Τι εντυπωσιάζει;

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Τι εντυπωσιάζει;

Δημοσίευσηαπό cpulse » 30.12.06, 12:01 pm

Είναι μια από τις ερωτήσεις που δεν μπορώ να απαντήσω... τι εντυπωσιάζει;
Μια φιλοσοφική ερώτηση την οποία ένας καλλιτέχνης μπορεί αν προσεγγίσει με περισσότερη ευκολία από κάποιον άλλο, γι αυτό και το ρωτάω στο vcdc.

Από την εμπειρία σας ποια είναι τα χαρακτηριστικά του οπτικά εντυπωσιακού;
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 30.12.06, 12:15 pm

το μεγάλο!
ότι είναι μεγάλο εντυπωσιάζει...
το μέγεθος πάντα μετράει...

σε πολύ σπάνιες και εκλεπτυσμένες καταστάσεις το πολύ μικρό εντυπωσίαζει..πχ: μπονσαι... μινιατούρες παιχνίδια...κοκ
Graphic Design Resources http://www.nantia.co
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 30.12.06, 12:34 pm

nantia έγραψε:το μεγάλο!

Για αυτό συνήθως λέει και ο πελάτης: «θέλω ένα μεγάλο λογότυπο…πιο μεγάλο…λίγο ακόμα…και πιο κόκκινο…μπορούμε να βάλουμε φωσφόριζε κόκκινο?»

Σοβαρά τώρα.

Πιστεύω ότι εντυπωσιάζει η τεχνοτροπία του δημιουργού, η ισορροπία των όγκων και χρωματική αρμονία (ανεξαρτήτου μεγέθους).
(Μιλάμε για τέχνη φαντάζομαι…)
:shock:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 30.12.06, 12:36 pm

Dimitris έγραψε:
nantia έγραψε:το μεγάλο!

Για αυτό συνήθως λέει και ο πελάτης: «θέλω ένα μεγάλο λογότυπο…πιο μεγάλο…λίγο ακόμα…και πιο κόκκινο…μπορούμε να βάλουμε φωσφόριζε κόκκινο?»

Σοβαρά τώρα.

Πιστεύω ότι εντυπωσιάζει η τεχνοτροπία του δημιουργού, η ισορροπία των όγκων και χρωματική αρμονία (ανεξαρτήτου μεγέθους).
(Μιλάμε για τέχνη φαντάζομαι…)
:shock:

αυτό ίσως να εντυπωσίαζει τους καλλιτέχνες και τους κριτικούς τέχνης...
τον απλό κοσμάκη όμως? :roll:
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 30.12.06, 12:46 pm

"Εντύπωση: Κάτι που χαράσσεται στο μυαλό"

Ωραίο θέμα ¶λεξ και ενδιαφέρουσες οι τοποθετήσεις μέχρι τώρα.
Θα μπορούσε να ήταν μέχρι και ερευνητική εργασία.
Οι εφαρμογές άπειρες... από το fashion design μέχρι το Information design
και από την πολιτική μέχρι τη μαγειρική!

Όπου κυριαρχεί το μεγάλο μπορεί να εντυπωσιάσει το μεγαλύτερο, μπορεί όμως να ξεχωρίσει και το μικρότερο απ' όλα. Όπου κυριαρχεί το μικρότερο, μπορεί να κάνει τη διαφορά το μεγάλο. Όπου υπάρχει σεμνότητα ή συντηρητισμός μπορεί να κάνει τη διαφορά το προκλητικό ή το ανατρεπτικό. Όπου κυριαρχεί η εναλλαγή μπορεί να εντυπωσιάσει η μονοτονία.
Αν τριγύρω υπάρχει σιωπή θα εντυπωσιάσει η φασαρία και τούμπαλιν.

Αν υπάρχει χρώμα, θα εντυπωσιάσει η ουδετερότητα ή η έλλειψη ή απλά το νέο χρώμα. Όπου συναντήσεις ψυχρά χρώματα, μπορεί να τραβήξουν τη προσοχή τα θερμά.

Ό,τι νέο θα είναι συνήθως πιο εντυπωσιακό απ' το παλιό.

Νομίζω ότι αυτό που εντυπωσιάζει είναι ότι εκμεταλλευτεί σωστά το περιβάλλον του και ξεχωρίσει απ' αυτό. Αλλά η αντίθεση δεν εξασφαλίζει πάντα το εισιτήριο στον εντυπωσιασμό.

Και μια ερώτηση. Το εντυπωσιακό είναι το αντίστροφο του κλασσικού?
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 30.12.06, 1:30 pm

nantia έγραψε:αυτό ίσως να εντυπωσίαζει τους καλλιτέχνες και τους κριτικούς τέχνης...
τον απλό κοσμάκη όμως? :roll:

Αναφέρομαι στην εφαρμογή αυτών των αρχών σε κάθε τομέα των εικαστικών και εφαρμοσμένων τεχνών, και όχι στο πως τις εκλαμβάνουν οι κριτικοί τέχνης. Αλίμονο αν οι άνθρωποι δεν μπορούν να αντιληφθούν το αν κάτι είναι όμορφο η όχι και χρειάζεται κριτικός τέχνης για αυτό. Ακόμα και αν δεν ξέρουν το γιατί θα τους αρέσει το εικαστικό που έχει «αρμονία» και «ισορροπία» (σε εισαγωγικά).

Ωστόσο υπάρχει και το λογότυπο του Jumbo που είναι 8 μέτρα πλάτος επί 4 μέτρα ύψος και με διαψεύδει περίτρανα… :evil:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 30.12.06, 1:50 pm

@Θέμης: Έχω ένα φίλο πιανίστα και έχω μάθει απ αυτόν οτι ο Mozart εντυπωσίαζε γιατί η μουσική πάει αντίθετα σε όλους τους νόμους της μουσικής αρμονίας. Αλλά και πάλι είναι κλασσικός. Εσύ μάλλον εννοείς το συνηθισμένο ή βαρετό; Το οποίο ανοίγει μια άλλη φιλοσοφική ερώτηση.. τι είναι κλασσικό;

Χμμ.. κι εγώ από κει το ξεκίνησα, αναλύοντας την λέξη. Οτι δηλαδή εντυπωσιάζει το νέο. Αλλά αυτή η λέξη έχει να κάνει με συναισθήματα. Συναισθήματα προκαλεί ο αιφνιδιασμός. Άρα δεν φτάνει μόνο να είναι νέο αλλά και να μας αιφνιδιάζει..

Μάλιστα και στα αγγλικά το εν-τυπω-σιάζω είναι im-press, δηλαδή οι αναλύσεις στην γλώσσα συμφωνούνε κι εκεί.

Αλλά η ερώτηση μου ήταν, πως αυτό φαίνεται σε μια εικόνα;
Μάλλον με καλύψατε.. το απρόβλεπτο είναι το εντυπωσιακό. Και το μέγεθος όπως λέει η Νάντια όταν δεν έχει γίνει συνήθειο. Όμως να συνεχίσω την ερώτηση.. οπτικά, τι μπορεί να προκαλεί συναισθήματα εκτός από το σπάσιμο μιας μονοτονίας;

Επίσης.. το μέγεθος έχω μια υποψία οτι εντυπωσιάζει επειδή μπορεί να μας θυμίζει και παιδικά βιώματα. Μπήκα σε μια καφετέρια μια φορά και η πόρτα ήταν πελώρια.. και περνώντας από κάτω αναρωτιόμουνα αν είχα εντυπωσιαστεί επειδή ένιωθα πως ήμουν μικρούλης στον κόσμο των μεγάλων.

btw Νάντια γι αυτό λες οι γυναίκες να με κοιτάνε με αγελαδίσιο βλέμμα;
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 30.12.06, 1:54 pm

cpulse έγραψε:
btw Νάντια γι αυτό λες οι γυναίκες να με κοιτάνε με αγελαδίσιο βλέμμα;

εξαρτάται από το σημείο που σε κοιτάνε :P

έχω την εντύπωση ότι η λέξη "κλασικό" γράφεται με ένα σ... :roll: , αλλά μάλλον δεν με εντυπωσίασε αρκετά σαν λέξη και δεν είμαι 100% σίγουρη...
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 30.12.06, 2:19 pm

Πιστευω οτι αυτό που εντυπωσιάζει είναι το διαφορετικό. Όταν όλα είναι "φορτωμένα" εντυπωσιάζει το μινιμαλιστικό και το αντίστροφο. Όταν όλα είναι μικρά εντυπωσιάζει το μεγάλο και το αντίστροφο. Και ούτω καθεξής.
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό Panos » 30.12.06, 3:05 pm

Για μένα τα κύρια συστατικά είναι 5: το ύφος, το ήθος, ο έρωτας, το πάθος και ο συλλογισμός.
Άβαταρ μέλους
Panos
Member

Δημοσίευσηαπό antonist » 30.12.06, 3:30 pm

η ιδεα, το πρωτοτυπο :)
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό d Koletsis » 30.12.06, 4:02 pm

το πρωτοποριακο και το εξυπνο
απλα να εχει στοιχεια του παρελθωντος
ωστε να μπορει να εποκοινωνισει με τον κοσμο

και τελος αυτο που εντυπωσιαζει ειναι το εντυπωσιακο χι χι :P

μιττσ
Άβαταρ μέλους
d Koletsis
Old Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 30.12.06, 4:16 pm

Το θέμα είναι πολύ καλό.
Ο Αλέξης βέβαια ρωτάει (μάλλον πονηρά) τι εντυπωσιάζει. Όχι τι πείθει, αρέσει, επικοινωνεί.
Έτσι θα έλεγα, χρησιμοποιώντας την άποψη του Θεμιστοκλή (την οποία προσυπογράφω) πως εντυπωσιάζει ό,τι ταράζει μέσω ΑΝΤΙΘΕΣΗΣ (contrast) τη μέχρι εκείνη τη στιγμή γνώση - πεποίθηση - προσμονή μας.
Μπορεί να είναι το μεγάλο ή το μικρό, το άτακτο ή τακτικό, το μίνιμαλ ή το μάξιμαλ κ.ο.κ. Δυστυχώς συχνά (κυρίως στους απαίδευτους) εντυπωσιάζει η τεχνική και όχι η τέχνη.

Αυτό που εντυπωσιάζει τον εκπαιδευμένο αλλά και τον εκπαιδευόμενο (διότι αυτό είναι πάντα σχετικό και αλλάζει στο χρόνο), και που σίγουρα μένει στο χρόνο (διότι οι αρχικές εντυπώσεις πάντα αλλάζουν) είναι η ΙΔΕΑ. Ο Αντώνης το λέει μια χαρά.
"Η ΙΔΕΑ είναι εκείνο το σάλτο μορτάλε που μπορεί να κάνει κανείς καθιστός", έλεγε η Άννα Μαρία Τέστα. Κι είχε δίκιο.

Η ΙΔΕΑ είναι εκείνος ο συνδιασμός από παλιά στοιχεία, εκείνη η μεταφορά, που σε κάνει να δεις με άλλο μάτι κάτι που δεν είχες δει. Είναι εκείνο το στοιχείο που κατανοείς κι αισθάνεσαι. ΚΑΙ σε εντυπωσιάζει, ΚΑΙ σε πείθει, ΚΑΙ επικοινωνεί, ΚΑΙ λειτουργεί.
Το στυλ είναι εντελώς περαστικό. Αν δημοσιεύσουμε τώρα ό,τι εντυπωσίαζε τους συμμαθητές μου κι εμένα στη δεκαετία του 80 ή του 90, μπορεί να γελάμε για ώρες. Όσα από αυτά όμως είχαν ιδέα και δομή. Είχαν σκέψη και συναίσθημα από πίσω τους εντυπωσιάζουν αλλά και λειτουργούν πάντα.

Καλή συνέχεια.

Χ.

Υ.Γ.
Έχω ένα φίλο πιανίστα και έχω μάθει απ αυτόν οτι ο Mozart εντυπωσίαζε γιατί η μουσική πάει αντίθετα σε όλους τους νόμους της μουσικής αρμονίας.

Αλέξη, ο Μότσαρτ δεν ήταν ανατρεπτικός συνθέτης. Μου κάνει εντύπωση η παραπάνω τοποθέτηση του φίλου σου.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό graphic-os_X » 30.12.06, 6:36 pm

Το γυμνο εντυπωσιαζει ΠΑΝΤΑ.
ΟΣΟ συχνα και αν το βλεπουμε δεν προκειται να καταντησει ποτε βαρετο.

Καποιοι ανθρωποι δημιουργικοι, καθησαν και σκεφτηκαν και δημιουργησαν εναν τυποποιημενο καταλογο με εναλλακτικες ιδεες, οταν ο χρονος πιεζει και το brainstorming δεν αποδιδει, αλλα και οχι μονο.
Και ειπαν ας πουμε, π.χ οτι οσες φορες και αν δουμε την καλογρια σε διαφημιστικες αφισες, θα μας αρεσει (λ.χ δες διαφημιση ΑΧΕ, με την καλογρια με το μανταλακι στη μυτη). Αυτο γινεται επειδη το θρησκευτικο στοιχειο εχει την ικανοτητα να εντυπωσιαζει.
Ετσι μπορει κανεις να ακουσει απο καποιον δημιουργικο διευθυντη να λεει "χρησιμοποιηστε την καλογρια".
Τα κλισε εντυπωσιαζουν σχεδον παντα.
Η αποκλιση απο τον κανονα εντυπωσιαζει.

Εν κατακλειδι, η προδιαθεση (αναγκη) του (συγχρονου) ανθρωπου να εντυπωσιαστει νομιζω οτι ειναι ο κυριοτερος (επηρεασιμος) παραγοντας. Αν δεν βρει κατι να τον εντυπωσιασει, τοτε αυτοματα θα αρχισει να εντυπωσιαζεται συμβατικα, με οτιδηποτε, ακομη και με κατι μονοτονο και βαρετο.
Η δικαιολογία "το έκανα λίγο βιαστικά" διαψεύδεται αυτομάτως απο το button "upload".
Άβαταρ μέλους
graphic-os_X
Senior Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 30.12.06, 7:30 pm

Χάρη εννοείς το πείραγμα στη Νάντια; Τι να κάνω.. κρύβω ένα σάτυρο μέσα μου. Όσες φορές να πεί η Νάντια για "μεγάλα" εγώ θα την πειράξω άλλες τόσες.

Πάντως σχετικά με το πρόστυχο έχω φτάσει σε ένα ορισμό, οτι είναι η χαρά της εγκόσμιου που λειτουργεί αντίθετα με την χαρά της ψυχής. Αν εφαρμόσω αυτή την σκέψη σε αυτή τη συζήτηση τότε το εντυπωσιακό που έχει σκοπό να κλέψει ένα βλέμμα, πάντα θα είναι πρόστυχο. Εκτός αν υποστηρίζεται από μια ιδέα, μια ικανότητα ή μια συνήθεια η οποία θα το ξεπλένει.

Για το Mozart.. δυστυχώς δεν έχω αρκετές μουσικές γνώσεις για να το υποστηρίξω μόνος μου. Πάντως δεν μπορείς και να τον πάρεις αψήφιστα.. μέχρι και doctora Tchaikovsky έχει. Τον βρήκα τυχαία και στο ostria το περασμένο σ/κ, του είπα να έρθει πάνω αλλά τελικά δεν ήρθε.

Για την καλόγρια του Graphic.. νομίζω οτι ό,τι έχει να κάνει με taboo έχει αυτές τις ιδιότητες. Πχ ένα θέμα με sex θα κάνει πάντα περισσότερη εντύπωση σε μια κοινωνία με taboo και λιγότερο σε μια ποιο ελευθέρων ηθών. Και όσο πετάμε taboo τόσο ποιο δύσκολα θα εντυπωσιαζόμαστε από τέτοια. (;)
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 30.12.06, 7:34 pm

Οπ!! Το vcdc έχει κι άλλο σάτυρο.. εγω έγραψα ( ; ) και αυτό έβγαλε κλείσιμο ματιού ;) ! Και μάλιστα σε παράγραφο που έχει να κάνει με taboo! Σκάνδαλο! :P
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 31.12.06, 5:08 am

cpulse έγραψε:Χάρη εννοείς το πείραγμα στη Νάντια; Τι να κάνω.. κρύβω ένα σάτυρο μέσα μου. Όσες φορές να πεί η Νάντια για "μεγάλα" εγώ θα την πειράξω άλλες τόσες.

Aλέξη μου, κανένα πρόβλημα. Δεν το κατάλαβα το αστείο αλλά προφανώς κάτι έχω χάσει. No harm done.

cpulse έγραψε:Πάντως σχετικά με το πρόστυχο έχω φτάσει σε ένα ορισμό, οτι είναι η χαρά της εγκόσμιου που λειτουργεί αντίθετα με την χαρά της ψυχής. Αν εφαρμόσω αυτή την σκέψη σε αυτή τη συζήτηση τότε το εντυπωσιακό που έχει σκοπό να κλέψει ένα βλέμμα, πάντα θα είναι πρόστυχο. Εκτός αν υποστηρίζεται από μια ιδέα, μια ικανότητα ή μια συνήθεια η οποία θα το ξεπλένει.

Νομίζω πως ο graphicos μίλησε για γυμνό, όχι για πρόστυχο.
Και για κλισέ ιδέες, όταν δεν βγαίνει τίποτε.
Πάντως και το γυμνό εντυπωσιάζει όσους τους λείπει. Νομίζω πως στη σύγχρονη εποχή, στο δικό μας τουλάχιστον κόσμο, δε λείπει και τόσο.
Anyway...

cpulse έγραψε:Για το Mozart.. δυστυχώς δεν έχω αρκετές μουσικές γνώσεις για να το υποστηρίξω μόνος μου. Πάντως δεν μπορείς και να τον πάρεις αψήφιστα.. μέχρι και doctora Tchaikovsky έχει. Τον βρήκα τυχαία και στο ostria το περασμένο σ/κ, του είπα να έρθει πάνω αλλά τελικά δεν ήρθε.

Φίλε, ούτε κι εγώ είμαι ειδήμων. Από τα λίγα που ξέρω ο Μότσαρτ ήταν ένα ταλαντούχο χαρούμενο παιδί. Δεν είναι καμμιά συνθετική διάνεια. Έχει γράψει όμορφη μουσική, χωρίς να ανατρέπει κανόνες. Και οι αρμονίες του δουλεύουν και όλα.
Με χαρά βέβαια να μάθω όσα δεν γνωρίζω.
Απλά δεν τον έχω για επαναστάτη της σύνθεσης.

cpulse έγραψε:Χ
Για την καλόγρια του Graphic.. νομίζω οτι ό,τι έχει να κάνει με taboo έχει αυτές τις ιδιότητες. Πχ ένα θέμα με sex θα κάνει πάντα περισσότερη εντύπωση σε μια κοινωνία με taboo και λιγότερο σε μια ποιο ελευθέρων ηθών. Και όσο πετάμε taboo τόσο ποιο δύσκολα θα εντυπωσιαζόμαστε από τέτοια. (;)

Απόλυτα σύμφωνος!

Χαιρετώ.
Καλή χρονιά!

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό an1m8or » 31.12.06, 2:11 pm

Καλημέρα!

Θα συμφωνήσω με όσους έγραψαν οτι εντυπωσιάζει το διαφορετικό
και αυτό που πηγαίνει κόντρα στα καθεστώτα.

Περισσότερο όμως πιστεύω οτι εντυπωσιάζει, αυτό που κρίνουμε οτι
δεν έχουμε τις ικανότητες να δημιουργήσουμε εμείς οι ίδιοι.

Με αυτή τη λογική εντυπωσιάζομαι περισσότερο όταν βλέπω ένα πίνακα
του Νταλί παρά ένα έργο μοντέρνας τέχνης που αποτελείται από 5 μουντζούρες.

Επίσης εντυπωσιακό είναι αυτό που διεγείρει τις αισθήσεις σε μεγάλο βαθμό
και προκαλέι συναισθήματα.
(Αν δηλαδή δω μπροστά μου μια μέρα στο δρόμο ένα poster 100 x 100 μ. με την ανωτέρω μουντζούρα
στο κόκκινο της φωτιάς, το πιθανότερο είναι να μου διεγείρει τις αισθήσεις και να με εντυπωσιάσει.
Το ίδιο πιστεύω συμβαίνει και με το γυμνό που αναφέρθηκε ένας φίλος πιο πάνω.)
an1m8or
Old Member

Τοποθεσία: A city called Athens in a country called Greece on a planet we call Earth.In other words I DONT KNOW

Δημοσίευσηαπό sirca » 02.01.07, 3:00 am

Αυτό που εντυπωσιάζει ειναι συνήθως κάτι "εντυπωσιακό"!

Το "εντυπωσιακό" βέβαια είναι κάτι πολύ προσωπικό.

Εχει να κάνει με οσα γνωρίζουμε και όσα αγνοούμε. Σαν άνθρωποι και σαν σχεδιαστές.

Το άγνωστο, ή κάτι που βλέπουμε για πρώτη φορά...

Κατι σύνθετο ή κάτι πολύ απλό.
Πραγματικά εντυπωσιακό όμως ειναι κατι που δεν βαριόμαστε.
Κατι που κάθε φορά που το βλέπουμε μας "λέει" καινούργια πράγματα που δεν ξέραμε οτι μπορεί να πεί ακόμα...

Εντυπωσιακό ειναι ένα εργο που ειναι ζωντανό, και μεγαλώνει μαζί μας..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sirca
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Staff » 02.01.07, 9:34 am

Το τι εντυπωσιάζει τον καθένα μας είναι καθαρά προσωπικό και εντελώς υποκειμενικό.
Εμένα πχ με εντυπωσιάζει πάντα μια λαμπρή και πρωτότυπη ιδέα έστω και μέτρια οπτικοποιημένη, παρά μια εντυπωσιακή υλοποίηση-οπτικοποίηση μιας μέτριας ή ανύπαρκτης ιδέας.
Σε γενικές γραμμές όμως αυτό που εντυπωσιάζει είναι η υπερβολή.
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων