Eπαγγελματική Ένωση, θα κάνουμε το πρώτο βήμα;

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Θέλουμε να ξεκινήσουμε την συγκέντρωση των ελλήνων γραφιστών;

ΝΑΙ
69
90%
ΟΧΙ
8
10%

Σύνολο ψήφων : 77

Eπαγγελματική Ένωση, θα κάνουμε το πρώτο βήμα;

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 02.11.06, 2:07 am

Γειά σε όλους!

παραθέτω μέρος μιάς μικρής συζήτισης που αναπτύχθηκε εδώ:
http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?t=5546

και σας παρακαλώ να την διαβάσετε γιατί δεν έχω δικαίωμα να μεταφέρω τα λεγόμενα των υπόλοιπων και θα είναι κρίμα να μην έχετε υπόψιν σας την άποψή τους.

Oπως φαίνεται σε όσα γράφω, αυτό που με απασχολεί και βλέπω σαν μοναδική οδό για να μπορούμε μέσω του επάγγελματός μας να ζήσουμε είναι μιά επαγγελματική ένωση.

Για να γίνει πράξη αυτό πρέπει να "ξυπνήσουμε" όλοι μας, τακτοποιημένοι (για πόσο; ) και μη, να έρθουμε σε επαφή και να παρθούν αποφάσεις σκαλί-σκαλί έτσι ώστε με τον ελάχιστο χρόνο και κόπο να μπορέσουμε να "ακουστούμε" στην πολιτεία διατυπώνοντας το αίτημά μας.

Σε αυτή την προσπάθεια νομίζω ότι το καλύτερο μέσο πρώτης επαφής είναι το internet, είναι κοντά σε όλους μας σε ελάχιστο χρόνο.

Aν σύμφωνούμε αρκετοί και θεωρούμε ότι μπορούμε να παραθέσουμε προτάσεις επικοινωνίας κατα πρώτον και ίσως και κάποιο μανιφέστο, βεβαίως να ανοίξω θέμα ξεκινώντας κάτι που θα προβεί σε ενέργειες απέναντι στους συναδέλφους μας προσκαλώντας τους για συμμετοχή.

Aυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να βρεθεί μιά "φόρμα" απλής και ασφαλής επικοινωνίας στο internet έτσι ώστε να μπορούμε να στηρίξουμε άμεσα και πρακτικά τις όποιες κινήσεις αποφασίσουμε να κάνουμε πράξη.

Θεωρώ αυτονόητο ότι μια προσπάθεια σαν και αυτή θα ανακοινωθεί σε όλους όσους εμπλέκονται με το επάγγελμα του γραφίστα στην Eλλάδα (ενώσεις, ινστιτούτα, περιοδικά, ιδρύματα κλπ) να συμμετάσχουν ή να αρνηθούν αν το επιθυμούν.

Aν θέλετε και οι υπόλοιποι, νομίζω ότι θα μας συγχωρίσει η zelda , όσοι συμφωνούν να ξεκινήσουμε κάτι τέτοιο να ποστάρετε ένα "συμφωνώ"...
(υπόψιν ότι συζητώ για μια πραγματικά μεγάλη κίνηση που στην καλύτερη περίπτωση θα αποδώσει καρπούς μετά από 6 μήνες κατά την γνώμη μου πάντα).

YΓ: να προσθέσω ότι ΔEN ασχολούμαι με κόμματα γιατί θεωρώ ότι είναι μιά αισχρή απόδοση του "διαίρει και βασίλευε", ο μοναδικός μου στόχος είναι να αναπτυχθούν οι βάσεις έτσι ώστε ο επαγγελματίας γραφίστας να μπορεί να ζήσει από το επάγγελμά μας.

Το ερώτημα λοιπόν είναι απλό, θέλουμε ή οχι να ξεκινήσουμε μιά κίνηση συγκέντρωσης των ελλήνων γραφιστών με σκοπό την δημιουργία Επαγγελματικής Ένωσης όπως έχουν άλλοι επαγγελματίες και προστατεύουν τα συμφέροντά τους;

Θα παρακαλέσω να μην αναλωθούμε σε συζητίσεις για εκδοχές - βήματα που πιθανόν να μας απασχολήσουν στο μέλλον. Απλά να εκφράσουμε αν θέλουμε ή όχι να προσπαθήσουμε σε αυτή την κατεύθυνση...

8)
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό shieldmaiden » 02.11.06, 9:43 am

Aν και μάλλον το ξέρεις αυτο, η ΕΓΕ =Ενωση Γραφιστών Ελλάδας, υπάρχει ήδη. Μήπως θα πρέπει κάπως να απευθυνθούμε εκει ωστε να γίνει λίγο πιο ενεργητική? :?:

http://www.gda.gr
even the smallest person can change the course of the future
Άβαταρ μέλους
shieldmaiden
Member

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 02.11.06, 11:05 am

Kαλημέρα!

Το πρώτο βήμα είναι να δούμε άν υπάρχει διάθεση να προσπαθήσουμε. :)

Όσον αφορά την ένωση γραφιστών ελλάδας, στην οποία είμαι μέλος και περήφανα τέως του ΔΣ :D έχω να πώ τα εξής:

1) Προσωπικά εμπιστεύομαι την ένωση γραφιστών γιατί γνωρίζω από μέσα τις προσπάθειες που έχουν γίνει και την αγάπη για τον κλάδο.-

2) Τα προηγούμενα χρόνια που ξαναζωντάνεψε η ένωση γραφιστών και μέχρι σήμερα, παρατηρώ συνάδελφους να εκφράζουν την άρνησή τους να ακολουθήσουν τις κινήσεις της, είτε για το αδρανές παρελθόν της (90s) είτε γιατι δεν εμπιστεύονται το εκάστοτε ΔΣ. (χωρίς όμως να λαμβάνουν μέρος...)
Δικαίωμά του καθενός να κάνει ότι επιθυμεί και μπράβο μας.

Για αυτόν το λόγο και προτείνω μια πίο ελεύθερη κίνηση που ΑΝ έχουμε την καλή διάθεση να κάνουμε πραγματικότητα, θα ζητίσει την συνδρομή όλων όσων ασχολούνται με τον κλάδο μας (περιοδικά, ιδρύματα, ενώσεις, ινστιτούτα, σχολές κλπ) και όποιος θέλει ακολουθεί.

Ας δούμε λοιπόν πώς το βλέπουμε σαν κίνηση και όλα τα άλλα θα έρθουν. (εφόσον το επιλέξουμε φυσικά, δεν πάω να ορίσω καμία κίνηση, απλά κάνω την πρόταση)

8)
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 02.11.06, 3:55 pm

Ας κάνουμε το 1ο βήμα.
Θέλει όμως πολύ δουλεία και εδώ νομίζω πως είναι το πρόβλημα.
Το ίδιο προβλήμα (δικία μου εκδοχή) έχει και η ΕΓΕ.
Η δουλεία που γίνεται εκεί είναι εθελοντική καθαρά. Ο χρόνος που μένει για αυτό το κομμάτι είναι φυσιολογικά μικρός για να γίνουν πράγματα.

Φυσικά μπορώ και εγώ να γκρινιάζω συνέχεια αλλά νομίζω πως δεν θα το κάνω. Με γκρίνιες δεν γίνεται τίποτα, απλά χαλίομαστε γενικά.

Πάντως λέω πως θα βοηθήσω όπως μπορώ...
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 02.11.06, 9:48 pm

Όντως θετική αντιμετόπιση! :D

Aυτό που με προβληματίζει είναι ότι το θέμα έχει αυτή τη στιγμή 123 αναγνώσεις και ούτε ένα "OXI" :shock:

Γιατί ρε παιδιά; δεν κρίνεται κανείς από το αν θέλει ή δεν θέλει...

Συμετάσχετε αγαπητοί φίλοι, αν δεν το βρίσκετε υγειές, λογικό κλπ
ΠATATE TO "OXI" μόνο έτσι θα γνωρίζουμε όλοι μας...

8)
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό zelda » 03.11.06, 12:47 am

ειναι απλα και συγχρονως δυσκολα τα πραγματα!
αλλα στο χερι μας ειναι, εφοσον εδω αποτελουμε ηδη μια ομαδα, και δεν βγαζει ο ενας του αλλουνου τα ματια.. ελπιζω να μην υπαρχουν πισωμαρχαιριες εε 8) , να κανουμε τα θελω μας, τις ιδεες μας, τα πιστευω μας πραγματικοτητα!
και να σπαταλησουμε χρονο, χρονο πολυτιμο για αρκετους, σκεφτητε οτι δεν θα κανουμε κατι αχρηστο!

κτιζουμε τα θεμελια μας, την βαση μας
μπορει να ακουστουμε μετα απο χρονια, δεν μας νοιαζει γιατι δεν πρεπει να σκεφτουμε με αυτον τον τροπο
πρεπει να να δρασουμε ωριμα και αποφασιστικα!

αγαλι αγαλι γινεται η αγουριδα μελλι....
:P :D
Mama, just killed a man
-------------------------------------------------------------------------------
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zelda
Old Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 03.11.06, 1:25 am

Ψήφισα φυσικά ΝΑΙ. Φοβάμαι όμως, Γιάννη μου, πως είναι τόσο γενικό που όποιος ψήφισε ΟΧΙ απλά κάνει πλάκα...
Χαιρετισμούς!

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 03.11.06, 1:33 am

b-positive έγραψε:Ας κάνουμε το 1ο βήμα.
Θέλει όμως πολύ δουλεία και εδώ νομίζω πως είναι το πρόβλημα.
Το ίδιο προβλήμα (δικία μου εκδοχή) έχει και η ΕΓΕ.
Η δουλεία που γίνεται εκεί είναι εθελοντική καθαρά. Ο χρόνος που μένει για αυτό το κομμάτι είναι φυσιολογικά μικρός για να γίνουν πράγματα.

Φυσικά μπορώ και εγώ να γκρινιάζω συνέχεια αλλά νομίζω πως δεν θα το κάνω. Με γκρίνιες δεν γίνεται τίποτα, απλά χαλίομαστε γενικά.

Πάντως λέω πως θα βοηθήσω όπως μπορώ...

Συμφωνώ με το Δημήτρη. Έτσι το βλέπω κι εγώ!
Πιστεύω πως υπάρχει πάρα πολύ δουλειά να γίνει και το όποιο αποτέλεσμα είναι από αβέβαιο και δυσανάλογο του κόπου, όσο και απόβλεπτο ή αντίθετο σε κάποιους. Και αυτό είναι που κάνει τον καθέναν απλά να το ρίχνει στους άλλους.

Και βέβαια αυτό είναι πρόβλημα και της ΕΓΕ, αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι, είτε συμφωνούμε είτε όχι.

Νομίζω όμως πως οι μαζικές κινήσεις έχουν πια αλλάξει πορεία σε όλον τον κόσμο. Τα συνδικάτα δεν έχουν καταφέρει να έχουν μια πραγματική παρέμβαση σήμερα. Δεν ξέρω τα συμφέροντα ποιου εκπροσωπούν πλέον. Ειλικρινά. Φοβάμαι πως χρειάζονται πραγματικά νέες ιδέες.
Η κοινωνικότητα πάντως είναι σταθερό ζητούμενο. Όσο φυσικά και η πρόοδος!

Χαιρετισμούς!

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό slab-serif » 03.11.06, 10:59 am

Απλά να εκφράσουμε αν θέλουμε ή όχι να προσπαθήσουμε σε αυτή την κατεύθυνση...

Φοβάμαι όμως, Γιάννη μου, πως είναι τόσο γενικό που όποιος ψήφισε ΟΧΙ απλά κάνει πλάκα...

Ομολογώ πως δεν μαρέσει να κάνω «πλάκα» και δη όταν μιλάω για την δουλειά που κάνω, αρχίζω να απορώ γιατί βάλατε την ψηφοφορία, θεωρώ άλλα τα βήματα που πρεπει να γίνουν πρώτα, που δεν είναι του παρόντος, τα οποία τα θεωρώ πολύ πιο σημαντικά. Αυτή την στιγμή λέω ΟΧΙ.
Με λυπή το γεγονός, που μπήκα στην θέση να «δικαιολογηθώ» σε μια ψηφοφορία.[/quote]
Άβαταρ μέλους
slab-serif
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 03.11.06, 5:15 pm

slab-serif έγραψε:
Απλά να εκφράσουμε αν θέλουμε ή όχι να προσπαθήσουμε σε αυτή την κατεύθυνση...

Φοβάμαι όμως, Γιάννη μου, πως είναι τόσο γενικό που όποιος ψήφισε ΟΧΙ απλά κάνει πλάκα...

Ομολογώ πως δεν μαρέσει να κάνω «πλάκα» και δη όταν μιλάω για την δουλειά που κάνω, αρχίζω να απορώ γιατί βάλατε την ψηφοφορία, θεωρώ άλλα τα βήματα που πρεπει να γίνουν πρώτα, που δεν είναι του παρόντος, τα οποία τα θεωρώ πολύ πιο σημαντικά. Αυτή την στιγμή λέω ΟΧΙ.
Με λυπή το γεγονός, που μπήκα στην θέση να «δικαιολογηθώ» σε μια ψηφοφορία.
[/quote]

Φίλε Slab Serif!

Καταρχήν ζητώ συγγνώμη που - χωρίς να σε γνωρίζω - σε ερμήνευσα. Όμως δεν είχες τοποθετηθεί. Ούτε φυσικά γνώριζα το όποιο σκεπτικό σου σε οδήγησε να λες ΟΧΙ σε μια τόσο γενική πρόταση. Έγραψα μάλιστα πως φοβάμαι με την έννοια πως υποψιάζομαι. Δεν μπορούσα ούτε να γνωρίζω ποιος, ούτε γιατί. Σε κάθε περίπτωση, αν σε ερμήνευσα λάθος, ζητώ συγγνώμη.

Θα σου έλεγα όμως πως ούτε τώρα μας γράφεις την άποψή σου. Λες πως δεν είναι του παρόντος, χωρίς κάποια αιτιολογία. Συγγνώμη, αλλά δεν βγάζω την οποιαδήποτε άκρη. Όποτε θέλεις, πες μας.
Καλό Σαββατοκύριακο!

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό slab-serif » 03.11.06, 5:50 pm

To γνωρίζω, και εδώ ζητώ συγνώμη, αλλά είχα πίεση χρόνου λόγο δουλειών. Θα τοποθετηθώ με την πρώτη ευκαρία, και θα θέσω κάποια
ερωτήματα που έχω για αυτήν την συζήτηση.

-Νασος Κ.
« Για κάθε γράμμα, γραμμή και σημείο, μου συγχωρείται μία αμαρτία »
Άβαταρ μέλους
slab-serif
Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 03.11.06, 6:40 pm

Συμφωνώ.
Ας μετρηθούμε σε πρώτη φάση να ξέρουμε πόσοι ήμαστε και με αυτό το δεδομένο θα σκεφτούμε ποιες θα είναι οι επόμενες κινήσεις
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό onart » 03.11.06, 10:34 pm

Hi guys,

αναρωτιέμαι το εξής:
Ανοίγει ο doctor_john ένα τόσο σοβαρό για τον κλάδο topic.
Ζητείται από τα μέλη του vcdc μια στοιχειώδης ψήφος, που αν μη τι άλλο αρχικά μπορεί να καταγράψει μια τάση ή έστω την ύπαρξη ενός προβληματισμού.
Ας υποθέσουμε οτι από τα 1000 μέλη του forum οι 500 είναι ψιλοτυχαίοι επισκέπτες που χαζολογάνε.
Βλέπω στη ψηφοφορία 31 ψήφους καταγεγραμμένους.
Οι υπόλοιποι 469 θεωρητικά ενδιαφερόμενοι συνάδελφοι, πού βρίσκονται?

Μήπως και μόνο αυτό το δείγμα θα πρέπει να μας οδηγήσει από τη σμίκρυνση σε μια μεγενθυμένη εικόνα του χώρου μας?

Αναρωτιέμαι...

Dennis
"Work of art" is not exactly an "object", but rather "part of a communication system."
--Lawrence Alloway--
onart
Junior Member

Δημοσίευσηαπό diman » 04.11.06, 5:03 pm

γεια χαρα παιδιά!
Ψήφισα κι εγώ ναι, αλλά θα συμφωνήσω με ότι αναφερθήκε για την δυσκολία του όλου θέματος.

Από την άλλη σκέφτομαι μήπως η όλη προσπάθεια θα ήξταν καλύτερη αν επικεντρωνόταν στο να κάνουμε κάτι έτσι ώστε να έρθει η ένωση πιο κοντά μας και με από κοινού δουλειά να κάνουμε όντως κάτι καλό? Έτσι κι αλλιώς θελω να πιστευω ότι το αν λέγεσαι vcdc, εγε, ή θανασης, δεν έχει να κάνει από την άποψη ότι όλοι μας θέλουμε το καλύτερο για μας.

Βέβαια, με τρομάζει και το γεγονός του όγκου της δουλειάς της οργάνωσης που χρειάζεται η όλη κίνηση πράγμα το οποίο μεταφράζεται, όπως είπε και ο b+ πιο πάνω σε χρόνο, και που τον βρίσκουμε τον "ελευθερο χρόνο" για να ασχοληθούμε επικοδομητικά και όχι αρπακοολίστικα με την όλη προσπάθεια? Πριν λίγο καιρό μια έκθεση είπαμε να σκεφτομασταν να κάνουμε σαν vcdc και είδατε τι έγινε...

Τελοσπάντων, η όλη σκέψη είναι καλή και την υποστηρίζω. Και αν αποφασίσουμε να εργαστούμε ομαδικά και οργανωμένα πιστεύω ότι θα το καταφέρουμε.
Άβαταρ μέλους
diman
Junior Member

Δημοσίευσηαπό notis » 05.11.06, 1:54 am

onart έγραψε:Hi guys,

αναρωτιέμαι το εξής:
Ανοίγει ο doctor_john ένα τόσο σοβαρό για τον κλάδο topic.
Ζητείται από τα μέλη του vcdc μια στοιχειώδης ψήφος, που αν μη τι άλλο αρχικά μπορεί να καταγράψει μια τάση ή έστω την ύπαρξη ενός προβληματισμού.
Ας υποθέσουμε οτι από τα 1000 μέλη του forum οι 500 είναι ψιλοτυχαίοι επισκέπτες που χαζολογάνε.
Βλέπω στη ψηφοφορία 31 ψήφους καταγεγραμμένους.
Οι υπόλοιποι 469 θεωρητικά ενδιαφερόμενοι συνάδελφοι, πού βρίσκονται?

Μήπως και μόνο αυτό το δείγμα θα πρέπει να μας οδηγήσει από τη σμίκρυνση σε μια μεγενθυμένη εικόνα του χώρου μας?

Αναρωτιέμαι...

Dennis

Μπορω να απαντησω εγω τουλαχιστον απο πλευρας μου μιας και ανηκω στην μεγαλη μεριδα που δεν ψηφισε!
Ο λογος ειναι πως το ερωτημα ειναι πολυ γενικο (αφηστε που ετσι οπως ειναι διατυπωμενο αφορα κατι που εχει ηδη γινει, απο το Γραφιστας.gr στην αρχη και το VCDC στη συνεχεια, αφου ηδη εχουμε συγκεντρωθει... :wink: )

Οταν μπει το θεμα στη σωστη του βαση και αυτη δεν ειναι αλλη απο την συνδικαλιστικη, τοτε φυσικα και θα ψηφισω (ασχετα αν θα ειναι ΟΧΙ).
Προς το παρων παντως αποδεικνυεται πως οσοι δεν μπαινουν στον κοπο να ψηφισουν, θεωρουν πως δεν ενδιαφερονται (κατ' επεκταση λενε κι αυτοι με τον τροπο τους ΟΧΙ).

Και για να μην παραξηγηθω, θα επελεγα ΟΧΙ γιατι το θεωρω ουτοπια και μη υλοποιησιμη κινηση διοτι υπαρχουν συγκρουομενα συμφεροντα μεταξυ εργοδοτων και εργαζομενων γραφιστων.
Αν βεβαια γινουν δυο ξεχωριστα οργανα, αλλαζει το θεμα και τιθεται σε αλλη βαση προς συζητηση...
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό penlix » 05.11.06, 11:46 am

notis έγραψε:Και για να μην παραξηγηθω, θα επελεγα ΟΧΙ γιατι το θεωρω ουτοπια και μη υλοποιησιμη κινηση διοτι υπαρχουν συγκρουομενα συμφεροντα μεταξυ εργοδοτων και εργαζομενων γραφιστων.
Αν βεβαια γινουν δυο ξεχωριστα οργανα, αλλαζει το θεμα και τιθεται σε αλλη βαση προς συζητηση...

Για αυτόν το λόγο Νότη ψήφισα και εγώ ΟΧΙ.

Επίσης για το λόγο οτι μία τέτοια κίνηση απαιτεί την πλήρη απασχόληση μας, την κατανάλωση αμέτρητων εργατοωρών και πόρων. Μόνο η οργάνωση και συντήρηση ενός online χώρου συζήτησης και τριβής όπως το VCDC, απαιτεί και απασχολεί σταθερά 3-6 άτομα και περιστασιακά άλλους 6. Μία συνδικαλιστική/επαγγελματική οργάνωση φαντάζομαι απαιτεί πολύ περισσότερη προσπάθεια και αυτοθυσία.

1. Ποιοί θα αναλάμβαναν αυτό το έργο τόσο σοβαρά για να ασχοληθούν όσο είναι αναγκαίο;
2. Τι τους κάνει να πιστεύουν οτι θα μπορούσαν να προσφέρουν περισσότερα στην κοινότητα από αυτά που προσφέρει η ως τώρα ΕΓΕ;

Και όντως είχε ανοίξει αυτό το τεράστιο θέμα στο Grafistas και είχαμε καταλλήξει σε κάτι αστεία θεματα. Που να είναι άραγε εκείνη η ψυχή ο πως τον λέγανε να δείς... e-truth?

:lol:
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό an1m8or » 05.11.06, 5:27 pm

Τώρα είδα το θέμα και ψήφισα ΝΑΙ.

Μία απορία έχω σχετικά μ' αυτό που έγραψε ο Νότης και ο Penlix.

Σε όλους τους υπόλοιπους κλάδους οι οποίοι είναι αναγνωρισμένοι και έχουν ένα συνδικαλιστικό όργανο, δεν υπάρχουν διαχωρισμοί σε εργοδότες και εργαζομένους;

Σ' αυτά τα θέματα είμαι αρκετά έως πολύ άσχετος και οπότε λάβετέ το υπ' όψιν σας αν απαντήσετε :wink:

Για παράδειγμα, οι ελαιοχρωματιστές, υδραυλικοί, οδηγοί ταξί κ.λπ κ.λπ φαντάζομαι πως έχουν κάποιου είδους συνδικαλιστικά όργανα στα οποία εγγράφονται και με βάση τα οποία χαράζουν μία πορεία για το πως θα κινηθούν σε σχέση με τις απαιτήσεις τους προς την πολιτεία και τα οποία φαντάζομαι τους καθορίζουν σε κάποιο βαθμό το πως θα κινηθούν στην αγορά. Επίσης τους κάνει να αισθάνονται μια αλληλεγγύη προς τους συναδέλφους τους.

Σ' αυτά τα επαγγέλματα δεν υπάρχει ο εργοδότης υδραυλικός και οι υπάλληλοι που ενδεχομένως έχει; Δεν υπάρχει ο ιδιοκτήτης ταξί και ο οδηγός που το νοικιάζει και απλά το δουλεύει;
Για ποιό λόγο στην περίπτωση του γραφίστα αυτό αποτελεί πρόβλημα;
Νομίζω οτι όλη η κουβέντα γίνεται για να αποκτήσει ο γραφίστας συνδικαλιστική φωνή και ένα κλαδικό όργανο εκπροσώπησης.
Η εταιρία π.χ που τον απασχολεί δε νομίζω οτι εμπλέκεται στην όλη κουβέντα για να μας δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αντικρουόμενων συμφερόντων...

Έχω πιάσει λάθος όλο το θέμα;
Είμαι εκτός θέματος;

Αν θέλει κάποιος ας σχολιάσει πάνω σ' αυτό γιατί όπως σας είπα είμαι ψιλοάσχετος με το αντικείμενο...

Grazie!
an1m8or
Old Member

Τοποθεσία: A city called Athens in a country called Greece on a planet we call Earth.In other words I DONT KNOW

Δημοσίευσηαπό tsevis » 05.11.06, 8:14 pm

Γεια και χαρά σε όλους!

Mερικές σκόρπιες σκέψεις:

1. Δυστυχώς, ο συνδικαλισμός σε διάφορα επαγγέλματα ΔΕΝ καταφέρνει σήμερα να είναι αποτελεσματικός. Τόσο για τα συμφέροντα όσων υποτίθεται πως εκπροσωπεί, όσο και για τα γενικότερα της κοινωνίας.
Δεν χρειάζεται κανείς να ψάξει πολύ για να δει πως ο συνδικαλισμός βρίσκεται σε κρίση. Δυστυχώς, τις περισσότερες φορές απλά αποτελεί ουραγό των κομματικών οργανώσεων. Επίσης υπάρχουν συχνά φαινόμενα όπως το να βλέπει κανείς αργόσχολους, που απλά είναι οι μόνοι που βρίσκουν νόημα στο να ασχολούνται με αμφίβολης αποτελεσματικότητας δραστηριότητες.
Τι σημαίνει όμως αυτό; Πως δεν χρειάζεται ο συνδικαλισμός;
ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ!
Απλά σήμερα χρειάζεται να ξαναδούμε λίγο τον τίτλο του.
Η προσωπική μου πρόταση θα είχε κάποιον άλλον όρο: Αυτός είναι η Λειτουργική Κλαδική Κοινωνικοποίηση.

Κατά τη γνώμη μου, για τον κλάδο μας, αλλά και για κάθε κλάδο, κοινωνία, ομάδα, κοινότητα χρειάζεται ένας νέος προβληματισμός.
Να κατατεθούν νέες ιδέες για το συνδικαλισμό, την συλλογικότητα, την κοινωνικοποίηση.
Οι εύκολες λύσεις δεν υπάρχουν. Και σε αυτό πιστεύω πως μπορούν να συμφωνήσουμε όλοι μας.

2. Κλαδικές ενώσεις, σωματεία, ενώσεις, επιμελητήρια κλπ είναι διάφορες εκφράσεις κλαδικής συλλογικότητας. Υπάρχουν υπέρ και κατά σε όλα αυτά τα οργανωτικά σχήματα.

3. Ο κλάδος μας εκπροσωπείται (θεωρητικά τουλάχιστον αλλά και πρακτικά) σε πάρα πολλές διαφορετικές ενώσεις και σωματεία. Για παράδειγμα, όσοι είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες είμαστε μέλη Επιμελητηρίων. Αυτά έχουν κάποια δράση, που μπορεί κανείς να την κρίνει με ποικίλο τρόπο. Όσοι εργάζονται σε κάποια εφημερίδα είναι μέλη περισσοτέρων της μίας και διαφόρων βαθμών οργανώσεων.
Αν κανείς βάλει ως στόχο τη δημιουργία μια τέτοια οργάνωσης, κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να υπολογίσει το αν η επένδυση ενέργειας, πόρων, χρόνου κλπ θα αντισταθμιστεί από τα ωφέλη που έχει σήμερα το όποιο μέλος μιας τέτοιας οργάνωσης.
Προσωπικά, ως μέλος του Επαγγελματικού και Βιοτεχνικού Επιμελητηρίου Αθηνών, δεν μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα που αυτό παράγει. Και αν δείτε το πόσα κάνει, θα μείνετε άφωνοι. Διότι εργασία υπάρχει. Αποτέλεσμα υπέρ των συμφερόντων μου δεν βλέπω. Και εκεί φυσικά δεν φταίει μόνο το ΕΒΕΑ. Ενταγμένο όμως σε ένα γενικότερο σύστημα δεν είναι εύκολο να τα βάλει κανείς με το Επιμελητήριο αυτοτελώς.

4. Έχει γίνει πολύ λόγος για την ΕΓΕ. Και πιστεύω πως δίκαια και άδικα έχουν φορτωθεί πάνω τις διάφορα βάρη, ελπίδες και κριτική.
Αυτό που εγώ βλέπω είναι πως στην ουσία όσοι σήμερα διοικούν την ΕΓΕ έχουν επιλέξει τον πιο εύκολο (μπορούμε να τον πούμε και πρόσφορο για να μην παρεξηγηθούμε) δρόμο της δημιουργίας μιας οργάνωσης με σκοπό τη γνωριμία, σύνδεση, επιφανειακή ή και βαθύτερη επιμόρφωση και σε κάποια σημεία την γνωμοδοσία.
Προσωπικά όμως, δεν μπορώ να τους κακίσω.
Και παρότι θα ήθελα να δω την ΕΓΕ να αποκτά μια άλλη ατζέντα, δεν είμαι διόλου σίγουρος πως θα είχε χειροπιαστά αποτελέσματα με αυτή.
Η ΕΓΕ σήμερα έχει μυμηθεί διάφορες δραστηριότητες, όπως ημερίδες, εκθέσεις κλπ που γίνονται με διάφορα επίπεδα επιτυχίας και ποιότητας. Αυτό σαφέστατα και είναι θετικό. Από την άλλη μεριά τα ίδια ή καλύτερα μπορεί να τα οργανώσουν και πολλοί ακόμη φορείς.
Φοβάμαι όμως πως αν ήμουν κι εγώ ΕΓΕ το ίδιο - πάνω κάτω - θα έκανα. Διότι θα επένδυα χρόνο σε μια δραστηριότητα που θα έφερνε ένα χειροπιαστό αποτέλεσμα. Αν προσπαθούσα να γίνω συνδικαλιστικό όργανο θα είχα αποτέλεσμα;
Προσωπικά, δεν πιστεύω πως θα είχε.
Η ΕΓΕ λοιπόν για μένα είναι μια Ένωση όπως περίπου τα διάφορα επαγγελματικά club στην Ευρώπη και αλλού. Είναι ένα είδους ινστιτούτο, ομάδα, εταιρία, κοινωνία, club, παρέα ή όπως αλλιώς θέλετε, που προσπαθεί να έχει ένα χ έργο σε αυτό τον κλάδο.
Αυτό δεν είναι διόλου κακό. Απλά δεν είναι και κάτι που απαντάει στα καλέσματα για συνδικαλισμό. Ούτε και κάτι που είναι συγκριτικά καλύτερα με άλλες ανάλογες προσπάθειες, όπως αυτή του vcdc ή ιδιωτών, σχολών, πανεπιστημίων κλπ.
Όσοι κρίνουν την ΕΓΕ - κατά τη γνώμη μου - ανοίκουν σε μια σειρά κατηγορίες:
Υπάρχουν όσοι περιμένουν από τους πιο ενεργούς να δραστηριοποιηθεί η ΕΓΕ προς τα δικά τους συμφέροντα με το λιγότερο για αυτούς κόπο. Φοβάμαι πως αυτή είναι η πιο μεγάλη κατηγορία. Μην έχουμε αυταπάτες! Στις περισσότερες εκφάνσεις της ζωής μας έτσι δρούμε ως Έλληνες. Το έχουμε δει πολλές φορές.
Υπάρχουν επίσης όσοι διατηρούν καλή σχέση με πρόσωπα, και σκέφτονται πως η δρακτηριοποίηση των γνωστών τους συνεπικουρούμενη με κάποια δική τους βοήθεια, κινείται προς τα δικά τους συμφέροντα.
Υπάρχουν όσοι πιστεύουν πως κάθε συλλογική κίνηση είναι εξαρχής χαμένη από χέρι, άσχετα με το αν κάποιος είναι αξιόλογος ή όχι.
Υπάρχουν κάποιοι που υποστηρίζουν πως με τα κοινά ασχολούνται μόνο οι αργόσχολοι.
Υπάρχουν όσοι απλά δεν βλέπουν στην ΕΓΕ τίποτε άλλο από μια συγκεκριμένη παρέα ή ομάδα.
Υπάρχουν όσοι πιστεύουν πως η δραστηριοποίηση με κοινά τους συμφέρει επαγγελματικά.
Υπάρχουν όσοι πιστεύουν στη συλλογικότητα ως τρόπο λύσης προβλημάτων δικών τους και της κοινωνίας.
Όλες αυτές οι ομάδες πιστεύω πως κάθε καλόπιστος άνθρωπος θα έβλεπε πως είναι υπαρκτές.

Για μένα το μεγάλο προτέρημα αλλά ταυτόχρονα και το μεγάλο πρόβλημα της ΕΓΕ είναι ακριβώς ο τίτλος της. Το Ένωση Γραφιστών Ελλάδας είναι καλό τeaser για όλους μας. Ταυτόχρονα όμως είναι ένα πρόβλημα, διότι παραπέμπει σε ένα κλαδικό όργανο με συνδικαλιστική ή έστω διεκδικητική για τον κλάδο βάση. Όσοι λοιπόν δεν έχουν πειστεί πως το τελευταίο αξίζει τον χρόνο τους, απλά συμμετέχουν όσο τους επιτρέπει ο χρόνος τους και ύστερα αδιαφορούν. Και όσοι είναι ενεργά αναμεμιγμένοι, μπορούν με κάθε δικαίωμα να κατηγορήσουν όλους μας, και κατά τη γνώμη μου βάσιμα, πως δεν τους στηρίζουμε με την παρουσία μας.
Είμαστε έτσι σε ένα φαύλο κύκλο.

Προσωπικά, έχω κάνει την επιλογή να μην ανήκω στην ΕΓΕ.
Φυσικά, αυτό δεν έχει σημασία για κάποιον άλλον πέρα από εμένα. Έτσι δεν θα αναλύσω τους προσωπικούς μου λόγους. Αν κάποιον τον ενδιαφέρουν ή αν με ρωτάγατε σε ποια από τις παραπάνω κατηγορία ανήκω, θα απαντούσα πως - καλώς ή κακώς - ανήκω σχεδόν σε όλες.
Η δική μου όμως απόφαση (για την ώρα τουλάχιστον) είναι να προχωρήσω, παρέα με κάποιους φίλους στη διατύπωση μιας άλλης (ενδεχομένως και ανάλογης) πρότασης. Διευκρινιστικά να αναφέρω πως η όποια εμπειρία από την λειτουργία της ΕΓΕ μπορεί να είναι χρήσιμη για εμάς, αλλά δεν βαραίνει υπέρμετρα. Δεν έχουμε δηλαδή λόγο να χάνουμε ιδιαίτερο χρόνο στο να αναλύουμε τι, πώς, πού, γιατί κλπ κάνουν οι άλλοι, αν αποφασίσαμε να κάνουμε μια πρόταση.

5. Ως vcdc έχουμε ακολουθήσει μια αυτόνομη πορεία. Και εμείς προκύψαμε από τον ίδιο προβληματισμό με εκείνον που αναγέννησε την ΕΓΕ. Δεν έχουμε την παραμικρή αντιπαλότητα με όποιον άλλον δραστηριοποιείται. Ταυτόχρονα, δεν ισχυριζόμαστε πως είμαστε εμείς το καλό και υγιές σημείο (η ΕΓΕ το λέει μαντρί. Μάλλον ατυχώς).
Κάποια στιγμή στην Ελλάδα, είδαμε πως ένας κλάδος όπως ο δικός μας, χρειάζεται ένα σημείο συνάντησης. Χρειάζεται μια συλλογική αφετηρία.
Αυτό είναι το πρώτο και πιο βασικό!
Χρειαζόμαστε ένα forum (με τη γενικότερη έννοια) γνωριμίας, ανταλλαγής απόψεων, προτάσεων κλπ.
Στην ουσία, αυτό το σημείο συνάντησης το παρήχαν αρχικά τα διάφορα έντυπα του χώρου μας. Άλλο σε εικονικό επίπεδο (όπως ο Γραφίστας+WebDesign) και άλλο σε φυσικό χώρο (όπως στις δραστηριότητες του +design). Και τα δύο αυτά έντυπα έδωσαν στην ουσία ένα καλό παράδειγμα μιας και είδαμε όλοι πως και μόνο η γνωριμία είναι ένα πολύ σημαντικό βήμα.
Ως vcdc περάσαμε στο επόμενο στάδιο που ήταν η δημιουργία ενός πολύ πιο ενεργού εικονικού σημείου συνάντησης. Τα χαρακτηριστικά ήταν τα εξής:
α. Οργάνωση από την βάση και όχι απαραίτητα την κορυφή. Μιας και δεν ήμασταν μια επιχείρηση (όπως τα περιοδικά), είχαμε μεγαλύτερη ευκολία στο να δημιουργήσουμε μια κοινότητα. Δεν θα έμπαινε το οποιοδήποτε στεγανό στο ποιος θα συμμετείχε στην παρέα. Η μόνη του ταυτότητα θα ήταν η παραγωγή ιδεών και περιεχομένου. Όχι η φύση, θέση και ο πρότερος βίος του.
β. Στο vcdc ενεργοποιήθηκαν, για πολλούς λόγους (κυρίως λόγω των ιδιαιτεροτήτων του δικτυακού μέσου) νεότερες ηλικίες συναδέλφων και άνθρωποι από όλα τα μέρη της Ελλάδας, αλλά ακόμη και έξω από αυτή. Αυτό σήμαινε άμεσα πως οι νεώτεροι ήταν σε πιο αρχικά στάδια του επαγγέλματος. Υπάρχουν περισσότεροι σπουδαστές, περισσότεροι νέοι επαγγελματίες και υπάλληλοι, από ότι στη δομή της ΕΓΕ που κληρονομούσε την προηγούμενη εποχή.
Οι συνάδελφοι από την επαρχία μπόρεσαν να έρθουν σε επαφή, να έχουν λόγο και επιροή πολύ πιο γρήγορα και άμεσα από ό,τι θα απαιτείτο σε ένα σύλλογο που θα απαιτούσε τη δημιουργία συνέλευσης κλπ.
γ. Στο vcdc απαλήψαμε την ύπαρξη ιεραρχίας και πειραματιστήκαμε με την πιο άμεση δυνατή δημοκρατία. Όταν χρησιμοποιείς ένα μέσο όπως το Ίντερνετ έχεις δυνατότητες που προηγουμένως δεν μπορούσες καν να φανταστείς. Έτσι όποιος συμμετέχεις στο vcdc βλέπει πως δεν χρειάζεται να ακολουθήσει δαπανηρές σε χρόνο μεθόδους για να συνευρεθεί, συνδιαλαγεί και συνδραστηριοποιηθεί με άλλους.
δ. Προχωρήσαμε στη σύσταση μια Αστικής Μη Κερδοσκοπικής Εταιρίας μετά από έντονο και πολύχρονο προβληματισμό για το ποια από τις προσφερόμενες λύσεις θα είχε τα λιγότερα προβλήματα και τα περισσότερα πλεονεκτήματα. Πληροφοριακά, οι υπόλοιπες προτάσεις ήταν η πλήρης έλλειψη οργάνωσης, η συνέχιση του αρχικού status ιδιοκτησίας του domain και της όποιας περιουσίας του από ένα ή περισσότερα άτομα που να είναι υπεύθυνα κατά το νόμο και η εμπιστοσύνη σε αυτούς όσο και σε ένα περιοδικό κλπ, η δημιουργία ενός συλλόγου ή μιας ένωσης στα αχνάρια της ΕΓΕ, η ίδρυση μιας απλής (και κερδοσκοπικής επιχειρησης) ή και μια σύνθετη από τις παραπάνω λύσεις.
Αυτό στο οποίο όλοι μας συμφωνούσαμε είναι το εξής:
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΕΣ ΛΥΣΕΙΣ!
Όποια λύση και αν προκρίναμε θα υπήρχαν υπέρ και κατά.

Συμφωνούσαμε όλοι πως αν οι συμμετέχοντες είναι σοβαροί και έχουν ποιότητα, όποιο και να ήταν το σχήμα θα ήταν καλό. Με λίγα λόγια αυτό που ορίζει ο Πλάτωνας στην Πολιτεία. Σε μια ιδανική Πολιτεία, οι νόμοι δεν χρειάζονται καν. Ο καθένας τους αντιλαμβάνεται.
Και συμφωνήσαμε επίσης, πως αν θέλουμε να αναπτυχθεί μια δυνατή κοινότητα θα πρέπει να της δώσουμε παραδείγματα για μια τέτοια ανάπτυξη. Ύστερα να την αφήσουμε να αναπτύξει ελεύθερα τις δικές της πρωτοβουλίες. Διότι και μόνο αν έχουμε καταφέρει να την κάνουμε να συναντηθεί και της έχουμε διαμορφώσει ένα δίαυλο επικοινωνίας έχουμε πετύχει πλήρως το σκοπό μας.
Και όσο αφορά το όνομα "Αστική Μη Κερδοσκοπική";
Σε αυτή τη βάφτιση νονός είναι το κράτος. Και μόνον. Διότι εμείς θα βρίσκαμε και κανένα πιο δημιουργικό τίτλο.
Διότι και το Κέρδος δεν το δαιμονοποιούμε. Και το τι είναι κέρδος για μας δεν είναι μονοδιάστατο. Και επίσης, δεν μας αρέσει να αυτοπροσδιοριζόμαστε με μια άρνηση (ΜΗ).
Τέλος πάντων όμως. Μια επιλογή έγινε.
Τα παραδείγματα ήταν διάφορα:
Ήταν η ΑΜΚΕ του φίλου μας του Νίκου (patounik), ο Διόνυσος, που είχε καταφέρει να λειτουργεί άμεσα και παραγωγικά κάνοντας την Ορεστιάδα ένα κέντρο πολιτισμού.
Ήταν η Craigslist.org, η δραστηριότητα που ξεκίνησε για πλάκα στο San Francisco και μετεξελίχτηκε σε μια πολύ αποτελεσματική κοινότητα - επιχείρηση - οργανισμό παροχής κοινωνικής ποιότητας.
Ήταν το Flickr όπου η επιχειρηματική δραστηριότητα μιας παρέας δημιουργών έδωσε το στίγμα για το πως οργανώνονται εικονικές κοινότητες στη βάση των αμοιβαίων συμφερόντων.
Ήταν τα τοπικά Art Directors Club διαφόρων πόλεων. Εμείς όμως θέλαμε να βγάλουμε τον βαρύγδουπο τίτλο και να προσεγγίσουμε την ουσία.

Προσωπικά ήμουν ΥΠΕΡ ακόμη και μια πλήρως άναρχης οργάνωσης. Πίστευα πως η γραφειοκρατία απλά θα μας καθυστερούσε ή έχει κινδύνους να μας απομακρύνει από το κοινό και τον στόχο.
Είδα όμως πως υπήρχαν πάμπολα πρακτικά προβλήματα. Μερικά παραδείγματα:
- Πώς θα παίρναμε μια χορηγία για να αγοράσουμε ένα νέο server;
- Πώς θα κόβαμε ένα τιμολόγιο;
- Πώς θα κάναμε μια έκθεση ή θα τυπώναμε μια αφίσα;
- Ποιος θα έτρεχε τη συγκεκριμένη στιγμή για να κάνει μια συγκεκριμένη εργασία;

Και αν κάναμε ένα σύλλογο...
- Πώς θα παίρναμε μια απόφαση σε εύλογο χρονικό διάστημα για ένα απλό θέμα; Πληροφοριακά, ακόμη και για την ενοικίαση ενός σέρβερ χρειαζόταν να μιλάμε επί μέρες. Αν έπρεπε να είμαστε 1.000 που θα αποφασίζαμε για αυτό το απλό πρακτικό θέμα θα χρειαζόμαστε κανένα χρόνο.
Είδαμε πως τα περιοδικά του χώρου μας, που δούλευαν με επιχειρηματικά κριτήρια ήταν πολύ πιο αποτελεσματικά από κάθε συλλογικό όργανο. Το ίδιο και η Craigslist, ή το Flickr. Διότι απλά έπρατταν σύντομα και δίνοντας ένα στίγμα. Δεν ξεκινούσαν κουβεντιάζοντας επ'άπειρο για το τι και πώς.
- Με ποιο τρόπο θα διασφαλίζαμε την συμμετοχή των πολλών συναδέλφων από την επαρχία; Όπου και αν ήταν η έδρα μας, κάποιοι δεν θα μπορούσαν να έρθουν ποτέ να μας βρουν.
- Eπίσης, δεν βλέπαμε πως θα μπορούσαμε να συγκεντρώσουμε συνδρομές από κόσμο που δεν έχει πειστεί για τα χρήματα που καταθέτει.
- Και βέβαια πώς θα μπορούσαμε να σχεδιάζουμε και να προγραμματίζουμε χωρίς χρήματα;

Επίσης, σκεφτήκαμε πως αν υπάρχει μια αρχική νομική βάση, πολύ γρήγορα αυτή μπορεί να μετεξελιχθεί, να πλαισιωθεί, να εμπλουτιστεί ή αντίθετα ακόμη και να σβήσει. Είπαμε πως είναι στο χέρι μας να διαμορφώσουμε και άλλες ομάδες, και άλλης νομικής υπόστασης κινήσεις, και άλλες πρωτοβουλίες.
Ήδη υπάρχει η σκέψη να προτείνουμε την ίδρυση ενός συλλόγου για το vcdc. Αν κάποιος αισθάνεται πως αντέχει το βάρος της γραφειοκρατίας και του τρεξίματος, μπορεί και να ξεκινήσει κάποια πρωτοβουλία.
Θα χαρούμε επίσης να δούμε πως τα μέλη μας αναπτύσσουν τις δικές τους παράλληλες, αυτόνομες, άσχετες ή σχετικές πρωτοβουλίες. Ήδη μέλη του vcdc συνεργάζονται σε επαγγελματικό επίπεδο. Ήδη κάποιοι άλλοι οργανώνουν μια συνεύρεση, μια εκδήλωση ή κάποιον αγώνα ποδοσφαίρου. Το πιο σημαντικό είναι να υπάρξει η πλατφόρμα και η βάση. Ύστερα θα γίνουν όσα ο κόσμος που βασίζεται σε αυτή είναι άξιος να κάνει.
Αν κάποιος θέλει να ιδρύσει κάποιο σωματείο εργαζομένων μπορεί επίσης να το κάνει. Αν κάποιος πιστεύει πως υπάρχει λόγος ύπαρξης για μια εργοδοτική ένωση το ίδιο.

Λειτουργική Κλαδική Κοινωνικοποίηση:
Σας ανέφερα τον όρο αυτό στην αρχή. Θα προσπαθήσω να τον εξηγήσω με ένα πρόσοφορο παράδειγμα, που γνωρίζουμε όλοι.
Εμείς προκρίναμε να λειτουργούμε περίπου όπως ένα λειτουργικό σύστημα, ένα OS.
Eίπαμε πως αν εργαστούμε πολύ και με κόπο και συνέχεια για να παρέχουμε την πλατφόρμα, αν εξασφαλίσουμε την ομαλή λειτουργία της, την πρόοδο και εξέλιξή της κλπ. είναι λογικό επόμενο το "παιδί" μας αυτό να μεγαλώσει, να ωριμάσει και να αρχίσει να διαμορφώνει και τη δική του προσωπικότητα.

Ακόμη περισσότερο όμως από ένα φυσικό οργανισμό, σε ένα λειτουργικό σύστημα, αν δεν υπάρξουν προγράμματα και εφαρμογές, αν δεν αναπτυχθούν πρωτοβουλίες και λύσεις το σύστημα περιοθωριοποιείται ή πεθαίνει. Όσο καλό και αν ήταν.

Αυτό στο οποίο μπορούμε εύκολα να συμφωνήσουμε σήμερα είναι πως ένα λειτουργικό σύστημα (υπολογιστικό ή άλλο) χρειάζεται να είναι όσο γίνεται πιο ανοικτό. Ταυτόχρονα χρειάζεται να έχει σύμβολα αρχής (ακόμη και τόσο χαλαρά όσο είναι ο Λίνους Τόρβαλντς για το Linux), ή και κομμάτια που να προστατεύονται από τίτλους ιδιοκτησίας.
Διότι έτσι δίνεται ένα στίγμα όταν η κοινότητα των χρηστών δεν βρίσκει προσανατολισμό.
Σήμερα, η ανάπτυξη συστημάτων συνδιάζει και τις δύο τάσεις. Ιδιοκτησία που δίνει κίνητρο για συνεχή ανάπτυξη και ανοικτή πλατφόρμα για να αποκτήσουν κι άλλοι ιδιοκτησία και κίνητρο ανάπτυξης εφαρμογών.
Το κοινό συμφέρον όλων αυτών που εμπλέκονται με τη λειτουργία ενός συστήματος είναι ακριβώς αυτές οι αρχές:
Υγεία του συστήματος
Ελευθερία λήψης και ανάπτυξης πρωτοβουλιών.
Διαρκής διάλογος και αλληλοεπιρεασμός.
Ανταλλαγή ρόλων ανάμεσα στα μέρη.
Διότι όπως και σε ένα σύγχρονο και επιτυχημένο λειτουργικό σύστημα όσοι αναπτύσουν εφαρμογές θα δημιουργήσουν στη συνέχεια και εκείνοι πρότυπα και πλατφόρμες. Και όπως γίνεται και στην πληροφορική ο ένας θα βασίζεται στον άλλον.

Η δική μου πρόταση για τον συνδικαλισμό ή για την λειτουργική κλαδική κοινωνικοποίηση (όρο που προτιμώ πολύ περισσότερο) είναι ακριβώς το vcdc! Δεν είναι πανάκεια! Είναι όμως μια πλατφόρμα. Θέλουμε και ελπίζουμε να είμαστε ένα λειτουργικό σύστημα.
Ένα σύστημα που λειτουργεί.

Φυσικά δεν μπορεί να καλύψει κάθε ανάγκη. Αλλά όπως συμβαίνει σε κάθε σύστημα, δεν δύναται αλλά ευτυχώς δεν χρειάζεται! Έρχονται άλλοι και συνεχίζουν τον ιστό. Και πιστεύουμε πως δεν χρειάζεται να αποκτήσουμε μονοπωλιακά ποσοστά για να πετύχουμε. Το κάθε άλλο. Χρειαζόμαστε να συνεχίσουμε να διευρύνουμε το σύστημα. Και να σεβόματε και όποιον ανταγωνιστή, συνάδελφο, συνεργάτη κλπ δημιουργεί το δικό του.

Καλή συνέχεια στον προβληματισμό. Κανείς μας δεν έχει το αλάθητο. Καλό είναι να κατατίθενται προτάσεις.

Φιλικά

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό BlackAdder » 05.11.06, 9:59 pm

notis έγραψε:...
Και για να μην παραξηγηθω, θα επελεγα ΟΧΙ γιατι το θεωρω ουτοπια και μη υλοποιησιμη κινηση διοτι υπαρχουν συγκρουομενα συμφεροντα μεταξυ εργοδοτων και εργαζομενων γραφιστων.

Αυτό είναι το Α και το Ω μιας τέτοιας κίνησης.
Ας μαζευτούν όλοι όσοι εργάζονται ως μισθωτοί-γραφίστες και να κάνουν ένα συλλογικό όργανο. Μακάρι να γίνει αυτη η κίνηση και θα την υποστήριζα 100% και ας είμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Αλλά αυτή την κίνηση θα την πολεμίσουν λυσαλέα οι εργοδότες-γραφίστες, φανερά και υπογείως. Αλλά δεν υπαρχει η δυναμική για να γίνει κατι τέτοιο. Η πλειοψηφία των υπαλλήλων στον χώρο μας, κατα την ταπεινή μου γνώμη, είναι "παθητικοί" (όπως ήμουν και εγώ όταν ήμουν στην θέση τους). Γ' αυτόν τον λόγο καλά να πάθουν και να μην κλαίγονται για ωραρια, μισθούς, κακές συνθήκες κλπ.

Η ΕΓΕ είναι ένας αχταρμάς και σε σύνάντηση που είχε γίνει στο παρελθόν (πχ τον περασμένο Δεκέμβρή) όταν αναφέρθηκε απο το κοινό κάτι για συλλογική σύμβαση κλπ η αντίδραση από απο τους συντόνιστές ήταν αρνητική ως ειρωνική. Για παράδειγμα ειπωθηκε επ' ακριβώς "... σε λίγα χρόνια θα είστε εσείς εργοδότες :roll: "
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BlackAdder
Junior Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 05.11.06, 10:29 pm

Εγώ πάντως δεν βλέπω και τόσο διαφορετικά και αγεφύρωτα συμφέροντα ανάμεσα σε εργοδότες και υπαλλήλους. Ειδικά σε επιχειρήσεις μικρές και μεσαίες. Και δεν βλέπω, ειλικρινά, γιατί να το κουράζουμε τόσο σε αυτή την κατεύθυνση.

Αντίθετα όμως, θα ήθελα πολύ να ακούσω κάποιες προτάσεις για το ποια θα ήταν η περίφημη συλλογική σύμβαση που λέτε;
Διότι φοβάμαι πως, αν ήταν απλά στο στυλ "δώστε μας παραπάνω" απλά θα κατέληγε σε μεγαλύτερο πρόβλημα. Αν ήταν "πρέπει να αμοιβόμαστε όσο παράγουμε" είμαι κι εγώ μαζί σας. Αν ήταν θέλω να έχω δικαίωμα επιλογής για τον φορέα που με ασφαλίζει, επίσης. Αν ήταν θέλω να συμμετέχω σε αποφάσεις που με αφορούν, επίσης. Αν ήταν, θέλω μερίδιο των κερδών (και της ζημίας), επίσης.

Αλλά φοβάμαι πως θα ήταν δύσκολο να το δεκτούν πολλοί, και εργοδότες και υπάλληλοι.
Και επίσης, θα ήθελα κάποιος να μου απαντήσει, στο παρακάτω:
Γιατί αλήθεια, ενώ υπάρχουν σωματεία και ενώσεις και πάμπολα άλλα σε διάφορες επιχειρήσεις του κλάδου μας, τελικά υπάρχει νεκρική σιγή; Φταίνε οι εργοδότες; Φταίνε οι εργαζόμενοι; Φταίνε τα συνδικάτα; Όλοι μαζί;

Η γνώμη μου εξακολουθεί να είναι πολύ πιο σύνθετη. Τα ταξικά μίση και οι ταξικές διαιρέσεις και τα στεγανά ανήκουν στον 19ο αιώνα. Στον 21ο χρειάζεται καμμία νέα ιδέα.

Χαιρετισμούς

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων