Καμπάνια ενημέρωσης του κοινού σχετικά με την γραφιστική

Θέματα Ηθικής, Δεοντολογίας, προβληματισμοί και θεωρητικές απόψεις πάνω στην οπτική επικοινωνία.

Καμπάνια ενημέρωσης του κοινού σχετικά με την γραφιστική

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 08.06.07, 8:16 pm

Καλησπέρα!

Με αφορμή το ακόλουθο τόπικ
http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?t=8871&postdays=0&postorder=asc&start=0
το οποίο αναφέρεται στην αντιμετώπιση ενός υποψήφιου "πελάτη" απέναντι στην δουλειά μας, και με αναφορά στο τοπικ:
http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?t=5564&postdays=0&postorder=asc&start=45,
είπα να ξεκινήσω ένα νέο θέμα στο οποίο να πούμε ιδέες για μια καμπάνια ενημέρωσης του κοινού σχετικά με το τι κάνουμε.

Δεν έχω κάνει ακόμα μια έρευνα να μάθω αν έχει γίνει κάτι αντίστοιχο στο παρελθόν σε άλλες χώρες, με ποιον τρόπο και με τι κριτήρια (σίγουρα θα βοηθήσει πολύ σαν βάση).

Πιστεύω ότι με την ύπαρξη του συγκεκριμένου forum (το οποίο είναι ανοιχτό στο κοινό) και ειδικά με την arena έχει γίνει ήδη ένα μεγάλο και καλό βήμα.

Μερικές ιδέες από εμένα.

1. Το πιο δύσκολο. Να ξεκαθαρίσουμε τι ακριβώς θέλουμε να περάσουμε σαν μηνύματα. Δηλαδή τι εννούμε λέγοντας "το κοινό δεν έχει ενημερωθεί για την δουλειά μας". Τι πρέπει να μάθει?
Μετά να το οπτικοποιήσουμε.
Θα είναι ίσως με μορφή ψηφιακών εκτυπώσεων σε posters?
Υπάρχουν πολλά μαγαζιά που δεν θα είχαν πρόβλημα να "κρεμάσουν" τις αφίσες μας, την στιγμή που δεν πουλάμε κάτι και σκοπός μας είναι η αναβάθμιση της οπτικής επικοινωνίας.
Πολλοί επαγγελματίες βγαίνουν για ποτό και κουβαλάνε την δουλειά τους μαζί. Μιλάνε στο κινητό γι'αυτήν, συζητάνε γι'αυτήν, ε, αν δουν και κάτι που επιτέλους θα τους δείξει τον τρόπο να τα πουν (όσα συζητάνε) οπτικά και με επιτυχία στους πελάτες τους, τότε είναι και αυτό ένα βήμα. Σίγουρα κάποιοι από αυτούς να ενδιαφερθούν να το κοιτάξουν και να πάρουν το μήνυμα που στέλνουμε, τότε έχουμε μια επιτυχία. Αυτός θα επιρρεάσει άλλον έναν. Και εκείνος ίσως αλλους 2. Και έγινε μια αρχή.

2. Ένα ενημερωτικό site με συγκεντρωμένο αυτά τα οπτικοποιημένα μηνύματα? (με το link σε αυτά τα posters?)
Ο καθένας μας μπορεί να στείλει αυτό το link με μορφή ψηφιακής πρόσκλησης στους πελάτες του. Αυτοί ενδέχεται να το στείλουν και σε άλλους συνεργάτες τους. Νομίζω ίσως εκτιμήσουν την προσπάθειά μας και σκεφτούν διπλά πριν αρχίσουν μια δουλειά με 10 ευρώ σε κάποιον ερασιτεχνη.

3. Κάτι που έχω στο μυαλό μου (μετά από συνεχόμενα ξενύχτια και μυαλό μαρμελάδα) είναι ένα βιβλίο που είχα αγοράσει, το Rethink-Redesign-Reconstruct http://rethinkredesign.com, του οποίου σκοπός ήταν να κάνει remixes κάποιων projects, όχι με σκοπό να τα κάνει καλύτερα, αλλά για να δείξει διαφορετικές οπτικές γωνίες και προσεγγίσεις. (περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να διαβάσετε στο site τους).
Σε παρεμφερή βάση θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε ένα project με σκοπό την αναβάθμιση συγκεκριμένων projects. Εναλλακτικά, εικονικά projects, βασισμένοι σε δείγματα
Θετικά: μπορούμε να δείξουμε ότι αν απευθυνθούν σε επαγγελματίες, μπορούν να έχουν καλύτερο αποτέλεσμα, με τα οφέλη που συνεπάγονται από άποψη επικοινωνίας με το κοινό στο οποίο απευθύνεται.
Αρνητικά: Υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα που δεν μπορούμε να αγνοήσουμε και τους σχεδιαστές που έκαναν τα πρωτότυπα και θα μπορούσαν να το θεωρήσουν σαν "επαγγελματική επίθεση" απέναντί τους. Επίσης αν αρχίσουμε να φτιάχνουμε προτάσεις οι οποίες έχουν ουσιαστικές προοπτικές υλοποίησης, πρέπει να εξετάσουμε το θέμα της κατοχύρωσης, ώστε να μην δώσουμε τροφή σε φιλόδοξους copycats/κοράκια να κάνουν την κατάσταση χειρότερη πουλώντας έτοιμο καλαίσθητο design για 30 euro!

Έγραψα πρόχειρα κάποιες ιδέες, σαν brainstorming.
Θα με ενδιέφερε να δω και τις δικές σας απόψεις, να τις αξιολογήσουμε όλες μαζί και να καταλήξουμε σε ένα δημιουργικό ongoing project που θα μας ωφελήσει όλους. :D
xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 08.06.07, 8:33 pm

Ας σκεφτούμε λίγο πιο μακριά. Ίσως με τους σημερινούς πελάτες να έχουμε χάσει το παιχνίδι. Όμως πρέπει να ενημερώσουμε τη νέα γενιά "πελατών" για το τι ακριβώς σημαίνει γραφίστας - γραφιστική και γενικά οπτική επικοινωνία.
Για να μην γενικολογώ. Συγκεκριμένα πράγματα. Το έχω δει στην πράξη.
Στα σχολεία, στο πλαίσιο του μαθήματος της Επαγγελματικής Κατάρτισης (το γνωστό ΣΕΠ) μπορεί να γίνει δουλειά.
Έτυχε πέρυσι να βρεθώ σε ένα σχολείο που η υπεύθυνη καθηγήτρια είχε μεράκι (ήταν και της Καλώς Τεχνών) και επέλεξε να παρουσιάσουν στα παιδιά για 2 ημέρες (ημερες καριέρας, όπως τις ονομαζαν) καλλιτεχνικά επαγγέλματα. Είχε βρει λοιπόν γραφίστα, φωτογράφο, σκηνογράφο, αισθητικό και διάφορα άλλα τα παιδιά είχαν μελετήσει ένα ερωτηματολόγιο, είχαν επιλέξει τα επαγγελματα που τους ενδιέφεραν και ειχαν χωριστεί σε ομάδες.
Το αποτέλεσμα; Τα παιδιά ρωτούσαν συνεχώς πράγματα σχετικά με τα επαγγελματα αυτά. Ξέφυγαν από τα ερωτηματολόγια. Ρωτούσαν ακόμη και στα διαλείμματα, αντάλλασσαν "εμπειρίες" με συμμαθητές που είχαν επιλέξει κάτι άλλο.
Και νομίζω ότι τελικά αυτά τα παιδιά θα "σέβονται" περισσότερο τη δουλειά μας.
Αυτά προς το παρόν. (συγνώμη αλλά πρεπει να φύγω....) Θα επανέλθω.
Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Δημοσίευσηαπό specialk » 11.06.07, 8:37 am

Kalimera sas,

katarhin na sas po oti perasa ena katapliktiko S/K kai afto dioti se opoia diadromi kai na ekana -eite vouno, eite thalassa- evlepa stis kolones tis gnostes kai se olous agapimenes afises kouse 50x70! Kai den to anafero afto etsi apla... einai megali ebeiria na tis koitas oles prosektika...giati den einai mono oi "fatses" ton tragoudiston...einai kai to dimiourgiko! Ennoeitai oti to font "Vampire" exei tin timitiki tou!!! Pou eho varethei afti tin grammatoseira apo tin stigmi pou dimiourgithike!! Sinexizoume sto polyagapimeno mas ntegrade...alote stous tonous tou blue kai allote stous tonous tou kokkinou...ax! ti romantiko! Gia na kataliksoume sto agapimeno thema olon!! TO KSAKRISMA!!!! GIATTTIIIII??? Den mas lypatai kaneis??? :D
Loipon paidia afti itan mia paratirisi gia na ertho sto thema tou agapitou author kai na po pos ego eimai MESA xoris polles kouventes gia na apodeiksoume epitelous oti afto pou agapame kai kseroume poly kala na kanoume ean den ipirxe den tha ipirxe kai i diafimisi! Den katalavainei o kosmos pos ola ksekinoun apo mia idea! Mia idea omos prepei o "sostos grafistas" na borei na tin apodosei kai optika! Sosta? -sosta!- Etsi loipon aftoi pou theoroun pos i douleia mas einai efkoli kai tin theoroun toso dedomeni kathe fora pou koitazoun ena periodiko, mia afisa, ena flyer or whatever...tha prepei emeis na tous kanoume na to ksanaskeftoun prin to prosperasoun kai theorisoun oti itan douleia 15' !! Xreiazetai sosti enimerosi kai ean sigentrothoume oloi, o kathenas vasi tou ti gnorizei kalytera tha borousame na tous koufanoume olous!
Eksipna paidia eimaste - lisi tha vroume - !!!!

Ante ksipniste kale!! :)
a business of no sign, is a sign of no business...
Άβαταρ μέλους
specialk
Member

Δημοσίευσηαπό theosdesign » 11.06.07, 2:22 pm

Συμφωνώ με το να οργανωθεί μια καμπάνια θα το ονομάσω, ωστέ να γίνει πιο αναγνωρίσιμο το επάγγελμα το γραφίστα. Kαλό θα είναι να παραθέσουμε το πρόβλημα όπως σωστά γράφτηκε.
Πιστεύω ότι πρέπει να γίνει κάτι πιο οργανωμένο, ωστέ να υπάρχει και ένας συντονισμός και όχι να μπαίνει ο καθένας να λέει από κάτι.
Όσοι είναι-έχουν τη διάθεση να αφιερώσουν χρόνο και φαιά ουσία γι'αυτό καλό είναι να συνγκεντρωθούμε και ίσως κάποιοι πιο έμπειροι να αναλάβουν μια μικροκαθοδήγηση, για να μη γίνουμε γραφικοί και ανούσιοι.
Aφού συγκεντρωθούν κάποιοα ονόματα λοιπόν να βρεθούμε και τότε να γίνει το πραγματικό brainstorming και όλα να πέσουν στο τραπέζι. Φυσικά θα πρέπει να επιδείξουμε καλή θέληση και όχι προσωπικά συμφέροντα κλπ. Όταν κάποιος θα θελήσει να αναλάβει κάτι να είναι σίγουρος ότι μπορεί να δώσει το 110% του εαυτού του.
Πάντως δεν πιστεύω ότι πρέπει να αδιαφορήσουμε για την υπάρχουσα γενιά πελάτών και να πάμε κατευθείαν στην επόμενη. Tότε εμείς τι θα κάνουμε? Θα πεταλόνουμε μύγες;
Kαλό λοιπόν να μαζευτούμε 10 άτομα, να βγάλει αυτή η ομάδα μια κατεύθυνση και μετά να προβούμε σε ανακοινώσεις και περισσότερες λεπτομέρειες για το πώς και τα γιατί.

Aυτά από εμένα,
και αρχίζω:
1. theo|s design
Theo|s Design
graphic+visual designer
Άβαταρ μέλους
theosdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό specialk » 11.06.07, 3:09 pm

Aυτά από εμένα,
και αρχίζω:
1. theo|s design
2. specialk
Άβαταρ μέλους
specialk
Member

Δημοσίευσηαπό antonist » 11.06.07, 3:14 pm

ειναι πολυ ωραια ιδέα, και η διαδικασία οπως και το πιθανό αποτέλεσμα σιγουρα θα έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον!

μια και είμαι μακριά, και δεν θα μπορεσω να βρεθω και να εργαστω από κοντα με κάποια ομαδα που θα δημιουργηθεί, δεν βάζω το όνομα μου στη λίστα, αλλά θα ήθελα να ξέρετε, πως βρίσκομαι στην διάθεσή σας σε ότι μπορεί να φανω χρησίμος, και να μπορώ να το κάνω :D
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Justelene » 11.06.07, 3:33 pm

πολύ καλή ιδέα:)

μια απορια..10 άτομα που θα είναι υπεύθυνοι για να το οργανώσουν αυτό και μετά ο καθένας θα φτιάχνει απο κάτι?
ομαδικό θα είναι? online collaboration ας πούμε?
[/img]
Everything. Everyone. Everywhere. Ends.
www.statikmotion.com
Justelene
Old Member

Δημοσίευσηαπό theosdesign » 11.06.07, 3:56 pm

Aυτοί οι 10 απλά θα δώσουν μια κατεύθυνση και περιόρισα αυτών των αριθμό για να μην γίνουμε τα ηνωμένα έθνη και μιλάμε πολλές γλώσσες.
Aυτοί οι 10 λοιπόν θα κάνουν απλά το brainstorming και θα καταλήξουν κάπου/ σε μια ιδέα, σε ένα πρότζεκτ σε μια κίνηση (όπως θέλετε πείτε το). Aυτό το κάπου θα ανέβει στο φόρουμ αφού βέβαια γίνει αποδεκτό και από τους admin.
Όταν καταλήξουμε στο πώς θα μεταφέρουμε το μήνυμά μας, τότε θα ζητηθεί από όλα τα μέλη να συμμετάσχουν. Γιατί μας αφορά όλους και σίγουρα ο καθένας θα θέλει να βάλει το χεράκι του.
Aν κάποιος έχει κάποια άλλη άποψη τότε ελεύθερα να την πει.

Eυχαριστώ πολύ
Θοδωρής
Theo|s Design
graphic+visual designer
Άβαταρ μέλους
theosdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό theosdesign » 11.06.07, 4:00 pm

Σίγουρα η βοήθεια και τον πιο απομακρυνσμένων είναι θεμιτή και προσωπικά αν κάποιο από τα παιδιά της εκτός αθηνών παιδιά θέλει να συμμετάσχει ευχαρίστως. Kαι αν είναι περισσότεροι οι της "επαρχίας" δεν έχω κανένα πρόβλημα να ταξιδέψω στον τόπο τους.

Θεωρώ ότι αυτό που θέλουμε είναι να επικοινωνήσουμε οπτικά το επάγγελμά μας. Aν δεν μπορούμε εμείς τότε ποίος άλλος να μπορέσει?
Theo|s Design
graphic+visual designer
Άβαταρ μέλους
theosdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό specialk » 11.06.07, 4:08 pm

Συμφωνώ και εγώ με τον Theo,

μια σοφή παροιμία λέει "όπου λαλούν πολλοί κοκόροι, αργεί να ξημερώσει"! Έτσι λοιπόν για να μην "ξημερώσουμε" και εμείς, γιατί πολύ έχουμε αφήσει τα πράγματα εκτός ελέγχου ούτος ή άλλως, ας μαζευτούν με το καλό οι "Oceans 10" και αφού κανονιστεί το meeting point, πιστεύω πως θα μπορέσουμε να βρούμε την καλύτερη δυνατή λύση!
Νομίζω πως τα άτομα που θα συμμετάσχουν πρέπει να έχουν απόλυτη σχέση με την αγορα και γενικότερα να είναι πιο έμπειρα. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως ένας πιο νέος δεν είναι ικανός έτσι? Μην παρεξηγηθώ κιόλας!! Απλά το λέω επειδή ίσως έτσι θα είναι ευκολότερο να καταλήξουμε γρήγορα σε πράγματα που είναι ναι μεν "φευγάτα" όμως να είναι και υλοποιήσημα!
Αν διαφωνείται παρακαλώ post your sudgestions! :D
Άβαταρ μέλους
specialk
Member

Δημοσίευσηαπό Justelene » 11.06.07, 4:16 pm

χμμ οκ..thanks για τη διευκρύνηση.
όντως "όπου λαλούν πολλοί κοκόροι, αργεί να ξημερώσει" οπότε μια χαρά τη βρίσκω την επιλογή για 10 άτομα.
Προσωπικά δεν έχω κάποια σημαντική εμπειρία ούτε απόλυτη σχέση με τη γραφιστική
(αυτή τη στιγμή δουλεύω σε εταιρεία παραγωγής κάνοντας ό,τι πιο άσχετο με αυτό που σπούδασα)
οπότε θα συμμετάσχω αργότερα όταν καταλήξετε :)
www.statikmotion.com
Justelene
Old Member

Δημοσίευσηαπό specialk » 11.06.07, 4:20 pm

Justelene προς Θεού μην με παραξηγήσεις,

έκανα απλά μια πρόταση που στα δικά μου αυτιά ακούγεται πιο σωστή.
Οι υπόλοιποι members ίσως να μην συμφωνούν!
Just wait and see... :)
Άβαταρ μέλους
specialk
Member

Δημοσίευσηαπό Justelene » 11.06.07, 4:26 pm

Δεν σε παρεξήγησα. Απλά συμφωνώ :wink:

Πάντως αν χρειαστείτε newbieees..im in :lol:
www.statikmotion.com
Justelene
Old Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 11.06.07, 4:29 pm

Παίδες γεια!

Η ιδέα είναι καλή. Είναι άλλωστε η μόνη μας λύση.
Η όποια υλοποίηση είναι πολύ δύσκολη. Εφόσον συχνά δεν ξέρουμε το κοινό, ή δεν έχουμε καταλάβει τι είναι η επικοινωνία, και βέβαια δεν έχουμε μάθει τις θέλουν οι πελάτες μας.

Good Design = Good Business. Είναι απλό καθαρό και είναι ό,τι ενδιαφέρει τις επιχειρήσεις. Όλα τα άλλα είναι δική μας δουλειά για την οποία δεν ενδιαφέρονται αν δεν πιστούν για την εξίσωση.

Αυτά από μένα σε πρώτο χρόνο. Ευχαρίστως γράφουμε και κάνουμε περισσότερα.

Καλή συνέχεια.

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό IzyRider » 11.06.07, 5:04 pm

:twisted:
Άντε πάλι ο δικηγόρος του διαβόλου!

Καλησπέρα σε όλους!
Λοιπόν, η συγκεκριμένη συζήτηση-ιδέα, εκκρεμμεί εδώ και αρκετά χρόνια.
Όλο αυτό το διάστημα σκόνταψε σε 2 πράγματα.

1. Χρόνο υλοποίησης, κατ' επέκταση προσωπικό κόστος για τους συμμετέχοντες.

2. Ρεαλιστικό σχέδιο υλοποίησης.

ΟΚ λοιπόν, καλή ιδέα.
Και δε σας κρύβω ότι τη σκέφτομαι καιρό τώρα, και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος...
Υπάρχει κάποιο πλάνο, πώς θα κινηθείτε, ποιούς θα πλησιάσετε, πώς θα διαμοιραστούν οι εργασίες, πώς θα καλυφθεί το οποιοδήποτε κόστος και πόσο υπολογίζεται να είναι αυτό?

Μη με παρεξηγήσετε, δεν είμαι τόσο κακός όσο δείχνω...
Απλά, οι μεγάλες ιδέες θέλουν και μεγάλη δέσμευση.

Και κυρίως, θα πρέπει να ξεφύγουμε από τα ευχολόγια και να κατατεθούν συγκεκριμένες απόψεις και προτάσεις.
Πρέπει να σχεδιαστεί ένα οργανόγραμμα, ένα χρονοδιάγραμμα, να οριστούν οι project leaders.

Και αφού ολοκληρωθούν τα θεωρητικά και τα διαδικαστικά, πρέπει να υπάρξει ένα "ξεκαθάρισμα".
- Η "παρέμβαση" στους πελάτες για ποιούς γίνεται?
Δηλαδή, μιλάμε μόνο οι "γραφίστες", άντε και τα συναφή?
Αν ναι, τότε στρεφόμαστε έμμεσα αλλά σαφέστατα ενάντια σε όσους "λυμαίνονται" -κατά τη γνώμη κάποιων συναδέλφων- το χώρο της Οπτικής Επικοινωνίας προσφέροντας τσαπατσουλιές του ποδιού.
Κάποιοι είναι μέλη του forum, κάποιοι είναι ίσως φίλοι ή συνεργάτες...
Είστε όλοι έτοιμοι για μια τέτοια αντιπαράθεση?

- Η "παρέμβαση" στους πελάτες, από ποιούς γίνεται ?
Δηλαδή, αυτοί που θα μετέχουν, θα κάνουν μια κίνηση εκπροσωπώντας εαυτούς, ή στο όνομα της κοινότητας?
Αν είναι το δεύτερο, ποιοί θα δώσουν αυτό το χρίσμα?
Τα μέλη του forum?
Μα δεν είναι η πλειοψηφία της κοινότητας που δραστηριοποιείται στο χώρο!
Άρα, πάλι για μειοψηφία μιλάμε.
Και ποιός θα έχει το συντονισμό όλου αυτού του εγχειρήματος?
Εδώ βριζόμαστε για απλούστερους και σαφέστατα λιγότερο σημαντικούς λόγους!

Προσοχή, δε θέλω να αποτρέψω κάποιους από μια τέτοια προσπάθεια, αλλά αν δε σχεδιαστεί απόλυτα και υλοποιηθεί με ευλάβεια στα συμφωνηθέντα, τότε στην καλύτερη περίπτωση θα είναι σπασμωδική κίνηση, στη χειρότερη θα κάνει περισότερο κακό παρά καλό...

Αυτά για τώρα...
Ελπίζω να συνεισφέρω σε ένα γόνιμο αντίλογο που θα έχει τουλάχισοτν κάποιοι ξεκάθαρο αποτέλεσμα!
Καλή συνέχεια σε όλους!
:D
Σκέψου, ΠΡΙΝ μιλήσεις... Μετά, είναι αργά...

Α! ναι... υπάρχει και το:
Οι άδειοι τενεκέδες κάνουν περισσότερο θόρυβο...
IzyRider
Site Admin

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 11.06.07, 5:39 pm

Χμ.

Izyrider, αυτό που με απασχολεί είναι ο ορισμός των project leaders, σε σχέση με το πόσο αντιπροσωπεύουν το γενικό σύνολο.

Δηλαδή σκέφτομαι το ενδεχόμενο αντίδρασης άλλων γραφιστικών group (online & μη), που αν (υποθετικά πάντα μιλάω) αντιδράσουν με άσχημο τρόπο, γιατί "εξαιρέθηκαν", δεν "ρωτήθηκαν" κλπ κλπ, θα υπονομευθεί όλη η προσπάθεια.
Αυτό θα ήταν ένας λόγος που θα με απέτρεπε από το να συνεχίσω να υποστηρίζω μια τέτοια κίνηση και να συνεχίσω την "προσωπική μου καμπάνια ενημέρωσης", που κάνω (όπως κι άλλοι συνάδελφοι) έτσι κι αλλιώς στους πελάτες/συνεργάτες μου (άλλες φορές με επιτυχία, άλλες φορές όχι).

Η θέση σας σαν admins του συγκεκριμένου φόρουμ και σαν γραφίστες ποια είναι?
Μήπως αν το δουλέψουμε σαν vcdc project, αποφύγουμε τις κακοτοπιές που προανέφερα, δίνοντάς του έτσι ξεκάθαρα τον χαρακτήρα της πρωτοβουλίας της συγκεκριμένης κοινότητας?

Σχετικά με την αντιπαράθεση με τους μη-επαγγελματίες / τσαπατσούληδες, νομίζω ότι αυτός είναι ο στόχος αυτής της "καμπάνιας". Να διαχωριστεί ο επαγγελματίας, που ανήκει στον χώρο, που έχει δουλέψει και έχει αποκτήσει γνώσεις και εμπειρικά, που έχει αποκτήσει "ταυτότητα" στις δουλειές του και κριτήρια που μπορούν να κάνουν μια δουλειά να αντιπροσωπεύει, αν μη τι άλλο, αξιοπρεπώς και καλαίσθητα τον πελάτη και να πετυχαίνει τον εξ αρχής σκοπό της δημιουργίας της.
Αυτά τα λέω αποκλειστικά από την δική μου σκοπιά.

Επίσης κάτι πολύ σημαντικό.
Ομολογώ ότι απογοητεύτηκα από την χαμηλή ανταπόκριση (χάρηκα δε, από τις προτάσεις και τις εύστοχες παρατηρήσεις όσων έγραψαν τις απόψεις τους).
Αν δεν υπάρχει συμμετοχή, δεν προτείνω να το συνεχίσουμε.
Δηλαδή από τα 1500+ μέλη του συγκεκριμένου forum, να γράφουμε μόνο οι 10 τις απόψεις μας μου φαίνεται λίγο κάπως και ειδικά για τέτοιας φύσης θέματα.

Ας περιμένουμε λίγο πριν ορίσουμε άτομα, για να ξεκαθαρίσουμε προς τα που κινούμαστε και πόσο μας ενδιαφέρει μια τέτοια κίνηση.
xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό theosdesign » 12.06.07, 9:06 am

Επίσης κάτι πολύ σημαντικό.
Ομολογώ ότι απογοητεύτηκα από την χαμηλή ανταπόκριση (χάρηκα δε, από τις προτάσεις και τις εύστοχες παρατηρήσεις όσων έγραψαν τις απόψεις τους).
Αν δεν υπάρχει συμμετοχή, δεν προτείνω να το συνεχίσουμε.
Δηλαδή από τα 1500+ μέλη του συγκεκριμένου forum, να γράφουμε μόνο οι 10 τις απόψεις μας μου φαίνεται λίγο κάπως και ειδικά για τέτοιας φύσης θέματα.

Ας περιμένουμε λίγο πριν ορίσουμε άτομα, για να ξεκαθαρίσουμε προς τα που κινούμαστε και πόσο μας ενδιαφέρει μια τέτοια κίνηση.
Thanks

Θα συμφωνήσω μαζί σου και εγώ το ίδιο ένιωσα, μόλις πριν από λίγο που μπήκα. Tελικά ίσως είναι πιο εύκολο να μιλάς και να συμπεριφέρεσαι σαν πολιτικός με μεγάλα λόγια, όταν σου τυχαίνει κάτι, αλλά όταν είναι να δράσεις απλά ακολουθείς το κανόνα της πάπιας.
Θα συμφωνήσω με τον Izzy και πάντα η απόψεις του είναι καίριες και σωστές και σε περίπτωση που προχωρήσει κάτι, θα επιθυμούσα πολύ τη βοήθειά του.

Mακάρι να διαψευστώ και να υπάρξει ανταπόκριση από όλους. Tα μέλη είναι πολλά, σίγουρα όλοι έχουν πολύ λίγο χρόνο ελεύθερο και ίσως να μη θέλουν να ασχοληθούν, αλλά πιστεύω ότι το κάνουμε για εμάς και για την μελλοντική γενιά.
Eπίσης όλα όσα ακούγονται σαν ερωτήσεις σχετικά με το πόσο μισθό να περνω και πόσο να χρεώνω ένα πελάτη και τη σύγκριση που γίνεται κατά καιρούς με άλλα επαγγέλματα με ισχυρούς συλλόγους και ομάδες (δεν μιλώ εκ μέρους κανένα, ούτε συνδικαλίστικά), να έχουν στο μυαλό τους ότι αυτοί οι σύλλογοι είναι μια μπουνιά απέναντι σε εργοδότες και πελάτες.
Tο δικό μας "χωριό" θυμίζει σκορποχώρι, όταν τα πράγμάτα σοβαρεύουν.

Kαλημέρα λοιπόν
Θοδωρής!
Theo|s Design
graphic+visual designer
Άβαταρ μέλους
theosdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 12.06.07, 11:22 am

Ο Izy έχει το δίκιο του.
Πολλά λέμε, λίγοι όμως τα λέμε!
Προσωπικά έχω κάποιες ιδέες που μπορόυν να υλοποιηθούν. Αφορούν κυρίως κινήσεις μέσω web, κινήσεις που δεν έχουν μεγάλο κόστος, αλλά πολύ δουλεία απο τους εθελοντές. Φυσικά θα βοηθήσω όπως μπορώ απ'τη μεριά μου.

Το θέμα είναι να υπάρξει υποστήριξη από όλους (ΕΓΕ, vcdc, hegrade, HDI, κλπ?), να δούμε το πρόβλημα και να κινηθούμε σε μια συγκεκριμένη στρατηγική....

Πάντως χωρις συμμετοχή, δεν μπορούμε ούτε να γκρινιάζουμε ούτε να απαιτούμε τίποτα απο κανένα.

Ελπίζω να μην σταματήσει εδώ.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 12.06.07, 11:36 am

theosdesign έγραψε:[...]
Θα συμφωνήσω μαζί σου και εγώ το ίδιο ένιωσα, μόλις πριν από λίγο που μπήκα. Tελικά ίσως είναι πιο εύκολο να μιλάς και να συμπεριφέρεσαι σαν πολιτικός με μεγάλα λόγια, όταν σου τυχαίνει κάτι, αλλά όταν είναι να δράσεις απλά ακολουθείς το κανόνα της πάπιας.
[...]

Καλημέρα Θοδωρή! :D

Δεν πιστεύω ότι πάτησα "pause" στον ενθουσιασμό μου, λόγω του κανόνα της πάπιας.
Το να πάμε 10 άτομα και να φτιάξουμε όμορφα πράγματα, τα οποία αντιπροσωπεύουν εμάς, σύμφωνα με αυτά που εμείς θεωρούμε ότι είναι σωστά, είναι οκ.
Το να βαπτίστούμε από μόνοι μας "Γραφιστική", είναι λίγο προβληματικό, από την άποψη ότι οι υπόλοιποι απλά αδιαφορούν, μέχρι την ώρα που θα δημοσιευθεί το οπτικό υλικό μας (έντυπο ή ηλεκτρονικό) και θα αρχίσουν οι ενστάσεις του στυλ "αυτό δεν με αντιπροσωπεύει", "ποιος σε όρισε αντιπρόσωπο του κλάδου μου" κλπ, τα οποία θα υποβαθμίσουν, αν όχι ισοπεδώσουν την προσπάθειά μας.

Αν θέλεις μέσα σε αυτήν την εβδομάδα, Πέμπτη με Κυριακή μετά τις 7, να βρεθούμε μαζί με την specialK, τον b+ και οποιονδήποτε άλλον ενδιαφέρεται, να κάνουμε προτάσεις από κοντά, να τις συντάξουμε και να τις παρουσιάσουμε στους υπόλοιπους, είμαι μέσα.

Και φυσικά εκεί θα επισημάνουμε και τα προβλήματα της απουσίας ενδιαφέροντος και θα τα παρουσιάσουμε μαζί με τις προτάσεις μας.

Είστε μέσα?
xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 12.06.07, 12:10 pm

Αν με θέλετε πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω.
Ο λόγος που δεν δήλωσα από την αρχή είναι ότι δεν θα ήθελα με τίποτα να στερήσω την "θέση" από κάποιον άλλο με σαφώς περισσότερη πείρα.
Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο X.I Οπτική Επικοινωνία. Ηθική, Δεοντολογία, προβληματισμοί, απόψεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων