και στον κλάδο γενικότερα (και κατ επέκταση και στον εαυτό του) γιατί θα άρχιζαν όλοι να αποκτούν παρόμοιο/πιο ορθό τρόπο σκέψης και θα μειώνονταν τα κρούσματα "ο,τι πάρεις 100".

Τώρα, ο τρόπος που εγώ κοστολογώ έιναι περίπου αυτός που περιέγραψε ο charlie.

Δηλαδή

ορίζω ένα ποσό ως ωριαία αμοιβή μου και κατόπιν συνάντησης με τον πελάτη όπου προσπαθώ να καταλάβω όσο καλύτερα γίνεται τις απαιτήσεις του project, αναλύω αργότερα τα δεδομένα, υπολογίζω ώρες δουλειάς, συναντήσεων με τον πελάτη, αλλαγών και διορθώσεων, συνυπολογίζω το μέγεθος του πελάτη και το βαθμό δυσκολίας του project και καταλήγω σε μια τιμή.

Αν θέλετε μπορούμε να τα κουβεντιάσουμε όλα αυτά καθώς μπορεί φυσικά να σφάλω κάπου ή να παραβλέπω κάποια παράμετρο ή στην τελική να εφαρμόζει κάποιος κάτι διαφορετικό και σωστότερο/δικαιότερο/ευκολότερο...

Αυτές ήταν οι σκέψεις μου
τα λέμε
an1m8or
Old Member

Τοποθεσία: A city called Athens in a country called Greece on a planet we call Earth.In other words I DONT KNOW

Δημοσίευσηαπό TaGGeR » 25.10.05, 9:14 am

an1m8or έγραψε:ορίζω ένα ποσό ως ωριαία αμοιβή μου και κατόπιν συνάντησης με τον πελάτη όπου προσπαθώ να καταλάβω όσο καλύτερα γίνεται τις απαιτήσεις του project, αναλύω αργότερα τα δεδομένα, υπολογίζω ώρες δουλειάς, συναντήσεων με τον πελάτη, αλλαγών και διορθώσεων, συνυπολογίζω το μέγεθος του πελάτη και το βαθμό δυσκολίας του project και καταλήγω σε μια τιμή.

Αν θέλετε μπορούμε να τα κουβεντιάσουμε όλα αυτά

Ο τρόπος που αναφέρεις αδερφέ (λόγω αρρώστειας :lol: ) είναι και ο ενδεδειγμένος κατά τη γνώμη μου, ΑΛΛΑ:

το πρόβλημα για τους νεότερους σχεδιαστές (συμπεριλαμβανόμενου κι εμένα) είναι αυτός ο άτιμος υπολογισμός ωρών δουλειάς... :roll:

ΘΕΛΟΥΜΕ ΘΕΛΟΥΜΕ :lol:
Άβαταρ μέλους
TaGGeR
Member

Δημοσίευσηαπό an1m8or » 25.10.05, 11:30 am

brother... (έισαι στο AIFC; κάτι μου λέει το nick σου...)

Συμφωνώ μαζί σου στο οτι ο υπολογισμός ωρών δουλειάς είναι δύσκολος...

Ένα πράγμα που μπορείς να κάνεις για να μπορέσεις να υπολογίσεις με σχετική ακρίβεια είναι να "σπάσεις" το project σε επιμέρους εργασίες τις οποίες μπορείς να υπολογίσεις σχετικά εύκολα...

π.χ
χρειάζεται σκανάρισμα; πόσες φωτό περίπου;
επεξεργασία των φωτογραφιών;
πόσα layouts έχω συμφωνήσει με τον πελάτη να ετοιμάσω ώστε να διαλέξει;
από πόσες σελίδες αποτελείται το site;
Έχει κάποια animations; Πόσα; Πόσο πολύπλοκα;
κ.ο.κ

Υπολογίζοντας τις ώρες για κάθε μια επιμέρους εργασία, μπορείς να πλησιάσεις αρκετά κοντά στις απαιτούμενες ώρες.

Προσωπικά με βοηθάει σε αυτό και η σταθερή μου εργασία.
Το να δουλεύω στο σπίτι μόνος μου, δε με βοηθάει να υπολογίσω πόσες ώρες χρειάζομαιι για να τελειώσω μια συγκεκριμένη εργασία (πιο συχνά διαλείμματα, ακανόνιστες ώρες δουλειάς κλπ), έτσι σκέφτομαι αν την ίδια δουλειά την έκανα μέσα στο 8ωρό μου, πόσες εργατομέρες θα χρειαζόμουν.

Μην ξεχάσεις στα παραπάνω να προσθέσεις ένα 10-30% για αλλαγές και να συνυπολογίσεις χρόνο για meetings, παρουσιάσεις κ.λπ

Φυσικά όσο αποκτάς εμπειρία τόσο πιο εύκολο θα γίνεται να κοστολογείς καλύτερα και να μην πέφτεις έξω στις εκτιμήσεις σου.
Βασικό πάντως είναι να αναλύεις μέχρι αηδίας με τον πελάτη τις αναγκες του και να μην αφήνεις να δημιουργούνται ασάφειες πριν δώσεις την προσφορά σου...
Διευκρίνησε όσο γίνεται ακριβέστερα ΟΛΕΣ τις παραμέτρους και διευκρίνησέ του ότι η προσφορά που του κάνεις είναι για τα συμφωνηθέντα μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Ελπίζω να βοήθησα...
an1m8or
Old Member

Τοποθεσία: A city called Athens in a country called Greece on a planet we call Earth.In other words I DONT KNOW

Δημοσίευσηαπό TaGGeR » 29.10.05, 1:10 am

[offtopic] όχι προτιμώ το forum της original21 :wink: [/offtopic]

Μάλλον χρειαζεται υπομονή... :roll:

Με έβαλες στην πρίζα να κοστολογήσω ένα θεωρητικό site με τον τρόπο που είπες... :lol:
Άβαταρ μέλους
TaGGeR
Member

Δημοσίευσηαπό an1m8or » 29.10.05, 2:25 am

TaGGeR έγραψε:[offtopic] όχι προτιμώ το forum της original21 :wink: [/offtopic]

Μάλλον χρειαζεται υπομονή... :roll:

Με έβαλες στην πρίζα να κοστολογήσω ένα θεωρητικό site με τον τρόπο που είπες... :lol:

Αααα.. είσαι με τους από 'κει! (πλάκα κάνω έ!)
8)
an1m8or
Old Member

Δημοσίευσηαπό TaGGeR » 29.10.05, 2:45 am

:wink:
Άβαταρ μέλους
TaGGeR
Member

Επιστροφή στο II.I Ιστοσχεδίαση + Mobile + Διαδίκτυο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων