Eπαγγελματική Ένωση, θα κάνουμε το πρώτο βήμα;

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Θέλουμε να ξεκινήσουμε την συγκέντρωση των ελλήνων γραφιστών;

ΝΑΙ
69
90%
ΟΧΙ
8
10%

Σύνολο ψήφων : 77

Δημοσίευσηαπό theosdesign » 14.11.06, 10:13 am

tsevis έγραψε:
theosdesign έγραψε:Μακάρι να υπήρχε μια ΕΣΗΕΑ και για τους γραφίστες.

Φίλε Theo γεια!

Ωφείλω να σου πω πως συμφωνώ με τον εν γένει προβληματισμό σου. Από την άλλη μεριά, πες μου! Πιστεύεις πως η ΕΣΗΕΑ παράγει κάποιο πρακτικό αποτέλεσμα; Μπορεί να καταφέρνει να διεκδικεί προνόμια για τους δημοσιογράφους έναντι των υπόλοιπων πολιτών. Όχι όμως έναντι της εργοδοσίας τους.

Η δική μου γνώμη είναι πως ο συνδικαλισμός σήμερα περνάει μια τεράστια κρίση. Και το φαινόμενο είναι παγκόσμιο. Όχι μόνο ελληνικό. Δεν είναι τυχαίο πως οι εργαζόμενοι δεν πιστεύουν στο συνδικαλισμό. Και δεν είναι τυχαίο πως οι συνδικαλιστές είναι συνήθως οι βολεμένοι τεμπέληδες.
Κατά τη γνώμη μου χρειάζονται νέες ιδέες.

Καλή συνέχεια.

Χ.

Φίλε Χάρη,
ανέφερα το θέμα ΕΣΗΕΑ με τν έννοια όχι του τι καταφέρνει, διότι δεν το έχω ψάξει, αλλά στο θέμα της συσπείρωσης. Και μένω σ'αυτό γιατί έχουν ψηφίσει μόνο περι τους 90 ανθρώπους σε αυτό το δημοψήφισμα, ενώ το vcdc αριθμεί πολλαπλάσιο αριθμό μελών και αυτοί που γράφουν πραγματικά είναι επίσης οι ίδιοι και απάντάμε ό ένας στον άλλον, κάτι που θα μπορούσε να γίνει και με το msn.
Με λυπεί το γεγονός λοιπόν [άλλος ένας προβληματισμός] ότι υπάρχει μια απάθεια έστω και στη συμμετοχή σε μια τέτοια συζήτηση, όποτε [εδώ είναι απάντηση στο φίλο joe], πως να γλυτώσουμε από τους κοκοβιούς, όταν οι ίδιοι δεν συμμετέχουμε ή απαξιώνουμε μια τέτοια συζήτηση. Γιατί πάνω από όλα είναι συζήτηση και κανείς δεν ζήτησε από κανένα ενυπόγραφή δήλωση συνδικαλιστή.
Δεν νομίζω ότι από τη στιγμή που είναι και hot topic στην αρχική σελίδα να μήν το διάβασε κανείς κι ας υπάρχουν υπερδιπλα σεντόνια-πιλάφια σε αύτο το topic.
Περιμένω να συμμετέχουν λοιπόν περισσότεροι κι ας μην έχουν να γράψουν σεντόνια. Απλά τη γνώμη τους.

Επίσης σίγουρα Χάρη ο συνδικαλισμός περνάει κρίση και πολύ σοβαρή, αλλά σε αυτό ευθύνονται και αυτοί που συνδικαλίζονται γιατί πλεόν έχει περάσει και ή εικόνα ότι αυτός που είναι συνδικαλιστής είναι του τάδε ή του δίνα κόμματος και αυτό είναι αλήθεια εν μέρει γιατί τους βλέπουμε και βουλευτές μετά από κάποια χρόνια.

Ακόμη κάτι τελευταίο σε αυτό που ανέφερε ο joe σχετικά με απεργίες. Για σκέψουμε να μην δουλεύαμε για 6 μήνες. Όχι μόνο ο προϋπολογισμός αλλά όλοκληρο κράτος θα παρέλυε...Αυτά όμως είναι ακόμα στη σφαίρα της φαντασίας. Όπως και οι αξιοπρεπής μισθοί για ένα μισθωτό. Όταν θεωρήσε τυχερός να πέρνεις π.χ. 850 ευρώ μετά από 8-9 χρόνια προϋπηρεσία, είναι κάτι που πραγματικά με κάνει να νιώθω τραγικά άσχημα σε αντίθεση με το πολύ όμορφο επάγγελμα που κάνω και κάνουμε όλοι μας.
Theo|s Design
graphic+visual designer
Άβαταρ μέλους
theosdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό joe » 14.11.06, 3:26 pm

Theo εχεις απολυτο δικιο. Ακομη και αν διαφωνει καποιος ας γραψει μια αποψη. Αυτη η αδιαφορια ειναι δεικτικη της καταστασης.
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό theosdesign » 14.11.06, 4:30 pm

joe έγραψε:Theo εχεις απολυτο δικιο. Ακομη και αν διαφωνει καποιος ας γραψει μια αποψη. Αυτη η αδιαφορια ειναι δεικτικη της καταστασης.

Kαι είπα πολλούς είναι τελικά μόνο 47!!!!!!!!!
Ούτε καν 50....
Theo|s Design
graphic+visual designer
Άβαταρ μέλους
theosdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 15.11.06, 7:23 pm

theosdesign έγραψε:...Για σκέψουμε να μην δουλεύαμε για 6 μήνες...

:D
μην έιμαστε υπερβολικοί, 7 ημέρες είναι αρκετές να κάνουν τα γρανάζια της πολιτείας να καίνε... φυσικά είναι μια ουτοπία να νομίζουμε ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο από ανθρώπους που δεν ψάχνουν να βρούν επαφή με τον κλάδο τους...

Nομίζω ότι η μεγαλύτερη επανάσταση των ελλήνων σχεδιαστών θα είναι να ζητάμε όλοι τις ίδιες αμοιβές και να διεκδικούμε τα εργασιακά μας δικαιώματα.

για απεργία ούτε λόγος... :lol:

8)
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 15.11.06, 8:03 pm

doctor_john έγραψε:Nομίζω ότι η μεγαλύτερη επανάσταση των ελλήνων σχεδιαστών θα είναι να ζητάμε όλοι τις ίδιες αμοιβές και να διεκδικούμε τα εργασιακά μας δικαιώματα.

Γιάννη μου, εξήγησέ μου τι εννοείς. Νομίζω πως κάτι δεν καταλαβαίνω.

doctor_john έγραψε:για απεργία ούτε λόγος... :lol:

8)

Γιατί αποκλείεις το ο,τιδήποτε a priori;
Οι λόγοι που δεν γίνονται απεργίες στον κλάδο μας - για μένα τουλάχιστον - είναι διότι δεν θα ήταν (για πάμπολους λόγους, δίκαιους και άδικους) αποτελεσματικές. Δηλαδή, όποιος απεργούσε δεν θα είχε (έστω καλές πιθανότητες) να καλυτερεύσει τη θέση του.
Αν πίστευε πως η απεργία θα ήταν αποδοτική θα την έκανε.
Για αυτό απεργούν κυρίως στο δημόσιο τομέα. Διότι οι απεργίες τους (άσχετα από το δίκαιο) έχουν καλές πιθανότητες να αποδώσουν.

Το πρώτο πράγμα σε ένα κίνημα, αν θέλει πραγματικά να υπάρξει, είναι να θέσει τους στόχους. Να δει τι θέλει να αλλάξει και τι θέλει να φέρει στη θέση του. Τα κινήματα (δίκαια ή άδικα - δεν έχει σημασία) που τα κατάφεραν είχαν αυτά τα χαρακτηριστικά.

Χαιρετισμούς

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 01.12.06, 1:29 am

Χίλια συγνώμη, μόλις τώρα το είδα... :oops:

Αυτό που γράφω είναι το εξής:
Αν κανείς δεν προσφέρει τις υπηρεσίες του για λιγότερα από "Χ" χρήματα, αν κανείς δεν δέχεται να εργάζεται παραπάνω από το ωράριό του χωρίς ωριαία αποζημίωση, αν κανείς δεν δέχεται να δηλώνεται σαν υπάλληλος γραφείου κλπ.

Φυσικά, αντίστοιχα δικαιώματα στον χρόνο διάθεσης και αμοιβών έχουν και οι γραφίστες εργοδότες και δεν αναφέρωμαι σε αυτό για να σε καλοπιάσω, μόχθησες, σου ήπιαν το αίμα πήρες το ρίσκο σου και δημιούργησες ένα γραφείο. Πολύ ωραία!
Για φαντάσου να μην κυνδήνευες να χάσεις τον πελάτη που ευγενικά παρέπεμψες για την επόμενη εργάσιμη μέρα, επειδή όλοι μας θα τον αντμετοπίζαμε παρόμια...

(το ξέρω ότι γράφω λίγο μπερδεμένα, συγχωρέστε με, είναι η δευτερη πλατφόρμα και το τρίτο λειτουργικό από τις 9πμ που ξεκίνησα)

Όσον αφορά την "απεργία"...
Είμαι υπέρ μιάς απεργίας των ελλήνων γραφιστών, γνωρίζοντας την ζημιά που θα προκαλέσει στην ελληνική οικονομία, γιατί πιστέυω ότι το μόνο που μπορεί να αλλάξει τα πράγματα πρός το καλύτερο είναι μιά κλαδική παύση εργασιών και εκ νέου προσδιορισμός των δεδομένων εργασίας μας.

Η λεπτομέρεια που σκοτώνει, είναι ότι για να συμβεί αυτό πρέπει να υπάρξει κλαδική συνοχή σε ποσοστό 90% των ενεργών γραφιστών.
Κάτι τέτοιο μου φαντάζει πάρα πολύ δύσκολο, όχι λόγο πεσιμισμού αλλά γιατί βλέπω γύρω μας ότι υπάρχει τόσο μεγάλη διάβρωση παιδείας ( ; ) που κατ'ουσίαν γυρνά τον επαγγελματία γραφίστα ενάντια στα συμφέροντά του.

8)
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 01.12.06, 2:30 pm

Γιάννη μου, δεν μπορείς να επιβάλλεις μια τιμή στη γραφιστική. Δεν είναι καθόλου εύκολο. Και αν ακόμη τα κατάφερνες δεν θα διόρθωνες και πολλά. Διότι αν ήταν μέσος όρος και μάλιστα προς τα κάτω θα γεννούσε αμέσως αδικίες.

Νομίζω πως αν νιώθεις πως έχεις ενέργεια να καταθέσεις, πιστεύω πως απλά θα ήταν χρήσιμο να την επενδύσεις, ώστε να κάνεις μια σειρά ενέργειες και σε κάθε κατεύθυνση.
Εντελώς επιγραμματικά:
1. Να επιμορφώσεις την κοινωνία και τους πελάτες
2. Να προσπαθήσεις να ρίξεις τα κόστη της παραγωγής (συνεργασίες, έλλειψη γραφειοκρατείας, εξορθολογισμός νόμων)
3. Να επιμορφώσεις του συναδέλφους, ώστε να παράγουν καλύτερο και ανταγωνιστικότερο προϊόν και υπηρεσία.

Όσον αφορά την απεργία σου επαναλαμβάνω, πως δεν έχω την παραμικρή αλλεργία για την μορφή μιας διεκδίκησης. Πιστεύω όμως πως δεν είναι λύση σε ένα κλάδο με τόσες πολλές ειδικότητες, θέσεις, κατευθύνσεις κλπ. Είναι λίγο κουφό να λέει κανείς πως θα απεργήσει κάποιος έτσι σκέτα.

Τη συμπάθειά μου για τα προβλήματά σου με τα μηχανάκια.

Πολλούς χαιρετισμούς.

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 01.12.06, 4:39 pm

Τι σκέφτομαι τώρα.

Έχουμε τους νέους γραφίστες, οι οποίοι με μαύρο software και χωρίς δελτίο και ασφάλεια, δουλεύουν με πολύ χαμηλή αμοιβή, η οποία όμως τους συμφέρει. Μερικές δουλειές τους είναι κακές, άλλες όμως είναι καλές, γιατί η εμπειρία είναι ένα θέμα και το ταλέντο και η όρεξη άλλο ένα θέμα επίσης, αρκετά σημαντικό.
Εμάς μας εξοργίζει (δικαίως) γιατί ρίχνει τις τιμές στην αγορά και μας ζητάνε με όλα τα έξοδα που έχουμε στην πλάτη μας, να πληρωνόμαστε τα ίδια λεφτά!
Έχεις εργοδότες, που θεωρούν τους νέους γραφίστες σαν ζημιά, λόγω έλλειψης εμπειρίας. Αυτοί οι νέοι λοιπόν έχουν 2 επιλογές: 1. να κάνουν λάντζα σε ένα γραφείο χωρίς λεφτά (ενώ μπορούν να προσφέρουν φρέσκο design = euros και με καθοδήγηση να στρώσουν στο τεχνικό), 2. να κάνουν δουλειές του ποδαριού σε χαμηλές τιμές, ώστε να βγάλουν κανά φράγκο, να είναι και δημιουργικοί και να μην είναι και θύματα κανενός, χωρίς φυσικά καμιά καθοδήγηση. Οι συνέπειες φυσικά βαρύνουν εμάς τους ελεύθερους, τα γραφεία (για να μπορέσουν έτσι κι αλλιώς να ανοίξουν) έχουν σταθερό πελατολόγιο.

Όταν ήμουν στην ηλικία τους/θέση τους, δούλευα για 3 μήνες σε ατελιέ, με 20.000 δρχ τον μήνα, 9 το πρωί με 12 το βράδυ, κέντρο - ηλιούπολη. Έκανα καλά? Μου άξιζε ή έπρεπε κι εγώ να παίρνω δουλειές με εξευτελιστικές τιμές και να έφτιαχνα portfolio? Είχα βασικές ελλείψεις σε γνώσεις βλεπετε και είχα και τον ρατσισμό του ΙΕΚ (δεν πήγα σε ΤΕΙ, σνιφ).
Μετά σε άλλο γραφείο δούλευα σαν το σκυλί σε έντυπο, web KAI 3d mapping + after effects full με 500 ευρώ τον μήνα για 3 χρόνια, και τώρα σαν ελεύθερος επαγγελματίας, έχω κάνει τις μισές δουλειές από τότε και βγάζω τα 4πλάσια του τότε μηνιάτικου σε κάθε δουλειά (που λέει ο λόγος).

Τώρα με 8 χρόνια προυπηρεσία να πάω να δουλέψω σε γραφείο?
Πάλι ανεπαρκή θα με βρούν!
Σε έντυπο, (θα ακούσω ότι) δεν ξέρω να χειρίζομαι offset για παράδειγμα και ας είναι σωστά τεχνικά τα αρχεία προς εκτύπωση. (λες και είναι η δουλειά μου να την ξέρω, ας την μάθουν αυτοί που την χειρίζονται να βγάζουν σωστά εκτυπώσεις).
Σε web, πρέπει να μάθω 45 γλώσσες προγραμματισμού, γιατί έχει και άλλους designers (!), που ξέρουν περισσότερα. Σαφώς, αν τους λέγαμε και developers όμως θα είμασταν πιο σωστοί και θα είχαμε και ξεκάθαρο job description.
Όσο μαθαίνεις, τόσο ζητάνε, για να μην σου δώσουν αυτό που σου αναλογεί.

Το οποίο είναι?

Να πληρώνεσαι όσο δουλεύεις?

Φυσικά. Ένα παράδειγμα που θα με καλύψει "αν θέλεις 1.500 ευρώ τον μήνα, να φέρνεις 30.000 ευρώ από πωλήσεις σε πελάτες μηνιαία, για να δικαιολογείς το ποσοστό σου" /σε συνάδελφο στην προηγούμενη δουλειά μου, ο οποίος έκανε 3d animation, video editing & sales!
Είναι δύσκολο να "ορίσεις" αντικειμενικά το πόσο δουλεύει ο άλλος και πόσο του αξίζει με αυτή την λογική. Και εδώ είναι το πρόβλημα που προαναφέρθηκε σχετικά με γραφίστες εργοδότες vs υπαλλήλους. Εννοείται πως υπάρχουν και εξαιρέσεις, δυστυχώς όχι πολλές.

Και άντε οποιοδήποτε σωματείο να δώσει λύση!

Δεν προχωράω στα υπόλοιπα που σκέφτομαι, σχετικά με ελεύθερο επαγγελματία / πελάτη / ενημέρωση / αισθητική / στάνταρντς κλπ, γιατί θα με μαστιγώσετε με 15 μέτρα post. :)

Φιλικά
xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό joe » 01.12.06, 8:51 pm

doctor_john έγραψε:Χίλια συγνώμη, μόλις τώρα το είδα... :oops:

Αυτό που γράφω είναι το εξής:
Αν κανείς δεν προσφέρει τις υπηρεσίες του για λιγότερα από "Χ" χρήματα, αν κανείς δεν δέχεται να εργάζεται παραπάνω από το ωράριό του χωρίς ωριαία αποζημίωση, αν κανείς δεν δέχεται να δηλώνεται σαν υπάλληλος γραφείου κλπ.

Φυσικά, αντίστοιχα δικαιώματα στον χρόνο διάθεσης και αμοιβών έχουν και οι γραφίστες εργοδότες και δεν αναφέρωμαι σε αυτό για να σε καλοπιάσω, μόχθησες, σου ήπιαν το αίμα πήρες το ρίσκο σου και δημιούργησες ένα γραφείο. Πολύ ωραία!
Για φαντάσου να μην κυνδήνευες να χάσεις τον πελάτη που ευγενικά παρέπεμψες για την επόμενη εργάσιμη μέρα, επειδή όλοι μας θα τον αντμετοπίζαμε παρόμια...

(το ξέρω ότι γράφω λίγο μπερδεμένα, συγχωρέστε με, είναι η δευτερη πλατφόρμα και το τρίτο λειτουργικό από τις 9πμ που ξεκίνησα)

Όσον αφορά την "απεργία"...
Είμαι υπέρ μιάς απεργίας των ελλήνων γραφιστών, γνωρίζοντας την ζημιά που θα προκαλέσει στην ελληνική οικονομία, γιατί πιστέυω ότι το μόνο που μπορεί να αλλάξει τα πράγματα πρός το καλύτερο είναι μιά κλαδική παύση εργασιών και εκ νέου προσδιορισμός των δεδομένων εργασίας μας.

Η λεπτομέρεια που σκοτώνει, είναι ότι για να συμβεί αυτό πρέπει να υπάρξει κλαδική συνοχή σε ποσοστό 90% των ενεργών γραφιστών.
Κάτι τέτοιο μου φαντάζει πάρα πολύ δύσκολο, όχι λόγο πεσιμισμού αλλά γιατί βλέπω γύρω μας ότι υπάρχει τόσο μεγάλη διάβρωση παιδείας ( ; ) που κατ'ουσίαν γυρνά τον επαγγελματία γραφίστα ενάντια στα συμφέροντά του.

8)

Καλε μου ντοκτορα, εκανες μια πολυ καλη προσπαθεια να αναβιωσεις ενα θεμα που μας καιει ολους και εχει συζητηθει με πολλους τροπους.
Το αποτελεσμα? απο τα χιλια μελη μολις 50 μπηκαν στον κοπο να πατησουν ενα κουμπακι στο δημοψηφισμα ειται για διαδωνια ειται για συμφωνια προς την προταση σου. Ακομη λιγοτεροι μπηκαν στον κοπο να γραψουν 5 λογια.

Και δεν συζηταγαμε ενα θεμα που καποιους αφορα καποιους οχι. Παραλληλα δε οταν καθονται απληρωτοι ως τα μεσανυχτα για να παρουν ενα σπεκ, οταν συνειδητοποιουν οτι σερβιτοροι πληρωνονται καλυτερα, οταν βλεπουν οτι ποτε δεν θα μπορουν να κανουν μια ανθρωπινη οικογενεια, οταν διαβλεπουν οτι οταν πανε 50 χρονων ή και νωριτερα θα τους στειλουνε κανονικα, αρχιζουν την μουρμουρα τα παραπονα και τα κλαψουρισματα. Περιμενουν απ τους μουρλους να πανε μπροστα για να δρεψουν αυτοι τα οφελοι και οι πρωτοι την φολα.

Τι να πω? Μακαρι για καθε ενα απο τους αδιαφορους να υπηρχε ενα αορατο χερακι που οποτε μυξοκλαιει επειδη τον εφτασαν στο αμην, να του αστραφτει μια αναποδη.

Ισως να ισχυει τελικα αυτο που λενε οτι ο καθενας στο τελος παιρνει οτι του αξιζει. Η γιαγια μου ελεγε αμα δεν βρεξεις κωλο ψαρι δεν τρως. καθηστε λοιπον ολοι εσεις αδιαφοροι συναδελφοι να τρεχετε σαν το βεγγο μην και δυσαρεστηθει το αφεντικο σας και σας κοωει τα 700 ευρω που πληρωνει για την δημιουργικοτητα, την ικανοτητα, και την καταρτηση σας.

ΕΥΓΕ!!!!!

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό kyourh » 02.12.06, 4:00 am

700 € ! πολλα ειπες , εχουν δει τα ματια μου 350€ "μεχρι να μαθεις και μετα βλεπουμε ... "
god is IN the details ...
Άβαταρ μέλους
kyourh
Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 02.12.06, 1:58 pm

joe έγραψε:Καλε μου ντοκτορα, εκανες μια πολυ καλη προσπαθεια να αναβιωσεις ενα θεμα που μας καιει ολους και εχει συζητηθει με πολλους τροπους.
Το αποτελεσμα? απο τα χιλια μελη μολις 50 μπηκαν στον κοπο να πατησουν ενα κουμπακι στο δημοψηφισμα ειται για διαδωνια ειται για συμφωνια προς την προταση σου. Ακομη λιγοτεροι μπηκαν στον κοπο να γραψουν 5 λογια....
....

Eμένα αυτό γιατι μου λεέι πως οι πιο πολλοί:
α/ Δεν ενδιαφέρονται για τον κλάδο.
β/ Πιστεύουν πως τα πράγματα είναι καλά στο κλάδο.
γ/ Έχουν επαναπαυτεί στις τωρινές συνθήκες.
δ/ Έχουν πιστέψει πως τίποτα δεν αλλάζει.
ε/ Έχουν σιχαθέι τις κόντρες, τις φαμφάρες, και την αναποτελεσματικότητα.

Λοιπόν, βλέπω πως το 95% δεν έχει άποψη και αυτο αγαπητοί μου είναι το πρόβλημα. Τι καθόμαστε και συζητάμε 50 άνθρωποι απο το forum?
Εγω δυστυχώς βλέπω μια αδιαφορία, εσείς?

Που σταματούν οι γκρίνιες και οι υποσχέσεις και πότε αρχίζουν τα έργα? Εαν ξεκινήσει κάτι πείτε μου.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 02.12.06, 2:45 pm

*βγάζει μπουρμπουλήθρες μέσα από την γυάλα*

θυμάμαι στο grafistas.gr που συζητούσαμε σχεδόν τα ίδια, αλλά σε σχέση με την (τότε) ένωση γραφιστών.

είχαμε τότε (αν δεν θυμάμαι καλά διορθώστε με please) εντοπίσει ένα μεγάλο μέρος του προβλήματος στην ίδια την αγορά. Λέγαμε μάλιστα για μια καμπάνια ενημέρωσης, σχετικά με το τι κάνει ένας γραφίστας, ποια είναι η σωστή διαδικασία παραγωγής εντύπου ή web site και ουσιαστικά πως και με ποιες προϋποθέσεις βγαίνει ένα σωστό αποτέλεσμα, με το οποίο ο εργοδότης κερδίζει!, γιατί παίρνει ένα λειτουργικό επικοινωνιακό υλικό, αναβαθμισμένο αισθητικά, ανεβάζοντας έτσι και το status της εταιρίας του (μικρής ή μεγάλης).

δηλαδή με το να καταλάβουν/ενημερωθούν/μορφωθούν
οι πελάτες/εργοδότες/αγορά σχετικά με το τι είναι γραφιστική και πως λειτουργεί σωστά (γιατί και ο γιος του μπακάλη κάνει site, αλλά σε σχεδιασμό google), τότε ίσως κάνουμε ένα βήμα μπροστά.

όταν η αγορά όμως απαρτίζεται από πολλούς τυρόβλαχους που κάνουν το σκατό (των υπαλλήλων και συνεργατών) τους παξιμάδι για να κερδίζουν αυτοί (βραχυπρόθεσμα?) περισσότερα λεφτά, τότε θα πρέπει να περάσει ένα μεγάλο χρονικό διάστημα για να φανεί αλλαγή.

το να βγεί νόμος που να λέει για βασικούς μισθούς και μετά με την επιθεώρηση εργασίας παραμάσχαλα να πηγαίνουμε για δουλειά, είναι σαφώς ένα επίσης βήμα, μόνο που αν ο εργοδότης είναι μ@λ@κ@ς, θα βρεί άλλο παράθυρο να ξεφύγει.

με ένα ανοιχτό forum, όπως αυτό, που μπορεί ανά πάσα στιγμή κάποιος να μπει και να διαβάσει πως λειτουργούν, σκεφτονται και δημιουργούν οι επαγγελματίες και ΠΩΣ πρακτικά δικαιώνουν τον μισθό που ζητάνε, ε δεν θα καταλάβει την αξία και την διαφορά μεταξύ πχ του Θεμιστοκλή και ενός ανειδίκευτου? Εδώ εγώ ο ίδιος βλέπω δουλειές που έχουν γίνει πάνω στο worm, το οπτικό λεξικό κλπ και μένω με το στόμα ανοιχτό και βλέπω κάποιες γραφιστικές δουλειές στους δρόμους και περιοδικά και λέω "μήπως αν διάλεγαν κάποιον από αυτούς να ήταν κλάσεις ανώτερο?".

μήπως με αυτό το forum, έχει γίνει ήδη ένα σημαντικό βήμα?
τι λέτε?
xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό joe » 02.12.06, 8:08 pm

To φορουμ εχει προσφερει τα μεγιστα στην μεταξυ μας επικοινωνια, οπως επισης πολλα ειχε προσφερει και το γραφιστας του οποιου το μονο μειονεκτημα ηταν πως ταυτιζοταν με ενα προιον και τα ατομα που το παραγουν, ενω εδω ειμαστε ολοι για ολους χωρις καμια αρχη απο πανω.

Το φορουμ ομως περα απο ολα τα καλα που μας δινει, ειναι ενα προστατευμενο εδαφος, ενα ασυλο. Το θεμα ειναι τι γινεται περα απο αυτο και πως οι αποψεις μας μπορουν να βρουν την διοδο για τον αληθινο κοσμο.

Πηρε καιρο για να καταλαβουμε και να αποδεχτουμε οτι κλαδικο οργανο με την εννοια που θελουμε δεν υπαρχει. Ας προσπαθησουμε να μην μας παρει αλλο τοσο μεχρι να αποφασισουμε να κανουμε ενα.

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 04.12.06, 12:03 am

Συμφωνώ!

Οποιαδήποτε προσπάθεια έχει αναπτυχθεί τα τελευταία χρόνια, δίνει το μερίδιο της ώθησης που αναλογεί στην εξέλιξη του κλάδου.

Έχω την εντύπωση ότι ο γραφίστας δεν είναι περήφανος για την εργασία του στη χώρα μας. Δεν αντιλαμβάνεται το κοινωνικό έργο που παράγει παράλληλα με την οπτικοποίηση της επικοινωνίας των πελατών του.

Δεν βλέπει την μαγεία του να είσαι γραφίστας, δύσκολα διαθέτει χρόνο για να συμμετάσχει σε "κλαδικά" ζητηματα, να έρθει σε επαφή με άλλους γραφίστες, να δώσει και να πάρει.

Φοβάται...

Έτσι μας θέλουν, υπερμηχανές που τους κρύβουν τη μαγεία και τα κέρδη των κόπων τους, κολωντας στα μούτρα τους φωτογραφίες από τις υπόλοιπες υπερμηχανές...

Πολύ πλάκα δεν έχει; να σε απειλούν δείχνοντάς σου φωτογραφίες σου! Να σου επιβάλουν να υποτιμάς τον εαυτό σου ενώ εκείνοι εκμεταλεύονται το μεγαλείο σου και σε θαυμαζουν.

Ειμαι πολύ χαρούμενος με την κατάσταση του κλαδου μας σήμερα, απλά θα'θελα να επισπεύσω κάποια πράγματα αν περνάει από το χέρι μου.
Γιατί και αυτή η διαδικασία είναι μέρος της εξέλιξης.

8)
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Μερικές σκόρπιες ιδέες...

Δημοσίευσηαπό Μητσόπουλος Δημήτριος » 04.12.06, 12:52 am

Συνοψίζοντας...Έστω οτι δημιουργείται μια νέα ένωση γραφιστών, ή αναπροσαρμόζεται η ήδη υπάρχουσα. Επαναφέρω μερικές ιδέες που ειπώθηκαν και μου φάνηκαν δυνατές και προσθέτω κάποιες νέες που μπορουν να κινήσουν το ενδιαφέρον...

- Καμπάνια ενημέρωσης για το επάγγελμα του γραφίστα. Σωστός διαχωρισμός των εργασιών και των ειδικοτήτων και διαμόρφωση των βασικών αξόνων γύρω από την "γραφιστική" (graphic designer, developer, web, motion graphics, 3d, animation κλπ). Σκοπός να μάθει ο κόσμος τί μπορούμε να κάνουμε και να διαλυθούν οι όποιες λανθασμένες εντυπώσεις υπάρχουν γύρω από το επάγγελμα γραφίστας...

- Δημιουργία βάσης δεδομένων με καταχωρημένους τους επαγγελματίες (design-print-web) και διανομή στους κύκλους του επαγγέλματος αλλά και σε όποιον ιδιώτη ενδιαφέρεται...

- Καθορισμός ελάχιστου κατώτατου μισθού που θα καλύπτει τις ανάγκες τόσο των νέων στο επάγγελμα, όσο και των εργοδοτών. Φυσικά ένας ελάχιστος μισθός θα πρέπει να συμβαδίζει με τις σύγχρονες συνθήκες ζωής και να διαμορφώνεται ανάλογα με το επίπεδο σπουδών του κάθε επαγγελματία...

- Απαίτηση για άμεση και ουσιαστική αναβάθμιση των κρατικών σπουδών γραφιστικής (ΤΕΙ). Δεν είναι ανάγκη να αποτελέσουν ΑΕΙ, εις βάρος άλλων ειδικοτήτων ΤΕΙ (η μόνιμη διαμαρτυρία γύρω από την αναβάθμιση της ΣΓΤΚΣ - ΤΕΙ Αθηνών). Είναι ανάγκη ωστόσο να αναβαθμιστουν σε επίπεδο διδασκόντων, εργαστηρίων, τεχνικής υποδομής, προγράμματος σπουδών, και το κυριότερο όλων ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑΣ...(ήταν σχεδόν ανύπαρκτη όταν αποφοίτησα το 2001).

- Δυνατότητα νομικής κάλυψης και υποστήριξης των επαγγελματιών του χώρου, απέναντι σε παράνομες συνθήκες εργασίας καθώς και για περιπτώσεις κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας κλπ.

- Έλεγχος κρατικών διαγωνισμών γραφιστικής, ώστε να διασφαλίζεται η διαφάνεια των διαδικασιών και η δυνατότητα ανοιχτής συμμετοχής από όλους τους χώρους...

- Κυκλοφορία μηνιαίου περιοδικού με νέα γύρω από το επάγγελμα, ουσιαστική ενημέρωση του κλάδου, παρουσιάσεις εργασιών, ανακοινώσεις και άλλα ποικίλα θέματα.

- Ενίσχυση του θεσμού ΕΒΓΕ και ανάπτυξη σπουδαστικών βραβείων.

- Διοργάνωση φεστιβάλ γραφιστικής (γιατί η ΒΑΒΕΛ δεν μας φτάνει, μια φορά τον χρόνο καθώς και εκθέσεων.

- Πιστοποίηση ποιότητας διαφόρων γραφιστικών προιόντων (π.χ. γραμματοσειρές, open source software,ατελιέ, εργαστηριών με βάση σαφή κριτήρια του επαγγέλματος.

- Ενίσχυση του επαγγέλματος στην επαρχία...ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗ...

Αυτά και πολλά άλλα ευπρόσδεκτα για κουβέντα. Πάντως το σημαντικότερο πιστεύω είναι ένα:

ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΕΙ ΣΩΣΤΗ ΕΝΩΣΗ ΓΡΑΦΙΣΤΩΝ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΠΡΩΤΑ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΓΡΑΦΙΣΤΕΣ, ΔΗΛΑΔΗ, ΕΓΩ ΕΣΥ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ...
Άβαταρ μέλους
Μητσόπουλος Δημήτριος
Member

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 04.12.06, 2:25 am

Δημήτριε... :D

συμφωνώ με όσα αναφέρεις όπως είμαι σίγουρος ότι συμφωνούν και όλοι όσοι ασχολούνται με την εξέλιξη του επαγγέλματός μας.

Αυτό που με απασχολεί είναι το καταληκτικό σου συμπέρασμα:
ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΕΙ ΣΩΣΤΗ ΕΝΩΣΗ ΓΡΑΦΙΣΤΩΝ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΠΡΩΤΑ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΓΡΑΦΙΣΤΕΣ, ΔΗΛΑΔΗ, ΕΓΩ ΕΣΥ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ...

η συμμετοχή Δημήτρη! πως θα μαζευτούμε περισσότεροι.

Αν εγώ επιλέγω να είμαι μέλος του "Χ" και εσύ του "Υ" και κάποιος άλλος επιλέγει να μήν είναι μέλος κάπου, δεν έχει καμία διαφορά.

Ίσα-ίσα! ο καθένας έχει επιλογές, τα "κομμάτια" (αν μου επιτρέπεται) λειτουργούν πιό απλά, πιό γρήγορά και πιό κοντά στην βάση τους (τον γραφίστα).

Όλοι μας ενημερωνόμαστε, αποφασίζουμε, πράτουμε --->συμμετέχουμε!

Αυτό που πολύ όμορφα περιγράφει ο Χάρης σαν ένα λειτουργικό σύστημα θεωρώ ότι μπορεί να βοηθήσει πολύ τον επαγγελματία γραφίστα να βρεί το δρόμο του.

Καταλαβαίνω το πάθος και τη διάθεσή σου σε αυτά που προτείνεις. Δεν έχω καμία αντίρηση, απλά με απασχολεί περισσότερο το πρώτο βήμα που πρέπει να γίνει και εστιάζω σε αυτό.

Δεν μπορώ να μελετώ προορισμούς και να μην έχω συγκεντρώσει τα κομμάτια του οχήματος που θα χρησιμοποιήσω.
Μιά γενική κατεύθυνση είναι καλό να υπάρχει, αλλά μέχρι εκεί.

Γι'αυτό και μένω στην αρχική ερώτηση της συζήτισης.

8)
Θέλω να σχεδιάσω τίτλους σε ταινία!!!
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Μεταιωρο εμεινε το πρωτο βημα...

Δημοσίευσηαπό sax » 02.02.07, 5:44 pm

Λυπαμαι που δεν επεσε εγκαιρα στην αντιληψη μου η κουβεντα σας. Θα καταθεσω ομως -σιγα μη χασω- την αποψη μου,
εστω και καθυστερημενα.

Ειναι -κατ εμε- τεραστια η αναγκη για ΕΝΑΝ φορεα, ο οποιος θα εκπαιδευει, θα καθοδηγει και -γιατι οχι- θα
προστατευει τους νεους γραφιστες-επαγγελματιες. Και το κυριοτερο, θα παλεψει να διαμορφωθει μια νεα,
συγχρονη αντιληψη και συμπεριφορα. Δεν ειμαστε ανταγωνιστες. Συναγωνιστες ειμαστε.
Σε αυτον τον φορεα, οι γραφιστες ως εργοδοτες δεν εχουν καμια δουλεια. Οι εργοδοτες εχουν αναγκη απο
αλλα πραγματα, που στους νεους ειναι αχρηστα. Θα μπορουσε να πει κανεις, οτι και τους δυο θα μπορουσε
να καλυψει ενας φορεας, δυο ταχυτητων. Προφανως ναι. Αν δεν ειναι ομως συνδικαλιστικος.
Εργοδοτης σε συνδικαλιστικο φορεα εργαζομενων δεν μπορει να μετεχει, ακομη κι αν τον λενε Παπαρηγα.

Τι φορεας να ειναι αυτος...
Μηπως να ‘ναι η ΕΓΕ, το VCDC, το HEGRADE η μηπως το Ινστιτουτο...
Ολα τα παραπανω, ειναι διαφορετικα μεταξυ τους. Ακομη και τα δυο forum εχουν τεραστιες διαφορες δομης
και λειτουργιας. Οποτε συγκριση δεν μπορει να γινει. Ουτε και να εξυπηρετησουν ενα τετοιο σκοπο.
Τα forum, λογω εσωστρεφιας και το Ινστιτουτο λογω καταστατικου, δεν μπορουν να παιξουν τον ρολο
(οποιος διαφωνει, να το πει, να το κουβεντιασουμε).

Οποτε, στον συλογισμο μου (μονος μου μιλαω, οπου θελω το παω), εμεινε η ΕΓΕ.
Αν θελουμε να κανουμε κατι, αυτο μπορει να γινει μεσω αυτης η αν δεν μας κανει, να δημιουργησουμε κατι
καινουριο με αυτη τη δομη.
Η ΕΓΕ, εχει υποστει κατα καιρους σκληρη κριτικη και απο αρκετους, την ολικη απαξιωση. Εχουν δικιο; Εχουν
αδικο; Συνηθως σε τετοιες καταστασεις, καπου στη μεση βρισκεται η πραγματικοτητα.
Το οτι η ΕΓΕ δεν μπορει να ανταποκριθει στις αναγκες των καιρων μας, βρισκει κι εμενα συμφωνο και ας ειμαι
μελος της (δεν με εχουν διαγραψει ακομη).
Και μονο που απουσιαζει η επισημη θεση της απο μια συζητηση οπως αυτη, ενω ειναι παραπανω απο βεβαιο
οτι εχει λαβει γνωση, δειχνει οτι κοιμαται, πιθανον και ορθια.
Ομως ενα σημαντικο κομματι της δουλειας εχει γινει. Υπαρχουν αρκετοι συναδελφοι που ειναι μελη της,
ακομη και μελη στο Δ.Σ. που ειναι αξιολογα και θα μας ηταν χρησιμοι.
Ξερετε, δεν ειναι πολλοι αυτοι που ειναι διατεθειμενοι να ξοδευουν το χρονο τους για το κοινο καλο και
επισης, δεν ειναι πολλοι -ειδικα γραφιστες- αυτοι που ειναι συνεπεις, απεναντι στις υποχρεωσεις που
αναλαμβανουν.
Γνωμη μου ειναι, πως ειναι πιο ευκολο να ανακαινισουμε την ΕΓΕ, απο το να δημιουργησουμε ακομη ενα
κουτσο φορεα. Αν αυριο μπουν 50-100 νεα μελη, εγινε καινουριο το μαγαζι και κανεις (οσο ανοητος και να
ειναι) δεν θα μπορεσει να αντισταθει στην εξελιξη των πραγματων.

Παντως η σημερινη κατασταση δεν μας τιμα . Ο διχασμος, δεν εξυπηρετει τιποτε ουσιαστικο.
Πρεπει να κανουμε κατι ολοι μαζι, για να εχει τη δυναμη να επηρεασει παγιωμενες καταστασεις.
Και πρεπει περισσοτερο απο ολους να βοηθησουν οι παλαιοι.
Αντιπαλοτητες θα υπαρχουν. Και αντιπαθειες. Οφειλουμε να κανουμε το παραπανω και να τις διαχειριστουμε
για το καλο ολων. Αυτα ως προς τον προβληματισμο του doctor_john.

Οσο για τη εξελιξη της συζητησης, θα ηθελα ως εργοδοτης να πω, οτι τα πραγματα δεν ειναι απλα.
Καθε συγκριση με το εξωτερικο -εχω σχετικη εμπειρια- ειναι ατοπη. Δεν μπορουμε να πιανουμε
αποσπασματικα κατι (αυτο που μας βολευει) και να αναρωτιομαστε γιατι δεν γινεται εδω.
Εδω, ειναι μια αλλη, με πολλες ιδιαιτεροτητες αγορα τις οποιες δεν καθοριζουμε -εμεις οι εργοδοτες- ουτε
στο ελαχιστο. Τα προβληματα που αντιμετωπιζει ενα μικρο -τα περισσοτερα τετοια ειναι- δημιουργικο
γραφειο ειναι πολλα και η επιβιωση του δυσκολη.
Δεν υπαρχει περιπτωση ενα μικρο γραφειο στην χωρα μας να ?οικονομαει?. Το υπογραφω.
Και να παρει 35.000 (καπου το διαβασα) απο μια δουλεια, δεν του φτανουν για να καλυψει τις τρυπες ολης της χρονιας.
Το 20% των πελατων του, του κανει το 80% του τζιρου του. Το υπολοιπο 80% των πελατων του απλα του πινει το αιμα...
Οπου αλλου στην Ευρωπη δεν υπαρχει περιπτωση να δουλεψεις και να μην πληρωθεις. Ακομη κι αν δεν
υλοποιηθει η δουλεια. Ουτε υπαρχει μεταχρονολογιμενη επιταγη. Εδω, ενω δεν ξερεις αν τελικα θα εχει
αντικρυσμα η επιταγη που σου δινουν, πρεπει να βαλεις και απ την τσεπη σου τον ΦΠΑ.
Και βεβαια, υπαρχει και το ακραιο αλλα καθολου σπανιο, ενω το κρατος οταν γινεται πελατης κανει μηνες
να σε πληρωσει (οποτε δεν σου καταβαλει εμπροθεσμα τον ΦΠΑ), σου κανει μηνυση επειδη δεν τον κατεβαλες εσυ...
Σε αυτη τη χωρα, του παραλογου, ψαχνουμε να βρουμε λογικη.

Φυσικα φιλε joe, δεν μπορει να ζησει καποιος με 700 ευρω. Ομως -πιστεψε με- και αυτα δυσκολα τα δινει κανεις.
Κι οχι γιατι δεν θελει (υπαρχουν και τετοιοι) αλλα γιατι δεν μπορει.
Η λυση, δεν μπορει να ειναι ενας νομος που θα αυξησει το οριο, οποτε αυτοματα και την ανεργια στον κλαδο μας.
Δεν θα βρουν ποτε δουλεια οι νεοι. Μονο ενα καλυτερο περιβαλλον μπορει να μας βοηθησει. Εργαζομενους
και εργοδοτες.

Κανεις -απ οσο ξερω- δημιουργικος, δεν ειχε ονειρο να γινει καποια μερα αφεντικο. Το ενα φερνει το αλλο,
και βρισκετε σε αυτη τη θεση. Ετσι, μπορει να ειστε εσεις αυριο... Μα την Παναγια, δεν ειναι ευκολο.
Ενα γραφειο με πχ. δυο υπαλληλους, εχει 5.000 μες στο νερο παγια εξοδα τον μηνα. Πρεπει δηλαδη, να κανει
15.000 τζιρο τον μηνα για να βγει, διχως κερδη. Και λιγα λεω, αν υπολογισετε οτι υπαρχουν δωρα, επιδοματα,
εφορια, φεσια, ζημιες και μηνες -τρυπες- διχως δουλεια.
Καντε την διαιρεση να δειτε ποσες και τι δουλειες πρεπει να φτασουν στο τελος -δεν μιλαμε για προτασεις
και προσχεδια- για να μαζευτουν αυτα τα χρηματα.
Αν προσθεσουμε και το οτι δεν ειμαστε οι καλυτεροι διαχειριστες οικονομικων..

Συγνωμη για το σεντονι...
Χρηστος Σαββιδης
sax
Member

Re: Μεταιωρο εμεινε το πρωτο βημα...

Δημοσίευσηαπό Staff » 05.02.07, 10:21 am

sax έγραψε:Συγνωμη για το σεντονι...
Χρηστος Σαββιδης

Αν και χειμώνας, μιά χαρά με "ζέστανε" το σεντόνι σου Χρήστο.

Και μιά χρόνια απορία, ποιός θα αναλάβει επιτέλους να κάνει μια συλλογική σύμβαση εργασίας για τον κλάδο μας;

* προσωπικά δεν με ενδιαφέρει, αλλά σίγουρα ενδιαφέρει αρκετά, τους νεώτερους συναδέλφους μας.
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dionysis » 05.02.07, 6:33 pm

Από τη στιγμή που έμαθα για την ύπαρξη της Ένωσης Γραφιστών θεώρησα ότι είναι σκόπιμο να γραφτώ μέλος και να προσπαθήσω να βοηθήσω. Ναι, η Ένωση πέρασε πολλά χρόνια χωρίς να προσφέρει τίποτα και ναι, το προφιλ που έχει δημιουργήσει με τον καιρό δεν είναι ιδιαίτερα ελκυστικό. Ο λόγος όμως που γράφτηκα μέλος και ο λόγος που τώρα είμαι μέλος του ΔΣ δεν είναι γιατί εγκρίνω τα παραπάνω. Το αντίθετο. Είναι γιατί πιστεύω ότι πολλά πρέπει (και μπορούν) να αλλάξουν.

Έχω κουραστεί να ακούω κόσμο να κατηγορεί την Ένωση. Μα η ένωση δεν είναι ένας άνθρωπος! Η Ένωση είναι ένας ανοιχτός οργανισμός και γι' αυτό ακριβώς μπορεί να αλλάξει εύκολα. Όπως λέει και ο Χρήστος πιο πάνω "Αν αυριο μπουν 50-100 νεα μελη, εγινε καινουριο το μαγαζι". Έτσι απλά. Η Ένωση δεν είναι γκέτο και όποιοι είναι μέσα δεν μπορούν με κανένα τρόπο να αποκλείσουν κανέναν. Καλή διάθεση να υπάρχει. Το ξέρω ότι είναι πιο εύκολο να κριτικάρουμε ή να απορρίπτουμε κάτι από το να το βοηθήσουμε να αναπτυχθεί και να δουλέψει σωστά. Αν όμως πραγματικά μας ενδιαφέρει κάτι τότε πρέπει να δράσουμε, και εδώ που τα λέμε δεν απαιτεί και ιδιαίτερο κόπο.

Τέλος να πω πως δεν χρειάζεται να υπάρχουν αντιπαλότητες. Όλοι μπορούμε (και χρειάζεται) να βοηθήσουμε για μια καλύτερη "ελληνική γραφιστική πραγματικότητα". Δεν είναι κάτι που θα το κάνει μόνος του ένας από εμάς. Ένωση, vcdc, hegrade, +design, δεν είναι εχθροί μεταξύ τους. Ο σκοπός όλων είναι ο ίδιος. Καλύτερη ποιότητα δουλειάς (σε όλα τα επίπεδα). Αν εγώ είμαι μέλος της Ένωσης αυτό δεν σημαίνει ότι δεν παρακολουθώ και δεν υποστηρίζω τα forum, και το αντίθετο. Δεν πιστεύω λοιπόν ότι χρειάζεται ένας ακόμα φορέας. Ευτυχώς έχουμε ήδη πολλά "κανάλια" για να διοχετεύσουμε τις απόψεις μας. Το μόνο που μένει είναι να συνεργαστούμε.

Φιλικά
Διονύσης Λιβάνης
Άβαταρ μέλους
Dionysis
Member

Δημοσίευσηαπό BOLD » 05.03.07, 11:17 am

BlackAdder έγραψε:
Δεν καταλαβαίνω τι σε εμποδίζει να διαπραγματευτείς με τον εργοδότη σου κάτι τέτοιο. Προσωπικά, δεν έχω πρόβλημα με όποιον μου πει πως διεκδικεί ποσοστό της παραγωγικότητας που θα θέσουμε ως γραφείο.
...

Πολύ θα ήθελα όταν προσπαθούσα βρώ δουλεία να διαπραγματευτώ κάτι τέτοιο. Τώρα έχω πάρει άλλο δρόμο...
Την ερώτηση αυτή καλό θα ήταν να την απαντήσει κάποιος που είναι σε στάδιο ανεύρευσης δουλείας. Θα πρότεινε στη συνέντευξη κάτι τέτοιο;
Χάρη εσύ δεν έχεις πρόβλημα οι άλλοι όμως πως θα αντιδρούσαν σε μια τέτοια πρόταση; Είναι ρεαλιστική;
Και τώρα να γίνουμε πιο πρακτικοί σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Η πλειοψηφία φοροδιαφεύγει. Πιθανόν και το γραφείο που εργάζεσαι. Βάση ποιών καθαρών εσόδων θα πάρεις ποσοστά. Θα έχεις τον έλεγχο των βιβλίων εσόδων-εξόδων; (εδώ τίθεται θέμα αμοιβαίας εμπιστοσύνης). Εδώ υπάλληλος είσαι και σπάνια ενημερώνεσαι για τα ποσά (τουλάχιστον απο προσωπική εμπειρία). Θα σου εμπιστευτεί εργοδότης κάτι τέτοιο; δηλαδή ουσιαστικά να σε βάλει μέτοχο στην εταιρία του;

Ποιόν δρόμο έχεις πάρει?
Άβαταρ μέλους
BOLD
Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων