Γράμματα σε τσαλακωμένη επιφάνεια ?

Παρουσιάστε την χρήση ενός νέου προγράμματος, utility, plugin ή μοιραστείτε τον τρόπο με τον οποίο δημιουργήσατε μια εργασία, καθώς και χρήσιμα tips !

Γράμματα σε τσαλακωμένη επιφάνεια ?

Δημοσίευσηαπό alejandro » 22.10.05, 8:49 pm

Μπορει κάποιος να μου εξηγήσει πως μπορω να τοποθετήσω κείμενο πάνω σε τσαλακωμένη επιφάνεια (χαρτοπετσέτα) και τα γράμματα να ακολουθούν τη φορά της επιφάνειας??? Ακομα και ενα Link σε tutorial θα μπορούσε να ειναι χρήσιμη...

ευχαριστώ!
Citius_Altius_Fortius
Άβαταρ μέλους
alejandro
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 22.10.05, 9:30 pm

Γεια και χαρά!

Λοιπόν:

Κάνεις copy όλη την επιφάνεια της χαρτοπετσέτας σε ένα νέο αρχείο .psd.
Select->All
Edit->Copy
File->New (πατάς απλά ΟΚ. Το αρχείο σου θα έχει την ίδια διάσταση με το Clipboard)
Edit->Paste
Image->Mode->Grayscale
File->Save As... Αποθηκεύεις με όποιο όνομα θέλεις σαν .psd.
Ενδεχομένως να φλουτάρεις και ελαφρά το αρχείο με ένα ελάχιστο Gaussian Blur.
Eπιστρέφεις στο layer που έχεις τα γράμματα. Τα κάνεις merge με ένα layer που έχεις γεμίσει με λευκό χρώμα και έχεις τοποθετήσει κάτω από το layer με τα γράμματα.
Ύστερα εφαρμόζεις το φίλτρο Filter->Distort->Displace...
Στο πλαίσιο διαλόγου που ανοίγει επιλέγεις ως Displation Map το αρχείο που έχεις αποθηκεύσει με την επιφάνεια της χαρτοπετσέτας.
Δοκίμασε μεγαλύτερες ή μικρότερες τιμές στο Displace φίλτρο ανάλογα με την ανάλυση που χρησιμοποιείς.
Στο τέλος αλλάζεις το blend mode του Layer σε Multiply, ώστε να βάλεις τα γράμματα πάνω από το χαρτί.
Κατέβασε αν θες και λίγο το opacity. Γύρω στο 85-90%. Το αποτέλεσμα θα είναι πιο ρεαλιστικό.
Yπάρχει και καλύτερος τρόπος με τα blending Options αλλά είναι δύσκολο να περιγραφτεί χωρίς εικόνες.

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το φίλτρο Glass, με Texture το αρχείο .psd που αποθήκευσες. Πήγαινε και πάτησε το βελάκι δίπλα στο drop menu που επιλέγεις Texture και που λογικά θα λέει Frosted.
Το φίλτρο αυτό παρέχει Preview, οπότε μπορείς πιο εύκολα να δεις τι γίνεται.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
Καλή επιτυχία

Χάρης
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό alejandro » 22.10.05, 9:47 pm

tsevis,

ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες! :D
Citius_Altius_Fortius
Άβαταρ μέλους
alejandro
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 22.10.05, 10:42 pm

(μεταξύ μας...όλο το φόρουμ τον ευχαριστεί)
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό patounik » 22.10.05, 10:47 pm

Themistoklis έγραψε:(μεταξύ μας...όλο το φόρουμ τον ευχαριστεί)

Πράγματι! :wink:
Ντεν έκω υπογκραφή καρντιά μου.
Άβαταρ μέλους
patounik
Site Admin

Δημοσίευσηαπό alejandro » 23.10.05, 10:54 am

Χαρη,

Δούλεψε!!!!!!! Σε ευχαριστώ πολύ!!!!! :wink:
Citius_Altius_Fortius
Άβαταρ μέλους
alejandro
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 23.10.05, 2:34 pm

Alejandro, Νίκο και Θέμη, νά'στε καλά για τα καλά σας λόγια.

Χ.

Υ.Γ. Αλε, είσαι στη Domus Academy; Nα ρωτήσω αν έχεις κάποια νέα για το τι γίνεται με το Interaction Design Institute που ήταν στην Ιβρέα και έρχεται σε σας; Έχει υπάρξει κάποια εξέλιξη;
Όταν βρεις το χρόνο μας γράφεις. Grazie tante!
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό alejandro » 23.10.05, 4:27 pm

Xάρη,

Ναι, ειμαι στη Domus.

Το πανεπιστήμιο Ivrea και η Domus Academy ανήκουν στη Τelecom Italia και η εταιρία αποφάσισε να συνχωνευσει τα δύο τμήματα. Εγω ειμαι στο Design οπότε δε ξέρω και πάρα πολλά. Απο όσα ξέρω και έχω δει λοιπόν:

Όντως γύρω στους 17 φοιτητές έχουν έρθει στη Domus εδώ και 3 βδομάδες. Ακόμα (δε ξέρω για το μέλλον) φαίνεται οτι οι δύο σχολές ειναι ανεξάρτητες παρόλο που συστεγάζονται (πρόσφατα είχαμε και χωροταξιακές ανακατατάξεις...). Ωστόσο όμως, ο υπεύθυνος του interactive design της Domus (Claudio Moderini.. πολύ καλός ), έχει κάποιο λόγο στους φοιτητές του Ivrea. Όμως ειναι μια μεταβατική κατάσταση. Έχουμε ήδη τους παλιούς φοιτητες του Ivrea περιμένουμα και τους καινούργιους (οι οποίοι προφανώς θα ειναι οι πρώτοι της Ivrea-Domus σχολής)...
Citius_Altius_Fortius
Άβαταρ μέλους
alejandro
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 23.10.05, 4:39 pm

Μάλιστα! Ευχαριστώ Alejandro.
Κράτα μας ενήμερους. Είχα επισκεφτεί το IDI στην Ιβρέα πριν από 3 χρόνια και μου είχε φανεί ένα νέο Bauhaus στην ψηφιακή εποχή. Μπορώ να σου πω πως λυπήθηκα λίγο, όταν έμαθα πως θα φύγει από την Ιβρέα για να πάει στο Μιλάνο, δεδομένου πως η μικρή πόλη στις πρόποδες των Άλπεων έμοιαζε λίγο με παραμύθι και είχε κάποια κοινά με το παρελθόν ανάλογων εκπαιδευτικών προσπαθειών.
Το πρόβλημα του IDI ήταν βέβαια πως - ενώ πάμπολλοι μεγάλοι σχεδιαστές πέρναγαν για διαλλέξεις και είχαν part time σχέση με το Ινστιτούτο - ελάχιστοι ήθελαν να μετακομίσουν μόνιμα στην Ιβρέα.

Tην Domus την γνωρίζω καλά από τη δική μου εποχή στο Μιλάνο. Θυμάμαι επισκέψεις μου εκεί τη χρησή εποχή που ο Μουνάρι έδεινε διαλλέξεις. Είναι αρκετά μπροστά το σχολείο σου σε πολλά πράγματα. Ειδικά στη Μόδα και το Industrial Design. Το merge με το IDI μπορεί να δώσει πολλά πράγματα νομίζω. Ειδικά, αν κρατηθεί το εξαιρετικά υψηλό επίπεδο των σπουδαστών που δεχόταν.

Saluti da Atene

X.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό alejandro » 23.10.05, 5:48 pm

Σχετικά πάλι με τα γράμματα και το χαρτομάντηλο...

Το τελικό αποτέλεσμα του παραπάνω tutorial, πως μπορώ να το κάνω να δείχνει σαν να ειναι bump (σαν να ειναι τα γράμματα φουσκωμένα ελαφρως προς τα έξω) και απο το ίδιο υλικό που ειναι και το χαρτομάντηλο??

ευχαριστώ/ grazie/ thank u/ spasiba/ merci
Citius_Altius_Fortius
Άβαταρ μέλους
alejandro
Member

Προσεκτική προετοιμασία Displation Map

Δημοσίευσηαπό tsevis » 23.10.05, 6:10 pm

Λοιπόν:
Η λογική των displation map είναι η εξής:
Ό,τι είναι πιο λευκό στο displation map μεγεθύνεται στο επίπεδο που εφαρμώζεις τον φίλτρο Displace. Έτσι μοιάζει να είναι πιο επάνω από τα υπόλοιπα.
Αντίθετα, ό,τι είναι πιο μαύρο σμικρύνεται και μοιάζει να είναι πιο πίσω.
Αυτό σημαίνει πως μπορείς να επεξεργαστείς την εικόνα σου, με τη χαρτοπετσέτα, στην ασπρόμαυρη εκδοχή της, μεγαλώνοντας το κοντράστ. Να έχεις δηλαδή περισσότερο έντονα λευκά και περισσότερο έντονα μαύρα. Θεωρητικά, ένας γρήγορος τρόπος για κάτι τέτοιο είναι να χρησιμοποιήσεις την εντολή Image->Adjustment->Levels. Σε αυτή πάτα το Auto στα δεξιά. Θα σου φέρει τα βελάκια των highlight και shadow στις άκρες του ιστογράμματος (threshold) της εικόνας σου. Μπορείς επίσης να συνεχίσεις τη διόρθωση μετακινώντας τα midtone (μεσαίο βελάκι) προς τα δεξιά ή αριστέρα, για να σκουρύνεις ή να ανοίξεις τoυς τόνους.

Δοκίμασε στη συνέχεια να δώσεις μεγαλύτερες τιμές από τις default 10 και 10 στα πεδία Horizontal και Vertical scale.

Για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, θα πρέπει να επεξεργαστείς επιμελώς το Displation Map σου με την εξής λογική:
Προσπάθησε χρησιμοποιώντας επιλογές και το εργαλείο Airbrush να αφαιρέσεις τις σκιές (αν υπάρχουν) από τις περιοχές που είναι πιο πάνω, δηλαδή πιο κοντά στο θεατή. Εφόσον οι σκιές είναι μαύρου χρώματος το πρόγραμμα θα σμικρύνει εκεί τα γράμματά σου, πράγμα που δεν το θέλεις. Κάνε δηλαδή ένα displation map, με πιο λευκά στο πάνω μέρος και πιο σκούρα σε ότι είναι πιο κάτω. Προσπάθησε να έχεις πάντα ομαλά περάσματα από τα λευκά στα μαύρα. Μην καταλήξεις δηλαδή σε κάτι πολύ κοντρασταρισμένο, όπου οι λευκές ή οι μαύρες περιοχές να είναι πολύ μεγάλες. Όσο πιο ομαλά είναι τα περάσματα από το άσπρο στο μαύρο τόσο πιο επιτυχημένο θα είναι το αποτέλεσμα.

ΠΡΟΣΟΧΗ!
Το Photoshop δεν είναι 3d πρόγραμμα!
Δεν μπορεί να εφαρμώσει τα γράμματα σε μια επιφάνεια με μεγάλες αποστάσεις βάθους. Η τεχνική αυτή λειτουργεί αρκετά ικανοποιητικά σε επιφάνειες, που μοιάζουν να έχουν ένα βάθος σχετικά μικρό.

Αν τώρα η επιφάνεια που θέλεις να εφαρμώσεις είναι πολύ ανομοιογενής και με μεγάλες διαφορές βάθους θα σου πρότεινα να δουλέψεις με μικρές επιλογές ανάλογα με το σημείο της χαρτοπετσέτας. Μπορείς δηλαδή να παραμορφώσεις κάποια σημεία, μεγεθύνοντάς τα και παραμορφώνοντάς τα, χρησιμοποιώντας το Edit->Free Tranform και τα Scale και Distort από αυτό.
Αν έχεις το CS2 μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Wrap που δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις και καμπύλες στις παραμορφώσεις σου.

Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να εξηγήσει κανείς την όλη τεχνική χωρίς εικόνες.
Αν θέλεις στείλε μου το αρχείο με τη χαρτοπετσέτα και τα γράμματα και θα προσπαθήσω να σου φτιάξω το Displation Map για να γίνω περισσότερο κατανοητός.

Αυτά για την ώρα.
Καλή επιτυχία.

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό alejandro » 23.10.05, 6:56 pm

Xαρη,

Σε ευχαριστώ! Το ψιλοκατάφερα!! πρέπει να "παίξω" λιγο με τις παραμέτρους αλλά όλα οκ!

Ευχαριστώ και πάλι!
Citius_Altius_Fortius
Άβαταρ μέλους
alejandro
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 23.10.05, 7:18 pm

Nά'σαι καλά!

Καλή συνέχεια. Μόλις βρω και κάποιο online tutorial με παραδείγματα και εικόνες θα σου το στείλω.

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό alejandro » 25.10.05, 1:59 am

Μια ερώτηση ακόμα....

Γιατί τα γράμματα στο photoshop μου βγαίνουν με pixels? Aκόμα και όταν δεν τα έχω επεξεργαστεί καθόλου.... :(

ευχαριστώωωωωω...
Citius_Altius_Fortius
Άβαταρ μέλους
alejandro
Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 25.10.05, 8:52 am

Ετοιμάσου φίλε για απάντηση 16σέλιδου σεντονιού + το πάπλωμα

Είμαι σίγουρος ότι ο Θέμης θα δώσει την πληρέστερη απάντηση, ανυπομονώ!
:D:D
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 25.10.05, 10:59 am

Γεια σου Αλέξανδρε.
Φοβάμαι πως δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς εννοείς.

- Σου βγαίνουν pixelized τα κείμενα μετά την εφαρμογή της τεχνικής;
Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, δοκίμασε να δουλέψεις σε μεγαλύτερη ανάλυση. Ενδεχομένως να έχεις πολύ μικρές αναλύσεις και με την όποια παραμόρφωση να χαλάνε τα γράμματα

- Μήπως βγαίνουν από την αρχή pixelized;
Τότε ίσως έχεις επιλέξει τη διαμόρφωση None στο drop down μενού της μεθόδου antialiased. Είναι το μενού, στην λωρίδα ρυθμίσεων, ίπλα στο μέγεθος των γραμμάτων. Μια απλή λύση είναι να αλλάξεις το None σε Smooth.

Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο. Αν θέλεις βοήθησέ μας λίγο.

Καλή σου μέρα και καλή συνέχεια

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 25.10.05, 11:41 am

αγαπητέ dps, νομίζω ότι η απάντηση του Χάρη για την συγκεκριμένη περίπτωση είναι super ! Δεν θα μπορούσα να προσθέσω κάτι άλλο.

Σου υπόσχομαι όμως μόλις βρω λίγο χρόνο (αυτή τη στιγμή πνίγομαι) να κάνω μια δημοσίευση, του γιατί πρέπει να αποφεύγουμε να γράφουμε κείμενα στο photoshop ! :)

καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 25.10.05, 12:01 pm

Έχεις δίκιο. Τον Χάρη δεν τον έχω συνηθίσει ακόμα, είναι θέμα χρόνου.

Πράγματι, το θέμα των κειμένων στο photoshop είναι πολύ αμαρτωλό. Αδυνατώ να καταλάβω γιατί υπάρχει η συνήθεια να γράφονται πολλά σε ένα πρόγραμμα που σχεδιάστηκε για άλλη δουλειά. Θέλει πολύ προσοχή και υπάρχουν παγίδες ακόμη και για τον έμπειρο χρήστη (μέσα στον πανικό τραβάς ένα logo που έχει χαμηλή ανάλυση, το ξεχνάς και μετα...)

Αν γνωρίζει κάποιος,
Εχω το photoshop 9 trial από το βιβλιαράκι του ram. Αν το εγκαταστήσω σε pc με ήδη εγκαταστημένο το 8, θα υπάρξει κάνένα πρόβλημα μετά την λήξη των 30 ημερών?
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 25.10.05, 12:22 pm

Επειδή έχω αγοράσει το CS2:
Οι οδηγίες έλεγαν να μην υπάρχει καμμία προηγούμενη έκδοση, εκτός αν γινόταν αναβάθμιση. ΔΕΝ ξέρω αν αυτό ισχύει και στην περίπτωσή σου. Πιστεύω όμως πως λογικά ΔΕΝ θα ισχύει. Διότι, είναι λογικό να έχεις το CS1 και να θέλεις να τεστάρεις το CS2.

Λογικά, αν δεν σου βγάζει κάποιο μήνυμα στην αρχή της εγκατάστασης, όλα θα είναι ΟΚ.
Εγώ έχω αφήσει στο σκληρό μου δίσκο και το CS1 και το CS2 και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Βέβαια η εγκατάσταση έγινε με το CS1 πρώτα το οποίο αναβαθμίστηκε στη συνέχεια σε CS2.
Για να είσαι σίγουρος, κάνε μια ερώτηση στα forum της Adobe. Γράψε πως έχεις το CS1 και θέλεις να τεστάρεις το CS2.

Όσο αφορά τα κείμενα στο Photoshop συμφωνώ με το Θέμη. Από την άλλη, νομίζω πως ο Αλέξανδρος, λογικά, θα ήθελε να φιάξει κάποιο εφέ και όχι να παραθέσει κάποιο μεγάλο κείμενο με μικρά γράμματα.

Χαιρετισμούς

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό alejandro » 25.10.05, 1:35 pm

dps, Themistokli kai Tsevis,

euxaritsw gia tis apanthseis! Xari, odws ta grammata emfanizontai me pixels prin kanw opoiodipote effect.. dhladh, otan grafw to keimeno... Logika oi apanthseis prepei na kaluptoun to problhma mou. 8a dokimasw otan paw spiti giati twra eimai sxolh.

Euxaristw kai palu!
Citius_Altius_Fortius
Άβαταρ μέλους
alejandro
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο VIII.I Software + Tutorials

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων