Πρόβλημα σε ανάλυση φωτογραφίας / RESIZE / RESAMPLE ?

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Πρόβλημα σε ανάλυση φωτογραφίας / RESIZE / RESAMPLE ?

Δημοσίευσηαπό popidion » 11.09.06, 11:48 am

Καλημέρα! Νομίζω ότι ίσως έχω ένα μικρό προβληματάκι.. (μπορεί και όχι δηλαδή..) Μπαίνω στο ψητό πρίν με περάσετε για τρελλή!
Λοιπόν είχα μια φωτογραφία jpeg και την άλλαξα σε tiff 300dpi στο photoshop. Επίσης την έκανα και πιο μικρή (σε διαστάσεις...)
Αυτή τη φωτό λοιπόν την έφερα στο illustrator για να την χρησιμοποιήσω όπου και την έκανα λίγο ακόμα πιο μικρή ..με τον γνωστό τρόπο..
Που είναι το πρόβλημα ? Δεν την βλέπω καθαρή! Φαίνετε σαν να αλλοιώνει τα χαρακτηριστικά του προσώπου που απεικονίζεται...
Άμα όμως αποθηκέυσω την δουλειά σε jpeg και την ανοίξω απο to photoshop στο print size φαίνετε μια χαρά καθαρή!
Και αναρωτιέμαι λοιπόν : λέτε να έχω πρόβλημα στο τυπογραφίο?
:roll:
Alopix

a Miaoou... leader has the vision and conviction that a dream can be achieved
Άβαταρ μέλους
popidion
Member

Δημοσίευσηαπό amfx » 11.09.06, 12:03 pm

Η αρχική διάσταση και ανάλυση ποιά ήταν;
index.php?tp=1
Άβαταρ μέλους
amfx
Junior Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 11.09.06, 12:07 pm

Γινε ποιο συγκεκριμενη please!!!
Απο τι ανάλυση την έκανες 300 dpi; Τι εννοείς οτι παραμορφώνεται; Πως κάνεις resize στο illutsrator; Μπορείς να "ανεβάσεις" δείγματα να δούμε ιδίοις όμασι τι γίνεται;
Σαν πολλές ερωτήσεις μαζεμένες δεν ήταν αυτές; :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό Livya » 11.09.06, 12:10 pm

popidion, σώσε σε pdf τη δουλειά σου και άνοιξέ το να το δείς.

νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα. έχω μάθει να μην εμπιστεύομαι και τόσο την οθόνη σε κάτι τέτοια.... :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Livya
Senior Member

Δημοσίευσηαπό popidion » 11.09.06, 12:11 pm

Ήταν μια φωτογραφία απο ψηφιακή μηχανή 45,16 Χ 35,87 cm και η ανάλυση ήταν 72 dpi :(

Έκανα crop το κομμάτι της εικόνας που ήθελα και έτσι έγινε 6 Χ 7,76 cm και όπως είπα άλλαξα to format se tiff και τα dpi se 300 :? [/code]
Alopix

Άβαταρ μέλους
popidion
Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 11.09.06, 12:15 pm

συμφωνω με το pdf... ανησυχω για την ποιότητα εκτύπωσης... από 72 σε 300... χχχμμμμ με θαυμα θα σωθεις με καλη ποιότητα :cry:
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό popidion » 11.09.06, 12:24 pm

ΜΜΜ Αγχώθηκα τώρα!! Πάντως σαν pdf στο actual size όλα είναι οκ.. :roll:
Μάλλον θα τηλ στον τυπογράφο!
Παιδιά ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!! :D
Alopix

Άβαταρ μέλους
popidion
Member

Δημοσίευσηαπό Livya » 11.09.06, 12:24 pm

LNinio για να πάρεις τα 300 dpi απο τα 72 πάς Image->Image Size κοιτάς να είναι "αλυσοδεμένα" το Width με το Height και το Resolution και απο εκεί βάζεις 300 στο resolution. έτσι ταυτόχρονα οι διαστάσεις αλλάζουν.
με αυτόν τον τρόπο "κερδίζεις" σε ανάλυση αλλά "χάνεις" σε μέγεθος γιατί αυτά είναι αντιστρόφως ανάλογα.....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Livya
Senior Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 11.09.06, 12:27 pm

popidion έγραψε:...και όπως είπα άλλαξα to format se tiff και τα dpi se 300 :?

όταν άλλαξες τα dpi από 72 σε 300 είχες επιλεγμένο το "resample image" στο "Image Size" του Photoshop;

Εάν ναι, τότε λογικό να θαμπώσει / αλλοιωθεί η ποιότητα μιας και έκανες μεγέθυνση της εικόνας...

:)
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό lemon » 11.09.06, 12:28 pm

Καλημέρα! :)

Νομίζω πως η πρώτη κίνηση που θα πρέπει να κάνεις στο photoshop είναι να αλλάξεις την ανάλυση από 72 σε 300 με την επιλογή resample image ξεκλικαρισμένη. Έτσι θα μικρύνει και στο μέγεθος και δε θα χάσει καθόλου σε λεπτομέρια και οξύτητα. Μετά κάνεις και το crop που θέλεις. Μετά από αυτά, αν στο Illustrator μικρύνεις το μέγεθος της εικόνας σου και λίγο παραπάνω δεν ενοχλεί.

:arrow: *Αν στο photoshop αλλάξεις την ανάλυση χωρίς να ξεκλικάρεις το resample image θα καρτήσει μεν το μέγεθός που είχε αλλά θα χάσει σε ποιότητα!
καλό σου ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
lemon
Senior Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 11.09.06, 12:39 pm

Ναι Livya, με αυτο τον τρόπο... μειώνοντας την διάσταση... συμφωνώ οτι όλα είναι μια χαρά :wink:
Εγώ μίλησα για διατήρηση της αρχικής διάστασης... τοτε είναι που χαλάει το... σύμπαν!!! :lol:
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό popidion » 11.09.06, 12:39 pm

μμ είχα τσεκαρισμένo το resample image :x
Παιδιά χίλια ευχαριστώ! Έχω φύγει για το τυπογραφίο.. να δω αν το προλαβαίνω :P
Alopix

Άβαταρ μέλους
popidion
Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 11.09.06, 12:40 pm

bzingggggggggg :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό Livya » 11.09.06, 12:41 pm

LNinio έγραψε:Ναι Livya, με αυτο τον τρόπο... μειώνοντας την διάσταση... συμφωνώ οτι όλα είναι μια χαρά :wink:
Εγώ μίλησα για διατήρηση της αρχικής διάστασης... τοτε είναι που χαλάει το... σύμπαν!!! :lol:

:wink:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Livya
Senior Member

Δημοσίευσηαπό GEORGETOUBALIS » 11.09.06, 10:03 pm

συμφωνω με το pdf... ανησυχω για την ποιότητα εκτύπωσης... από 72 σε 300... χχχμμμμ με θαυμα θα σωθεις με καλη ποιότητα.

ούτε με θαυμα!

Έκανα crop το κομμάτι της εικόνας που ήθελα και έτσι έγινε 6 Χ 7,76 cm και όπως είπα άλλαξα to format se tiff και τα dpi se 300

Αυτό δεν το κάνουμε ποτέ...!
Η εικονα καταστρέφεται.!

Εάν ναι, τότε λογικό να θαμπώσει / αλλοιωθεί η ποιότητα μιας και έκανες μεγέθυνση της εικόνας...

Συμφωνώ απόλυτα!
Αλλά jonick33 θα μου επιτρέψεις να το τονίσω ακόμα περρισότερο...
χρησιμοποιώντας πίο ελέυθερη εκφραση {μπας και φρικάρουν και αναρωτηθούν οι συναδελφοι ("τί έπαθε αυτός") που το κάνουν.

Δεν υπάρχει "έλα μωρε τώρα"
Την εικόνα με αυτόν τον τρόπο την ξεσκίζεις....
Της αλλάζεις τα φώτα!
Ειναι παντελώς λάθος...
Το αποτέλεσμα είναι για γέλια....
Δεν υπάρχει δικαιολογία...
Δεν θα σου κάνει τη χάρη ποτέ να τυπωθεί καθαρη....

Τέλος Σε μια εικόνα 15Χ15 στα 300 εάν της κάνεις resize 30% χάνει ποιότητα... έαν τις κάνεις 400% ( από 72 σε 300) είσαι αυτόχειρας

Livya Πρέπει να βρεις και χαστουκίσεις αυτόν που σου είπε ότι είναι όλα ΟΚ... με αυτό το resize.

Εάν δεν στο έχει κανένας λυπαμαι αλλα θα πρεπει να αφιερώσεις λίγο χρόνο και να διαβάσεις κείμενα του Θεμη και άλλων (που είναι ακαδιμαικού επιπέδου) που αφορούν την ανάλυση.!

Το Design υποβαθμίζεται εάν δεν υπάρχει η απόλυτη ποιότητα αποικόνησης του. Είτε στην οθόνη είτε στο χαρτί.
Άβαταρ μέλους
GEORGETOUBALIS
Senior Member

Δημοσίευσηαπό crs » 11.09.06, 10:21 pm

Μια ερώτηση κ.GEORGETOUBALIS,
μας δίνει πχ ο φωτογράφος του περιοδικού μία φωτό με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:
3600x3600pixels στα 72dpi. Αυτό συνεπάγεται μέγεθος εικόνας 127x127cm.

Εμείς για να την τυπώσουμε αλλάζουμε στο image size την ανάλυση από 72 σε 300 dpi με αποεπιλεγμένο το resample image.
Αυτομάτως το αρχείο γίνεται 30.48x30.48cm.

Είναι λάθος αυτή η μέθοδος ; (αυτήν πρότεινε η Livya).
No longer active
crs
Senior Member

Δημοσίευσηαπό loveart » 11.09.06, 10:57 pm

Χωρίς να θέλω να ερμηνεύσω κανέναν, νομίζω ότι έγινε το εξής μπέρδεμα (αν κάνω λάθος διορθώστε με):

Η Livya έγραψε ότι αλλάζεις την ανάλυση σε 300, με συνδεδεμένα τα width, height ΚΑΙ resolution (που σημαίνει με αποεπιλεγμένο το resample image), όπως έγραψε και ο crs και στο οποίο νομίζω συμφωνούμε.

Απλώς ίσως να μην έγινε κατανοητή από κάποιους, επειδή η συνήθης διατύπωση είναι ακριβώς όπως το έθεσε ο jonick και ο crs. Δηλαδή συνήθως τονίζουμε πως ξε-τικάρουμε το resample image, το οποίο αν το κάνουμε συνδέει το width και το height με το resolution, όπως δηλαδή το διατύπωσε η Livya.

Αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστον. :roll:
the only constant is change
Άβαταρ μέλους
loveart
Senior Member

Δημοσίευσηαπό crs » 11.09.06, 11:02 pm

Ακριβώς loveart, φυσικά και εννοούσε με αποεπιλεγμένο το resample, αλλιώς το περιοδικό που βγάζει κάθε μήνα θα ήταν άλλα ντ' άλλον! :lol:

Εξακολουθώ όμως να αναρωτιέμαι αν είναι σωστός αυτός ο τρόπος. Αν μπορεί ο GEORGETOUBALIS, ή κάποιος άλλος να μας απαντήσει στα σίγουρα.
No longer active
crs
Senior Member

Δημοσίευσηαπό loveart » 11.09.06, 11:08 pm

Αυτό που ήθελα να πω είναι πως νομίζω ότι η αντίρρηση προέκυψε επειδή πέρασε απαρατήρητο το "και resolution".

Αλλά αν η αντίρρηση υπάρχει για άλλους λόγους, περιμένω κι εγώ να μάθω. :)
the only constant is change
Άβαταρ μέλους
loveart
Senior Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 11.09.06, 11:26 pm

me2 loveart! Δεν καταλαβα που υπηρξε τελικα η διαφωνια!!!
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων