Κοστολόγηση site?

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Κοστολόγηση site?

Δημοσίευσηαπό AjCool » 30.09.05, 2:19 pm

Πόσο κοστολογείς ένα site? px. Ένα site για προώθηση ενός προϊόντος που βγαίνει σε 3-4 μοντέλα που θα έχει μόνο φωτό, τεχνικά χαρακτηριστικά μοντέλων, χρησιμότητά τους, στοιχεία επικοινωνίας με την εταιρία, ίσως μία φόρμα όπου θα συμπληρώνεις το email ή και το όνομά σου για να δηλώσεις το ενδιαφέρον σου. Ένα welcoming screen. Ίσως τιμοκατάλογο. Μιλάμε δηλαδή για 7-8 σελίδες. 50€ τη σελίδα? 20€? χρεώνεις extra φωτογραφίες που θα βγάλεις ή που θα σου δώσουν να επεξεργαστείς? Χρεώνεις extra υποστήριξη για τυχόν αναβαθμίσεις? :roll: :?:

Ευχαριστώ! :wink:
..:: tRaIn YoUr BrAiN ::..
Άβαταρ μέλους
AjCool
Member

Πρακτικοί τρόποι κοστολόγησης ...

Δημοσίευσηαπό quickoo » 07.10.05, 4:39 pm

Παρακάτω δίνω έναν τρόπο που συνήθως κοστολογώ:

1) Η Σελίδα html (στατική) 45€
2) Γραφιστικό Θέμα εξ' ολοκλήρου δημιουργημένο (template) 300 €
3) Κανα δύο φλασάκια (με το swishmax) 100 € του τύπου το λογότυπο να κινείται και καμμιά εικόνα να κάνει faint κλπ
4) Φωτογραφία scanαρισμα 1,5 € /τεμ
5) Πίνακες και γενικά πολύπλοκα tables 7€ επιπλέον ανά τεμάχιο.

Τώρα αν κάποιος θέλει και άλλα τι να πω ... Κάντε ότι καταλαβαίνετε...

Όσον αφορά sites που βασίζονται σε open source web applicataions πρέπει να χρεωθούν επιπλέον ώρες εκπαίδευσης του πελάτη στο πως να διαχειρίζεται το περιεχόμενο ή το πως να επεξεργάζεται τις φωτογραφίες της ψφ μηχανής του, και αυτό χωρά πολύ συζήτηση. Ο πελάτης καταλαβαίνει το ζόρι μόλις προσπαθήσει να "σηκώσει" την πρώτη του δημοσίευση όπου τότε δε του βγαίνουν τα φόντα, δεν ταιριάζει το περιεχόμενο κλπ.

Ελπίζω να δίνω έναν μπούσουλα για την κοστολόγηση ...
Άβαταρ μέλους
quickoo
Member

Re: Πρακτικοί τρόποι κοστολόγησης ...

Δημοσίευσηαπό parsec_dev » 07.10.05, 11:17 pm

quickoo έγραψε:Παρακάτω δίνω έναν τρόπο που συνήθως κοστολογώ:

1) Η Σελίδα html (στατική) 45€
2) Γραφιστικό Θέμα εξ' ολοκλήρου δημιουργημένο (template) 300 €
3) Κανα δύο φλασάκια (με το swishmax) 100 € του τύπου το λογότυπο να κινείται και καμμιά εικόνα να κάνει faint κλπ
4) Φωτογραφία scanαρισμα 1,5 € /τεμ
5) Πίνακες και γενικά πολύπλοκα tables 7€ επιπλέον ανά τεμάχιο.

Τώρα αν κάποιος θέλει και άλλα τι να πω ... Κάντε ότι καταλαβαίνετε...

Όσον αφορά sites που βασίζονται σε open source web applicataions πρέπει να χρεωθούν επιπλέον ώρες εκπαίδευσης του πελάτη στο πως να διαχειρίζεται το περιεχόμενο ή το πως να επεξεργάζεται τις φωτογραφίες της ψφ μηχανής του, και αυτό χωρά πολύ συζήτηση. Ο πελάτης καταλαβαίνει το ζόρι μόλις προσπαθήσει να "σηκώσει" την πρώτη του δημοσίευση όπου τότε δε του βγαίνουν τα φόντα, δεν ταιριάζει το περιεχόμενο κλπ.

Ελπίζω να δίνω έναν μπούσουλα για την κοστολόγηση ...

Οι σελίδες δεν πωλούνται ούτε με το κιλό ούτε και με το τεμάχιο!
Πάρτε το χαμπάρι επιτέλους....

Αν χρέωνα με αυτές τις τιμές θα είχα κλείσει προ πολλού.

Carlos
Coding is the closest thing we have to a superpower.
Άβαταρ μέλους
parsec_dev
Senior Member

Δημοσίευσηαπό vagdesign » 08.10.05, 3:18 am

Εδώ συμφωνώ απόλυτα με κον Carlos, παιδιά μήν πετάτε ότι πατάτα σας κατέβει χωρίς πείρα, έρευνα και απτά παραδείγματα...... Είναι κακό να βλέπει ο κόσμος που μπαίνει εδω μέσα έτσι αυθαίρετες τιμές και μερικοί απο αυτούς να τις κρατούν σάν κάτι δεδομένο.

Είναι δίκκοπο μαχαίρι η κοστολόγηση του webdesign.

Είσαι ακριβός? χάνεις μερικούς πελάτες αλλα βγάζεις τα έξοδά σου απο αυτούς που θέλουν κάτι δοκιμασμένο και σταθερό με ποιότητα και προσωπικότητα.
Είσαι του κιλού? κερδίζεις πολλούς πελάτες οι οποίοι θα σε πρήζουν ένα χρόνο για να τους μάθεις να φτιάχνουν/αναβαθμίζουν το site που τους έφτιαξες ωστε εσύ με το βάρος των επόμενων, που θα σου έρθουν μέσω αυτών που πληρώνουν λίγα αλλα θέλουν πολλά να έχεις χρόνο να κάνεις τα ίδια κ.ο.κ.

Pick your poison,
cheap and more (quantily) ?
or
decent and more (quality) ?

Αυτά,
Βαγγέλης.

Υ.Γ. : Δείτε την ώρα υποβολής αυτού του reply για να καταλάβετε οτι μερικοί δουλεύουν σε websites 24/7 και όχι για να βγάλουν τα έξοδα της εβδομάδας μειώνοντας την "ταρίφα" του κλάδου, αλλα για να επενδύσουν στο μέλλον μέσω της δουλειάς τους.
Άβαταρ μέλους
vagdesign
Senior Member

ok οχι με το κιλό, αλλά

Δημοσίευσηαπό quickoo » 09.10.05, 12:06 pm

Έρχεται ένας πελάτης και σου λέει θέλω να μου φτιάξεις ένα site για να περνάω μέσα τις ειδήσεις του οργανισμού μου (ναι είναι δημόσιο με την ευρύτερη έννοια) και σου αναφέρει την ΠΡΩΤΗ φορά τις προδιαγραφές ... (τονίζω την πρώτη φορά).
Επεξεργάζεσαι τον όγκο κατά προσέγγιση βάζεις ένα 15% υπέρβαση και κοστολογείς ... Εν συνεχεία σου δίνει 3 ! (τρία) cd με το υλικό τους που είναι
1. Παρουσιάσεις powerpoint
2. Εγγραφα word
3. Γ...πίνακες από το excel με τις μορφοποιήσεις της αρκούδας ...
4. Ότι φωτογραφικό υλικό είχαν στο πατάρι

Και λέτε ότι δε θα κοστολογήσω με το τεμάχιο (και έστω μια έκπτωση βάσει όγκου) ? Και άλλο κοστολόγηση άλλο χρέωση
. Λιαν χαλαρά δυόμιση και βάλε ευροπουλα ...
Άσε που δύο ακόμη φορές μου άλλαξαν τα δεδομένα από τα CD ...
Στο κάτω κάτω έναν μπούσουλα αναφέρω ρε παλικάρια.

Και μια εμπειρία μου από άλλη χώρα ...

Ο πελάτης εν έτει 2000 θέλει ένα site δυναμικό όπως το in.gr . Παρεπιπτόντως σε άρθρο του RAM τον καιρό που φτιάχτηκε το in το είχαν κοστολογήσει 80 εκ. δραχμούλες ....
Τότε τα εργαλεία ανάπτυξης php/mysql ήταν μετρημένα όσο και τα λεφτά των πελατών.

Κάνω έρευνα αγοράς και πέφτω σε CMS γνωστής ελληνικής εταιρείας, ή οποία ούτε λίγο ούτε πολύ μου ζήτησε γύρω στα 10 εκ, γιατί έιχαν πελάτες μεγάλους όπως ..... και μου λένε κάτι τρανταχτά ονόματα.
Πάμε λοιπόν εξωτερικό ... Vignette κύριοι και ζητώ 10 το πρωϊ να μου στείλουν ενημερωτικά στοιχεία. Σε 15 λεπτά χτυπάει τηλ από αμερική (-7 ώρες άρα είχαν νυχτερινή βάρδια πωλητών) και μου ζητάει μερικές από τις προδιαγραφές του έργου. Ο μπακαλόγατος η αφεντιά μου του εξηγώ μέσες άκρες και μου λένε ότι entry level solution 150 th. € 'ς . Είπατε τίποτα ?

Πάντως ζώντας σε μια επαρχιακή πόλη όπου ο ανταγωνισμός δουλεύει με πειρατικά προγράμματα διότι ξέρετε εσείς τώρα, και μόνον η έννοια κοστολόγηση προκαλεί σύγκρυο... Πάντως σημαντική βοήθεια ήταν η πρότασης κοστολόγησης της ΕΓΕ...
Άβαταρ μέλους
quickoo
Member

Re: ok οχι με το κιλό, αλλά

Δημοσίευσηαπό parsec_dev » 09.10.05, 9:45 pm

quickoo έγραψε:Έρχεται ένας πελάτης και σου λέει θέλω να μου φτιάξεις ένα site για να περνάω μέσα τις ειδήσεις του οργανισμού μου (ναι είναι δημόσιο με την ευρύτερη έννοια) και σου αναφέρει την ΠΡΩΤΗ φορά τις προδιαγραφές ... (τονίζω την πρώτη φορά).
Επεξεργάζεσαι τον όγκο κατά προσέγγιση βάζεις ένα 15% υπέρβαση και κοστολογείς ... Εν συνεχεία σου δίνει 3 ! (τρία) cd με το υλικό τους που είναι
1. Παρουσιάσεις powerpoint
2. Εγγραφα word
3. Γ...πίνακες από το excel με τις μορφοποιήσεις της αρκούδας ...
4. Ότι φωτογραφικό υλικό είχαν στο πατάρι

Και λέτε ότι δε θα κοστολογήσω με το τεμάχιο (και έστω μια έκπτωση βάσει όγκου) ? Και άλλο κοστολόγηση άλλο χρέωση
. Λιαν χαλαρά δυόμιση και βάλε ευροπουλα ...
Άσε που δύο ακόμη φορές μου άλλαξαν τα δεδομένα από τα CD ...
Στο κάτω κάτω έναν μπούσουλα αναφέρω ρε παλικάρια.

Και μια εμπειρία μου από άλλη χώρα ...

Ο πελάτης εν έτει 2000 θέλει ένα site δυναμικό όπως το in.gr . Παρεπιπτόντως σε άρθρο του RAM τον καιρό που φτιάχτηκε το in το είχαν κοστολογήσει 80 εκ. δραχμούλες ....
Τότε τα εργαλεία ανάπτυξης php/mysql ήταν μετρημένα όσο και τα λεφτά των πελατών.

Κάνω έρευνα αγοράς και πέφτω σε CMS γνωστής ελληνικής εταιρείας, ή οποία ούτε λίγο ούτε πολύ μου ζήτησε γύρω στα 10 εκ, γιατί έιχαν πελάτες μεγάλους όπως ..... και μου λένε κάτι τρανταχτά ονόματα.
Πάμε λοιπόν εξωτερικό ... Vignette κύριοι και ζητώ 10 το πρωϊ να μου στείλουν ενημερωτικά στοιχεία. Σε 15 λεπτά χτυπάει τηλ από αμερική (-7 ώρες άρα είχαν νυχτερινή βάρδια πωλητών) και μου ζητάει μερικές από τις προδιαγραφές του έργου. Ο μπακαλόγατος η αφεντιά μου του εξηγώ μέσες άκρες και μου λένε ότι entry level solution 150 th. € 'ς . Είπατε τίποτα ?

Πάντως ζώντας σε μια επαρχιακή πόλη όπου ο ανταγωνισμός δουλεύει με πειρατικά προγράμματα διότι ξέρετε εσείς τώρα, και μόνον η έννοια κοστολόγηση προκαλεί σύγκρυο... Πάντως σημαντική βοήθεια ήταν η πρότασης κοστολόγησης της ΕΓΕ...

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω....
Αν συμφώνησες με τον πελάτη από την αρχή ότι θα του κάνεις 1,2,3,4,5 πράγματα, δεν πάει να σου φέρει 500 CD!
Αρκεί να το γράφεις στην σύμβαση….
Δηλαδή για να καταλάβω…
Σου έφερε ο πελάτης 3 CD με πίνακες, Power Point etc…αφού είχατε συμφωνήσει…. και εσύ τον χρέωσες 2,5€ …χαλαρά…. Τι χαλαρά….
Την ώρα? Το Powerpoint? Τον πίνακα?
Δεν κατάλαβα…
Και το in, vignette etc… που κολλάνε?
Δεν θέλω να γίνω εριστικός αλλά… it doesn’t make sense…..

ΥΓ: Το ότι ένα site είναι δυναμικό δεν σημαίνει πως πρέπει να είναι κατ’ ανάγκη και in.gr…..

Carlos
Άβαταρ μέλους
parsec_dev
Senior Member

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ!

Δημοσίευσηαπό AjCool » 10.10.05, 1:19 pm

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και χαίρομαι για τη συζήτηση που βρίσκεται σε εξέλιξη διότι μου επιτρέπει, όπως και σε άλλους αναγνώστες, να βγάλω κάποια αξιόλογα συμπεράσματα.

Τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου. :wink:
..:: tRaIn YoUr BrAiN ::..
Άβαταρ μέλους
AjCool
Member

ΟΥΦ ...

Δημοσίευσηαπό quickoo » 10.10.05, 8:19 pm

parsec_dev συγνώμη που σας μπέρδεψα με τους πελάτες. Τα πράγματα έχουν ως εξής.

1. Όχι 2,5€ αλλά 2.500 € το site και ναι τα CD τα έφερε μετά + μερικές αλλαγές. Απλά στα 3 cd είχε σε ppt πολύ υλικό που έπρεπε να το φτιάξουμε σε html. Ο όγκος ήταν από background στις παρουσιάσεις, ήχους κλπ. Απλά είχε πολύ δουλειά.
2. Η vignette μου είχε πει τιμές για παλαιότερο site. To σχόλιο έιναι ότι είχαν πωλητή για overseas πελάτες γι'αυτό και χρέωναν τα μαλλιά της κεφαλής τους
3. Ο πελάτης δεν ήθελε το in αλλά τη δυνατότητα να δημιουργήσει ειδησεογραφικό portal πριν από 5 χρόνια.

Και πάλι συγνώμη για το μπέρδεμα
Άβαταρ μέλους
quickoo
Member

Δημοσίευσηαπό charlie » 13.10.05, 4:14 pm

Θα συμφωνίσω με parsec_dev και vagdesign. Είναι δυνατόν να κοστολογήσεις
2) Γραφιστικό Θέμα εξ' ολοκλήρου δημιουργημένο (template) 300 ¤
???

Φίλε μου quickoo δεν μου φαίνεται σωστή η λογική σου, δηλαδή πχ αν ο πελάτης θέλει 3 διαφορετικά σχέδια για να διαλέξει ή 5 εσυ θα χρεώσεις το ίδιο?
Αν πχ για το template που λες ο πελάτης είναι δύσκολος (και καλα κάνει όλοι είμαστε δύσκολοι ως αγοραστές) και θέλει κάτι πάαρα πολύ καλό που εσύ θα το σχεδιαζεις και θα το ξανασχεδιαζεις επι 5 μέρες θα του χρεώσεις μόνο 300ευρο?

Αλήθεια τι θες να πείς πολύπλοκα tables? κάνε τα απλά.... δεν σου καθορίζει ο πελάτης πως θα φτιάξεις τα tables σου ή μην χρησιμοποίεις καθόλου tables θα το καταλάβει κανεις?

my two cents
Άβαταρ μέλους
charlie
"wow" link provider

Δημοσίευσηαπό evig » 20.10.05, 11:31 am

Ωραία μπορώ να ρωτήσω κάτι πάνω στο σχεδιασμό site και την κοστολόγησή του.πχ:
έρχετε ένας φίλος/γνωστός/κτλ και σου λέει "θέλω να μου σχεδιάσεις ένα site για το μπλά θέμα πόσο θα μου κοστίσει?".
Εγώ τώρα τι κάνω?*δε θεωρούμε ακόμα επαγγελματίας* τι πρέπει να σκεφτώ έτσι ώστε να του πώ μια τελική τιμή?πρέπει να συνενοηθώ και με αυτόν που θα το ανεβάσει στο internet??
Άβαταρ μέλους
evig
Junior Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 20.10.05, 11:53 am

evig έγραψε:Ωραία μπορώ να ρωτήσω κάτι πάνω στο σχεδιασμό site και την κοστολόγησή του.πχ:
έρχετε ένας φίλος/γνωστός/κτλ και σου λέει "θέλω να μου σχεδιάσεις ένα site για το μπλά θέμα πόσο θα μου κοστίσει?".
Εγώ τώρα τι κάνω?*δε θεωρούμε ακόμα επαγγελματίας* τι πρέπει να σκεφτώ έτσι ώστε να του πώ μια τελική τιμή?πρέπει να συνενοηθώ και με αυτόν που θα το ανεβάσει στο internet??

:roll:

Εσύ τι δουλειά θα κάνεις ακριβώς; γιατί το ανέβασμα στο ιντερνετ είναι μια διαδικασία σύντομη και εύκολη εφόσον υπάρχει ήδη domain name & server...

Εσύ θα στήσεις / σχεδιάσεις όλο το layout του site στο photoshop / illustrator ή θα αναλάβεις να το κάνεις και html κόβοντας και ράβοντας τα γραφικά σου / χρώματα σε css / html πίνακες;

Για αρχή θα μπορούσες να χρεώσεις με την ώρα για οτιδήποτε κάνεις από τα παραπάνω...
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό parsec_dev » 20.10.05, 11:59 am

Δυστυχώς δεν έχω καθόλου χρόνο.
Αλλά η ερώτηση είναι τόσο γενική όσο και η εξής ερώτηση:
Πόσο κάνει ένα αυτοκίνητο.
Προς το παρόν αυτό για να προβληματίσεις evig.
Θα επανέλθω….

Carlos
Άβαταρ μέλους
parsec_dev
Senior Member

Δημοσίευσηαπό evig » 20.10.05, 12:25 pm

jonick33 έγραψε:Εσύ θα στήσεις / σχεδιάσεις όλο το layout του site στο photoshop / illustrator ή θα αναλάβεις να το κάνεις και html κόβοντας και ράβοντας τα γραφικά σου / χρώματα σε css / html πίνακες;
Κάπως έτσι!!
Αλλά ναι parsec_dev η ερώτησή μου είναι γενική, γιατί θέλω να ξέρω τουλάχιστον για τώρα που βρίσκοντε περίπου οι τιμές!!ε και όποιος μπορεί να κάνει και μια ενημέρωση πιό ουσιαστική έχει καλός!!! :wink:
Άβαταρ μέλους
evig
Junior Member

Δημοσίευσηαπό miltos » 20.10.05, 12:36 pm

evig έγραψε:Ωραία μπορώ να ρωτήσω κάτι πάνω στο σχεδιασμό site και την κοστολόγησή του.πχ:

Καλό θα ήταν να μην πέσεις στην παγίδα της χρέωσης ανά ώρα!

Κάτι που μπορεί να σου πάρει 2 ώρες για να το φτιάξεις, κάποιος άλλος
ίσως να χρειάζεται ένα πλήρες 8ωρο ή το ανάποδο. Όσο η εμπειρία σου
μεγαλώνει θα διαπιστώσεις ότι θα μπορείς να παράγεις πιο σύνθετα project
σε λιγότερο χρόνο και λογικά με καλύτερο αποτέλεσμα. Σε αυτή την
περίπτωση προφανώς η χρέωση δεν θα πρέπει να είναι ανάλογη με το
χρόνο εργασίας.

Ίσως αν η ερώτηση σου ήταν πιο συγκεκριμένη να μπορούσες να λάβεις
περισσότερες και πιο λεπτομερείς απαντήσεις.

Με την πρώτη ευκαιρία που θα έχεις κάτι πιο χειροπιαστό μη φοβηθείς να ξαναρωτήσεις!

:wink:
... United we Stand, Divided we Fall ...
Άβαταρ μέλους
miltos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό evig » 20.10.05, 2:42 pm

Σωστά, καλυτερα όταν μάθω ακριβώς να σας ΞΑΝΑρωτήσω!! :P
Άβαταρ μέλους
evig
Junior Member

Δημοσίευσηαπό parsec_dev » 20.10.05, 3:13 pm

evig έγραψε:Σωστά, καλυτερα όταν μάθω ακριβώς να σας ΞΑΝΑρωτήσω!! :P

Το κεφάλαιο Κοστολόγηση είναι τερρρρρρρρρρρρρρρρρράστιο και με αρκετές παραμέτρους.

Παρόλα αυτά θα προσπαθήσω να βρώ χρόνο να το αναλύσουμε λίγο το θέμα.

Carlos
Άβαταρ μέλους
parsec_dev
Senior Member

Δημοσίευσηαπό TaGGeR » 25.10.05, 9:20 am

parsec_dev έγραψε:Αλλά η ερώτηση είναι τόσο γενική όσο και η εξής ερώτηση:
Πόσο κάνει ένα αυτοκίνητο.

χαχαχαχα...το χω πει κι εγώ αυτό σε κάποιον που μου έκανε την ίδια ερώτηση.... :lol:
..::Color&Code::..
Άβαταρ μέλους
TaGGeR
Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 25.10.05, 3:16 pm

Αγαπητέ συνάδελφε, η απάντηση σου στην ερώτηση είναι πολύ απλή. Δεν χρειάζεσαι ούτε ώρες να μετράς, ούτε τίποτα. Απλά, συναντάς τον πελάτη στο πρώτο ραντεβού, τον ψυχολογείς, και χρεώνεις όσο πιστεύεις ότι θα δεχτεί να πλήρωση χωρίς να κλωτσήσει … απλό και αποτελεσματικό. 8) :D
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων