Ερωτηση κρισεως

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Ερωτηση κρισεως

Δημοσίευσηαπό Ris » 06.09.06, 9:46 am

Πρωτα απ'ολα για και χαρα σας.. Ειναι το πρωτο μου θεμα σε αυτο το forum. Εφτασα εδω γιατι ειναι το μονο forum που βρηκα να γινεται λογος για τιμες..Ολοι κανουν το "παγονι" οταν ρωτας κατι τετοιο.. Μου ζητηθηκε λοιπων ενα site για ξενοδοχειο με φωτογραφιες, τιμες , online booking και τετοiα.. Και καπου εδω ερχεται η ερωτηση κρισεως... How much..?? Δεν εχω την εμπειρια να κοστολογησω κατι τετοιο... Και ειναι και το πρωτο μου site επι πληρωμη.. Ας μου πειτε την γνωμη σας.... Σας ευχαριστω εκ των προταιρων..
Ris
Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 06.09.06, 9:57 am

καλως μας ήρθες Ris!

Η κοστολογηση της δουλειας ειναι δυσκολο πραγμα και ειδικα οταν ειμαστε στην αρχη.
Αν δεν σου κανει κοπο διαβασε μερικα σχετικα post που εχουνε γινει και αφορα κοστολογησεις για websites!
Αν και παλι δεν βρεις μια απαντηση ή μια λογικη κοστολογησης που να σε ικανοποιει ολο και καποιος μελος του vcdc θα σε βοηθησει σε αυτο.

Καλη συνεχεια
http://www.twomatch.gr

++live for design and design for life++
Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Ris » 06.09.06, 10:38 am

Μεχρι να φτασω να γραψω θεμα εχω ξεσκονισει σχεδων ολα τα σχετικα θεματα.. Απλα θελω μια γνωμη για το συγκεκριμενο.. Αν μπορει καποιος ας βοηθισει...
Ris
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 06.09.06, 10:46 am

Δεν εχω χρονο να αιτιολογησω αυτο που θα πω..
Παρ'ολα αυτα θα ειναι μια ξεκαθαρη απαντηση
Οχι λιγοτερο απο 3000 ευρω.
Φυσικα εγω θα εδινα ακομα μεγαλυτερη προσφορα, αλλα εγω ειμαι εγω και δεν θελω να παρω κανεναν αλλον στο λαιμο μου :wink:
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό Ris » 06.09.06, 11:03 am

Να πω τιν αληθεια σκεφτομουν τα μισα ακριβως.. Εχει να κανει το οτι θα το βαλει και σε κοινοτικο πλαισιο στηριξης..??
Ris
Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 06.09.06, 11:05 am

Και λίγα είπε!

(το τονίζω μη νομίζεις ότι είναι οφ ο Νοτής..)

(κανα 6000ρο.... )
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Re: Ερωτηση κρισεως

Δημοσίευσηαπό web_idiot » 06.09.06, 11:19 am

Ris έγραψε:Μου ζητηθηκε λοιπων ενα site για ξενοδοχειο με φωτογραφιες, τιμες , online booking και τετοiα..

Όταν εννοείς φωτογραφίες; Μόνο το script Για την εμφάνιση ή και όλα τα παρελκόμενα (καθάρισμα, κόψιμο, αποθήκευση σε σωστό format);

Το όλο site θα έχει και σύστημα διαχείρησης; Για ανανεώσεις στις τιμές, στις φωτογραφίες κλπ.

Το online booking θα είναι realtime ή θα είναι με αποστολή email και περαιτέρω επικοινωνία;

Όλα τα παραπάνω βάζουν ένα έξτρα κόστος στο όλο Project.

Και εφόσον το βάλει σε κοινοτικό πλαίσιο σημαίνει ότι ένα ποσοστό από τα λεφτά θα τα πάρει από εκεί... Οπότε μην φοβάσαι για την τιμή.

Κατ' εμέ θα ξεκινούσα με 2000€ και θα συνέχιζα αναλόγως:
- Φωτογραφίες: +500€ και πάνω ανάλογα με τον όγκο
- Σύστημα διαχείρησης: +1000€ και πάνω ανάλογα με το τι θα ανανεώνει
- Realtime σύστημα booking: αυτό δεν το συζητώ γιατί είναι ένα θέμα που έχει πολύ συζήτηση. Πάντως είναι κάτι για πάνω από 1500€

Ελπίζω να βοήθησα...
"Cogito ergo sum" - René Descartes
Άβαταρ μέλους
web_idiot
Member

Δημοσίευσηαπό Ris » 06.09.06, 11:38 am

βοηθισατε και με το παραπανω.. μια μικρη μονο διευκρινηση.. η λεξη joomla αλλαζει τιποτα..??
Ris
Member

Δημοσίευσηαπό web_idiot » 06.09.06, 11:44 am

Ris έγραψε:βοηθισατε και με το παραπανω.. μια μικρη μονο διευκρινηση.. η λεξη joomla αλλαζει τιποτα..??

Κάτι από την αρχική τιμή όχι. Μην ξεχνάς ότι αν σου πει και για τις φωτογραφίες πάλι είναι δουλειά. Και το βασικότερο. Και να χρησιμοποιήσεις το Joomla πάλι θέλει άτομο να μπορεί να του κάνει κάποια υποστήριξη. Και αυτό αν θέλεις το βάζεις στην αρχική τιμή ή το βάζεις σαν έξτρα.

Αλλά κατ' εμέ δεν θα χρησιμοποιούσα το Joomla. Έχει πολλά προβλήματα και μπορεί κάποιος εύκολα να το hack-άρει.
"Cogito ergo sum" - René Descartes
Άβαταρ μέλους
web_idiot
Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 06.09.06, 12:06 pm

Παντα θα το λεω και θα συνεχιζω μεχρι να μου κοπει η φωνη.
Η κοστολογηση αποτελειται απο πολλες παραμετρους... και ειναι εντελως υποκειμενικη σε εναν τομεα οπως τα websites.
Στα γρηγορα και για να μην σε κουραζω, μιας και εχεις διαβασει τα... απειρα.
Με online booking, φωτογραφιες, κειμενα κλπ κλπ με μια πρωτη ματια, πανω απο 2000 ευρώ
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό ShadowRunner » 06.09.06, 5:22 pm

Εξαρτάται απο πάρα πολλά....

- Καταρχάς που είναι το ξενοδοχείο...tricky question
- Μετά τι ξενοδοχείο είναι A, B, C, δωμάτια κ.λπ
- Μετά πως κόβεις τον πελάτη σου
- Μετά πώς κόβεις τις δουλειές σου, συγκρίνονται με πολύ καλές δουλειές άλλων; Άν ναι μπορείς να ανεβάσεις την τιμή σου αρκετά (Τα λέω αυτά διότι δεν έχω δεί κάτι που έχεις κάνει και δεν μπορώ να πώ)

- Πόσες μέρες υπολογίζεις να σου φάει; πάνω κάτω με όλα μέσα (καθυστερήσεις, εμαιλ, υλικο, σχεδιασμό, μακέτες(πόσες), αλλαγές) κ.λπ
- Κυνηγάει κάποιος άλλος την δουλειά και τον πελάτη εκτός απο εσένα;
- Ο Ανταγωνιστής του πόσα πλήρωσε; (κατασκοπεία)

Όσο για το joomla θα έλεγα όχι, να μήν το κάνεις εκεί. Είναι δύσχρηστο και δυσνόητο για κάποιον άσχετο.

Σου ακούγονται κάπως, ξέρω. Και εμένα που τα γράφω αλλά εγώ έτσι λειτουργώ και πάει καλά. Απο εκεί και έπειτα για να μήν λέω και άλλα λόγια εγώ θα άρχιζα απο 3500 - 4000€ μέχρι και για κατηγορία B για κάτι που θα έκανα εξολοκλήρου εγώ. Χώρις έτοιμα πράγματα.

Ελπίζω να σε κατατόπησα λίγο.

Ηρακλής
The power is yours to handle...
Άβαταρ μέλους
ShadowRunner
Member

Δημοσίευσηαπό sirca » 06.09.06, 5:41 pm

Φτού να μην σας ματιάσω... οι webers του forum είναι κιε γαμώ τα παιδιά, και ξέρουν τι τους γίνεται!!

Πολύ χαίρομαι οταν σας βλέπω να βοηθάτε... :!: 8)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sirca
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Lightform » 06.09.06, 11:01 pm

Αλήθεια τι προβλήματα έχει το Joomla;

Αυτή την περίοδο ψάχνω γενικά μερικά CMS που έπεσαν στα χέρια μου και ένα απο αυτά ειναι το Joomla.

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

Ευχαριστώ
Φιλικά
Στράτος
Lightform
Print | Web | Interactive Portfolio
http://www.lightform.gr

Lightpulse Photoblog : The photographic adventures of Strato Agianoglou
http://www.lightpulse.gr

Digital Art And Photography Posters by Lightform
http://store.lightform.gr
Άβαταρ μέλους
Lightform
Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 06.09.06, 11:46 pm

Η αποψη μου γενικοτερα για τα CMS δεν ειναι και η καλυτερη. Ειδικοτερα για τετοια site οπως αυτο ενος ξενοδοχειου, προσωπικα δεν το συζηταω... μακρια απο cms.
Ο κυριοτερος λογος ειναι οτι δεν ειναι τοσο ευελικτα σχεδιαστικα οσο ενα site που το σχεδιαζεις εσυ στο photoshop και με την γνωστη διαδικασια το περνας σε μια γλωσσα προγραμματισμου. Δεν ειναι, σχεδιαστικα τουλαχιστον, τοσο παραμετροποιησιμα και γενικα CMS δεχομαι μονο σε ειδησεογραφικα sites, portals, e-shops κλπ κλπ κλπ.
Ειδικα για επαγγελματικα sites, που περισσοτερο διαφημιζουν και προβαλλουν το οποιο προιον, εγω δεν προτεινω CMS.
Αλλα παλι αυτα ειναι προσωπικες αποψες :wink: :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

joomla (strong tool)

Δημοσίευσηαπό istor » 09.09.06, 12:13 am

Προσωπικά θεωρώ το joomla πολύ δυνατό εργαλείο! Υπάρχει και μια τρομερή ελληνική κοινότητα για support - μια από τις best around...
www.myjoomla.gr

Στα περί defacement και λοιπά τινά θεωρώ ότι μπορεί να συμβουν στο καθένα!
Είναι open source αλλά αν παίξεις σωστα με τα δικαιώματα των αρχείων + τακτικά updates είσαι άρχοντας!

Τώρα αν θες να αναπτύξεις ένα σύστημα από το μηδεν - μην το σκέφτεσαι καθόλου!! Εκτός και αν δεν έχεις κάτι άλλο να κάνεις!

<Μην προσπαθείτε να λύσετε προβλήματα που έχουν ήδη λυθεί!>
imagine - design - live
--------------------------
http://istor.mindrupt.com
Άβαταρ μέλους
istor
Member

Δημοσίευσηαπό ALR » 09.09.06, 12:49 am

Ότι και να χρησιμοποιείσεις, κοστολόγησε το project σύμφωνα με τις ώρες που θα αφιερώσεις σε αυτό.
Κοστολόγησε πρώτα τον εαυτό σου, πόσα πιστεύεις ότι αξίζεις το 8ωρο ας πούμε.
Μετά σε αυτό πρόσθεσε την τιμή του coding που θα κάνεις αν το site είναι δυναμικό, ή αφαίρεσε από την τιμή, αν το site στηθεί πάνω σε έτοιμο CMS.

Είναι η πρώτη σου δουλειά. Σκέψου ότι θα είναι και η πρώτη σου διαφήμιση, για σένα. Οπότε μην χρεώσεις πολύ λίγα γιατί όλοι θα έρχονται ζητώντας σου τα ίδια, και θα χαλιούνται όταν δεν τους τα δίνεις.
Επίσης, κρίνε αν η ιστοσελίδα που θα κάνεις θα θέλει συντήρηση και αν ναί, ανά πόσο; Ανά 6μηνο, ανά μήνα; Ανα χρόνο;
Αν θέλει τακτική συντήρηση, κόψε κάτι από την αρχική τιμή, και εδραίωσε ένα στάνταρ πάγιο ανά κάθε τακτικό διάστημα που θα κάνεις τις εργασίες συντήρησης.
Και πάνω από όλα μην λές ότι είναι το πρώτο σου site ;)
Δεν θέλεις να σου δείξει κανείς επιοίκια , αλλά σεβασμό ;)
Άβαταρ μέλους
ALR
Junior Member

Δημοσίευσηαπό tsiger » 09.09.06, 2:55 pm

Συμφωνω με τα περισσοτερα που διαβασα εδω μεσα και επισης να συμφωνησω και εγω να μεινεις μακρια απο τα ετοιμα cms systems. Αν σου κοβει να το κανεις εξ αρχης καντο. Θα ξερεις τι σου γινεται. Σε ολα τα επιπεδα. Επισης μη ξεχασεις αν εχεις βεβαια αναλαβει και το κομματι του hosting και ποσο θα το κοστολογησεις.

Προσωπικα για ενα τετοιο project θα χρεωνα 3.000 - 4.000.

Κατεβασε την τιμη αν προκειται να κανεις και συμβολαιο συντηρησης.
Premium WordPress themes cssigniter.com
Άβαταρ μέλους
tsiger
Member

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων