ΠΟΣΑ MBPS (ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ) ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΑΣΩ?

Διαδικτυακή ασφάλεια + λογισμικό, προβλήματα, νέα, σύνδεση στο διαδίκτυο & κόστος, hardware, δίκτυα.

ΠΟΣΑ MBPS (ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ) ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΑΣΩ?

Δημοσίευσηαπό isikol » 31.05.07, 11:33 pm

Καλησπέρα σε όλους..

ενα μέλος απο το φόρουμ, πρίν λίγες μέρες είχε γράψει το εξής:

Το δις εξαμαρτείν... Ποια 10mbps βρε Ισίδωρε!!
Όπως λένε οι ειδικοί, αυτές οι ταχύτητες είναι αδύνατον να υπάρξουν στις υπάρχουσες γραμμές εκτός κι αν είσαι απέναντι από κάποιο dslam και δεν υπάρχει άλλος χρήστης σε ακτίνα 5χλμ

προβληματίστηκα που δέν υπήρχε κάποιος πρακτικός τρόπος να πείσω κάποιον, οχι μόνο οτι μπορείς να πιάσεις 10mbps....αρα, αξίζει τον κόπο να πάς σε έναν εναλακτικό, αλλα ακόμα περισσότερα mbps.....

ιδού ο τρόπος να διαπιστώσετε έυκολα άν η γραμμή σας σηκώνει "γρήγορο" ιντερνετ:

α) στις επιλογές του μόντεμ σας σίγουρα έχετε δεί, στις ρυθμίσεις του adsl σας κάτι πληροφορίες σάν και αυτές....

Uptime: 0 days, 0:32:05
Modulation: G.992.5 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 4.095
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 6,48 / 157,87
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 7,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,0 / 20,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 28,5 / 26,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 2 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 686 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 24
HEC Errors (Up/Down): 0 / 9

ας υποθέσουμε οτι όλες είναι αχρηστες πλήν αυτης που εχω κάνει μεγαλύτερα γράμματα.....

τι συμβαίνει τώρα:

αυτός είναι ο θόρυβος της γραμμής σας.....

αν διαιρεθεί με τον αριθμό 13,81...μπορείτε θεωρητικά να βρείτε σε τι απόσταση βρίσκεται το dslam σας....

σε εμένα λοιπόν ισχύει.....

20,5/13,8=1,48 χιλιόμετρα....

σε αυτό εδώ το λινκ..μπορείτε να δείτε τί ταχυτητες πιάνετε....

http://whatismyspeed.interwebit.com/demo/index.php

πρακτικά ισχύουν τα εξής:

ADSL (1999)

Ταχύτητες : Downstream φτάνει τα 8 Μbps και Upstream 1 Μbps στο 1.5 χμ από το DSLAM.

ADSL2 (2002)

Ταχύτητες : Downstream φτάνει τα 12 Μbps και Upstream 1 Μbps στα 2.5 χμ από το DSLAM.

ADSL2+ (2003)

Ταχύτητες : Downstream φτάνει τα 24 Μbps και Upstream 3.5 Μbps στο 1.5 χμ από το DSLAM.

οπότε, πρακτικά πλέον, απο τη στιγμή που εχω την τύχη να βρίσκομαι μόλις 1,5 χιλιόμετρα μακρυά απο το dslam (κεντρο) της περιοχής μου, μπορώ άνετα να πιάσω τα 24mbps.....!!!!!!

κάντε μια δοκιμή και με τη δική σας γραμμή και πείτε μου αποτελέσματα:

:D :D :D :D

υ.γ. ελπίζω να βοήθησα να ξεκαθαριστεί το τοπίο κάπως.....
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Re: ΠΟΣΑ MBPS (ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ) ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΑΣΩ?

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 31.05.07, 11:36 pm

isikol έγραψε:[...]
οπότε, πρακτικά πλέον, απο τη στιγμή που εχω την τύχη να βρίσκομαι μόλις 1,5 χιλιόμετρα μακρυά απο το dslam (κεντρο) της περιοχής μου, μπορώ άνετα να πιάσω τα 24mbps.....!!!!!!
[...]

:shock: να έρθω να μείνω σπίτι σου? lol
xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 31.05.07, 11:46 pm

εμένα βγαίνει 12.0, οπότε είμαι σε απόσταση 0.8 χιλιόμετρα από το δικό μου dslam (δικό μου!, lol, ψύχωση)

ADSL
8000 Kb/s

ADSL2
12000 kb/s

ADSL2+
22684 kb/s

:shock: :D
xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 31.05.07, 11:48 pm

τυχεράκια xhybridfish!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

αντε...ώρα για αναβάθμιση, ΑΦΟΒΑ ΠΛΕΟΝ!!!! :lol: :lol: :lol:

να ερθω εγω να μείνω στο δικό σου? :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 31.05.07, 11:54 pm

lol

σνιφ, η forthnet ΑΚΟΜΑ να κάνει διαθέσιμο το 2play στην περιοχή μου.
οπότε έχω μέλλον μέχρι να κάνω αναβάθμιση, βασικά περιμένω λίγο να στανιάρουν οι υπηρεσίες όλων των εταιριών και μετά αφού διαβάσω τα crash tests, τότε να αλλάξω κάτι (βαριέμαι και τις διαδικασίες) :D

τουλάχιστον με αυτό το τεστ που μας έδωσες, θεωρητικά η γραμμή είναι οκ!, thanks! :D
xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό cave » 01.06.07, 1:31 am

xhybridfish έγραψε:βασικά περιμένω λίγο να στανιάρουν οι υπηρεσίες όλων των εταιριών και μετά αφού διαβάσω τα crash tests, τότε να αλλάξω κάτι (βαριέμαι και τις διαδικασίες) :D

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις.

Έχω 2play στην Καλλιθέα (0,5 km περίπου από τα κεντρικά τους... δεν έκανα ακόμα το τεστ σου isikol). Έχω αρκετά ικανοποιητικές ταχύτητες, αναλόγως από που κατεβάζω, αλλά μέχρι να ολοκληρωθεί η σύνδεση, είδα κι έπαθα. Από τη στιγμή που έγινε όμως είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Γενικά η εξυπηρέτηση πελατών και το εμπορικό τμήμα (περισσότερο) και η τεχνική υποστήριξη (λιγότερο) της forthnet αυτή τη εποχή είναι χάλια... τουλάχιστον κατάφερα να πάρω κάποια αποζημίωση πίσω για τις πρώτες 15 μέρες που δεν είχα ιντερνετ, μετά φυσικά από 3 επισκέψεις στα γραφεία τους και σπάσιμο νεύρων...

Γιαυτό συμφωνώ μαζί σου πως καλό είναι να όντως να περιμένεις να "καταλαγιάσει" λίγο ο χαμός που γίνεται αυτό τον καιρό και να ομαλοποιηθούν οι υπηρεσίες τους (αυτό βέβαια μπορεί να πάρει χρόνο).

Πάω να κάνω το τεστ και επανέρχομαι να σας πω αποτελέσματα...
Άβαταρ μέλους
cave
Member

Δημοσίευσηαπό cave » 01.06.07, 1:49 am

Theoritical...

6db θορυβος=> απόσταση=0,434 km (!!!!!!)
οπότε με ADSL2, πιάνω τα 12...

...όλα αυτά όμως θεωρητικά... πρακτικά καλύτερα να μην ξέρω... προτιμώ να ζω το "όνειρο" ( :D :D :D :D )

Σας προλαβαίνω όλους... το σπίτι μου παιδιά δεν έχει πολύ χώρο, οπότε θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας (οι κυρίες φυσικά προηγούνται... :lol: :oops: :lol: :oops: :lol: :oops: :lol: :oops: :lol: :oops: )
Άβαταρ μέλους
cave
Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 01.06.07, 5:07 pm

cave έγραψε:Theoritical...

6db θορυβος=> απόσταση=0,434 km (!!!!!!)
οπότε με ADSL2, πιάνω τα 12...

...όλα αυτά όμως θεωρητικά... πρακτικά καλύτερα να μην ξέρω... προτιμώ να ζω το "όνειρο" ( :D :D :D :D )

Σας προλαβαίνω όλους... το σπίτι μου παιδιά δεν έχει πολύ χώρο, οπότε θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας (οι κυρίες φυσικά προηγούνται... :lol: :oops: :lol: :oops: :lol: :oops: :lol: :oops: :lol: :oops: )

σε ποια περιοχή βρίσκεσαι...?
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό cave » 01.06.07, 6:32 pm

Καλλιθέα, 3 δρόμους πίσω από τη Συγγρού (το γράφω και πιο πάνω...)

Γιατί?
Άβαταρ μέλους
cave
Member

Δημοσίευσηαπό spilios » 01.06.07, 7:39 pm

Γειτονιά δηλαδή…
Αγ. Πάντες μένω εγω………… :shock:
MacPro 2x2.4GHz 6-Core Intel Xeon - MacMini 2.4GHz - MacBook Pro 2.53GHz
Άβαταρ μέλους
spilios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό cave » 01.06.07, 8:48 pm

Και συνονόματοι (κι εγώ Σπήλιος...τα 'χαμε πει και σε πμ) και γειτονες????? (η παλια μου γειτονια ηταν ακριβως εκει... τωρα μένω Δημοσθενους και Δαβακη)

...πολλες συμπτώσεις... λες να ειμαστε το ιδιο προσωπο και να μην το εχουμε παρει ειδηση... :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
cave
Member

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 02.06.07, 7:55 am

super! thanks για το feedback cave! :D :D
xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 03.06.07, 11:24 am

cave έγραψε:Καλλιθέα, 3 δρόμους πίσω από τη Συγγρού (το γράφω και πιο πάνω...)

Γιατί?

γιατί...χαχαχαχα :lol: 6db θόρυβο...πρώτη φορά ακούω.....είσαι chief!!!!
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό cave » 03.06.07, 6:58 pm

isikol έγραψε:
cave έγραψε:Καλλιθέα, 3 δρόμους πίσω από τη Συγγρού (το γράφω και πιο πάνω...)

Γιατί?

γιατί...χαχαχαχα :lol: 6db θόρυβο...πρώτη φορά ακούω.....είσαι chief!!!!

Για όλα υπάρχει μια πρώτη φορά που λέει και το ρητό... 400m από το dslam είναι αυτά... το ήξερα πως ήμουν κοντά, αλλά όχι και τόσο... :D :D :D

(Προσέξτε παιδιά μόνο μην με "ματιάσετε"... κάνω την προσευχή μου να μην παρουσιαστούν τεχνικά προβλήματα και χρειαστώ την τεχνική τους εξυπηρέτηση... θα βάλω και χάντρα στο ρουτεράκι :lol: :lol: :lol:)
Άβαταρ μέλους
cave
Member

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 03.06.07, 7:32 pm

ωραία, εφόσον δεν προσφέρθηκε καμία κυρία μέχρι στιγμής, παίρνουμε προτεραιότητα να έρθουμε με τον isi να μείνουμε στο σπίτι σου LOL :lol: :lol:
xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό cave » 03.06.07, 11:39 pm

Άντε κορίτσια τι κάνετε???? Θα πλακώσουν οι μαντραχαλάδες κι άντε να βρω άκρη μετά! Άντε γιατί θα στείλω καμιά φωτο και θα τραβάτε τα μαλλιά σας για την ευκαιρία που χάσατε... (σορρυ για το spamming). :oops: :oops: :oops:

Σοβαρά τώρα, έχει σκοπό κάποιος άλλος να κάνει το τεστ να δούμε τι παίζει τελικά και πόσο αντικατοπτρίζει την αλήθεια? Γιατί σε αρκετές περιπτώσεις αμφιβάλω αν μου "προσφέρεται" η ταχύτητα που αγόρασα και που μου δείχνε το τεστ. Ξέρει κανείς κάποιο τεστ που να σου δίνει αποτελέσματα για τις πραγματικές σου ταχύτητες? (Γνωρίζω ότι αυτό που μου έχει υποσχεθεί είναι το μαξιμουμ δυνατό, αλλά κάποιο τεστ που να βάζει μέσους όρους ή κάτι παρόμοιο??? ...είμαι καινούριος adsl user και έχω ολίγον από "μαύρα μεσάνυχτα"... )
Άβαταρ μέλους
cave
Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 04.11.07, 10:04 pm

UPDATED!!!! :D :D :D :D

Αν θελετε να μάθετε σε τι επίπεδα βρίσκεται η γραμμή σας και πόσο περίπου ταχύτητα αντέχει να σηκώσει...πρίν προβείτε σε συμβόλαιο με κάποια εταιρεία, κάντε αυτό το πείραμα που ανέφερα στην αρχή του πόστ ....τώρα......

ΠΙΟ ΑΠΛΟΠΟΙΗΜΕΝΟ

8)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 05.11.07, 10:07 am

λοιπον....επι καποιους μηνες πληρωναμε στο σπίτι 8Mbit. Δεν πιαναμε ουτε 1,5 download, τσεκαρισμενο πολλες φορες με πολλους τροπους κ διαφορετικες μερες και ωρες....αποφασισαμε λοιπον αφου δε τα πιαναμε που δε τα πιαναμε, ε να μη μας πιανει και τον πισινο ο οτε, το κατεβασαμε σε 4!
Και ώ θαυμα!!!!!ώ θεοι του Ολύμπου!!!!! με 4Mbit πιανουμε κανα τριαρι upload!!!!!! Τωρα ποιος θα μπορεσει να μου το εξηγησει?????? :shock: :shock: :shock:
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 05.11.07, 10:43 am

VaLKyRiE έγραψε:λοιπον....επι καποιους μηνες πληρωναμε στο σπίτι 8Mbit. Δεν πιαναμε ουτε 1,5 download, τσεκαρισμενο πολλες φορες με πολλους τροπους κ διαφορετικες μερες και ωρες....αποφασισαμε λοιπον αφου δε τα πιαναμε που δε τα πιαναμε, ε να μη μας πιανει και τον πισινο ο οτε, το κατεβασαμε σε 4!
Και ώ θαυμα!!!!!ώ θεοι του Ολύμπου!!!!! με 4Mbit πιανουμε κανα τριαρι upload!!!!!! Τωρα ποιος θα μπορεσει να μου το εξηγησει?????? :shock: :shock: :shock:

εγω θα στο εξηγήσω αν μου εξηγήσεις τι εννοείς "κανα τριάρι upload"???? :wink:
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 05.11.07, 11:14 am

VaLKyRiE έγραψε:λοιπον....επι καποιους μηνες πληρωναμε στο σπίτι 8Mbit. Δεν πιαναμε ουτε 1,5 download, τσεκαρισμενο πολλες φορες με πολλους τροπους κ διαφορετικες μερες και ωρες....αποφασισαμε λοιπον αφου δε τα πιαναμε που δε τα πιαναμε, ε να μη μας πιανει και τον πισινο ο οτε, το κατεβασαμε σε 4!

επίσης περαιτέρω χρήσιμες πληροφορίες θα ήταν...

α) απο τα 8 του οτε πήγατε στα 4 του Οτε πάλι? :?
β) πόσο "θόρυβο" εχει η γραμμή σου (βλ. 1ο πόστ)
γ) τι ρύθμιση adsl ειχες βάλει στο ρούτερ σου ...adsl ή adsl2..ήσουν σε fast ή σε interleaved mode?

αν υποθέσουμε οτι επιανες κανα 3άρι download (δηλ κατέβαζες με 300κ/s) και πρίν δεν μπορούσες να κατεβάζεις ουτε με 1,5.....

δεν χρειάζεται πολυ για να καταλάβεις οτι ο Οτε σου εριχνε το bandwidth επιτηδες...βασικα οχι σε σενα ..αλλα σε όλους.... :wink:
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Επόμενο

Επιστροφή στο II.V ADSL / Modem / Security / Networks

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων