UK Design Skills Development Plan

Δελτία τύπου και νέα της Ένωσης Γραφιστών και του Ελληνικού Ινστιτούτου Γραφιστικής & Οπτ. Επικοινωνίας.

UK Design Skills Development Plan

Δημοσίευσηαπό pkoutsod » 02.06.07, 8:54 pm

UK Design Skills Development Plan (Σχέδιο Ανάπτυξης των Σχεδιαστικών Ικανοτήτων στο Η.Β.):
http://www.ukdesignskills.com

;;;
Πάνος Κουτσοδημητρόπουλος
User Experience (UX) Designer
Άβαταρ μέλους
pkoutsod
Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 03.06.07, 1:48 pm

Δεν ξέρω τι να πώ.
Να χαρώ που βλέπω μια τέτοια κίνηση από τους ¶γγλους σχεδιαστές που προσπαθούν να κρατήσουν το επίπεδο του design τους, ψήλά ή να κλάψω που στην χώρα μας δεν κινήτε τίποτα.
Να δώ πότε θα ξεπεράσουμε τα μικροσυμφέροντα μας και θα κάτσουμε να οργανωθούμε σοβαρά.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 04.06.07, 10:29 am

So cool.. Σε μία χώρα που όντως δεν ντρέπονται για πολλά πράγματα, η νοοτροπία τους αυτή τους επιτρέπει να πάνε μπροστά..
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Η συνισταμένη των Ελλήνων Designers

Δημοσίευσηαπό pkoutsod » 04.07.07, 9:19 pm

Είδες...; Και 'μεις εδώ στο Ελλάda να μην βλέπουμε την συνισταμένη... 'Η να κάνουμε πως δεν την βλέπουμε... Το 'πιασες το υπονοούμενο, ναι;
Άβαταρ μέλους
pkoutsod
Member

Οι έλληνες Designers οργανώνονται... Το άλλο με τον Τοτό...;

Δημοσίευσηαπό pkoutsod » 04.07.07, 9:28 pm

b-positive έγραψε:Να δώ πότε θα ξεπεράσουμε τα μικροσυμφέροντα μας και θα κάτσουμε να οργανωθούμε σοβαρά.

Κοίτα, b-positive,

είτε το θέλουμε είτε όχι το νερό κυλάει στο ποτάμι. Πόσο γρήγορα το ποτάμι θα γεμίσει νερό, εξαρτάται από τη συμμετοχή μας. Και για να μην κρύβομαι πίσω από τη μύτη μου, κυρίως εξαρτάται από τη θέληση των 3-4 "κομμάτων" μας να τα βρούνε...
Άβαταρ μέλους
pkoutsod
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 05.07.07, 12:26 pm

Πάνο γεια!
Δεν βρίσκω κανένα λόγο να μιλάει κανείς με υποννοούμενα.
Και όσο για τα κόμματα:
Είναι εύκολο να χαρακτηρίζεις άδικα και ανέξοδα τους άλλους.
Και λίγη αυτοκριτική δεν θα έβλαπτε.
Χωρίς υπονοούμενα. Με καθαρά λόγια.

Αν το αντέχεις. Εσύ και το δικό σου κόμμα.
(Σόρρυ, αλλά εσύ τα ανέφερες. Υποστήριξέ τα αν μπορείς!).

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 05.07.07, 1:02 pm

Έαν λέμε οτι υπάρχει δυνατότητα να γίνει κάτι, εάν μπορούμε να κάνουμε την δουλέια μας καλύτερη, εαν συμφωνούμε σε αυτό (το ποτάμι που λές Πάνο), τότε ας κάνουμε κάτι.

Συμφωνώ με τη συμμετοχή όλων μας για να γίνει κάτι, τα κόμματα με χαλάνε, δεν έχουν νόημα όταν δεν υπάρχει ουσιαστικά κάτι.

Εδώ βλέπουμε τι θα κάνει το Design Council και μας φαινεται απλά τόσο μακρυνό και ακατόρθωτο, τόσο μακρυνό που ούτε καν μπήκαμε στο κόπο να το σχολίασουμε.

btw. Είναι ότι πιο σημαντικό έχω διαβάσει/δεί τελευταία.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 05.07.07, 1:37 pm

Είναι σημαντικό επίσης το οτι άθελά μας Πάνο δημιουργούμε σε forums εντυπώσεις που δεν ισχύουν. Φαντάσου οτι το post σου σχετικά με κόμματα θα υπάρχει εδώ όσο υπάρχει το VCDC, ενώ αυτό που ισχυρίζεσαι δεν ισχύει ούτε στο ελάχιστο

Ποιά είναι ακριβώς τα 3-4 κόμματα; Το VCDC είναι ένα κόμμα; Το VCDC ειναι design community. Τόσο απλά. Και σε αυτό στηρίζεται η όλη δυναμική του. Σε αυτό στηρίζονται οι όποιες συνεργασίες και προσπάθειες που έχει κάνει

Προσωπικά δουλεύω καθημερινά εδώ. Δεν είμαι εν-ταγμένος σε κανένα κόμμα. Μου αρέσει η παρέα και μένω. Σε άλλες παρέες δεν μου άρεσαν και έφυγα. It's that simple

Σαν VCDC πάντως μας αρέσει πολύ η οποιαδήποτε πετυχημένη και ουσιώδης προσπάθεια που τη στηρίζουμε όσο μπορούμε πάντως.. Ακόμα και αν αυτό που μππορούμε να κάνουμε είναι ένα απλό banner στο forum μας...
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό tsevis » 05.07.07, 1:47 pm

b-positive έγραψε:Έαν λέμε οτι υπάρχει δυνατότητα να γίνει κάτι, εάν μπορούμε να κάνουμε την δουλέια μας καλύτερη, εαν συμφωνούμε σε αυτό (το ποτάμι που λές Πάνο), τότε ας κάνουμε κάτι.

Συμφωνώ με τη συμμετοχή όλων μας για να γίνει κάτι, τα κόμματα με χαλάνε, δεν έχουν νόημα όταν δεν υπάρχει ουσιαστικά κάτι.

Εδώ βλέπουμε τι θα κάνει το Design Council και μας φαινεται απλά τόσο μακρυνό και ακατόρθωτο, τόσο μακρυνό που ούτε καν μπήκαμε στο κόπο να το σχολίασουμε.

Καταρχήν, Δημήτρη, το να κάνουμε κάτι μην το λες έτσι απλά.
Διότι κάνουμε παραπάνω από κάτι. Πολύς κόσμος και καιρό τώρα.
Ή όχι;
Και επιτέλους τι εννοείς με το να κάνουμε κάτι;
Εννοείς προφανώς να πάμε να γραφτούμε όλοι στην ΕΓΕ;
Γιατί δεν μιλάμε καθαρά;
Γιατί μιλάμε με υπονοούμενα;

Αλήθεια, ποια είναι τα κόμματα;
Μπορεί κάποιος να μου τα δείξει κι εμένα;
Έχουν όνομα;
Τα περιμένω.

Το Design Council, Δημήτρη, είναι μια πολύ παλιά ιστορία. Mετράει πάνω από 60 χρόνια ιστορίας.
Και λυπάμαι που θα σου το πω, αλλά δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με την ΕΓΕ ή κάποια Ένωση. Απλά το χρησιμοποιείτε, κι ο Πάνος κι εσύ, κατά το δοκούν.
Η δε ιστορία του δεν ήταν πάντοτε επιτυχημένη. Άλλες φορές ήταν φωτεινή και άλλες όχι.
By the way, το Design Council μοιάζει πολύ περισσότερο με το vcdc παρά με την ΕΓΕ. Λυπάμαι, αλλά εσύ που λες πως δεν κάναμε τον κόπο να το σχολιάσουμε, δεν ξέρω αν έχεις κάνει τον κόπο να διαβάσεις και να μάθεις τι είναι.
By the way, πήγαινε εδώ: http://www.designcouncil.org.uk/en/Desi ... hat-we-do/

Μερικά αποσπάσματα:
That wasn't what I thought the Design Council did...
The Design Council has existed for more than 60 years, and in that time our remit has changed quite a bit. Some of the things we used to do are now provided by other organisations. Some of the things we do now are new services that we have developed because the UK needs different things than it did in 1944.

Διάβασε και αυτό:
Can I become a member of the Design Council?
Actually, you can’t - but only because we don’t have a membership scheme or accreditation programme.
If you want to come and work for us, please have a look at our jobs page.

Χμμμ...

If you are a designer, you might be interested in reading more about the Chartered Society of Designers, which offers individual membership.
If you run or work for a design business, you could contact the Design Association which offers an accreditation scheme.
Design businesses and design buyers interested in representation, training and events for designers and clients can contact the Design Business Association, the trade body representing designers, or British Design Innovation, a not-for-profit membership organisation focusing on collaborative innovation by designers & industry.

Για κοίτα λίγο!
Έχουν "κόμματα" και στο UK;
Ή μήπως απλά σε κάθε χώρα του κόσμου έχουν πολλαπλές κοινωνικές οργανώσεις ακριβώς διότι - μας αρέσει ή όχι - δεν βλέπουμε και δεν γίνεται να τα δούμε - όλοι τα ίδια.

Να σου πω και την προσωπική μου επαφή με το Design Council.
Στα 1990 είχε γραφεία σε κεντρικότατο δρόμο του Λονδίνου. Δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς, αλλά φαντάζομαι πως όλο και κάποιος θα το προσθέσει.
Περιελάμβαναν πέραν των αιθουσών συνάρθρισης, γκαλλερί για εκθέσεις (χωρισμένη μάλιστα σε 2 μέρη, ένα για επαγγελματίες και ένα για σχολές), βιβλιοπωλείο κλπ. Θυμάμαι πως ήταν δύο όροφοι.
Από το σάιτ του:

Στα 1994 δεν υπήρχε πια. Είχε περιοριστεί σε ένα μικρό διαμερισματάκι σε κάποιο απόμερο δρόμο.
Our exhibition and shop space in London's Haymarket closed in 1994. These days you can contact us and join our debates online through this website.

Όταν ρώτησα γιατί και τι συνέβη μου είπαν πως το Design COuncil όπως και το Design Museum είναι ανεξέρτητες μ.κ. εταιρίες, που χρηματοδοτούνται από την κυβέρνηση. Εκείνη την εποχή λοιπόν γόνονταν περικοπές.

Διάβασε λίγο παραπάνω το site τους και μετά δες τι λες.
Κι εσύ και ο Πάνος.
Λυπάμαι που θα σας το πω, αλλά προσαρμόζετε κατά το δοκούν (το οποίο μένει να διασαφηνίσετε κι όλας) κάθε στοιχείο.
Κάθε χώρα έχει μια κοινωνική ιστορία. Και κάθε χώρα έχει ζητήματα.
Και σκέψου πως στην Αγγλία γεννήθηκε το design.

Κι επιτέλους, όταν θα βάλεται κάποιο στόχο που να έχει νόημα, καλέστε μας να συμμετέχουμε. Μόνο γκρίνια βλέπω. Και μόνο PR.
Και τη λέμε με υπονοούμενα και στους άλλους.
ΟΥΦ!

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό pkoutsod » 05.07.07, 1:55 pm

tsevis έγραψε:Πάνο γεια!
Και όσο για τα κόμματα:

Χ.

Όπως είδες έβαλα τη λέξη κόμμα μέσα σε εισαγωγικά. Πράγμα, που σημαίνει μεταφορά... Χρησομοποίησα τον όρο, για να υποδηλώσω τις αντικρουόμενες δυνάμεις στο Ελλάda σε σέση με το design και την εξέλιξη του. Δυνάμεις, που δεν μπορούν να βρεθούν στο ίδιο τραπέζι και παίζουν την κολοκυθιά. Το έζησα απ' την πρώτη στιγμή, που ασχολήθηκα. Και ευθύνονται όλοι ΕΞΙΣΟΥ. ΟΚ? Και μέσα σ' αυτές τις δυνάμεις ("κόμματα") εννοούσα και το "δικό μου κόμμα" στο οποίο αναφέρεσαι... Αλήθεια, ποιο είναι; Γιατί δεν μου λες;
Αυτοκριτική; Κάνω κάθε μέρα! Και ήταν ο λόγος, για τον οποίο παραιτήθηκα απ' το ΔΣ της Ένωσης Γραφιστών... Γιατί δεν πρόσφερα όσα θα ήθελα... Σε παρακαλώ, μην μου μιλάς γι' αυτοκριτική...

Θες να το συζητήσουμε παραπέρα; Be my guest... "Χωρίς υπονοούμενα. Με καθαρά λόγια."
Άβαταρ μέλους
pkoutsod
Member

Δημοσίευσηαπό pkoutsod » 05.07.07, 2:05 pm

tsevis έγραψε:Κι επιτέλους, όταν θα βάλεται κάποιο στόχο που να έχει νόημα, καλέστε μας να συμμετέχουμε. Μόνο γκρίνια βλέπω. Και μόνο PR.
Και τη λέμε με υπονοούμενα και στους άλλους.
ΟΥΦ!

Χ.

Μάλλον, δεν κατάλαβες αθόλου καλά το α' υπονοούμενο μου... Τα 3 ερωτηματικά στην αρχή του post: ";;;". Αναφερόμουν προς την Ένωση Γραφιστών, θέλοντας να καταδείξω τι κάνουν στο UK και τι κάνουμε εδώ.
Κανένα PR, ok? Οι μόνες εκκδηλώσεις στις οποίες συμμετέχω είναι αυτές, που έχουν να μου πουν κάτι. Τα σχετικά με PR σε άλλους, Χάρη, σε παρακαλώ. Όχι σε μένα.

@Penlix: Όσο με ξέρεις, πιστεύεις πως θα μίλαγα αρνητικά για έναν άνθρωπο (πόσο μάλλον για μια ομάδα), που φτιάχνει εθελοντικά έστω και ένα banner; Με λυπεί και μόνο, που το σκέφτηκες...
Άβαταρ μέλους
pkoutsod
Member

Δημοσίευσηαπό Enzo » 05.07.07, 2:08 pm

b-positive έγραψε:

και εγώ...

...αλλά δεν αντιλαμβάνομαι όλα αυτά περί "κομμάτων" που γράφτηκαν παράπανω. Προφανώς χάνω κάτι... Παρόλα αυτά θα παρακαλούσα κάποιον απο τους προλαλήσαντες αν θέλει να εξηγήσει ώστε να διευκοληνθεί και η συζήτηση.

Ευχαριστώ.
Εικόνα

Art is not a reflection of reality, it’s the reality of that reflection
Άβαταρ μέλους
Enzo
Junior Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 05.07.07, 2:23 pm

pkoutsod έγραψε:
tsevis έγραψε:Πάνο γεια!
Και όσο για τα κόμματα:

Χ.

Όπως είδες έβαλα τη λέξη κόμμα μέσα σε εισαγωγικά. Πράγμα, που σημαίνει μεταφορά... Χρησομοποίησα τον όρο, για να υποδηλώσω τις αντικρουόμενες δυνάμεις στο Ελλάda σε σέση με το design και την εξέλιξη του. Δυνάμεις, που δεν μπορούν να βρεθούν στο ίδιο τραπέζι και παίζουν την κολοκυθιά.

Xμμμ... Για να δούμε πόσο θα συννενοηθούμε.
Προσωπικά, περίμενα περισσότερα από σένα, Πάνο.
Κι όχι μισόλογα και υπονοούμενα. Ούτε εισαγωγικά και μεταφορές.
Ανοικτές κουβέντες.

Oνόμασε αυτές τις δυνάμεις, σε παρακαλώ.
Θα είχε ενδιαφέρον.
Παρέθεσε ιστορικά στοιχεία από την εμπειρία σου. Θα είχε επίσης ενδιαφέρον. Ας θυμηθούμε λίγο τα παλιά αν πιστεύεις πως έχουν αξία.
Για μένα έχουν. Διότι μας διαβάζουν άνθρωποι που δεν τα γνωρίζουν. Και εκεί πατάει συχνά η ΕΓΕ. Στο ό,τι δεν γνωρίζουν.
Καλό είναι λοιπόν να μάθουν. Ή όχι;

pkoutsod έγραψε:Το έζησα απ' την πρώτη στιγμή, που ασχολήθηκα. Και ευθύνονται όλοι ΕΞΙΣΟΥ. ΟΚ? Και μέσα σ' αυτές τις δυνάμεις ("κόμματα") εννοούσα και το "δικό μου κόμμα" στο οποίο αναφέρεσαι... Αλήθεια, ποιο είναι; Γιατί δεν μου λες;

Δεν κατάλαβα!!! Έχω κάποιο κόμμα και δεν το γνωρίζω;;;
Για πες μου ποιο είναι επιτέλους;
Αν κρίνεις εξ ιδίων, καλό είναι να αποδεικνύεις ό,τι λες.
Και περιμένω να πεις κάτι πιο ουσιαστικό από το ευθύνονται όλοι ΕΞΙΣΟΥ.
Για πες μου, πού ευθύνεται ο Θεμιστοκλής, ο Μίλτος, η Αγγελική, ο Γιάννης, ο Νότης, η Αλεξάνδρα, ο Διονύσης, ο Κώστας, ο Αντώνης, ο Νίκος, ο Πανταζής ή εγώ;;;
Αν στα μάτια και στα κείμενα ανώνυμων (ακόμη και σήμερα) ανθρώπων φαντάζαμε ή εξακολουθούμε να φαντάζουμε ως κόμμα (με ή χωρίς βολικά εισαγωγικά) καλά θα έκαναν να έχουν το θάρρος να μας το πουν επώνυμα. Και να επιχειρηματολογήσουν κι όλας.
Το ευθύνονται ΕΞΙΣΟΥ (που ίσως ακούγεται μια χαρά για τους συμβιβασμούς) να το εξηγήσεις ή απλά να το πάρεις πίσω.

Αυτοκριτική; Κάνω κάθε μέρα! Και ήταν ο λόγος, για τον οποίο παραιτήθηκα απ' το ΔΣ της Ένωσης Γραφιστών... Γιατί δεν πρόσφερα όσα θα ήθελα... Σε παρακαλώ, μην μου μιλάς γι' αυτοκριτική...

Όταν έρχεσαι εδώ, Πάνο, και μιλάς για κόμματα θα σου μιλάω για αυτοκριτική. Διότι δεν είδα ποτέ να ζητηθεί καμμία συγγνώμη από καθένα.

Θες να το συζητήσουμε παραπέρα; Be my guest... "Χωρίς υπονοούμενα. Με καθαρά λόγια."

Παρακαλώ! Όποτε θέλεις. Ξεκίνα απαντώντας στα παραπάνω.
Μετά βλέπουμε.

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 05.07.07, 2:29 pm

pkoutsod έγραψε:@Penlix: Όσο με ξέρεις, πιστεύεις πως θα μίλαγα αρνητικά για έναν άνθρωπο (πόσο μάλλον για μια ομάδα), που φτιάχνει εθελοντικά έστω και ένα banner; Με λυπεί και μόνο, που το σκέφτηκες...

Δεν είναι το πόσο αρνητικό ακούγεται κάτι, προς Θεού, αλλά το πως μένει η τάδε εντύπωση σε βάθος χρόνου και εξελίσσεται virally σε ιστορία. Ειδικά αν κάτι δεν ισχύει και δεν είναι εις όφελος κάποιων.

Φιλικά και χωρίς διάθεση να στεναχωρήσω κανέναν, ειδικά φίλους μου!
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό b-positive » 05.07.07, 2:30 pm

tsevis έγραψε:....

Ή όχι;
Γιατί δεν μιλάμε καθαρά;
.....

Aγαπητέ Χάρη.
Δεν είπα ποτε να γραφτούμε όλοι στην ΕΓΕ, πραγματικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου αυτό, ο καθένας κάνει τις επιλόγες του.

Και μην λές πράγματα που απλά δεν πιστευώ. Το vcdc κάνει την δουλεία που μπορεί να κάνει και χαίρομαι που υπάρχει.

Πάμε παραπέρα.
Θες να σχολιάσουμε το Design Council. Να το συγκρίνω με τι? Υπάρχει στην Ελλάδα μας, κάτι που θα αναγνώριζε τα πρόβλημα και θα δουλεύε ώστε να τις λύσει?

What does that mean?
We believe design can help people to do what they do, better. We're funded by the UK government, and we promote the use of design throughout the UK's businesses and public services. We demonstrate that design can play a vital role in strengthening our economy and improving our society.

Why does the Design Council exist?
We have a goal - to help UK managers become the best users of design in the world, supported by the most skilled and capable design professionals.

Κάπου αλλού έγραψες οτι βαρέθηκες να λές τα ίδια πράγματα και έχεις δίκιο, και εγώ δεν είναι η καλύτερη μου να συμμετέχω σε όλη αυτή την κουβέντα, αναγνωρίζω όμως πως υπάρχει πρόβλημα και προσπαθώ να βοηθήσω ώστε να βελτιωθούν τα πράγματα.
Εγώ βλέπω κάποιους (όλοι όσοι συμμετέχουν, και εσύ και εγώ και ο Πάνος) που θέλουν να βοηθήσουν. Αυτό βλέπω.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 05.07.07, 2:32 pm

pkoutsod έγραψε:Μάλλον, δεν κατάλαβες αθόλου καλά το α' υπονοούμενο μου... Τα 3 ερωτηματικά στην αρχή του post: ";;;". Αναφερόμουν προς την Ένωση Γραφιστών, θέλοντας να καταδείξω τι κάνουν στο UK και τι κάνουμε εδώ.

Χμμμ... Τώρα είναι πολύ καλύτερα. Βλέπεις πως είναι πιο αποδοτικό για την κουβέντα να μιλάμε χωρίς υπονοούμενα και ερωτηματικά ή σύμβολα;

pkoutsod έγραψε:Κανένα PR, ok? Οι μόνες εκκδηλώσεις στις οποίες συμμετέχω είναι αυτές, που έχουν να μου πουν κάτι. Τα σχετικά με PR σε άλλους, Χάρη, σε παρακαλώ. Όχι σε μένα.

Μπορείς να συμμετέχεις σε όσες εκδηλώσεις θέλεις, Πάνο. Είναι δικαίωμά σου.
Στο PR έχεις δίκιο. Οφείλω να το διασαφηνίσω εγώ. Δεν μιλάω για σένα και προφανώς εδώ εκφράστηκα εγώ όχι συγκεκριμένα. Συγγνώμη.
Μιλάω όμως για το όλο στυλ της ΕΓΕ. Που κατά τη γνώμη μου είναι απλά PR-οκεντρικό.

Περιμένω απαντήσεις ή εκκίνηση διαλόγου.
Και για το Design Council. Όποτε θέλετε.
Εδώ είμαστε.
2 χρόνια τώρα. Και δόξαω τω Θεώ, έχουμε στηρίξει τους πάντες που ήθελαν να δουλέψουν ή να πουν κάτι. Για να ακούμε πως είμαστε και κόμματα.

Επιτέλους!
Ένα κοινωνικό χώρο συνεύρεσης έχουμε δημιουργήσει. Ανοικτό όσο δεν πάει άλλο. Κι έρχεσαι να μας μιλήσεις για ευθύνες ή κόμματα.
Εμείς δεν οικειοποιηθήκαμε κάτι. Δημιουργήσαμε κάτι. Και αυτοπροσδιοριστήκαμε με νηφαλιότητα. Η ΕΓΕ αποφάσισε πως είναι η Ένωση Γραφιστών.
Απλά ο καθένας δηλώνει ό,τι θέλει.
Αύριο - όπως λέει και ένας φίλος μου - θα φτιάξω κι εγώ την Ένωση Γραφισταράδων Ελλάδας. Και θα απαιτώ να με στηρίξετε.
Ήμαρτον!

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 05.07.07, 2:42 pm

b-positive έγραψε:
tsevis έγραψε:....

Ή όχι;
Γιατί δεν μιλάμε καθαρά;
.....

Aγαπητέ Χάρη.
Δεν είπα ποτε να γραφτούμε όλοι στην ΕΓΕ, πραγματικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου αυτό, ο καθένας κάνει τις επιλόγες του.

Καλό είναι να διευκρινίζονται πράγματα, Δημήτρη.
Και για αυτό σας προκάλεσα να μιλήσετε ανοικτά και καθαρά.

b-positive έγραψε:Και μην λές πράγματα που απλά δεν πιστευώ. Το vcdc κάνει την δουλεία που μπορεί να κάνει και χαίρομαι που υπάρχει.

Καμμία διάθεση δεν έχω να σου βάλω πράγμαα στο στόμα σου. Σε ρώτησα παραπάνω. Δες το!
Χαίρομαι που απαντάς.
Από εκεί και πέρα αυτό μας έλειπε να πιστεύεις ή να πιστεύουμε πως δεν χαίρεσαι που υπάρχει το vcdc.

b-positive έγραψε:Πάμε παραπέρα.
Θες να σχολιάσουμε το Design Council. Να το συγκρίνω με τι? Υπάρχει στην Ελλάδα μας, κάτι που θα αναγνώριζε τα πρόβλημα και θα δουλεύε ώστε να τις λύσει?

Δημήτρη, θα μας τρελλάνεις;
Κοίτα τι γράφεις παραπάνω:
Όταν λοιπόν το σχολιάζει κανείς λες γιατί δεν το σχολιάζουμε;
Δεν βγάζω νόημα.
Αν θέλεις εξηγείς.

b-positive έγραψε:
What does that mean?
We believe design can help people to do what they do, better. We're funded by the UK government, and we promote the use of design throughout the UK's businesses and public services. We demonstrate that design can play a vital role in strengthening our economy and improving our society.

Why does the Design Council exist?
We have a goal - to help UK managers become the best users of design in the world, supported by the most skilled and capable design professionals.

Κάπου αλλού έγραψες οτι βαρέθηκες να λές τα ίδια πράγματα και έχεις δίκιο, και εγώ δεν είναι η καλύτερη μου να συμμετέχω σε όλη αυτή την κουβέντα, αναγνωρίζω όμως πως υπάρχει πρόβλημα και προσπαθώ να βοηθήσω ώστε να βελτιωθούν τα πράγματα.
Εγώ βλέπω κάποιους (όλοι όσοι συμμετέχουν, και εσύ και εγώ και ο Πάνος) που θέλουν να βοηθήσουν. Αυτό βλέπω.

Είδες και κόμματα παραπάνω, Δημήτρη.
Θέλεις να τα ονοματίσεις;;;

Ευχαριστώ.

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 05.07.07, 2:59 pm

Μπορούμε να σχολιάσουμε το D.C. όσο θέλεις, για το πόσο καλό ή κακό κάνει. Πραγματικά όμως θα ήμουν χαρούμενος να δουλεύα σε μια αγορά που να υπάρχει. Εσύ όχι?
Θα μου πείς τι σε εμποδίζει να πάς σε μια τέτοια αγορά? Τίποτα δεν με εμποδίζει, για αυτό η επόμενη κίνηση του γραφείου είναι να πάει εκέι.

Μιλησα για μικροσυμφέροντα πιο πανω, τα κόμματα είπα με χαλάνε ώς έννοια, απαντώντας στον Πάνο.
Με χαλάει η αντιπαλότητα ΕΓΕ και του vcdc λές και υπάρχει πραγματικά διαφορετικη προσέγγιση ή στόχος.

Εσύ πες μου τι νομίζεις για αυτή την κίνηση που "by the way" βρήκα ενδιαφέρον.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 05.07.07, 3:06 pm

b-positive έγραψε:Μπορούμε να σχολιάσουμε το D.C. όσο θέλεις, για το πόσο καλό ή κακό κάνει. Πραγματικά όμως θα ήμουν χαρούμενος να δουλεύα σε μια αγορά που να υπάρχει. Εσύ όχι?
Θα μου πείς τι σε εμποδίζει να πάς σε μια τέτοια αγορά? Τίποτα δεν με εμποδίζει, για αυτό η επόμενη κίνηση του γραφείου είναι να πάει εκέι.

Κι εγώ. Εννοείται. Δεν θέλει κουβέντα.
Αλλά αυτά είναι τα αυτονόητα.

b-positive έγραψε:Μιλησα για μικροσυμφέροντα πιο πανω, τα κόμματα είπα με χαλάνε ώς έννοια, απαντώντας στον Πάνο.
Με χαλάει η αντιπαλότητα ΕΓΕ και του vcdc λές και υπάρχει πραγματικά διαφορετικη προσέγγιση ή στόχος.

Εσύ πες μου τι νομίζεις για αυτή την κίνηση που "by the way" βρήκα ενδιαφέρον.

Εξήγησε λίγο τα μικροσυμφέροντα.
Χαίρομαι που τελικά κανείς δεν μας εντάσει σε κόμματα.
Καλό είναι όμως να είναι και προσεκτικός.

Ποια είναι η αντιπαλότητα;
Από ποιον; Προς ποιον;
Δεν μπορεί κανείς να έχει γνώμη;
Εμείς τη γνώμη μας έχουμε γράψει. Ανοικτά και κυρίως με ονοματεπώνυμο.
Όποιος θέλει, με τον ίδιο τρόπο, μπορεί να τη γράψει και για μας.
Δόξα τω Θεώ, εδώ μέσα έχει ασκηθεί πολύ κριτική και αυτοκριτική σε μας και από μας. Και με όλο το μπάχαλο, άκρη έχει βγει. Και η ιστορία συνεχίζεται καθημερινά 24ώρες το 24ωρο.
Αν θέλει κανείς να περάσουμε 60 χρόνια ιστορίας του Design Council σε 2 ή 3 χρόνια, πιστεύω πως απλά μας υπερεκτιμάει όλους μας. Η παιδεία είναι μια ιστορία που χρειάζεται και χρόνο. Δεν γίνεται από τη μία μέρα στην άλλη. Ευτυχώς ή δυστυχώς.

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 05.07.07, 5:47 pm

Μικροσυμφέροντα.

"Κοιτάω να δώ τι είναι καλύτερο για μένα, την εταιρεία μου, προσπαθώ να υποτιμήσω τους συναδέλφους μου. Θέλω να έχω τους περισσότερους και καλύτερους πελάτες. Θέλω να βγάζω χρήματα, θέλω να δουλεύω το 8ωρό μου και τέλος. Δεν θέλω να σκέφτομαι την δουλεία μου συνέχεια. Ποιος σας είπε οτι το design είναι τρόπος ζωής, σιγά μια δουλεία είναι.

Ηθική, δεν είμαστε καλά, βρε πάρε τώρα όσα μπορείς, έτσι είναι εδώ. Το αποτέλεσμα? σιγά μωρε, χέστηκαμε για το πως είναι, την δουλεία μας να κάνουμε.

Οτι και προσπάθεια να γίνεται απο συναδέλφους δεν με νοίαζει, τη σνομπάρω, στην καλύτερη, άλλωστε εγώ μπορώ καλύτερα.

Δίνω τις μίζες μου για να πάρω τους πελάτες, για να πάρω μια δουλέια από το δυμόσιο. Έτσι είναι το σώστό, έτσι δουλεύει αυτή η χώρα. Μπορεί να μην κάνω και την καλύτερη δουλεία αλλά ο πελάτης μου δεν μένει πότε δυσαρεστημένος.

Δεν στέλνω δουλείες μου σε βραβεία, άλλωστε, ποιοι είναι αυτοί που θα με κρίνουν εμένα? Σιγά το κύρος που έχουν, εμένα με ενδιαφέρουν μόνο το NY Festival, και αυτό με το ζόρι.

Δεν με νοίαζει η εκπαίδευση ούτε το τι κάνει ο άλλος.
Δεν με ενδιαφέρει πως το ΤΕΙ είναι όπως είναι, καλύτερα για μένα, μικρότερος ανταγωνισμός.
Δεν θέλω να γίνει πανεπιστημιακή σχολή, όπως αλλού.

Δεν επικοινωνώ με τον συναδελφό μου, δεν υπάρχει ανάγκη, είμαστε όλοι γαμώ έτσι?"

Αντιπαλότητα.
Όλα είναι μια χαρά και ο ένας στηρίζει τον άλλο. Μάλλον έχω καταλάβει κάτι λαθος και είμαι τόσο αφελείς να το αναφέρω.

Γνώμη μου είναι οτι εδώ υπάρχει η δυνατότητα. Αναγνωρίζω πως το επίπεδο είναι καλύτερο από τα προηγούμενα χρόνια.
Δεν θέλω ένα Design Council, θέλω όμως να δούμε και τι γίνεται έξω. Πολύ θα ήθελα να υπάρχεί κάτι που να δουλέυει μόνο για τα θέματα που μας αφορούν σαν κλάδο, και εννοώ να δουλεύει μόνο σε αυτά.
Πολύ θα ήθελα να μας δινόταν η δυνατότητα να εξάγουμε αυτό το προϊον προς τα έξω, να μπορούμε να έρθουμε σε επαφή με ποιο "ώριμες" αγορές.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο X.III Ε.Γ.Ε - H.D.I - Λοιποί φορείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων