Ψηφιακός εκτυπωτής έως 15.000 ευρώ

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Ψηφιακός εκτυπωτής έως 15.000 ευρώ

Δημοσίευσηαπό dps12 » 24.08.05, 10:07 am

Καλημέρα

Τον τελευταίο καιρό έχω μπει στο τριπάκι για αγορά ενός ψηφιακού εκτυπωτή. Το κακό είναι ότι οι γνώσεις μου στο hardware δεν ξεπερνάνε τις βασικές όπως επίσης υπάρχει περιορισμός και στα χρήματα που μπορώ να δαπανήσω ( έως 15.000 ευρώ)

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα...απλά μπερδεύτηκα περισσότερο. Οι περισσότεροι πωλητές θεωρούν ότι τα ξέρουν όλα και επιμένουν σε λάθος απόψεις άρα δεν μπορεί να γίνει συζήτηση.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε να καταλήξω στα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει ένα τέτοιο μηχάνημα έτσι ώστε να γίνει η αναζήτηση ευκολότερη. Με δεδομένο ότι δεν έχω την τρελή πελατεία ούτε τις πασίγνωστες εταιρείες για να δουλεύει ασταμάτητα ο εκτυπωτής, θα πρέπει να βρω μια χρυσή τομή ανάμεσα στο κόστος/απόδοση

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :D
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό nat » 29.08.05, 11:15 am

Εγώ "ζαχαρώνω" τον XEROX Phaser 7750 εδώ και καιρό αλλά δεν έχω μαζέψει τα χρήματα ακόμα. Εϊναι Α3 (έως banner περίπου 1 μέτρο) , οι εκτυπώσεις που έχω δει πολύ καλές, Postscript, μνήμη, αυτόματη εκτύπωση μπρος-πίσω, βάρος χαρτιού μέχρι 220 γρ και η τιμή ήταν γύρω στα 10.000. Τσέκαρέ τον και εσύ...
Άβαταρ μέλους
nat
Junior Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 29.08.05, 11:56 am

Γεια σου φίλε dps12!

Τα χρήματα που αναφέρεις είναι υπέραρκετά για διάσταση μέχρι Α2 και απαιτήσεις μέχρι δοκιμίου. Παράλληλα με τον εκτυπωτή να είσαι όμως έτοιμος να δαπανήσεις χρήματα για αγορά software ή hardware RIP. Είναι μερικές φορές πιο σημαντικό και από τον ίδιο τον εκτυπωτή.
Κάνε επίσης μια καλή έρευνα αγοράς γύρω από κόστος αναλωσίμων. Αυτά θα είναι σε διάρκεια πολύ πιο σημαντική δαπάνη από εκείνη του αρχικού εξοπλισμού.
Οι Phaser της Xerox Tektronix είναι πράγματι πολύ αξιόλογα μηχανήματα, κυρίως για παραγωγή. Δες σίγουρα και HP αλλά και Epson. Οι τελευταίοι έχουν μάλλον την καλύτερη απόδοση από τα φθηνά μηχανάκια. Προσοχή όμως! Όχι μόνοι τους. Με πρόσθεση του κατάλληλου RIP.

Aυτός που μπορεί να σε βοηθούσε είναι ο Γιώργος ο Τούμπαλης, αν διαβάζει αυτό το thread.

Πολλούς χαιρετισμούς

Χάρης
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 30.08.05, 12:08 pm

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Δεν ήξερα ότι οι xerox έχουν πέσει τόσο πολύ, θα τους δω (αν και παλαιότερα είχαν προβλήματα).
Χάρη έχεις δίκιο, στο rip κόλλησα κι εγώ (και οι πωλητές). Στα χρήματα που μπορώ να δώσω συνυπολογίζω το hardware rip (με το απαραίτητο συνοδευτικό software). Όμως τελικά δεν ξέρω τι είναι προτιμότερο στην δική μου περίπτωση, μιας και υπήρχαν και απόψεις που έλεγαν ότι το hardware είναι περιττή πολυτέλεια! Ίσως πρέπει να πάω στις επίσημες αντιπροσωπείες τελικά.

Ευχαριστώ :D
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 30.08.05, 3:36 pm

Γεια σου dps.
Δεν αισθάνομαι καθόλου ειδικός στο θέμα για να σε συμβουλέψω αποτελεσματικά. Θα σου μεταφέρω απλά την εμπειρία μου από κάποιο φίλο που ήθελε να βγάζει εξαιρετικά αξιόπιστα ψηφιακά δοκιμια. Προμηθεύτηκε έναν Epson Stylus Pro 4800 και ένα software-ικό RIP της Kodak. Sorry, δε θυμάμαι ποιό. Ο εκτυπωτής βγάζει μια απίστευτη ποιότητα που μετά από ρυθμίσεις έχει απόκλειση μόλις 2-3% από το αναλογικό δοκίμιο.
Xωρίς το RIP φυσικά η ποιότητα είναι απίστευτα κατώτερη.
Για παραγωγή λοιπόν δοκιμίων και πολύ μικρών τιράζ η λύση αυτή ενδείκνυται.

Καλή συνέχεια.
Ό,τι και αν μάθεις πάντως, κοινοποίησέ μας το, μιας και πιστεύω πως ενδιαφέρει πολλούς.

Πολλούς χαιρετισμούς

Χάρης
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 31.08.05, 8:48 pm

Ό,τι και αν μάθεις πάντως, κοινοποίησέ μας το, μιας και πιστεύω πως ενδιαφέρει πολλούς.

Έτσι θα γίνει, όμως αυτό τον καιρό δεν προλαβαίνω να έχω φυσική παρουσία στις αντιπροσωπείες, έτσι περιορίζομαι σε ηλεκτρονική αναζήτηση.

Ο Epson που πρότεινες έχει α-παι-χτα χαρακτηριστικά, για τον xerox άκουσα παράπονα, στο site της hp δεν κατάφερα να βρω κάτι συγκεκριμένο, συνέχεια στα ploter πέφτω. Όταν έχω "επίσημα" στοιχεία θα επανέλθω.

Προς Admin= σε άλλα fora έχω προσέξει ότι υπάρχει "κουμπι" για upload που κάνει την ζωή μας ευκολότερη, εμείς δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό?
:shock:
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 13.09.05, 11:17 am

Έχω κάποια νεα

Έψαξα σε εταιρίες που έχω κοντά στο γραφείο ελλείψει χρόνου και βρήκα τα εξής :

SHARP AR-C160
Με Fiery controller & interface kit ενσωματωμένο
Βάρος χαρτιού εώς 280gr (το 280gr το παίρνει by pass)
Ανάλυση 600χ600 dpi
Χαρτί εως Α3+
HDD 6GB
PostScript 3
Τιμη = 10.700 ευρώ περίπου με φπα

KONICA BIZHUB C-450
Με Fiery controller & interface kit ενσωματωμένο
Βάρος χαρτιού εως 256γρ από όλες τις κασέτες
Ανάλυση 600χ600
Χαρτί Α3 full bleed
HDD 40GB
Proof print
Διπλοτική μηχανή μικρού τιράζ για μέχρι Α4 με εξώφυλλα και με βιβλιοδεσία καρφίτσα (μου είπαν ότι τα βγάζει έτοιμα και διπλωμένα!!)
PostScript 3
Τιμή = 17.500 ευρώ περίπου με φπα (υπολογισμένη και η διπλοτική που είναι extra κανονικά)

Οι εκτυπωτές που αναφέρω, δεν είναι βέβαια οι top της κατηγορίας και προσωπικά δεν τους είχα και σε υπόληψη. Όμως βλέπω ειδικά στην περίπτωση της Konica, ότι είναι σε καλό δρόμο. Βέβαια και στις δύο περιπτώσεις μου είπαν ότι μπορώ να δοκιμάσω το μηχάνημα με δικό μου αρχείο για να δω την ποιότητα εκτύπωσης, οψόμεθα.

Θέλω να δω και τον XANTE CL-30 (έχετε δει εκτυπώσεις του?)
Με 330γρ χαρτί και 1200χ1200 ανάλυση

Όπως έμαθα τον Epson stylus pro 4800 τον έχουν για ψηφιακά δοκίμια αφού βγάζει εκπληκτικές εκτυπώσεις. Έχει όμως μεγάλο κόστος περίπου 13 ευρώ/Α3 και δεν προσφέρεται για "δοκιμές"
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό nat » 13.09.05, 11:47 am

Τον XANTE τον είχα δει πριν μερικά χρόνια. Πολύ καλή εκτύπωση αλλά ψιλογκριζάρει το χαρτί οπότε δεν έχεις ποτέ το απόλυτο λευκό. Αυτό με είχε χαλάσει τότε και στράφηκα προς τη XEROX. Ίσως έχει βελτιωθεί όμως από τότε, οπότε τσέκαρέ το. Η εκτύπωση κατά τα άλλα, σε δείγματα που είχα δει, ήταν πολύ καλή και παίρνει μεγάλη γκάμα χαρτιών και αρκετά μεγάλο banner.
Άβαταρ μέλους
nat
Junior Member

XANTE CL30

Δημοσίευσηαπό hypergraphics » 14.10.05, 10:28 am

Καλημέρα σε όλους σας

Επειδή ενδιαφέρομαι κι'εγώ για τον XANTE CL30 των 330 γραμμαρίων, μπορεί σας παρακαλώ κάποιος που τον χρησιμοποιεί να μας πει εντυπώσεις;

Τον χρειάζομαι ως επι το πλείστον για εκτύπωση Επαγγελματικών Καρτών και δοκίμια.

Από ποιήτητα υλικών, software, και αναλώσιμα(τιμή-διάρκεια) πως τα πάει; Αλήθεια, αυτό έχει RIP ή πρέπει να χρησιμοποιήσουμε κάποιο Software RIPl; Αν ναι, ποιό;

Σας κούρασα ε; :?

Ευχαριστώ
:D HyperGraphics :D
Άβαταρ μέλους
hypergraphics
Member

Δημοσίευσηαπό hypergraphics » 14.10.05, 10:45 am

Παρεπιπτόντως... εχετε δει εκτυπώσεις από τον XEROX Docucolor 12? Εχω ενθουστιαστεί αλλά δυστυχώς η τιμή του είναι ολίγον απαγορευτική :roll: .
Άβαταρ μέλους
hypergraphics
Member

Δημοσίευσηαπό nat » 14.10.05, 1:20 pm

Ο Xante CL30 έχει προσφορά αυτές μέρες (σχεδόν στη μισή τιμή). Και αυτό γιατί από ότι είδα βγαίνει καινούργιο μοντέλο όπου να 'ναι.
Άβαταρ μέλους
nat
Junior Member

Δημοσίευσηαπό hypergraphics » 14.10.05, 5:39 pm

Αχ το ξέρω γιαυτό και δελεάζομαι... αλλά όσο και μισοτιμής... 6500 είναι υπολογίσιμα και δεν θέλω να βαδίσω στα τυφλά... γιαυτό και ρωτάω... για να πάρω γνώμες!!!

Οσο για το καινούργιο μοντέλο, είναι το Ilumina... το είδα αλλά... δεν τολμώ να φανταστώ πόσο κάνει...
Είδατε πάχος χαρτιόυ? 427γραμ... τι άλλο θα δούμε; :oops:

HyperGraphics
Άβαταρ μέλους
hypergraphics
Member

Δημοσίευσηαπό GRAMMA » 17.02.06, 8:30 am

nat έγραψε:Ο Xante CL30 έχει προσφορά αυτές μέρες (σχεδόν στη μισή τιμή). Και αυτό γιατί από ότι είδα βγαίνει καινούργιο μοντέλο όπου να 'ναι.

Ο ΧΑΝΤΕ δεν είναι ΧΑΝΤΕ αλλα άλλη μάρκα το ΧΑΝΤΕ είναι Νταμπελάκη.
Για να δούμε ποιός θα βρεί τι είναι; στο Φόρουμ αυτό!!
Την Οριγιναλ μάρκα θα την πώ μετά.
GRAMMA
Member

Δημοσίευσηαπό hypergraphics » 17.02.06, 9:45 am

Ομολογώ οτι με προβληματίζεις GRAMMA

Μπορεις να μας δώσεις κάποιο hint γι'αυτο που λες?
Πάντως αν κρίνω από την ιστοσελίδα τους (www.xante.com) η εταιρία υφίσταται και είναι αμερικάνικη με παγκόσμιο δίκτυο...

Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε? Αν ναι... πρέπει να ανοίξεις τα μάτια και των υπολοίπων γραφιστών...

Please enlighten us!!!

HyperGraphics
Άβαταρ μέλους
hypergraphics
Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 17.02.06, 12:37 pm

GRAMMA έγραψε:Ο ΧΑΝΤΕ δεν είναι ΧΑΝΤΕ αλλα άλλη μάρκα το ΧΑΝΤΕ είναι Νταμπελάκη.
Για να δούμε ποιός θα βρεί τι είναι; στο Φόρουμ αυτό!!
Την Οριγιναλ μάρκα θα την πώ μετά.

Βρε συ GRAMMA πολύ αινιγματικός είσαι. Αν γουστάρεις να μας πεις αυτά που ξέρεις, πέστα. Δεν έχω καταλάβει αυτό το παιχνίδι με τις ερωτησούλες και το κυριότερο, εδώ οι περισσότεροι είμαστε ενήλικες και μάλιστα κοντά στην ηλικία σου, μη μας συμπεριφέρεσαι σα να ήμαστε μωρά. Η απάντηση στην παραπάνω ερώτησή σου είναι εδώ http://vcdc.gr/forum/viewtopic.php?p=26458#26458 και μάλιστα την έδωσες εσύ ο ίδιος.

Σε άλλο thread κάτι σε ρώτησα και δεν έχεις απαντήσει ακόμα! Ξέρεις την απάντηση ή όχι?
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό hypergraphics » 17.02.06, 1:43 pm

O GRAMMA, αν και αινιγματικός, ομολογώ οτι έχει απόλυτο δίκιο.

Ο Xante Ilumina είναι πανομοιότυπος με τον OKI C9800GA με την μόνη διαφορά βέβαια οτι η OKI δίνει μέγιστο βάρος τα 268gr/m2 ενώ η xanta 417!!! gr/m2.

Οσο για τις τιμές... σε πολύ κοντινά επίπεδα!!!

HyperGraphics
Άβαταρ μέλους
hypergraphics
Member

Δημοσίευσηαπό GRAMMA » 24.03.06, 12:05 am

Λάθος απάντηση ο ΧΑΝΤΕ Ilumina είναι ο ΟΚΙ 9600 η ΟΚΙ δεν της έχει δώσει τα δικαιώματα ακόμα μήν ξεχνάτε οτι το κορυφαίο μοντέλο το κρατάει για την πάρτη της. Έχω ένα φίλο και τον βοήθησα και έκανε ο ίδιος εισαγωγή το μηχάνημα φανταστείτε ενώ εδώ οι "έλληνες" (δεν μπορώ να το πώ διαφορετικά) με τα μυαλά που έχουν (δηλαδή ότι τους αφήνουν να μάθουν κάποιοι που ελέγχουν την ενημέρωση) ενώ λοιπόν εδω στο elada όλοι μηλάνε για τον Ilumina το παιδί αυτό έιχε πριν βγεί ο Ilumina στο elada τον Ilumina2 που θα βγάλει η ΧΑΝΤΕ σε κάνα δυο χρόνια στην παραγωγή ενώ αυτός τώρα βρήσκεται στα Γιάννινα και τυπώνει με αυτό που
(θα βγάλει η ΧΑΝΤΕ σε κάνα δυο χρόνια) φανταστείτε οτι εγώ που του το είπα τυπώνω εδώ και χρόνια με τον ΧΑΝΤΕ πριν κυκλοφωρήσει εδώ στο elada και με Ντάπλεξξξξ παρακαλώ και με σκληρώ παρακαλώ καιιιι μεεεε ε τώρα θα τω πώ ... δεν μπορώ καί με δικό του σκάνερ δηλαδή φωτοτυπικό. για να ρωτήσει κανείς εδω την αντιπροσωπεία της ΧΑΝΤΕ αν υπάρχει σκάνερ ΧΑΝΤΕ που να μετατρέπει τον ΧΑΝΤΕ σε φωτοτυπικό θα σας πει ΟΟΟΟΧΙ ..... καλά εγώ τη έχω στο γραφείο μου τοσα χρόνια.
Θα μου πείτε εδώ σε τρία χρόνια κάποιοι θα γράφουν αν γίνεται κάτι που ο φίλος μου ο Παντελής απο τα Γιάννινα είδη τώρα το κάνει. Τι να λέμε τώρα ....
Μάλον δεν κατάλαβε κανείς ....
αλλά όμως αν νομίζεται ότι θα σας τα πώ όλα όσα με πολύ κόπο και διάβασμα έχω μάθει έτσι απλά κάνετε λάθος.
Θα τα μάθετε όλα σιγά-σιγά μέχρι τότε χαίρομαι να διαβάζω τα γράματά σας.

hypergraphics έγραψε:O GRAMMA, αν και αινιγματικός, ομολογώ οτι έχει απόλυτο δίκιο.

Ο Xante Ilumina είναι πανομοιότυπος με τον OKI C9800GA με την μόνη διαφορά βέβαια οτι η OKI δίνει μέγιστο βάρος τα 268gr/m2 ενώ η xanta 417!!! gr/m2.

Οσο για τις τιμές... σε πολύ κοντινά επίπεδα!!!

HyperGraphics
GRAMMA
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 24.03.06, 1:40 am

Εικόνα

αλλά όμως αν νομίζεται ότι θα σας τα πώ όλα όσα με πολύ κόπο και διάβασμα έχω μάθει έτσι απλά κάνετε λάθος.
Θα τα μάθετε όλα σιγά-σιγά μέχρι τότε χαίρομαι να διαβάζω τα γράματά σας.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 24.03.06, 3:02 am

ΜΙΑ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ :x
ΟΠΟΤΕ, ΔΥΟ ΚΙΤΡΙΝΕΣ, ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ...
ΜΙΑ ΚΟΚΚΙΝΗ :x
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 24.03.06, 3:07 am

Τι έγινε ρε παιδιά; Μόλις έδωσα την κόκκινη κάρτα,
έγινα από NEW MEMBER, JUNIOR MEMBER :!:

Έτσι γίνατε Γέροι κάποιοι; :D :D :?:

Να δώσω κι άλλες αν είναι τόσο εύκολο...
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων