VCDC SHOWCASE // ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ - ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ - ΣΧΟΛΙΑ

Ομαδικά δημιουργικά παιχνίδια, το online μας περιοδικό ΟΠΤΙΚΟ Λ6ΚΟ και πολλά άλλα.

Δημοσίευσηαπό alexandra » 10.10.06, 10:04 am

μπραβο soka!

το λογοτυπο οπως σου ειπα ηδη ειναι υπεροχο!

πολυ καλη δουλεια και πολυ ιδιατερη για μια επαρχική πολη οπως η Τριπολη!

Η δικη μου ενσταση ειναι ως προς το χρωμα... το απαλο κιτρινο, δεν δεινει πολυ δυναμισμο, ισως θα επρεπε να παιξεις σε κατι πιο εντονο! Βεβαια δεν γνωριζω τους τυχον περιορισμους ή διοθρωσεις που ειχες απο την πελατησα σου!

:wink:
http://www.twomatch.gr

++live for design and design for life++
Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό panevan » 10.10.06, 11:01 am

Μπράβο ρε φίλε! :) Και μετα σου λένε οτι η επαρχία δεν εχει καλό design...
Οι μονες ενστασεις που εχω είναι καθαρά προσωπικού γούστου και δεν νομιζω οτι χρείαζεται να αναφερθουν.

Πάντως είναι απο τα project που αν τα δεις καπου, μετα τα θυμασαι.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 10.10.06, 12:11 pm

~panevan.

¶ρτια δουλεία και μπράβο για αυτό.
Έχω μια μικρή ένσταση στον τρόπο που στήθικε το κείμενο στο 3πτιχο στην σελίδα 2 δηλαδή. Οι αράδες στο πρώτο μπλόκ κειμένου είναι αρκετά μεγάλες (απο άκρη σε άκρη). Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι 2 στήλες και να εναρμονίζεται και με το κάτω μέρος όπου υπάρχει φοτο+κείμενο

Θα μπορούσες να μας δώσεις μια σκέψη για το πόσο χρεώθηκε στο πελάτη η δουλεία. Τι περιλάμβανε η κοστολόγηση (εικογράφηση-γράμματα) και ποίες ήταν οι αντιδράσεις (εάν υπήρξαν).

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 10.10.06, 12:36 pm

~soka.

Όταν το είδα αμέσως μου σημιουργήθηκε η εξής απορία:
Γιατί το "the" είναι απο κάτω και δεν είναι σε μια αράδα; Γιατι έβαλες το (πολύ ωραίο σύμβολο www) μέσα σε κορνιζάκι; Πιστεύω πως σχεδιάζοντας το σύμβολο είχες τελείωσει με την δουλεία. Τώρα θα μου επιτρέψεις να πω, πως "χάνετε" στο σύνολο.
Για την επιλογή των γραμμάτων και τα πεζά-κεφαλαία με βρίσκεις σύμφωνο.

Για τα υπόλοιπα τώρα, τα ίδια πράγματα με τα παραπάνω σχόλια.
Ιδιαίτερα για στην αφίσα + πρόσκληση χάνεται η "ταυτότητα".
Μιας και είναι η πρώτη επαφή με τους ενδεχόμενους πελάτες θα μπορούσες να ακολουθήσεις την συνολική εικόνα με τον vector βάτραχο στο νούφαρο.

Όλα αυτά φυσικά τα λέω χωρις να ξέρω τον πελάτη και τις όποιες συμβουλές + γνώμες που είχε πάνω σε όλα αυτά τα οποία "μπορεί" να επηρεάσουν την δουλεία.
Αυτό γίνεται σε όλες τις δουλείες.

Ευχαριστούμε που μοιράστηκες την δουλεία σου.
Με εκτίμηση
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 10.10.06, 1:31 pm

b-positive έγραψε:~panevan.

Άρτια δουλεία και μπράβο για αυτό.
Έχω μια μικρή ένσταση στον τρόπο που στήθικε το κείμενο στο 3πτιχο στην σελίδα 2 δηλαδή. Οι αράδες στο πρώτο μπλόκ κειμένου είναι αρκετά μεγάλες (απο άκρη σε άκρη). Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι 2 στήλες και να εναρμονίζεται και με το κάτω μέρος όπου υπάρχει φοτο+κείμενο

Θα μπορούσες να μας δώσεις μια σκέψη για το πόσο χρεώθηκε στο πελάτη η δουλεία. Τι περιλάμβανε η κοστολόγηση (εικογράφηση-γράμματα) και ποίες ήταν οι αντιδράσεις (εάν υπήρξαν).

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Φίλε b+
Δυστυχως δεν εχω ιδεα για το κόστος (δεν ειναι δική μου η εταιρία). Αν ηξερα θα το έγραφα εξ' αρχης αφου ετσι κι αλλιώς δεν αναφερω για ποια εταιρία δουλευω, δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Ομως δεν γνωρίζω.

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου :)
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 10.10.06, 4:22 pm

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και τις παρατηρήσεις σας 8)
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 15.11.06, 3:40 pm

Θα ανεβάσει κάποιος κάτι? Όποιος θέλει να μοιραστεί την δουλεία του με τους υπόλοιπους, μπορεί ευχαριστώς να το κάνει.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 15.11.06, 3:54 pm

Συμφωνώ. Παιδιά ανεβάστε δουλειές σας να δούμε. Και αν δεν είναι ολόκληρες δικο σας δημιουργημα, ονομάστε τους συνεργάτες σας. Είναι ενδιαφέρον, πιστεύω.

:)
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 25.04.07, 1:40 pm

Θα χαρώ να ακούσω κάποια σχόλια για το project που παρουσιάζεται εδώ.>
http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php? ... highlight=
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό masterview » 25.04.07, 3:11 pm

Πολύ καλή δουλειά b+
Συγχαρητήρια
:)
------------------------------------------------
http://www.flickr.com/photos/masterview
------------------------------------------------
http://www.myspace.com/masterview_
Άβαταρ μέλους
masterview
Junior Member

Δημοσίευσηαπό tennisball » 27.04.07, 1:21 pm

So, Δημήτρη..
μπράβο, πολύ καλό.
Μου αρέσει που φαίνεται ότι το διασκεδάσατε! Είπατε να παίξετε με τη μαγεία και αφεθήκατε σε αυτή κλαπ κλαπ!!
Μου αρέσει επίσης, το πως συνδιάζεστε μεταξύ σας.. Το κοιτάζω και λέω αυτό είναι του Δημήτρη.. αλλά, μετά λέω .. όχι του εικονογράφου.. αλλά, τελικά συνδιάζεστε πολύ καλά μεταξύ σας!
(να σου πω μόνο ότι αναφορικά με το τραμ δεν αφήνουν πλεον σχέδια επάνω στα παράθυρα-παράπονα του κόσμου οδήγησαν σε αυτό)
Επιπλέον, μου αρέσει το πως παίζετε με την οπτικοποίηση εικόνας λέξης.. (μου θυμίζει λιγο δουλειές archive..)

Very nice keep up the good work

(παιδι του έρωτα :P)
vvvvvvvvvvvvvvzzzzzzzzzzzzzzz ...
Άβαταρ μέλους
tennisball
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Blind » 27.04.07, 7:39 pm

ΟΚ, τα σπάσατε για μια ακόμα φορά!!!!!! :yes_master Τα συγχαρητήριά μου σε ολη την ομάδα... Τέτοια βλέπω και στεναχωριεμαι που δουλεύω μόνος μου!!!!!!!! :)

Νομίζω ότι γίνεστε μια από τις πιο φρέσκες και δημιουργικές ομάδες! Πάντα τέτοια παιδιά και ακόμα καλύτερα!!!
From dream to dream
we have always been
like an ever flowing stream..
Άβαταρ μέλους
Blind
Junior Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 27.04.07, 8:23 pm

Blind έγραψε:... Τέτοια βλέπω και στεναχωριεμαι που δουλεύω μόνος μου!!

Kαι ο τυφλός είδε!

Ευχαριστούμε πολύ Νίκολα για τα καλά σου λόγια. Η αλήθεια είναι πως η συγκεκριμένη δουλεία είναι αποτέλεσμα σωστόυ brainstorming και αποφάσεων που πήραμε απο την αρχή. Ο καθένας έκανε και απο κάτι. Αλλος βγήκε στο κέντρο να τραβήξει photo, άλλος vector εικονογράφιση, άλλος τα logos...Γενικά είναι καλό να υπάρχει ένα 2ο μάτι που βλέπει την δουλεία.

~tennisball> η μαγεία είναι ένα concept που δεν ξέρεις που θα σε βγάλει.
~masterview> ευχαρίστω πολύ για το σχόλιο σου.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό derek » 27.04.07, 11:42 pm

Δημήτρη συγχαρητήρια για την δουλεια σας. Κρίμα που δεν διακρίθηκε με κάποιο έπαινο ή με εβγε. Θα έχετε την ευκαιρια σίγουρα κάποιαν άλλην στιγμη και σας το εύχομαι. :)
Και χωρις να το ήξερα αν θα την έβλεπα θα έλεγα ότι αυτη η δουλεια μπορει να είναι poordesigners. :D
Θα σου πω την πρωτη μου εντυπωση βλέποντας την παρουσιαση της δουλειας. Στην αρχη εντυπωσιαστηκα βλέποντας πολλά χρωματα, όμορφη εικονογραφηση με φαντασια,vectors... αλλά καθώς εκανα scroll σιγά σιγά άρχισα να κουράζομαι λίγο.
Φανταζομαι ότι αυτο έχει να κάνει μαλλον με το ότι είδα όλες τις εφαρμογές μαζί. (Απλα το αναφέρω ως στοιχειο).
Μου άρεσαν το stationery (ειδικα οι φάκελοι, οι κάρτες, οι ροζετες για cd) και οι 4 από τις 5 εικονογραφησεις.
Μια μικρη αντιρρηση σχετικα με την διακόσμηση του χώρου. Μου φαινεται λίγο υπερβολικη. Όσο ωραία και να ειναι η εικονογραφηση μηπως καποια στιγμή φτανει στο σημειο να κουράζεται το μάτι? Ισως και να σας αδικώ γιατι δεν έχω συνολικη άποψη του χώρου, απλά αυτην την εντυπωση εχω από τις φωτόγραφίες.
Θα χαιρόμουν πολύ να έβλεπα το σύνολο της δουλειάς από κοντα, ίσως να σχηματίζα διαφορετική αποψη. Το παθαινω συχνα αυτο! :D

Οι παρατηρήσεις μου ειναι καλοπροαίρετες και δεν έγιναν για να μειώσουν ουτε στο ελάχιστο την αξία της δουλειας σας.Μπραβο και πάλι σε όλο το team. :D
Θα μπορουσες να μας πεις πόσο χρόνο σας έχει πάρει εώς τώρα το project και πόσο κοστολογήσατε? (αν επιτρέπεται) :)
Άβαταρ μέλους
derek
Junior Member

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 01.05.07, 11:09 pm

Είπα να βρω χρόνο για να τα μελετήσω. Να δω τι με χαλάει βασικά. Δουλειά των poor designers και να μου αρέσει δεν γίνεται :P
Λοιπόν παιδιά μου αρέσουν πάρα πολύ. είναι αυτό που λέμε η σύμπνοια της διαφορετικότητας.
Καταφέρατε να ενώσετε διαφορετικά πράγματα με τόσο ωραίο τρόπο.
Φαίνεται ότι το χαρήκατε όταν το δουλεύατε...
Φαίνεται η συνεργασία σας...

Keep working together!

A! Να ρωτήσω κάτι? Το εικαστικό στους φακέλους δεν "χανεται" από τα τυχόν αυτοκόλλητα διευθύνσεις και γραμματόσημα?

Ένα πρακτικό πρόβλημα μόνο. Το thead με τα showcases εχει γίνει πολύ βαρύ. Μήπως να έμπαινε ξεχωριστά η κάθε δουλεια? θα βόλευε και τον σχολιασμό καλύτερα...
Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Δημοσίευσηαπό george_l » 02.05.07, 12:31 am

Αν και σας βαρέθηκα, όλο μπράβο και μπράβο, δηλώνω συνεπαρμένος. Από τις ομορφότερες που έχω δει.

Μ'αρέσει το concept
Μ'αρέσεί η χρωματική παλέτα
Μ'αρέσει η τυπογραφεία

Δεν μ' αρέσει η αριστερή μπουρμπουλήθρα στο 1ο logo :P
τους φόβους που σε τρέφουν να τους κάνεις κάτι άλλο
κάνε τους ποίηση/ ή μηχανήματα σπουδαία
μη γυρνάς τη πλάτη μη ζεις στο ψέμα
πολέμησε το άδικο/ και κάθε είδους βία
σκέψου θετικά
και μη γελάς με ηλίθια αστεία
Άβαταρ μέλους
george_l
Senior Member

Δημοσίευσηαπό george_l » 02.05.07, 12:32 am

AAA και δεν μ'αρέσει που θα αλλάξω δουλειά έτσι όπως το πάτε (με πιάνει επαγγελματική κρίση όποτε βλέπω δουλειά σας)
τους φόβους που σε τρέφουν να τους κάνεις κάτι άλλο
κάνε τους ποίηση/ ή μηχανήματα σπουδαία
μη γυρνάς τη πλάτη μη ζεις στο ψέμα
πολέμησε το άδικο/ και κάθε είδους βία
σκέψου θετικά
και μη γελάς με ηλίθια αστεία
Άβαταρ μέλους
george_l
Senior Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 03.05.07, 11:48 pm

Πολλέ + σχετικά σύντομες απαντήσεις.

~derek
Θα μπορουσες να μας πεις πόσο χρόνο σας έχει πάρει εώς τώρα το project και πόσο κοστολογήσατε? (αν επιτρέπεται)

Νομίζω αρχίσαμε πέρσυ το Μαϊο, τα τελευταία αρχεία τους τα στείλαμε τον Νοέμβριο νομίζω. Φυσικά δεν μιλάμε για μια δουλεία με συνέχεια, έγινε σε 3 κομμάτια. Πρώτα παρουσιάσαμε το concept με τις 3 πρώτες εικονογραφήσεις, και μετά την έγκριση, ολοκληρώσαμε τις άλλες 2 και τις εφαρμογές της εταρικής.
Όσο για την κοστολόγηση καλά κάνεις και ρωτάς, το σύνολο της δουλειάς χρεώθηκε 6000. Σημείωσε μόνο πως η εν λόγο εταιρεία είναι στενοί συνεργάτες μας και ένα μέρος του κόστους βγαίνει από κάποια τυπωματα σε κανβάδες (βλέπε design walk) που κάνουμε κατα καιρούς.

Μια μικρη αντιρρηση σχετικα με την διακόσμηση του χώρου. Μου φαινεται λίγο υπερβολικη. Όσο ωραία και να ειναι η εικονογραφηση μηπως καποια στιγμή φτανει στο σημειο να κουράζεται το μάτι? Ισως και να σας αδικώ γιατι δεν έχω συνολικη άποψη του χώρου, απλά αυτην την εντυπωση εχω από τις φωτόγραφίες.

Την ίδια άποψη είχε και ο sax. Όπως είπα και σε αυτόν, οι πελάτες ήθελαν να χρησιμοποιήσουν το concept και τα υλικά και πραγματικά να μεταμορφώσουν τον χώρο τους. Ηθελαν να προβάλουν τις λύσεις που μπορούν να δώσει η εκτύπωση μεγάλου μεγέθους.

~LNA
A! Να ρωτήσω κάτι? Το εικαστικό στους φακέλους δεν "χανεται" από τα τυχόν αυτοκόλλητα διευθύνσεις και γραμματόσημα?

Νομίζω πως δεν είναι πρόβλημα, οι φάκελοι που χρησιμοποιούνται πιο πολύ είναι οι μεγάλοι. Α4, Α2. Οι μικροι (DL) έχουν χώρο για να μπεί το όνομα του παραλήπτη.
Τώρα εάν μπεί και γραμματόσημο (σπάνιο τελευταία ε,?) δεν μας πολυχαλάει και την σύνθεση, γενικά ξεχωρίζει.

~george_l
AAA και δεν μ'αρέσει που θα αλλάξω δουλειά έτσι όπως το πάτε (με πιάνει επαγγελματική κρίση όποτε βλέπω δουλειά σας)

Aυτό μην το ξαναπείς, καλό θα είναι γενικά να συνεχιστεί αυτό. Είναι καλό να βλέπουμε δουλείες "από μέσα".

Ελπίζω να συνεχίσουμε το showcase. Μια ιδέα είναι να πείσουμε τον Themistoklik να κάνει μια παρουσίαση της δουλείας που πήρε το ΕΒΓΕ. Θέλω να δώ κιαλλα!
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό derek » 04.05.07, 12:08 am

thanks Δημήτρη για τις απαντησεις, με κάλυψες πλήρως. :)
Αντε σιγα σιγα να ανεβαζει και κανενας άλλος τίποτα! Τόσα αστέρια έχει το forum, δεν μπορει, όλο και κάτι θα υπάρχει προς παρουσίαση. :)
Άβαταρ μέλους
derek
Junior Member

Δημοσίευσηαπό silencefi » 04.05.07, 12:51 am

παιδια εχω μεινει ΑΦΩΝΗ! με ολες τις δουλειες οσων ανεβασαν!!!!!!
:D :D :D :D :D :D :D
θερμα συγχαρητηρια!!!! ειλικρινα κι ολοψυχα! μακαρι ολες οι δουλειες να ηταν ετσι!!!!
:roll:
αψογες!!!!
"life is art, and art is my life!"

www.efitheohari.com
www.coroflot.com/efi
Άβαταρ μέλους
silencefi
Old Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IV.I VCDC Arena

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων