Bοήήήήήηθεια με τις επιταγές.....!

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Bοήήήήήηθεια με τις επιταγές.....!

Δημοσίευσηαπό grafistakos » 25.05.07, 3:57 pm

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα την βοήθειά σας για κάτι, που δεν μου έχει ξανατύχει (και εύχομαι να μη συβμβεί και σε κάποιον από εσάς)..

Εχω έναν πελατάκο που τους τελευταίους 6 μήνες του έχω φιάξει αρκετές δουλειές. Η ιστορία με τις πληρωμές ως τώρα είχε ως εξής: Πήγαινα τα τιμολόγιά μου και στο τέλος κάθε μήνα μου έδινε μία επιταγή για του Αγίου $%#@@ ανήμερα. Σκεφτόμουν ότι δεν πείραζε, αφού θα τα έπαιρνα τα χρήματα αργά ή γρήγορα...
Εχω στην κατοχή μου 4 επιταγές και υπολοίπονται άλλες δύο, συνολικού ποσού περίπου στα 15.000 euro.
Eμαθα όμως από άτομο της εταιρείας του, ότι πάει για φούντο (!) και εχω αρχίσει να φοβάμαι για την "καλυπτικότητα" των επιταγών μου όταν έρθει η ώρα τους...
Μου είπαν ότι μπορώ να σπάσω τις επιταγές σε κάποια τράπεζα, να πάρω μετρητά (μείον 7% προμήθεια τράπεζας) και άμα σκάσει η επιταγή, θα κυνηγάει η τράπεζα αυτόν και όχι εμένα...
Ισχύει κάτι τέτοιο?
Είναι όντως τέτοιο το ποσοστό?
Και κυρίως: Ξέρει κάποιος τις ακριβείς διαδικασίες και κινήσεις που πρέπει να κάνουμε σε τέτοιες πριπτώσεις?

Περιμένω με αγωνία...
ευχαριστώ!
grafistakos
Junior Member

Δημοσίευσηαπό zero2one » 25.05.07, 4:08 pm

Ειναι διγραμμες οι επιταγες?
Staff έγραψε:Όταν παίζεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χάσεις, όταν δεν παίζεις δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να κερδίσεις.
:]-"
Άβαταρ μέλους
zero2one
Member

Δημοσίευσηαπό grafistakos » 25.05.07, 4:23 pm

Οχι. Είναι κανονικές, στο όνομά μου.
Αμα είναι δίγραμμες τι σημαίνει?
grafistakos
Junior Member

Δημοσίευσηαπό PAN » 25.05.07, 4:31 pm

Νομιζω πως αμα ειναι διγραμμες δεν μεταβιβαζονται - δλδ. ειναι προσωπικες!
Άβαταρ μέλους
PAN
Junior Member

Δημοσίευσηαπό grafistakos » 25.05.07, 4:34 pm

Α!
Ο.Κ. αυτό σημαίνει λοιπόν ότι μπορώ να τις δώσω στην τράπεζα..
Ισχύουν όμως όλα αυτά που μου είπαν?
grafistakos
Junior Member

Δημοσίευσηαπό notis » 25.05.07, 4:46 pm

Χωρις να θελω να σε ανησυχησω (διασταυρωσε το) αλλα νομιζω πως αν ανοιξεις πλαφον καταθεσης επιταγων στην τραπεζα, σε περιπτωση στραβης η τραπεζα κυνηγαει εσενα (αναγκαζοντας σε να κυνηγησεις με τη σειρα σου τον εκδοτη της επιταγης).
Για τον τοκο που σου κρατανε δεν ξερω (εχω να το κανω απο το 1995).

Επισης να τονισω πως το μονο αξιοπιστο χρεωγραφο στα χερια μας (νομικα παντα) ειναι η συναλλαγματικη.
Η επιταγη νομικα δεν σε καλυπτει, αλλα ολοι την προτιμαμε διοτι πονταρουμε πως ο αλλος ειναι επαγγελματιας και δεν τον συμφερει να χασει το μπλοκ του (αν μπει black list απο σφραγισμα επιταγης).
Δυστυχως στην περιπτωση σου αυτο δεν ισχυει αν παει για φουντο (χεστηκε αν χασει τελικα το μπλοκ του)

Με καθε επιφυλαξη τα ανωτερω
Σου ευχομαι καλη εξελιξη...
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό grafistakos » 25.05.07, 4:54 pm

Κοινως... την πάτησα!
Οι συναλλαγματικές τι είναι? Μπορώ να ζητήσω τα χρήματα που μου χρωστάει να τα πληρωθώ με τέτοιο τρόπο?
grafistakos
Junior Member

Δημοσίευσηαπό grafistakos » 25.05.07, 4:57 pm

Μου 'ρχεται να βάλω τα κλάματα... :cry: :cry: :cry: :pcthis
grafistakos
Junior Member

Δημοσίευσηαπό notis » 25.05.07, 5:21 pm

Μην κανεις ετσι, σου ειπα διασταυρωσε τα ολα αυτα πρωτα!
Συναλλαγματικη ειναι το κοινο γραμματιο.

Βρηκα το κατωθι το οποιο ειναι μερος δημοσιευσης του 2004

Κώδικας: Επιλογή όλων
Ερώτηση
Νομίζετε με τη δικαστική οδό θα μπορούσε κάποιος να πάρει πίσω τα χρήματα του προσκομίζοντας τις ακάλυπτες επιταγές στα δικαστήρια.
Απάντηση
Τα δικαστήρια θα επιβάλουν κάποια παραδειγματική ποινή τουλάχιστον ανάλογα με το ύψος του αδικήματος ύστερα από μια διαδικασία 5 χρόνων πρωτοδικείο εφετείο ο κατηγορούμενος πληρώνει ένα μικρό χρηματικό πρόστιμο και είναι ελεύθερος.
Δηλαδή για μια επιταγή των I5,000,000 δρχ ο κατηγορούμενος καθαρίζει με 500.000 δρχ.

Πηγη: http://www.bulls.gr/read_op.php?oid=625&mid=157
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό notis » 25.05.07, 5:29 pm

Καλα ε, αυτο κι αν ειναι! (απο το ιδιο site):

Θα σας αναφέρουμε όλη τη διαδικασία πως μπορεί κάποιος να πάρει τα χρήματα του πίσω έχοντας στα χέρια του μια ακάλυπτη επιταγή
Αφού επιβεβαιώσει η τράπεζα ότι δεν υπάρχουν χρήματα για την εξόφληση της επιταγής σφραγίζοντας την μέσα σε 7 ημέρες.
Στη συνέχεια την όλη υπόθεση την αναλαμβάνει δικηγόρος αφού έχετε κάνει μήνυση στον εκδότη της ακάλυπτης επιταγής.
Ύστερα από τρεις μήνες ο κατηγορούμενος θα πάρει μία ειδοποίηση να παρουσιαστεί στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα της περιοχής του (αυτές τις ειδοποιήσεις τις μοιράζει η αστυνομία φανταστείτε πόσοι αστυνομικοί απασχολούνται καθημερινά για αυτή τη δουλειά.
Ο κατηγορούμενος παρουσιάζεται στο αστυνομικό τμήμα όσο πιο καθυστερημένα μπορεί για να περνά ο καιρός ακόμη και μήνες τι στιγμή που δεν υπάρχει και μεγάλη πίεση
Ο αστυνομικός ρωτά τον κατηγορούμενο γιατί κύριε δεν πλήρωσες την επιταγή! Κύριε αστυνόμε έχω την πρόθεση να πληρώσω αλλά πολλές υποχρεώσεις και οι δουλείες δεν πάνε και τοσο καλά
Αστυνομικός: καλά παιδί μου πήγαινε!
Μετά από ένα χρόνο ή ακόμη μετά από 2 χρόνια καθορίζεται η πρώτη δικάσιμος
Στο δικαστήριο

Πρόεδρος γιατί κύριε δεν πληρώσατε την επιταγή
Κατηγορούμενος! Κύριε πρόεδρε πολλές υποχρεώσεις οι δουλειές δεν πάνε και τόσο καλά παιδιά κ.λ.π. Θέλω να πληρώσω δεν αρνούμαι το χρέος μου. Επίσης κ. πρόεδρε η επιχείρηση μου πτώχευσε την ανέλαβε διαχειριστής πτωχεύσεως και όπως βλέπετε δεν σημείωσε καμία ατασθαλία εκ μέρους μου εις βάρος της επιχείρησης μου
Αλλά η επιχείρηση αδυνατεί να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις της σας προσκομίζω και τη χαρτί βεβαίωσης πτωχεύσεως μια καθαρή πτώχευση χωρίς δόλο.
Πρόεδρος: Πολύ ωραία αυτά που μας λέτε είναι νόμιμα δεν διαφωνούμε, αλλά είστε προσωπικά υπεύθυνος γ`αυτές τις ακάλυπτες επιταγές μολονότι ήταν μέρος της επαγγελματικής δραστηριότητος και η ακάλυπτη επιταγή είναι ποινικό αδίκημα.
Κατηγορούμενος: Δηλαδή κ. πρόεδρε έπρεπε να το ξέρω όταν ξεκίνησα την επαγγελματική μου δραστηριότητα η πετυχαίνω ή πάω φύλακη, όπως όλοι οι αποτυχόντες…
Πρόεδρος: μμμμ…………
Κατηγορούμενος: Κ. πρόεδρε αυτή τη στιγμή δεν μπορώ μου απαγορεύεται από το νόμο να κάνω καμία εμπορική δραστηριότητα λόγω πτώχευσης, πως θα πληρώσω τα χρέη τα οποία είναι μεγάλα.
Πρόεδρος: Έχετε ακίνητη περιουσία
Κατηγορούμενος: Όχι
Πρόεδρος: Δυο χρόνια φυλακή για την έκδοση επιταγής των 100.000 Ευρώ την οποία αδυνατείτε να πληρώσετε.
Κατηγορούμενος: Ευχαριστώ
Στη συνέχεια ο κατηγορούμενος σε συνεννόηση με το δικηγόρο του κάνει έφεση και μετά από δύο χρόνια ο κατηγορούμενος αλλά αυτή τη φορά στο εφετείο

Στο Εφετείο

Πρόεδρος: Γιατί παιδί μου δεν πλήρωσες την επιταγή
Κατηγορούμενος: Τα ίδια κ. πρόεδρε έχω την πρόθεση αναγνωρίζω το χρέος μου
Πρόεδρος: Ψυχρά δυο χρόνια φυλακή για την ακάλυπτη επιταγή
Ο Κατηγορούμενος συζητά με τον δικηγόρο του και τώρα τι γίνεται θα πάω φυλακή. Δικηγόρος όχι βέβαια θα πληρώσεις 1.000 Ευρώ και καθάρισες δηλαδή καθαρίσαμε και με τα 100.000 που χρωστάμε σε επιταγές, βεβαίως αφού πληρώσεις και την αμοιβή μου.
Ο μηνυτής βλέπετε πλήρωσε την ταλαιπωρία του έχασε επιπλέον από αυτά που περίμενε νόμιμα να εισπράξει
Κατηγορούμενος: Δηλαδή θα μπορούσα να υπογράψω συνέχεια αν είχα ένα μπλοκ επιταγών χωρίς κανένα δισταγμό
Δικηγόρος : Δεν απαντώ
:shock:
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό tsevis » 25.05.07, 6:12 pm

Φίλε grafistakos, αν πιστεύεις πως ο τύπος πάει για φούντο μην εξαργυρώσεις με τίποτε την επιταγή. Η τράπεζα κυνηγάει εσένα. Άσε που το πιο πιθανόν είναι να μην σου δώσουν τόσα χρήματα, εφόσον οι τράπεζες δίνουν αρχικά ένα μικρό ππλαφόν ανά πελάτη κι ύστερα ελέγχουν κάποιον πελάτη σου για να σου το ανεβάσουν. Αποκλείεται σοβαρή τράπεζα να σου προεξοφλούσε επιταγές 15.000 Ευρώ από ένα πελάτη με το καλημέρα.

Δυστυχώς, αν ο τύπος πάει για φούντο και πτωχεύσει μάλλον θα χάσεις τα χρήματά σου. Αν μάλιστα έχεις κόψει τιμολόγια θα έχεις πληρώσει και το ΦΠΑ από την τσέπη σου και θα φορολογηθείς για αυτά που δεν έχεις πάρει.
Αν έχεις κόψει τιμολόγεια, αυτό είναι απόδειξη πως σου ωφείλονται τα χρήματα. Κοίτα να μιλήσεις μαζί του και προσπάθησε να πάρεις ό,τι μπορείς.

Μια γενική συμβουλή πάντως είναι να μην ξεκινάς μια συνεργασία με πολλά χρήματα με κάποιον άγνωστο. Να κάνεις πρώτα μία μικρότερη δουλειά, να βλέπεις αν πληρώνεται και μετά πας στην επόμενη.

Φυσικά έχεις τη συμπάθειά μας.
Αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα, να σου πω πως έχουμε χάσει όλοι μας χρήματα με αυτό τον τρόπο.

Καλό ΣΚ.

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό grafistakos » 26.05.07, 5:53 pm

Μάλιστα!
Και χρεωμένος και δαρμένος ο γραφιστάκος!

Πραγματικά στεναχωριέμαι, γιατί τον τύπο τον ξέρω 3 χρόνια (κάνοντας μικρο-δουλειές του)... και φέτος που αποφασίσαμε να δοκιμαστούμε σε άλλο level, μας τα φόρεσε! Τις προηγούμενες δουλειές τις έχω πληρωθεί, και φυσικά εχω κόψει τιμολόγια για όλο αυτό το χρέος, αφού μόνο έτσι μπορούσα να μπω στην λίστα του λογιστηρίου του για τις πληρωμές..

Αν με δείτε στο Σύνταγμα με ταμπέλα "ΠΛΗΡΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΟ ΤΕΒΕ, ΤΟ ΦΠΑ, ΤΟ ΝΟΙΚΙ, ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΑΙΡΕΙΣΤΕ" παρακαλώ μη με προσπεράσετε!!!
grafistakos
Junior Member

Δημοσίευσηαπό grafistakos » 26.05.07, 5:55 pm

Οπως και να έχει, σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας...
grafistakos
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sax » 27.05.07, 10:03 am

grafistakos έγραψε:Μάλιστα!
Και χρεωμένος και δαρμένος ο γραφιστάκος!

Πραγματικά στεναχωριέμαι, γιατί τον τύπο τον ξέρω 3 χρόνια (κάνοντας μικρο-δουλειές του)... και φέτος που αποφασίσαμε να δοκιμαστούμε σε άλλο level, μας τα φόρεσε! Τις προηγούμενες δουλειές τις έχω πληρωθεί, και φυσικά εχω κόψει τιμολόγια για όλο αυτό το χρέος, αφού μόνο έτσι μπορούσα να μπω στην λίστα του λογιστηρίου του για τις πληρωμές..
Αγαπητε grafistako, ειμαστε μερος της αγορας, αρα εισπρατουμε τα κακα της οπως και τα καλα της.
Ειναι αλλο πραγμα το να φας προσχεδιασμενο φεσι και αλλο επειδη χρεοκωπησε ο πελατης σου.
Η διαφορα αναμεσα στις δυο περιπτωσεις ειναι πολυ μεγαλη.
Επισης, μη προτρεχεις. Μπορει και να τα καταφερει... Μια φημη ακουσες και σιγουρα αυτος που τη μετεφερε
ουτε στην τσεπη του ειναι ουτε και τα σχεδια του μπορει να ξερει.
Περιμενε να δεις, αφου αλλωστε -οπως σου ειπαν και τα παιδια- τιποτε αλλο δεν μπορεις να κανεις.
sax
Member

Δημοσίευσηαπό grafistakos » 28.05.07, 7:52 pm

Φίλε sax,

εχω την αισθηση ότι ειναι και λίγο "προσχεδιασμένη" η χρεωκοπία του.. αφού ήδη ακούγεται ότι σκοπεύει να ανοίξει την επόμενη μέρα ξανά (σε άλλο όνομα) την εταιρεία του... Οποτε δεν τίθεται θέμα για το εάν θα τα καταφέρει ή οχι!

Ετσι και γίνει κάτι τέτοιο, θα τον βγάλω σημαία στο vcdc και όπου αλλού μπορώ, για να προλάβω τον οποιονδήποτε που θα θελήσει να συνεργαστεί μαζί του (μιλάμε για αρκετά μεγάλο όνομα - γι'αυτό και με πείθει η ιστορίαμε την εικονική χρεωκοπία).

Αυτά... πάω στο συντριβάνι του Συντάγματος να μαζέψω κανένα ευρώ από όσους χάζεψαν και κάνουν ευχες!
grafistakos
Junior Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 28.05.07, 9:55 pm

Αγαπητά Grafistako, όλες οι επιταγές είναι "πληρωτέες επί τη εμφανίση" που σημαίνει ότι ανεξάρτητα από την ημερομηνία "πληρωμής" εάν τις προσκομίσεις στην τράπεζα (εννοείται νωρίτερα), αυτή υποχρεούται να στις πληρώσει, εφόσον υπάρχει υπόλοιπο στο λογαριασμό του. Κάνοντας αυτή τη διαδικασία αν δεν πληρωθείς μπορείς να τις "σφραγίσεις" και να προχωρήσεις σε διαταγή πληρωμής. Εάν οι υποψίες σου είναι βάσιμες, τουλάχιστον θα πάρεις σειρά προτεραιότητας. Για περισσότερες πληροφορίες και 100% τεκμηριωμένες ενέργειες, συμβουλέψου άμεσα ένα δικηγόρο. ¨Ετσι και αλλιώς θα τον χρειαστείς, τουλάχιστον για να επιδικάσεις την επισφάλεια.
Περιττό να σου πω βέβαια, ότι άμα ξεκινήσεις αυτή τη διαδικασία, είτε βάσιμα είτε αβάσιμα, χαιρέτα τον πελάτη.
Καλή επιτυχία
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό marvin the martian » 29.05.07, 4:48 pm

grafistakos έγραψε:Φίλε sax,

εχω την αισθηση ότι ειναι και λίγο "προσχεδιασμένη" η χρεωκοπία του.. αφού ήδη ακούγεται ότι σκοπεύει να ανοίξει την επόμενη μέρα ξανά (σε άλλο όνομα) την εταιρεία του... Οποτε δεν τίθεται θέμα για το εάν θα τα καταφέρει ή οχι!

Ετσι και γίνει κάτι τέτοιο, θα τον βγάλω σημαία στο vcdc και όπου αλλού μπορώ, για να προλάβω τον οποιονδήποτε που θα θελήσει να συνεργαστεί μαζί του (μιλάμε για αρκετά μεγάλο όνομα - γι'αυτό και με πείθει η ιστορίαμε την εικονική χρεωκοπία).

Αυτά... πάω στο συντριβάνι του Συντάγματος να μαζέψω κανένα ευρώ από όσους χάζεψαν και κάνουν ευχες!

Οι επιταγές είναι εκδοθείσες από αυτόν ή από την εταιρεία του??? Δηλαδή κάτω αριστερα γράφει με χρέωση του λογαριασμού μου ........... και το όνομά του ή το όνομα της εταιρείας του???
Άβαταρ μέλους
marvin the martian
Member

Δημοσίευσηαπό sax » 29.05.07, 5:46 pm

christosvcdc έγραψε:Αγαπητά Grafistako, όλες οι επιταγές είναι "πληρωτέες επί τη εμφανίση" που σημαίνει ότι ανεξάρτητα από την ημερομηνία "πληρωμής" εάν τις προσκομίσεις στην τράπεζα (εννοείται νωρίτερα), αυτή υποχρεούται να στις πληρώσει, εφόσον υπάρχει υπόλοιπο στο λογαριασμό του. Κάνοντας αυτή τη διαδικασία αν δεν πληρωθείς μπορείς να τις "σφραγίσεις" και να προχωρήσεις σε διαταγή πληρωμής.
Ναι μεν οι επιταγες ειναι "πληρωτέες επί τη εμφανίση" τυπικα, ομως δεν ειναι -δυστυχως- ουσιαστικα.
Δεν προκειται η τραπεζα να σφραγισει επιταγη πριν την ημερομηνια ληξης και ποτε δικαστηριο δεν εχει δικαιωσει τετοια περιπτωση.
Ουτε και χρηματα υπαρχει περιπτωση να εχει στον λογαριασμο του. Οχι μονο αυτος, αλλα κανεις.
Μην παραπλανουμε τον κοσμο...
Ασε που αν "τρεξεις" τραπεζα -ουσιαστικα την τραπεζα θα ενοχλησεις- εχεις μπει στη μαυρη λιστα των τραπεζων και την οποια μελλοντικη συνεργασια -με την οποιαδηποτε- ξεχνα την.
sax
Member

Δημοσίευσηαπό sax » 30.05.07, 10:27 am

Θεωρω, οτι αυτο που εγινε εδω ειναι πολυ σοβαρο και πρεπει να μας βαλει σε σκεψεις.
Δεν πιστευω οτι ο christosvcdc σκοπιμα παραπληροφορησε τον gragistako. Ομως το εκανε.
Θα πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι στις συμβουλες που δινουμε.
Καλυτερα -πολλες φορες- να μην λεμε τιποτε. Ειδικα σε σοβαρα θεματα οπως αυτο που κουβεντιαζουμε.
Οπως και αυτοι που ειναι δεκτες συμβουλων θα πρεπει να φιλτραρουν πολυ καλα αυτην που τους δινουν.
Δεν εχουμε ιδεα ποιος μας τη δινει, ποσο σχετικος ειναι και τι σκοπο μπορει να εχει.
sax
Member

Δημοσίευσηαπό Blind » 30.05.07, 11:18 am

Καλημέρα κι απο μένα!

Δεν θεωρώ ότι ο christosvcdc παραπλάνησε κάποιον... Αυτό που λεει είναι σωστό. Τουλάχιστον όσον αφορά την πληρωμή της επιταγής πριν την ημερομηνία που αναγράφεται πάνω σε αυτή. Εχω μια πολύ πρόσφατη περίπτωση που έγινε ακριβώς ετσι. Υπήρχε επιταγή που είχε αναγραφόμενη ημερομηνία πληρωμής 12.05.2007 και εισπράχθηκε στις 02.05.2007. Βεβαια αυτό εγινε καταλάθος αλλά αυτό που κατάλαβα είναι αυτό που είπε ο christosvcdc. Η τράπεζα πρέπει να πληρώσει την επιταγή αν υπάρχει υπόλοιπο. ¶τυπα βέβαια θα έπρεπε να ενημερώσει ο ταμίας ότι δεν είναι στην σωστή ημερομηνία.

Τώρα να σφραγιστει η επιταγή πριν την ημερομηνια πληρωμης δεν ξέρω αν γινεται αλλα βασικά δεν ξέρω αν είναι δεοντολογικο... Να μου πεις είναι δεοντολογικό να βαρέσει κανόνι ο άλλος με τα δικά σου λεφτά...; :?

Να παρακαλάμε όλοι η φιλη μας να έχει καλά ξεμπερδέματα και να μην τυχει ποτέ σε κανέναν κάτι τέτοιο... Ειμαι σιγουρός ότι η διαδικασία των δικαστηρίων είναι ιδιαίτερα επίπονη, και σχεδόν σίγουρος ότι δεν έχει αντίκρισμα... :cry:
From dream to dream
we have always been
like an ever flowing stream..
Άβαταρ μέλους
Blind
Junior Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων