Ψηφιακή φωτογραφική μηχανή μέχρι 300 - 350ευρώ?

Παρουσιάσεις φωτογραφικών μηχανών αλλά και εξοπλισμός / αξεσουάρ

Δημοσίευσηαπό dps12 » 01.11.05, 11:42 am

Καλό μήνα Μίλτο

Μιας και πλησιάζουν Χριστούγεννα και πρέπει να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου (το αξίζω), έχεις να προτείνεις κάποια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή μέχρι 300 - 350ευρώ? Να έχει χειροκίνητες ρυθμίσεις αρκετές καλό φωτόμετρο και καλό φακό (για τα λεφτά του)?

Επίσης τι πρέπει να προσέξω για μια τέτοια αγορά και τι εξοπλισμός χρειάζεται για πανοραμική φωτογράφηση χωρίς έντονη παραμόρφωση (δεν θέλω το fisheye)

Υ.Γ: Το τεστ του ram δεν με κάλυψε
Υ.Γ2: δεν θέλω πολλά. Ούτε 2μετρη ρωσίδα από την ολυμπιακή ομάδα κολύμβησης δεν ζήτησα, το πρόσεξες έτσι?

Α! και φίλτρα. Ποια είναι must? Σίγουρα θα χρειαστεί να φωτογραφίσω κόντρα στον ήλιο, να έχω καλά level και ελάχιστο κόκκο

Μη με παρεξηγήσεις, απλά δεν έχω πολύ δουλειά και είμαι ευδιάθετος :D :D
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 01.11.05, 12:30 pm

Βρε Δημήτριε!!

Συγγνώμη που παρεμβαίνω (καθώς είναι κάτι μεταξύ εσένα και του Μίλτου), αλλά με 350 Euro δύσκολα αγοράζεις κάτι το οποίο να δέχεται και φίλτρα και να έχει και πολύ καλά επίπεδα θορύβου...

Από ότι βλέπω σε κάποια ελληνικά e-stores (π.χ. το Adorama που είναι από τα πλέον φθηνά), κινείσαι στην κατηγορία των entry compact μοντέλων...Μηχανές τσέπης δλδ με μικρό zoom φακό και περιορισμένες δυνατότητες χειροκίνητου ελέγχου...

Ρε συ, γιατί δεν βάζεις κάτι παραπάνω (π.χ. 500Ε) και να χτυπήσεις μια Panasonic FZ-20-η οποία και πάλι είναι στα 5 "μόνο" MP ; Πίστεψέ με, αξίζει!!!
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 01.11.05, 12:42 pm

Από την άλλη βέβαια μπορείς να δεις και αυτές:

OLYMPUS C-70:

7.1 Megapixel
Ανάλυση : 3072 x 2304
Φακός : 38 - 190mm
Φωτεινότητα : 2,8 - 4,8
Macro : 2 cm
Μέγεθος αισθητήρα : 1/1.8
ISO rating : Auto, (80-400)
Βιντεοκλίπ : Yes , 30 fps @ 640 x 480
Min shutter : 15 sec
Max shutter : 1/2000 sec
Lcd οθόνη : 2.0 "
USB : Yes
Storage types : xD-Picture Card
Βάρος : 220g
Διαστάσεις : 102 x 59 x 42.5mm
Εικόνα

PANASONIC LUMIX FZ-4:

4 Megapixel
Ανάλυση : 2304 x 1728
Φακός : 35-420 mm
Φωτεινότητα : 2.8-3.3
Macro : 5 cm
Μέγεθος αισθητήρα : 1/2.5 "
ISO rating : Auto, 64, 100, 200, 400
Βιντεοκλίπ : 320 x 240, 30/10 fps, unlimited
Min shutter : 8 sec
Max shutter : 1/2000 sec
Lcd οθόνη : 1.5 "
USB : Yes
Storage types : SD/MMC card
Βάρος : 326 g
Διαστάσεις : 102 x 68 x 85 mm
Εικόνα
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό miltos » 01.11.05, 12:59 pm

Έχει δίκιο ο sokalegga!
Καλύτερα να ανεβάσεις λίγο το budget σου και να πάρεις μια μηχανή που θα μπορέσει να σε καλύψει για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Αυτό που εννοώ είναι ότι αργά ή γρήγορα θα διαπιστώσεις τα όρια της μηχανής και τους περιορισμούς της, (ειδικά σε αυτή την κατηγορία τιμής) , οπότε θα θελήσεις κάτι καλύτερο.
Ρίξε μια ματιά σε αυτές εδώ:

Canon PowerShot G6
Fujifilm FinePix S7000
Konica Minolta DiMAGE Z6
Olympus C7070 WZ

Εξάλλου μέχρι τα Χριστούγεννα έχουμε πολύ καιρό ακόμα, και τα δεδομένα αλλάζουν πολύ γρήγορα. Μείνε σε επαφή !!! :D
... United we Stand, Divided we Fall ...
Άβαταρ μέλους
miltos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό peri » 01.11.05, 1:52 pm

dps οι μηχανές που σου προτείνει ο soka είναι κορυφαίες σ'αυτην την κατηγορία που ενδιαφέρεσαι. Απλά να συμπληρώσω οτι πριν αγοράσεις οτιδήποτε πέρασε πρώτα απο αυτά τα site για reviews:

http://www.dpreview.com
http://www.dcresource.com
http://www.steves-digicams.com/
και το ελληνικό www.dpgr.gr
Άβαταρ μέλους
peri
Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 01.11.05, 2:07 pm

dps οι μηχανές που σου προτείνει ο soka είναι κορυφαίες σ'αυτην την κατηγορία που ενδιαφέρεσαι.

Canon PowerShot G6
Fujifilm FinePix S7000
Konica Minolta DiMAGE Z6
Olympus C7070 WZ

Απλά να συμπληρώσω οτι πριν αγοράσεις οτιδήποτε πέρασε πρώτα απο αυτά τα site για reviews:

...
και το ελληνικό www.dpgr.gr

Συγκεκριμένα θα βρείς απόψεις για τις παραπάνω μηχανές στα παρακάτω θρεντς:

Canon PowerShot G6

Fujifilm FinePix S7000

Konica Minolta DiMAGE Z6

Olympus C7070 WZ
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 01.11.05, 2:10 pm

«Που πας ρε πτωχέ!!!» Μήνυμα ελήφθη

Μεταξύ μας

*χαμηλώνει τη φωνή του

Αν πω στην γυναίκα μου για αγορά 500 ευρώ, μάλλον το forum θα χάσει ένα μέλος.

Ίσως πρέπει να ψάξω στα μεταχειρισμένα ή να αλλάξω προσανατολισμό (το ραδιοcd του αυτοκινήτου έχει παλιώσει αρκετά)

Οκ παιδιά ευχαριστώ!
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 01.11.05, 2:31 pm

ΑΥΤΕΣ ΘΕΛΩ!!!

Ευχαριστώ johnick. Όπως είδα και στα post των μελών στο dpgr είναι αυτό που ψάχνω αλλά...ακριβές. :cry:
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό miltos » 01.11.05, 11:56 pm

Αν θέλεις κάτι πολύ περισσότερο, λεπτομερειακό, εμπεριστατωμένο και επαγγελματικό, θα σου πρότεινα τα

http://www.dpreview.com
http://www.dcresource.com
http://www.steves-digicams.com/

Και συγκεκριμένα τις αναλυτικότατες παρουσιάσεις και αξιολογήσεις τους που δεν γίνονται υπό το πρίσμα της υποκειμενικότητας του απλού χρήστη, αλλά του επαγγελματία που αξιολογεί με τρόπο συστηματικό και επιστημονικό.
... United we Stand, Divided we Fall ...
Άβαταρ μέλους
miltos
Site Admin

Φυσικώς...

Δημοσίευσηαπό tsevis » 02.11.05, 12:23 am

Εγώ πάντως όταν είναι να αγοράσω μηχανή απλά φυσικώς το Μίλτο. Κερδίζω χρόνο και χρήμα. Και μετά την αγορά το χαίρομαι διπλά!

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 27.11.05, 12:23 pm

Λοιπόν,
Επανέρχομαι στο θέμα μιας και η ευρωπαϊκή επιτροπή επιτήρησης (η γυναίκα μου δηλαδή)
ενέκρινε δαπάνη για αγορά φωτογραφικού εξοπλισμού μέχρι 500€.

Διαβάζοντας διάφορες απόψεις...δεν κατέληξα πουθενά. Με δεδομένο ότι δεν είμαι εξοικειωμένος με τους φωτογραφικούς όρους ούτε με τα τεχνικά θέματα (διαφράγματα, χρόνος απόκρισης κ.α.) θα ήθελα την δική σας άποψη

Τα μοντέλα που έχω καταλήξει είναι τα εξής:
Olympus c-7070 wide zoom
Canon powershot G6
Και το fujifilm finepix s7000 zoom επειδή νομίζω ότι το έχει ο soka και μπορεί να μας πει από πρώτο χέρι εντυπώσεις

Εγώ έχω καταλήξει στην olympus αλλά δεν είμαι σίγουρος. Αν έχετε διάθεση πείτε μου την άποψή σας αλλά σε απλά ελληνικά pls και όχι με τεχνική ορολογία γιατί πάλι δεν θα βγάλω συμπέρασμα

Ευχαριστώ
:D
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 27.11.05, 4:10 pm

dps12 έγραψε:Λοιπόν,
Τα μοντέλα που έχω καταλήξει είναι τα εξής:
Olympus c-7070 wide zoom
Canon powershot G6
Και το fujifilm finepix s7000 zoom επειδή νομίζω ότι το έχει ο soka και μπορεί να μας πει από πρώτο χέρι εντυπώσεις

Εγώ έχω καταλήξει στην olympus αλλά δεν είμαι σίγουρος. Αν έχετε διάθεση πείτε μου την άποψή σας αλλά σε απλά ελληνικά pls και όχι με τεχνική ορολογία γιατί πάλι δεν θα βγάλω συμπέρασμα

Ευχαριστώ
:D

Γεια σου Δημήτρη!

Δεν είμαι ειδικός όσο άλλοι εδώ μέσα.
Έχω την S7000 της Fuji και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Την είχα αγοράσει το καλοκαίρι του 2004 από το Adorama 490 Eυρώ. Άρα λογικά τώρα θα είναι πολύ πιο φτηνή.
Το Adorama, βέβαια, κάνει δικές του εισαγωγές. Καμμιά φορά υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τους εδώ αντιπροσώπους για το service, αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Στα θετικά της S7000 είναι το πολύ μεγάλο zoom, όπως και η αρκετά ικανοποιητική ποιότητα εικόνας. Στα αρνητικά είναι το δύσχρηστο μενού, το ελλειπές και δίσχρηστο πρόγραμμα της FujiFilm για τη διαχείρηση RAW.
To δεύτερο δεν με πολυνοιάζει, εφόσον μπορείς να χρησιμοποιείς άλλα πακέτα.

Στα 500 Ευρώ πάντως μπορείς νομίζω να βρεις κάποιο καλό μηχανάκι.
Προσοχή, από που θα το αγοράσεις! Υπάρχουν πολύ διαφορετικές τιμές. Θα σε συμβούλευα να κάνεις μια καλή έρευνα αγοράς. Να δεις και την περίπτωση αγοράς από έξω.
Και επειδή οι γιορτές δεν είναι ό,τι καλύτερο για αγορές, θα σου πρότεινα να περιμένεις τον Ιανουάριο. Μέσα στα Χριστούγεννα συνήθως τα μαγαζιά τσιμπάνε τις τιμές, οι οποίες πέφτουν αμέσως μετά.

Αυτά για την ώρα.
Καλή συνέχεια!

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 27.11.05, 4:50 pm

Εγώ έβαλα στο μάτι την S95OO της fuji, αλλά άμα μάθει η γυναίκα μου ότι σκοπέυω να δώσω 750€ περίπου για ακόμα μια φωτογραφική... :evil:, μάλον δεν θα κάνω Χριστούγεννα... :?
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 27.11.05, 11:07 pm

Καλησπέρα Χάρη

Επειδή έχω κολλήσει το μικρόβιο του ανθρωποκεντρισμού (βλ. jobs :wink:) το πρόβλημα με το menu που αναφέρεις είναι πολύ σοβαρό για μένα. Πρέπει να έχει λογική σειρά και να μη προϋποθέτει την ύπαρξη χαρτορίχτρας στο χώρο. Άλλωστε συνηθισμένος εδώ και χρόνια από την Nokia με τα απίστευτα εύχρηστα menu, είμαι λίγο απαιτητικός σ' αυτό το θέμα.

Την αγορά από το εξωτερικό την έχω απορρίψει αν και υπάρχει η δυνατότητα. Αυτό γιατί ό,τι έχω αγοράσει από εξωτερικό συνήθως μου χαλάει και οι εδώ αντιπροσωπίες κάνουν τις πάπιες.

Οπότε έμειναν οι δύο πρώτες επιλογές με επικρατέστερη την olympus (μου αρέσει και το design!)

Υ.Γ= πολύ νέκρα σήμερα στο forum.

Ευχαριστώ

Καλή συνέχεια (κλεμμένο) :wink:
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 27.11.05, 11:13 pm

Staff έγραψε:Εγώ έβαλα στο μάτι την S95OO της fuji, αλλά άμα μάθει η γυναίκα μου ότι σκοπέυω να δώσω 750� περίπου για ακόμα μια φωτογραφική... :evil:, μάλον δεν θα κάνω Χριστούγεννα... :?

Α, εσύ παίζεις Α' Εθνική. Που να δεις γέλια που θα κάνουμε όταν αναγγείλω την αγορά mac με τα παρελκόμενα..

Θα παραθέσω φωτογραφίες :D
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό TaGGeR » 27.11.05, 11:44 pm

Αντε ρε που σας κάνουν ότι θέλουν οι γυναίκες σας :lol:

θέλω κι εγώ ψηφιακή, αλλά δεν έχω λεφτά :cry:
..::Color&Code::..
Άβαταρ μέλους
TaGGeR
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 28.11.05, 12:52 am

dps12 έγραψε:
Staff έγραψε:Εγώ έβαλα στο μάτι την S95OO της fuji, αλλά άμα μάθει η γυναίκα μου ότι σκοπέυω να δώσω 750? περίπου για ακόμα μια φωτογραφική... :evil:, μάλον δεν θα κάνω Χριστούγεννα... :?

Α, εσύ παίζεις Α' Εθνική. Που να δεις γέλια που θα κάνουμε όταν αναγγείλω την αγορά mac με τα παρελκόμενα..

Θα παραθέσω φωτογραφίες :D

Εγώ απλά εύχομαι "με γεια!¨

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 28.11.05, 1:11 am

Πάρε mini, η δικιά μου για κανα δίμηνο νόμιζε ότι είναι εξωτερικός σκληρός... :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 28.11.05, 1:45 am

Εγώ θα έλεγα, περίμενε τον Ιανουάριο.
Στις 9-13 έχει MacWorld:
http://www.macworldexpo.com/live/20/

X.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 28.11.05, 10:38 am

Staff έγραψε:Πάρε mini...

Καλημέρα σε όλους

Μη λες αυτή τη λέξη σε παρακαλώ!!

Αντε ρε που σας κάνουν ότι θέλουν οι γυναίκες σας

Χμ, πράγματι είναι ένα πρόβλημα, όμως έχεις σκεφτεί την ύπαρξή μας χωρίς αυτές? Μαυρίλααα, Προσωπικά νομίζω ότι είναι η καλύτερη ανακάλυψη του ανθρώπου. Με διαχρονικό design, καταλαβαίνει προφορικές εντολές (ΚΑΙ στα ελληνικά), μπορεί να αναπαραχθεί, δεν θέλει service, δεν σκουριάζει και ειδικά με το πρόγραμμα slave V.1 (είναι extra) είναι έτοιμη να πραγματοποιήσει κάθε επιθυμία μας. Έχει βέβαια μερικές δυσλειτουργίες αλλά ε, μη τα θέλουμε όλα δικά μας!

ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΗΝ OLYMPUS????
dps12
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο VII.I Φωτογραφικές Μηχανές & Εξοπλισμός

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων