[Αφίσα] Από τη δημιουργία στην εκτύπωση

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

[Αφίσα] Από τη δημιουργία στην εκτύπωση

Δημοσίευσηαπό rinartzz » 12.06.07, 12:56 pm

Καλημέρα!!!

Αρχικά άμα έχω postarei σε λάθος μέρος...plzzz αλλάξτε το θέση!

Λοιπόν έχουμε και λέμε...

όλα άρχισαν τη παρασκευή το βράδυ όταν προσπαθούσα εναγωνίως να εξηγήσω σε μία φίλη μου ότι η δουλειά μας απέχει απ' αυτή του μπακάλη..."5 κιλά πατάτες να τ' αφήσω?"

μου ζητήθηκε λοιπόν να ετοιμάσω μία αφίσα που θα κολληθεί σε super-market, σχολεία, φροντιστήρια και όπου συχνάζουν πιτσιρίκια για κάποια σχολή tae-kwon-do (αν το έγραψα σωστά δε ξέρω!)

το θέμα είναι πως θέλουν επειγόντως να τους πω πόσο πάει το μαλλί...χωρίς να ξέρω εγώ το τι θέλουν τι δουλειά επιθυμούν να γίνει...και φυσικά χωρίς να έχω καν ψάξει τα παρελκόμενα (βλ. εκτύπωση)

το γεγονός είναι πως ουσιαστικά θα είναι και η πρώτη δουλειά που θα πάρω και εκτός του ότι θέλω να βγει κάτι καλό και να μείνουν ικανοποιημένοι δε ξέρω και σχεδόν τίποτα απ' τα διαδικαστικά καθώς δεν έχω κάνει τη σχετική έρευνα αγοράς...

θα αρχίσω να παίρνω τηλέφωνα για να δω προσφορές σε τυπογραφία-αλλά και πάλι χωρίς να μου χουν ξεκαθαρίσει το τι θέλουν ακριβώς δε ξέρω και γω τι να ζητήσω...και με ζαλίζουν και από πάνω πες πόσα + πες πόσα...τι να του πω και γω δηλαδή?

μιλάμε για μικρό τιράζ ( εγώ τουλάχιστον μικρό το θεωρώ-υποθέτω) 50 αφίσες οι οποίες (πάλι υποθέτω) θα πάνε για ψηφιακή (ακριβώς γιατί το τιράζ είναι μικρό)- αν κάνω κάπου λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

επίσης θέλω συμβουλές πως μπορείς να πείσεις έναν άσχετο πως αυτό που σκέφτεται είναι βλακεία? παρακαλώ tips- διότι εγώ είχα αρχίσει και κάτι σκεφτόμουν αλλά σήμερα που ξαναμιλήσαμε κάτι μου λέγαν για τεράστιες κορεάτικες σημαίες να ανεμίζουν και 5-6 φωτογραφίες και πανικοβλήθηκα η τεχνολόγος....

ok γραφίστρια δεν είμαι αλλά αισθητική νομίζω πως έχω και γνώσεις έχω (καλά όχι ότι είμαι καμιά θεά...εννοείτε ότι μαθαίνω) plzzzz help για ότι νομίζεται ότι μπορεί να προκύψει...δικές σας εμπειρίες...και κυρίως πόσο περίπου πάει το μαλλί στην εκτύπωση γιατί απ' ότι κατάλαβα θεωρούν πως εγώ θα δουλέψω για τη ψυχή της μάνας μου
:evil:
Άβαταρ μέλους
rinartzz
Junior Member

Δημοσίευσηαπό specialk » 12.06.07, 1:09 pm

Καλημέρα φίλη μου,

θα με συγχωρέσεις που θα σου απαντήσω βιαστικά αλλά πνίγομαι σήμερα.

Λοιπόν άκου να δεις,

- βασικά το σημαντικό είναι να μάθεις την διάσταση που θέλουν να τυπώσουν και το υλικό. Εννοείται πως θα πας ψηφιακά και αν θέλεις μάλιστα μπορώ να σε εξυπηρετήσω κιόλας :)
- Κατά τα άλλα το υλικό θα το επιλέξεις ανάλογα με τις συνθήκες ανάρτησης της αφίσας (π.χ. αν θα την βαράει ο ήλιος όλη μέρα, αν θα είναι για εξωτερική ή εσωτερική χρήση κτλ.). ΄
- Στην ψηφιακή εκτύπωση το κόστος πηγαίνει με το τετραγωνικό. Άρα δεν χρειάζεται να δώσεις τελική απάντηση για κάτι. Μόνο για το τετραγωνικό και για την μακετοδουλειά που θα κάνεις.

Να προσέξεις πάντως γιατί συνήθως αυτοί που βιάζονται έτσι και δεν δίνουν σαφή στοιχεία στην παραγγελία τους είναι λαμόγια και θέλουν να σου φάνε λεφτά. (θα σου λένε άλλα μου έλεγες στην αρχή και άλλα τώρα). Είναι κλασσική περίπτωση λαμόγιου που αν κάνεις το λάθος και δώσεις τιμή έχοντας ελλειπή στοιχεία, την έκατσες!

- Η δική μου άποψη είναι πως πρέπει και εσύ να τον κάνεις να καταλάβει πως αυτές οι δουλειές δεν είναι κουκουρούκου και πως εάν θέλει να έχετε μια σωστή συνεργασία πρέπει και αυτός να είναι πιο σαφής σε αυτά που ζητάει.

Έτσι νομίζω πως έχουν τα πράγματα...correct me if I'm wrong :)

Σου εύχομαι καλή επιτυχία όπως και να έχει!
a business of no sign, is a sign of no business...
Άβαταρ μέλους
specialk
Member

Δημοσίευσηαπό toxic187cp » 12.06.07, 1:46 pm

Οσο αναφορά την εκτύπωση: Παιζει ενα κατάστημα κατω κεντρο_ (ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ-ΑΡΙΣΤΕΙΔΟΥ 9)

"ΣΤΡΙΛΙΓΚΑΣ" λέγεται κ είναι απο τους πιο φτηνούς για την ποιότητα που δίνει...

τηλ επικοινων.: 210 32 12 623 (αν θές ζήτα την ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΔΡΑΚΟΥΛΑΚΗ, απο TOXIC πες κ ξέρει..-για καλυτερη τιμή οσο γίνετε-

Όσο για την τιμή έχω σε PDF το κοστολόγιο της ένωσης γραφιστών --για να πάρεις μια ιδέα περίπου, (ΜΗΝ σε τσακίσουν κιολας)
Αν θές στειλε-γραψε E-MAIL να σου το στείλω τωρα...

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟΥΣ (τζαμπατζηδες)
ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΕΠΙΤΥΧΕΙΑ (κι α μας τρως τη δουλειά)
και οταν βγεί--δείξε μας την.... takeCARE
Creative Pollution
Άβαταρ μέλους
toxic187cp
Member

Δημοσίευσηαπό Sofaki » 12.06.07, 2:06 pm

Γεια σου specialk :D
Λες:
"Κατά τα άλλα το υλικό θα το επιλέξεις ανάλογα με τις συνθήκες ανάρτησης της αφίσας (π.χ. αν θα την βαράει ο ήλιος όλη μέρα, αν θα είναι για εξωτερική ή εσωτερική χρήση κτλ.)."
Τι εννοείς ακριβώς; Τι επιλογές δηλαδή έχουμε για αφίσσα; Θα θελα να μου πεις για να ξέρω...

ευχαριστώ :wink:
η ζωή είναι ωραία...
Άβαταρ μέλους
Sofaki
Junior Member

Δημοσίευσηαπό rinartzz » 12.06.07, 2:09 pm

thanx παίδες!!!

α. Δεν νιώθω ότι τρώω τη δουλειά κανενός πάω στοίχημα πως υπάρχουν αρκετοί εδώ μέσα αυτοδίδακτοι και δεν είμαι και παντελώς άσχετη ήδη εργάζομαι έξω, (1 χρόνο + )και είμαι και τελειόφοιτη του τμήματος τεχνολογίας γραφικών τεχνών που αν και του λείπουν μαθήματα σχεδιασμού μακέτας ωστόσο προσφέρει αρκετές γνώσεις στους φοιτητές της.

β. δεν τον θεωρώ τζαμπατζή....άσχετο τον θεωρώ...απλά θέλει κάποιον να τον εκπαιδεύσει στα γραφιστικά...και δυστυχώς ο κλήρος πέφτει σε μένα :?

γ. δε ξέρω αν σας το δείξω γιατί πολύ φοβάμαι πως δε θα με περήφανη γι αυτό...

εγώ 5 φωτό και μια τεράστια σημαία της κορέας δε θέλω να βάλω! :cry:

thanx και πάλι..
και εννοείτε πως θα τον περιλάβω τον στρλιγκα στην έρευνα αγοράς μου :wink:

περιμένω κι άλλααααααααα :D
Άβαταρ μέλους
rinartzz
Junior Member

Δημοσίευσηαπό rinartzz » 12.06.07, 2:12 pm

Sofaki έγραψε:Γεια σου specialk :D
Λες:
"Κατά τα άλλα το υλικό θα το επιλέξεις ανάλογα με τις συνθήκες ανάρτησης της αφίσας (π.χ. αν θα την βαράει ο ήλιος όλη μέρα, αν θα είναι για εξωτερική ή εσωτερική χρήση κτλ.)."
Τι εννοείς ακριβώς; Τι επιλογές δηλαδή έχουμε για αφίσσα; Θα θελα να μου πεις για να ξέρω...

ευχαριστώ :wink:

νομίζω πως για το μελάνι που θα χρησιμοποιηθεί πάει αυτό έτσι δεν είναι...ήδη ενημέρωσα σχετικά με αυτό το θεματάκι τον υποψήφιο πελάτη...

γι αυτό λέω πως είναι υπό εκπαίδευση ο κακομοίρης...
πάντως δεν τον πολύ-συμπαθώ! :twisted:
Άβαταρ μέλους
rinartzz
Junior Member

Δημοσίευσηαπό specialk » 12.06.07, 2:24 pm

Γειά σου και πάλι sofaki,

το καλό με την ψηφιακή εκτύπωση είναι πως σε θέμα μεγάλης διάστασης (αφίσα, banner κτλ.) είναι πως μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε διάφορα υλικά μεγάλης αντοχής στις εξωτερικές συνθήκες. Η ποιότητα εκτύπωσης πλέον είναι πολύ καλή και τα χρώματα είναι φυσικά ανεξίτηλα!

Η γκάμα των υλικών είναι σχετικά συγκεκριμένη π.χ. χαρτί photogloss με ή χωρίς πλαστικοποίηση, αυτοκόλλητο βινύλιο, μουσαμάς, one way vision, mesh (διάτρητο), καμβάς, χαρτί απλό, διαφάνεια απλή ή αυτοκόλλητη κ.ο.κ.
Όλα τα παραπάνω υλικά έχουν το κάθε ένα την ιδιότητά του-άρα κατά συνέπεια- και την αντοχή του και το κόστος του.
Με λίγα λόγια υπάρχει υλικό για κάθε χρήση και κατά την γνώμη μου, για κάθε τσέπη!

Στην περίπτωση της rinatzt που ρώτησε, αν ας πούμε ο πελάτης ζητήσει 50 banner 2,001,00m εγώ θα πρότεινα μουσαμά που έχει εκπληκτική χρωματική απόδοση και απίστευτη αντοχή. Βάζοντας μουσαμά θα χρειαστούν και κάποιες ειδικές εργασίες ανάλογα την περιοχή τοποθέτησης του banner.
π.χ. Μπορεί να αναρτηθεί σε μπαλκόνι, σε τοίχο, ανάμεσα σε δύο κολώνες στον δρόμο, στο πουθενά κτλ.

Εσι λοιπόν επιλέγουμε κάτι από τα παρακάτω (ωρίς να σημαίνει πως δεν υπάρχουν άλλοι τρόποι, παράδειγμα θα φέρω):
α) μπουντούζια, β) μανίκι με σωλήνα γ) μανίκι με ξύλο κτλ.

Άν πάλι θέλεις να τυπώσεις σε απλό χαρτί βάζεις μια πλαστικοποίηση είτε ματ, είτε γυαλιστερή για να δώσεις μια μικρή παράταση "ζωής" στα χρώματα και καθάρισες! :)

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι...αν και προσπαθώ να φάω παράλληλα και έχει χαθεί το μυαλό μου μέσα στο tupper! :D
Άβαταρ μέλους
specialk
Member

Δημοσίευσηαπό rinartzz » 12.06.07, 2:32 pm

μμμμμ καλή όρεξη

σαν να πείνασα και γώ.... αλλά όχι θα αντισταθώ στον πειρασμό!!!

:P

νομίζω ότι το παρεξήγησες λιγάκι...δε μιλάμε για τόοοοοσο μεγάλες διαστάσεις...

μιλάμε για αφισούλες που θα κολλήσουν εσωτερικά κατά πάσα πιθανότητα από τζάμι σε διάφορα καταστήματα

:idea: :roll:

ωωω παρεμπιπτόντως μου ήρθε και μια ιδέα! :P

gracias και πάλι specialk
Άβαταρ μέλους
rinartzz
Junior Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 12.06.07, 2:36 pm

Καλησπέρα

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ξεκινάς λάθος. Δεν πρέπει να ζητάς tips από το forum για να αποδείξεις σε έναν βλάκα ότι είναι βλάκας, αυτό που πρέπει να ζητήσεις είναι πλήρης ενημέρωση από τον πελάτη, και μετά θα μάθει το κόστος (θέλει και λίγο διπλωματία), αν δεν γίνει έτσι τότε είναι μπακαλίστικό και δεν θα έχει άδικο. Η ενημέρωση περιλαμβάνει σε γενικές γραμμές τα κάτωθι :

1) αν οι αφίσες θα κολληθούν -όπως γράφεις- σε τοίχους ή θα αναρτηθούν σε κολόνες ή θα είναι εσωτερικού χώρου
2) αν κολληθούν σε τοίχους το χαρτί θα είναι αναγκαστικά λεπτό για να μπορεί να πιάσει η κόλλα, άρα φτηνότερο. Αν μπουν σε κολόνα θα είναι χοντρό χαρτόνι άρα ακριβότερο. Αν μπουν σε κολόνα ή σε εσωτερικό χώρο θα έχουν "μανίκια" ή μπουντούζια (τρύπες) για να κρατιούνται ή θα είναι με απλό σύρμα? Τα "μανίκια" αυξάνουν το κόστος καθώς επίσης και τα μπουντούζια
3) Διαστάσεις. Χωρίς αυτό δεν μπορείς να πάρεις προσφορά εκτύπωσης
4) Λαμβάνοντας υπόψη τις παραπάνω απαντήσεις του θα του πεις εσύ πόσα χρώματα θα έχει η αφίσα. Σκέψου ότι μία τετράχρωμη αφίσα πάνω σε κολόνα είναι δυσανάγνωστη στον περαστικό οδηγό (γενικά μιλώντας). Άρα η ιδέα των φωτογραφιών είναι άστοχη και πολυέξοδη
5) Τι υλικό θα δώσει για το δημιουργικό. Αν απλά είναι η φίρμα της σχολής και η διεύθυνση μη του ζητήσεις 2000€. Ανάλογα όμως θα αυξάνει το κόστος από το minimum με τις απαιτήσεις π.χ. 10 ξεγυρισματα + επανασχεδιασμός logo + διακοσμητικά στοιχεία + της παναγιάς τα μάτια. Αφού ξεκαθαρίσουν αυτά θα του δώσεις εσύ deadline. Εμπειρικά μπορώ να πω ότι τέτοιες περιπτώσεις δεν απαιτούνται πάνω από 3-5 ώρες αν τα θέλει όλα και αν εσύ δεν θέλεις να χάσεις την δουλειά.

Για την εκτύπωση καλό είναι να κρατάμε μία πισινή. Εγώ προσθέτω πάντα +2 μέρες σε ότι μου πει ο τυπογράφος. Συνήθως είναι αρκετές 5 εργάσιμες, θα πω 7 στον πελάτη.

Εν κατακλείδι τι θα έκανα εγώ. Θα έβλεπα το υλικό και θα ψυχολογούσα τον πελάτη από αυτά που θα μου έλεγε μέχρι που μπορεί να φτάσει οικονομικά και χρονικά και θα αποφάσιζα εγώ 1) τις διαστάσεις που θα έχει η αφίσα 2) πόσα χρώματα 3) που θα τοποθετηθεί και 4) τι είδους αφίσα θα είναι (κολλητή, χαρτονένια, με μπουντούζια ή όχι κλ.π). Θα του έλεγα την σκέψη μου με επιχειρήματα για την κάθε επιλογή μου και θα ζήταγα την γνώμη του επί των επιλογών μου όχι περί ανέμων και υδάτων. Έτσι κάποια στιγμή θα καταλήγαμε κάπου συγκεκριμένα σε μία κοινά αποδεκτή κατάσταση και όλα μετά θα ήταν ευκολότερα. Και αυτός θα ξέρει εκ των προτέρων τι θα πάρει αλλά και εσύ θα ξέρεις τι ζητάς.

Στη περίπτωση που δεν θα ήταν εφικτό να δω το υλικό θα τον ενημέρωνα για τα εξής σχετικά με το δημιουργικό : δεν ξανασχεδιάζω logo ούτε ξεφοντάρω τίποτα (αυτά αν δεν τα δεις καλό είναι να μη δεσμευτείς). Κατά τα άλλα ισχύουν τα ίδια

Καλή επιτυχία
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό specialk » 12.06.07, 2:36 pm

Rinarztz,

ναι, μάλλον δεν κατάλαβα τί ακριβώς ήθελες....όμως δεν πειράζει, ελπίζω να φάνηκα χρήσιμη σε κάποιον άλλο... :)
Αν θες μέχρι Α3 ψηφιακό, σε χαρτόνι velvet 300γρ. με 1Euro την μία στις τυπώνω εγώ (εννοείται η τιμή είναι με έτοιμο αρχείο - μόνο για εκτύπωση).

Αυτά...cu
Άβαταρ μέλους
specialk
Member

Δημοσίευσηαπό GEORGETOUBALIS » 12.06.07, 2:39 pm

Σχολη πολεμικων τεχνων ... με παραγγελια 50 αφίσες
μην περιμενεις να παρεις πάνω απο 100 EURO....
Δεν θα δώσουν περισσότερα και αν δώσουν θα σου βγαλουν τη πίστη.!
Πως μπορώ να διαβασω απο αριστερα προς τα δεξια αφού έχω δεξια στοιχιση...(!)
Άβαταρ μέλους
GEORGETOUBALIS
Senior Member

Δημοσίευσηαπό toxic187cp » 12.06.07, 2:50 pm

ΟΧΙ ρε συ ΔΕΝ το εννοούσα οτι δηλ. μας "τρώς" τη δουλειά <πλάκα έκανα>

κ το τζαμπατζης εννοάω οτι επειδή είναι ασχετος γι'αυτο θα δυσκολευτεί να χωνεψει
οτι το δημιουργικό για μια αφίσα χρεώνετε........ τόοοοοοσο...!

Οι περισσότεροι (που είναι "ασχετοι") δυσανασχετούν με την τιμή δημιουργικού, γιατί σου λεει: ''' Σιγά μωρέ, έβαλες αυτο εκει το άλλο παραπέρα κ λίγο χρώμα σ'αυτο κ τελος '''' άρα δεν κοστίζει πάνω απο ........... (οσο βολεύει τον καθένα)

Ελα όμως που για να το μάθουμε αυτό το '' βαλτο λιγο πιο πάνω κ πιο πολυ κόκκινο και....και....και...και λοιπα,,, >>δώσαμε ενα -Χ- ποσό ((είτε δουλεύοντας οπουδηποτε, είτε απο γονείς με σχετική οικονομ άνεση)) ,για σπουδές, ενοίκια, και χίλια δυο άλλα....

Τελοσπάντ. αρκετά σε ζάλισα...

ΑΛΦΑΒΗΤΟ: 210 64 66 086 -Βριλλησου στο Πολυγωνο (απίστευτη ποιότητα κ φυσικά ανάλογο κόστος) --urL: www.alphabet.gr

PRINT XPERT:210 68 38 700 Ρουμελιώτη & Κηφησιας 2 Παραδεισος Αμαρουσιου URL:www.printxpert.com/portal/

Μαραγκός Κίμωνας: 210 61 79 001 --Χωματιανού & Κηφησιας 53

Brother & Brother: 210 68 18 095 --

Eυχομαι να κάνεις την δουλειά σου -ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ-
b good +have lot of FUN
Creative Pollution
Άβαταρ μέλους
toxic187cp
Member

Δημοσίευσηαπό Sofaki » 12.06.07, 3:26 pm

rinartzz έγραψε:νομίζω ότι το παρεξήγησες λιγάκι...δε μιλάμε για τόοοοοσο μεγάλες διαστάσεις...

μιλάμε για αφισούλες που θα κολλήσουν εσωτερικά κατά πάσα πιθανότητα από τζάμι σε διάφορα καταστήματα

Μα κι γω γι' αυτό κόλλησα.... κατάλαβα αφίσα... 50χ70 άντε 70χ100...
παρόλαυτα, είναι πολύ χρήσιμα αυτά που ανέφερε η φίλη μας specialk. Ευχαριστούμε :D
η ζωή είναι ωραία...
Άβαταρ μέλους
Sofaki
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Sofaki » 12.06.07, 3:31 pm

Λόγω φόρτου εργασίας και αδιαθεσίας στο στομάχι(#$@@#Ε@#),
τα παραπάνω μεγέθη που αναφέρω μάλλον δεν ανταποκρίνονται για ψηφιακή εκτύπωση...
αλλά τέλοσπαντων καταλάβατε τι εννοώ...
ευχαριστώ :lol:
η ζωή είναι ωραία...
Άβαταρ μέλους
Sofaki
Junior Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 12.06.07, 4:04 pm

rinartzz έγραψε:γ. δε ξέρω αν σας το δείξω γιατί πολύ φοβάμαι πως δε θα με περήφανη γι αυτό...

εγώ 5

καλησπέρα rinartzzz....μπορείς να ανεβάσεις την αφίσα για να τη δούμε?

επειδή ασχολούμαι χρόνια με αυτο το χώρο (πολεμικών τεχνών) και ξέρω τι ζητάνε..ίσως αν την έβλεπα σου έλεγα 2-3 πράγματα που ίσως σε βοηθάγανε...

:D
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό rinartzz » 12.06.07, 4:22 pm

isikol δεν έχω ακόμα ετοιμάσει κάτι...μόλις αρχίσω να σαι σίγουρος πως θα σου στείλω να τη δεις!!

Φυσικά και θέλω γνώμες, απλά πολύ φοβάμαι πως ο τύπος θέλει μια βλακεία και μισή και θα ναι δύσκολο να τον μεταπείσω... :?
Άβαταρ μέλους
rinartzz
Junior Member

Δημοσίευσηαπό rinartzz » 14.06.07, 11:17 am

ok μπορώ να πώ ότι μου χουν σπάσει τα νεύρα!!!

καλά δε φταίνε αυτοί βέβαια 100% ήταν ελαφρός σπασμένα από πρίν...αλλά απόγινε το κακό...

τι να πεις?

λοιπόν...

χτυπάει το τηλ μου πριν λίγο...

πάλι η φίλη μου (είχαμε μιλήσει πριν λίγες μέρες...της είχα εξηγήσει ότι έτσι δουλειά δε γίνετε...ότι πρέπει να κουβεντιάσουμε από κοντά...ότι χρειάζομαι κάποια πράγματα για να ξεκινήσω που να πληρούν συγκεκριμένες προδιαγραφές...ότι πρέπει να ξέρω τιράζ για να απευθυνθώ στον κατάλληλο άνθρωπο...-και άλλα βέβαια-κτλ κτλ κτλ)

μου λέει λοιπόν.

"Έλα sorry που δε σε πήρα τελικά προχθές να κουβεντιάσουμε γι αυτά που είπαμε αλλά ξεχάστηκα."

"Τυπογράφο βρήκαμε και μας κάνει παααρα πολύ καλή τιμή."

"Θέλουμε και 200 φυλλάδια, θα μας τα φτιάξει αυτός για 200 euros"

-φυλλάδιο και euro-

"Το Σάββατο θα βγάλω φωτογραφίες, να τις δεί ο προπονητής να βρει καμιά ιδέα και να σου πούμε τι θέλουμε ακριβώς να φτιάξεις"

μένω άφωνη και απορώ....μήπως να τους στείλω κανένα tutorial photoshop να τα φτιάξουν μόνοι τους και τζάμπα...να γλιτώσω και γώ τα ηρεμιστικά? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
rinartzz
Junior Member

Δημοσίευσηαπό ShadowRunner » 14.06.07, 10:04 pm

Έτσι όπως πάει η κατάσταση, νομίζω το tutorial θα είναι αναγκαίο για τους λόγους που προανέφερες... δυστυχώς. :(

Τι να πείς όμως, θα προσπαθήσεις λίγο ακόμα και βλέπεις. Πάντως επειδή είσαι και νέα στο χώρο, να σε προϊδεάσω και να σου πω, πως τους πελάτες πρέπει να τους μιλάς ήρεμα και διπλωματικά. Ειδικά με τέτοιους πελάτες που είναι γεμάτη η αγορά με αυτούς.

Δυστυχώς εμείς οι ίδιοι φταίμε για αυτό το κατάντημα, αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.
The power is yours to handle...
Άβαταρ μέλους
ShadowRunner
Member

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων