ότι να'ναι!!!

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

ότι να'ναι!!!

Δημοσίευσηαπό specialk » 08.06.07, 1:55 pm

Παιδιά καλό μεσημέρι,

ακούστε τί τραγικοί τύποι υπάρχουν!! ήρθε τώρα ένας "πελάτης" και μου λέει: "θα ήθελα μακέτα για ένα δίπτυχο, με κείμενα,γραφικά και όλα τα σχετικά" όμως επειδή δεν είμαι κανένας χθεσινός και σας ξέρω εσάς τους γραφίστες (!), σου δίνω 30,00 Euro!!!! -Μου έκανε και χάρη ο τύπος-
Τον έστειλα αεροπλανικά έξω από την εταιρία!!

Αυτά είχα να πω... :)

P.S. By the way σας άρεσαν οι κονκάρδες που σας έφτιαξα στην έκθεση?
a business of no sign, is a sign of no business...
Άβαταρ μέλους
specialk
Member

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 08.06.07, 1:59 pm

Μια χαρά ξηγήθηκε ο τύπος. έπρεπε και εσύ να του δώσεις ένα χαρτί διπλωμένο στη μέση και να του πεις, αυτό κανει 30 ευρώ.

άντε γεια...

Εσυ μας τις εκτύπωσες? Πολύ καλές!
Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Δημοσίευσηαπό peslac » 08.06.07, 2:10 pm

AXAXAXAXAXAAXA!!!!
30 EYΡΩ??? ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧ!!!!

Εγώ θα λυνόμουν στα γέλια μπροστά του... Μετά θα φώναζα τους πάντες, θα τους έλεγα την ατάκα και θα ξαναλυνόμασταν όλοι στα γέλια μπροστά του!! Μέχρι να σηκωθεί να φύγει ρεζιλεμένος!!!

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!
"Σας ξέρω εσάς τους γραφίστες"! Άκου εκεί!!! Έχει κάνει λίστα;;; ΧΑΑΧΧΑΧ!

Πόσο μου έφτιαξες τη μέρα!
Γιατί να μην τυχαίνουν σε μένα αυτά;;; :lol: :lol: :lol:
http://peslac.pblogs.gr/
***Ο χρήστης peslac συχνάζει στο blog του και στο msn***

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό specialk » 08.06.07, 2:20 pm

Ναι εγώ τις εκτύπωσα-κατασκεύασα! Χαίρομαι που σας άρεσαν!

C U... thanx for the reply...
Άβαταρ μέλους
specialk
Member

Δημοσίευσηαπό Sera » 08.06.07, 2:52 pm

πολύ καλός ο τύπος μοιάζει με άλλο το είδος που βιάζεται και σου λέει:
"έμενα η γραμματέας μου στο word το κάνει σε 5-10 λεπτά!!!"
:metal2 :metal2 :metal2 :metal2 :metal2 :metal2 :metal2 :metal2 :metal2 :metal2 :metal2 :metal2 :metal2 :metal2 :metal2 :metal2

Ωχ Παναγίαμε!!!
" 私は海賊王になる "
モンキー・D・ルフィ
Άβαταρ μέλους
Sera
Member

Δημοσίευσηαπό GEORGETOUBALIS » 08.06.07, 3:05 pm

ΚΑΛΑ ΤΑ ΕΙΠΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ

30EURO/15min....
Πως μπορώ να διαβασω απο αριστερα προς τα δεξια αφού έχω δεξια στοιχιση...(!)
Άβαταρ μέλους
GEORGETOUBALIS
Senior Member

Re: ότι να'ναι!!!

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 08.06.07, 3:23 pm

specialk έγραψε:Παιδιά καλό μεσημέρι,

ακούστε τί τραγικοί τύποι υπάρχουν!! ήρθε τώρα ένας "πελάτης" και μου λέει: "θα ήθελα μακέτα για ένα δίπτυχο, με κείμενα,γραφικά και όλα τα σχετικά" όμως επειδή δεν είμαι κανένας χθεσινός και σας ξέρω εσάς τους γραφίστες (!), σου δίνω 30,00 Euro!!!!
[...]

εγώ θα του βάραγα και μια σφαλιαρίτσα στο ποπούλι "ώχου το ώχου το, το εξυπνούλι".

lol,τι πουλάει αυτός?
όχι τίποτα άλλο, να πάμε κι εμείς στην εταιρεία του να του πούμε την ίδια ατάκα παίρνοντας ένα από τα προιόντα του, να δούμε εκείνος πως θα αντιδράσει :lol:
xhybridfish
Senior Member

Re: ότι να'ναι!!!

Δημοσίευσηαπό peslac » 08.06.07, 3:26 pm

xhybridfish έγραψε:
specialk έγραψε:Παιδιά καλό μεσημέρι,

ακούστε τί τραγικοί τύποι υπάρχουν!! ήρθε τώρα ένας "πελάτης" και μου λέει: "θα ήθελα μακέτα για ένα δίπτυχο, με κείμενα,γραφικά και όλα τα σχετικά" όμως επειδή δεν είμαι κανένας χθεσινός και σας ξέρω εσάς τους γραφίστες (!), σου δίνω 30,00 Euro!!!!
[...]

εγώ θα του βάραγα και μια σφαλιαρίτσα στο ποπούλι "ώχου το ώχου το, το εξυπνούλι".

lol,τι πουλάει αυτός?
όχι τίποτα άλλο, να πάμε κι εμείς στην εταιρεία του να του πούμε την ίδια ατάκα παίρνοντας ένα από τα προιόντα του, να δούμε εκείνος πως θα αντιδράσει :lol:

χεχε!
"Γεια σας, πουλάτε αυτοκίνητα έμαθα... Λοιπόν, θα πάρω αυτό το cabrio, αλλά επειδή δεν είμαι χθεσινός και σας ξέρω εσάς τους πωλητές, θα σου δώσω 1000 ευρώ και θα μου κάνεις και τα πατάκια δώρο!"
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! :P

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 08.06.07, 3:30 pm

LOL έτσι!
xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό specialk » 08.06.07, 3:38 pm

paidia o typos exei Tennis club! kai ithele ena diafimistiko entypaki gia na kanei to kommati tou...me tin diki mou faia ousia!
xmm....I don't think so!
Anyway...kati tetoies kafriles distixos symvainoun, to kalo einai pos oloi tis antimetopizoume me humour apo oti vlepo!

***Efxomai na tou pesoun ta..."balakia" *** hehe... :twisted:
Άβαταρ μέλους
specialk
Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 08.06.07, 4:25 pm

...και τώρα ο κύριος αυτός θα μεταφέρει στους φίλους τι καλοί επαγγελματίες είναι οι γραφίστες.

Μπράβο, λυπάμε που το λέω αλλά βρίσκω εντελώς λάθος, εαν και ξέρω από πελάτες που δεν έχουν ιδέα, και δεν καταλαβαίνουν, ετσι πάντως δεν γίνεται τίποτα, κι αν κάτι είναι για "γέλια" είναι η δική μας απουσία οργάνωσης ώστε κάποια στιγμή ο εν λόγο κύριος να ξέρει τι κάνουμε.

Αυτά. :roll:
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό peslac » 08.06.07, 4:29 pm

b-positive έγραψε:...και τώρα ο κύριος αυτός θα μεταφέρει στους φίλους τι καλοί επαγγελματίες είναι οι γραφίστες.

Μπράβο, λυπάμε που το λέω αλλά βρίσκω εντελώς λάθος, εαν και ξέρω από πελάτες που δεν έχουν ιδέα, και δεν καταλαβαίνουν, ετσι πάντως δεν γίνεται τίποτα, κι αν κάτι είναι για "γέλια" είναι η δική μας απουσία οργάνωσης ώστε κάποια στιγμή ο εν λόγο κύριος να ξέρει τι κάνουμε.

Αυτά. :roll:

Δηλαδή αν σου έλεγε ο άλλος "Σας ξέρω και σου δίνω 30 ευρώ" θα έμπαινες στη διαδικασία να του εξηγήσεις τι είναι οι γραφίστες;; Αφού είναι προφανές ότι το IQ του τύπου συναγωνίζεται τη μέση θερμοκρασία στην Αλάσκα τον Ιανουάριο...

Αν ο άλλος σκέφτεται έτσι, όσο και να οργανώνεσαι και να εξηγείς, θα βρει τη βλακεία να διαδώσει στους άλλους...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 08.06.07, 4:37 pm

Υπάρχει σήμερα επαγγελματίας που να μην γνωρίζει τι κάνει ο γραφίστας?
Πιστεύω όχι.

Υπάρχει σήμερα επαγγελματίας που δεν αναγνωρίζει τι κανει ο γραφίστας?
Πιστεύω αρκετοί.

Γιατί?
Γιατί τον συμφέρει οικονομικά.
Όταν βλέπουν εταιρικές παρουσιάσεις, καταχωρήσεις σε περιοδικά, web sites, και γενικότερα οπτικό υλικό επικοινωνίας, γνωρίζει ότι τα κάνει γραφίστας και όταν θελήσει αντίστοιχο υλικό για την δική του εταιρεία, απευθύνεται σε εμάς.

Αφού κάνει την κίνηση, όλως τυχαίως αναρωτιέται "τι κάνουμε πια και ζητάμε τόσα λεφτά".
Μετά χρησιμοποιεί την δουλειά μας, έχοντας όφελος από αυτήν και χαίρεται που είχε αυτή την δυνατότητα με το λιγότερο δυνατό έξοδο.

Σαφώς μια καμπάνια ενημέρωσης από γραφίστες προς επιχειρήσεις θα ήταν μια καλή κίνηση, αλλά δεν πιστεύω ότι θα εξαλείψει το φαινόμενο "τζάμπα", γιατί αυτό είναι συνειδητοποιημένη νοοτροπία και όχι άγνοια.

Αυτή είναι η γνώμη μου βέβαια. :)
xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 08.06.07, 4:55 pm

xhybridfish έγραψε:
1.
Υπάρχει σήμερα επαγγελματίας που να μην γνωρίζει τι κάνει ο γραφίστας?
Πιστεύω όχι.

2.
Υπάρχει σήμερα επαγγελματίας που δεν αναγνωρίζει τι κανει ο γραφίστας?
Πιστεύω αρκετοί.
...

3.
Σαφώς μια καμπάνια ενημέρωσης από γραφίστες προς επιχειρήσεις θα ήταν μια καλή κίνηση, αλλά δεν πιστεύω ότι θα εξαλείψει το φαινόμενο "τζάμπα", γιατί αυτό είναι συνειδητοποιημένη νοοτροπία και όχι άγνοια....

1. Φυσικά και υπάρχει και μάλιστα είναι το μεγαλύτερο ποσοστό.
Εαν ήξεραν όλοι, η κατάσταση θα ήταν καλύτερη.

2. Συμφωνώ, δεν φταίνε πάντα οι πελάτες όμως.

3.
Μέσα, έχεις καμια καλή ιδέα?
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 08.06.07, 5:01 pm

xhybridfish έγραψε:...Σαφώς μια καμπάνια ενημέρωσης από γραφίστες προς επιχειρήσεις θα ήταν μια καλή κίνηση, αλλά δεν πιστεύω ότι θα εξαλείψει το φαινόμενο "τζάμπα", γιατί αυτό είναι συνειδητοποιημένη νοοτροπία και όχι άγνοια....

Να μια φρέσκια, θετική και πρωτότυπη ιδέα!
Εξαιρετικά ανδιαφέρουσα πρόταση αγαπητέ xhybridfish.
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 08.06.07, 5:09 pm

βασικά δεν είναι τόσο φρέσκια η ιδέα, lol
είχε προταθεί παλιά σαν κίνηση στο grafistas.gr σχετικά με την ένωση και νομίζω ότι είχε ξανα-αναφερθεί και στο vcdc, πάλι σε σχετική συζήτηση

θα επιστρέψω σε περίπου 2 ωρίτσες για περισσότερα :D
xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό specialk » 08.06.07, 5:22 pm

Συμφωνώ απόλυτα xhybridfish.

Ύστερα από 12χρόνια σε αυτό τον χώρο έχω καταλάβει ακριβώς αυτό που λες...είναι συνηδειτοποιημένοι τζαμπατζήδες. Βέβαια βρίσκουν και τα κάνουν. Κάποιος θα υπάρξει που θα τους εξυπηρετήσει (only God knows why??) και μετά άντε πιάσε τους!
Εγώ πάντως παιδιά μου, έχω κουραστεί...δεν ξέρω για εσάς...όμως όταν μου συμβαίνουν τέτοια σκηνικά χάνω την ψυχραιμία μου. Γιατί την δουλειά μας δεν την εκτιμάει κανείς πραγματικά? Ποιά είμαι? Πού πάω? :)

Τέλοσπάντων για να μην το κουράζουμε να σας πω ένα κορυφαίο που είχε συμβεί παλαιότερα στην εταιρία μου...έρχεται μια ωραία μέρα ένας κουστουμάτος, με samsonite -εννοείται- (ο οποίος σημειοτέο πως είχε δεί στο site μας πως κάνουμε επαγγελματικές φωτογραφίσεις μοδας σε studio και όχι στο καθιστικό της θείας μου!!!!)...συγχύζομαι αλλά συνεχίζω...μου λέει " η εταιρία μου είναι κορυφαία στον χώρο της μόδας"-πρώτο χτύπημα- "θέλω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα"-don't we all??- "δεν με νοιάζει το κόστος"- yeah I'm sure- και φυσικά είναι για την καλοκαιρινή κολεξιόν και έχουμε ήδη καθυστερήσει -Ελληνάρας-. Όλα καλά μέχρι εδώ. Κάνω μια σχετική μελέτη της εταιρίας η οποία ήταν για τον &^%$# φυσικά και αφού καταλήγουμε με τον φωτογράφο σε ένα concept (που του έπεφτε πολύ) τον καλούμε σε ραντεβουδάκι...έρχεται ο τύπος ΜΕ ΠΟΥΡΟ!!! -Jesus!- και ύφος James Bond. Του κάνουμε την παρουσίαση μας και αφού μας έχει φλομώσει με το βρωμο-πούρο του, ερχόμαστε στο δια ταύτα...το οικονομικο φυσικά...! Του βγάζω την οικονομική προσφορά...και αφού την διαβάζει με γουρλομένα και απορημένα μάτια λέει: ---κρατηθείτε--- "συγγνώμη? να πατάω το κουμπί της μηχανής ξέρω και εγώ, να βάφει ξέρει η κόρη μου. Έχω την ξαδέρφη μου που είναι κομμώτρια και για μοντέλο θα βάλω τα ανήψια μου". Μου έχει πέσει το σαγόνι έτσι? Του λέω "φυσικά θα αστειέυεστε??"....μου λέει (και είναι και η τελευταία του κουβέντα γιατί μετά έγινα πύρ και μανία) - "δεσποινίς μετά απο έναν υπολογισμό που έκανα στο budget της εταιρίας μου διαπίστωσα πως τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι γύρω στα 100-200Euro!!" -A!καλό!- "απλά δεν σας το είπα εξαρχής γιατί να!τώρα μάνι-μάνι έχω μια έτοιμη ιδέα που θα μπορούσα να την κάνω και μόνος μου!!!" Κάπου εκεί σταματάνε όλα και είμαι εγώ κρεμασμένη από τον projector ανάποδα και ουρλιάζω!!!
Δεν μπορώ να σας πω τί νεύρα είχα!!! Tragik!

Αυτά τα ολίγα...ελπίζω εσάς να σας έχει μείνει ακόμα καμμιά τρίχα στο κεφάλι...γιατί εγώ....γλόμπος...! :D
Άβαταρ μέλους
specialk
Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 08.06.07, 6:19 pm

Νομίζω ότι έπρεπε να του πληρώσετε τις ώρες που σπατάλησε για να ασχοληθεί μαζί σας σαν αποζημίωση!
αυτό είναι το σωστό!

ακούς εκεί να ταλαιπωρείτε τζάμπα τον άνθρωπα που μπορεί να το κάνει και μόνος του!
Graphic Design Resources http://www.nantia.co
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό peslac » 10.06.07, 12:20 pm

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ!!! ΟΣΟ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΕΙ!!! ΓΡΑΨΕ ΚΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ, SPECIALK!!!! :lol: :lol: :lol:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 10.06.07, 4:09 pm

Πώπω αυτό το "και μόνος μου μπορώ να το κάνω αλλά δεν έχω χρόνο" έχει γίνει κλασσικό πια! :x

Εμένα μου έχει τύχει και το άλλο: "Να κάτσε κανα τέταρτο στο πισί μου να μου κάνεις μια πρόταση, έχω φότοσοπ"
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων