Πορτραίτο

Παρουσιάστε στο φόρουμ το Portfolio σας, ή ζητήστε την άποψη / κριτική για μια εργασία σας.

Πορτραίτο

Δημοσίευσηαπό aphrodite » 11.06.07, 11:20 am

Εικόνα
Ένα πορτραίτο για έναν νέο ηθοποιό που το δούλευα on and off για αρκετό καιρό. Στον πελάτη άρεσε πάρα πολύ, θα ήθελα όμως να μου επισημάνετε τυχόν ατέλειες, διορθώσεις κ.λπ. εσείς που έχετε πιο "τεχνικό" μάτι για τέτοιου είδους λεπτομέρειες.

Tools: Illustrator & Photoshop

Περιμένω απόψεις σας
:D
Άβαταρ μέλους
aphrodite
Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 11.06.07, 11:22 am

πάνω στην πέτρα θα κρυώνει που είναι γυμνούλι!
Graphic Design Resources http://www.nantia.co
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό aphrodite » 11.06.07, 11:25 am

:P :P :P :P
Άβαταρ μέλους
aphrodite
Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 11.06.07, 11:29 am

μοιάζει με τον Masterview!!! :lol:
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό IzyRider » 11.06.07, 11:41 am

aphrodite καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Έχω 3 ερωτήσεις πριν γράψω οτιδήποτε:

1. Αν θέλεις μόνο "τεχνική" κριτική
2. Αν πληρώθηκες για αυτό
3. Αν πιστεύεις πραγματικά ότι θέλεις/μπορείς να αντέξεις κριτική...

:roll:
Σκέψου, ΠΡΙΝ μιλήσεις... Μετά, είναι αργά...

Α! ναι... υπάρχει και το:
Οι άδειοι τενεκέδες κάνουν περισσότερο θόρυβο...
IzyRider
Site Admin

Δημοσίευσηαπό masterview » 11.06.07, 11:42 am

isikol έγραψε:μοιάζει με τον Masterview!!! :lol:

Aphrodite μου έφτιαξες πορτραίτο..?
Δεν ήταν ανάγκη... :)

Λίγο δουλίτσα στον δεξί ώμο νομίζω ήθελε. Φαίνεται λίγο πρόχειρο το brush εκεί. Γενικά όμως μ'αρέσει

και δε μου μοιάζει :P
------------------------------------------------
http://www.flickr.com/photos/masterview
------------------------------------------------
http://www.myspace.com/masterview_
Άβαταρ μέλους
masterview
Junior Member

Δημοσίευσηαπό aphrodite » 11.06.07, 11:43 am

χμμμμ, ποιος είναι ο Masterview :?:
Άβαταρ μέλους
aphrodite
Member

Δημοσίευσηαπό aphrodite » 11.06.07, 11:46 am

aphrodite καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Έχω 3 ερωτήσεις πριν γράψω οτιδήποτε:

1. Αν θέλεις μόνο "τεχνική" κριτική
2. Αν πληρώθηκες για αυτό
3. Αν πιστεύεις πραγματικά ότι θέλεις/μπορείς να αντέξεις κριτική...

ακολουθούν οι 3 απαντήσεις :P
1. όχι
2. ναι
3. ναι (ελπίζω - απλά μη με τσακίσετε lol)

και δε μου μοιάζει

εσύ είσαι ο Masterview λοιπόν! thanX gia ta tips - ναι όντως δε σου μοιάζει ... δεν είσαι εσύ άλλωστε :P
Άβαταρ μέλους
aphrodite
Member

Δημοσίευσηαπό IzyRider » 11.06.07, 12:03 pm

aphrodite έγραψε:...
3. ναι (ελπίζω - απλά μη με τσακίσετε lol)...

Τι εννοείς "μη με τσακίσετε"?
Μπορείς να ορίσεις το δικό σου "όριο τσακίσματος" ?
Και μια διευκρίνιση...
Αυτά τα illustration τα κάνεις για να ζήσεις?
Δηλαδή, είναι η -κύρια- δουλειά σου, ή το κάνεις για χόμπυ ?

IzyRider
Site Admin

Δημοσίευσηαπό aphrodite » 11.06.07, 12:10 pm

Τι εννοείς "μη με τσακίσετε"?
Μπορείς να ορίσεις το δικό σου "όριο τσακίσματος" ?

βασικά το είπα ημι-αστειευόμενη ... το δικό μου όριο τσακίσματος υποθέτω θα ήταν αν όλα τα σχόλια ήταν αρνητικά και αποθαρρυντικά.

Και μια διευκρίνιση...
Αυτά τα illustration τα κάνεις για να ζήσεις?
Δηλαδή, είναι η -κύρια- δουλειά σου, ή το κάνεις για χόμπυ ?

Δεν είμαι γραφίστρια / εικονογράφος - τουλάχιστον όχι "επίσημα", με σπουδές και χαρτιά. Είναι κάτι που το αγαπάω πολύ και το έχω ψάξει μόνη μου / αυτοδίδακτη. ΄Ως γραμματέας εργάζομαι εδώ και 10 χρόνια και απλά το τελευταίο διάστημα έχουν προκύψει κάποιες δουλειές για πορτραίτα και διάφορα άλλα πραγματάκια. Χόμπι - χαρτζιλίκι - πάθος - ένας συνδυασμός υποθέτω

Κάτι άλλο? :shock:

:wink:
Άβαταρ μέλους
aphrodite
Member

Δημοσίευσηαπό Vasiliki » 11.06.07, 12:13 pm

Εμένα ωραίο μου φαίνετε... εκτός από τα δυο Pixel που ξεφεύγει η πάνω γωνία η σχέση δηλαδή του κάδρου με το crop της εικόνας ...αν δηλαδή δεν με απατά το preview...

Βρε Izzy τι ετοιμάζεσαι να πεις στην κοπέλα και το προετοιμάζεις τόσο?? αγχώθηκα :P :P
Άβαταρ μέλους
Vasiliki
Junior Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 11.06.07, 12:18 pm

από την στιγμή που υπάρχει κόσμος και τα αγοράζει... δεν ξέρω γιατί ρωτάς την γνώμη μας! είσαι έτοιμη!

(για μένα το μοναδικό σημείο που είναι δουλεμένο είναι τα μάτια.
+ μου κάνει πολύ ψυχρό το να είναι γυμνούλι πάνω στην πέτρα!)
Graphic Design Resources http://www.nantia.co
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό aphrodite » 11.06.07, 12:23 pm

Βρε Izzy τι ετοιμάζεσαι να πεις στην κοπέλα και το προετοιμάζεις τόσο?? αγχώθηκα

ναι, η αλήθεια είναι ότι κι εγώ αγχώθηκα :shock:
θενξ για τα tips σου - θα το κοιτάξω αυτό που λες

για μένα το μοναδικό σημείο που είναι δουλεμένο είναι τα μάτια.
+ μου κάνει πολύ ψυχρό το να είναι γυμνούλι πάνω στην πέτρα!)

είναι αυτοθερμαινόμενος - δεν μασάει χεχεχε :P
στο συγκεκριμένο .jpg που έχω ανεβάσει δεν φαίνεται δυστυχώς η λεπτομέρεια - αλλά όντως το πρόσωπο είναι περισσότερο δουλεμένο από το υπόλοιπο σώμα :)

:P
Άβαταρ μέλους
aphrodite
Member

Δημοσίευσηαπό IzyRider » 11.06.07, 3:56 pm

ΟΚ... πάμε λοιπόν...

Στο "τεχνικό" κομμάτι:

Πρόσεξε το εξής: επειδή δε δίνεις πληροφορίες για την τεχνική σου, θα κάνω κάποιες αυθαίρετες υποθέσεις σχετικά με αυτήν, μια και η ανάλυση της εικόνας δε βοηθάει για πιο σίγουρα συμπεράσματα.
Από ό,τι λοιπόν μπορώ να διακρίνω, η μετατροπή των εικόνων γίνεται με "χειροκίνητο" tracing ("ξεπατικωσούρα") στο Illustrator, με τη χρήση gradient fills και mesh fills (ίσως?).

1. Αν όντως "ξεπατίκωσες" τη φωτογραφία, τότε κάτι κουνήθηκε και μάλιστα έντονα κατά τη διάρκεια της εργασίας σου.
Αν το έκανες απλά κοιτάζοντας τη φωτό, τότε χρειάζεσαι πολλή περισσότερη παρατηρητικότητα και μελέτη των αντικειμένων τριγύρω σου.
Συγκεκριμένα, η θέση του "μήλου του Αδάμ" είναι εντελώς λάθος, το οποίο αυξάνεται με τη λανθασμένη τοποθέτηση των τενόντων που ξεκινούν από τις εσωτερικές άκρες των κλειδών, πάνω από το στέρνο και καταλήγουν δεξιά κι αριστερά στο λαιμό.

2. Το μούσι φαίνεται παράταιρο με το υπόλοιπο πρόσωπο.
Θυμίζει σαν να το έβαψες πρόχειρα με αερογράφο.
Και ναι μεν, πιθανολογώ ότι το έκανες συνειδητά (mesh fill? feathering?), αλλά σε σχέση με το περίγραμμα των μαλλιών, που είναι πιο εστιασμένο και καθαρό, δημιουργεί οπτική ανακολουθία.
Το -αυθαίρετο- συμπέρασμά μου εδώ, είναι η πολύ περιορισμένη γνώση σε τεχνικές σχεδιάσης και χρήσης brushes.

3. Τα φρύδια "δείχνουν" προς την ίδια κατεύθυνση!
Συγκεκριμένα, το παχύτερο μέρος των φρυδιών είναι επάνω από τη βάση της μύτης, ενώ λεπταίνουν προς τα αυτιά.
Το δεξί φρύδι -όπως το βλέπουμε- μοιάζει επικίνδυνα με το αριστερό, και μάλιστα δείχνει να έχει ίδια φορά, δηλαδή σαν copy-paste, ή έστω ίδιο brush, με ίδια ανυσματική φορά.

4. Η μαύρη "αύρα" (δε μπορώ να το πω "σκιά") γύρω από το σώμα...
Σε καμμία περίπτωση, καμμία σκιά υλικού αντικειμένου δεν είναι περιγραμμική.
Επίσης, δεδομένου του φωτισμού του μοντέλου σου, η σκιά ως τοποθέτηση μέγεθος και διαφάνεια, είναι εντελώς λάθος, οπότε χάνεται και η ό,ποια ευκαιρία να δώσεις κάποια αίσθηση βάθους.
Επίσης για το "βάθος" της εικόνας, και εφ' όσον ΔΕΝ έχεις ομοιόμορφο φωτισμό, να έχεις υπ' όψη σου ότι όσο περισσότερο πιο "πίσω" εμφανίζεις ένα αντικείμενο, τόσο πιο μουντή και σκούρα απόχρωση του χρώματός του χρησιμοποιείς.
Έτσι, η αντανάκλαση του πέτρινου τοίχου θα μπορούσε να πιο μουντή (λιγότερος κορεσμός και φωτεινότητα), ενώ ίσως βοηθούσε και ένα λευκό layer με μεγάλη διαφάνεια, ώστε να δώσεις την αίσθηση "θαμπάδας" στα είδωλα (λέω τώρα...)

5. Τη σύνθεση τη βρίσκω χωρίς ιδιαίτερη έμπνευση.
Σχεδιάζεις σε οριζόντιο καμβά, άρα δημιουργείς μια στατική αίσθηση.
Δεν είναι τυχαία η ονομασία της κάθετης τοποθέτησης του καμβά ως "Portrait". ;-)

"Κεντράρεις" το θέμα σου, χωρίς να ρισκάρεις μια πιο τολμηρή τοποθέτηση.
Διαχωρίζεις σε -μάλλον- τυχαίο σημείο το κάδρο σου με την κορνίζα, αλλά και πάλι δεν τολμάς ένα ουσιαστικό οπτικό διαχωρισμό των περιοχών "μέσα-έξω" από τον καθρέπτη.

6. Η παλέτα σου είναι σχετικά περιορισμένη τονικά και χρωματικά με μοναδικό περιορισμό την εκτός ενδιαφέροντος περιοχή κάτω δεξιά στην οποία εμφανίζεται κάποια αντίθεση.
Αυτό βέβαια το γράφω με επιφύλαξη, αφού μπορεί να είναι συνειδητή επιλογή.
Πάντως, δεν έχει πολύ ένταση και σε συνάρτηση με τα παραπάνω, μάλλον αποδυναμώνει την ό,ποια εικαστική πρόθεση σου.

Αυτά ως προς το "τεχνικό" κομμάτι, επαναλαμβάνοντας την επιφύλαξη που υπάρχει...

Γα το θεωρητικό κομμάτι, και με όση καλή προαίρεση έχω...

Όπως αναφέρεις, δεν έχεις "χαρτιά" και το "ψάχνεις" μόνη σου...
ΟΚ, το καταλαβαίνω και μπράβο σου...
Όμως, προς τα πού ψάχνεις?
Αν κρίνω από τα λίγα που πρόλαβα να δω, και υποθέτωντας -ελπίζω σωστά- ότι είναι αντιπροσωπευτικά της δουλειάς σου, έχεις σοβαρότατες θεωρητικές αλλά και "πρακτικές" ελλείψεις.
Αυτό μπορεί να εξισορροπιστεί από προσωπική μελέτη αλλά και παρατήρηση, κάτι που δε φαίνεται στα έργα σου.

Αν λοιπόν μπου πεις ότι κάνεις χόμπυ, ΟΚ μια χαρά...
Όταν όμως χρεώνεις για αυτό, έχω κάποιες σοβαρές ενστάσεις.

1. Αν χωρίς θεωρητικό υπόβαθρο και γνώσεις, χρεώνεις τόσα χρήματα όσα αναφέρεις, τότε ένας φτασμένος εικονογράφος, πόσα θα πρέπει να πάρει ?
Παρεπιπτόντως, θεωρώ την τιμή που αναφέρεις εξευτελιστική...

2. "Εκπαιδεύεις" τους πελάτες σου -δική σου λέξη, από το πρώτο μήνυμα- σε χαμηλής ή μέτριας ποιότητας ερασιτεχνική εργασία (την οποία χρεώνεις).

Αν σε λίγο καιρό, αποφασίσεις να το κάνεις επάγγελμα, και ασχοληθείς με την ποιοτική αναβάθμιση της εργασίας σου και φυσικά με την αύξηση των τιμών σου, τότε θα βρεις μπροστά σου ανεκπαίδευτους "πελάτες", χωρίς αισθητικό κριτήριο και δυσαρεστημένους για την αύξηση κόστους.
Οι οποίοι θα στραφούν στον κοντινότερο ερασιτέχνη...
Και εσύ θα μείνεις με το επάγγελμα στο χέρι.

Μέχρι να -κι αν γίνει- αυτό, απλά προκαλείς το παραπάνω σενάριο σε άλλους, οι οποίοι χρησιμοποιούν το ίδιο αντικείμενο για να ζήσουν, να συντηρήσουν γραφείο, οικογένεια, ασφάλιση κ.λ.π.

Ο σκοπός μου δεν είναι να "στην πω".
Πιθανόν να με γράψεις και στα παλαιότερα των υποδημάτων σου.

Αλλά θεωρώ ότι το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι να μπλέκει τον ερασιτεχνισμό με το επάγγελμα.
Ή είσαι ερασιτέχνης και εργάζεσαι-δημιουργείς για την ευχαρίστηση, οπότε δε χρεώνεις τίποτα, ή είσαι επαγγελματίας και ζεις από αυτό που κάνεις.

Η εμπειρία μου λέει ότι οποιοδήποτε ενδιάμεσο υβρίδιο-μόρφωμα μόνο κακό κάνει.

Και για να καταλάβεις, σκέψου μόνο να πονάει το δόντι σου.
Θα ερχόσουν σε μένα να στο βγάλω, απλά και μόνο επειδή έχω πάει αρκετές φορές στον οδοντίατρο και τυχαίνει να έχω ένα τανάλια, ένα καλέμι και μερικά ψιλά τρυπάνια ?
Και να σε χρεώσω κι από πάνω...
Συμβολικά, έτσι?

Θα το έκανες? :roll:

Καλή συνέχεια σε όλους!

IzyRider
Site Admin

Δημοσίευσηαπό aphrodite » 11.06.07, 4:17 pm

Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ για το χρόνο που δαπάνησες για να μου απαντήσεις. Αυτό όσον αφορά τη συγκεκριμένη εικονογράφηση.

Τώρα όσον αφορά τα λοιπά συμπεράσματα στα οποία κατέληξες ... δεν είμαι σε φάση να σου απαντήσω αυτή τη στιγμή - και δε νομίζω να το κάνω και στο μέλλον. Σίγουρα συμφωνώ με κάποια σημεία σου αλλά κάποια άλλα με στεναχώρησαν ιδιαίτερα. Σίγουρα δεν αισθάνομαι πλέον welcome στο συγκεκριμένο φόρουμ.

Να είστε καλά

Αφροδίτη
Άβαταρ μέλους
aphrodite
Member

Δημοσίευσηαπό Vasiliki » 11.06.07, 4:27 pm

...εμένα συνεχίζει να μου αρέσει πάντως...

και θεωρώ αξιόλογο που κάποιος χωρίς χαρτί ---έλεος δηλαδή... έχει τόση πια σημασία η τζίφρα???---- μπορεί να φτάνει σε τέτοιο επίπεδο την δουλειά του.

Πολύ περισσότερο που νομίζω οτι άνετα μπορεί να σταθεί δίπλα σε πολύ καλές δουλειές.
Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη :)

Και εδώ μόνο προσωπικές απόψεις εκφράζουμε, και πάνω από όλα είμαστε μια παρέα.
Οπότε Αφροδίτη καλά θα κάνεις να διορθώσεις ότι είναι για διόρθωση και να μας το ποστάρεις να το δούμε τελειωμένο :)

Περιμένω με αγωνία
Βασιλική
Άβαταρ μέλους
Vasiliki
Junior Member

Δημοσίευσηαπό antonist » 11.06.07, 4:28 pm

κατσε ρε αφροδιτη, είπε τπτ που να είναι ψέμα η κακοπροαίρετο; γιατι δε νιώθεις ευπροσδεκτη; εσυ αλλωστε εδωσες την εργασια σου για κριτικη. ομως κριτική και βοηθεια δε δίνεις απλά λεγοντας, αλλαξε το κοντραστ. είναι πολλα που παιζουν σημασία. εγω είδα στα λόγια του, μονο μια προσπάθεια να σε βοηθήσει, και να σου δώσει να καταλάβεις 5 πράγματα που θεωρει σωστα, οχι εναν κακιασμενο που προσπαθει να σε διώξει. μα ρε γμτ, όποτε ένας ανθρωπος κάνει ουσιαστική κριτική, που "πονάει" και λιγάκι, γιατι να αντιμετωπιζετε έτσι; και ο dps12 και άλλοι έχουν έρθει σε αυτή τη θέση, και όμως είναι εκείνοι που θα έπρεπε πραγματικά να πούμε ευχαριστώ!

τεσπα , αν ειδες στα λόγια του, πράγματα που σε στεναχωρούν, ισως τότε θα έπρεπε να τα σκεφτείς και να δεις τι μπορεις να κάνεις να αλλάξουν, από τη στιγμή φυσικά οτι συμφωνεις ότι έχει δίκιο. αν όχι, ήταν απλά μια κριτική που δε σου κάνει. όμως σε καμια περιπτωση δεν είδα στα λόγια του, να σε "διώχνει" με τρόπο.
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Christina K. » 11.06.07, 4:30 pm

aphrodite έγραψε:Σίγουρα δεν αισθάνομαι πλέον welcome στο συγκεκριμένο φόρουμ.

καλά κοπελιά αυτό κατάλαβες εσύ???
συγνώμη που επεμβαίνω, εγώ από αυτό που διάβασα, αν καποιος μου αφιέρωνε τόση ώρα για να μου δείξει καποια βήματα στο να γίνω έστω και λίγο καλύτερη, όχι θα τον ευχαριστούσα απλά -πράγμα το οποίο βεβαιώς και έκανες- αλλά δεν θα σκεφτόμουν με τίποτα ότι δεν είμαι welcome...
Αν δεν είσουν δεν νομίζω να άξιζες τόσο χρόνο, πολύτιμο για πολλούς!
Δεν παιρνω το μέρος κανενός, η κριτική θεωρώ παντα ότι είναι για καλό!

Βρε μην είστε όλοι τόσο ευαίσθητοι...

φιλικά χριστίνα
Design is not just what it looks like and feels like. Design is how it works.
Steve Jobs

http://www.ilprogetto.gr
Άβαταρ μέλους
Christina K.
Flickr Discovery Girl

Δημοσίευσηαπό peslac » 11.06.07, 4:35 pm

Αφροδιτούλα, μη μασάς κοπελιά! :wink:
Και οι ηθοποιοί παίρνουν κακές κριτικές, αλλά δεν τα παρατάνε. Περιμένουν τη στιγμή που θα κάνουν την επόμενη επιτυχία, για να την τρίψουν στη μούρη των κριτικών!

Από κάθε κριτική, κράτα εσύ αυτά που πιστεύεις ότι μπορούν να σε βοηθήσουν να γίνεις καλύτερη και όλα τα υπόλοιπα, απλώς ξέχνα τα. :wink:
Μόνο ωφελημένη θα βγεις! 8)
http://peslac.pblogs.gr/
***Ο χρήστης peslac συχνάζει στο blog του και στο msn***

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 11.06.07, 4:36 pm

aphrodite έγραψε:Σίγουρα δεν αισθάνομαι πλέον welcome στο συγκεκριμένο φόρουμ.

Εγώ πάλι θα αισθανόμουν το ακριβώς αντίθετο.

Ο izyrider είχε όλη την καλή διάθεση όχι μόνο να σε βοηθήσει αλλά και να εξηγήσει τόσα πράγματα. Και επειδή πιστεύω ότι και εγώ κάπου εκεί (στο επίπεδο σου) είμαι όσον αφορά τις "εικογραφήσεις" μου, τον ευχαριστώ προσωπικά για τις παρατηρήσεις.
Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.V Κριτική, Feedback & Portfolio

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων