NON PROFIT DESIGN

Κουβέντα γύρω από θέματα της οπτικής επικοινωνίας αλλά και τα σοβαρότερα θέματα της επικαιρότητας.

NON PROFIT DESIGN

Δημοσίευσηαπό dandil » 04.01.07, 3:49 pm

Καλησπέρα και καλή χρονιά και πάλι!
Σας παραθέτω μια ιδέα που τριγυρίζει στο κεφάλι μου εδώ και λίγο καιρό, πολύ γενική ακόμα αλλά μπορεί να εξελιχθεί σε κάτι καλό αν την φιλτράρουν κι άλλα μυαλά!

Είμαστε λοιπόν όλοι μας designers, είμαστε μέλη του vcdc γιατί αγαπάμε τη δουλειά μας, έχουμε πάθος με την οπτική επικοινωνία και επιζητούμε τη συνεχή εξέλιξη και ενημέρωση. Λίγο πολύ όλοι μας έχουμε αφιερώσει έστω και λίγα λεπτά για να συμμετάσχουμε σε ένα από τα projects της αρένας, κάτι που κάνουμε καθαρά για τη δική μας ευχαρίστηση και δημιουργική εκτόνωση. Κάποια στιγμή προς το καλοκαίρι μιλήσαμε ακόμα και τη δημιουργία μιας έκθεσης.

Τι θα λέγατε να χρησιμοποιήσουμε το ταλέντο μας για το γενικότερο καλό?
(σε όσους θυμίζει κάτι αυτό τότε προφανώς έχετε διαβάσει αυτό :arrow: http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?t=6301)
Υπάρχουν πολλές μη κερδοσκοπικές εταιρίες φιλανθρωπικού χαρακτήρα που ασχολούνται με θέματα μείζουσας κοινωνικής σημασίας (παιδική κακοποίηση, human trafficking, καταπολέμηση των ναρκωτικών ουσιών....) που ενώ έχουν κάθε καλή διάθεση, η δράση τους δεν γίνεται ευρέως γνωστή γιατί δεν έχουν τους πόρους να πληρώσουν ανθρώπους σαν κι εμάς που θα τις βοηθήσουν να μεταφέρουν το έργο τους στο κοινό.

Μη με ρωτήσετε αν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου, όπως είπα είναι μια γενική ιδέα. Θα ήθελα όμως να ακούσω τις δικές σας απόψεις πάνω στο θέμα, κατά πόσο θα είσασταν διατεθημένοι να ασχοληθείτε for free με κάτι τέτοιο, αν νομίζετε ότι είναι εφικτό, ακόμα και αν έχετε κάτι πιο συγκεκριμένο στο μυαλό σας?

Αν εν τέλει καταφέρουμε κάτι τέτοιο νομίζω πως θα είμαστε όλοι περήφανοι, όχι γιατί κάναμε καλή δουλειά ή γιατί φάνηκε το όνομα μας κάπου, αλλά γιατί βοηθήσαμε έναν "τυφλό" να περάσει στο απέναντι πεζοδρόμιο!
ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΟΥΛΗΣΩ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ!!!
Άβαταρ μέλους
dandil
Junior Member

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 04.01.07, 4:01 pm

Κάτι ανάλογο σκεφτόμουν και εγώ εδώ και αρκετό καιρό. Και μάλιστα η απόδειξη ότι όλες αυτές οι οργανώσεις μπορούν να γίνουν ευρέως γνωστές αν υπάρχει μια καλή ιδέα από πίσω ήταν η καμπάνια "Φέτος γίνε και εσύ τούβλο" για την Μ.Κ.Ο. "Αλληλεγγύη" της Εκκλησίας της Ελλάδος. Είναι καθαρά προσωπική μου άποψη (το τονίζω για να μην επεκταθούμε σε σχολιασμό του αν άρεσε γενικά ή όχι, το θέμα είναι ότι είχε απήχηση) ότι σε σχέση με αντίστοιχες καμπάνιες τουλάχιστον αυτή ξεχώριζε.
Την παρατήρησα λίγο περισσότερο και είδα ότι μέσα στους χορηγούς επικοινωνίας ήταν και μια διαφημιστική εταιρεία (θυμάμαι το όνομά της αλλά δεν ξέρω αν έχει σημασία να το αναφέρω).
Χάρηκα πάρα πολύ και "ζήλεψα" λίγο. Θα ήθελα να μπορούσα/αμε να είχα/αμε συνεισφέρει με κάποιο τρόπο και εμείς ως vcdc σε κάποια αντίστοιχη μη κερδοσκοπική οργάνωση (Μ.Κ.Ο.). Μπορούμε σίγουρα.
Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 04.01.07, 4:01 pm

Εξαιρετική ιδέα και μπράβο σου.

Το vcdc, σαν μη κερδοσκοπική εταιρεία, έχοντας νομική υπόσταση,
μπορεί πλέον να υλοποιήσει για τα μέλη της οποιοδήποτε κοινωφελές,
μη κερδοσκοπικό project, ακόμη και αν αυτό χρειαστεί να λάβει
επιδότηση από κοινοτικό κονδύλιο ή ιδιωτική οικονομική πρωτοβουλία
ή οικονομική χορηγία από άλλο μη κερδοσκοπικό ίδρυμα.

Αν πάλι ομάδα μελών, θεωρεί ότι θα ήθελε να τρέξει ένα
τέτοιο Project ανεξάρτητα από το vcdc, χωρίς την υποστήριξη και
επιμέλεια σε οποιοδήποτε επίπεδο, και σε αυτό δεν υπάρχει
πάλι απολύτως κανένα πρόβλημα.

Θα περιορίσω όμως τον ενθουσιασμό μου διότι, χρειάζεται μια καλή
πραγματικά ιδέα που να μπορεί να υλοποιηθεί και μέλη που να
εργαστούν με αφοσίωση και σοβαρότητα. Σε περίπτωση που εμπλακεί
και επιδότηση για την ολοκλήρωση του Project (με απόλυτη οικονομική
διαφάνεια ως προς την διάθεση των πόρων) θέλει ακόμη μεγαλύτερη
και πιο συντεταγμένη προσπάθεια.

Περιμένουμε λοιπόν μια καλή ιδέα και είμαι σίγουρος ότι όλα
μπορούν να συμβούν.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 04.01.07, 4:06 pm

Θα μπορούσαμε αρχικά να κάνουμε μια ομάδα για να έρθει σε επαφή με τέτοιους φορείς. Να βρούμε ποιοί είναι (είναι πολλοί, πιστέψτε με), να έρθουμε σε επαφή μαζί τους, να δούμε τις ανάγκες τους και - τέλος - να ξεκινήσει το project.
Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Δημοσίευσηαπό dany_ef » 04.01.07, 4:08 pm

Μπαβο φιλε δανδιλ!Εξαιρετικη ιδεα..

Ηδη την καμπανια που θα κανω για το μαστερ μου θα την παραχωρισω
στην Διεθνη Αμνηστια για την προωθηση των αξιων και των ιδεων της .
:D :D :D
La Regola e il Caso
Άβαταρ μέλους
dany_ef
Member

Δημοσίευσηαπό dandil » 04.01.07, 4:17 pm

Σίγουρα και κάτι τέτοιο θα μπορούσε να πάρει την έκταση που λές Θεμη και τα πράγματα να γίνουν πολύπλοκα με επιδοτήσεις και κονδύλια, κάτι που φυσικά και εύχομαι! Αν όμως δεν φτάσει σε αυτό το σημείο τότε θα μπορούσε να γίνει κάτι σα μεταξύ μας "διαγωνισμό" με τελικό κριτή τον φορέα για τον οποίο και σχεδιάζουμε.
Αν, για παράδειγμα, καταλήξουμε να σχεδιάζουμε poster για το Χαμόγελο του Παιδιού που θα δηλώνει τη γραμμή βοήθειας για παίδια θύματα κακοπόιησης, θα μπορούσαμε να ανεβάσουμε ένα brief(...) στην αρένα, να συμμετάσχουν όσα μέλη θέλουν και στο τέλος οι αρμόδιοι από το Χαμόγελο του Παιδιού (επαναλαμβάνω: παράδειγμα) να κάνουν την επιλογή. Η παραγωγή του βέβαια είναι ένα άλλο θέμα που θα πρέπει να αντιμετωπιστεί την κατάλλη στιγμή...
Άβαταρ μέλους
dandil
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 04.01.07, 4:23 pm

Έξοχα! Αυτό είναι μια καλή πρόταση (παράδειγμα) και νομίζω ότι
είναι στα μέτρα μας σαν ξεκίνημα πολύ πιο εύκολα και υλοποιήσιμα
από κάτι άλλο πιο μεγάλο (που δεν το αποκλείουμε αν κάποιος το
προτείνει και το οργανώσει).

Το σημαντικότερο - κατά την άποψή μου - είναι πως το project
μπορεί να ξεκινήσει και να ολοκληρωθεί καθαρά σαν πρωτοβουλία
και οργάνωση των μελών του vcdc, κάτι το οποίο είναι και ένας
από τους βασικούς στόχους του φόρουμ. Και νομίζω ότι μπορεί να γίνει
και να γίνει και σωστά.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό dandil » 04.01.07, 5:15 pm

Αφού λοιπόν οι 4 (προς το παρόν ελπίζω) από τους 1292(!) το βρίσκουν καλή ιδεά τι λέτε να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα? Νομίζω ότι η elena stamovlassi το έθεσε πολύ σωστά. Μια ομάδα που θα "αντιπροσωπέυει" το σύνολο του vcdc και θα επιλεχθεί με συνοπτικές διαδικασίες (δεν θα βγάλουμε νέα κυβέρνηση!) είναι μια καλή αρχή!
Ψηφίζω Θέμη (ή κάποιο από τα ιδρυτικα μέλη του vcdc για ευνόητους λόγους), και όποιον άλλο έχει τη διάθεση και το χρόνο να στηρίξει ένα τέτοιο project!
Έχει μήπως κανείς ιδέα που μπορούμε να βρούμε λίστα με μη κερδοσκοπικές εταιρίες?
Άβαταρ μέλους
dandil
Junior Member

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 04.01.07, 5:25 pm

Μια πρόχειρη αναζήτηση

http://tinyurl.com/y9du6p
Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 04.01.07, 5:27 pm

Dandilο εγώ θα το έβλεπα όπως ανέφερε και ο Θέμης πιό απλά αλλά πιό σίγουρα.

Χωρίς να βγεί ήδη κάποια επιτροπή, θα ήθελα να έπεφτε κάποια συγκεκριμένη πρόταση στο τραπέζι, με στόχους, με πιθανές κινήσεις, κόστη και συγκεκριμένα χρονοδιαγράμματα-deadlines, και όσοι admins και μέλη ενδιαφέρονται τότε να δουλέψουν να το αποφασίσουν.

Το να προτείνω τον εαυτό μου για μία τέτοια επιτροπή δεν θα ήταν εφικτό, αν δεν ήξερα πόση δουλειά και προσπάθεια, εργατοώρες και resources θα χρειαζόταν να προσφέρω. Μην ξεχνάμε οτι οι περισσότεροι εργαζομαστε τουλάχιστον ένα 8ωρο την ημέρα.

Οπότε, θα ήθελανα ήξερα περισσότερα, πως θα δούλευε ένα τέτοιο project.. Κανείς με ανάλογη εμπειρία?
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 04.01.07, 5:29 pm

Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Δημοσίευσηαπό dandil » 04.01.07, 5:34 pm

Πενλίκιε μπορεί όντως να είναι λίγο βιαστική η δημιουργία επιτροπής... η γνώμη μου πάντως είναι πως χρειάζεται, όχι για να μοιράζει ευθύνες, αλλά για να αποτελέι το "πρόσωπο" του vcdc.
Σκέψου τι έχει να γίνει αν ο καθένας από μας αρχίσει να παίρνει τηλέφωνα σε ιδρυματα και οργανώσεις λέγοντας "Γεια σας, είμαι ο τάδε από το vcdc και θέλω να σας κάνω μια πρόταση...".
Βέβαια μπορεί να είμαι και τελείως λάθος! Γι'αυτο και ζήτησα γνώμες :wink:
Άβαταρ μέλους
dandil
Junior Member

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 04.01.07, 5:35 pm

Χωρίς να έχω - ακριβως - ανάλογη εμπειρία, νομίζω ότι οι κινήσεις πρέπει να είναι:
1. Επαφή με φορείς (πρώτα απ' όλα να καταλήξουμε)
2. Να τους πούμε τι ακριβώς είμαστε και τι είμαστε διατεθειμένοι να κάνουμε γι' αυτούς (δημιουργικό κατα βάση)
3. Project στην αρένα με συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα και θέμα
4. Παρουσίαση στους υπευθύνους του φορέα
5. (με επιφύλαξη και χωρίς δέσμευση) προώθηση. Πολλές φορές έχουν και εκείνοι κάποιον γνωστό σε τυπογραφείο, ραδιοφωνικό/τηλεοτπικό σταθμό.

Αυτά! Δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι.
Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Δημοσίευσηαπό dandil » 04.01.07, 5:42 pm

elena stamovlassi έγραψε:Χωρίς να έχω - ακριβως - ανάλογη εμπειρία, νομίζω ότι οι κινήσεις πρέπει να είναι:
1. Επαφή με φορείς (πρώτα απ' όλα να καταλήξουμε)
2. Να τους πούμε τι ακριβώς είμαστε και τι είμαστε διατεθειμένοι να κάνουμε γι' αυτούς (δημιουργικό κατα βάση)
3. Project στην αρένα με συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα και θέμα
4. Παρουσίαση στους υπευθύνους του φορέα
5. (με επιφύλαξη και χωρίς δέσμευση) προώθηση. Πολλές φορές έχουν και εκείνοι κάποιον γνωστό σε τυπογραφείο, ραδιοφωνικό/τηλεοτπικό σταθμό.

AYTO!!! :yes_master
elena stamovlassi u complete me
Άβαταρ μέλους
dandil
Junior Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 04.01.07, 5:44 pm

Σίγουρα, εγώ είμαι πρώτος για τέτοιες κινήσεις.

Απλά προτιμώ πριν κάνω την οποιαδήποτε δουλειά, να έχουν γίνει πρώτα κάποιες αναγνωριστικές επαφές. Αυτό μπορέι να το κάνει και ένα άτομο μόνο. Κατά πόσο αυτές οι οργανώσεις είναι διατεθιμένες να "παίξουν" μαζί μας? Κατά πόσο είμαστε σίγουροι οτι δεν δουλέυουμε "άδικα" και δεν θα απογοητευτεί κανείς και χαλα΄σουμε τις καρδιές μας.. Τέτοιους προβληματισμούς έχω.

Μία τέτοια κίνηση κονωνικού χαρακτήρα είναι από τα πρωταρχικά οράματα που είχαμε ως VCDC...
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό dandil » 04.01.07, 5:49 pm

ENNOEITAI ότι πρώτα θα έρθουμε σε επαφή με τον οποιοδήποτε αρμόδιο, και μετά θα ξεκινήσει η δουλειά. Άλλωστε πρέπει να ξέρουμε πρώτα τις ανάγκες τους!
Άβαταρ μέλους
dandil
Junior Member

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 04.01.07, 5:50 pm

penlix έγραψε:Σίγουρα, εγώ είμαι πρώτος για τέτοιες κινήσεις.

Απλά προτιμώ πριν κάνω την οποιαδήποτε δουλειά, να έχουν γίνει πρώτα κάποιες αναγνωριστικές επαφές. Αυτό μπορέι να το κάνει και ένα άτομο μόνο. Κατά πόσο αυτές οι οργανώσεις είναι διατεθιμένες να "παίξουν" μαζί μας? Κατά πόσο είμαστε σίγουροι οτι δεν δουλέυουμε "άδικα" και δεν θα απογοητευτεί κανείς και χαλα΄σουμε τις καρδιές μας.. Τέτοιους προβληματισμούς έχω.

Μία τέτοια κίνηση κονωνικού χαρακτήρα είναι από τα πρωταρχικά οράματα που είχαμε ως VCDC...

Σίγουρα η πρώτη επαφή μπορεί να γίνει και από ένα άτομο αλλά καλό είναι υπάρχει ένα "μεγαλύτερο" πρόσωπο (τουλάχιστον 4-5). Δεν θα δουλέψει (το δημιουργικό τουλάχιστον μέρος) κανείς "άδικα" γιατί πριν ξεκινήσει κάτι τέτοιο θα έχουν γίνει οι επαφές και θα έχουμε "πάρει" την δουλειά.

Dandil thanks! (απλά έγραψες με την φωνή μου το πρώτο post)
Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 04.01.07, 5:51 pm

... Και συνεχίζεις να το κάνεις...
Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Δημοσίευσηαπό dandil » 04.01.07, 5:56 pm

:lol:
elena stamovlassi + dandil were siamesse twins!
:lol:
Άβαταρ μέλους
dandil
Junior Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 04.01.07, 6:07 pm

Δίδυμα.. ;)

Ελπίζω να μην ακούστηκα αρνητικός στα posts μου, αλλά μερικά πράγματα εννοούνται μόνο για κάποιους, πχ εμας στη προκειμένη.

Μακάρι να δω την αρένα να αναβαθμιστεί με τόσο ουσιαστικά projects..!
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Επόμενο

Επιστροφή στο IV.V VCDC Διάλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων