Κατασκευή χρωμάτων pantone από cmyk μελάνια..?

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Κατασκευή χρωμάτων pantone από cmyk μελάνια..?

Δημοσίευσηαπό Haniaman » 28.03.07, 10:29 am

Παιδιά θα σας ήμουν υπόχρεος πάρα πολύ αν με βοηθούσατε αναφέροντας μου εκτεταμένα και αναλυτικά πως να αναπαράγω ένα χρώμα pantone με μελάνια euro από τα βασικά τυπογραφικά cmyk. Για να γίνω κατανοητός, έχω την σκάλα της pantone color brige coated euro που μου μεταφράζει στο πλησιέστερο χρώμα από RGB,HTML σε cmyk με ποσοστά τις%.
Π.Χ. (φανταστικό χρώμα= c68 m76 y24 k9) τι εργαλεία θα χρησιμοποιήσω και που θα τα βρω? Αν μου προτείνετε κάποια ακριβά (είναι αποδεκτό και αυτό). Παρακαλώ όμως πείτε μου και κάποιον πρακτικό τρόπο ή όποιον τρόπο γνωρίζετε.
Ίσως με αυτή την σκάλα να πρέπει μετατρέψω τα ποσοστά ώστε το σύνολο cmyk να είναι 100% ή θα πέσω με αυτά τα ποσοστά που γράφει κοντά στο χρώμα?
Τι εργαλεία (που ίσως θα μπορούσα να κατασκευάσω)μου προτείνετε για να πετυχαίνω τα ποσοστά της μελάνης? Πως να το δοκιμάζω? με το δάχτυλο χτυπώντας στο σε illustration χαρτί?
Ευχαριστώ πάρα πολύ,
Θα σας είμαι υπόχρεος φιλικά Γιώργος. :?
Πάθος για γνώση και δημιουργία.
Haniaman
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 28.03.07, 2:05 pm

Γεια και χαρά φανταστικέ Γιώργο και καλωσόρισες
στην φανταστική, δημοκρατική, φιλειρηνική κοινότητά μας.

Τα μελάνια pantone έχουν φτιαχτεί για να διευρύνουν την γκάμα χρωμάτων που είναι δυνατόν να τυπώσει μια μέση μηχανή offset με τα μελάνια 4χρωμίας και έτσι εκ των πραγμάτων είναι αδύνατον να επιτύχεις ταύτιση ενός Cmyk και ενός Pantone μελανιού. Μοναδική εξαίρεση αποτελούν ορισμένα χρώματα που θα βρεί κανείς στην σκάλα Solid Coated με την ένδειξη Achievable in Cmyk και αυτό κάτω απο πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις (πάρα πολύ υψηλός αριθμός lpi στην δημιουργία της εκτυπωτικής μήτρας και καθαρή μηχανή).

Τώρα σχετικά με το να δημιουργήσεις ένα μελάνι από την πρόσμιξη των μελανιών 4χρωμίας το οποίο να πιάσει σαν απόδοση ένα Pantone μελάνι. Αυτό είναι αδύνατον. Το χρωματικό προϊόν μιας εκτυπωμένης επιφάνειας (θα δανειστώ τα ποσοστά που αναφέρεις) με C68 M76 Y24 K9 δεν σημαίνει ότι θα πασαλείψω το χαρτί μου με ένα κοκτέϊλ των 4 μελανιών στην συγκεκριμένη αναλογία, αλλά θα έχω επίστρωση των 4 χρωμάτων διαδοχικά, υπο μορφή κουκκίδας σε διαφορετικές γωνίες. Μάλιστα ακόμη και αν πας σε ένα κατάστημα γραφικών τεχνών, και αγοράσεις 4 κουτιά μελάνι τετραχρωμίας, αγοράσεις και ένα σετ χημικού και μετρήσεις τις ακριβείς ποσότητες και τις αναμείξεις το αποτέλεσμα θα είναι να πάρεις μια ωραιότητα λάσπη.

Ο τελευταίος λόγος που θα σε αποτρέψει να κάνεις το παραπάνω είναι ότι τα μελάνια pantone έχουν φτιαχτεί ΑΚΡΙΒΩΣ για να μην χρειαστεί να χρησιμοποιήσω 4 μελάνια για να καλύψω μια πλακάτη επιφάνεια. Γιατί να πας και να κάνεις το ανάποδο που είναι ασύμφορο χρονικά και οικονομικά?

¶ρα ότι και αν είναι αυτό που θες να κάνεις το ξεχνάς.
Αλλά αν επιτρέπεται τι είναι αυτό που θες να πειραματιστείς ?

Φιλικά,
Θεμιστοκλής
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Re: Κατασκευή χρωμάτων pantone από cmyk μελάνια..?

Δημοσίευσηαπό geomatag » 28.03.07, 9:26 pm

Haniaman έγραψε:Τι εργαλεία (που ίσως θα μπορούσα να κατασκευάσω)μου προτείνετε για να πετυχαίνω τα ποσοστά της μελάνης? Πως να το δοκιμάζω? με το δάχτυλο χτυπώντας στο σε illustration χαρτί?
Ευχαριστώ πάρα πολύ,
Θα σας είμαι υπόχρεος φιλικά Γιώργος. :?

Φίλε Γιώργο
Εργαλεία ειδικά για να φτιαξεις pantone μελάνια είναι μονο μία ζυγαριά ακριβείας "η οπόία ειναι ακριβή και δεν στη συμβουλεύω". Κατα τα άλλα χρησιμοποιείς μια ζυγαριά κινεζικής κατασκευής που πιάνει το 1 γραμμάριο.
Έπειτα, αν δείς στην σκάλα που έχεις, χρησιμοποιείς τα βασικά pantone μελάνια τα οποία θα στα προμηθεύσει ένας εμπορος μελανιών γραφικών τεχνων και κάνεις ανάμιξή κατα αναλογία όπως σου γράφει η σκάλα ¨αναφέρεται στην σκάλα σε pts δηλαδή parts(μέρη) η σε ποσοστά
πχ. 13 pts PANTONE Warm Red 65.0

Ας πάρουμε ενα χρώμα πχ το PANTONE 491 C

Στη παντονιέρα θα δούμε τα εξής:

PANTONE
491 C 13 pts PANTONE Warm Red 76.5
3 pts PANTONE Pro. Blue 15.0 (Process Blue εννοεί)
4 pts PANTONE Black 20.0

εννοεί 13 μέρη (είτε 1.3 γραμμάρια είτε 13 γραμμάρια ειτε 2χ13 ή 3χ13 αναλογικα ή 76.5% απο το συγκεκριμένο μελάνι για την συνολική ποσότητα του μελανιού που θέλεις δηλαδή συνολικο μελάνι 500 γραμμάρια αρα το 76.5% είναι (500 γραμμάρια χ 76.5)/100= τόσο απο το Warm Red
και ούτω καθε εξής.
Υπάρχει και η λύση να παραγγείλεις απο τον μελανά κατευθείαν το κωδικό τοπυ PANTONE και να σου το φέρει αυτούσιο σύνήθως ελάχιστο 1 κιλότο οποίο κυμαίνεται απο 18 εως 30 ευρώ το κιλό.
Βέβαια αν δεν εισαι τυπογράφος τα παραπάνω δεν σου χρειάζονται βάλε τα αντίστοιχα pantone στα αρχεία σου και τελειώνει η υπόθεση. Σίγουρα θα έχεις πιό ακριβή εκτύπωση από μια απλή τετραχρωμία αλλα θα είσαι και σχετικά πιό σίγουρος.

Φιλικά Γιώργος(geomatag)
φεύγωωωω, τώρα φεύγω....
Άβαταρ μέλους
geomatag
Member

Δημοσίευσηαπό Haniaman » 29.03.07, 5:35 pm

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά, ειλικρινά με έκαναν να επιβεβαιώσω κάποια πράγματα που ήξερα και να μάθω κάποια ακόμα.
Είμαι τυπογράφος, αν και η περισσότερη μου εμπειρία στην τυπογραφία είναι κάποια χρόνια ανεκμετάλλευτα στην σχολή Γραφικών Τεχνών της Αθήνας στο τμήμα τεχνολογίας (δεν κατάφερα για οικονομικούς λόγους να τελειώσω, καταλήψεις)και πολλά χρόνια σε (ρολού)κυλινδρική αμφίπλευρη μηχανή πνευματική offset Goss Community 20 πύργοι, τύπωνα εφημερίδες μόνο.
Τώρα προσπαθώντας να αφήσω την νύχτα τυπώνω σε μια 4χρωμη Roland άλλες εφημερίδες σε λευκό χαρτί .
Τυπώνω όμως και σε ένα GTO και μου στέλνουν δουλειές με πλακάτα χρώματα pantone.
Καταλαβένεις φίλε μου Θεμιστοκλή ότι άμα φτιάξω εγώ το χρώμα pantone από αυτά της τετραχρωμίας των 10ευρώ το κιλό μιας και ποτέ δεν ξοδεύω πολύ για 5000 flyer να φανταστείς μόνο 100γρ. Γλυτώνω 2-3 τσίγκους τα έξοδα φωτισμού τους κ΄ εμφάνισης όπως βέβαια και φιλμ. Γιατί να βγάλω 1000 κάρτες π.χ. με έξοδα 50 ευρώ αντί των 20 και να μοιραστούμε την διαφορά με τον πελάτη?
Γι‘αυτό ζητάω βοήθεια παιδιά και σας ευχαριστώ πολύ, όπως και εσένα geomatag, μακάρι να μπορούσα να σας κεράσω καφέ και να με διδάξετε και άλλα εμπειρικά θέματα και μη.
Φιλικά Γιώργος.
:)
Πάθος για γνώση και δημιουργία.
Haniaman
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 29.03.07, 5:39 pm

Και εμείς έχουμε να μάθουμε πολλά φίλε απο σένα.
Καλωσόρισες και πάλι και θα χαρούμε να μας γράψεις
την εμπειρία σου πάνω στις εφημεριδομηχανές.
Ειλικρινά, είναι ωραίο να έχουμε και τυπογράφους μαζί μας.
Να είσαι καλά. Καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό geomatag » 29.03.07, 6:34 pm

Haniaman έγραψε:Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά, ειλικρινά με έκαναν να επιβεβαιώσω κάποια πράγματα που ήξερα και να μάθω κάποια ακόμα.
Είμαι τυπογράφος, αν και η περισσότερη μου εμπειρία στην τυπογραφία είναι κάποια χρόνια ανεκμετάλλευτα στην σχολή Γραφικών Τεχνών της Αθήνας στο τμήμα τεχνολογίας (δεν κατάφερα για οικονομικούς λόγους να τελειώσω, καταλήψεις)και πολλά χρόνια σε (ρολού)κυλινδρική αμφίπλευρη μηχανή πνευματική offset Goss Community 20 πύργοι, τύπωνα εφημερίδες μόνο.
Τώρα προσπαθώντας να αφήσω την νύχτα τυπώνω σε μια 4χρωμη Roland άλλες εφημερίδες σε λευκό χαρτί .
Τυπώνω όμως και σε ένα GTO και μου στέλνουν δουλειές με πλακάτα χρώματα pantone.
Καταλαβένεις φίλε μου Θεμιστοκλή ότι άμα φτιάξω εγώ το χρώμα pantone από αυτά της τετραχρωμίας των 10ευρώ το κιλό μιας και ποτέ δεν ξοδεύω πολύ για 5000 flyer να φανταστείς μόνο 100γρ. Γλυτώνω 2-3 τσίγκους τα έξοδα φωτισμού τους κ΄ εμφάνισης όπως βέβαια και φιλμ. Γιατί να βγάλω 1000 κάρτες π.χ. με έξοδα 50 ευρώ αντί των 20 και να μοιραστούμε την διαφορά με τον πελάτη?
Γι‘αυτό ζητάω βοήθεια παιδιά και σας ευχαριστώ πολύ, όπως και εσένα geomatag, μακάρι να μπορούσα να σας κεράσω καφέ και να με διδάξετε και άλλα εμπειρικά θέματα και μη.
Φιλικά Γιώργος.
:)

Αγαπητέ Γίώργο καλωσόρισες
Μήν διστάσεις ποτέ να ρωτήσείς ή να μας φωτίσεις με τισ γνώσεις σου
Οπως λεέι και ο Θεμιστοκλής(ΚΑΤΙ ΜΕ ΨΑΡΙΑ ΛΕΕΙ. ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ AMA ΦΑΣ ΕΝΑ ΨΑΡΙ ΚΑΙ ΔΩΣΕΙΣ 2 ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕΙΟΝ ΕΝΑ :lol: :lol: :lol: θεμι πλάκα κάνω μην παρεξηγηθείς γιατί θα αυτοδιαγραφώ)

Αν μπορώ εγώ απο την πλευρά μου να βοηθήσω σε κάτι τεχνικό πολύ ευχαρίστως(αν γνωρίζω βέβαια)
Οσο για τα pantone παρε μια σκαλα βασικα παντον μελανια απο ενα μελανά και καλό κουραγιο :)
φεύγωωωω, τώρα φεύγω....
Άβαταρ μέλους
geomatag
Member

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 30.03.07, 12:59 am

Kάτι που μπορεί να σε βοηθήσει στην σταθερότητα των πειραματισμών σου Γιώργο, είναι οι μετρικές σύριγγες που χρησιμοποιούν τα μηχανήματα ανάμιξης στα χρωματοπωλεία.
Μίας και είναι εξωτερικά στο μηχάνημα, φαντάζομαι ότι θα διατίθενται και σαν ανταλλακτικά.

Να σου 'μαι ειλικρινής, δεν πιστεύω ότι θα καταφέρεις να αντιγράψεις χρώμα χωρίς καποιας μορφής ανάγνωση (σκάνερ, φασματογράφο(;), καταστήματα με χρώματα αυτοκινήτων).
Όχι βέβαια ότι θα σου αποδώσουν το αντίγραφο, αλλά θα είσαι κοντά.
Επίσης δεν είναι δυνατόν να γνωρίζεις την ανθεκτικότητα στο χρόνο αυτού που θα παράγεις.

Αν παρόλα αυτά το 'χεις βάλει σκοπό, επέτρεψέ μου να προτείνω την αντιγραφή των χρωμμάτων CMYK της pantone για ξεκίνημα, μιας και πολύ μεγαλύτερες ποσότητες καταναλώνονται και καλύτερη εκπαίδευση θα σου προσφέρουν για τη συνέχεια ΚΑΙ τα δείγματά σου θα χρησιμοποιούνται!

Σε αυτό που αναφέρεις "...να μοιραστούμε την διαφορά με τον πελάτη? ", νομίζω ότι το σκέπτεσαι λίγο βιαστικά.
Εσύ θα επενδύσεις για να κατακτήσεις αυτή τη γνώση, εσύ θα συντηρείς το όποιο στόκ και εξοπλισμό χρειάζεσαι, εσύ θα αφιερώνεις 10-30 λεπτά (το λιγότερο) για κάθε χρώμα και θα τα μοιραζόμαστε;!

Δέν είναι δίκαιο...

Αν εγώ χρεώσω 5ε πάνω και μοιραστούμε τη διαφορά (2,5ε ο καθένας), θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο, εσύ θα έχεις περισσότερο χρόνο να παράγεις ή να παίξεις με τα παιδιά σου, θα δίνουμε δουλειά σε τόσες οικογένειες εργαζομένων στην pantone... με λίγα λόγια θα κάνουμε τη ζωή μας φυσιολογική! :D

8)
Θέλω να σχεδιάσω τίτλους σε ταινία!!!
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων