Το "Wow" ξεκινάει(?) τώρα...

Θέματα σχετικά με Microsoft Windows και τα PC.

Το "Wow" ξεκινάει(?) τώρα...

Δημοσίευσηαπό vagdesign » 31.01.07, 3:38 am

Δείτε την παρουσίαση των Vista & Office2007 εδώ:
http://www.microsoft.com/events/executi ... gates.mspx

Όταν τη δείτε απαντήστε μου... έχει καμιά σχέση με παρουσίαση
ενός προϊόντος της Apple? Καμιά σχέση η ποιότητα παρουσίασης?

Το λειτουργικό που "επίσημα" κυκλοφορεί απο σήμερα εγώ το δουλεύω
απο τον Νοέμβριο (την τελική έκδοση). Είναι ανώτερο των XP μακράν
αλλα σε σχέση με το MacOSX Tiger (που είναι 2 ετών) είναι πολύ
πίσω, άν και έκανε η Microsoft φιλότιμες προσπάθειες να το αντιγράψει
και τα κατάφερε σε θέματα εμφάνισης και διαδραστικότητας με το χρήστη,
δέν μπορεί να το ανταγωνιστεί.

Σήμερα για μένα τα Vista πλησίασαν σε απαιτήσεις το έτος που ζούμε.
Το MacOSX όμως παραμένει να είναι 5 χρόνια μπροστά. Ειδικά το
Leopard που επίσης δοκίμασα για κανένα μήνα (ακόμα το έχω εγκατεστημένο) θα τρελάνει κόσμο. :)

Άντε, βρείτε τώρα χρήματα για αναβαθμίσεις (σε όσους έχουν παλιά
μηχανάκια) και αναρωτηθείτε πιά έκδοση απο τις 5 είναι για εσάς....

Υ.Γ. Πάρτε ένα Mac :) εκεί θα πείτε πραγματικά Wow!!!

Χαιρετισμούς απο Ηράκλειο,
Βαγγέλης.
Άβαταρ μέλους
vagdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 31.01.07, 9:52 am

Γεια και χαρά φίλε. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.
Κατα την αποψή σου, τα vista αν κάποιος απομονώσει*
τα καραγκιοζιλίκια (softening, shadows, transparencies,
animations, rectangular angles, wannabe mac) θα έχει
καλύτερη διαχείρηση resources? Δηλαδή το πρόβλημά
μου είναι αν βάλω vista θα θέλει .75 - 1 GB για να τα
τρέξει? ¶μα είναι να θέλει την μισή ram και τον μισό
επεξεργαστή για λειτουργήσουν... asta la vista microsoft.

(*στα xp αυτό γίνεται λειτουργώντας υπο "μορφή" classic windows)
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 31.01.07, 10:10 am

Καλημέρα Vag

Έχω δει κάποια έκδοση των vista στον υπολογιστή ενός φίλου και δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασαν. Συμφωνώ ότι είναι καλύτερα από τα xp αλλά αυτό δεν μου αρκεί. Περίμενα το "wow" το οποίο δεν ήρθε και αυτό με προβληματίζει γιατί δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι προγραμματιστές της ms είναι βλάκες ενώ της apple είναι έξυπνοι, κάτι άλλο παίζει που δεν μπορώ να το εντοπίσω. Όπως και να χει θα αργήσω να βάλω vista στο pc μου γιατί εκτός από την εμφάνιση με ενδιαφέρει και η συμβατότητα των drivers, των προγραμμάτων και γενικά επιδιώκω την όσο γίνεται ομαλότερη λειτουργία του μηχανήματος χωρίς εκπλήξεις. Έτσι όταν θα αναγκαστώ να αλλάξω os θα αλλάξω και υπολογιστή με 64μπιτο επεξεργαστή με pcie 16x με 64μπιτα προγράμματα και όλες αυτές τις σύγχρονες ομορφιές που διαβάζω στα περιοδικά. Δεν έχει νόημα να έχω vista και ο επεξεργαστής να είναι ένας παλιός p4 στα 3.0

Και κάτι άλλο, είδα το κόστος των vista pro κατ' εκτίμηση και μου φάνηκε υψηλό. Μήπως θα ήταν καλύτερα η ms να έχει χαμηλότερη τιμή για αυτούς που έχουν τα αυθεντικά xp αφού κόπτεται τόσο πολύ για την πειρατεία? (είναι πολύ εύκολο να διαπιστωθεί κάτι τέτοιο)
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό an1m8or » 31.01.07, 10:42 am

Καλημέρα.

Παίζει κι άλλο ένα θέμα...
32bit ή 64μπιτη έκδοση;

Στην 64μπιτη διαβάζω οτι υπάρχουν κάποια προβλήματα
με unsigned drivers (άλλοι λένε οτι ξεπερνιούνται, άλλοι όχι)
και με εκτέλεση 16μπιτων εφαρμογών (κυρίως χρησιμοποιούνται σε installers).

Κλίνω προς 32μπιτη έκδοση για τώρα μέχρι να ομαλοποιηθεί
η κατάσταση και αργότερα όλο και κάποια επιλογή για upgrade θα υπάρξει.
an1m8or
Old Member

Τοποθεσία: A city called Athens in a country called Greece on a planet we call Earth.In other words I DONT KNOW

Δημοσίευσηαπό LNinio » 31.01.07, 12:06 pm

Υπομονή χρειάζεται το όλο θέμα! Από Μάρτη και μετά και βλέπουμε για την αναβάθμιση.
Μετρήσεις που έγιναν στο Αμερικάνικο PC Mag πάντως, φέρνουν αισθητά πιο αργά τα Vista σε σχέση με τα XP, όσον αφορά προγράμματα όπως το Photoshop κλπ. ΤΟ εντυπωσιακό είναι οτι στο ίδιο σύστημα με προσθήκη 1 GB μνήμης (συνολικά 2 GB) οι επιδόσεις καλυτέρεψαν απειροελάχσιτα.

Οτι και να πούμε τώρα, είναι νωρίς και είναι πολύ πιθανό να παρασυρθούμε. Ας λειτουργήσουν κανένα τρίμηνο, ας βγάλουν τις παιδικές ασθένειές τους και μετά θα εξετάσουμε και σωστούς συνδυασμούς hardware και οτι άλλο χρειάζεται
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό vagdesign » 31.01.07, 7:07 pm

Καλησπέρα παιδιά, όπως έγραψα και στο Υ.Γ η καλύτερη λύση είναι να αγοράσετε Mac :) αλλα για αυτά που ξέρω δοκιμάζοντας 2 μήνες τα
Vista στην τελική τους έκδοση (RTM Built 6000) είναι οτι με τον παλιό μου
επεξεργαστή P4 στα 2.4 (overclocked @ 2.7), 1 GB DDR Kingston @333Mhz και κάρτα γραφικών GeForce FX 5600 με 256ram είναι σχετικά καλά.
Όλα τα εφφέ ενεργά και μπορείς να δουλέψεις βασικές εφαρμογές.
Δέν έχω περάσει Photoshop εκεί, αλλα το 3dsmax 9 που πέρασα παρουσιάζει προβλήματα στην απεικόνιση των grid views που έχει να κάνει με το DirextX
του λειτουργικού που δέν προβλέφθηκε ή δέν συνεργάστηκε καλά με το SDK
της Autodesk κατα τη δημιουργία του προγράμματος.

Τα Vista είναι ωραία για home use, τα Ultimate που έχω εγκαταστήσει έχουν ενσωματωμένο το Media Center και άλλα καλούδια για οικειακή χρήση, δέν νομίζω ένας επαγγελματίας να χρειαστεί την έκδοση Ultimate. Πολλά "εφφέ για το τίποτα" και τρώει resources το Aero αρκετά "αμάσητα"....

Τώρα για τις εκδόσεις 32/64bit. Παιδιά, σε 64bit επεξεργαστή ενός φίλου δούλεψαν καλύτερα τα 32bit Vista απο τα 64. Αυτό άν σας λέει κάτι...

Πάει και τελείωσε... η Microsoft απο την χθεσινή κυκλοφορία επίσημα
πιά, θα έχει να καφιέται ΜΟΝΟ για το Office 2007 που για μένα θα φέρει επανάσταση στο interface των εφαρμογών γραφείου.
(Έχω εγκαταστήσει την Enterprise Edition μαζί με τα Vista στο ίδιο partition)

Αυτά για τώρα, α και για να μήν ξεχνιόμαστε... πάρτε Mac :) εκεί πιστεύω θα τρέχουν καλύτερα τα Vista απο ότι σε ένα PC :P
Άβαταρ μέλους
vagdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 01.02.07, 11:52 am

vagdesign έγραψε:Τώρα για τις εκδόσεις 32/64bit. Παιδιά, σε 64bit επεξεργαστή ενός φίλου δούλεψαν καλύτερα τα 32bit Vista απο τα 64. Αυτό άν σας λέει κάτι...

Χμ, θα υπάρχει κάποια λογική εξήγηση. Λένε ότι αυτοί οι επεξεργαστές δείχνουν τις ικανότητές τους στα απαιτητικά προγράμματα και στη πολυεπεξεργασία, όταν δηλαδή πατάς τέρμα γκάζι. Θα δούμε, επι του παρόντος κρατώ στάση αναμονής

vagdesign έγραψε:Αυτά για τώρα, α και για να μήν ξεχνιόμαστε... πάρτε Mac εκεί πιστεύω θα τρέχουν καλύτερα τα Vista απο ότι σε ένα PC

Ωραίος ο imac 24’’ ε? αν βάλουμε για σκληρό έναν WD αντί του Seagate τότε θα είναι αστέρι (btw το Boot camp θα μπορεί να τρέξει vista?)
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 01.02.07, 3:09 pm

Για την τιμή πάντως ψάχτε πριν αγοράσετε.. το Πλαίσιο πουλάει την business έκδοση 400 ευρώ και το e-shop 130.
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό an1m8or » 01.02.07, 3:38 pm

cpulse έγραψε:Για την τιμή πάντως ψάχτε πριν αγοράσετε.. το Πλαίσιο πουλάει την business έκδοση 400 ευρώ και το e-shop 130.

πρόκειται για full package και ΟΕΜ εκδόσεις που ορισμένοι "μπορούν" και πουλάνε.... για υτό και η διαφορά στην τιμή.
an1m8or
Old Member

Τοποθεσία: A city called Athens in a country called Greece on a planet we call Earth.In other words I DONT KNOW

Δημοσίευσηαπό cpulse » 01.02.07, 3:44 pm

Ό,τι κι αν είναι.. γίνεται το κουτί να κοστίζει 270 ευρώ;
Ξέρουν οτι έχουν να κάνουν με βλαμμένους καταναλωτές όμως και το εκμεταλλεύονται. Και πολύ καλά κάνουν!
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 01.02.07, 4:09 pm

Βρε cpulse το e-shop πουλάει τόσο τις DSP εκδόσεις όπερ σημαίνει ότι για να πάρεις τα vista 130€ θα πρέπει να δώσεις πολλά ακόμη ευρώπουλα για hardware. Ασε που απ' ότι κατάλαβα δεν τα δίνει μεμονωμένα και αυτό για μένα είναι πολύ χειρότερο μου φέρνει κάτι σαν εκβιασμό.
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 01.02.07, 6:32 pm

"Suggested retail price for full package product, $299.00 USD."
http://www.microsoft.com/windows/produc ... fault.mspx

299 USD / 1.30 = 230 EUR προτεινόμενη τιμή

400 / 230 = 1.74
Δηλαδή 400 EUR είναι σχεδόν 2 φορές περισσότερα από την προτεινόμενη τιμή.

---

Όσοι τα χρειάζεστε καλώς.. κατά τα άλλα εγώ ψηφίζω linuxάκι και Kubuntu!
Και δωρεάν είναι, και απίστευτα αξιόπιστα και πανέμορφα!

http://www.ubuntux.org/image/tid/16
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό dany_ef » 01.02.07, 7:09 pm

Πριν λιγο καιρο ειχα pc..

Πηρα το iMac 24''

Δηλαδη ειμουν :pcthis :motherhucker

και τωρα :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Mε λιγα λογια

Once go Mac.....Never back :!: :!: :!: :!: :!:
La Regola e il Caso
Άβαταρ μέλους
dany_ef
Member

...

Δημοσίευσηαπό -Joup- » 01.02.07, 8:56 pm

Ειναι πανακριβα . Αλλα αυτη τη στιγμη , μεχρι να ξαναβγει κατι καινουργιο , ειναι οτι πιο ομορφο κυκλοφορει .

Αναγνωρισε ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο μονο του στο παλιο acer aspire laptop mou, και οχι μονο αυτο , αλλα ειναι τρομερα καλογραμενοι οι driver για οτι εχει να κανει με wi-fi. Η ιδια καρτα που επιανε μονο κοντα στο router μου , τωρα σκιζει σε εμβελεια.Και ολα αυτα με τους μαμησιους driver, σε ενα ουτε κατα διανοια "vista capable ready PC" .
Επισης ολες οι εφαρμογες ανοιγουν πολυ πιο γρηγορα.

Ενσωματωνει IPV6 (που αλλαζει την εννοια "αξιοπιστια" οσον αφορα το πως μεταφερωντε πακετα δεδομενων στο ιντερνετ.)
Εχει το πιο ομορφο interface , for sure αυτη στη στιγμη .Και γενικα και να μην ειχες τη μνημη που χρειαζετε για να τρεξει το aero , καιρος ειναι να την αποκτησεις , γιατι , οπως και να το κανουμε , τα 512 αν δεν εχεις linux , και μονο linux , ειναι εδω και καιρο ,λιγα . Ποσο μαλλον οταν δουλευεις γραφιστικες , μουσικες , ή , video εφαρμογες .
Οποτε δεν ειναι θεμα τωρα η μνημη .
Τωρα που λεμε για μνημη , μιλαμε για πολυ εξελιγμενη διαχειρηση μνημης , που θα καταστησει , πολυ δυσκολη τη δουλεια οποιου παει να κανει memory overflows , και αλλα διαφορα hacking tricks .Ισως -αν οχι σιγουρα-οι καλυτερη διαχειρηση μνημης απο καταβολης λειτουργικων , οσον αφορα την "αμυνα" της μνημης .
Και σε ολα αυτα φυσικα μιλαμε για το λειτουργικο , για το οποιο βγαινουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ .(δεν εννοω τα συμπαθη αρκουδακια φυσικα...)
:lol:
+ Ενα λειτουργικο ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ γλωσικη υποστηριξη ΕΝ ΓΕΝΕΙ.
Χωρις να χρειαζεται να βαλεις Aspell και φεξε μου και γλυστρησα.

Τα Vista για μενα , ειναι ενα πολυ καλο λειτουργικο .Και ενα βημα μπροστα σε design , αλλα και με σωστο timing , γιατι , τι να το κανεις το 64bit , δεν εχει ερθει η οριμανση στην αγορα των 64bitων επεξεργαστων.Τωρα που ολοι μπορουν να εχουν επεξεργαστες τετοιους , αλλα και εφαρμογες τετοιες οριμες , τωρα χρειαζεται ενα τετοιο λειτουργικο.

Βεβαια ειναι πολυ ακριβα , ακομα και για ολα αυτα τα καλουδια που προανεφερα .
Και επειδη ειναι τοσο ακριβα πιστευω οτι θα ειναι ο μονος λογος που δε θα πουλησουν οσο πρεπει.Γιατι εχει πεσει και πεινα τελευταια, αλλα αυτο μαλλον με τοσα λεφτα που μασανε στην Microsoft ,μαλλον δε ξερουν τι σημαινει ...

Μη τα αγορασετε για ενα και μονο λογο ...
ΓΙΑ ΝΑ ΦΘΙΝΗΝΟΥΝ .... :lol:
>-Fire & Forget --->
Άβαταρ μέλους
-Joup-
Member

...

Δημοσίευσηαπό -Joup- » 01.02.07, 9:05 pm

Ρε παιδια , πραγματικα και στο e-direct.gr τα Vista ULTIMATE , τα εχει 177 ευρω με φπα .
Δεν ειναι λιγο περιεργο τοση διαφορα στη τιμη ? ? ?
Μηπως παιζει κατι που δε ξερουμε ?
Περιεργο περιεργο ...
>-Fire & Forget --->
Άβαταρ μέλους
-Joup-
Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 01.02.07, 10:18 pm

Συμφωνω σε πολλά μαζί σου Joup. Έχω μια μικρη ένσταση για την ταχύτητα (όχι απο προσωπική εμπειρία αλλά από τα test γνωστού Αμερικάνικου περιοδικού τεχνολογίας).
Οι μετρήσεις έγιναν με το ίδιο σύστημα (ειλικρινά δεν θυμάμαι την σύνθεση) και έδειξαν οτι τα Vista είναι ποιο αργά σε όλες τις περιπτώσεις από τα XP όσον αφορά το άνοιγμα συγκεκριμένων προγραμμάτων (photoshop κλπ) σε όλες τις εκδοχές τους (32bit και 64bit) με 1GB και 2GB RAM!!! Μαλιστά γινόταν ιδιαίτερη μνεία ακριβώς σε αυτό το τελευταίο. Οτι με διπλασιασμό τηςμνήμης, οι επιδόσεις απλά βελτιώθηκαν ΕΛΑΧΙΣΤΑ και πάντα ήταν χειρότερες απο αυτες των XP.

Σε κάθε περίπτωση, όπως έγραψα και παραπάνω, πρέπει να περιμένουμε. Να κάνουμε λίγη υπομονή και να κάνουμε τα επόμενα βήματα (αναβαθμίσεις κλπ) με μεγάλη προσοχή, για να μην ξοδέψουμε τζάμπα χρήματα και χρόνο
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Re: ...

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 01.02.07, 10:57 pm

-Joup- έγραψε:, μεχρι να ξαναβγει κατι καινουργιο , ειναι οτι πιο ομορφο κυκλοφορει .

OSX???
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό cOzAtS » 02.02.07, 1:11 am

sergiokomic έγραψε:OSX???

ΤΣΟΥ! :D :D

Ειναι όντως όμορφα!
Άβαταρ μέλους
cOzAtS
Junior Member

Δημοσίευσηαπό -Joup- » 02.02.07, 1:36 am

sergiokomic έγραψε:
-Joup- έγραψε:, μεχρι να ξαναβγει κατι καινουργιο , ειναι οτι πιο ομορφο κυκλοφορει .

OSX???

Αυτο το OSX . Sorry No .

Για το αλλο , ειναι το πιο πιθανο ... :D
>-Fire & Forget --->
Άβαταρ μέλους
-Joup-
Member

Δημοσίευσηαπό -Joup- » 02.02.07, 1:39 am

LNinio έγραψε:Συμφωνω σε πολλά μαζί σου Joup. Έχω μια μικρη ένσταση για την ταχύτητα (όχι απο προσωπική εμπειρία αλλά από τα test γνωστού Αμερικάνικου περιοδικού τεχνολογίας).
Οι μετρήσεις έγιναν με το ίδιο σύστημα (ειλικρινά δεν θυμάμαι την σύνθεση) και έδειξαν οτι τα Vista είναι ποιο αργά σε όλες τις περιπτώσεις από τα XP όσον αφορά το άνοιγμα συγκεκριμένων προγραμμάτων (photoshop κλπ) σε όλες τις εκδοχές τους (32bit και 64bit) με 1GB και 2GB RAM!!! Μαλιστά γινόταν ιδιαίτερη μνεία ακριβώς σε αυτό το τελευταίο. Οτι με διπλασιασμό τηςμνήμης, οι επιδόσεις απλά βελτιώθηκαν ΕΛΑΧΙΣΤΑ και πάντα ήταν χειρότερες απο αυτες των XP.

Σε κάθε περίπτωση, όπως έγραψα και παραπάνω, πρέπει να περιμένουμε. Να κάνουμε λίγη υπομονή και να κάνουμε τα επόμενα βήματα (αναβαθμίσεις κλπ) με μεγάλη προσοχή, για να μην ξοδέψουμε τζάμπα χρήματα και χρόνο

Ξερεις μερικες review , δεν ειναι απο το "release canditate" , αλλα απο τις πρωτες beta .

Εν πασει περιπτωση , απο βδομαδα παω να παρω την ultimate , και θα σας τα πω αναλυτικα .
>-Fire & Forget --->
Άβαταρ μέλους
-Joup-
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο VIII.III Windows & Pc

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων