Γραφίστας για όλες τις δουλείες;

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Γραφίστας για όλες τις δουλείες;

Δημοσίευσηαπό panos21368 » 28.06.07, 10:23 am

Για σας παιδιά,
Πριν από μερικά χρόνια πήγα σε μια μικρή εταιρία που έκανε μεταξοτυπίες και ταμπέλες είχε και κάτι Πακιστανούς στο υπόγειο που ράβανε παντελόνια.
Λοιπόν αφού έπιασα δουλειά δοκιμαστικά στην 1 εβδομάδα επάνω απολύει εμένα και την γραμματέα πού την είχε και για να σκουπίζει και προσλαμβάνει μια κοπέλα γραφίστρια για να κάνει όλες τις δουλειές (Γραμματέας. Γραφίστρια, καθαριότητα. Φυσικά η κοπέλα δεν έκατσε, έτσι αυτός μετά έψαχνε για γραφίστα/ τρια για ότι προκύψει.
[/url]
για ρε παιδια
Άβαταρ μέλους
panos21368
Member

Δημοσίευσηαπό peslac » 28.06.07, 10:27 am

Αχαχαχαχα!!! Παρακμή!!!
Τυπογραφείο-ταμπελοποιείο-ραφείο!!! :lol:
http://peslac.pblogs.gr/
***Ο χρήστης peslac συχνάζει στο blog του και στο msn***

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό psofioskorios » 28.06.07, 10:33 am

sweatshops >>>>>>>>>.
While many workplaces through history may have been relatively crowded, dangerous, low-paying, and without job security, the concept of a sweatshop has its origins between 1830 and 1850 as a specific type of workshop in which a certain type of middleman, the sweater, directed others in garment making (the process of producing clothing), under arduous conditions. διαβαστε η απλα μεταφραστε για τους μη γνωστες της αγγλικης... ντροπη στους βρωμιαρηδες εν ετη 2007...
κρεμασμα στο δημαρχειο αναποδα και φοκο... αυτα... εκνευριστηκα! :twisted: ελεος!
Τα πεδία σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
Άβαταρ μέλους
psofioskorios
Member

Δημοσίευσηαπό panos21368 » 28.06.07, 10:42 am

peslac έγραψε:Αχαχαχαχα!!! Παρακμή!!!
Τυπογραφείο-ταμπελοποιείο-ραφείο!!! :lol:

Μας έχουν για υπάλληλους 2 διαλογείς δηλαδή άντε φτιάξτε μια κάρτα και μετά σκουπίστε για να μην κάθεστε και δεν κάνετε τίποτα και παίρνεται τα χρήματα έτσι τζάμπα!!
Άντε να βάλουμε και μερικούς Πακιστανούς να βγάλουμε από εκεί
για ρε παιδια
Άβαταρ μέλους
panos21368
Member

Δημοσίευσηαπό zeroseven » 28.06.07, 10:57 am

Και να ήταν το μόνο τυπογραφείο-ταμπελοποιείο-ραφείο, να πεις ΟΚ.
Αλλά δυστυχώς η πλειοψηφία των μαγαζιών, γραφείων, εταιριών έχουν την λογική (?) του "όλα τα κάνω και συμφέρω"!!!!!!! :evil:
Κατά του όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω ένα πράγμα!!

Και μετά πως να μπορέσουν να κατανόησουν γιατί χρειάζονται άτομα με ειδικότητες???? Αφού ένα γραφείο τα κάνει όλα και ένα άτομο μπορεί να τα κάνει όλα!! Από καθαρισμό μέχρι μακέτες και ταμπέλες και από γραμματειακή υποστήριξη μέχρι πωλήσεις και marketing!!!!

Αναφέρομαι ως επί των πλείστον, για το Ηράκλειο που μένω και τα έχω δει όλα!!!!
Η πρώτή μου δουλειά όταν πρωτοκατέβηκα Κρήτη ήταν σε έναν τύπο όπου είχε διαφημιστικά δώρα και ήθελε να εμπλακεί και στις εκδόσεις και να φτιάξει μια μεγάλη διαφημιστική εταιρία που θα τους κατατρωπώσει όλους κτλ κτλ. Όταν τον ρώτησα πόσα άτόμά απασχολεί και τι θέση έχει ελεύθερη, τι απαντάει??? Μα φυσικά έγω και αν θες την θέση και εσυ!!! Θα τα αναλάβουμε όλα μαζί!
Ο οποίος τύπος δεν ήταν καν γραφίστας, ούτε εμπειρία από marketing ή διαφήμιση είχε!!! Για να μην μιλήσω για το γραφείο σε τι κατάσταση ήταν!!!

Αυτά τα ολίγα από τον υπέροχο κόσμο των γραφιστών......
I've seen it all!!!
Άβαταρ μέλους
zeroseven
Member

Δημοσίευσηαπό panos21368 » 28.06.07, 11:10 am

zeroseven έγραψε:Και να ήταν το μόνο τυπογραφείο-ταμπελοποιείο-ραφείο, να πεις ΟΚ.
Αλλά δυστυχώς η πλειοψηφία των μαγαζιών, γραφείων, εταιριών έχουν την λογική (?) του "όλα τα κάνω και συμφέρω"!!!!!!! :evil:
Κατά του όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω ένα πράγμα!!

Και μετά πως να μπορέσουν να κατανόησουν γιατί χρειάζονται άτομα με ειδικότητες???? Αφού ένα γραφείο τα κάνει όλα και ένα άτομο μπορεί να τα κάνει όλα!! Από καθαρισμό μέχρι μακέτες και ταμπέλες και από γραμματειακή υποστήριξη μέχρι πωλήσεις και marketing!!!!

Αναφέρομαι ως επί των πλείστον, για το Ηράκλειο που μένω και τα έχω δει όλα!!!!
Η πρώτή μου δουλειά όταν πρωτοκατέβηκα Κρήτη ήταν σε έναν τύπο όπου είχε διαφημιστικά δώρα και ήθελε να εμπλακεί και στις εκδόσεις και να φτιάξει μια μεγάλη διαφημιστική εταιρία που θα τους κατατρωπώσει όλους κτλ κτλ. Όταν τον ρώτησα πόσα άτόμά απασχολεί και τι θέση έχει ελεύθερη, τι απαντάει??? Μα φυσικά έγω και αν θες την θέση και εσυ!!! Θα τα αναλάβουμε όλα μαζί!
Ο οποίος τύπος δεν ήταν καν γραφίστας, ούτε εμπειρία από marketing ή διαφήμιση είχε!!! Για να μην μιλήσω για το γραφείο σε τι κατάσταση ήταν!!!

Αυτά τα ολίγα από τον υπέροχο κόσμο των γραφιστών......

Άλλο θέμα και αυτό ο οποίος είναι επιχειρηματία μεγάλος και επεμβαίνει και στην δουλειά σου λέγοντας την διεύθυνση τα γράμματα κάντα πιο μεγάλα για να δω ναι έτσι μπράβο κάνε και το σήμα πιο μεγάλο ναι κάνε και αυτό άλλαξε και το χρώμα. Τα περνώ στο κρανίο τι με πέρασε για μόνο χειριστή του προγράμματος
για ρε παιδια
Άβαταρ μέλους
panos21368
Member

Δημοσίευσηαπό zeroseven » 28.06.07, 11:22 am

Το θέμα είναι ότι όλοι μας περνούν για χειριστές των μηχανημάτων και των προγραμμάτων που δουλεύουμε!!
Όλοι οι άσχετοι έχουν γνώμη και άποψη και επεμβαίνουν με τον πιό άσχημο τρόπο στην δουλειά μας.

Επίσης.... Έχω ακούσει την εξής θεϊκή ατάκα από πελάτη: "μα καλά δεν έχει το μηχάνημα μέσα την φωτογραφία που θέλω και πρέπει να γίνει φωτογράφιση?"
ή "Γιατι, το σχεδιάζεις εσύ το λογότυπο? Δεν υπάρχουν έτοιμα μέσα στον υπολογιστή?????"

Τι περιμένεις λοιπόν μετά??? :P
I've seen it all!!!
Άβαταρ μέλους
zeroseven
Member

Δημοσίευσηαπό panos21368 » 28.06.07, 12:00 pm

zeroseven έγραψε:Το θέμα είναι ότι όλοι μας περνούν για χειριστές των μηχανημάτων και των προγραμμάτων που δουλεύουμε!!
Όλοι οι άσχετοι έχουν γνώμη και άποψη και επεμβαίνουν με τον πιό άσχημο τρόπο στην δουλειά μας.

Επίσης.... Έχω ακούσει την εξής θεϊκή ατάκα από πελάτη: "μα καλά δεν έχει το μηχάνημα μέσα την φωτογραφία που θέλω και πρέπει να γίνει φωτογράφιση?"
ή "Γιατι, το σχεδιάζεις εσύ το λογότυπο? Δεν υπάρχουν έτοιμα μέσα στον υπολογιστή?????"

Τι περιμένεις λοιπόν μετά??? :P

Όπως ήρθε μια πελάτισσα και μου είπε θέλω ένα σήμα που να φεύγει από το λογότυπο μια γραμμή και να γίνεται λουλούδι. Πότε θα είναι έτοιμο; Tης λέω το σήμα δεν είναι εύκολη υπόθεση θέλει λίγη δουλειά έλα μωρέ αύριο θα το έχεις έτοιμο. Κάθομαι φτιάχνω μερικά τις τα δείχνω και μου λέει ναι ε… το σκέφτηκα λίγο μπορείς να βάλεις και μια κοπέλα μαζί. Οκ φτιάχνω μερικά γραμμή, λουλούδι, κοπέλα και τις το δείχνω (ναι… δεν το θέλω έτσι δεν το περίμενα τόσο δύσκολο) της λέω θέλει λίγο χρόνο μου λέει καλά θα το σκεφτώ και εξαφανίστηκε μαζί με την εκτύπωση.
Τζάμπα τόσοι δουλειά.
για ρε παιδια
Άβαταρ μέλους
panos21368
Member

Δημοσίευσηαπό zeroseven » 28.06.07, 1:03 pm

Για αυτό τον λόγο λοιπόν, δεν δίνουμε ποτέ στον πελάτη εκτύπωση!

Πράγμα βέβαια αρκετά δύσκολο, αλλά .... προκειμένου να έχεις να αντιμετωπίσεις τέτοια....

Περιτό όμως να σου πω πως ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ έχουμε έρθει στην ίδια κατάσταση και μια, και δυο, και τρεις, και..... φορές!!!!
Το θέμα είναι πως θα αντιμετωπίζουμε εμείς τους πελάτες και την δουλειά μας.
Αν πρώτα από όλα δεν σεβόμαστε εμείς αυτό που κάνουμε πως περιμένουμε από τους άλλους να το σεβαστούν και πόσο μάλλον να το κατανοήσουν??

(Αυτό το θέμα το έχουν εξαντλήσει σε συζητήσεις επί συζητήσεων εδώ!! και πάλι άκρη δεν βγαίνει! Υπομονή και καλή διάθεση θέλει! Και γερό στομάχι! Και νεύρα και ... ξέχασα να πάρω τα φάρμακα για το έλκος μου! :lol:
I've seen it all!!!
Άβαταρ μέλους
zeroseven
Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 28.06.07, 1:07 pm

τους πελάτες εμείς τους φτιάχνουμε..
αυτή είναι μια γενική αρχη μου και στην συντριπτική πλειοψηφεία των περιπτωσεων δεν έχω πέσει έξω...
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό zeroseven » 28.06.07, 1:19 pm

heinrich συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου μιας και εγώ το ίδιο ακριβώς πιστεύω! Απλά πάντα θα υπάρχουν και ανεπίδεκτοι μαθήσεως....
I've seen it all!!!
Άβαταρ μέλους
zeroseven
Member

Δημοσίευσηαπό yuno » 28.06.07, 1:40 pm

Εμένα με "φτιάχνουν" κάποιοι πελάτες....πχ δήμαρχος περιοχής Αθηνών μου είπε να του στείλω τα αρχεία να τα δουλέψει αυτός!!! γιατί έχει φωτοσόπ...και αφού αρνήθηκα μου άλλαξε τον αδόξαστο.Επίσης γραμματέας γιατρού μου είπε αφού είδε τις προτάσεις μου για μια κάρτα: σιγά τι έκανες,στο κορέλ δεν δουλεύεις? και απάντησα "όχι illustrator". Και χίλια άλλα παραδείγματα.........
Είμαστε ένας κλάδος παρεξηγημένος και ανοργάνωτος, λίγοι καταλαβαίνουν τι πραγματικά προσφέρουμε...και λίγοι δίνουν αυτά που αξίζουμε.φταίμε κ εμείς...
Κουράγιο ρεεεεεεεεεεεεεεε
Άβαταρ μέλους
yuno
Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 28.06.07, 1:42 pm

σε αυτές τις περιπτωσεις ανοίγεις την στοματάρα σου και αρχίζεις τις στριγκλιές...
this...
is ....
kartaaaaaaaaaaaa....
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό zeroseven » 28.06.07, 2:00 pm

Σίγουρα φταίμε και εμείς που είμαστε ανοργάνωτοι άλλα και πως θα οργανωθούμε???
Οι περισσότεροι βλέπουμε τους συναδέλφους μας σαν ανταγωνιστές και όχι συναγωνιστές! Ετσι όποτε γίνεται και η παραμικρή προσπάθεια προσέγγισης και οργάνωσης καταλήγει στο κενό.

Και πως να οργανώσεις και τους πελάτες?
Μπορείς να τους εκπαιδέυσεις έτσι ώστε να αναγνωρίζουν το "καλό" από το "κακό" design. Πράγμα αρκετα χρονοβόρο, δύσκολο και ψυχοφθόρο. Αν όμως θέλουμε κάποια στιγμή να βγάζουμε δουλειές που να μας αρέσουν και εμάς και να μας γεμίζουν σχεδιαστικά και να μην ντρεπόμαστε να βάζουμε την υπογραφή μας, πρέπει να το παλέψουμε!

Αυτά! :wink:
I've seen it all!!!
Άβαταρ μέλους
zeroseven
Member

Δημοσίευσηαπό panos21368 » 28.06.07, 2:14 pm

zeroseven έγραψε:Για αυτό τον λόγο λοιπόν, δεν δίνουμε ποτέ στον πελάτη εκτύπωση!

Πράγμα βέβαια αρκετά δύσκολο, αλλά .... προκειμένου να έχεις να αντιμετωπίσεις τέτοια....

Περιτό όμως να σου πω πως ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ έχουμε έρθει στην ίδια κατάσταση και μια, και δυο, και τρεις, και..... φορές!!!!
Το θέμα είναι πως θα αντιμετωπίζουμε εμείς τους πελάτες και την δουλειά μας.
Αν πρώτα από όλα δεν σεβόμαστε εμείς αυτό που κάνουμε πως περιμένουμε από τους άλλους να το σεβαστούν και πόσο μάλλον να το κατανοήσουν??

(Αυτό το θέμα το έχουν εξαντλήσει σε συζητήσεις επί συζητήσεων εδώ!! και πάλι άκρη δεν βγαίνει! Υπομονή και καλή διάθεση θέλει! Και γερό στομάχι! Και νεύρα και ... ξέχασα να πάρω τα φάρμακα για το έλκος μου! :lol:

Ναι το στομάχι μου έχει αρχίσει να μου κάνει κόλπα από αυτά που συναντώ εδώ και 7 χρονιά πάνω στη δουλειά αυτή :cry:
για ρε παιδια
Άβαταρ μέλους
panos21368
Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 28.06.07, 2:18 pm

από τότε που έγινα ελευθερος επαγγελματίας το στομάχι μου έγινε μια χαρά. Γιατί έχω την πλήρη ελευθερία να λέω στους πελάτες μου να πάνε να βρουν ένα άλλο κορόιδο...
Μην ξεχνάτε πως εκτός από γραφίστες είμαστε και επιχειρηματίες για να μην το πω πιο λαικά - πρέπει να βγάλουμε το παντεσπάνι μας.
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 28.06.07, 2:20 pm

και να σε ρωτήσω βρε Πάνο...
το «δουλείες» στον τίτλο... τυχαία πήγε ο τόνος στο «εί» ή......
:D :D :D
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό panos21368 » 28.06.07, 2:29 pm

heinrich έγραψε:και να σε ρωτήσω βρε Πάνο...
το «δουλείες» στον τίτλο... τυχαία πήγε ο τόνος στο «εί» ή......
:D :D :D

Ένα λαθάκι :roll:
για ρε παιδια
Άβαταρ μέλους
panos21368
Member

Δημοσίευσηαπό zero2one » 28.06.07, 2:46 pm

πετυχημενο ομως 8)
Staff έγραψε:Όταν παίζεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χάσεις, όταν δεν παίζεις δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να κερδίσεις.
:]-"
Άβαταρ μέλους
zero2one
Member

Δημοσίευσηαπό zeroseven » 28.06.07, 2:48 pm

Πολύ πετυχημένο όντως!!
Κι εγώ νόμιζα ότι ήθελες να γράψεις δουλεία!!

Αλλά βρε παιδιά...
δεν είναι αμαρτία η δουλειά μας να γίνεται δουλεία???

(Τι θέμα ανοίγω πάλι μεσημεριάτικα η γυναίκα!!!) :( :( :(
I've seen it all!!!
Άβαταρ μέλους
zeroseven
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων