Πρόβλημα σε Διαχωρισμό χρωμάτων

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Πρόβλημα σε Διαχωρισμό χρωμάτων

Δημοσίευσηαπό agriniopk » 19.09.06, 1:41 pm

Καλό Μεσημέρι σε όλους.
Ένα προβληματάκι σε Corel (προβληματάρα)
Έχω ένα 16/σέλιδο (μου το έχουν δόση προς εκτύπωση) και παρουσιάζει το εξής πρόβλημα. Όταν εμφανίζω τα φιλμ ο διαχωρισμός των χρωμάτων δεν είναι σωστός.
Δηλαδή υπάρχει χρώμα (χρώματα) και σε φιλμ που δεν έπρεπε να υπάρχει.
Εν ολίγης σε όλα τα φιλμ υπάρχουν όλα τα χρώματα.
Καθώς επίσης δεν κρατάει τη μάσκα σε κάποια σημεία.

Και το πρόβλημα το έχω μόνο με τον συγκεκριμένο πελάτη και μόνο με τα δικά του αρχεία corel και πάντα το ίδιο πρόβλημα. Το ξεπερνώ με διάφορα κόλπα (ανορθόδοξα) τα οποία θέλουν χρόνο-χρόνο-χρόνο (που δεν πληρώνεται)
Αλλά το πρόβλημα παραμένει.
Από όπου αλλού και αν έχω πάρει δουλειά τέτοιο πρόβλημα συναντώ (αν συναντήσω) 1 στις 10.000.

Η διαδικασία που ακολουθώ (και δεν έχω σωστά αρχεία) είναι από το δικό του αρχείο που είναι σε corel κάνω εξαγωγής σε eps.
Τα αρχεία σε μορφή eps πάνε στο rip και εκεί σκάει το πρόβλημα

Το λάθος που μπορεί να βρίσκεται.
Από την μεριά μου έχω ψάξει τα πάντα.
agriniopk
Member

Re: Πρόβλημα σε Διαχωρισμό χρωμάτων

Δημοσίευσηαπό diggy » 19.09.06, 4:15 pm

agriniopk έγραψε:Δηλαδή υπάρχει χρώμα (χρώματα) και σε φιλμ που δεν έπρεπε να υπάρχει.
Εν ολίγης σε όλα τα φιλμ υπάρχουν όλα τα χρώματα.
Καθώς επίσης δεν κρατάει τη μάσκα σε κάποια σημεία.

Η διαδικασία που ακολουθώ (και δεν έχω σωστά αρχεία) είναι από το δικό του αρχείο που είναι σε corel κάνω εξαγωγής σε eps.
Τα αρχεία σε μορφή eps πάνε στο rip και εκεί σκάει το πρόβλημα

Φίλε agriniopk,

Κάποια ερωτήματα που μου ήρθαν στο μυαλό.

1) Δοκίμασες να κάνεις preview τους διαχωρισμούς στο corel ΠΡΙΝ κάνεις export σε EPS; Εαν το έκανες και στην οθόνη φαίνονται να χωρίζονται κανονικά πήγαινε στο 2

2) Δοκίμασες να τυπώσεις σε κάποιον Inkjet τους διαχωρισμούς σαν soft proof; Εαν δεν έχεις Inkjet πήγαινε στο 3

3) Δοκίμασε να εκτυπώσεις τους διαχωρισμούς σε pdf και δες από εκεί τι γίνεται. Εαν στο pdf φαίνονται οι διαχωρισμοί κανονικά, πήγαινε στο 4.

4) Μήπως υπάρχουν γραφικά σε RGB και για κάποιο λόγο φρικάρει το RIP; Εαν όλα είναι CMYK πήγαινε στο 5.

5) Μήπως έχεις επιλεγμένη έκδοση postscript που δεν υποστηρίζει το RIP; Εαν όχι πήγαινε στο 6.

6) Μήπως τυπώνεις με process color (CMYK), ο πελάτης έχει τα χρώματα σε PANTONE ή οποιαδήποτε άλλη παλέτα spot color και ΔΕΝ έχεις τσεκαρισμένη την επιλογή convert spot colors to process; Εάν τα χρώματα και οι παλέτες είναι σωστά πήγαινε στο 7.

7) Μήπως ο πελάτης έκανε "πατάτα" και έβαλε overprint στα διάφορα αντικείμενα έτσι ώστε όλα πατάνε πάνω στα άλλα; Εαν ναί ΞΕτσεκάρισε το preserve document overprint settings και εαν η μακέτα έχει πολύ κείμενο σε φόντο, τσεκάρισε το always overprint black. Εαν όλα τα overprint είναι ΟΚ πήγαινε στο 8.

8) Μήπως ενεργοποίησες από λάθος το auto-spreading και του έδωσες καμια τρελή τιμή ώστε κάθε χρώμα απλώνει παντού; Εαν δεν δουλεύει ούτε αυτό πήγαινε στο 9.

9) Ζήτα από τον πελάτη να σου στείλε τη μακέτα σε EPS ή PDF με τις ρυθμίσεις που εσύ χρησιμοποιείς.

Εαν δεν είναι τίποτα από όλα αυτά, πάρε μια καραμπίνα, σφήνωσε μέσα ότι χρωμαλίνες έχεις πρόχειρες και πήγαινε στον πελάτη και δείξε τον τι σημαίνει "Διαχωρισμός Χρωμάτων" :twisted:
Άβαταρ μέλους
diggy
Member

Δημοσίευσηαπό agriniopk » 19.09.06, 6:04 pm

Αυτό δεν είναι απάντηση
Εργασία για το σπίτι είναι
:D :D :D :D

Σ’ ευχαριστώ φίλε diggy για την απάντηση
Κάποια από αυτά που λες τα έχω δοκιμάσει αλλά χωρίς να έχω καταφέρει να προσδιορίσω το πρόβλημα
Τώρα δεν είμαι στο γραφείο οπότε τις δοκιμές μου θα τις κάνω πλέων το πρωί.
Θα δοκιμάσω και κάποια πράγματα τώρα αλλά δεν έχω μαζί μου το αρχείο που έχει πρόβλημα.
Αυτό που θέλω είναι στην ουσία να λύσω το γιατί το κάνει αυτό.
ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΛΥΣΩ ΘΑ ΣΚΑΣΩ. (ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ)
agriniopk
Member

Δημοσίευσηαπό diggy » 19.09.06, 6:11 pm

agriniopk έγραψε:Αυτό που θέλω είναι στην ουσία να λύσω το γιατί το κάνει αυτό.
ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΛΥΣΩ ΘΑ ΣΚΑΣΩ. (ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ)

Για να το λύσεις, θα πρέπει πρώτα να το βρείς, σωστά;;; :)

Σου εύχομαι τα δέοντα. Όταν με το καλό βρείς το πρόβλημα και τη λύση του, εαν θέλεις μοιράσου την στο forum, μπορεί κάποιος με παρόμοιο πρόβλημα να βοηθηθεί.
Άβαταρ μέλους
diggy
Member

Δημοσίευσηαπό agriniopk » 19.09.06, 6:19 pm

Το κακό είναι ότι το πρόβλημα εντοπίζεται (θα το τσεκάρω εκ νέου) όταν πλέον είναι στο φιλμ και αυτό είναι το κακό και το σπάσιμο.
Κάνω κάποιους ελέγχους πριν, όλα φαίνονται οκ και στο φιλμ σου πετάει ένα χαμόγελο με χαλασμένο δόντι που σου έρχεται να το πετάξεις από το παράθυρο.
Αύριο θα έχω νεότερα μετά τις δοκιμές
Βέβαιο είναι ότι δεν θα το αφήσω άλυτο.
agriniopk
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 19.09.06, 7:03 pm

Εικόνα
το λατρεύω αυτό το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό diggy » 19.09.06, 7:10 pm

Themistoklis έγραψε:Εικόνα
το λατρεύω αυτό το φόρουμ

Να ρωτήσω τι προκάλεσε αυτό το αίσθημα "ευφορίας" αγαπητέ κ. Θεμιστοκλή;
Άβαταρ μέλους
diggy
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 19.09.06, 7:15 pm

Μα είναι προφανές.

Απολαμβάνω οποιοδήποτε τεχνικό πρόβλημα, όσο και τη λύση του.
Και ιδιαίτερα όταν είμαι πνιγμένος στη δουλειά και τη λύση την δίνουν μέλη του φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό agriniopk » 19.09.06, 7:30 pm

Καλός και ο Δάσκαλος αλλά οι μαθητές πρέπει να λύνουν και καμία άσκηση μόνοι τους .

Σωστά Themistoklis
agriniopk
Member

Δημοσίευσηαπό agriniopk » 26.09.06, 6:02 pm

Και επανέρχομαι με το πρόβλημα μιας και δεν βρήκα κάποια αποδεκτή απάντηση και παραθέτω το πρόβλημα με εικόνες μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει στο γιατί συμβαίνει αυτό.
Στην πρώτη εικόνα -το αρχείο (zoom 2100%) από το corel.
Στην δεύτερη εικόνα -όταν το κάνω zoom 5000 % βλέπω κάποιες μαύρες γραμμές (?)
Στη Τρίτη εικόνα - export από το corel σε pdf και σε eps έχουμε αυτό το αποτέλεσμα και φυσικά όπως γράφο και στην αρχή, πρόβλημα με το διαχωρισμό στα χρώματα.
Ποιο είναι το πρόβλημα με το συγκεκριμένο αρχείο.
[/img][/img]
agriniopk
Member

Δημοσίευσηαπό agriniopk » 26.09.06, 6:06 pm

Οπς δεν ανέβηκε η φωτογραφεία

Πως μπορώ να ανεβάσω μια φωτογραφεία.
agriniopk
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 26.09.06, 6:16 pm

Είναι καλό όταν περιγράφουμε κάποιο πρόβλημα να είμαστε λίγο πιο σαφής

σε τι μηχάνημα δημιουργήθηκε το αρχείο αρχικά, pc ? mac ?
σε τι έκδοση προγράμματος ?
σαν τι ήρθε το αρχείο ? σαν cdr, σαν eps, σαν pdf ? και με τι ρυθμίσεις ?
εσύ τι μηχάνημα έχεις, με ποια έκδοση του corel άνοιξες το αρχείο ?
πως το έστειλες για film, σαν corel, σαν eps, σαν pdf, με τι ρυθμίσεις ?
με τι χρωματικά προφίλ ?
τα επιμέρους στοιχεία είναι άπειρα.
τα χρώματα που βρίσκεις στα φιλμ εκεί που δεν θα έπρεπε, είναι σε γραμμικά αντικείμενα ή σε φωτογραφίες ? είναι σε κείμενο ?

Sorry για τις ερωτήσεις αλλά είναι πολυσύνθετο πρόβλημα με πολλές παραμέτρους.

Για να δείξεις μια εικόνα, την ανεβάζεις σε δικό σου ή σε δωρεάν server και κάνεις link το url του αρχείου με τα tag [img]και[/img] πριν και μετά το Url (χωρίς κενά)

το url πρέπει να έχει την μορφή:

http://www.myserver.com/images/myimage.jpeg

υπάρχει περίπτωση ακόμη και να χρειαστεί να ανεβάσεις κάπου μια από τις 16 σελίδες να την δώ
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό agriniopk » 26.09.06, 6:41 pm

Themistokli δυστυχώς δεν έχω κάποιον server (τουλάχιστον για σήμερα)
Αύριο το απόγευμα όμως κάτι γίνεται, θα το κοιτάξω μήπως βρω κάποια άκρη μέσο ενός φίλου που έχει server

Επομένως χωρίς τις φωτογραφίες που είχα ετοιμάσει θα προσπαθήσω να απαντήσω όσο καλύτερα γίνετε:
Το αρχείο έγινε σε corel 11 -pc
Μου στάλθηκε σε corel 11 - pc
To άνοιξα σε corel 13 – pc όπου και προσπαθώ να το κάνω eps ή pdf για να το πάρει ο τυπογράφος.
με τα χρωματικά προφίλ στο corel με πιάνεις αδιάβαστο (πως μπορώ να δω) ?
Τα χρώματα που βρίσκω εκεί που δεν θα έπρεπε, είναι σε γραμμικά αντικείμενα και πραγματικά με έχει ξαφνιάσει.
agriniopk
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 26.09.06, 6:48 pm

Τέλεια. Είναι η κλασική περίπτωση #37

Θα σε βάλω σε λίγο κόπο, αλλά θα την βρούμε την άκρη.

1] Πάντα στέλνεις αρχεία στο ίδιο prepress από Corel, ακόμη και όταν δεν είχες πρόβλημα με τα χρώματα σε άλλες δουλειές ?

2] Με τις άλλες δουλειές που δεν είχες πρόβλημα, έκλεινες πάντα σαν pdf ?

3] Κάνε για κάθε ρύθμιση στο Corel, όταν κλείνεις pdf, για κάθε tab δηλαδή από τα settings, από ένα print screen. Έτσι όπως έκανες και την τελευταία φορά που έστειλες το αρχείο. Κάνε μου το ίδιο και όταν κλείνεις το αρχείο σαν eps.

4] Στο Corel, πήγαινε Tools, Color Management, κάνε ένα print screen

Βάλτα όλα σε ένα email, μαζί με δυο κουτιά ντόνατ και στείλτα μου στο:

info :p2 pointofdesign :p1 gr

Ευχαριστώ.
Τελευταία επεξεργασία από Themistoklick και 26.09.06, 6:54 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 26.09.06, 6:51 pm

Themistoklis έγραψε:
Βάλτα όλα σε ένα email, μαζί με δυο κουτιά ντόνατ και στείλτα μου στο:

info :p2 pointofdesign :p1 gr

Ευχαριστώ.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Δημοσίευσηαπό agriniopk » 26.09.06, 7:26 pm

Όταν μου στέλνουν αρχεία σε corel έως τώρα τα κλείνω σαν eps.
Όπως και το συγκεκριμένο αρχείο* που έχω το πρόβλημα το έκλεισα σαν eps, είδα το πρόβλημα, δοκίμασα pdf, αλλά τίποτα.
(* ή καλύτερα τα αρχεία από την συγκεκριμένη πηγή και αυτό το λέω γιατί είχα και στο παρελθόν το ίδιο πρόβλημα με τον ίδιο πελάτη και ο τρόπος που το έλυσα είναι απλά απαράδεκτος <export se psd και από εκεί τιφφάκια δυστυχώς)

Το πακέτο έρχεται (ξέχασα τη ζάχαρη μόνο)
:D :D :D

Ευχαριστώ και πάλι :lol: :lol: :lol:
agriniopk
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 26.09.06, 8:14 pm

Λοιπόν εξέτασα το πτώμα.

Όταν θα κάνεις export το αρχείο σαν eps, θα ξε-τσεκάρεις εντελώς το Apply ICC Profile. Επίσης θα σου έλεγα να κουβεντιάσεις με το prepress σου, αν δεν έχουν κάποιο πρόβλημα να ανεβάσεις τα fountain steps στο Objects από 128 σε 256 και να το στέλνεις σε Postscript 3. Ειδικά σε θέματα ντεγκραντέ κλπ θα έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

Τώρα σχετικά με διαφάνειες, σκιές κλπ. Ότι περάσει σαν eps, pdf ή ps δεν θα πρέπει να έχει ενεργές διαφάνειες και σκιές. Τις διαφάνειες θα πρέπει να τις κάνεις freeze και τις σκιές να τις αποσπάς από τα αντικείμενα και μετά να τις κάνεις bitmap μέσα από το corel με τσεκαρισμένα τα anti-aliasing και το transparent background.

Κάνε μια δοκιμή, βγάλε ένα eps, πέρνα το από τον distiller και τσέκαρε το στον acrobat pro από το advanced / output preview να δεις αν σου βγάζει ακόμη λάθος δυνάμεις.

Νομίζω ότι όλα θα πάνε καλά.
Αν σου έγραψα κάτι που δεν κατάλαβες και θέλεις πιο αναλυτικά εδώ είμαστε.

Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία.
Καλή συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό agriniopk » 26.09.06, 8:43 pm

Δοκιμάζω αύριο (το αρχείο δεν το έχω μαζί μου τώρα) και φυσικά η απάντηση θα ανέβει άμεσα εδώ. Και εγώ ελπίζω να πάνε όλα καλά για να τελειώσει ο βραχνάς με τον συγκεκριμένο πελάτη και φυσικά να βγάλω και το πόρισμα

Ευχαριστώ και καλό βράδυ

:)
agriniopk
Member

Δημοσίευσηαπό agriniopk » 27.09.06, 9:48 pm

Αποτελέσματα :

Δοκίμασα όλα τα παραπάνω και πάλι λάθος ήταν και το eps και το pdf.

Δοκίμασα (ανάμεσα σε μια αναλαμπή και σε μια κατάρρευση του μυαλού) και έκανα εγκατάσταση την έκδοση του corel 12.
Άνοιξα το αρχείο που το είχα κάνει save σε corel 13 (ενώ έχει φτιαχτεί όπως είπαμε στην αρχεί σε corel 11) και το έκανα save σε corel 12.
Το άνοιξα σε corel 12 και δοκίμασα, απελπισμένος, να κάνω export σε eps και σε pdf - (όλα σε pc).

Και όμως όλα είναι εντάξει.

Ούτε πρόβλημα σε διαχωρισμό ούτε και στις «τρύπες» και γενικά όλα οκ.

Τα συμπεράσματα δικά σας (και δικά μου).

Ευχαριστώ και ελπίζω να βοηθήσουν τα παραπάνω κάποιος με παρόμοιο πρόβλημα σε export eps από corel.
agriniopk
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 28.09.06, 12:44 pm

agriniopk φάγαμε γκολ !

από περιέργεια... απομόνωσε ένα αντικείμενο γραμμικό από το αρχείο, πχ ένα κουτί που έχει ένα Χ χρώμα. Γράψε κάπου τις τιμές. Δες μετά στο pdf με την βοήθεια του acrobat, τι τιμές θα πάρεις.

Κάνε το ίδιο και στο Corel 12, φτιάξε το ίδιο κουτί, με τις ίδιες τιμές cmyk, κάνε pdf με τις ίδιες προδιαγραφές και δες τι τιμές θα σου δώσει.

Προσπαθώ να καταλάβω για ποιό λόγο το κάνει αυτό. Δεν είναι λογικό, κάποια λύση θα υπάρχει ! Όταν βρεις λίγο χρόνο κάντο να δούμε τι συμβαίνει.

Ευχαριστώ !
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων